nu Hf 1 I Republiek treft voorbereidingen voor mobilisatie. Nieuwe textielpunten aangewezen De hertselbetalingen De Parijse Conferentie mislukt? DE PARIJSE CONFERENTIE H.M. de Koningin ontvangt de jeugd Wereldnieuws T rj 5 ie DONDERDAG 3 JULI 1947. Politieke impasse nadert hoogtepunt. Gerechteiijke actie tegen socialisten in Argentinië Soekarno geeft nieuwe opdracht. De „Wegenwacht" ook in Zeeland nog niet geëindigd "I I me| 1 :er L J I 1 v.J °i| ,41 ad 1 li ij nvl m ij Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, .geldig tot Donder dagavond. Weinig wind. Tijdelijke opklaring; bijna over al droog weer. Iets warmer dan gistereh. Zwakke wind, overwegend uit Westelijke rich tingen. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 543. Verschijnt dagsljjka Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et minimum per advertentie 1,00, Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties! 15 regels 60 ct.; leden regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De bevelhebber van het repu blikeinse leger heeft de concen tratie van glle civiele en departe mentale motorvoertuigen bevolen als voorbereiding voor hun mobi lisatie. Dinsdag zijn de leiders van de republiek in een impasse geraakt, hetgeen de ernstigste toestand in de geschiedenis van de 23 maan den oude Indonesische republiek genoemd kan worden. De impas se heeft voorts de politieke crisis gecompliceerd en de vrede op het eiland Java in gevaar gebracht, daar het laatste verzoek van de Nederlanders om verduidelijking van het standpunt van de repu blikeinen onbeantwoord bleef. Naar men meent te weten, is de impasse veroorzaakt, doordat de vier politieke leiders het niet eens konden worden over de ver deling van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. De voornaamste moeilijkheid, zo meent men, be stond in .de aanspraken van de Indonesische-MohAnmedaanse partij (Masjoemi) onder leiding van Dr. Soekiman op het premier schap en de portefeuille van de fensie. Deze aanspraken werdjn bevestigd tijdens een tweetal in terviews Woensdagmiddag en een bespreking Woensdagavond tus sen Ir. Soekarno en de partijlei ders. Ir. Soekarno zal heden tot zijn volgende stap besluiten. Het is mogelijk, dat hij het „presiden tiële kabinet" zal handhaven om aldus een verdere verbreding van de diepe scheuring, die sinds het aftreden van Sjahrir is ontstaan, te voorkomen. De Nederlandse autoriteiten verwachten uiterlijk Woensdag een antwoord van de republikei nen op de nota, die Dr. Van Mook Zondag j.l. heeft ingediend. Met het voortduren van de crisis in het republikeinse kamp zijn ech ter zowel deze nota als de Ame rikaanse, waarbij een beroep werd gedaan op de republikeinen om tot een spoedige regeling te ko men, onbesproken en onbeant woord gebleven. Het Centraal Disiribuii^kan toor deelt mede, dat wederom 26 punten op de textielkaart VA 705 worden aangewezen,. Met onmiddellijke ingang wor den geldig verklaard de bonnen gemerkt „Textiel C 1 punt", „Textiel C 5 punten", „Textiel D 1 punt" en „Textiel D 5 pun ten". De bonnen „Textiel C reser ve" en „Textiel D reserve" 7ijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van fcextielgoederen- De politie van Buenos Aires heeft bevelen tot verschijning voor de rechter uitgevaardigd tegen alle leden van het bestuur van de Socialistische partij. Het meren deel van hen is er in geslaagd vervolging te ontgaan, maar de presidente van de Unie van Socia listische vrouwen, Alicia Moreau de Juste, is gearresteerd. Deze maatregelen zijn genomen naar aanleiding van een publicatie in het orgaan der Socialistische par tij „Vanguardia", waartegen even eens een gerechtelijk onderzoek is begonnen. Dit blad wordt be schuldigd van belediging van pre sident Peron, die het verantwoor delijk stelt voor aanslagen tegen de Socialistische partij, waardoor j.l. Zondag drie doden vielen en vier personen gewond werden. Peron wordt voorts verantwoorde lijk gesteld voor de „atmosfeer van geweld, die in het land heerst". Deze ontwikkeling is gevolgd op de politieke impasse in de re publiek, doordat de politieke lei ders er niet in geslaagd zijn een coalitieregering; te vormen, waar om door Soekarno werd verzocht. President Soekarno heeft nog laat in de nacht een opdracht tot het vormen van een Kabinet ge geven aan Amir Sjarifoedin (demissionnair Minister van De fensie), Dr. A. K. Gani (voorzit ter van de P.N.I.) en Setiadjit (voorzitter der arbeiderspartij). Het Kabinet moet heden vóór 12 uur gereed zijn. De Mohammedaanse Masjoemi- partij is dus bij de Kabinetsfor matie uitgeschakeld. Nederland ontvangt gebeelte kogellage rfabrlek. Naar de correspondent van het A.N.P. te Brussel verneemt heeft de I. A. R. A. (het Geallieerde bureau voor de herstelbetalingen te Brussel) aan Nederland machi nes uit de kogelfischerfabik te Schweinfurt toegewezen tot een gezamenlijke waarae van 492.460 Rijksmark. Deze machines maken een vrijwel complete installatie uit voor de vervaardiging van kleinere kogellagers voor de rij wiel-, stofzuiger en kleine-moto renindustrie. Nederland zal deze installatie door eigen aankopen moeten 'aanvullen. Verder heeft Nederland toege wezen gekregen machines uit de Deutsche Sprengchemie Aktien Gesellschaft te Kreiburg-Inn ter waarde van 407.433 Rijksmark, uit de Pulver Fa/brik te Hasloch ter waarde van 15.570 Rijksmark, uit de Dynamit Aktien Gesellschaft te Krimmel ter waarde van 1.261.829 Rijksmark. Tenslotte zijn Nederland nog toegekend drie kleine zeeschepen van 200 ton, alsmede de „Valken berg" van Ï570 ton en de „Schil- linghorn" van 2974 ton. Met ingang van 9 Juli zal de Wegenwacht ook in Zeeland gaan patrouilleren en wel op de verkeersroute Bergen op Zoom GoesMiddelburg. Daarmede zullen dan alle provincies in het wegenwacht-systeem ingescha keld zijn. In verband hiermede zal een aantal „wegenwachten", verge zeld van de A.N.W.IVdirectie, officieel zijn opwachting maken bij de gemeentebesturen in de verschillende Steden langs de route, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg en Vlissingen, als mede bij het provinciaal bestuur van Vlissingen te Middelburg. De vijfde vergadering van de drie Ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs heeft een uur en vijftirr minuten geduurd. Van niet-offieiële zijde wordt verno men, dat de conferentie met deze vergadering ten einde is. In nauw bij de conferentie be trokken kringen zegt men. dat de besprekingen zijn mislukt en dat op korte termijn een Engels- Franse vergadering is te ver wachten, waarop de gevolgen van de mislukking zullen worden be sproken. Volgens dezelfde kringen heeft Molotof de Frans-Britse voorstel len voor het uitwerken van een uitgebreid economisch program voor Europa veroordeeld. Mblotof heeft op de vergadering van Woensdag een lange verkla ring afgelegd, waarin hij betoog de, dat het Frans-Britse voorstel Europa in twee groepen zou ver delen, hetgeen tot nieuwe moei lijkheden aanleiding zou geven. De regering van de Sowjet-Unie oor deelt het nodig, aldus Molotof, de regeringen van Engeland en Frankrijk te waarschuwen voor de gevolgen van een dergelijke stand van zaken. (De Russische woordvoerder zeide. dat Molotof vandaag naar Moskou zou terugkeren. Een woordvoerder van het Franse Ministerie van Buiten landse Zaken betitelde Molotof's verklaring als „zeer scherp van toon en inhoud". De drie Ministers van Buitenlandse Zaken waren niet in staat geweest tot over eenstemming te komen over „welke formule dan ook". Vernomen wordt, dat Groot- Brittannië en Frankrijk zich ver der in samenwerking met alle Europese landen, die dit eveneens willen, zullen inspannen om een antwoord te verschaffen op het plan-Marshall. Men verwacht, dat uitnodigingen naar alle Euro pese landen, uitgezonderd Spanje en Rusland, zullen worden ver stuurd, in de hoop, dat de ge wenste gegevens zo spoedig mo gelijk kunnen worden verzameld en aan de Amerikaanse regering worden verstrekt. Molotof, die als eerste het woord nam in de zitting van gis teravond, diende geen nieuw Rus sisch voorstel in, doch somde uit voerig en met veel nadruk zijn critiëk tegen het Britse en Franse standpunt op. Zijn critiek kwam voornamelijk hierop heer, dat ér volgens hem twee wegen beston den om het economisch herstel van Europa te verwezenlijken: onderling verkeer tussen gelijk waardige landen of samenwerking met grote mogendheden van lan den onder invloed van deze mo* gendhedën. Molotof betoogde, dat de Russische voorstellen neerkwa men op de eerste moglrjkheid en de Britse en Fanse op de laatste. De Franse Minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, be streed Molotof's verklamgen met de reeds bekende argumenten. Men gelooft, dat Molotof voor het einde van de bijeenkomst niet in het onzekere gelaten werd, dat Groot-Brittannië en Frankrijk van plan zijn andere Europese landen uit te nodigen. De Britse Minister van Buiten landse Zaken, Bevin, zeide, dat de Ver. Naties en alle bijbehoren de organisaties, zowel als alle belanghebbende regeringen op de hoogte zouden worden gehouden van de ontwikkelingen. Men ver wacht, dat Bevin vandaag naar Londen zal terugkeren. Een of twee deskundigen, die Bevin ver gezellen, zullen misschien in Pa rijs blijven om de volgende fase van de werkzaamheden in het raam van het plan-Marshall met hun Franse coilgea's te regelen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, en zijn Franse collega Bidault heden overleg zullen plegen. Bevin en Bidault, de Engelse en de Franse Minister van Buiten landse Zaken, hebben op de zitting van Dinsdagavond hun Sovjet-Russische ambtsgenoot Molotof 24 uur de tijd gegeven om hun uiteindelijke voorstellen voo" de uitwerking van Marshali's plan tot ruin aan Europa te aan vaarden of te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voor stel gedaan, dat volgens Bidault alle verzkeringen geeft, die Molo tof verlangt. Volgens Molotof is het nieuwe Franse plan in hoofdzaak hetzelfde als het eer der naar voren gebrachte. Het fundamentele verschil tussen het Franse en het Sovjet-Russische voorstel is volgens Bidault het Volgende: De Sovjet-Unie wil eenvoudig een lijst opstellen van de noden van elk land apart, dat door de V. S. geholpen kan wor den. Frankrijk daarentegen is van oordeel, dat het noodzakelijk is niet alleen een dergelijke lijst op te stellen, maar tevens de balans op te maken van de productie capaciteit van Europa en van de mogelijkheid tot wederzijdse hulp van het ene Europese land aan het andere. In het nieuwe Franse plan wordt evenals in de vorige Engels- Franse voorstellen herhaald, dat Europa zich zelf moet helpen al vorens de V. S. om hulp te vra gen. De concessie aan de Sovjet- Russische zienswijze is echter, dat Frankrijk verklaart, dat het plan voor onderzoek naar de Europese productiviteit geen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van ledenstaten mag inhouden en geen inbreuk op hun souvereiniteit mag maken. Er moet een commissie van samenwerking worden gevormd om de mogelijkheden van Euro pese samenwerking te bestuderen en te bepalen, waar en hoeveel hulp van de V. S. benodigd is Deze commissie zal alle Europese landen met voorlopige uitzonde ring van Spanje raadplegen. De opperbevelhebber zal inlich tingen verstrekken over de be schikbare goederen en de noden van Duitsland. De commissie zou samengesteld zijn uit verte genwoordigers van de Grote Drie en enkele andere Europese sta ten. Vóór 1 September 1947 moet rapport worden uitgebracht. Sub commissies moeten worden ge vormd, waarin vertegenwoordi gers der Grote Drie en van 3 der meest belanghebbende landen (namen opengelaten) zitting moe ten hebben. Vragen van Molotof. Bevin herhaalde het Engelse standpunt, dat er een plan moet worden gemaakt voor wederzijdse Wij ontvingen hét navolgende communiqué Dezer dagen ontving H. M. de Koningin op paleis „Het Loo" een achttal jen geren om met hen van gedachten te wisselen over wat er omgaat in de Nederlandse jonge- renwereld en te vernemen hoe de jongeren zich voorbereiden op de taak die zij straks in de Neder landse en Europese samenleving hebben te verrichten. Er ontwil- kelde zich een levendige en be langwekkende discussie, die en kele uren duurde. De jongeren vertelden Hare Majesteit welke moeilijkheden zich thans voordoen in jeugdland, met welke problemen geworsteld wordt en in welke richting naar hun mening het jeugdvraagstuk dient 'te worden aangepakt. Uit voerig werd stilgestaan bij de nood die er heerst onder de jeugd en in het arbeidsleven, met name bij de problemen beroepskeuze en scho ling, bij het werk onder de grote- stadsjeugd en de sfeer waarbin nen de verschillende Nederlandse jeugdgroepen thans leven en wer ken. Hierbij werd ook gesproken over de jonge landgenoten, die thans onder de wapenen zijn. H. M. bleek diep mee te leven met onze militairen, niet het minst met hen die naar Indonesië gin gen. 'Hoogtepunt van de bespreking was stellig het gedeelte dat ge wijd was aan de vormgeving van de toekomst van de jonge gene ratie en aan het Nederland en Europa van morgen. H. M. nam met grote belangstelling kennis van de gedachten die t.a.v. deze vragen door de jongeren naar vo ren werden gebracht De discussie bewoog zich hierbij over een zeer breed 'terrein. Dit moge blijken uit enkele punten, die o.m. aan de orde kwamen: Hoe voorkomen we werkloosheid in de toekomst, welke positie zal de jonge vrouw innemen bjj het grote werk dat komt, wat is de 'taak van de voor hoede van het jonge geslacht, welke geestelijke krachten zijn no dig om de nieuwe realiteiten te beheersen. Het gesprek had een onge dwongen karakter. Van een offi ciële audiëntie was zeker geen sprake. De enige aanduiding die klopt is: de Landsmoeder sprak mte enkele jongeren uit het na tionale huisgezin. Zij luisterde aandachtig naar wat hen en zo talloos veel jonge ren bezighoudt. Zij informeerde Zij antwoordde, Zij was midden onder hen. Bij het afscheid was het geen frase, toen werd gezegd: „Majesteit, in Uw rede op de Woeste Hoeve verklaarde U me't de warmte van Uw hart achter ons te staan. Wij geloofden dit. Nu hebben wij het bevestigd ge vonden. Wij zullen het overal aan onze leeftijdsgenoten zeggen." H. M. de Koningin gewaagde in Haar slotwoord van de ontzagge lijke) verantwoordelijkheid die Ne derland draagt en de omvangrijke taak die de jongeren te vervullen krijgen. Met nadruk getuigde Zij hulp der landen in Europa en dat er niet alleen een beroep moet wórden gedaan op de V. S„ nadat Bidault zijn plan naar voren had gebracht, stelde Molotof twee vragen 1. Betekent het Franse voorstel om Duitse hulpbronnen aan te toren voor de behoeften van Europa, dat met de herstelbeta lingen geen rekening zal worden gehouden 2. Zal de opbrengst van Duits land worden verdeeld, voordat de kwestie der herstelbetalingen is geregeld Bidault antwoordde, dat de drie Ministers reeds waren overeenge komen, dat de herstelbetalingen een aangelegenheid is der Grote Vier en dat het niet de schuld van Frankrijk is, wanneer deze nog niet geregeld is. Vervolgens vroeg Molotof. of Frankrijk er nu mee instemt om het niveau van de Duitse produc tie te verhogen. Bidault ant woordde: „De houding van de Franse delegatie blijft dezelfde als te Moskou. Het hangt af van de oplossing, die voor ver wante vraagstukken wordt ge vonden: De Franse aanspraken op herstelbetalingen en het even wicht der betalingen van Duits land." Molotof heeft tot Woensdag middag 16 uur bedenktijd ge vraagd. In Hessen heerst op het ogenblik een epidemie van para- typhus. Drie tot vier duizend per sonen zouden door de ziekte zijn besmet. Alle scholen in de be dreigde gemeenten zijn gesloten. Te Bremen worden 95 gevallen gemeld. Onder leiding van een Katho liek priester is te Munchen een instituut opgericht, dat zich ten doel stelt een studie te maken van de hervorming. Volgens de sta tuten van deze instelling is haar doel een wetenschappelijk onder zoek in te stellen over het tijd perk der hervorming en te trach ten langs de weg van wederzijds begrip een toenadering tussen protestanten en katholieken te bevorderen. Winifred Wagner, de schoon dochter van de Duitse componist, is te Bayreuth tot 15 maanden arbeid „in het openbaar belang" veroordeeld. Tweederde van haar vermogen wordt geconfisqueerd voor scha deloosstelling. Zij werd geclassificeerd onder de „actieve nazi's". De Gouverneur van Frans Guyana, Jean Peset, heeft tijdens een conferentie medegedeeld, dat de liquidatie van de Franse straf kolonie in Guyana snel voortgang vindt. Grote contingenten gevan genen verlaten elke maand het land. Er worden voorbereidingen getroffen om verplaatste personen uit Europa als arbeidskrachten op te nemen. De burgemeester van Mazet, een plaatsje in het Departement Calvadosl. in Nw. Frankrijk, me vrouw de weduwe Jean Corsu, is in de orde van de zusters Augus- tinessen getreden. Sedert de be vrijding is dit de tweede maal. dat het hoofd van een gemeente in het klooster treedt. Enige tijd geleden verwisselde de burge meester van Dyon, die tevens Kamerlid was, zijn ambt voor het kloosterleven. hierbij van Haar vertrouwen, dat de jonge lichting in hechte sa menwerking met de ouderen het uiterste zal geven en haar geval len kameraden niet zal willen be schamen. De bespreking werd onderbro ken door de koffiemaaltijd, die H. M. de Koningin, vergezeld van haar particulier secretaresse, mej. Geldens, en haar hofdame, mevr. De Beaufort, met haar jonge gas ten gebruikte in de Ridderzaal van het oude Loo. Ook aan tafel werd levendig gepraat. H. M. ver telde enkele herinneringen aan Engelanvaarders, die haar be zochten en aan het Londen van de oorlogsjaren. Mej, Geldens maakte de gehele bespreking mee. P< P' Ir t< 1- rtfs do| gev 5n optJ enkoj lS en ke t na gevi^H >ntst; i d Re een itwi: §1 nde ude: de ol irugl lom ij pave Dit t fei I blij g. d|_ i sa I prodH ht oljgl alS ,:j. ',sië elk n| sve ig i icti ndo conj wé Dpt M mc ek erlJ et ciMi itefl 3ns P I ad idhL •edj ndl sclLj op nd nil kikj d ,J4 tb 10 P Ln

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1