n BINNENLANDS NIEUWS ie ,r Voorstel tot opneming van J Joden goedgekeurd De economische criminaliteit in Mei 1947 Dokie Durf in De schaduw van Djenchis Khan Grote radio-actie voor de militairen in Indië Per parachute ter kraamvisite Gevolgen van de warmte Conferentie te Parijs heden ten einde? Ongunstige vooruitzichten voor de Amer. maisoogst Varklaring van Abd El Krim Aanslag op Voorzitter van Thuringse Parlement SPORT M Hf ill liJ SUP-lNi* ME. De Surinaamse wetgevende ver jaderin,, heeft met j tegen 5 -temmen het voorstel, door de Freeland League" gedaan, aan genomen om 30.000 Joodse kolo nisten op te nemen tot een maxi mum van 30.000. 4 stemmen, die tegen het voorstel waren, stem den in met een kleiner aantal. 1 stem was tegen Joodse kolonisa tie. De Surinaamse leider van de Mohammedaanse partij deelde het wetgevende lichaam mee, dat hij hetvoorstel .goedkeurde, aange zien Suriname kolonisatie van node heeft voor zijn ontwikkeling. De progressieve volkspartij ging met het kolonisatievoorstel ac- coord, mits daarmee geen Suri naamse belangen werden ge schaad. De tegenstem kiwam uit de nationale partij. Ben woord voerder van de partij verklaarde, dat het merendeel der leden vreesde, dat de kolonisteneen overheersende positie zouden gaan innemen. De mijnwerkerslbond deelde mee, dat zij de nationale partij steunde. In Mei 1947 werden door amb tenaren van de C.C.D. in totaal 5953 processenverbaal opgemaakt waarbij 8322 verdachten waren betrokken. Van de verdachten werden er 338 in verzekerde be waring gesteld en in 1215 geval len werd tot inbeslagneming over gegaan. Tegen 3005 verdachten werd een aanklacht bij de Officier van Justitie aanhangig gemaakt, ter wijl 5262 verdachten voor de ambtenaal' voor de Tuchtrecht spraak voor de Voedselvoorzie ning zullen moeten verschijnen. Voorts zullen 55 verdachten voor een andere justitiële instan tie terechtstaan. Ten aanzien van de akkerbouw producten werden de meeste over tredingen begaan. Hierbij waren namelijk 2721 verdachten betrok ken. Aan de frauduleuze handel in vee en vlees hadden 1774 ver dachten zich schuldig gemaakt, terwijl op het gebied van zuivel producten tegen 999 verdachten processen-verbaal werden opge- Aan granen, zaden en peul vruchten werden in totaal 63.925 kg in beslag genomen, voorts werden o.m. in beslag genomen: 7645 kg vlees en spek, 101.923 eieren, 16548 blikjes melk en 105 varkens. HOOFDBESTUUR CHR. HIST. UNIE VERGADERT. Het Hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie, kwam Zaterdag te Utrecht in vergadering bijeen. Langdurig werd stilgestaan bij de ernstige politieke toestand, waarin ons land verkeert. Zowel de Indische kwestie als 't vraag stuk van 's lands financiën wer den breedvoerig besproken. Besloten werd' de petitie van het Comité Rijkseenheid te steunen. Tot lid van het Dagelijks Bestuur werd herkozen Pref. Dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam. Gekozen werd de heer H Kikkert te Em- men. Verschillende personen zul len worden aangezocht als lid der culturele commissie. Te zijnertijd zal de samenstelling gepubliceerd worden. Geconstateerd werd, dat de in nerlijke toestand van de Unie ge zond is. De organisaties, die zich de welzrjnsverzorging van de mili tairen in Indië ten doel stellen, hebben besloten samen te werken om radio's en gramofoons naar Indië te zenden. Met de morele steun van „Rooms Katholieke en Protestant interkerkelijk thuis front ontwikkelt gedurende de maand Juli de band Nederland Indië een grote actie door middel van al zijn plaatselijke afdelingen. De mannen van „het radiopro gramma voor de Ned. Strijd krachten" (die zelf reeds 75 toe stellen naar Indië zonden) helpen mee aan de propaganda. De N.I.W.I.N., die inmiddels 300 radio's verzond en er nog min stens vijftig zal verzenden, kana liseert de diverse initiatieven en verleend volledige medewerking. Alle toestellen worden centraal door de N.I.W.IJNT. aangekocht en verscheept. Het distributie-orgaan in Indië is de Coördinatiecommis sie Burger- en Militaire Welfare (C.C.B.W^W.)Bankier is de N.V. Twentse Bank, kantoor Apeldoorn, Hoofdstraat 78, giro 158292. Een parachutist, die op het punt stond met een aantal collega's per vliegtuig van Turijn naar Rome te vertrekken, ontving het bericht dat zijn vrouw zo juist het leven had geschonken aan een zoon. De ondernemende vader vroeg en verkreeg toestemming om zich op zijn wijze naar zijn woning te be geven. Op het ogenblik, dat het vliegtuig boven zijn woonplaats Spezia vloog, sprong de parachu tist uit het toestel. Hij kwam in zee terecht en bereikte al zwem mend behouden de kust. Enkele ogenblikken later kon de geluk kige vader de jonggeborerfe aan schouwen. Het Belgische Ministerie van Financiën heeft besloten de inte kening op de 4 procent staats lening Zaterdag te sluiten. De intekening heeft tot nu toe 2% milliard opgebracht. Verwacht werd dat Zaterdagmiddag de le ning tot een bedrag van 3 mil liard francs voltekend zou zijn. De warmte in Engeland is aan leiding geweest tot een opmerke lijk ongeval. 32 kinderen werden in een zwembad te Loughborough in Leicestershire door chloor be dwelmd, waardoor twee van hen naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De hoeveelheid chloor, die als desinfectiemiddel dienst doet, was te groot en deze omstandigheid en de warmte had den eert aanzienlijke gasontwik- keling ten gevolge. De dertig andere kinderen wer den snel naar een naburig park gebracht om weer bij te komen van hun benauwdheid. 23. „Dat was niet de bedoe ling" zei de Toengoes toen Dokie hem' krachtig aan de steunbalk had vastgesnoerd. „Wat was dan de bedoeling?" vroeg Dokie hem belangstellend. „Dat Rada om hulp zou roe pen, dat U zou komen en dat ik U dan uit het leven zou helpen", zei de Toengoes. „En waarom wilde U mij do den?" vroeg Dokie. „Heb ik U iets in de weg gelegd! „Marsian heeft met de schaduw gedreigd" antwoordde de Toen goes terwijl hij bleek werd. „Hij beweerde dat U een vijand van de grote Khan was". Onderwijl probeerde Marsian de kluizenaar te overtuigen van de noodzakelijkheid om Dokie uit de weg te ruimen. Hij wilde de in druk vermijden dat hij de Wester ling op eigen houtje had laten ombrengen. „Hij weet van het goud" zei Marsian. „Hij besteelt de onzen. Hij moet verdwijnen." „Handelaren moeten niet be schikken over mensenlevens" ant woordde de kluizenaar. Goud, goud! Een man gaat niet in zijn eentje naar Ningsia om er goud te zoeken als hij een hele expedi tie had kunnen meebrengen! Van betrouwbare zijde verwacht men, dat de besprekingen der Ministers van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie Groot-Brit- tannië en Frankrijk te Parijs heden ten einde zullen zijn. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Britse dele gatie te Parijs besloten heeft de geheimhouding, inzake de confe rentie niet meer in acht te nemen, daar volgens haar oordeel deze toch reeds niet in acht genomen was. Men gelooft, dat de drie Minis ters heden weer bijeen zullen ko men en misschien nog een verkla ring- varl Molotof zullen aanhoren, aldus Reuter's diplomatieke cor respondent. Over het algemeen echter zijn de gedelegeerden ervan overtuigd, dat de Conferentie af gelopen is en voor het ogenblik de kans om tot overeenstemming te komen over eeni economisch plan voor Europa onder leiding van de Sowjet-Unie, Groot-Brit- tannië en Frankrijk, de drie Mi nisters ontglipt is. Een nieuwe aanval op de anti-inflatiecampagne van de Franse regering kwam Zaterdag van de zijde van vertegenwoordi gers van de Franse boeren, die eisten, dat de graanprijs voor de nieuwe oogst bijna het dubbele van die van het vorige jaar zou bedragen. De vooruitzichten voor de con ferentie van de Europese Minis ters van Voedselvoorziening, welke volgende week te Parijs wordt ge opend, zijn ongunstig o.m. in ver band met het feit, dat de Ameri kaanse maisoogst 1947 naar ver wachting waarschijnlijk 40 kleiner zal zijn dan het vorig jaar en wellicht de kleinste der laatste 20 jaar. De omvang van het verlies is nog niet definitief bekend, doch de schade, die de maisoogst heeft geleden door regens en overstro mingen zal een drastische herzie ning van de tot dusverre optimis tische ramingen noodzakelijk ma ken. Een onmiddellijk gevolg van de achteruitgang der vooruitzich ten voor de maisoogst is de stij ging der maisnoteringen te Chi cago tot een ongekende hoogte. Alle records der laatste 90 jaar zijn gebroken. Abd El Krim, de 65-jarige lei der van de Riff-opstand1, die on langs uit Franse ballingschap de wijk naar Egypte heeft genomen, heeft tijdens een onderhoud in een -ziekenhuis te Caïro, waar hij een behandeling ondergaat, verklaard, dat geweld tegen Frankrijk zal moeten worden gebruikt, wanneer dat land voortgaat met zijn hui dige politiek, waarbij het zich niet houdt aan internationale ver dragen, zoals het Atlantisch handvest. Als Frankrijk echter zijn plicht doet, een spoedige oplossing voor de Noord-Afrikaanse kwestie vindt en zich niet langer verzet tegen de nationale aspiraties, dan zal de strijd geëindigd zijn. Krim verklaarde, dat hij altijd de voorkeur aan redelijke midde len heeft gegeven, zoals onder handelingen. Hij wenst geen bloed te doen vloeien tenzij zulks in het belang van zijn land nodig is. Hij werpt de gehele verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen in Noord-Afrika op Frankrijk en Spanje. Krim gelooft niet, dat Frank rijk zijn politiek zal wijzigen. Toen men hem vroeg of hij zich in Egypte met politiek -bezig houdt zei Krim: „Het feif dat u mij vragen stelt, is het antwoord Het is de plicht van iedere politi cus om zijn verklaringen vaag te houden. Men moet tussen de regels door kunnen lezen". Op August Froeglich, President van het Parlement van Thurin- gen, is een aanslag gepleegd toen hij zich in zijn werkvertrek be vond. Froehlich liep verscheidene verwondingen op. Froehlich werd door een 28- jarige man, die hem zogenaamd een brief kwam brengen met een mes aangevallen, toen hij bezig was de brief te openen. Froehlich kreeg drie steken in zijn arm. De vierde stoot wist hij te pareren, waarna de aanvaller door twee toegesnelde personen werd over meesterd. De drijfveer tot deze aanslag is nog niet bekend. BEWAKER VERTRAPT DOOR OLIFANT. Een -merkwaardig ongeval met dodelijke afloop heeft zich Vrijdag te Antwerpen voorgedaan. Toen men in de haven bezig was dieren af te laden uit de Belgische Congo, welke bestemd zijn voor Belgische en Europese dierentuinen, wera een der olifanten plotseling zenuw achtig. Hij stormde op een der bewakers toe, wierp deze op de grond en verpletterde hem met zijn zware poten. Toen men er in slaagde de wild geworden olifant van de ongelukkige weg te lokken was de dood reeds ingetreden. ACHT CLANDESTIENE SLACHTERS GEARRESTEERD. In een der laatste zittingen van de Tuchtrechter te Amsterdam gaf deze zware straffen aan clan destiene slachters en zwarthan delaren. De waarschuwing dat het nu eens uit moest zijn met de clandestiene slachterspraktijken heeft blijkbaar niet veel indruk gemaakt. De Bussumse politie heeft kans -gezien 8 clandestiene slachters te arresteren. Een agent zag enkele dagen geleden een grote zak binnendragen in een woning aan de Batterijlaan. Na assistentie te hebben gehaald, stelde hij een onderzoek in en trof in de woning 4 zakken aan met totaal 268 kg vlees. Zes personen werden gearresteerd en ingeslo ten. Uit het verhoor bleek, dat nog niet de gehele voorraad in beslag was genomen, en dat nog op andere plaatsen vlees was af geleverd. Op de Amersfoortse- straatweg werd nog 170 kg vlees en 40 pond vet opgespoord. De bewoner werd gearresteerd en via deze -kon een slager in Huizen worden gepakt. Totaal is nu 500 kg clandestien vlees achterhaald. Het onderzoek wordt voortgezet. IN DE MAAS VERDRONKEN. -Nabij de Maasbrug te Venlo heeft zich Zondagmiddag een tra gisch ongeval voorgedaan, waar van de 30-jarige W. Hoeijmakers te Venlo het slachtoffer is gewor den. H. bevond zich met enkele vrienden in een kano op de rivier, toen op een gegeven moment de boot in aanraking -kwam met een sleepboot, waardoor de kano kan telde en de inzittenden te water geraakten. Het slachtoffer werd door de sleep gegrepen en kwam niet meer boven. Terstond wer den reddingspogingen aangewend. Men heeft echter het stoffelijk overschot niet meer kunnen -vin den. DE WAAL EIST EEN SLACHTOFFER. Bij het zwemmen in de Waal is Zondagmiddag de 19-jarige Piet Ernste uit Dreumel te Leeuwen- Beneden verdronken. Ernste zou de yolgende week naar Indonesië vertrekken en bracht een afscheidsbezoek in Leeuwen-Beneden. NOODWEER BOVEN NOORD-LIMBURG. In de nacht van Zondag op Maandag ontlastte zich boven Noord-Limburg een zwaar onweer, dat met hagelval gepaard ging. Men vreest grote schade aan het veldgewas. Te Velden-Hasselt trof de bliksem een boerderij, waardoor een felle -brand ont stond. De pas binnen gehaalde oogst werd een prooi der vlam men, alsmede alle stallen en bij gebouwen. De terstond, gealar meerde Venlose brandweer slaag de er in het woonhuis te redden, maar ook dit liep zware schade op. De boerderij werd bewoond door de familie Van Hees. JONGEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 15-jarige H. Leijenhorst te Nijkerk, die de zwemkunst nog niet geheel -mees ter was, bij het zwemmen in de vaart verdronken. Door de heer C. de Boer, die in de nabijheid woont, werd de jon gen spoedig op 't droge gebracht, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. EEN NIEUW RECORD TIJDENS DE T. T.-RACES. Tijdens de T. T.-races van Za terdag is aldaar een nieuw record gevestigd, dat voor velen onbe kend is gebleven. Het geldt hier n.lde prijs van water. Door enkele personen uit Nijverdal - vermoedelijk hebben meerdere be zoekers deze ervaring opgedaan moest een bedrag van 50 cent betaald worden aan een boer voor een glas water, terwijl voor een liter water „maar" 2,50 ge vraagd werd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is in de rivier de Waal onder Deest (gem. Dru- ten) bij het zwemmen verdronken de 28-jarige mej. M. van Es uit Beuningen. Het lijk is nog niet gevonden. GROTE BRAND WOEDDE IN HET OOSTEL. HAVENGEBIED TE AMSTERDAM. Zondagmorgen omstreeks half twaalf is, door tot nu toe onher kende oorzaak brand ontstaan in loods 3 aan de Panamakade in het Oostelijk havengebied te Am sterdam. In deze loods, welke eigendom is van de Firma Van Es en Van Ommeren zijn een zeep- fabriekje en een opslagplaats van de Rijkswaterstaat ondergebracht. De brand die ongeveer twee uur duurde, bereikte tegen 12 uur zijn hoogtepunt. De ongeveer 140 m lange en 15 m brede loods werd totaal ver nield. Alle chemicaliën van het zeepfabriekje gingen in vlammen op, terwijl ook een groot gedeelte van de inde loods opgeslagen machinerieën zwaar door het fel oplaaiende vuur zijn beschadigd. Om 12.59 uur seinde de comman dant van de brandweer, J. B. Schuitemaker, „(brand meester' Enige personen die in de buurt van de loods aan het vissen waren zagen plotseling dikke rookwolken uit de loods komen. Onmiddellijk alarmeerden zij de brandweer, die binnen drie minuten met groot materiaal ter plaatse was. De vissers ontdekten naast de loods twee tankwagens en een aantal met petroleum en smeerolie ge vulde vaten. Zij verbraken de toe gangsdeur en het gelukte hun de tankwagens en de vaten buiten het bereik van de reeds naderende vlammen te brengen. Ook de boot van de havenpolitie nam di rect aan het blussingswerk deel, en versleepte een 20 lichters, die voor de ka-de lagen en waarvan reeds een paar dekkleden in brand waren geraakt. De brandweer legde 18 slagen uit, terwijl aan de waterzijde de drijvende motorspuit „Jason" zijn waterkanon op de vlammenzee richtte. Een der brandwachts werd licht aan een oog gewond. Tot ver in de mid dag was de brandweer met het neerhalen van het verkoolde hout werk en het opruimen van het in gestorte dak bezig. Ook burge meester Mr. Am. J. d'Ailly, was op het terrein van de brand aan wezig. Zaterdagmorgen heeft in het zeepfabriekje ook reeds een kleine brand gewoed, maar toen was de schade zeer gering. De politie stelt een onderzoek in. De oorzaak van de brand. Politie-deskundigen, die een on derzoek hebben ingesteld naar de brand, zijn van mening, dat de brand veroorzaakt is door zelf ontbranding als gevolg van de droogte en de hoge temperatuur van de in de loods opgeslagen 1 chloorkalk. Deze behoorde aan de zeepfabriek „De Adelaar" uit Wormerveer, die in de loods de pakjes chloorkalk in kisten liet verpakken. RAZZIA OP SCHOOLSPIJBELAARS. Een vreemde optocht, bestaan de uit een dertigtal kinderen in de meest vreemdsoortige zwem kledij, wandelde Zaterdagmorgen het politiebureau Charlois te Rot terdam binnen, begeleid door stoere agenten en gevolgd door enige min of meer verontwaar digde vaders en moeders. Dit was het gevolg van een razzia, die de politie naar aanleiding van klach ten van de afdeling onderwijs der gemeente Rotterdam had uitge voerd op het terrein langs de Waalhaven, waar de kinderen, voor een deel onder toezicht van hun ouders en met voorbijzien van hun schoolplichten, aan het ba den waren. Twee van de jeug dige overtreders van de school- plichtwet waren uit Schiedam af komstig en hadden kans gezien gedurende het laatste half jaar de school te verzuimen. Toen men de ouders op het schoolverzuim van hun kinderen wees, hadden zij allerlei excuus, n.l. dat hun kinderen ziek waren of door de warmte bevangen. Deze argu menten werden weinig steekhou dend genoemd, daar de terreinen bij de Waalhaven in de gloeiende zomerhitte van de laatste dagen, deze kwalen eerder zouden bevor deren dan genezen. VOETBAL. Standenlijst Kampioenscompetitie. Ajax 7 5 1 1 1814 11 Heerenveen 7 3 2 -2 24—21 8 NEC 7 3 2 2 17—18 8 BW 5 2 0 3 11—11 4 MW 7 0 4 3 17—21 4 Blauw-Wit 5 0 3 2 8—10 3 WIELRENNEN. Nederlandse renners voor de wereldkampioenschappen. Door de Nederlandse wielren nersunie zijn de volgende renners ingeschreven voor de wereldkam pioenschappen, wielrennen, welke eind Juli te Parijs en te Reims zullen worden gehouden. Sprint: beroepsrenners: Derk- sen en Van Vliet. Amateurs: Bijster en Hijzelen- doorn. Achtervolging beroepsrenners: Evers, Lakeman, Peters en Schulte. Amateurs: Faanhof, Gieseler, Harmans en Krever. Stayers: beroepsrenners: Van de Voort, en eventueel zal er nog een aangewezen worden. Op de weg: beroepsrenners: Janssen, Lakeman, Middelkamp. Pauwels, Schulte, Seyen, Vooren en Van der Zande. Amateurs: Van Beek, Van de Eslhout, Hennink, Sieveking, Smits, Vet, Voorting en De Vries. Er moet echter nog worden be slist, welke van deze renners de finitief zullen worden uitgezon den. P< Ir t rc m mfl 10# dol gevj 5n vq optj enko p en ke t na gevtt witstBT jil erkn ;er I mgL «ledf -gefl et IT ad enjl iteifl sns] P ad I ïcin edH scfl idA opT ndl nil krL nkT »uti si4 ld 1,

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3