sh i IP i 111 Complot tegen Franse Republiek ontdekt I r J, KJ TRIBUNAAL TE TERNEUZEN Wereldnieuws J Bruin als brons 3 nlK tóft1 1*1 y' m ef Liefde op het land M j Itï m ijiJr'f' «e Nttri fiPiit r PP] yef a a i ->W' f c W. H. Vliegen overleden MEISJES IN UNIFORM Opsporing vermiste personen uit de bezettingstijd llïft de Srcwin Ir tl UIJ l-tc Il )a't t Ir e. A.F-P. meldt uit Parijs, dat Generaal Guillodot, commandant van de gendarmerie op het Mi nisterie van Oorlog, is gear resteerd. Hij is toetrokken bij het complot tegen de republiek, be raamd door fascistische organisa ties. Het jongste onderzoek naar de gedragingen van bepaalde officie ren van de vroegere Vichy-rege- ring, aldus Reuter, heeft geleid tot de ontdekking van documenten, waarin volledige bijzonderheden omtrent het complot staan. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. De rebellie zou in Juli beginnen met 't bezetten van telegraaf- en telefoonstations over het gehele land. terwijl men tegelijkertijd naar Parijs, zou optrekken om de voornaamste regeringsgebouwen te bezetten. De Franse Minister van Bin nenlandse Zaken, Edouard De- preux, heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat een fascisti- se organisatie, bestaande uit rechtse verzetslieden, monarchis ten, aanhangers van Vichy en vroegere collaborateurs zich noe mende ,,De zwarte maquis", voor nemens was van twee kanten een aanval op Parijs "te doen. De ene groep zou uit Bretagne vertrek ken en de andere uit de Franse zóne van Duitsland. Zij zouden van tanks en pantserwagens ge bruik maken. Hun eerste doel was het bevrijden van politieke gevangenen en het scheppen van een atmosfeer van burgeroorlog. Behalve Generaal Guillaudot zijn tot dusver nog gearresteerd zekere Loustoneau Lacau, wiens naam -vóór de oorlog verbonden was met een geheime vereniging, de „Zwarthoeden" genaamd en zekere De Vulpian, een Bretonse grondbezitter, wiens landhuis te Lamballe waarschijnijk het hoofd kwartier van de samenzweerders was. De organisatie had commu nistische pamfletten laten druk ken om haar anti-communisti sche" opmars naar Parijs te ca moufleren. Op een vraag, of ook leden van de partij van De Gaulle deel uit maakten van de „Zwarte maquis" antwoordde de Minister, dat be paalde leden van de „Zwarte Maquis" hadden getracht zich in de partij van De Gaulle in te drin gen, doch dat zij door vooraan staande functionnarissen van die partij waren geëlimineerd. Onder zeer groot voorbehoud wordt gemeld, dat er te Lamiballe een complot tegen de Franse re publiek zou zijn ontdekt. Een oud-officier, voormalig: ver trouwd medewerker van Maar schalk Pétain, die in handen der justitie zou zijn, zou de ziel van dit complot zijn geweest, waarbij In de ouderdom van 84 jaar is te zijnen huize overleden de heer W. H. Vliegen, oud-lid der Eerste en Tweede Kamer. De overledene werd in Novem ber 1862 te Gulpen in Limburg geboren. Na aanvankelijk als typograaf werkzaam geweest te zijn, werd hij uitcever ens redac teur van „De Volkstribuun te Maastricht. In 1897 werd hij hoofdredacteur van „De Sociaal democraat" te Rotterdam. Hij nam in 1906 zitting in de Amster damse gemeenteraad, die hem in 1914 tot wethouder van publieke werken benoemde. Van 1921 tot 1923 was h" wethouder van on derwijs aldaar. In 1907 werd hij lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Iif 1909 nam hij zitting in de Tweede Kamer tot 1915. Van 1917 tot 1921 was hij lid van de Eerste Kamer, waarna hij in 1922 voor de S.D.A.P. weer zitting* in de Tweede Kamer nam. In 1927 werd hij nog gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad. Hij was redacteur van de „Socia listische Gids". Er verschenen tal van publicaties van zijn hand. Een liefdes-roman van BERTA RUCK 15 (Nadruk verboden.) Met de moed der vertwijfeling wierp ik me weer op mijn onsma kelijke taak. Ik wroette, sjouwde, smeet. Binnen tien minuten was ik gloeiend-heet, drijfnat en uit geput. Mijn armen trilden en trok ken van overspanning. En met een plotselinge zwaai, woedender dan ooit, stak ik mijn schop in de halfvolle kruiwagen en liet ze staan waar ze stond. Mijn besluit was genomen. Ik was niet van plan, er mee door te gaan, noch met mestruimen, noch met iets anders van die aard. Ik zou mezelf uitkopen. Een smadelijke terugtocht naar Londen en naar een kantoor met stijf-gesloten ramen was verre te verkiezen hoven een leven als dit. Ik zou deserteren! Ja! Nu meteen! eveneens verscheidene burgerlijke en militaire personen betrokken zouden zijn. Het doel van het complot zou zijn geweest de republikeinse re gering door een organisatie van dictatoriaal karakter te vervan gen. Er zouden documenten zijn gevonden, waarin een plan was vervat, dat, aldus meent men te weten, voorzag in een actie, wel ke in Juii a.s. van verschillende punten uit tegen Parijs in het bij zonder tegen zijn be.angr'jkste strategische punten, alsmede te gen de gevangenis vat Fresnes, waarvan alle politiek» gevange nen bevrijd zouden zijn, ro\i zijn ingezet. „Command's" zouden „divisies" voorafgaan. Er zou voorts een lijst van per sonen zijn gevonden, die de nieu we regering, „directoire" gehe ten, zouden vormen en wetsont werpen en verordeningen, die on middellijk zouden zijn uitgevaar digd. De onderzoekingen zouden reeds maanden aan de ganig zijn en pas onlangs door een arresta tie te Lamballe tot een ontkno ping heblben geleid. Men betracht tot nu toe de uiterste discretie in deze zaak, waarvan alle elemen ten nog niet bekend zijn en waar van bepaalde nog niet kunnen worden bekend gemaakt. Het Ministerie van Sociale Za ken deelt ons het volgende mede: Ter coördinatie van de werk zaamheden met betrekking tot de opsporing van vermiste Neder landers uit de bezettingstijd heeft een reorganisatie van het betrok ken apparaat plaats gevonden, welke kort samengevat op het volgende neerkomt: De algemene leiding en het toe zicht op de werkzaamheden be rust bij de Minister van Sociale Zaken (afd. repatriëring en op sporingen). De Minister wordt hierin bijgestaan door een com missie van advies en overleg, waarin de voornaamste bij deze werkzaamheden betrokken over- heids- en particuliere instanties zijn vertegenwoordigd. De uitvoering is opgedragen aan het „Nationaal Opsporings bureau" en een „Missie tot op sporing van vermiste personen uit de bezettingstijd." Het Nationaal Opsporingsbu reau, waarvan de werkzaamhe den zijn toevertrouwd aan het Ned. Rode Kruis, is gevestigd Vlamingstraat 2, 's-Gravenhage. Het heeft een uitsluitend admini stratieve taak, namelijk het regi streren van alle vermiste perso nen. het verzamelen van alle be kende gegevens en het verwerken daarvan in individuële dossiers. Alle verzoeken tot opsporing die nen te worden ingediend bij dit bureau, dat aan belanghebbenden en aan betrokken instanties de bij de opsporing verkregen resul taten doorgeeft. Het eigenlijke opsporingswerk geschiedt door de missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezettingstijd, welke is belast met de massaop- sporing en het verzamelen van alle op Nederlandse vermisten be trekking hebbende documenten in het buitenland als met de indi viduële opsporing in binnen- en buitenland, op grond van de bij bovengenoemd nationaal opspo ringsbureau bestaande en daar voor in gereedheid gebrachte dos siers van de vermiste personen. Het is mede om die reden, dat aanvragen tot opsporing en ver zoeken om inlichtingen daarom trent door belanghebbenden uit sluitend dienen te worden gericht tot het Nationaal Opsporings bureau. Opsporingen in het buitenland zijn niet toegestaan aan andere organisaties en Dersonen, behou dens uitdrukkelijk daartoe ver kregen toestemming van de Mi nister van Sociale Zaken." Zitting van 28 Juni 1947. Uitspraken van de zitting van 14 Juni 194T. Johannes Aarnout Steenhart, te Sehoondijke, reeds 2 jaar geïnter neerd: 1. intern, voor 2% jaar tot 28 Dec. 1949; 2. verbeurdverkl radio-toestel; 3. ontzetting rech ten. René Wijne te Philippine, reeds 2 jaar geïnterneerd: 1. intern, voor 3 jaar tot 28 Juni 1950; 2. ontzetting rechten. Elisabeth de Hullu te Nieuw- vliet, reeds 8 maanden geïnter neerd geweest: geen maatregelen opgelegd. Zitting van 30 Juni 1947. Uispraken van de zitting van 16 Juni 1947. Wijlen Izaak de 'Smit te Sluis: geen maatregelen opgelegd. Marinus Victor Rijk te Honte- nisse, reeds 4 maanden in inter nering doorgebracht: g-een maat regelen opgelegd. Alphonsius de Waele, te Koe wacht: verbeurdverkl. van 1000. Zitting van Zaterdag 28 Juni. Klein maar fel. Terecht stond de 63-jarige Krijn Hamelink, landarbeider te Terneu- zen, beschuldigd van lidmaatschap N.S.B., N.V.D. en N.A.F., omgang met NjS.B.-ers en Duitse mili tairen, te hebben toegestaan dat zijn kinderen zich bij de Jeugd storm aansloten en hulp te hebben verleend aan de vijand, door als kamerwacht werkzaam te zijn ge weest ten behoeve van de Orga nisation Todt. Ook zou H. aan de S.D. hebben medegedeeld, dat in de Geref. Kerk te Terneuzen werd gebeden voor de terugkeer van H. M. de Koningin, waarna Ds. G. W. van Houte, predikant dier kerk, naar het concentratiekamp te Amers foort werd overgebracht. Haastig begon ik de mouwen van mijn kiel, die ik opgestroopt had, weer naar heneden te rollen. Ik had er juist één klaar, toen de opening van de staldeur plotseling verdonkerd werd. De gedaante van een lange man tekende zich scherp af tegen de helle achter grond van het erf. Ik zag z'n ogen" op mij gericht met een nieuwsgierige en spottende uit drukking. Meteen herkende ik hem. Ja! Het was die jonge officier, die het de vorige avond in de ba rak, in z'n hoofd gehaald had, me te vragen, hoelang ik het hier wel dacht vol te houden. Natuurlijk natuurlijk was het precies iéts voor hem, om dit ogenblik te kiezen voor een voortzetting der kennismaking Woede, zelfs razernij, zijn véél te tamme uitdrukkingen voor wat ik op dat moment voelde! Het was geméén! Maar zelf scheen hij dat niet in 't minst te beseffen. Hij stond naar me te kijken, en naar de ene mouw, die ik juist had neergeslagen. Hij schonk me die zalvende glim lach, die alle meisjes in het Beschuldigde, die bijzonder klein van stuk is, maakt de indruk een fel kereltje te zijn, wat dan ook wel uit de verschillende getuigen verklaringen blijkt. AI geeft hij dan ook de ten laste gelegde feiten in hoofdzaak toe. Erg onder de indurk bleek H. ook tijdens de zitting nog niet te zijn. En de kleine man krijgt er van Mr. Kegge dan ook geducht van langs. De voorzitter kan niet foegrriDen hoe zo'n miserabel ventje zulke smerige streken kon uithalen. Doch ook dit schijnt niet veel indruk te maken en het lijkt er veel op, als of Hamelink zich zo'n beetje de verdrukte onschuld gevoelt. Mr. Van Son, de verdediger, had een ondankbare taak. Niettegen staande dit, hield pleiter een knap pleidooi, waarin hij er op wees, dat H. zowel lichamelijk als gees telijk van klein formaat is. Cle mentie wilde pleiter niet vragen, doch hij verzocht, mede met het oog op de leeftijd van zijn cliënt, deze menselijk te behandelen. Uitspraak 14 Juli a.s. Zitting van Maandag 30 Juni. Paardenvordering. iRumon Oscar Augustus van Quekelberghe, 48 jaar, le ambte naar ter secretarie te Groede, werd beschuldigd van hulpverle ning aan de vijand, door begin September 1944 zijn medewerking te verlenen bij het vorderen van paarden ten behoeve van de Duit se weermacht. Besch. verklaart niet vrijwillig medewerking te hebben verleend en bestrijdt voorts een aantal ge tuigenverklaringen waarin sprake is van een zich verdienstelijk ma ken bij de paardenvordering. Alhoewel Q. zich als het ware op „force majeure" beroept en meent dat hij g-ezien de moeilijke omstandigheden, gered heeft zo veel hij kon, blijkt het Tribunaal kamp de vorige avond! enthou siast geprezen hadden als zo buitengewoon innemend. En toen begon hij zonder zelfs 'n inlei dend „goeden morgen!" met die bruuske stem, die zo'n con trast vormde met die glimlach: 'n Kind kan zien dat u nog nooit eerder 'n voet op 'n boer derij hebt gezet." „Hoe weet u dat zo goed?" Toevallig is dat wèl het geval!" snibde ik en om mezelf een hou ding te geven, greep ik maar weer naar de schop, die ik in de kruiwagen had laten steken. „In elk geval hebt u er niet 't ziwakste benul van, hoe u die din gen moet hanteren," zei hij, een stap dichterbij komend. „Dat is niet de manier om een schop vast te houden." Zonder complimenten nam hij me de spade uit mi'n handen, ze losjes vasthoudend.. Rustig stak hij ze in de vieze brei op de vloer, j en nam ongeveer half zoveel 0P als ik gedaan had. „U zult ondervinden," zei hij, „dat, als u de spade niet overbe- last ze zichzelf in evenwicht 1 houdt. Het zelfde geldt van de het met deze, zienswijze niet eens te zijn. Verder wijt besch. een aantal bezwarende yerklaringen aan per soonlijke vijandschap, terwijl hij zcu aangebleven zijn om zijn be jaarde chef niet 'in de steek te moeten laten. Een tweetal getuigen a décharge, de tegenwoordige" burgemeester van Groede, J. C. Everaers en Dr. M. M. Jongsma, legden beiden gunstige verklaringen voor de besch. a'f. Wel bleek daarbij, dat laatstgenoemde door zijn autori tair optreden niet bijzonder popu lair was. De derde getuige décharge, M. Wagtho, tijdens de bezetting burgemeester van Groede, legde eveneens een gunstige verklaring af en bevestigde, dat Q. politiek goed stond aangeschreven. Besch. zelf verzocht tenslotte de zaak objectief te willen bezien en rekening te willen houden met bestaande animositeit. Oud-illegaal werker. De volgende beschuldigde die terecht stond was de 30-jarige op zichter van de Rijkswaterstaat, Leendert van der Ende, wonende te Beusichem. De tenlaste leg ging luidde: zich vrijwillig te heb ben opgegeven om naar Duitsland te worden uitgezonden voor de herstelling van de vernielde stuw dam te Wuppertal en werkzaam te zijn geweest ten behoeve van ce Duitse weermacht bij het ma ken van stellingen, schuilkelders enz. Besch. verklaart niet vrijwillig naar Wuppertal te zijn gegaan, hij kreeg een dienstverplichting van de Arbeidsbeurs. Onderdui ken deed hij niet, omdat reeds eer der zijn broer door de Duitsers ge fusilleerd' werd en hij ook nog te maken had met moeilijke familie omstandigheden Overigens blijkt uit niets, dat besch. politiek fout" is geweest en deze maakt geen onsympa thieke indruk. Nadat een getuige a décharge, politieman en oud-illegaal, een zeer gunstige verklaring voor v. d. E, had afgelegd, was het woord aan de verdediger Mr. Van Son. Deze toonde zijn verwonde ring over het feit dat de zaak voor het Tribunaal was gebracht en verzocht na een zeer knap pleidooi, waarin hij wees op de vroegere illegale werkzaamheden van besch., in een tijd toen nog weinigen daaraan dachten, in ieder geval geen maatregelen op te leggen. Uitspraak 14 Juli a.s. BUSDIENST BRESKENSKNOCKE. Van 1 Juli af zal een regelma tige busdienst Breskens-Schoon- dijke-Oostburg-Sluis-Knocke wor den onderhouden. In overleg met de burgemeester van Cadzand zal van deze datum af tevens een busdienst naar deze plaats wor den gelegd ten behoeve van de vele strandlbezoekers en had- gasten. WALCHERENS KANAAL LIEP LEEG. Door de sluisbewaking te Veere werden bij lopende eb de ebdeuren niet op tijd gesloten, zodat het water dn de nacht van Vrijdag op Zaterdag in bet Walcherse ka naal wegliep. Op het diepste punt zelfs tot 80 cm. Door ijlings sluiten van de ebdeuren bij de Keersluis te Vlissingen, slaagde men er in het water van de Bin nenhaven aldaar op peil te hou den. TERNEUZEN. Aanbesteding bouwen 160 woningen. Bij de Maandag door Burge meester en Wethouders alhier voor het gemeentelijk Woningbe drijf gehouden aanbesteding van het bouwen van 150 woningen in de Noordpolder, ten Noorden van de Koedijk, en 10 aan de Spoor-, straat te Sluiskil, werd ingeschre ven door het Bouwbedrijf „Opbouw" te Terneuzen voor 2,475.789 en door A. van der Poel te "Lamswaarde voor 2.220.000. BRUINISSE. De mosselhande.l en -teelt.. De eerste consumptiemosselen voor het seizoen 1947/1948 wer den Maandag alhier aangevoerd door het motorvaartuig BRU 116, schipper A. Kik Thz. Ze zijn be stemd voor België. De kwaliteit was goed. Deze week werden aange voerd uit de Waddenzee ongeveer 16.000 tonnen, is 1.600.000 kg, mosselzaad, van de maximale toe gestane grootte. In Zeeland zelf werden in de laagte van Renesse nog pl.m. 100 tonnen opgevist. Het meeste zaad is bestemd voor eigen cultuur. In de leveringsvoorwaarden voor de mosselbandel naar Enge land is thans bepaald, dat de mosselen geleverd moeten worden franco wal Engeland, terwijl vroeger de conditie gold franco aan boord Batavierboten. Verder klaagt men er over, dat de hoge retributie die door het bedrijf schap wordt geheven en die 2,10 per 100 kg bedraagt, de mosselen onnodig duur maakt. mestvork. Laat 't werR zichzelf doen. Kijk." Hij liet de spade terugzwaaien, en 'wat erop lag, schoot in de kruiwagen,schijnbaar zonder enige inspanning van zijn kant. „U moet leren, partij te trek ken van de wetten van zwaarte kracht en evenwicht", zei hij, de schop opnieuw in de massa ste kend. „Als u goed kijkt, ziet u zelf wel, wat ik bedoel." Hij knikte me beschermend toe, terwijl ik gespannen zijn bewe gingen volgde. „U zult merken", zei hij weer, „dat u de natuur onmogelijk kunt bevechten. Maar u kunt haar voor u laten werken!" Hij liep nu naar de kruiwagen, pakte hem beet en reed hem voort over het zonnige erf. Niet precies begrijpend, wat er zou gaan gebeuren, volgde jk de for se gestalte in khaki naar die hoge weerzinwekkende heuvel in een van de hoeken, waar de brui ne kloek onverstaarbaar met haar kuikens rondwroette. Er stond een soort van laag houten schotje omheen en een brede plank lag daar schuin tegen aan. De jonge OVERSLAG. Donderdag j.l. werd in de ver gadering van Stembevoegde In gelanden van de Overslagpolder benoemd als ontvanger->griffier de beer A. Mattelé alhier, met 6 tegen 4 stemmen. De beer P. *J. de Clerck werd benoemd als gezworene van de Varempépolder met 11 tegen 2 stemmen ZUIDZANDE. Donderdag 26 Juni j.l. werd door de Jeugd- en Sportvereniging een gecombineerde ledenvergade ring gehouden. Besloten werd beide verenigingen samen te voe gen tot één vereniging. Tot voor zitter werd gekozen de heer H. P Everwijn. De oude besuren blij ven voorlopig gehandhaafd. De "Geallieerde Kommandan- tura voor Berlijn heeft geen over eenstemming kunnen bereiken over de verkiezing van Ernst Reuter (Soc. Dem.) als burge meester van Berlijn en heeft' de kwestie naar de Geallieerde Be stuursraad verwezen. Reuter werd Dinsdag j.l. door het stadsbestuur met 89 tegen 17 (Soc. Eenheidspartij) stemmen gekozen. Hij was de enige can- didaat. Het Ministerie van Buiten landse Zaken te Washington heeft medegedeeld, dat Generaal Lucius Clay voorbereidingen treft voor het opnemen van contact met de Belgische en Nederlandse rege ringen over het gebruik van de havens Antwerpen en Rotterdam. Men verwacht, dat de besprekin gen 7 Juli te Den Haag zullen worden gehouden. De Hongaarse Minister van Voorlichting heeft naar aanlei ding van de herziening der Hon gaarse perswet verklaard, dat alle Hongaarse en buitenlandse journalisten in Hongarije voor bet publiceren van ware en onware berichten, die de reputatie van de Hongaarse republiek in bin nen- of buitenland schaden, met de dood kunnen worden gestraft. met Amilda Zonnebruincrème oi Amilda Zonrte-olie. (Ingez. Med.) man keerde zich half naar me om terwijl hij langzaam voortliep. „Met de kruiwagen is 't alweer precies hetzelfde," ging hij voort. „Wanneer je hem aan de voet van deze plank stilzet en hem dan plotseling naar boven tracht te hijsen, komt'er niets van terecht. Je moet er rustig mee aan komen rijden en doen, alsof die hellende plank begane grond is, dan gaat 't bijna vanzelf. Kijk, zó". Zonder inspanning reed hij de volle kruiwagen half tegen de plank op. Maar juist toen ik dacht, dat hij hem om zou wippen, liet hij hem weer terugglijden en reed er bedaard mee naar de koestal terug. „Gezien?" „Ja. Maar u had hem wel meteen voor me kunnen leegma ken, nu u toch al zover was." „O, nee," zei hij koeltjes, „dat was de bedoeling niet." Toen voegde hij er langzaam bij: „Zoudt u die ene mouw van u maar weer niet opstropen?" Dit met een knipoogje. Ik beet op mijn lippen. (Wórdt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2