i over de huidige situatie Het beheer van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied De Conferentie te Parijs De Amerikaanse stap Keerpunt bij besprekingen te Parijs II T 1 Dr. VAN MOOK ie Jj L 1 W DINSDAG 1 JULI 1947. Overstroming van de Mississippi Belgische Koningskwestie. De Prins meet het bed houden De nieuwe frankeerzegels Oostenrijkse gendarmerie vermoord! Atoombomvoorraad der V.S De haven van Antwerpen °F nd nil ■kil il n Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N .1. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Droog weer. Droog weer. In de vroege och tend plaatselijk mist, die snel oplost. Meest half bewolkt. Vrij warm. Zwakke wind, overwe gend tussen Noord en West. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 541 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,00. Inzendingen advertentie* tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; ieders regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. w s.nd« Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande INDONESIË. Dr. Van Mook heeft Maandag middag tijdens "een persconferen tie een kórt overzicht gegeven, waarbij hij constateerde, dat de Nederlandse regering volledig dui delijk gemaakt heeft, dat haar po litiek stevig verbonden is met Linggadjati en geen ander doel nastreeft dan de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat. iHiervoor acht de Nederlandse regering een situatie, welke de mogelijkheid inhoudt om tot uit voering van de overeenkomst langs wettelijke en ordelijke weg te komen, volstrekt noodzakelijk. De regering meent, dat de Neder landse voorstellen van 27 Mei een redelijke en aanvaardbare oplos- sing bieden. De moeilijkheid van het Repu blikeinse antwoord van 27 Juni is, dat zij onzekerheid laat bestaan omtrent bepaalde belangrijke punten, terwijl bijvoorbeeld de kwestie van de buitenlandse be trekkingen onaangeroerd blijft. Het aftreden van Sjahrir, die zich steeds zeer voor het herei ken van een overeenstemming heeft ingespannen, wekte de in druk, dat er een „deadlock" op komst is. De Amerikaanse aide-memoire. Dr. Van Mook kwalificeerde de Amerikaanse aide-memoire als nuttig en ter juister tijd aangebo den. Hij meende dat deze aide- memoire mogelijkheden tot ophel dering van de verschillen biedt. De inhoud van de aide-memoire is in overeenstemming met de al gemene lijnen van de politiek van de Nederlandse regering en hier in wordt terecht opgemerkt, dat ,,een oplossing dringend is". Hij zeide verder, dat, alhoewel de be richten uit het binnenland nog steeds niet heluder zijn, de Repu blikeinse regering thans een vol ledig en duidelijk beeld heeft van de voornaamste punten en moge lijkheden en.hoe daarvoor een op lossing kan worden bereikt. In het Republikeinse antwoord van 27 Juni kwam niet duidelijk tot uiting, of de interimregering volgens de Nederlandse voorstel len al dan niet aanvaard werd, terwijl ten opzichte van de kwes tie van de binnenlandse veilig heid onzekerheid bestaat. Het Republikeinse antwoord verklaart enerzijds! dat een gemeenschap pelijke gendarmerie niet aan vaard kan worden, terwijl het an derzijds geen uitspraak doet be treffende liet door de Nederland se regering voorgestelde directo raat voor de binnenlandse veilig- 16Dr Van Mook verklaarde, dat de Nederlandse regering moet blijven staan op een gemengd fe deraal orgaan voor de veihgneid, „zoals elke federale regering over een dergelijk apparaat beschikt De kwestie der gendarmerie Hjj meende verder, dat voor de kwestie van een gemeenschappe lijke gendarmerie een oplossing kan gevonden worden, doch over de aard van deze oplossing deel de hij niets mede. Op de vraag, of hij de aanbie ding van een Britse nota juist was, antwoordde hij, dat voor zo ver hem bekend was, hier geen sprake was van een aide-memoi re, doch van een persoonlijke brief van de Britse Consul-Generaal aan Soekarno. Verder verklaarde hij, dat hij ten opzichte van essentiële pun ten geen modificaties voor een interim-regering mogelijk achtte, hoogstens ten opzichte van detail punten. Hij wees er op, dat de interim regering op zichzelf niet kon wor den aanvaard, zonder dat tevens mede ingestemd werd, dat deze regering de beschikking zou krij gen over de apparaten, die zij nodig heeft. In dit verband noemde Dr. Van Mook alle pun ten van de Nederlandse nota als essentieel voor de verwezenlijking van Linggadjati. Ten aanzien van de slotpara graaf van de Amerikaanse nota, zeide Dr. Van Mook, dat het voor de Republiek zeker van be lang was, dat indien de oplossing voor de politieke moeilijkbeden gevonden zou zijn, ook de moge lijkheid bestaat tot het verkrijgen van de nodige middelen voor de economische wederopbouw. Beschieting van Australisch vliegtuig. De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben de berichten, vol gens welke een Australisch Avro- Ansonvliegtuig verleden week is beschoten boven het vliegveld te cnl>< arftiglieiJ Het is genoegzaam bekend dat oorlogsslachtoffers, die in aanmerking komen voor een uitkering ter compensatie van geleden oorlogsschade, het hun toekomende bedrag gestort zien op hun geblok keerde rekening. Maar daar bij blijft het niet altijd. Een bedrijf te Nijmegen, dat een schade yan 130.000 had ge leden, zag tot op heden nog geen cent van dit bedrag terug. De fiscus weigerde echter, met de omstandig heden van dit oorlogsslacht offer rekening te houden en legde beslag op de winkel- inventaris van de getroffene, die hoofdzakelijk uit H AR.K.-goederen bestond, die de man als oorlogsslacht offer had ontvangen. Is het een wonder, dat men in de teisterde gebieden vaak knar setandt? Pangkalpinang op Banka beves tigd. (Zoals reeds gemeld, heeft de Australische Gregory Board in een rapport aan de immigratie autoriteiten te Singapore van deze beschieting mededeling gedaan.) De autoriteiten voegden hier aan toe, dat de Australische piloot „in strijd met de orders" van het vliegveld was vertrokken. De ver gunning tot vertrekken was hem toen reeds verleend doch had het vliegveld nog niet bereikt. Gewapende botsingen? Het Indonesische persbureau Antara bericht, dat Nederland se troepen nabij - Modjokerto Maandagmiddag in gevecht zijn geraakt met republikeinse een heden en dat de strijd meer dan 5 uur geduurd heeft. De officiële bekendmaking van Sharir's benoeming. Te Djokjakarta is volgens een beticht van Antara officiël be kend gemaakt: „De President van de republiek, overwegend, dat in de huidige toestand de benoeming van een adviseur nodig geacht wordt, decreet 6 Van de President in aanmerking nemende, heeft besloten Soetan Sjahrir als advi- seuf van de President te benoe men". Besprekingen voor nieuw Kabinet. De vier partijleiders, die van Soekarno opdracht hebben gekre gen een nieuw kabinet te vormen, zijn daarin nog niet geslaagd en zuilen heden verder vergaderen, zo meldt Antara. Het nieuwe kabinet zal hedenavond laat be kend worden gemaakt. UIT DUITSLAND. Dr. Viktor Agartz, werkzaam bij de Duitse dienst voor de eco nomische organisatie in de Brit se zone, heeft ontslag genomen. Enkele uren nadat een vooraan staande Britse functionnaris op economisch gebied had verklaard, dat het plan van Agartz voor de overdracht aan de Duitsers van de kolenmijnen in het Ruhrgebied voorlopig niet zal kunnen worden uitgevoerd en ket zelfs niet te zeggen is of de mijnen wel wor den overgedragen. Agartz, die naar verluidt om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen, heeft sedert het begin van dit jaar gewerkt aan een plan voor de overdracht van de mijnen aan een Duitse raad ongeveer ge lijk aan die, welke thans de Brotsa steenkoolindustrie beheert. Het plan is enkele weken geleden ge reed gekomen en voorzag in de overdracht per 1 Juli a.s. Het is deze week te Berlijn door Engelse en Amerikaanse deskundigen be sproken en genoemde Britse func tionnaris zeide, dat de besprekin gen waren vastgelopen. Hij wilde niet zeggen, of dat het gevolg was van een verschil van mening tus sen de deskundigen. IJslandse vis naar Duitsland Usland heeft geantwoord op het Engelse verzoek om op cre- diet vis te levéren teneinde de voedselpositie in de Engelse zóne van Duitsland te verbeteren, aldus is door het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. De woordvoerder van het En gelse Ministerie van Buitenlandse Zaken, die deze mededeling deed, weigerde de inhoud van de IJs- landse nota bekend te maken, doch in betrouwbare kringen is De Mississippi is tengevolge van de regen tot een hoogte gewassen als in 130 jaar niet i3 voorgeko men. In Missouri, Illinois, Ne braska en Iowa zijn grote gebie den overstroomd. Honderden men sen werden gedwongen hun hui zen te verlaten. De schade wordt op meer dan 100 milliard dollar geschat. Alleen al in het gebied van St. Louis zijn 600 a 1000 men sen dakloos en bedraagt de schade bijna 10 millioen dollar. Zondag steeg de rivier tot een hoogte van 13 meter. men van mening, dat Usland en kele positieve voorstellen heeft gedaan en dat deze thans door het Ministerie van Buitenlandse Za ken in overweging zijn genomen. Usland is één van de zes lan den waarop Engeland onlangs een beroep beeft gedaan, teneinde extra hoeveelheden voedingsmid delen voor Duitsland te verkrij gen. De andere landen waren Noorwegen, Zweden, Denemar ken, België en Nederland. gering. Geconstateerd kan wor den. dat het hier voor de eerste maal een formele stap betreft, welke de.V. S. deden in de Indi sche aangelegenheid. Hoewel officieel hieromtrent geen enkele inlichting te verkrij gen is, oordeelt men in politieke kringen, dat deze Amerikaanse stap een lichte ontspanning te weeg gebracht heeft. Men heeft de indruk, dat, in verband met de jongste ontwikkeling, de periode van afwachten nog niet is afge sloten. Naar verluidt, zou men, alvo rens verdere beslissingen te nemen, willen afwachten, hoe de reactie der Republiek op de Ame rikaanse nota zal zijn. Hier en daar wordt veronder steld, dat ook de Britse regering een nota aan de Republiek zou hebben gezonden. Van een derge lijke nota is echter niets bekend. De Engelsen hebben steeds nauw contact met de Republikeinen onderhouden, zodat een afzonder lijke nota niet in de lijn zou lig gen. Dr. Van Mook heeft dan ook reeds medegedeeld, dat het hier betreft een persoonlijke brief van de Britse consul-generaal te Ba tavia aan Soekarno. Het bureau van de Belgische Liberale Partij heeft Zaterdag een bespreking gewijd aan het rap port dat door de commissie van juristen is uitgebracht over de ge dragingen van Kcn.ng Leopolo tijdens de bezettingsjaren. Na af loop der vergadering is door het bureau een communiqué uitge geven waarin wordt medegedeeld dat er acte van genomen is, dat het dossier, dat ter beschikking van de commissie werd gesteld, uitsluitend is samengesteld uit stukken, die haar door de Koning zelf waren gegeven. Het bureau wijst er verder op. dat het, ten einde een objectieve en volledige voorlichting te verkrijgen, nodig is ook de documenten, die in het bezit zijn van de leden der rege ringen, die sedert de bevrijding aan hte bewind zijn geweest, bij het dossier van de Koning te voe gen. Hierna zal het volledig dos sier opnieuw aan eeit grondige studie onderworpen moeten wor den, waarbij de conclusies slechts moeten worden ingegeven door de Historische waarheid. Z. K. H. Prins Bernhard, die zich reeds enige dagen onwel ge voelde, heeft griep en moet op advies van zijn geneesheer 'rust houden. Ook zijn verjaardag heeft de Prins in bed moeten doorbren gen. In de loop van de maand Juli zullen frankeerzegels van 15, 20 en 30 cent in de nieuwe uitvoe ring verschijnen. In het Oostenrijks-Joegoslavi- sche grensgebied is een patrouille van 6 Oostenrijkse gendarmen door een groep met lichte machi negeweren gewapende mannen, die van Joegoslavië uit de grens overschreden hadden, aangeval len. Twee gendarmen werden ge dood en vier burgers, die hen te hulp kwamen, werden gewond. Men neemt aan, dat de aanvallers tot de „witte gardisten" behoor den (een Joegoslavische beweging, die ex-Koning Peter steunt). Uit bij een razzia door de Britse troepen gevonden pamfletten blijkt, dat de aanvallers tegen het huidige regiem in Joego-Slavië zijn. Een pamflet sprak van de misdadigersregering van Tito, die alle hoop van de witgardisten heeft vernietigd. Deze willen n.l. Triëst en Carinthië terug en ge loven niet, dat de Westelijke Ge allieerden, zolang het commu nisme heerst, de wens zullen in willigen. Molotof optimistisch. Zaterdagavond heeft Molotof, de Russische Minister van Buiten landse Zaken, op een officieel banket, dat door zijn Franse col lega, Bidault, werd aangeboden, verklaard, dat de hoop op succes van de Parijse conferentie over de economische w ed e r o pbo uw van Europa gerechtvaardigd was. „Deze hoop", aldus Molotof, „is gerechtvaardigd, omdat wij alle drie bezield zijn met de wil de moeilijkheden te overwinnen. Laat ons denken aan de offers, die onze landen tijdens de oorlog gebracht hebben. De Britse Minister van Buiten landse Zaken, Bevin, gaf te ken nen, dat hij ook niet zo pessimis tisch gestemd was over de afloop van de conferentie en zeide, dat men de dingen niet naar zijn uiterlijk moest beoordelen. Bidault was minder optimistisch dan Molotof en Bevin. Als om te wijzer op de urgentie van de taak, die de drie Ministers moes ten vervullen, verontschuldigde hij zich voor de soberheid van het diner en de slechte kwaliteit van het brood. Reuter merkt hierbij op, dat ondanks Bidault's veront schuldiging het menu nauwelijks sober genoemd kan worden. Onder de genodigden bevonden zich Paul Ramadier, de Franse Premier, en de Amerikaanse am bassadeur in Frankrijk, Jefferson Cafiery. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft, dat regerings- kringen in (Den Haag zich niet wensen uit te laten over de nota, welke het State-Department aan de Republikeinen heeft doen toe komen. Intussen wordt vernomen, dat deze stap geenszins plaats had op verzoek van de Nederlandse re- „De Ver. Staten beschikken thans 0ver voorraden atoombom men van een nieuw en verbeterd type, voldoende, volgens gewoon lijk conservatieve kringen, om iedere grote stad ter aarde te ver nietigen", aldus schrijft Dr. Ro bert Hutchins, verbonden aan de Universiteit te Chicago, in „Com mon Cause", het orgaan van de commissie voor het opstellen van een wereldconstitutie. Het type atoombom, dat men op Hirosjima en Nagasaki heeft neergeworpen, is volgens Dr. Hutchins nu al weer uit de tijd. Een wereldparlement en wereldontwapening acht hij de enige oplossing om tot duurzame vrede te geraken. De „Standaard" van Zaterdag Wijdt een beschouwing aan de ha ven van Antwerpen, waarbij het blad tot de conclusie komt dat er grote behoefte bestaat aan een vloot van kleine havenlichters, die een sneller overladen mogelijk maken. De „Standaard" wijst er eveneens op, dat er een gebrek bestaat aan mechanische en elec- trische kadelorries, die tegelijker tijd het wegen der goederen kun nen verzorgen. Door het gebruik van deze kadelorries, zou, volgens het blad, een tijdsbesparing worden verkre gen, welke een verlaging van de kosten zou bewerkstellingen en een grotere goederenstroom naar de haven zou lokken dan thans het geval is Het biad betoogt verder dat de opslagruimten te Antwerpen niet meer aan de eisen des tijds vol doen en dringt tenslotte aan op de industrialisatie van het Ant werpse havengebied. Het wijst in dit verband op de propaganda, die Rotterdam reeds sedert jaren maakt om de industriële bedrijven naar zijn havën te lokken. De besprekingen van de Grote Drie over het plan voor Ameri kaanse hulp aan Europa zijn Maandag in 'n critiek stadium ge komen na de onthullingen van het Russische persbureau Tass over bijzonderheden omtrent de Russi sche oppositie tegen de Engels- Franse voorstellen. Deze onthul lingen zijn in strijd met de over eengekomen geheimhouding. Bidault heeft de Franse delega tie Maandagochtend dn bijzondere conferentie bijeengeroepen om het Russische „lek" te bespreken en Verder, of men niet beter kon voorstellen de geheimhouding op te heffen. De Fransen zijn boven dien verontrust over een bericht van het Franse persbureau A.F.P., volgens hetwelk een niet nader genoemd lid van de Britse delegatie heeft verklaard, dat het verschil Van mening tussen En gelsen en Russen thans volledig is. De Britse delegatie heeft zich van het bericht van A.F.P. ge distantieerd en onderzoekt thans de oorsprong ervan. Te Londen worden de verschil punten waarvoor de Ministers zich thans volgens het bericht van Tass, geplaatst zien, bestudeerd. Het gaat volgens Tass om de vol gende kwesties: 1. Moeten de Europese landen een economisch plan voor Europa als geheel op stellen of moet elk land afzonder lijk een lijst van zijn behoeften indienen. Rusland is voorstander van het laatste. 2. Welke lan den moeten bij het plan betrokken zijn. Rusland wenst alle tijdens de oorlog neutrale landen en de voormalig vijandelijke staten in verschillende categoriën te zien geplaatst. 3. De positie van Duitsland. Rusland verkiest, dat de Duitse kwestie pas zal worden besproken door de raad van Mi nisters van Buitenlandse Zaken op de volgende bijeenkomst in November. Naar verluidt, zou Bidault er op de vergadering van gisteren er op aangedrongen hebben het tempo van de besprekingen te ver snellen. Gewoonlijk welingelichte Franse kringen verklaren, dat het Franse plan, waarmee Bevin het in hoofdzaak schijnt eens te zijn, de benoeming van zes afzonder lijke commissies inhoudt om de behoeften en de capaciteit van Europa te onderzoeken met be trekking tot landbouwenergie, vervoer, staal, grondstoffen en de kwestie van de betalingsbalans. do< gev ;n vc] opt, enkot] ,s z| en ke na| gev<f intstl i d| Rep een itwil gfl prod 'ht olgtM als sië B elkfH sveB msl P 1 I ad ïdhL edB ndj SCI kU| *.1 9j I

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1