Wijziging van de Omzetbelasting BINNENLANDS NIEUWS Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Geen overeenstemming in Frans Kabinet over loonpolitiek. FILMNIEUWS CONTROLEURS VEROOR - DEELD. SPORT Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de omzetbelasting gewij zigd. Het percentage van heffing, dat thans in het algemeen tiwee is, wordt verhoogd tot drie, ter wijl het percentage van vier in zes verandert. Het voor groot handelaren geldende percentage van één half blijft echter onge wijzigd. Een aantal noodzakelijke levens behoeften is, zowel bij fabrikan ten als bij groot- en kleinhande laren, van omzetbelasting vrijge steld, t.w.aardappelen, brood, fruit met uitzondering van be vroren fruit en geconserveerd fruit groenten, voor zover vers, gezouten gedroogd of ge koeld doch niet bevroren groen ten en groentenconserven, melk, granen (rijst, gort) en meel en bloem van "granen voor zover niet verder bewerkt. Voorts is ook nog een aantal andere noodzakelijke levensbe hoeften vrijgesteld, doch alleen bij fabrikanten en groothandelaren. Voor ibepaald aangewezen utility-goederen is een vrijstelling opgenomen bij levering door de fabrikant. De tot dusverre bestaande vrij stelling voor de levering van zee schepen is uitgebreid tot die van alle schepen, welke een gewicht hebiben van meer dan 100 kg, met uitzondering van pleziervaartui gen, alsmede tot verkeerslucht- vaartuieen, welke hoofdzakelijk in internationaal verkeer zullen wor den gebezigd. De vrijstelling voor het vervoer van personen en goe deren door middel van andere dan zeeschepen is grotendeels verval len. De producten van landbouwers, tuinbouwers, boshouwers, veehou ders en vissers zullen v°°r zover zij niet zijn vrijgesteld hetgeen met de meeste belangrijke het ge val is voortaan in plaats van met één, resp. 'drie percent zijn belast met drie, resp. zes percent. Bij levering door een fabrikant van bepaald aangewezen weelde- goederen is een belasting ver schuldigd van 15 Bij uitvoer worden de percen tages van de terug te geven be lasting verhoogd. De formalitei ten zijn vereenvoudigd. Publiekrechtelijke lichamen zui len voortaan de benodigde goede ren slechts als ondernemer kun nen betrekken, voor zover zij wer kelijk als ondernemers optreden. De afwijkende regelingen voor bakkers en banketbakkers en voor consumptieijsbereiders vervallen. Het aantekenen van de inkopen blijft als verplichting bestaan. Als overgangsregeling geldt, dat op de leveringen en diensten, welke vóór 1 Juli 1947 zijn ver richt, oude bepalingen van toepas sing blijven, ongeacht of de fac turen na 1 Juli worden uitge schreven of de verkoopprijs of de vergoeding na die datum wordt ontvangen. De boekhouding zullen aan de nieuwe tarieven en vrijstellingen dienen te worden aangepast. Aan de ondernemers zal van wege de inspecties der invoer rechten en accijnzen een schrifte Op de tweede speciale bijeen komst van het Franse Kabinet, welke 4 uur duurde, is geen over eenstemming bereikt over een loonpolitiek, die een einde zou kunnen maken aan de huidige stakingsgolf en het land zou kun nen redden van een onbeperkte inflatie. Het was bekend, dat de socialis tische Ministers wensen, dat de regering accoord gaat met een algemene herziening van de lonen, doch dat zij hierbij tegenkanting ondervinden van de zijde der M.R.P. en Radicalen. Vrijdagavond werd vernomen, dat het kabinet het denkbeeld om met de verschillende industrieën afzonderlijk besprekingen te ope nen over de looneisen heeft laten varen. In plaats daarvan zou men trachten een economische balans voor het gehele land op te stellen waaruit zou kunnen blijken, hoe ver men met de loonsverhoging kan gaan zonder de economische structuur van het land te onder mijnen. Waarnemers voorspellen thans opnieuw een spoedige val van de regering van Ramadier. lijke mededeling worden gezon den, waarin in het kort de wijzi gingen zijn weergegeven. OMZETBELASTING EN PRIJSBEHEERSING. In verband met het in werking treden van de wijziging der Om zetbelasting op 1 Juli a.s. wordt van officiële zijde er nogmaals aan herinnerd, dat het aan on dernemers verboden is hun ver koopsprijzen te verhogen, op grond van het eventueel door hen meer aan omzetbelasting te beta len bedrag. Van dit verbod kan van Overheidswege slechts ont heffing worden verleend in die gevallen, waarin aan de hand van het benodigde cijfermateriaal kan worden aangetoond, dat de winst marges strikt voldoen aan de toe laatbare eisen. Eigenmachtige prijsverhoging is ook in deze gevallen venboden. In afwijking hiervan zal, voor zover goederen bij de fabrikant belast worden, met het z.g. weel- detarief van 15 wel een zekere prijsverhoging worden toegestaan, waaromtrent nog nader zal wor den bericht. De nadruk wordt er evenwel op gelegd, dat deze toestemming uiteraard slechts geldt voor d i e goederen, waarvan de levering door de fabrikant op of na 1 JuU plaats vindt, daar alleen in dit geval de verhoogde belasting ver schuldigd is. Het is dus met name in geen geval veroorloofd, dat handelaren op bij hen op 1 Juli voorradige weeld egoederen een prijsverhoging toepassen. „La Belle et la Béte.". Met „l'Eternel Retour" deed Jean Cocteau destijds zijn intrede in de Franse cinemawereld. Het was een datum van betekenis, want Cocteau de zoeker naar schoonheidi moge dan ouder zijn geworden, 't enthousiasme waar mede hij zich aan zijn „poésie de cinematografie" ging wijden, was doorgloeid met jeudig en heilig vuur. „L'Eternel Retour" is de dra matisering in modern gewaad van de legende van Tristan en Isolde. Thans echter kwam een sprookje aan de beurtEen sprookje dat oorspronkelijk voor kinderen geschreven werd en door hem op een uiterst handige wijze en zeer smaakvolle wijze voor volwassene bioscoopbezoekers werd omgeto verd. De wijze waarop Cocteau zijr. film heeft uitgewerkt, verschilt enorm veel van de geijkte vormen die wij bij bekende regisseurs gewoon zijn waar te nemen. Gerhard Eisler, die in het congres „Sowjet-Commissaris No. 1" in Amerika is genoemd, is tot een maximumstraf van één jaar gevangenisstraf en duizend dollar boete wegens belediging van het congres veroordeeld. Hij is on der borgtocht van 20.000 dollar op vrij voeten gesteld, hangende het beroep. Eisler had, toen hij in Februari werd opgeroepen te verschijnen voor de commissie van anti-Ame- rikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, geweigerd te eedr af te leggen. Tlfr 22. In de volgende seconden bewees Dokie dat hij meer aan zijn leven hechtte dan zijn tegen stander onderstelde. Met een volkomen onverwachte ruk trok hij het meisje met zich op de grond. De pijl die voor de detective bestemd was, drong diep in het hout van de balk. Maar toen was de Aziaat aan de beurt. Voordat deze man goed zag wat er precies was gebeurd, was Do kie al opgesprongen en had hem in zijn kraag gegrepen. Met één ruk sjorde Dokie de Toengoes door het raam. „Daar U het leven zo goed schijnt te kennen, zult U weten dat voorspoed en tegenslag maar heel betrekkelijke dingen zijn", zei de detective. Zoeven was U nog vrij om Uw geweten met een moord te bezwaren. Over een mi nuut zult u zelfs geen vinger meer kunnen verroeren. ,De pilaar en het touw zijn juist vrijgekomen voor een nieuw slachtoffer" zei de speurder op dezelfde hoffelijke toon waarop de moordenaar hém had aangespro ken. Sinds de stomme film werd er geen rolprent verwezenlijkt, waar in zo weinig het gesproken woord op de voorgrond komt als in „La Belle et la Béte". ;Zo gezien staat Cocteau's schep ping misschien wel het dichtst bij de eigenlijke cinemataai: het beeld. Daar waar hij zijn verhaal door beelden levendig en begrijpe lijk kon maken, weigerde hij dia logen in te lassen. Wel werd een dankbaar gebruik gemaakt van muzikale onderstrepingen, maar het woord zelf bleef tot een strikt minimum beperkt. Men vindt in „La Belle et la Béte" de groote thema's die ge heel het werk van Cocteau be heersen, terug: de jeugd, de een zaamheid, en het raadsel der men selijke ziel, in betrekking tot el kaar, zijn vertrouwd zijn met het wonderbare, dat in schoonheid doening kan vinden. Met „La Belle et la Béte" heeft hij de filmindustrie met iets ver rijkt, dat geen ander haar vóór hem schonk. Hij baande de weg tot een groot en nieuw experi ment, namelijk de sprekende film terug te brengen naar de bron dei filmkunst zelve: het beeld. ADVIESCOMMISSIE voor de PACHTWETGEVING. Bij gemeenschappelijke beschik king van de Ministers van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zijn alsnog benoemd tot lid der adviescom missie voor de Pachtwetgeving de heren Mr. Dr. J. A. H. Burning, Mr P. Eyssen, Th. M. Gundlach, allen te "s-Gxaverihage, C. J. J. Kooijman te St. Annaland, en L. A. Vondeling te Leeuwarden. DODELIJK ARBEIDSONGEVAL In het Diakonessenhuis te Hil versum. is op 46-jarige leeftijd overleden de machinist William A. L. Noppen, die dezer dagen het slachtoffer werd van een ar beidsongeval in de Kininefabriek te 's Graveland. Doordat een half gevuld vat benzine ontplofte, werd N. zodanig gewond, dat verschil lende bloedtransfusies niet meer hebben mogen baten. HIJ „HIELP" BURGERS IN NOOD Het Hilversumse Tribunaal heeft zich Vrijdag geruime tijd verdiept in de handelingen van de Hilver sumse makelaar D. van Splunte- ren, die in de oorlog een lucratief zaakje in „Ausweise" opzette, aan de Duitsers inlichtingen over „anti's" verstrekte en mensen in nood voor yeel geld „hielp". Hoewel hij aanvankelijk alles bleef ontkennen, dreef de voor zitter van het Tribunaal, Mr. E. Stutterheim, hem dermate in het nauw, dat hij tenslotte niet beter wist te doen, dan te zwijgen. Aan van S. werd o.im. ten laste gelegd, dat hij tezamen met de beruchte Kees Vermeeren die door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof tot tweemaal de dood straf is veroordeeld van zekere A. S„ van wie hij wist, dat deze joden in huis had, 5000 had af geperst om hem uit handen van de Duitsers te houden. Voorts had hij een aantal medeburgers, die door de Duitse terreur in nood verkeerden, voor bedragen van vele honderden guldens opgelicht met de belofte hen te helpen of hen niet te doen arresteren, maar zijn beloften hield hij nooit. In tegendeel, hg gaf hen dadelijk bij de Duitsers aan. De „kroon" op zijn werk zette hij toen hij een onderwijzer, wiens vriend wegge voerd was, 1500 afzette en prompt daarop deze onderwijzer aanbracht als lid van „Vrij Neder land". De voorzitter, die zijn ontken nen niet accepteerde, noemde dit het toppunt van schande en be paalde het adivies op Vrijdag 4 Juli. ONBETROUWBARE C.C.D. Conform de eis heeft de Arn hemse rechtbank de beide C.C.D.- contróleurs uit Hengelo (Ov.) A. J. K. en W. J. S., die zien door een paardensmokkelaar uit Eist hadden laten omkopen om oog luikend toe te laten, lat enige paarden van hem over de Waal brug bij Nijmegen konden wor den gebracht, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest. DE VERBINDING THOLEN WEST-BRABANT. Op 14 Juli zal een aanvang worden gemaakt met het leggen van het wegdek over de brug welke Tholen met West-Brabant verbindt, welke brug sinds de be vrijding buiten gebruik is gesteld. MEISJE VERDRONKEN. De 12-jarige Maria van der Nat, wonende in de Carnissestraat te Rotterdam, die Vrijdagmiddag in de Waalhaven bij Pier 2 was gaan zwemmen, keerde niet naar huis terug. Haar broertje, die op on derzoek uitging, vond slechts de klerenl. Men vermoedt, dat het meisje verdronken is. Het dreg gen door de rivierpolitie leverde geen resultaat op. LIFTEND MEISJE DOOR AUTO MEEGESLEURD. Vrijdagavond is op de Provincia le weg tussen Venray en Horst een tragisch ongeluk gebeurd. Vier meisjes uit Apeldoorn, met hun rijwiel op trip door Limburg, meenden, gezien de warmte, te moeten liften. Een militair voldeed aan hun verzoek en plaatste de meisjes achter op een wagen met tractor. Tijdens de rit gleed echter de 19- jarige Jeanne Smits uit Apeldoorn van de wagen. Zij werd ongeveer een km aan een touw door de rij dende wagen over het wegdek meegesleurd, terwijl de chauffeur vóór in de cabine niets van 't on geluk bemerkte. Eten passerende reiziger maakte deze daarop op merkzaam. Medische hulp was spoedig ter plaatse, maar men kon slechts de dood constateren. KNOEIERIJEN BIJ V D IN DEN BOSCH. In verband met de arrestatie van de directie der N. V. Vroom Dreesmann Manufacturenhandel te 's-Hertogenbosch kunnen wij melden, dat het optreden der poli tie was gebaseerd op het vemoe- den van prijsopdrijving en ernsti ge distributie-overtreding. Er is een omvangrijke knoeierij met textielpunten in behandeling, waarbij honderdduizenden punten aan de normale handel zouden zijn onttrokken. Op enorme schaal moeten verder zwarte textielaan- kopen hebben plaats gehad. De ge arresteerde directeuren gaven na lang aarzelen toe, dat er een zwarte cassa bestond, waarin de inkomsten van de zwarte textiel- verkopen werden gestort. De zwarte textiel werd weer ge bruikt om in de vorm van cadeaux bepaalde personen te bewerken om de firma aan warenhuis-artikelen te helpen, die anders moeilijk of niet te bekomen zijn. De politie, die was overgegaan tot in beslagneming van de be- drijfs-administratie en van deze zwarte cassa, had deze geborgen in een verzegelde kamer op de vijfde verdieping van het enorme gebouw. Toen zij des morgens, na een nacht werken, terugkeerde, bleek dat een jonge dame van het personeel langs de buitenzijde van het gebouw in de kamer was bin nengedrongen. Toen de politie het zegel had verbroken en de kamer betrad, trof zij de jongedame tus sen de stapels papier aan. Bij het voorlopig verhoor gaf zij toe, dat het doel van haar bezoek was, de zwarte kas weg te halen. De politie is nog volop met het onderzoek bezig. Na verhoor door de economische recherche zijn de directieleden weer op vrije voeten gesteld. VERKEERSONGEVAL. Een auto, terugkomende van de T.T.-races in Assen, is Zaterdag avond onder de gemeente Ernst tegen een boom gereden. Van de vijf inzittenden werden drie ern stig gewond. Zij zijn naar het Ju- liana-ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. De chauffeur en de vijfde inzittende konden, na verbonden te zijn, naar hun woningen terug keren. DRIE HUIZEN AFGEBRAND. Zaterdagmorgen brak een grote brand uit in Dingelrade bij Bruns- sum. Toen de grote Sacraments processie in de Dorpsstraat wacht te op de zegen vanaf het rustal- taar, zag men plotseling vlammen uitslaan van het hoekhuis van de heer Zuilen. De consternatie was groot. De plaatselijke brandweer, versterkt met de brandweren van Brunssum en Sittard, bestreden het vuur. Drie huizen op de hoek van de Dorpsstraat werden een prooi der vlammen en brandden vrijwel geheel uit. De oorzaak is onbekend. AUTOBUS RIJDT VAN HEL LING EN SLAAT OVER DE KOP Zaterdagavond is een grote autobus van de E.S.O.O. (Eterste Sliedrechtse Omnibus Onderne ming) kamende van Dordrecht en rijdende in de richting Sliedrecht te Papendrecht van het Nanegat, een hoogte van ruim 3 meter, ge stort. De autobus, die geheel was be zet, sloeg over de kop en kwam in een griend terecht. Vele passa giers liepen min of meer ernstige verwondingen op. Twee geneeshe ren, die spoedig ter plaatse waren, verleenden de eerste hulp. Rode Kruis auto's uit Dordrecht en Slie drecht zijn direct naar de plaats van het ongeluk gereden en heb ben de gewonden, waaronder vier ernstige patiënten naar de zieken huizen te Dordrecht vervoerd. Nader meldt men: Van de 21 zich in de autobus be vindende personen liepen 9 ver wondingen op. De bus is 1% maal over de kop geslagen. De chauf feur, die voor een tegenligger uit wijken moest, heeft vermoedelijk te ver uitgehaald. GROTE BRAND IN DEN BOSCH Op het ogenblik, dat Zaterdag middag in de Bossche Veemarkt hallen het Congres van de R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel werd gehouden, waar aan door 5000 personen werd deel genomen, brak in de aangrenzen de kleine hal, de z.g. Varkensbal, brand uit. De brand nam vrij spoe dig grote afmetingen aan. De deelnemers aan het Congres, dat o.m. door de Bisschop van Her togenbosch, Mgr. Mutsaerts, de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-IBra^bant en de Burgemeester van 's Hertogen- bosch werd bijgewoond, konden zich gelukkig zonder ongevallen in veiligheid brengen. Nader vernemen wij, dat de Varkenshallen totaal zijn vernield. Vanuit de Varkenshallen is de brand verder overgeslagen op de grote hallen, welke uit 3 gedeel ten bestaan, waarvan 2 hallen zijn vernield. Van het hoofdgebouw is het ge deelte, waarin de 3 dienstwonin gen en de administratie waren ondergebracht, totaal uitgebrand. Het restaurant bleef gespaard. De totale schade wordt geraamd op 5 ton. De veemarkt ondervindt geen stagnatie en- gaat. aldus de burgemeester, gewoon door. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. MWAjax 23: Blauw Wit- NEC 3—2. 11; BWHeerenveen Promotie Tweede Klasse. District I. ZeeburgiaEmma 30. District II. EhccelsiorVUC 42. District III. TubantiaRigtersbleek 12; Zwolse BoysRheden 61. Tubantia degradeert. District IV. RKTWDe Valk 1—0. Promotie Derde Klasse. Axel—ODIO 1—1. Eerste Klasse. District Vi. AlcidesHoogezand 31; Velo- citas—Frisia 12. (Emmen moet degradatiewedstrijden spelen.) AXELODIO 1—1. Na een weinig fraaie en alleen in de laatste minuten spannend geworden wedstrijd, hebben de beide partijen tenslotte de buit gedeeld, hetgeen de verhouding volkomen weergeeft. Had de scheidsrechter één seconde later afgefloten, dan zouden de beide punten in Axel zijn gebleven en zodoende kwam eigenlijk met het slot ook nog de emotie. Over de wedstrijd valt betrek kelijk weinig te vertellen. Het merkwaardig feit deed zich voor, dat die ploeg welke over het alge meen in de minderheid was, wist te doelpunten. In de eerste helft was dit ODIO dat, ten spijt van een Axel's over wicht, na een> kwartier spelens tengevolge van een fout van aan voerder Dieleman op een vrrj goed kope manier aan een doelpunt kwam. De gasten 'behielden deze voorsprong tot aan de rust,, maar maakten een zeer pover figuur,, terwijl de gastheren tal van mooie kansen onbenut lieten. De tweede helft was bijna nog minder aantrekkelijk dan de eer ste. Geruime tijd werd Axel op haar speelhelft teruggedrongen, doch de schutterscapaciteiten der gasten schoten te kort en tot tweemaal toe bracht de paal red ding. Tegen het einde komt Axel er echter meer en meer in en bij een scrimmage in het strafschop gebied scoort Jonkman na 35 mi nuten spelens de gelijkmaker. Dit doelpunt doet de „fighting spirit" bij de thuisclub oplaaien en alles wordt er nu opgezet om de zege uit het vuur te slepen. De Ossen- drechtse keeper, die nu pas hevig aan de tand wordt gevoeld, maakt geen bepaald solide indruk. De i tijd verstrijkt en Axel wordt steeds sterker en juist als de re- i feree affluit richt Jonkman een hard schot op der gasten veste, i dat in de linkerbenedenhoek ver dwijnt. Daar evenwel bleek, dat 't even te voren gegeven signaal 't einde i had aangekondigd, is de eindstand gelijk gebleven. De wedstrijd stond op matig derde klasse peil en o.i. zal ODIO i tegen RKC weinig kans maken.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3