ePi it ill cfr jri I' Is Het slot der Aardenburgse feestelijkheden .lf u- ".WE ÏJ f d ;<c f Liefde op het land .[P| LS i|e(f be flleJ re trl PfT Lip- ril hpltef 3i '1 1 "f C I -Vj MEISJES IN UNIFORM Tweede opvoering openluchtspel en historische optocht werden geweldige successen Een andere geest onder de bevolking llal Jc Srovincie De suikertoewijzingen van de I.E.F.C. Harriman en Anderson zullen Duitsland bezoeken. Tribunaal te GOES v l! a ra: dii tc bUT zh M i 5 ,}T i>J ii i o«I %ov toe t: <f i teLssl (T 1" r^' l »a' d ,e% i0o ct e' ti *1 De herdenkingsfeesten te Aar denburg toehoren weer tot het ver leden. Dat zij een succes zouden wor den, stond j.l. Woensdag na de eerste opvoering reeds vast, doch wie der organisatoren zal er op hébben durven rekenen,, dat het zou worden tot wat het geworden is: een gebeurtenis, waarvan in de annalen der West Zeeuws-Vlaam se geschiedenis vrijwel geen voor beeld te vinden is? Na een Donderdag, die in hoofd zaak besteed werd aap feestelijk heden van meer interne aard, als kinderfeesten, bolwedstrijden, enz., volgde Vrijdagavond de tweede opvoering van „Helpt nu U self, so helpt U God." Duizenden uit alle delen der provincie hadden zich naar Aar denburg begeven, duizenden keer den des avonds uitermate tevre den naar hun woonplaatsen, diep onder de indruk van wat zij te horen en aanschouwen hadden ge kregen. Mevrouw Van den BroeckeDe Man's schepping want zo mo gen we het noemen kreeg wat haar toekwam: een vrijwel feilloze uitvoering! Enkele kleine foutjes waaraan de eerste uitvoering nog mank ging, waren ditmaal zorg vuldig voorkomen, de „planken koorts" die misschien de eerste maal een enkele medewerker nog parten speelde, was verdwenen en zo werd het ditmaal een overwel digend succes, waarover ook bui ten Zeeuws-Vlaanderen nog lang gesproken zal worden! „Aardentourg kan niet feesten", nog deze week kon men het horen. Doch wie der pessimisten of na- ijverigen, die de Zaterdag, welke als het ware het sluitstuk der feestelijkheden vormde, ,in Aar denburg was, zal dit verzinsel nog gestand durven doen? Een historische optocht, waarin vele wagens en groepen voorkwa men, opende het programma van deze dag. Kosten noch moeiten waren ontzien om yan deze op tocht iets te maken, en of men daarin geslaagd is? Vraag dat de duizenden toeschouwers die zich langs de gehele weg, waarlangs de „stoet" trok, zich hadden opge steld. Uitvoerig alle wagens en groe pen bespreken, zou te ver voeren, toch willen wij zonder enige afbreuk te doen aan de overigen als bijzonder goed geslaagd noemen „Het Kaperschip van Wijckhuizen" (le prijs), „O. L. Vrouwe van Aardenburg" (2e pr.) en ,,De twaalf gouden Apostel beelden." Bijzonder origineel was de groep van drie wagens, voorstel lende de rampjaren 1672 en 1947, „Regering radeloos", „Het volk redeloos" en „Het land reddeloos." Speciaal de wagen, die de „over vloed" bij onze Zuidelijke buren en het „gebrek" in ons land de monstreerde, was van zeer sug gestief karakter. Een drietal muziekkorpsen liep in de optocht mede, nJ. het Kon. Dordts Fanfarecorps, ,Elk naar Krachten van St Kruis en de Kon. Aardenburgse Fanfare. Vooral eerstgenoemd korps maakte mede door zijn grootte en fraaie unifor men een schitterende indruk. Na afloop der historische op tocht volgde voor een zeer talrijk publiek in „Het verloren Kostje" een variété-uitvoering door het gezelschap van Adrie van Oor schot. Een voortreffelijk programma werd op vlotte wijze afgewerkt en heeft gedurende 'n drietal uren de aanwezigen volop doen genie ten. Alle uitvoerenden, waaronder Een liefdes-roman van BERTA RUCK 14) (Nadruk verboden) Het grote, rechthoekige erf was aan alle kanten omgeven door gebouwen en schuren. Bij een open staldeur links stond een ar beider in hemdsmouwen en met een soldatenpetje op; hij hield een paard bij de teugel en was in ge sprek met een reusachtige man in een tweed-pak. Toen deze zich omdraaide, moest ik onwillekeu rig denken, dat ik nog zelden zó'n vriendelijk, goedhartig gezicht had gezien. Vic bracht ons naar hem toe. „Hier benne onze twee nieuwe leerlinge, meneer Price,' stelde ze ons voor. „Die peuter, dat is Eli sabeth Wieare. En die andere jongedame met dat bleke gezicht is Joan Matheuws.' De zes-en-een-halve-voet-lange boer glimlachte allervriendelijkst op ons neer. „Jullie zult hier gauw genoeg rooie wangen krij gen", verzekerde hij mij. „Ja, ja. Vic hier, zag er heus ook niet zo Albert de Booy, Prudent van Hijf- j te, het Holbom trio, Fakir „Ka- be", Charles, de kleine man op de grote bal, clown Borano en last but not least Adrie van Oorschot met zijn sprekende pop en de mu zikale „encadreur" Justus Jesayes komt dan ook de hoogste lof toe. Des avonds concerteerde op het markplein het Kon. Dordts Fan farecorps, onder leiding van Ka pelmeester C. Monster. Een veel koppig en aandachtig publiek be luisterde het op zeer verdienste lijke wijze uitgevoerde program ma. Een geanimeerd bal-cha.mpêtre op de markt besloot deze voor Aardentourg onvergetelijke feest dagen, die onder wel zeer ideale weersomstandigheden hébben plaats gevonden. Wij hadden het genoegen des avonds nog even te mogen spre ken met Burgemeester Van Don gen, die een zeer werkzaam aan deel heeft gehad in de organisa tie der feestelijkheden. De Burgemeester toonde zich ten zeerste voldaan en verheugd over de wijize waarop Aardenburg deze 275-jarige herdenking heeft gevierd. Met nadruk wees de Burgemees ter er op, dat dit feest was geor ganiseerd uit en door de gemeen tenaren, bij wie, nu het met de wederopbouw der gemeente beter begint- te gaan niet in de laat ste plaats, doordat het particulier initiatief wordt aangemoedigd een andere geest 'is ontstaan. Wij wensen ons verslag te be sluiten met een woord van hulde aan het feestcomité en de diverse suib-commissies, waarbij vooral de heren A. I. Catsman, J. J. Ros- seel en G. E. Dierick zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. En verder zouden wij alle mede werkenden en de gehele bevolking van Aardentourg lof willen toe zwaaien voor de wijze waarop zij deze herdenkingsdagen hebben ge maakt tot een feest, waarop allen nog tal van jaren met voldoening zullen terugzien. Dat men in Aardenburg zich niet bij de pakken neerzet en weet wat met onderlinge samen werking te toereiken Is, daarvan hebben de laatste dagen wel het onomstotelijk bewijs geleverd. LANDELIJKE RUITERSPORT. Voor de leden van de Landelijke Rui tervereniging „De Juliana- ruiters" te Zaamslag, was het Vrijdag j.l. een mooie dag. De Inspecteur en de Hoofd instructeur van de Kon. Ned. Fed. van Landelijke Rijverenigin- gen, de heren P. A. Voorslujjs en H. Jansen van Galen waren n.l. naar Zeeuws-Vlaanderen gekomen om het examen af te nemen voor de „Grote Veelzijdigheidsproef 1928". Deze proef, die nog slechts door betrekkelijk weinigen met gunstig gevolg is afgelegd in de federatie, bestaat uit een ge deeltelijk theoretisch en gedeelte lijk practisch gedeelte, waarvoor men zich in de wintermaanden door studie kan bekwamen. Het gemiddeld eindcijfer moet min stens 7 zijn. Het examen, dat een hele dag in beslag nam had tot verheugend resultaat, dat aan 8 van de 9 ge ëxamineerde Julianaruiters het oreteken, bestaande uit een drie kleurig lint met medaille ei aan gehecht, dat op alle wedstrijden gedragen moet worden, kon wor den uitgereikt. Het waren de volgende miters: 1. W. Dieleman 8.26; 2. G. Dees 7.75; 3. mej. A. van Hoeve 7.70; 4. A. Verpoorte 7,46; 5. S. van Hoeve 7.25; 6. C. Dees 7.15; 7 P. Koster 7.10; 8. J. Dees 7.08. De diploma's hieraan eveneens verbonden, zullen worden uitge reikt op de jaarlijkse algemene vergadering te Utrecht dit najaar STRANDBEZOEK IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Westelijk Zeeuws-Vlaanderen herstelt zich langtzaam van de grote verwoestingen, daar vooral tijdens de bevrijding, aangericht. Ook de stranden komen weder vrij voor de badgasten. Dat is een verheugend teken, aangezien Cad- zand zowel als Groede zulke mooie stranden hebben. Wanneer het weer gaat mede werken, dan kan van zon en zee genoten worden. In overleg met de burgemeester van Cadzand worden vanaf 1 Juli busdiensten ingelegd, welke de strandbezoekers gelegenheid geven op een gemakkelijke manier Cad- zand-strand te bereiken. schitterend uit, toen ze hier kwam. een iaartje geleden. En ze had eerst niks geen schik in d'r leven!" Dit met een knipoogje. „Later konden we haar met de beste wil niet meer kwijt worden, 't Schijnt haar hier tenslotte nog zo slecht niet te bevallen, anders had ze niet gevraagd om hier te mogen blijven als instructrice!" „Instructrice!'" mompelden Eli sabeth en ik tegelijk. Voor het eerst drong het tot ons door, dat 't grote meisje met 't platte ac cent ook een soort van leidster was. De boer liep verder met een vriendelijk knikje tegen ons en nadat hij tegen Vic gezegd had: „Je wijst ze hun werk wel hè wat we gisteren hebben afge sproken?" „In orde, meneer Price", ant woordde Vic prompt. „Kom, jon- gedochter," dit tegen Elisa beth jij most maar es met me meegaan. Jij gaat steentjes rape vandaag. Ik zal je het veld wijze, dat opgeredderd moet worre." Ik zag een niet te beschrijven mengeling van gewaarwordingen op Elisabeth's smalle gezichtje ko men, dat zo benepen onder de grote slappe hoed uitkeek. Steen tjes rapen! Zoiets als schelpjes zoeken, dat ieder klein kind aan het strand kon doenHad ze Ook met het V.V.V. te Groede is een regeling getroffen om het strand van Groede bjj mooi weer per bus te bezoeken. Tevens krij gen inwoners van Sluis en Re- tranchement des Zondags gele genheid van het strand te Cad zand te genieten. Verder bestaat voor de strand bezoekers gelegenheid vanaf 1 Juli op een gemakkelijke wijze naar Knocke te reizen. Vanaf die datum rijdt weder een regelma tige autobusdienst Breskens SchoondijkeOosttourg-Sluis naar Knocke. Ook de Belgische gasten kun nen van deze dienst gebruik ma ken, voor een bezoek aan Weste lijk Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren. De grensoverschrijding voor deze bezoekers zal dit jaar veel minder moeilijkheden opleve ren als verleden jaar. Dienstregelingen van de per 1 Juli ingestelde busdiensten wor den gaarne verstrekt door Stoom tram-Maatschappij Breskens-Mal- deghem N.V. Breskens. TERNEUZEN. Concert op de Markt, Op dien vooravond van de jaar dag van Z. K. H. Prins Bernhard, concerteerde het Muziekgezel schap „De Vereenigde Werklieden" op de Markt. Hoewel dit avondconcert onder ideale weersomstandigheden plaats vond, was de belangstelling dit maal niet groot te noemen. Na afloop trok het gezelschap onder het spelen van opgewekte marschen naar het verenigings lokaal terug terug. Aanbesteding Arbeiders woningen). Door de Architecten-bureaux L. de Bruijne alhier, en Verhagen, Kuiper Gouwetor te Rotterdam, werd Zaterdag ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen van 112 arbeiderswoningen voor de Wo ningbouwvereniging „Werkmans- belang" te Terneuzen. Hiervoor wer<j als volgt inge schreven: Voor Perceel I (35 woningeni Bouwbedrijf „Opbouw" te Terneuzen voor f 596.832 A. P. J. van der Poel te Lamswaarde voor 490.000 Voor Perceel H (39 woningen) voor zulk soort werk haar betrek king als gewaardeerde typiste er aan gegeven en zich bij het Land leger aangesloten? Dat was haar gedachtengang, dat kon ik van haar gezichtje aflezen. Maar ze zei alleen maar: „Goed!" en ging zowaar in de houding staan. Vic wendde zich tot mij. „En nou jii." zei ze, met een ge baar in de richting van de stal, waarbij we straks de arbeider hadden zien staan. „Hier is jouw karreweitje." Ik had me eigenlijk nog hele maal geen duidelijke voorstelling gemaakt van het allereerste werk, dat ik te doen zou krijgen! Heus niet! Maar Elisabeth beweert boosaardig, dat ik mij m'n eerste kennismaking met het boerenbe drijf steeds aldus heb voorgesteld: Scène, een blinkend en glim mend melkhuis, met bloeiende klimrozen rankend om het open venster. Ikzelf, met een rose lin nen zonnehoed en in het costuum van een landmeisje uit een revue, druk in de weer met een sneeuw wit, gesneden houten gereed- schapje, waarmee ik een bloemen- motiefje druk op ontelbare, keu- rig-ronde stukjes goud-gele boter. Als dat het ideaai was, hoe wreedl-verschillend was dan de werkelijkheid, waar Vic me nu heenloodste! Bouwbedrijf „Opbouw" te Terneuzen voor 679.256 A. P. J. van der Poel te Lamswaarde voor 549.000 Voor Perceel Hl (38 woningen) Bouwbedrijf „Opbouw" te Terneuzen voor 658.166 A. P. J. van der Poel te Lamswaarde voor 550.000 Meerderprijs met betonvloeren, systeem v. d. Land, of met stamp systeem v. d. Land, of met stamp- betonvloeren gelijkstraats, inpl. van holle baksteenvloeren Bouwbedrijf „Opbouw", resp. Perceel I: i 3000; 500. Perceel n: 3500; 500. Perceel IH: 4500; 500. Minderprijs voor bovenstaande systemen A. P. J. van der Poel, resp. Perceel I: 1500; 6000 Perceel H: 1750; 7000 Perceel IH: 1700; 6800 Voor de massa: Bouwbedrijf „Opbouw" 1.929.245 Meerderprijs met bovengenoem de systemen resp. 10.000 en 150Ó. AXEL. Muzikale Excursie. Voldoende aan de door het be stuur der Kon. Harmonie „Trouw aan Kunst" uit Moeitoeke tot haar gerichte vererende uitnodiging tot het geven van een concert aldaar, ondemaimi onize harmonie „Con cordia" Zaterdag j.l., per speciaal daartoe ingelegde tram, een ex cursie naar deze Belgische ge meente, met dewelke sedert tien tallen van jaren bijzondere vriend schapsbanden worden onderhou den. Thans is aldaar, in het raam der Nederl-Belgische vriendschap, een driedaags feest georganiseerd m de lommerrijke „hovingen" van het eeuwenoude kasteel „Wulfsdonk, een waar lustoord vol met statige eeuwenoude bomen en ander oog bekorend gewas. In de avonduren gaf „Concordia een met grote zorg voorbereid concert, waarvoor flinke belang stelling 'bestond, en directeur en uitvoerders zeer warm applaus oogstten, welk concert met de beide volksliederen was ingeluid. De waarnemend voorzitter, de heer 't Gilde, die in de pauze door het regelings-comité werd toege sproken, beantwoordde de harte lijke welkomstwoorden met een kernachtige rede, die via de mi crofoon de gevoelens van vriend- 'schap en toenadering tussen Bel gië en Nederland, maar ook in zonderheid tussen Moertoeke en Axel, zowel in het verleden a.s voor de toekomst belichtte. Het was ondanks de buiten gewone warmte een succesvolle dag voor „Concordia" en haar tweehonderd „supporters," die het uitstapje medemaakten. VLISSINGEN. Lijk opgehaald. Zaterda>gmorgen om half elf is op de rede alhier door een Belgi sche afhaallboot het lijk opgehaald van Precy Tonner, een der slacht offers van de Engelse sleepboot ,,Fir Play 2", welke boot Zondag 22 dezer voor de Vlissingse kust sdhiptoreuk leed. Hoewel de suikertoewijzingen van de I.E.F.C. 2,4 millioen ton beneden de vooroorlogse consump tie in de betrokken landen liggen, wordt het evenwicht tussen vraag en aanbod toch beter benaderd dan in het vorige jaar. De werke lijke toestand is waarschijnlijk gunstiger dan uit de cijfers van de I.E.F.C. blijkt, daar: 1. de landen hun beschikbare hoeveelheden te klein en hun behoeften te groot opgeven. 2. Het tekort voor het grootste gedeelte ten laste komt van de ex-vijandelijke landen, met name Japan en Korea, welke lan- Mijn „karweitje!" Ik had liet al geroken, zodra ik een voet op het erf zette. Als kind had ik vader's onbehouwen jong ste knecht dergelijke karweitjes zien opknappen, en ik had de pummel beklaagd het had met alleen zulk zwaar werk geleken, maar het was zo weerzinwekkend. Er kwam een schop aan te pas en een mestvork en een kruiwa gen... Die zag ik al klaarstaan midden op het erf, waar een bruine kip met haar kroost rond- scharrelde. Voorts betekende het .karweitje"manmoedig door dringen in donkere en zeldzaam- onwelriekende ruimten, met gru welijk, half vergaan stro op de vloer en festoenen van grijze spin- newebben aan de zoldering. Ik had nooit gedacht, dat ik zon oord ooit nog eens van binnen zou zien. Maar of 't de allergewoonste zaak van de wereld betrof, be sloot Vic heel genoeglijk: „Je hébt 't al gesnope zie ik. Ja, begin jij die koestal maar es fijn uit te meste." Die koestal! Fijn uitmesten. Ik t Vic gaf me mijn gereedschap, sleepte Elisabeth mee en liet me Daar stond ik midden op het erf ik, de zogenaamde landarbeid- den vóór de oorlog meer dan een millioen ton per jaar verbruikten en thans 99.000 ton toegewezen hebben gekregen. 3. Sommige lan den hun volledige toewijzingen-sui ker en vlees niet kunnen afnemen als gevolg van het tekort aan dol lars. Het is niet te verwachten, dat de opheffing van de rantsoenering van suiker, welke thans in de V. S. en Canada is aangekondigd, over de gehele wereld zal plaats vinden voor de suiker-leveranties uit de Pacific, in het bijzonder van Java, worden hervat. Wanneer deze leveranties werden hervat, is het mogelijk, dat er over de gehele wereld een overvloed ont staat. Voor de landen, die zeer hoge prijzen vragen voor suiker, geleverd buiten de toewijzingen van de I.E.F.C. om, wordt het reeds moeilijk hun suiker te ver kopen. Twee leden van het Amerikaan se kabinet, de Minister van Land bouw- en industrieel gebied uit van Handel Harriman zijn voor nemens zich Dinsdag per vlieg tuig naar de Amerikaanse bezet tingszone in Duitsland te bege ven om de toestanden op land bouw- en industrieel gebied uit de eerste hand te kunnen bestu deren. In aansluiting op hun bezoek aan Duitsland zullen de beide Mi nisters naar Parijs gaan, alwaar Anderson op 9 Juli de speciale graanconferentie zal openen, waartoe de internationale nood- voedselraad het initiatief had ge nomen en welke door de voedsel- en landbouw-organisatie werd bij eengeroepen. Anderson had aanvankelijk het bijeenroepen van een dergelijke conferentie voorgesteld. Harri man zal van 8 tot 12 Juli in Parijs blijven doch is niet voornemens deel te nemen aan de graancon ferentie. Hij verwacht ook enige tijd in Londen te verblijven alvo rens in Augustus naar de Ver. Staten terug te keren. De twee Ministers zullen op hun reis naar Duitsland worden bege leid door Thomas G. Blaisdell, di recteur van het bureau voor de internationale handel van het Amerikaanse Ministerie van Han del en door Dr. Dennis Fitzgé- rald, secretaris-generaal van de internationale noodvoedselraad. Heftige woordenwisseling. Donderdagmorgen stond voor het Tribunaal te Goes als eerste be schuldigde terecht de vroegere agent van politie C. de Zeeuw uit Terneuzen, die sympathiserend lid der N.S.B. is geweest. Hij ont kende dit niet, maar voegde er bij, dat hij dit geworden was om na te gaan wie van zijn chefs tot die richting 'behoorde. Verder was hem ten laste ge legd, dat hij zijn hulp had aange boden om twee arrestanten, Voet en Aarnoutse, te laten ontvluch ten uit de handen der Sicherheits- dienst. Hij deed dit echter niet en zette de deuren van de cellen, zo als afgesproken was, niet open, wat tot gevolg had, dat beide per sonen door de Duitsers werden weggevoerd en nooit meer terug zijn gekomen. Er ontstond tussen de Voorzit ter, en vooral de heer De Roo, een heftige woordenwisseling, die z(jn hoogtepunt bereikte in het flauw vallen van beschuldigde. Men plantte hem op een stoel en tijdens het verhoor van zijn vrouw, als getuige, begon hij weer wat bij te komen. In overleg ook met de verdedi ger, Mr. P. C. Adriaanse, werd de zaak voor onbepaalde tijd uit gesteld. (Z. Dgbld.) ster, voor wie „werk" nooit iets anders betekend had, dan rustig binnenshuis zitten achter een schrijfmachine. Enfin, ik moest dan in vredes naam maar beginnen. En ik begon, zoals alle andere beginners ik wierp me op mijn taak als een stier op een rode lap. Met mijn handen, die nooit een zwaardei werktuig gevoeld had den dan een vulpen, omklemde ik krampachtig het handvat van de spade, die zo lomp en onhandel baar aanvoelde. Verwoed dreef ik het gereedschap in die bruine, kwalijk-riekende massa aan mijn voeten. Brrr! Even verwoed trachtte ik de overvolle schop vie zigheid op te tillen. Het ging niet veel te zwaar. Ik spande al m'n krachten in. Bij de derde of vierde poging kreeg ik de lading omhoog. Wild smeet ik de weerzinwekkende last in de kruiwagen... Ik had mijn zwaai echter niet goed berekend en miste half... De helft kwakte over mijn laarzen en mijn smette loze beenstukken. Ik had wel kun nen huilen! Rillend stapte ik ze zo goed mogelijk schoon. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2