Stijgende spanning in Indonesië. Een dagorder van Generaal Spoor^ Vragen aan de Minister Stormachtige Parlementsvergadering in Hongarije MAANDAG 30 JUNI 1947. republikeinse strijd republikeins minister reageert. financiële toezegging door AMERIKA. Hongaars Minister over het Vredesverdrag. Conferentie van Premie s van Duitse Staten. Officieel Nederlands commentaar. Frankering bij Abonnement - Temeuzen «raas».«a?tmeBS&g DE VRIJE ZEEUW WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K. ri - te De Bilt, geldig tot Maa - dagavond. Gebroken bewolking. Droog weer. Gebroken bewol- king. Matige wind tussen West en Zuid-West. In het binnen land nog vrij warm, doch koel vergelekenn bij de voorafgaan de dagen. 3de Jaargang No. 540. Advertentieprijs per mm 10 ct minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties; 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Betrouwbare Nederlandse bron nen te Batavia bebben Zaterdag avond verklaard, dat de Neder landse Regering waarschijnlijk niet ibereid is de onderhandelingen te hervatten, op basis van het schrijven van Ir. Soekarno. De crisis is hiermee in haar ernstigste phase getreden, zo menen onafhankelijke waarne- mers. Het werkcomité van het K|.JN.i. P. heeft, blijkens een bericht van het Indonesische persbureau An- tara, Soekarno's beslissing om de gehele macht in eigen hand te nemen, geratificeerd. Omtrent het bericht van Anta- ra over een dagorder van Gene raal Spoor, waarin deze oorlog zou hebben gelast op alle fron ten, welke heden zou moeten be ginnen, heeft de Nederlands-In dische R.V.D|. in een communi qué verklaard, dat dit bericht pertinent onjuist is en zonder de geringste waarde. ORGANISATIES BEREIDEN ZIOH VOOR. De Centrale raad van Republi keinse strijd-orgamsaties heeft Vrijdag verklaard, dat alle Bas Var-én volksstrijdkrachten zich op elke mogeiijkheid dienden^oor te bereiden en dat alle krachten verzameld moesten worden ter verdediging van de antwoord-nota van de Republikeinse Regering^ Uit Batavia wordt inmiddels ge meld, dat de trein, welke Zater dagmorgen naar het binnenland is vertrokken, een aantal officie ren van de T. R. I. vervoerde. DE BESPREKINGEN TEN PAEEIZE. Dr. Van Mook en de Commissie Generaal hebben de gedelegeerden van de Republikeinse Regering naar Batavia ontboden voor een bliNaÜafloop van de besprekingm tegenwoordig was, is deze 's middags per trein naar Djogja vertrokken. Nadat Soewandi en Boediardjo het Paleis hadden verlaten, zy de Sultan van Pontianak en boe- kawati deze laatste is Jtus Zaterdag- uit Makassar te Bate via aangekomen door Dia Mook ontvangen. Officieel commentaar op ae ge voerde besprekingen was niet ver- u-rria-haar Naar echter verluidt,, is een republikeins antwoord aan de Regering der Ver. Staten op korte termijn te verwachten. VERKLARING VAN SJAHKIK Volgens een bericht van Agence France Presse heeft Sjahrir m n onderhoud met het republikeinse blad „Kedaulatan Rajat ver klaard, dat naar zijn mening het anwoord van Soekarno op de Ne derlandse aide-mémoire £Oor treffelijk en tegemoetkomend is. Mocht evenwel de Nederlandse Regering dit antwoord met be- S vinden, dan betekent dat aldus Sjahrir dat ver derc onderhandelingen onmogelijk zijn en dat de Nederlanders geen verdere besprekingen wensen. Sjahrir voegde aan deze ver klaring toe, dat er „geen enkele kans" is, dat hij opnieuw als „pre mier zal optreden in het volgende kabinet; zelfs noemde hg t hoogst onwaarschijnlijk dat nieuwe regering de van Buitenlandse Zaken zal De heren. De republikeinse minister van Voorlichting heeft verboden jtat het bericht van de z^enaa™d® dagorder van Generaal Spoor d de republikeinse radio wordt om- p-proerjen.' Hij probeert op hei. ogenblik in contact te komen met de Nederlands-Indische Regenng, teneinde de herkomst van het ge rucht te onderzoeken. DE AMERIKAANSE NOTA. De tekst van de Amerikaanse nota, die Zaterdag te Batavia aan Soewandi, de Republikeinse Mm ter van Onderwijs, is overhandigd, luidt als volgt: „De Amerikaanse Regering heeft niet voldoening kennis genomen van de voorlopige berichten, dat de gedelegeerden van de Repu bliek en de Nederlanders aanzien lijke vorderingen gemaakt hebben t.a.v. een overeenkomst voor de spoedige oprichting van een fede rale interim-regering voor geheel Indonesië. De Amerikaanse Regering heeft met stijgende bezorgdheid het ge vaar, verbonden aan het niet-na- leven van de overeenkomst van Linggadjati onder ogen gezien. De V. S. moeten zich noodzake lijkerwijze bezig houden met de ontwikkelingen in Indonesië, ge zien de belangrijkheid van Indo nesië als een der factoren voor 't herstel van het internationaal evenwicht, zowel economisch als politiek. De Amerikaanse Rege ring wenst derhalve de Indonesi sche republiek er op te wijzen, dat uit een voortduren van de impasse waarschijnlijk ellende geboren wordt. Zij wil tevens wijzen op de voordelen, die een spoedige over eenkomst en een streven naar sa menwerking om de moeilijkheden waar Indonesië voor staat, te overwinnen, zullen opleveren. De Regering der Verenigde Sta ten is van mening, dat de onmid dellijke vestiging van een centra le interim-regering voor Indone sië op federatieve basis, zoals door de Nederlandse Regering is voor gesteld en in beginsel door de Indonesische Republiek is aan vaard, dringend noodzakelijk is. Uit de tekst van de Overeen komst van Linggadjati blijkt dui delijk, dat een overgangsperiode werd beoogd (tussen heden en 1 Januari 1949), gedurende welke Nederland de souvereiniteit en het uiteindelijk gezag in Indone sië zou uitoefenen. D,e Regering der Verenigde Staten dringt er bij de Indonesi sche Republiek derhalve op aan zonder uitstel mede te werken aan de onmiddellijke vorming van een federale interim-rege ring. Zij vertrouwt, dat, wanneer de overeenkomst op dit punt zal zijn verwezenlijkt, de overblijven de kwesties in een geest van goede wil zullen worden opge lost. De Regering der Verenigde Sta ten verwacht, dat de vestiging van de interim-regering op basis ke stabiliteit zal verschaffen, wel ke eerste voorwaarde is voor de afwikkeling van een positief pro gramma tot economisch herstel. Derhalve ia de Regering der Verenigde Staten bereid om, na dat de interim-regering zal zgn gevestigd en de medewerking van beide partijen volgens construc tieve lijnen is verzekerd, indien d t gewenst wordt, met vertegenwoor digers van Nederland en die van de interim-regering (bestaande uit vertegenwoordigers van de Repu bliek en van de andere samenstel lende gebieden) besprekingen te voeren over financiële hulp bij net economisch herstel van Indonesië. OOK EEN ENGELSE NOTA AANGEBODEN. De Britse nota bevat een be vestiging van het Britse stand punt, voorheen aan de republikei nen uiteengezet, dat Groot-Brit- tannië de Nederlandse voorstellen een fundameneel redelijke basis voor samenwerking acht, doch dat daarmede niet de mogelijkheid van discussie over punten van geschil, die door de Indonesiërs worden opgeworpen, uitgesloten wordt. Na de besprekingen van Zon dagochtend, heeft Dr. Van Mook Ir. Soekarno verzocht om verdere verduidelijking van zijn antwoord op de Nederlandse aide-mémoire. Op dit verzoek zal uiterlijk Dins dag of Woensdag geantwoord moeten worden. van ae lnienm-iegci 11115 vy v - - van wederzijds welzijn de politie- i regering De Indonesische regering heeft ongeveer twee jaar geleden Ame rika om 'n lening van 100.000.000 dollar gevraagd. Officiële zegslie den van het Amerikaanse Ministe rie van Buitenlandse Zaken heb ben niet gezegd, of de toegezegde hulp dit bedrag zou 'belopen. De Verenigde Staten hebben eveneens door bemiddeling van ie Amerikaanse Consul-Generaal, Walter Foote, een brief verzonden, waarin Amerika verzoekt om een snelle vorming van de interim-re gering. In de brief wordt de bezorgd heid over de vertraging in de tot standkoming van de interimrege ring tot uiting gebracht. De Ame rikaanse Regering verklaart ver der, dat de bank voor export en import, tot welke de Nederlands- Indische Regering zich met een verzoek voor een lening gewend had, een lening niet eerder in overweging zal nemen, dan wan neer een overeenkomst is bereikt voor de instelling van een interim' In het Hongaarse parlement is het Vrijdag stormachtig toege gaan tijdens de stemming over de regeringsmotie om bij wijze van spoedmaatregel vooraf de datum vast te stellen, waarop gestemd zal worden over het wetsontweip, dat het driejarenplan voor Hon garije goedkeurt (guillotineproce dure). ^Aanhangers van de rege ring riepen „fascisten en „vrien den van grootkapitalisten De regering verkreeg twee der- de meerderheid benodigd om bet wetsontwerp urgent te verklaren. Men verwacht, dat de wet morgen zal worden aangenomen. Twee leden van de vrijheids partij maakten bezwaar tegen de motie, daar zij naar 'hun zeggen het driejarenplan nog niet eens gezien hadden. Het aannemen van deze spoed- motie betekent, dat het parle ment in een dag van 8 uur een besluit moet nemen De wet voor ziet in de oprichting vah een bureau voor planning met de be voegdheid om plannen uit te voe ren, welke nog niet gepubliceerd zijn en niet in het parlement .n debat zullen worden gebracht. Aanhangers der oppositie ver onderstellen, dat de regering een dergelijke spoed betracht om de wet er door te krijgen, voordat de Parijse conferentie der drie Ministers van Buitenlandse Za ken besluiten neemt, die natio nale ontwerpen minder 'belangrijn Naar het persbureau Aneta ons zo juist telefonisch doorgeeft heeft 't Indonesisch-republikeinse persbureau Antara een bericht van radio-Djokja gepubliceerd, dat melding maakt van een offi ciële dagorder, welke Generaal Spoor Zaterdag zou hebben uitge vaardigd Deze dagorder zou neerkomen op de volgende punten: a. Zondag 29 Juni zal met de overgave van alle transportmid delen aan het leger worden be gonnen. b. Alle troepen zullen deel nemen aan de actie en zullen Zon dagavond worden samengetrok ken. c. Maandagmorgen zal om drie uur dertig begonnen worden met 'n afleidingsactie aan de aan valspunten, terwijl om zes uur de actie begint. d. In de Nederlandse bezette gebieden zullen massa-arrestaties plaats vinden. Woningen moeten doorzocht worden, bewoond door personen van welke nationaliteit dan ook. e. Dit bevel Blijft van kracht tenzf het Zaterdag te 24 uur wordt ingetrokken. Aneta deelde ons verder mede, dat zij zich over de juistheid van dit bericht heeft gewend tot Ge neraal Spoor. Op het ogenblik waarop het gesprek beëindigd moest worden, was een commen taar van Generaal Spoor nog niet bij Aneta binnengekomen. Wel heeft Generaal Soedirman. naar aanleiding van het bericht omtrent een officiële Nederlandse dagorder, een order uitgevaardigd waarin bevolen wordt, dat alle republikeinse strijdkrachten en het volk paraat moeten zijn en rustig moeten blijven en dat elke aanval beantwoord moet worden. „Indien grote gevechten plaats hebben en begonnen zijn door het Nederlandse leger, moet het ge hele Indonesische volk aan de te genaanval deelnemen. Het wapenstilstandsverdrag en alle andere verdragen zijn hier mede vervallen". DE R. V. D.BATAVIA OVER DE DAGORDER VAN GENE RAAL SPOOR. De R.V.D. te Batavia meldt, dat het bericht van radio Djokja om trent de dagorder van Generaal Spoor onjuist en volkomen waar deloos is. Inmiddels verneemt Aneta, dat de bewaking van de Nederlandse militaire gebouwen verscherpt is en dat legitimaties noodzakelijk zijn. De Amerikaanse Consul-Gene raal Walter Foote, heeft Zater dag'aan Soewandi, de republikein se minister van Onderwijs, een schrijven overhandigd, waarvan de inhoud onbekend is, doch die waarschijnlijk voor Soekarno be stemd is. Boediardjo heeft bij de overhan diging van Soekarno's nota aan Dr. Van Mook nog een uitvoerige toelichting gegeven. De Nederlandse militaire woord voerder heeft verklaard, dat het bericht omtrent de dagorder van Geneiraal Spoor, dat door het re publikeinse persbureau Antara verspreid was, inderdaad fictief is en in geen enkel opizicht waarheid bevat. In tijden van minder span ning zou dit bericht door Neder landse "kringen zonder meer voor bijgegaan zijn, als zijnde een van de onafzienbare reeks van leugens uit het republikeinse kamp. Soe dirman zal een ander en een van meer vakmanschap getuigend voorwensel moeten bedenken, in dien hij zijn eigen agressieve oor logsvoorbereidingen wil motive ren, aldus de militaire woordvoer der. Ernoe Mihalyf, tijdelijk Minis ter van Buitenlandse Zaken van Hongarije, heeft in het parlement ten aanzien van de ratificatie van het vredesverdrag verklaard, dat het tragisch is, dat een republiek, geboren uit de vrije wil van het Hongaarse volk, een dergelijk verdrag moet aanvaarden. Het volk zal echter alles doen wat in zijn vermogen is om de voorwaar den van het verdrag te vervullen. De minister zeide, dat de verplich ting tot waarborging van de ïn- dividuële rechten en vrijheden een eenzijdige is, daar dergelijke ver plichtingen door andere met wor den nagekomen. Mihalyf hoopte, dat de bespre kingen inzake de Hongaren in Tsjecho—Slowakije bevredigende resultaten zouden afwerpen en zouden leiden tot betere betrek kingen tussen beide landen. De herstelbetalingen zijn een zware last voor het land en de minister hoopte, dat de 'belanghebbende mogendheden terzake tot een re delijke overeenkomst met Honga- rije zullen komen. Duitse premiers van vijf staten in de Sovjet-zóne en hoofden van de centrale zonale besturen voor handel, voorziening, brandstoffen en energie, vervoer en landbouw hebben Vrijdag een besloten bij eenkomst gehouden in het hoofd kwartier van het Sovjet militaire bestuur te Berlijn. Deze besprekingen, die naar verwachting verscheidene dagen zullen duren, handelen naar ver luidt in de eerste plaats over een drastische herziening van en strenger toezicht op de economi sche- en voorzieningsorganisaties in de Oostelijke zóne en niet zoals enige Berlijnse bladen zeg gen over de vorming van een zogenaamd „presidium van pre miers" of Oost-Duitse „parle- ment". De conferentie wordt bijge woond door leden yan het Sowjet militaire bestuur, die als adviseurs fungeren. De toesluiten worden door de Duitse afgevaardigden zelf genomen. zullen maken dan internationale en toelangrijke wijzigingen m de wet noodzakelijk zouden maken. De sociaal-democraten hielden aan, dat de economie van- Honga rije onherstelbare schade zou lij den, indien de wet 1 Augustus niet van kracht wordt. De ratificatie van het Hongaar se vredesverdrag met de Gealieer- den werd in eerste lezing aange nomen. Men verwacht da.t de tweede lezing binnen tiwee dagen voltooid zal zijn. Steun aan de illegaliteit en belasting Door het Lid der Tweede Ka mer de heer Algera, zijn aan de Minister de volgende vragen ge steld: 1 Is het de Minister bekend, dat' verschillende bedrijven in de bezettingstijd geldelijke steun heb ben verleend aan de ïliegahteit, o.a. ten behoeve van commissies, die bedoelden de voedselnood in bepaalde delen van' ons land te helpen bestrijden? 2 Is het de Minister bekend, dat'van deze bedragen, voor zo ver ze door N.V.'s zijn beschik baar pesteld, vennootschapsbelas- ting en ondernemingstoela^ting moet worden betaald, zodat zien b.v. het geval voordoet, dat een N V die voor genoemd doel in Dec 1944 een bedrag van 25.000 heeft beschikbaar gesteld, als ge volg daarvan thans ruim 11.000 vennootschapsbelasting en J00U ondernemingsbelasting extra moet betalen 3. Acht de Minister het niet onbillijk en/of hoogst onbevredi gend, dat een steunverlening, als in vraag 1 bedoeld, die diende tot bevordering van het verzet tegen de vijand of tot leniging van de nood van medeburgers, waartoe ook de regering te Londen her haaldelijk heeft opgewekt, thans op deze wijize wordt getroffen 4. is de Minister niet van me ning, dat deze steunverlening za kelijk minstens gelijkgesteld kan worden met giften ten behoeve van de Stichting 1940/1945, Stichting Herstellingsoorden voor oud-Illegale werkers, Stichting Nederlands Volksherstel e.a. waarvan de Minister heeft be paald, dat zij voor de heffing der vennootschapsbelasting steeds als bedrijfskosten zullen worden aan gemerkt 5. Indien steunbedragen als genoemd in vraag 1, niet als be drijfskosten mogen worden be schouwd omdat daartegen bezwa ren van wettelijke aard bestaan, wil de Minister dan mededelen, welke deze bezwaren zijn en is de Minister dan bereid te bevorderen, dat alsnog een wettelijke voorzie ning wordt getroffen waardoor bereikt wordt, dat deze giften op één lijn komen te staan met die, welke genoemd zijn in vraag 4, of in elk geval, dat van deze gif ten geen belasting behoeft te worden betaald? 6. Indien de vorige vraag ont kennend mocht worden beant woord wil de Minister dan ge bruik maken van zijn bevoegdheid, omschreven in artikel 34, iid 1, onder 3, van het besluit op de vennootschapsbelasting 1942, n.l. om voor bepaalde gevallen of groepen van gevallen tegemoet te komen aan .onbillijkheden van overwegende aard, welke zich bij de toepassing van dit besluit mochten voordoen, dan wel op andere wijze bevorderen, dat van genoemde steunbedragen geen be lasting behoeft te worden be taald? Naar aanleiding van de berich ten omtrent een dagorder van Generaal Spoor wordt officieel medegedeeld, dat omtrent een dergelijke dagorder niets bekend is. Ten hoogste kan dit slaan op stukken, die behoren tot voorbe reidende maatregelen, waarvan niet is besloten, dat zij zullen worden uitgevoerd. Een geweldige explosie heeft zich voorgedaan in een kruitfa briek ten zuiden van Denver in de V S. De fabriek is geheel ver woest. Volgens een ooggetuige deed de ontploffing denken aan die van een atoombom. Van per soonlijke ongevallen wordt geen melding gemaakt. De nationale stakingscom missie van Franse bankemployé's heeft bekend gemaakt, dat van Zaterdag af alle uitbetaling van ch'ques, ook die voor de salaris sen, zal worden stopgezet. De stakingscommissie heeft voor de uitvoering van deze maatregel de medewerking verkregen van de Post en het Ministerie van Fi nanciën.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1