t Stichting „Het vierde Prinsenkind" Gemeenteraad van Axel "r Zeeuws-Vlaamse Historie Dammen Wat de Radio brengt De Actie Klaver Vier" «■«CV.- I»» TRIBUNAAL TE GOES Sï „en- Natuurlijk «.ng.n rij m Bevordering van het internationaal verkeer. De Fransefstakingen Dokie Durf in De schaduw van Djenchis Khan Verlaging van de kaasprijzen Thierry d'Argenlieu keert terug in het klooster EEN BEETJE Naijver tussen de veerlieden op het veer Mauritsfort- Philippine intde 17de eeuw Zigeuner-getuige te Neurenberg verliest Zelfbeheersing De import van Amerikaanse kolen. SPORTNIEUWS li In de oorlog hebben wij allen risico's gelopen. Wij zijn gespaard gebleven Vele anderen moesten bet grootste offer n,l. hun leven brengen voor de vrijheid, óók voor onze vrijheid. Mede aan hen danken wij het ook, dat wij in de a.s. vacantie nieuwe arbeidskracht en levens vreugde kunnen opdoen. Vele kinderen van oorlogs slachtoffers, die immers geacht kunnen worden uit de handen van de gestorvenen te zijn overgegaan in de zorgen van het gehele Ne derlandse volk, zullen niet delen in de volle vacantievreugde, ten zij U, bewust van Uw grote ver antwoordelijkheid in deze, mede- helpt een daad te stellen waar door spontaan onze natie blijk geeft de kinderen, waarvoor zg verantwoordelijk is, niet te willen vergeten. Het wordt TJ gemakkelijk ge maakt In het leven is geroepen de Stichting „Het Vierde Prinsen kind". Het Bestuur van deze Stichting heeft grote waardering voor de maatregelen van de zijde der Regering, waardoor in het noodzakelijk levensonderhoud van de nagelaten betrekkingen der oorlogsslachtoffers kan worden voorzien. Evenzeer is het Bestuur der Stichting zich ervan bewust, dat de uitkeringen van Rijkswege haar begrenzing vinden in de pre caire financiële toestand, waarin ons land verkeert. Nu de moeders financieel niet in staat zijn de kinderen te bie den, wat zij wèl gehad zouden hebben, wanneer de vader of kost winner in leven zou zijn gebleven, stelt ons Bestuur ook U in de ge legenheid... te mogen helpen. Voor wij U mededeling doen van de wijze waarop, zetten wij gaar ne uiteen hoe de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" denkt de bovenbedoelde kinderen een pret tige vacantie te bieden. Dank zij de spontane medewer- kine van overheidszijde werden 5 prachtige vacantie-oorden ter be schikking gesteld n.l. in Drente, Gelderland en Limburg, gelegen in een mooie omgeving met bos en heide. De voeding is prima. Voor bekwame kamp- en spellei- ding, alsmede medisch toezicht zal worden gezorgd. Om kort te gaan, het Bestuur twijfelt er geen ogenblik aan er voor te kunnen zorgen, de kinderen die in zoveel dingen achterstaan bij vriendjes en kennisjes, een onvergetelijke vacantie te bezorgen. Met de uitvoering van de plan nen van de Stichting is echter een aanzienlijk bedrag gemoeid. De kosten per kind zijn ge raamd op 25,per week (voe ding, reiskosten, versnaperingen etc. inbegrepen). Aangezien het gaat om circa 6000 kinderen is een bedrag van 150.000,nodig. Om deze gelden op korte ter mijn te verzamelen is een actie op touw gezet onder de naam „Actie Klaver Vier". Deze Actie richt zich in de eer ste plaats tot die echtparen in Nederland, aan wie, gewoonlijk zeer tot hun leedwezen, de kin derzegen werd onthouden. Meerdere malen hoort men van deze zijde de klacht, dat men géén kinderen heeft om voor te zorgen. Welnu, hier zijn dan deze kin deren, die buiten hun schuld te kort komen aan levensvreugde, doordat zij missen wat deze echt paren zo gaarne aan een kind zouden bieden. Wat ligt eigenlijk meer voor de hand dan dat dezen, die zo gaar ne een object willen hebben voor hun liefde, voldoening vinden in het brengen van een offer ten be drage van 25,per jaar, of een veelvoud daarvan, waardoor even zoveel kinderen, wier vader zijn taak niet meer kan vervullen, toch een prettige vacantie kun nen hebben. De bedoeling is de kinderen uit te zenden in de leeftijd van 9 tot en met 14 jaar. Vanzelfsprekend gaat deze op roep ook uit tot allen, wier hart hun dringt deze grote landelijke actie te steunen. Zowel van particulieren als van grote ondernemingen etc. ver wacht ons Bestuur dan ook, dat ze, niet alleen gaarne één of meerdere kinderen zullen „adop teren" doch ook anderen zullen opwekken dit voorbeeld te volgen. Heel Nederland demonstrere op deze wijze hoe een klein land groot kan zijn! De stortingen kunnen geschie den op de rekening van de Stich ting „Het Vierde Prinsenkind" bij de Rotterdamse Bankvereniging, bijkantoor Coolsingel te Rotter dam, onder het motto „Actie Kla ver Vier". (Het a-ironummec der Stichting is: 477800. De Conseil Central de Touris me het internationale lichaam, dat zoals de naam reeds aanduidt de belangen van liet toerisme be hartigt is dezer dagen te Brussel bijeengeweest. Het was de eerste vergadering sedert acht jaar. De hoofdscho tel op de agenda van deze organi satie,-welke onder haar leden te vens tal van afgevaardigden van verschillende regeringen telt, was gewijd aan de hinderpalen, welke nog steeds aan het internationale verkeer in de weg worden gelegd. Deze zijn zowel van formele als van materiële aard. Niet alleen vormen de visa en deviezen-re stricties een groot struikelblok voor een onbelemmerd verkeer, doch ook de vele papieren forma liteiten, welke daartoe moeten worden vervuld zijn even zo vele hinderpalen voor het reizen. Dui delijk werd in het licht gesteld, dat het Het Franse Kabinet heeft Vrij dagavond tijdens een noodbijeen- komst geen overenstemming kun- n bereiken over de voorwaar den ter beëindiging van de thans n de gang zijnde stakingen, waaronder die der kolenmijnen en der banken. Later op de avond zou er nog een oioodbijeenkomst van het ka binet plaats vinden. De Vice-Premier, Pierre Henri Teitgen, verklaarde tegenover de pers: „Wij staan thans voor een golf van eisen voor hogere beta ling, neerkomende op eisen voor algemene loonsverhoging. De toe stand in Frankrijk staat een al gemene loonsverhoging niet toe, tenzij ten koste van inflatie en bankroet. Indien de regering aan deze druk toegeeft, zal zij het zelfde lot als Hongarije onder gaan." Met twee bewegingen van zijn zakmes maakte Dokie een einde aan de benarde positie van het meisje. „Wanneer U wilt dat ik U help, moet U drie vragen be antwoorden" zei Dokie. „Ten eer ste: wie bond U hier vast, ten tweede: wanneer deed hij dat en ten derde: waarom?" Het meisje slikte haar tranen weg. „Ik heb mij hier laten vast- draaide zich bliksemsnel om. Een Toengoes steunde op de rand van het raam en legde bedaard een pijl op zijn boog- „Het spijt mij dat ik aan Uw edel leven een eind moet maken" zei de schutter beleefd tegen Dokie. terwijl hij zijn wapen rich- te. „Wat maakt het tenslotte uit, te sterven, wanneer men het leven eenmaal kent?" voegde hij er wijsgerig aan toe. Uitspraak van 25 Juni. Bemardus J- Kindt, landbouwer te Hoek; nieuwe uitspraak: ver- beurdverkl. vermogen tot 2000; iy2 jaar intern, tot 17 Aug. 1948 Uitspraak van 26 Juni. Marie M. Eggermont, typiste te Hulst: nieuwe uitspraak: het Tri bunaal geeft V2 jaar intern, in overweging en bevestigde de ontz. van rechten. De prijzen voor natuurkaas worden in het kader van een nieuwe regeling der prijzen met ingang van 29 Juni a.s. zowel voor consument als detaillist ver laagd. Het bedrijfschap voor zuivel heeft de nieuwe prijzen, welke aan de consument mogen worden berekend per kg, als volgt vastgesteld (tussen haakjes de inkoopprijs voor de detaillist) a. Volvette kaas 1,85 1,53) b. alle soorten 40+ kaas al of niet voorzien van kruidnagels met uitzondering van de onder c, g en j genoemde soorten, ƒ1,70 (1,38); c. 40+ fabrieks Leidse, Friese nagel- en kanter kaas 1,85 (ƒ1,53); d. 20+ fabrieks Leidse-, Friese nagel- en kanterkaas 1,60 (ƒ1,28); e. boeren Leidse- en Delftse kaas ƒ1,80 (ƒ1,48); f. vol vette korstloze- (blokkaas) en smeerkaas in alle verpakkingen met uitzondering van de onder h genoemde soort, ƒ2,(ƒ1,68); g. 40+ korstloze (blokkaas) en smeerkaas 1,90 1,58)h. vol vette korstloze kaas (blokkaas) in verpakking t/m 50 gram ƒ2,40 2,08) i. 40+ korstloze kaas (blokkaas) in verpakkingen t/m 50 gram ƒ2,30 (ƒ1,98); j. alle soorten van overzee aangevoerde kaas ƒ1,85 (ƒ1,53). Eveneens worden met ingang var. 29 Juni a.s de maximumprij zen van boter voor detaillisten verlaagd, welke dan per kg netto voor boter van prijsklasse I 2,37 wordt, en van prijsklasse II 2,31 De prijs voor de consument blijft ook na 29 Juni a.s. ongewijzigd en bedraagt dus voor de prijsklas se I ƒ2,54 per kg. Admiraal Georges Thierry d'Ar genlieu, tijdens de oorlog orgam sator van de vrije Franse zee strijdkrachten in Schotland en tot voor kort Hoge Commissaris in Indo-China, zal 16 Juli in het Carmelietenklooster terugkeren. Pater Thierry d'Argenlieu was provinciaal van de Orde der Car- melieten te Parijs en werd bjj het uitbreken van de oorlog als reser vist opgeroepen. Na de val van Frankrijk in 1940 ontsnapte hij, als boer verkleed, naar Engeland. Reizen in Zeeland moet vroeger nog meer dan nu zijn aparte moei lijkheden hebben meegebracht. Nog altijd beschouwen wij de Schelde terecht als de grote hin dernis voor een snel verkeer, maar onze voorouders uit de 17de eeuw hadden zelfs als zij vafi plaats tot plaats wilden, veelal een smallere of bredere zeearm te overwinnen. Tussen het Land van Axel en het Land van Hulst stroomde het Hellegat. Axel was van Zuiddorpe en Westdorpe en Mauritsfort van Philippine ge scheiden door de Braakman. Toentertijd vormden deze wate ren nog meer dan nu een hinder paal, want alle overtochten moes ten worden onderhouden met zeil schepen en een voorspoedige reis was geheel afhankelijk van weer wind en getij. De reizigers, die vanuit Neuzen naar het Westen wilden, maakten gebruik van het veer Mauritsfort 'Philippine, waarmee behalve personen ook allerlei goederen werden overgebracht. Twee veer schippers uit Philippine en twee uit Mauritsfort zorgden voor deze dienst, maar het boterde niet erg tussen deze concurrenten. Beide partijen gaven hiervan elkaar de schuld en wreven elkaar over en weer minder nette concurrentie aan. Om eens en voorgoed aan alle oneerlijke concurrentie een eind te maken en om de goede verstand houding tussen twee buursteden niet door een dergelijk luttel iets in gevaar te doen brengen, beleg den de Neuzense en Philippiense Magistraat de 12de November 1649 een gemeenschappelijke ver gadering binnen Mauritsfort, ten- eiade „order te stellen op het veer van Mauritsfort naar Philip pine, gelijk mede van Philippine op Maurisfort". De door beide partijen in reke ning te brengen tarieven werden als°volgt vastgesteld: Vergadering van 25 Juni 1947. Ingekomen zijn de volgende stukken i Bericht van Gedeputeerde Sta ten, dat het presentiegeld voor de raadsleden op 4 per lid en per internationaal verkeer vergadering is vastgesteld, een der belangrijkste stimulansen Goedkeuring van het kasgeld- betekent tot bevordering van de jeningstoesluit, groot 175.006. economische opbloei. Goedkeuring van het besluit tot Bij de verschillende regeringen verlaging van de rekemng-cou- zal op verzachting en vereenvou- raintovereenkomst met de Bank diging van de bestaande bepalin- I voor Ned. Gemeenten tot een ma- een worden aangedrongen. Zowel ximum-crediet van ƒ50.000 Bericht van Ged. Staten, dat de verbetering van de' Zaamslagse- weg zo mogelijk nog dit jaar zal uitgevoerd worden, waarbij wordt medegedeeld, zulks naar aanlei ding van door de raad geuite wen sen: dat een kleine bocht in de nieuwe weg nodig is om schade- snijding zoveel mogelijk te vermij den en een rechthoekige aanslui ting op de Provinciale weg te ver krijgen; dat voorlopig een weS breedte van 5 m wordt aangehou den, welke in de toekomst tot 5 m uitgebreid kan worden; dat een betonnen wegdek ongewenst is gen worden aangedrongen de KNAC als de ANWB waren bij de besprekingen vertegenwoor digd. De aankoop van voorraden, die het Amerikaanse congres m zijn hulpverleningsprogramma tot 60 woningwetwoningen aan de j een waarde van 350 millioen aoi- Westzijde van de kom door de ge- j lar voor de door de oorlog geiroi meente en het aanvragen van een fen ianden heeft toegestaan, is> bouw- en. een grondvoorschot j begonnen. Een schip voor uos- hiertoe en het aankopen van de tenrijk is reeds geladen, daartoe benodigde grond, als mede het plaatsen van de 2 Oos tenrijkse houten woningen, welke behalve de 2 door particulieren aangevraagde nog beschikbaar zijn, dit laatste aan de hand van de „Financieringsregeling 1947". Op voorstel van B. en W. wordt alsnog besloten, een bedrag van 350, beschikbaar te stelen we gens extra uitgaven voor de brandweer. Een nog ingekomen verzoek van het R. K. Kerkbestuur om be- °POnTanlJade^rwelgeetroffen re-1 daar de weg gedeeltelijk in opho- geling was het even later weer ping gelegd worten met^ mis! De Philippiense veerschip-1 aan de landbouw pers namen als ze in Mauritsfort on^rekken rekening gehouden passagiers en vracht hadden ge-1 zaj Wcrden. lost telkens ook retourvracht in, Controle-rapporten over het le terwijl de schippers van Maurits- kwartaal-1947 betreffende de ver- klagen in Neuzen en prompt be |eng€ d€ contróle der financiële richtte de Neuzense Magistraat adminiStratie een nader onderzoek in de meest vriendelijke bewoor- zullen instellen en de raad van dingen de bestuurderen van Phi- bet resultaat daarvan op de hoog- lipoine. dat dit tegen de afspraak te zullen stellen, was en even beleefd verzochten zij Naar aanleiding van vragen in deze praktijken een eind te de willen maken. van een gemeentelijk sportterrein De zaak blijkt lang slepende niet urgent achten, daar het par te zijn gebleven en kreeg pas op ticuiier initiatief op dit punt vol- 25 Juli 1685 een eind met de vol- doende activiteit toont en kan ont kende Neuzense resolutie: plooien. Enkele leden dringen On het versouck van de aan op ruimere steun hieraan. d, Msniritsfort Verder delen zij mede, dat het veerluyden op ^ur tsf° t verzetten van de Zaterdagmarkt wonende aan dese sijde, is goer h te veel technische en prac- gevonden ende verstaan bij tische bezwaren stuit, om hiertoe desen te lasten en te ordinee- over te gaan. Betreffende de ren, dat geen veerluyden, wo- toestand van de rijkswegen heb- nende tot Philippine van dese ben zij nogmaals contact opgeno- cant sullen vermogen eenige men met Waterstaat, waarbij is cam suilen s toeeezesd. dat nog dit jaar de vracht of passagiers in te - mogelijkeverbeteringen zullen men om over te voeren. worden aangebracht. Staande de Verder zwijgt de geschiedenis vergaderine wordt geconstateerd, over de strijd, die op en over dit dat de Buthdijk reeds veel ver veer is gestreden. In ieder geval beterd is. zal hieraan een radicaal einde Het gasbedrijf heeft toegezegd De zigeuner Karl Holenreiner die in het proces te Neurenberg tegen Dr. Beigelboeck, verdacht van oorlogsmisdaden, als getuige optreedt, heeft getracht de hou- ,mI-- ten balustrade over te klimmen. schikbaarstelling van gelden voor welke de afscheiding vormt tus- betegeling van het schoolplein en 1 sen de beklaagden en de rest van aanschaffing van 2 kachels wordt recbtszaal. aangehouden tot de volgende ver gadering. Bij de rondvraag wordt ge vraagd, voor de schade aan volks tuintjes tengevolge van de uit te, voeren verbetering der riolering iemand kwaad heeft geoaan, me aan de Buitenweg een schadever-moordenaar uit Buchenwalde met goeding toe te kennen; bij de stor- ake piezier eigenhandig zou wor- ting van faecaliën van de beerrui- j iDr Beigelboeck, die hem ming hinder voor omwonenden, t belofte van zoals bij het Nieuwediep, te voor-verlokt. naa m „^„rimen- komen; een vernield boompje aan een goed baantj^ had expe Oranjestraat op te ruimen, zo De zigeuner moest met geweld naar zijn plaats teruggevoerd worden, waarna hij verklaarde dat hij, hoewel hij nog nooit mogelijk ook de bestrating van de Buitenweg en de daar aanwezige bocht te verbeteren,; des Zater dags tijdens de markt opstopping voor de winkels in de Noordstraat te voorkomen en toe te zien op de bestrating bij de tramrails, speciaal bij kruispunten van stra ten. ten op hem uitgevoerd. Door het drinken van zeewater had Holen- reiner hevig geleden. De president van het Tribunaal veroordeelde Holenreiner tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het aannemen van een houding, die niet strookt met de waardig heid van het Tribunaal. ,voor passagier voor ieder tonne bier voor ieder sack graen van ieder peert van ieder koe van ieder kalf of'verken 6 stuiver voor 't port van ieder brief 1 stuiver voor kurven en pakjes aan armen gedragen niet." Verder werd bepaald, dat „alle veerluyden tallen tijde tot bedien van voorsegde veer vlijtich ende neerstich gedragen sullen ende de pasagiers uiten klaohte houden t overvaren van ieder 6 stuiver 6 stuiver 2 stuiver 15 stuiver 12 stuiver Sn de rivier daar I g™*»* werd ingedijkt. Naar aanleiding van berichten volgens welke Nederland 18 sche pen met Amerikaanse kolen ge weigerd zou hebben, deelt het Ministerie van Economische Za ken het volgende mede; Nederland had voor Juli a.s. een toewijzing van de Ver. Staten ont vangen voor rond 300.000 ton steenkolen, zijnde 33 scheepsladin gen. Van deze 33 scheepsladingen zijn 18 ladingen opgenomen tot een totaal van rond 165.000 ton. Nederland meent de resterende 135.000 ton niet te moeten opne men, 0mdat de steenkoolimport gedurende het eerste halfjaar '47 omvangrijk was. de kolenprijzen in Amerika met het oog op de dreigende stakingen niet onaan zienlijk zijn gestegen en bij de be- stéding van de beschikbare buiten landse valuta de nodige zuinig heid in acht moet worden geno- Zoals bekend, zijn de steen terialenpositie mogelijk is te zul len doen om de straatverlichting zo goed mogelijk te doen func- tionneren. De verordening keurlonen voor de kring Axel wordt op enkele punten nader gewijzigd, alsmede 't geldleningsbesluit voor 17.500 en de verordening wegenbelasting. Tot straatmaker in vaste dienst met één tijdelijk proefjaar wordt benoemd de heer Mechelinck te Westdorpe met 12 van de 13 stem men. Besloten wordt tot verkoop van pl.sn. 700 m2 gemeentegrond aan de heer C. M. Usebaert te Ant werpen en optie verleend op nog pl.m. 500 m2, welke percelen ge legen zijn in de z.g. Koeput bij de Oosterstraat en bestemd zullen worden voor een wasserij en in de toekomst een woning en rijweg. Aan de Chr. U.L.O.-school zal de bezoldiging voor een vakleraar voor lichamelijke oefening ver goed worden. Vastgesteld wordt een wijz'ging van de gemeentebegroting, dienst 1946, terwijl voorlopig vastgesteld worden de gemeenterekeUng en de rekeningen van het gasbedrijf, vleeskeuringsdienst en het bur- VOETBAL. Programma voor Zondag 29 Juni Kampioenschap van Nederland. MWAjax; Blauw WitNEC; BWHeerenveen. Promotie Tweede Klasse. District I. ZeeburgiaEmma. District II. ExcelsiorVUC. District III. TubantiaRigtersbleek; Zwolse BoysRheden. District IV. RKTWDe Valk. Promotie Derde Klasse^. AxelODIO. District V> AlcidesHoogezand. Eerste Klasse. District V, VelocitasFrisia. De stand; De Valk TSC RKTW men. kolen, die uit de Ver. Staten wor- gerjijk armbestur over 1945 den geïmporteerd, bestemd voor Tenslotte komt na ampele be de industrie en in hoofdzaak gpreking tot stand het belangrijk- niet geschikt voor huisbrand. stfe besluit, n.l. tot het bouwen van Ajax Heerenveen NEC MW BW Blauw Wit 5—4 6—5 24 Promotie Derde Klasse ODIO wacht in Axel nog een zware wedstrijd. Immers Axel is uitgeschakeld voor promotie en behoeft zich „niet meer druk te maken"; anders is dit het geval met ODIO, dat tegen de Zeeuws Vlamingen geen punt mag verspe len daar hierdoor de kansen van RKC geweldig zouden stijgen. Het zou dan ook geen verwondering zijn als Axel ditmaal haar eerste overwinning behaalde. De stand is hier: teerders, rijwielhersteller, slijper, hulp-lasser naaimachine-monteur, zandvormers, bankwerkers, revol ver-draaier, brander, div. metaa.1- bew., koks en hulp-koks, bakker, land- en tuinbouwarbeiders, win kelbediende, loopjongens, couran tenbezorger, mag. bediende, ma chinist-stoker, stoker leerl. kell- ner, kantoorpersoneel, ass. boek houder, verzekeringsagent, kamp- knechten, bewakers hoedenmodis- te, naaisters, strijksters, kapsters, sorteersters metaalnijverheid, win keljuffrouwen, kamermeisjes, keu kenmeisje, kookster, buffetjuffr., serveerster, kantoorpersoneel, ge- dipl. verpleegsters, kraamverzorg sters typistes, huishoudelijk, per soneel. Zuid-Beveland: aank. arb. druk kerij, drukkers, zetters, bouwvak arbeiders, zeilmaker, wasserijper- soneel, smeden, auto-monteurs, bankwerker, electriciëns, verwar mingsmonteurs, fitter-electri- ciën, stoker, boekbinders, arbei ders melkfabriek, kok, arbeiders conservenfabriek, bakker, land- en tuinbouwarbeiders, boomkweke- rijarbeiders, agent-verkoper, win kelbediende, petroleumventerma gazijnbediende, schipper, loop jongen, kantoorpersoneel, onge schoolde arbeiders, pedicure, kou- sen-reparatrice, wasserijpersoneel, leerl. verpleegsters, huishoudelijk personeel. Tholen: Bouwvakarbeiders, landarbeiders. Schouwen- en Duiveland: Bouw vakarbeiders, kapper, schoenma ker, wagenmakers, lijnwerkers, smeden aank. molenaarsknecht, landarbeiders, leerling kellner, hotelbedienden, loopknechts, huis houdelijk personeel. Zeeuws-Vlaanderen: Bouw vakarbeiders, meubelmakers, leer ling kappers, leerl. schoenmaker, auto-monteurs, bankwerkers, elec triciëns, loodgieters, draaier, ma chinist, stokers, ketelbikkers, zandvormers, electr.-lasser, smid, bakker, landarbeiders, hulpbestel ler P.T.T., loopjongens, kantoor personeel, kapsters, kousen-repa- ratrice, naaisters, reizigster, win keljuffrouw textielarbeiders, kook ster, kamermeisjes, telefoniste, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik. zjee, Terneuzen, Hulst Oostbarg en Sas van Gent. RKC ODIO Axel Biervliet 4 2 0 0 0 12—4 8 0 92 3 4—10 0 3 2—11 0 In de worsteling om het Lands kampioenschap is de stand thans: 6 4 11 15—12 6 3 2 1 2218 8 6 3 12 1617 7 6 0 4 2 15—18 4 4 1 0 3 89 2 4 0 2 2 79 2 HOCKEY. Tienjarig bestaan „Olympia1 Ter gelegenheid van het tweede lustrum der Terneuzense hockey club vindt hedenmiddag op het sportterrein aan de Van Steenber- genlaan een wedstrijd plaats tus sen de jubilerende vereniging en het Hulsterse Rapide. Na afloop vindt er een gemeen schappelijke maaltijd plaats, ter wijl 's avonds de leden en dona teurs in hotel „Centraal'' op de Markt samenkomen voor een ge zellige avond. DISTRICT IV. Promotie Tweede Klasse. RKTW moet van De Valk win nen om haar kans op het Eerste Klasseschap te behouden. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan kunnen de drie gegadigden op nieuw een halve competitie spe len. Uit onderstaande stand blijkt, dat De Valk reeds hij een gelijk spel voldoende punten heeft ver gaard om wederom haar intrede in dë* (Eerste Klasse te doen. Zij heeft dus de beste papieren en zal dit bij de komende strijd ook wel tot uiting brengen. GEWEST. ARBEIDSBUREAU. Op 14 Juni 1947 stonden inge schreven 417 (33) personen, waar van er 203 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week ein digend 14 Juni 1947 werden 1356 (32) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen be droeg 5100 (383). De tussen haakjes geplaatste cijfers hehben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Leerling zetter, drukkers, bouwvakarbeiders, leerl zager, kistenmakers, leerl. con fectiefabriek, dragline-machinis ten, smeden, leerlingen auto-mon teur, leerjongens metaalnijverheid, electriciën, loodgieters, metaalsor- 31. Kampioenschap van Zeeland. Jan Blom, de kampioen van het vorige jastr, onttroond en Ja.n kin- kè uit Goes zijn waardige opvol ger, ziedaar het resultaat van de Zeeuwse Kampioenswedstrijd 194V. Aan spanning heeft het in dit tournooi waarlijk niet ontbroken want tot de laatste ronde bleef de strijd emotievol en het eind resultaat onzeker. Wij feliciteren Sinke met zijn volkomen verdiende kampioens titel. Hij heeft een prachtige wed strijd gespeeld en Zeeland (bezit m hem een kampioen, die het spel door en door kent. Lente heeft het tempo niet kun nen volhouden, al bljjft z'n derde plaats zeer eervol in dit sterk be zette tournooi. Met slechts één punt achterstand op Sinke bezet Anderson de twee de plaats (De Smet, De Smet, wat heb je toch misdreven!) Blom en De Jonge eindigden ge lijk als no. 4 en 5, terwijl de 6e en 7e plaats eveneens met een ge lijk aantal punten worden ingeno men door Strooband Jr. en Bran denburg. De volgende partij kostte An derson de eerste plaats. Wit: L. Anderson, Zwart Joh. de Smet. Goes. IJzendijke. 1. 31—26 19^23 Naast 1823 stellig het hes- te antwoord. 2. 3631 1419 „Als je zó opent", zei De Smet, „ben je nu al verloren." De voorspelling werd bewaar heid In dit stadium der par tij was zij wat voorbarig, want de „IJmuidense" ope ning is in wezen allerminst zwak. 4136 1014 3. 5—10 20—24 1420 4. 4641 5. 31—27 6. 36—31 In aanmerking kwam 1721 en 12X21, om aanstonds veld 26 te bezetten. Op 3126 zou immers volgen 712, 11X31. 23—29 en 19X46. 7. 3430 1014! En niet 2025 wegens 41— 36, 40X20, 3530, 33 29, 39X30, 27—22 met dam. 8. 33—28? Wij zouden 30—25 prefereren g. 20—25 9. 41—36 25X34 10. 40X20 15X24 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 4540 410 40—34 10—15 Met 2429 kon de witte rech tervleugel verzwakt worden. Gedwongen was dan n.l. 50 45, omdat zowel 4440 als 3530 een schijf zou kosten. 2822 17 X 28 27—21 16X27 SIX 33 14—20 34—30 11—16 37—31 12—17 'Hierdoor blijft Wit met de randschijf zitten. 18. 30—25 9—14! 19. 31—27 7—12 20. 5045 6—11 21. 42—37 1—6 22. 37—31 2—7 23. 4742 23—28 Natuurlgk! Zwarts positie is rijp om aanvallend op te tre den. 24. 32X23 18X29 Er dreigt nu 17—21 enz. 25. 2722 (Het enige) 2517X28 26. 33X22 12—18 27. 31—27 8—12? Was dit wel de sterkste zet? 28. 42—37 3—8 29. 37—31 18—23 30. 4440 12—18 31. 38—32 7—12 32. 39—34 2328! Wits positie wordt precair. Stand na de 32e zet van Wit: 47. 42—37 32X41 48. 36X47 27—32! 49. 45—40 21—26 50. 47—41 Er is niet veel beters. Op 40 34 of 39—34 volgt 32—37. ZONDAG 29 JUNI. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barcarole; 9.15 Sportjournaal; 9.30 Men vraagt; 10.00 Geestelijk leven; 10.15 Gem. Omroepkoor; 10.45 Gedichten; 11.00 Piano-duo; 11.20 Metropole orkest; 12.03 Viool en cello; 12.40 Mannenkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 13.50 N. S.; 14.05 Boeklbespr.; 14.30 Kurhaus- concert; 16.30 Sportflitsen; 17.00 Mannenkwartet; 17.20 Harmonie orkest; 17.40 Jan Oorduwener; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Kerkdienst; 20.00 Nieuiws20.15 Waltztime; 20.45 Hoorspel; 21.10 Piano en orgel; 21.30 Hersengymn.22.00 Der Rosenkavalier; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.20 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Na kerktijd; 12.15 In 't Boeckhuys; 12.30 Ork. zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Staf muziekcorps Infanterie; 14.20 Drente zus of Drente zo; 16.00 Kamermuziek; 16.30 Ziekenlof; 17 00 Kerkdienst; 18.30 Cantate; 18.50 Orgelspel; 19.15 Kent gij uw Bijbel?; 19.30 Nws; 20.00 Sport in Drente; 20.08 De gewone man; 20.15 Hoorspel; 21.00 De wind waait uit Drente; 21.35 Brande wijn en rozijnen; 22.15 Avondge- 1 bed; 22.30 Nieuws; 22.50 Report. B.V.V.Heerenveen; 23.05 Kareol- I septet; 23.35 Gram. Het is duidelijk, dat 1217 verhinderd werd door de dam- zet 32—28. 33. 22X33 29X38 Dreigt 3842 en 2430 dam. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 43—39 32X43 26X17 49—44 35X24 34—29 39—33 44—39 39X50 5044 44—39 31X22 48—42 11—17 17—21 12X32 24—30 19X30 30—35 6—11 35X44 11—17 17—22 22—27 18X27 16—21 41—36 36X27 27—22 40—35 3934 25X23 35—30 43—39 30—25 25—20 29X20 20X29 34—30 30—24? Wit gaf Een spanne keloos, maar hier en daar ten gekenmerli witte opening zwakke plekk 26—31 32—37 37—41 4146 dam 8—12 1419 46X10 10—4 13—19 4X31 15X24 19—24 3142 12—18 4248 i partij, niet vlek- >1 afwisseling en jr fraaie momen t. Zwart heeft het spel keurig in de en aangetast en daarna de aanv jil consequent door- idspel hebben Wit 't enige steken la it de uitslag aan gezet. In het e zowel als Zwa: ten vallen, zod vaardbaar is. Voor Anders, h was het intussen jammer, dat h De Smet in zulk een formidabele i vorm aantrof. Het liet zich toen eLhter nog niet aan zien, dat hij maMu' één punt achter Sinke zou eindMfen. MAANDAG 30 JUNI. Hilversuhn I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 11.00 Sopraan en piano; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Stafmuziekcorps Amst. politie; 13.00 Nws.; 13.20 The Ramblers; 14.00 La traviata; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Oello en piano; 17.45 Rijks overzee; 18.00 Nws.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Kamer or kest; 19.45 Landbouwrubr.; 20.10 Omroeporkest; 20.55 Reportage; 21.10 Volkszang; 21.30 „De witte anjelieren"; 22.00 Wie weet, waar wij waren; 22.27 Oud Ned. minne liedjes; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij zieken; 9.50 Gram.; 10.30 Moirgendienst11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Piano; 12 30 Bachcyclus; 13.00 Nws.; 13.15 Continental Quintet; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 AU Round sextet; 15.00 Gram.; 15.30 Gesaretrio; 16.00 Bijbellezing; 17 00 De school bezoekt de stu dio- 17.30 Sport; 17.45 Holanda sextet; 18.30 Vrij en blij; 19.00 Nws 19.15 Onder de leeslamp; 19.45 Gram.; 20.10 „De witte anjelieren"; 20.40 Volkszang; 21 00 Wie weet, waar wij waren; 21.27 Oud. Ned. minneliedjes; 22.00 Nieuws; 22.15 Reportage; 22.30 Omroeporkest; 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3