beantwoording van haar Aide-mémoire. Aardenburg herdenkt de „berenning" •i I Het rapport over de Belgische Koning Eerste opvoering van „Helpt IJ self, so helpt U God VRIJDAG 27 JUNI 1947. INDONESIË NEDERLANDSE REGERING verwacht Sjahrir dreigt met aftreden Sjahrir biedt zijn ontslag aan De houding van de Sajap Kiri het President Truman en plan Marshall De Nicola herkozen De dood van Generaal Sikorski De „aanval" op Helgoland Radiotoespraak van Spaak Noodregeling financiële verhouding en grotere zelf standigheid van Gemeenten Een Dollar-crisis op komst? De stad in feestgewaad ït ui ntfs J een twil| '■Z )OG 'ia Pl9ï BE JOP 3Z I r'l Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Onweerskansen. Aanvankelijk zonnig. Later op de dag toen. bewolking met op vele plaatsen onweersbuien. Nog warm. Zwakke of matige wind tussen Oost en Zuid. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 538. Verschijnt dageljjks Drukker*) N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimaal per advertentie l.öC Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 MOK, ujhr-.-k ki iidvertentieai 15 regels 60 ct.; led «re regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blal 10 ct. meer. Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Gebleken is, dat in verschil lende kringen misverstand is ontstaan door het elkaar krui sen van het aide-memoire, na mens de Nederlandse Rege ring door de Lu.-Gouverneur- Generaal aan de republikeinse regering overhandigd, en de laatste brief, door de heer Sjahrir als voorzitter van de republikeinse delegatie aan de Commissie-Generaal ver zonden. Van bevoegde zijde wordt, in aansluiting op de mede deling van de Regeringsvoor lichtingsdienst in dit verband de aandacht er op gevestigd, dat de la,atste brief van de heer Sjahrir het Nederlandse aide-memoire In i e t onge daan heeft gemaakt of heeft achterhaald. De Nederlandse Regering verwacht een eigen antwoord op de aide-memoire. Daar het aide-memoire rechtstreeks is gericht tot de republikeinse regering, zal het antwoord op ditzelfde niveau verwacht kunnen worden. Resolutie van de linkervleugel. De Sajap Kiri heeft een reso lutie aangenomen, waarin zij zich tegen de compromis-voorstellen verklaart, welke vervat zijn in de jongste correspondentie tussen Sjahrir en de Commissie-Generaal. In de resolutie wordt de mening uitgesproken, dat deze voorstel len onvoldoende garantie geven van eenheid tussen de Republi keinse regering en het volk. Sjahrir heeft om nadere ophel dering van deze resolutie ge vraagd en daarbij verklaard: „In dien de resolutie betekent, dat mijn Ibeleid wordt veroordeeld, treed ik af". Soetan Sjahrir, premier der Indonesische Republiek, heeft zijn ontslag aangeboden, tenge volge van critiek op zijn conces sies aan de Nederlanders van de zijde van zijn linkse aanhangers, aidus wordt Donderdagavond te Djocja vernomen, De President der Republiek, Soekarno, heeft zich zijn lieslis- sing ten aanzien van het aan vaarden van de ontslagaanvrage voorbehouden, hangende het overleg met de partijleiders. Het besluit van Sjahrir volgde, nadat de linkse politieke groep, met inbegrip van zijn eigen so cialistische partij een vorige re solutie, waarin zijn concessies aan de Nederlanders in de hui dige politieke crisis worden ver worpen, had bevestigd. De nationalistische partij heeft de concessies ook verworpen, hetgeen betekent, dat alle be langrijke republikeinse partijen tegen de politiek van Sjahrir zijn. De houding van de Sajap Kiri, waarvan het voortbestaan van het kaibinet-Sjahrir kan afhangen, is nog volkomen onduidelijk. Na afloop van een vergadering Dondermiddag, welke des avonds zou worden voortgezet, verklaar den enige bestuursleden, dat men beraadslaagd had „ter bepaling van een standpunt". Intussen is een bekendmaking uitgegeven, waarin de Sajap Kiri zich tegen de compromissen in de laatste briefwisseling uitspreekt, wegens het ontbreken van garan ties voor de eenheid van regering en volk. Handhaving van de ant woordnota wordt in deze bekend making aanvaard als mogelijk heid tot beslechting van het con flict tussen Nederland en Indo nesië op vredelievende wijze. De bekendmaking bevat verder een beroep op het volk om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn en zij verlangt versterking van de regering, opdat meer eenheid zal ontstaan tussen regering en volk. Tenslotte wordt een beroep ge daan op de wereld en speciaal op het Nederlandse volk om het pro bleem vredelievend op te lossen. MISHANDELING VAN EEN GEWONDE. De „dienst Legercontacten" deelt mede, dat na een overval op een Nederlandse patrouille te Tjiandoer op 16 Mei een soldaat ziekenverpleger vermist werd. Na telefonisch contact met de T.R.I. kregen de Nederlanders de mede deling, dat zij de volgende dag het stoffelijk overschot aan de demarcatielijn in ontvangst kon den nemen. Daar ter plaatse troffen de Nederlanders een lijk aan, dat geheel naakt was en op afschuwelijke wijze was verminkt. Het medisch onderzoek bracht aan het licht, dat de ongelukkige een schotwond in het bovenbeen had gekregen, welke wond echter beslist niet dodelijk kon zijn ge weest. Hij was door gruwelijke mishandeling ter dood gebracht. Men heeft op de protesten, bij de Republikeinse autoriteiten in gediend een onbevredigend ant woord ontvangen. Op 19 Juni zijn aan de demarcatielijn enige eigendommen van het slachtoffer overhandigd, doch omtrent zijn kleren, bewapening, munitie enz., alsmede omtrent eventuele maat regelen, door de Republikeinse autoriteiten genomen, om de schuldigen te (bestraffen, heeft men nog niets vernomen. President Truman der V. S. heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij het „volkomen eens" is met Marshall, de Minister van Buitenlandse Zaken, ten aan zien van de plannen voor toekom stige hulp aan Europa. Deze persconferentie was bij eengeroepen om het standpunt der regering ten aanzien van het plan van Marshall nader uiteen te zetten en de onzekerheid, nage laten door de Verklaring, die de Minister van Financiën, John Snyder, Woensdag aflegde, weg te nemen. De Kamerfractie der Belgische Katholieke Volkspartij heeft in zake het rapport over de gedra gingen van de Koning tijdens de bezetting als haar mening te ken nen gegeven, dat dit rapport er in belangrijke mate toe zal bij dragen de Koningskwestie op te lossen. De fractie doet een be roep op alle Belgen zich te ver heffen boven alles, wat kan ver delen en te trachten een recht vaardige oplossing te vinden. Senator de Dorlodot heeft de heer Gillon. voorzitter van de Se naat, verzocht de Senator Hans om inlichtingen te verzoeken om trent de door hem in 1945 in de Senaat afgelegde verklaring, dat de Koning zich tijdens de bezet ting naar het kasteel te Seneffe heeft begeven. De heer Dorlodot beroept zich op het rapport van de commissie van onderzoek, Enrico de Nicola, die Woens dagavond om gezondheidsredenen afgetreden is als president van Italië, is Donderdag door de na tionale vergadering te Rome met 405 tegen 26 stemmen tot presi dent herkozen. Onmiddellijk na de stemming heeft de voorzitter De Nicola van de uitslag op de hoogte gesteld. Men wacht nu op het antwoord van De Nicola. De Nicola heeft aan de voor zitter van de Italiaanse nationale vergadering medegedeeld, dat hij als voorlopig president in functie zal blijven. Naar de Warschause corres pondent van het Britse blad „The Times" meldt, heeft de militaire gouverneur van Warschau, luit.- gen. Paszkiewicz, die tijdens de oorlog bevelhebber van de Poolse troepen in Schotland was, in het parlement verklaard, dat het vliegtuigongeluk op Gibraltar, waarhij de Poolse opperbevelheb ber en minister-president gene raal Sikorski, en zijn dochter meer dan drie jaar geleden het leven lieten, met opzet veroor zaakt is. Paszkiewicz verklaarde, dat de vroegere Poolse opperbevelheb ber in Italië, generaal Anders, het plan had Sikorski „uit de weg te ruimen" en hem (Paszkiewicz), een uur voor het vliegtuigongeluk gebeurde, gevraagd had om aan het plan deel te nemen. waarin de leden van deze commis sie tot de conclusie zijn gekomen, dat de beweringen van de Socia listische Senator Hans van iedere grond zijn ontbloot. Ook het onafhankelijke Belgi sche blad „Le Soir" heeft thans stelling genomen met betrekking tot het door de commissie van juristen uitgebrachte rapport over de gedragingen van Koning Leo pold tijdens de bezetting. Hoewel het zich in voorzichtiger bewoor dingen uit dan het socialistische blad „Le Peuple" dit enige dagen geleden deed, komt het eveneens tot de conclusie, dat het uitge brachte rapport een eenzijdig ka rakter draagt. Verder zou de commissie van onderzoek, aldus het blad, haar taak om „eenvou dig informatie te geven hebben overschreden, en zou het rapport niet objectief en onpartijdig zijn. Volgens „Le Soir" zal dan ook het doel, dat de commissie zich ge steld had, n.l. verzoening en een dracht te bewerkstelligen, niet worden bereikt. Het Britse Ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat 40 Lincolns en Lancasters van de R.A.F. het eiland Helgo land in de nacht van Maandag op Dinsdag (1 Juli) zuilen bombar deren. Elk toestel zal een exer citie-hom van 250 kg afwerpen. Mosquito's zullen de bombarde mentstoestellen voorafgaan en het doelwit in kleuren aftekenen. De aanval op het doelwit begint te 00.59 uur (1 Juli). Twee gol ven bommenwerpers zullen op 18.000 voet hoogte over het doel wit vliegen. Bij negen scheepswerven van de Bethelem Steel Company aan de Amerikaanse Oostkust zijn 40.000 arbeiders in staking ge gaan. „Wanneer zullen wij inzien, dat de vrede een zelfs belangrijker doel is dan de overwinning en dat om deze te bereiken elke po ging waard is beproefd te wor den", aldus Paul Henri Spaak, de Belgische premier, die voorzitter is geweest van de eerste zitting van de algemene vergadering der V. N., in een radio-toespraak ter gelegenheid van de tweede ver jaardag van het tekenen van het Handvest der V. N. „Het is niet te laat, maar het is wel tijd de methoden om arg waan uit te bannen te veranderen en eindelijk een ware geest van begrip en een waar verlangen naar samenwerking te tonen." Het is nog te vroeg een eind oordeel over de V. N. uit te spre ken, maar waarom zou men de desillusies, die deze twee jaar heb- gebracht, verbergen, zo vroeg Spaak. Ondanks haar tekort komingen moeten de V. N. ech ter een vreedzame wereld schep pen, waar wijze oplossingen zul len zegevieren. Aan het slot van deze rede zei- de Spaak: „Laat ieder op deze verjaardag van het tekenen van het Handvest zijn geweten onder zoeken, laat lieder zichzelf vragen, waar en wanneer hij wellicht niet geheel trouw is geweest aan de grote edele principes, welke hij aanhing, en laat hij boven alles zichzelf heioven zijn fouten niet te herhalen." Tijdens een gemeenschappelijke maaltijd, die de congressisten van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Woensdagavond in Hotel Krasnapolsky te Amster dam nuttigden, heeft de Minister van Binnenlandse Zaken, Dr. Beel o.a. medegedeeld, dat, naar hij mocht vernemen, binnen enkele dagen als eerste resultaat van het werk der commissie-Oud een ont werp noodregeling met betrekking tot de financiële verhouding tus sen rjjk en gemeenten aan hem zal worden aangeboden. Boven dien is aan de colleges van Gede puteerde Staten een rondschrijven gericht, waarin wordt medege deeld, dat het toezicht op de be grotingen van noodlijdende ge meenten tot 20.000 zielen weer volledig bij Gedeputeerde Staten zal komen te berusten. Het Amerikaanse Departement van Handel verklaarde Donder dag, dat zich mogelijk reeds voor het einde van dit jaar een dollar crisis zal voordoen. Tot dusverre hadden zowel de regering als de deskundigen voorspeld dat een acuut tekort aan de middelen om de aankoop van Amerikaanse voe dingsmiddelen en andere goede ren te betalen zich niet eerder zou ontwikkelen dan in de loop van 1948, doch in genoemde verkla ring van het Departement van Handel werd opgemerkt, dat de verschillende landen hun dollars in een zodanig tempo uitgeven, dat er reeds voor het einde van dit ja.ar van een dollar-tekort sprake zal zijn. Volgens het Departement zal dit onvermijdelijk een verminde ring van de omzet der Ameri kaanse exporteurs betekenen. De waarde van de Amerikaanse ex port in de eerste helft van 194.7, zo vervolgde de verklaring, kwam, uitgedrukt in dollars, slechts overeen met die van de goederen, welke de V. S. onmid dellijk na de invasie in Norman- dië in 1944 naar Europa en het Verre Oosten verscheepten. Daar de prijzen thans minstens 30 Vo hoger zijn, is het volume van de export in werkelijkheid veel klei ner. 99 Aardenburg staat in het teken der „berenning". Het roemrijke feit, dat vóór 275 jaar, in het rampjaar 1672, de stad, met be hulp van een handvol soldaten, burgers en, burgeressen weer stand bood aan een 30-voudige Franse overmacht, wordt óp waarlijk grootse en indrukwek kende wijze herdacht. Het stedeke zelf, door de jong ste krijgsverrichtingen zo zwaar getroffen, is ondanks alles, her schapen in een waar feestoord. En men kan dan ook het organi serend comité, onder leiding van de populaire burgervader, Sjef van Dongen, slechts hulde bren gen voor alles wat hier met ge ringe hulpmiddelen en onder de moeilijkste omstandigheden tot stand werd gebracht! Aardenburg is zwaar geschon den. Nog ontwaart men achter de fraaie gevels in de hoofdstra ten, vaak lege ruimten, doch met dezelfde doortastendheid en samenwerking waarmede eens, in 1672 toen alle hoop verloren scheen, de „Rodenburghse" bevol king de dreigende ondergang van haar stad wist te voorkomen, zal straks een nieuw Aardenburg her rijzen, schoner wellicht dan het ooit te voren ware! En hiervan gewaagde Woens dagavond ook Burgemeester Van Dongen in zijn openingswoord hij de eerste opvoering van het his torische openluchtspel: „Helpt nu U self, so helpt U God", in het z.g. „Verloren Kostje". De heer Van Dongen verwel komde vooreerst in het bijzonder de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Quarles van Ufford en bracht daarna hulde aan de organisato ren en medewerkenden, die met de primitiefste hulpmiddelen alles tot stand hefbben gebracht. Spreker trok een parallel tus sen de benarde omstandigheden in 1672 en die van heden en wees er op, dat thans, nu de wederop bouw op toeren begint te komen, door onderlinge samenwerking veel tot stand kan worden ge bracht. De heer Van Dongen besloot, met de titel van het openluchtspel als het motto voor het werk in de toekomst te noemen, opdat ook spoedig een herdenking van de wederopbouw van Aardenburg zal mogen worden gevierd. Neemt het boek in handen, Volk der Nederlanden, waarin Uw geschiedenis Eeuwen lang beschreven is. Aldus vangt de proloog aan van het door mevr. E. J. van den Broeckede Man geschreven ge- denkspel „Helpt nu U self, so helpt U God". De naam van de schrijfster stond er reeds borg voor, dat hier iets gebracht zou worden, hetwelk ruimschoots de toets der critiek zou kunnen doorstaan. En zelfs de hoogst gespannen verwachtingen werden niet be schaamd 1 Mevr. Van den Broeckede Man, die zelve het stuk als het ware „droeg", heeft iets gewrocht, dat zowel uit kunstzinnig als his torisch oogpunt bezien zelfs de meest verfijnde kunstkenner vol komen zal hebben bevredigd en alleen reeds de wijze, waarop zij via de microfoon de proloog en de verbindende teksten ten gehore bracht, schonken de toe hoorders enkele uren van onge ëvenaard kunstgenot. En men mag de bevolking van West Zeeuws-Vlaanderen en van Aardenburg in het bijzonder, dan ook gelukkig prijzen, dat een kunstenaresse van dit formaat in haar midden vertoeft! En nu wat de uitvoering van het openluchtspel betreft. Gezien de moeilijke omstandig heden, waaronder moest worden gewerkt en het feit, dat men in een kleine gemeente als Aarden burg nu eenmaal is, niet met één slag een 200-tal „ras-artisten" uit de grond kan stampen, is deze alleszins zeer bevredigend te noe men. Men „speelde" spontaan en ongekunsteld en alle medewerken den hefbben hun beste beentje voorgezet, om de uitvoering te maken tot wat zij geworden is: een groot succes! En hieraan kan het feit, dat men enkele overigens bij een volgende opvoering te herstellen anachronismen te aanschouwen kreeg, weinig of niets veranderen. Doch enjge „Franse strijders" doen beter hun polshorloges voortaan thuis te laten en voorts leken de bevelen gegeven aan af delingen soldaten, niet bijzonder gelukkig gekozen en ontleend aan de excercitievoorschriften anno 1939. En zo was er nog wel een en ander. Al met al echter hebben de tal rijke toeschouwers ten zeerste ge noten en het was dan ook een ieder uit het hart gegrepen, toen na afloop burgemeester Van Don gen, mede namens de Commis saris der Koningin, zijn grote dank en, diepe erkentelijkheid uit sprak jegens Mevr. Van den Broeckede Man en alle mede werkenden. Rest nog te vermelden, dat de schrijfster en regiseuse bloemen werden aangeboden, dat het open luchtspel in een wel bijzonder fraaie en geschikte entourage werd opgevoerd en dat het zeer talrijke publiek nog laat in de avond de Aardenburgse straten bevolkte, waarbij de schitterende illuminering enz. werden bezich tigd en van de diverse attracties een druk gebruik werd gemaakt idfvlij 2r zen{ A F P< P' Ir tc 't' R) Rul IZ U33 313, sqji dl 91

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1