re ill" if i m Het nieuwe .Handelsaccoord tussen Nederland en België BINNENLANDS NIEUWS !i »fl£| R •ft ir" Liefde op het land PS "ft. - taileF ehf Vl 1 I I j? h Stakingen^in|Duitsland Europa en het plan van Marshall De kunstmesttoewijzingen der I. E. F. C. MEISJES IN UNIFORM Poolse regering belooft medewerking Belgische effecten De Europese koienproductie Een Haarlems fabrikant gearresteerd Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op til? pi n[ >ui I III c ip I ton jnj I Lfl - Te Oldenburg, in de Britse zóne van Duitsland zijn ongeveer 5000 arbeiders in staking gegaan uit protest tegen de huidige voedsel situatie. Alleen de arbeiders, die werkzaam] zijn bij het electrische bedrijf, de spoorwegen en de post bleven aan het werk. Volgens een officiële Britse verklaring zal het rantsoen deze week 1053 calorieën bevatten (verleden week 844. normaal rantsoen 1550). Tevens werd meegedeeld, aldus meldt Reuter, dat de invoer van 10.000 ton aardappelen uit Neder land was komen te vervallen zo dat het niet mogelijk is voor de normale verbruikers aardappelen •beschikbaar te stellen. (Van offi ciële zijde te Den Haag verneemt het A.N.P., dat de levering van 10000 ton aardappelen van Ne derland aan de Franse zóne van Duitsland geen doorgang heeft kunnen vinden. Van leverig van aardappelen uit Nederland aan de Engelse zóne kan moeilijk sprake zijn, omdat daarover geen onderhandelingen werden ge voerd De bekende medewerker van de New York Herald Triibune, Wal ter Lippman schrijft naar aanlei ding van het plan van Marshall o.m. „Zolang Bevin en Bidault hun blikken eerst naar Washington richten waar het Euorpese aange legenheden betreft, handelen zij niet als Europeanen. Het is fan tastisch, dat er nog ,geen gemeen schappelijke politiek is van Frank rijk, Groot-iBrittannië, Nederland en België t.o.v. Duitsland en het Ruhrgebied, hetgeen bijna zeker te wijten is aan het teveel concen treren op Washington. De rede van Marshall in de universiteit te Harvard is naar mijn mening be doeld om deze valse betrekkingen tussen de Europese landen onder ling en hun betrekkingen met de V. S. te wijizigen. De bedoeling van Marshall is, dat de Europese landen onderling het met elkaar eens moeten worden i. p. v. dat zij trachten ieder voor zich een overeenkomst met de V. S. te be reiken. Wij kunnen noch willen Europa besturen." Lippmann waarschuwt voor „een overmatige inmenging in de binnenlandse Europese aange legenheden", waarvoor hij als „concreet voorbeeld" de overeen komst met Griekenland aanhaalt. „De Griekse verwikkeling", aldus Lippmann", illustreert volkomen de noodzakelijkheid voor een gron dige verandering van onze poli tiek], die door Marshall's rede wordt gekenmerkt. De V S. kun nen Europa alleen helpen" indien Europa zelf de meeste moeite doet om zich er bovenop te wer ken." Op grond van de toewijzingen door de I. E. F. C. zullen België en Luxemburg voor het seizoen 1947/48 in totaal de beschikking krijgen over 89.000 ton stikstof, waarvan 2000 ton geleverd zal worden door Chili en het restant gedekt zal worden uit de eigen productie. De Belgische Congo zal 175.000 ton ontvangen, welke hoeveelheid in haar geheel door België zal worden geleverd. Nederland zal in totaal 94.650 ton ontvangen, t.w. 2500 ton uit Canada, 14.600 ton uit Chili, 5200 ton uit België, 7100 ton uit Noor wegen, 10.250 ton uit de V. S. en 55.000 ton uit eigen productie De toewijzing voor Ned. Oost- Indië bedraagt in totaal 5830 ton. Hiervan zal geleverd worden door Canada 1300 ton, door Chili 1440 ton, en door België 3090 ton. r mei: Een liefdes-roman van BERTA RUCK 10) (Nadruk verboden. Het lid van de Joodse ver zetsgroep Stern, dat drie maan den geleden de bomaanslag op de „Colonial Club" te Londen heeft gepleegd en naar wie door geheel Europa is gezocht, is, naar de „Daily Graphic" meldt, te Parijs gearresteerd. De man, Martinski genaamd, was vreemd in Londen en had bij vergissing de bom in de „Colonial Club" gebracht in plaats van in het Ministerie -van Koloniën, zo als hem was opgedragen. De Poolse regering- heeft de V. S. officieel er van in kennis ge steld, dat zij bereid is met andere landen van Europa samen te wer ken bij de uitwerking van een economisch plan, als voorgesteld door Marshall, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken. Deze mededeling, doorgegeven door de Poolse ambassadeur te Washington, Winiewicz, is het eerste bevestigende antwoord van een Oost-Europese staat op het voorstel van Marshall. De ambassadeur deelde aan ver slaggevers mee, dat zijn land En geland, Frankrijk en de Sowjet- Unie er van op de hoogte heeft gesteld, dat het bereid is gegevens te verstrekken en aan de bespre kingen deel te nemen. Op verzoek van de consul-gene raal van België te Amsterdam deelt de Vereniging voor de Ef fectenhandel (bedrijfsgroep Ef fectenhandel) mede, dat het niet is toegestaan Belgische effecten naar België te verzenden zonder dat deze zijn voorzien van het door de consul-generaal gezegelde certificaat van aangifte. Instellingen, die effecten voor de telling helbben aangemeld en die deze stukken later naar Bel gië hebben opgezonden, moeten hiervan het Belgische consulaat- generaal verwittigen met een nauwkeurige opgave van de ef fecten en het nummer van het tellingsformulier. De certificering dezer effecten zal in België ge schieden. Volgens de voorlopige gegevens van de Europese kolenorganisatie bedroeg de Europese produc tie van harde kolen in Mei j.l. (alles in duizend metrieke ton) in de diverse gebieden: Ruhrge bied en Aken 5.856, Saargebied 831, Polen 4.459, Frankrijk 3.3973, België 2.072, Nederland 771, Tur kije 292 en Italië 100. De invoer in de diverse landen (alles in 1000 metrieke ton) bedroeg: Frankrijk 1.347, Italië 792, Nederland 394, Zweden 477, België 442, Denemar ken 453, Zwitserland 204, Noor wegen 276, Luxemburg 182 en Portugal 79. De invoer van de Europese lan den kwam voornamelijk uit 'de V. iS. n.l. 2.856.000 ton, West Duitsland 901.000 ton en Polen 555.000 ton. Frankrijk was het enige land, dat in Mei jj. de vooroorlogse productie heeft overschreden. De productie bedroeg n.l. 102 van het vooroorlogse gemiddelde, doch hierbij dient te worden op gemerkt, dat in Frankrijk 47 meer mijnwerkers thans in de mijnen werken dan voor de oor log. De productie in het Ruhr gebied en Aken bedroeg slechts 57 van de vooroorlogse produc tie, die in het Saargebied bedroeg 80 o/o van voor de oorlog, die van België 87 van voor de oorlog, hoewel het aantal mijnwerkers thans 19 groter is dan voor de oorlog, terwijl Polen in Mei jj. yi ductie bereikte. Wat scheen ze populair te zijn! En goedhartig ook. Tenslotte nam ze Elisabeth en mij onder haar vleugels, terwijl de andere meis jes weer aan haar verschillende bezigheden gingen. Geen van allen schenen er be hoefte aan te hebben, zich op haar bed te gooien om uit te blazen. Ik zou me zelf wel eens willen zien na zo'n dag, als zij achter de rug hadden! Uit 't kleine bij gebouwtje, dat als bijkeuken dienst deed, klonk gerinkel van vaatwerk en luid gelach van de twee meisjes, die daar aan 't af wassen waren. Hemel, wat was al die energie vermoeiend om aan te zien, dacht ik, gemelijk van uitputting. Vic's stem klonk boven het ge babbel uit, bemoedigend en aller lei inlichtingen verstrekkend. Je zal staan te kijke!" voor spelde ze. „Je zal van je leve niet meer weg wille. Uzige stilte van onze kant. „Je zal eens zien, wat 'n fijn leve het is, as je d'r eenmaal an gewend ben," ging ze voort, niet in 't minst ontmoedigd. „Morgen ochtend beginne jullie. Ik zal jul lie meeneme naar meneer Price; dat is de boer van de model-iboer- derijen zij is ook 'n best mens. Ze zalle best 'n beetje geduld met jullie hebbe, omdat jullie d'r nog niks geen idee van heb... Jullie kenne d'r niks an doen, dat je niet weet, wat werke is.O Heb be jullie tóch al es gewerkt? O, op 'n kantoor! Da's dameswerk daar krij-je witte handjes van. Maar dit is heel wat anders, hoor! As je ze maar niet vertelt, dat je alles van boere afweet, omdat je in je vacantie wel es een of twee keer wat met 'n hooivork geschar- maaid heb..." „Dat zal ik niet," verzekerde ik „O! Nou, ik heb 'twèl gedaan!" lachte Vic' „Daar mot ik nou al tijd nog over hore... En as ik nog denk an die eerste keer, dat ik most melke... nou! Zat ik me daar 's ochens om zeve uur al te simme..." „Zeven uur!" mompelde ik ont- Naar de correspondent van het A.N.P., in aanvulling op het reeds gepubliceerde communiqué ver neemt, zullen de onderhandelingen voor het onlangs geparafeerde handelsaccoord tussen Nederland en België Donderdag a.s. plaats vinden. Na de bekrachtiging zal onmiddellijk worden overgegaan tot het bekend maken van de in het verdrag vastgestelde contin genten der verschillende goederen. Tijdens de onderhandelingen is er van Nederlandse zijde zoveel mogelijk naar gestreefd op het gebied der industrie België de rol te doen vervullen, die Duitsland voor de oorlog had. Zo komt er o.a. in het acecord een post voor van 1.000.000 ton ijzer, staal en walsproduoten, evenals een grote post voor machines. (Bovendien zou door België aan Nederland worden geleverd een belangrijke hoeveelheid auto-on- derdeien, landbouwmachines, mijninstallaties en motorfietsen. Op het gebied van de textiel voorziet de nieuwe overeenkomst in de levering door België aan Nederland van belangrijke hoe veelheden onderkleding, dames kousen, corsetten, lingerie, ka toen voor damesstoffen, overalls, tapijten, stof aan de meter, als mede garens. Uit de Kongo zal Nederland kopal, vezels en koper betrekken, terwijl België uit Indonesië o.a. rubber en peper zal ontvangen. Voor de wederopbouw van Ne derland zal België per jaar 2% a 3 millioen vierkante meter glas leveren. Bij het sluiten van het handels accoord is getracht de belangen der Belgische landbouw zoveel mogelijk te ontzien. Tijdens de onderhandelingen heeft het bij de Nederlandse delegatie niet voor gezeten een nieuw crediet te ver krijgen en is zoveel mogelijk ge probeerd tot een sluitend ruil- accoord te geraken. De thans tot stand gekomen regeling is zeer gunstig. Van Nederlandse, goed ingelichte zijde te Brussel wordt De Franse nationale vergade ring heeft met een meerderheid van ongeveer 50 stemmen het be zuinigingsprogram der regering goedgekeurd. dit nieuwe Nederlands-Belgische handelsverdrag als het best rea liseerbare van alle Nederlandse handelsverdragen, zowel import, als export, beschouwd. Dit ac- coord wordt dan ook geacht een belangrijke stap voorwaarts te zijn op de weg naar de economi sche unie tussen de beide landen. De Haarlemse recherche heeft de Haarlemse fabrikant C. K. aangehouden, wegens verduiste ring, valsheid in geschrift, o.a. het opmaken van schijncontrac ten en het bedrijven van bank breuk. In April van het vorig jaar leende hij bij een bank in Haarlem een som van 20.000, Als zekerheidsstelling gaf hij de fabrieksinventaris op. Vervolgens leende hij van een andere bankin stelling een bedrag van 5000, waarvoor hij een gedeelte van het reeds aan de eerste bank gegeven fabrieksinventaris in onderpand gaf. Tot slot leende hij van een persoon in Amsterdam een bedrag van 30.000,Na zijn faillise- ment in het afgelopen voorjaar bracht hij de goederen uit de fa briek heimelijk naar Amsterdam over. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Dro gist en neem van morgen af regel matig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Ingez. Med.) HET GOEDE VOORBEELD. Meer dan 15 arbeiders van de N.V. Machinefabriek v/h Jansen en Sutorius te Utrecht zijn onder dienst geroepen. Hierdoor dreigde het gereed komen van de voor de voedsel voorziening en voor export be stemde machines in gevaar te komen. De voltooiing van dit werk ligt in het algemeen lands belang. 36 Leden van het bedrijf, die verantwoordelijke of leidende po sities bekleden, hebben zich toen uit eigen beweging bereid ver klaard om, ten einde de dreigende stagnatie te voorkomen, minstens 3 maanden lang na kantoorslui ting 3 uur aan de machines te gaan staan. De meesten van hen, waren voordat zij een leidende functie kregen, geschoolde vakarbeiders. ONBEKENDE MESSENSTEKER NEERGESCHOTEN. Dinsdagnacht omstreeks 2.15 uur ontdekte een surveillerende agent van politie een man op het Jozef Israëlsplein te 's Graven- hage, die zich daar verdacht op hield. Toen hij gevraagd werd, wat hij daar deed, antwoordde de man, dat bij „een luchtje schepte". Gevraagd 'waar hij dan woonde, gaf de man ten antwoord, dat hij in Delft thuishoorde. Aangezien hij geen papieren bij zich had, bracht de agent hem zet In Londen was ik nooit op gestaan vóórdat de post belde. „En," vroeg Elisabeth, die zich voor 'teerst liet horen, „waar is die boerderij waar we morgen heen moeten?" „Die van meheer Price? O meid (er was niets, dat we méér verfoeiden dan zó te worden aan gesproken) ,,'t is er énig. 'n Grote hereboerderij, die voor ons in 'n trainingschoot veranderd is. 't Is maa anderhalve kilometer hier vandaan." „Anderhalve kilometer!" echode ik niet-begrijpend. „En hoe komen we daar?" „Hoe me daar kome? Nou, wat denk je?" vroeg Vic vrolijk. „Me lope natuurlijk." Lopen! Ik vroeg me af, hoelang 't geleden was, dat ik de laatste keer een hele kilometer gelopen had Lopen! Een klein half uur lopen vóórdat het dagwerk pas goed begon! En dat om zeven uur of zoiets zeker! O nee, ik was heus niet t soort meisje, dat voor zo'n leven deugde! Al die anderen waren zo verbijsterend flink en geizond. Je kon zien, dat ze zo sterk waren als paarden en zo vrolijk als leeuwerikken! Ze moes ten voor zulk soort werk geboren zijn; misschien waren ze er wel over naar het bureau De Milde- straat. Gekomen ter hoogte van de Floris Grijpstraat hoek Van Hogenhoucklaan, werd de agent door de man plotseling met een dolk aangevallen. De agent trok hierop zijn dienstpistool om zich te verdedigen. Daar de man na sommatie naar de agent bleef ste ken, loste deze enige schoten, die de man in de buikstreek troffen. Hij overleed ter plaatse. In de onmiddellijke nabijheid van het slachtoffer, welks identi teit nog niet vaststaat, wegens het ontbreken van papieren, wer den een dolk en een stalen frais gevonden, welke voorwerpen in beslag genomen zijn. Het stoffelijk overschot van de onbekende is overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. STAKING BIJ DE SLEEPDIENSTEN. Nadat Maandag het varend personeel van de sleepdiensten van P. Smit Jr. en de Ver. Onaf hankelijke sleepdienst, in totaal ongeveer 160 man, in staking was gegaan op advies van de E.V.C., die verbetering van lonen en ar beidsvoorwaarden wenst, heeft de staking zich gistermorgen uitge breid tot de andere sleepdiensten. Op het ogenblik bevinden zich 500 man, allen tot de riviersleepdienst behorende, in staking. Er varen nog slechts enkele sleepboten, voor het overige ligt alle sleep- speciaal voor uitgezocht! Enfin, met twee pond kon ik me zelf uitkopen! Een meisje met een wollen jum per aan, dat haar kiel had staan opstrijken, trok die nu weer aan, fris en glad. Ze spelde een rose roos op haar borst met een broche in de kleunen van een ander regi ment. „Komt hij vanavond weer, Peg gy?" riep het meisje, dat aan de piano zat. Nu, haér accent was allerminst achterbuurts of zelfs maar Wels; integendeel, zeldzaam gedistingeerd, 't Was wèl een ge mengde bevolking hier! Peggy keek uitgestreken vóór zich en merkte op: „Ik sta verbaasd over je!" Daar mee liep ze de barak uit en naar buiten in de gouden avondzonne- schijn. „Haar jonge is daarginder in het hospitaal," lichtte Vic ons in. „D'r zijn daar wét 'n aardige jonges, gewonden, zie je. As die er niet ware, zouen we hier gewoon ver- gete, dat er nog jonges bestaan." Voor 'teerst zag Elisabeth er een tikje opgewekter uit. Ze vroeg levendig: „O, mogen er hier geen heren komen?" Wel tien stemmen antwoordden kermend: „Néé!" Met opgeruimde verkeer in de haven stil. Er heerst echter volmaakte rust onder de stakers. Naar wij vernemen waren er reeds enige tijd onderhandelingen gaande tussen de Univerkeer en de Rotterdamse sleepdiensten en in onderlin.g' overleg was er reeds een nieuwe C.A.O. geconcipieerd, welke aan de Rijksbemiddelaar moest worden voorgelegd. Van onderharidelingen tussen de par tijen schijnt voorshands geen sprake te zijn. BAGGERMOLEN GEZONKEN. Maandagavond om elf uur is tengevolge van de ebstroom de baggermolen „De Zwerver" van de aannemersmaatschappij C. de Ruiter te Halfweg in de Konings haven te Rotterdam van zijn an ker losgeslagen en tegen de spoor brug gedreven. Het gevolg was, dat de molen slagzij maakte en zonk. De drie opvarenden kon den zich tijdig met ^n roeiboot redden. OPLICHTER ONTMASKERD. In duizenden circulaires, ver spreid over een 19-tal Nederland se steden en dorpen, met name Aerdenhout, Arnhem, Breda, Hil versum, Naarden, Zeist Venlo, Maastricht, Valkenburg, Bussum, Apeldoorn, Amersfoort, Vlissin- gen, Bilthoven, Doorn, Groesbeek, Den Helder,, Alkmaar en Sant poort werden tegen inzending van een bedrag aan het adres van de firma A. Esders Jr., postbus 322, Rotterdam, huishoudelijke artike len aangeboden, zoals serviesgoed, keukenuitzetten, groentesnijma chines e.d. Een Rotterdamse verslaggever, die toevallig in Den Helder ver toefde, kwam een dergelijke cir culaire in handen. Hij had nooit van deize firma in zijn stad ge hoord, nam een circulaire mee en toonde haar aan de Rotterdamse politie. Deze rook oplichterij en posteerde zich in het postkantoor, waar spoedig de 22-jarige han delscorrespondent A. F., zonder vaste woonplaats, geknipt kon worden, toen hij na de postbus 322 geledigd te hebben, zijn post wissels had geïncasseerd. Gelijk vermoed werd, was F. niet in staat een der artikelen te leveren, daar hq ze niet bezat. Het geld, dat hij op de regelmatig binnen komende postwissels had geïnd, had hij ten eigen bate gebruikt. HOORTOESTELLEN VOOR SLECHTHORENDEN. Tot voor kort kon een slecht horende slechts op primitieve wij ze een boortoestel verkrijgen; hetzij bij een handelaar van een bepaald 'merk, hetzij uit een gro tere keuze in een apparatenverza- meling die de vereniging tot be vordering der belangen van slechthorenden sedert 30 jaar daarvoor aanlegde. Een wetenschappelijk verant woorde toewijzing van zulk een toestel was niet mogelijk. Dank zij de ontwikkeling voornamelijk gedurende de oorlog, waardoor de toestellen een grotere perfectie hebben verkregen en tevens dank zij de belangstelling die van de zijde van de medische wetenschap voor dit vraagstuk is gegroeid, is zulk een wetenschappelijk ver antwoorde toewijzing thans onder bepaalde voorwaarden wel moge lijk. De zoeven genoemde vereniging tot bevordering der belangen van slechthorenden heeft te Amster dam een inrichting geopend, op moderne leest geschoeid, waardoor metingen kunnen worden verricht aan de hand waarvan bepaald kan worden welk toestel voor de be trokkenen geschikt is. Hierdoor is een instelling ge schapen tot heil van slechthoren den die daardoor van grote te leurstellingen en onnodige kosten gevrijwaard kunnen worden. Dr. H. C. Huizing te Groningen heeft de leiding van deze nieuwe instelling op zich genomen. berusting voegde Vic er aan toe „Nee, jonges benne contrabande zogezegd, hier in 't kamp. Je krijgt hier niemand te zien as meneer Price nou, maar die telt eige- lijk voor drie, wacht maar es af, tot je 'm ziet. En dan meneer Rhys, de trainer van de houtves terij. Verders mag geen één man hier 'n voet zette, dus Ze brak af, alsof ze plotsling iets in 'toog kreeg. „Nou breek me klomp!" zei ze met nadruk. Ik, die 't dichtst bij haar zat, volgde haar blik. Twee mannen, een kort, gedron gen ventje en een lange jonge kerel in khaki, kwamen vlug het pad op naar het kamp. Een jonge man in khaki, die een koppel met riem droeg! Voor Elisabeth en mij, die vers uit Londen waren aangevoerd, was dit niet zo'n curiositeit. We waren dus een beetje verbaasd over de algemene opwinding, die dit verschijnsel in dit afgelegen kamp teweeg bracht. Trappelend riep Vic van haar plaatsje bij het raam. „Daar hei-je nou toch waarach tig meneer Rhys met 'n officier bij 'm!'" Heftige sensatie! (Wordt Vervolgd.) op

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2