TRIBUNAAL TE TERNEUZEN u:t s ,Bi ül iz Dokie Durf in De schaduw van Djenchis Khan Nieuwe financiële maatregelenjn Frankrijk Volksstemming over socialisatie bruintsse. Prijscontrole op huis houdelijk Aardewerk Reportage per radiotelefoon Wat de Radio brengt SPORT rtfs OP Uitspraken van de zaken der izitting van 9 Juni 1947. Alfred Joseph van Damme en George Honoré van Damme, bei den te Terneuzen, vervallenverkla ring der beschuldiging. Petrus Franciscus Vermeersch te Zaamslag: het onderzoek zal puiten de zitting worden hervat. Zitting van Maandag 23 Juni. Een eigenaardig beroep. Uit liefdadigheid en om van het gezanik af te zijn zou de 56-jarige Caesai Flcrent van den Eeckhout, onderwijzer te Koewacht zich bij de N.V.D. helbiben aangesloten en een abonnement op VoVa hebben genomen. Dit getuigt natuurlijk niet van veel ruggegraat, doch ware het hierbij gebleven, mis schien was alles nog wel goed af- Bdocli, Van den E. ging ook nog vriendschappelijk om met landverraders, ontving eenMof bij zich aan huis en deed dienst ais voorman bij tewerkgestelden voor de Duitse weermacht en in laatstgenoemde functie zette nvj de arbeiders aan tot harder wer ken en dreigde hij bij onwilligheid zelfs met naar de Duitse Dienst- stelle te zullen gaan. De onderwijzer, die met naar zijn woorden behoefde te zoeken, weet alles aan bangheid voor de Moffen, terwijl de getuigenverkla- rineen een gevolg zouden zijn van het feit, dat men de „pik" op hem tijdens het betoog van ijc>eslc^1n bleek voorts nog dat van alle 100 onderwijzers er niet minder dan 99 zwakzinnig zijn (voigens v. d. E. <lan)hetgeen Mr Kegbe de opmerking ontlokte, dat het o - derwjjzersamht een eigenaardig beroep moet zijn, waarmede besch. het volkomen eens scheen te zijn Mi. de Rechter, de verdediger, noemde zijn cliënt een niet held haftig. zenuwachtig: en eigenwijs Sm die zich echter op school niet heeft misdragen. Tenslotte verzocht pleiter geen verdere maatregelen op te leggen. Niet erg aannemelijk. Iszaak Johannes Nortier, 63 jaaf landbouwer te Oostburg. werd beschuldigd van begunsti ging N.S.B., het schenken van leid aan W.HN., voor de Duitse Weermacht te hebben gereden, eieren, erwten, graan en aardap- oels aan de Duitsers te hebben verkocht en met behulp van Duit se militairen smokkelhandel op België te hebben gedreven. Ook zou hij door tussenkomst van de Gouwadministrateur van de Bandstand Aalbregtse een pas poort voor België hebben gekre- 6Besch. ontkent het grootste deel der tenlastelegging. Wel geeft hij toe 12 aan Winterhulp te heb- ben gegeven en via Aalbregtse een paspoort te hebben ontvan gen. Nortier komt echter met het vrij onaannemelijke smoesje, dat hij destijds niet wist, dat en ue Winterhulp èn de Landstand iets met de Moffen hadden uit te sLaaii Ook aan zwarte handel met Moffen zou Nortier zich niet schuldig hebben gemaakt, terwijl het rijden voor de Weermacht vrijwillig gedaan werd om een De Franse Minister van Finan ciën Robert Schuman heeft in een rapport aan het parlement twee nieuwe regeringsbesluiten aange kondigd. t Brj het eerste besluit wordt de Franse bank gemachtigd de limiet van de voorschotten aan de staat te verhogen van 100 milliard tot 200 milliard frs., terwijl de tweede maatregel voorziet in de over dracht van goud ter waarde van 250 millioen dollar d.i. gedeelte van de resterende goudvoorraad van de bank van de Franse bank aan het valuta-egalisatie fonds teneinde in de komende maanden te voldoen aan de uit de import voortvloeiende dollar ver plichtingen. De totale goudvoorraad van de bank heeft een waarde van 695.000.000 dollar. Verder zal een belastingverhoging plaats vinden welke de gemiddelde Fransman 20 pet. zal kosten van het bedrag dat hij dit jaar reeds aan directe en indirecte belastingen moest betalen. De Franse regering ziet zich geplaatst tegenover onverwachte uitgaven voor het komende jaar ten bedrage van 100 milliard frs. betgeen ongeveer 20% uitmaakt van de begroting voor 1947 Uit het rapport bleek verder dat het crediet ten bedrage van 250 m i lten dollar dat de wereldbank in Mei 11. aan Frankrijk verleende, practisch geheel is opgebruikt De Minister verklaarde, dat de recente stakingen, het gebrek aan belangstelling voor schatk naDier de overdreven oppotting door de boeren en het algemeen Gebrek aan vertrouwen, geen andere keus overlieten. zoon .en twee knechten uit Duits land te houden. Verdediger Mr. Terwoert achtte een deel der tenlastelegging niet bewezen en wees op een aantal feiten welke in bet voordeel van zijn cliënt spreken. Hij meende, dat er geen termen aanwezig zijn oma verdere maatregelten op te leggen. Feiten toegegeven. Vervolgens was aan de beurt de 31-jarige Leendert van den Deijl, betonwerker te 's Gravenhage. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als leider Rechtsbescherming N.A.F. is werkzaam geweest, blijk heeft gegeven van nat. soc gezindheid en ingenomenheid met de vijand en aan Münzer 'n brief te hebben [geschreven, waarin hij burgemeester Hoekzema als Duits-vijandig betitelde. Ook zou hij zich tot een Duitse Feldwebel hebben gewend om een bekeuring ongedaan te krijgen. Besch. geeft het overgrote deel der ten laste gelegde feiten toe, al leen de zaak der bekeuring zou niet juist zijn. Wat betreft de brief over de burgemeester, dit was een gevolg van ruzie, terwijl de inhoud daarvan enigszins an ders zou hebben geluid, dan in de dagvaarding staat. Mr. Terwoert bracht verzach tende omstandigheden naar'voren en vroeg geen internering meer op te leggen. Door haar man. Louisa Maria de LoozeDe Smit uit Breskens werd lid der N.S.B. omdat ook haar man zich daarbij had aangesloten. Buiten dien was zij ook lid van de N.b. V.O. en de N.V.D. en werkte zij als 'groepleidster der N.S.V.O. en als sociaal werkster van het N.A.F. Besch. geeft de feiten toe, zij zou echter in 1942 reeds hebben bedankt, candat zij geen vertrou wen meer in de „leiding ha/1 Ook de echtgenoot die hierna gehoord werd, zegt dat zijn wouw door zijn toedoen bij de N.S.B. ging. en< 17. Vele uren na aankomst van Dokie en Murga verschenen Marsian en zijn helpers in het keteldal waar zich het graf van Djenchis Khan bevond. Met een blik zag Marsian dat zijn raadsel achtige tegenstanders zich al van de beste en meest overzichtelijke plaats in het dal hadden verze kerd. Wij zouden ze vannacht in hun kamp kunnen overvallen" stelde de leider van de karavaan voor. „Wij zouden ons eigen graf graven, domkop", antwoordde Marsian. „Weet je niet dat honderden ogen op iedere beweging letten die wij maken? Voordat de nacht geva'len was, naderde de derde groep ruiters het graf. Het waren Keri Ning Ta en de zijnen. Keri vreesde al dat Dokie Durf niet meer tot de levenden behoorde. De goede man maakte zich ernstige zorgen over het lot van Dokie. De socialistische eenheidspartij heeft in het Berlijnse stadsbestuur 'n volksstemming over de tenuit voerlegging der socialisatie van de grote bedrijven van Berlijn ge vraagd. In Februari van dit jaar heeft de gemeenteraad een wet aangenomen tot het overnemen van concernbedrijven en andere economische belangrijke onderne mingen in stedelijk eigendom. Tot nog toe is de bekrachtiging van de wet door de Geallieerde com mandantuur nog uitgebleven. De comimandantuur heeft de wet aan de magistraat teruggezonden, daar de algemeen gestelde formu leringen het niet mogelijk maken dé volle draagwijdte ervan te overzien. Inmiddels beraden com missies uit het stadsbestuur over een uitvoeringswet, die o.m. m de stichting van een „Gemeinwirt- schaftufhes Unternehmen Gross- Berlin" voorziet, waarin de te onteigenen bedrijven zouden on dergebracht zijn. ƒ200.000 VOOR ZEELAND. Het Provinciaal bestuur van Ned. Volksherstel in Zeeland deel de mede, dat men binnenkort m deze provincie opnieuw een ui- kering hoopt te doen uit het Fonds Noodgebieden, ditmaal on geveer de helft van het bedrag, dat bii de eerste uitkering werd gegeven. Het bedrag is deze keer ruim ƒ200.000 groot. De gelden, bestemd voor me- disch-hygiënische-, sociale en cul turele doeleinden, worden alleen gegeven aan gemeenten, die, P welke wijze dan ook, voor meer dan 20 getroffen zijn. ZWARE BOETES VOOR ZEEUWS-VLAAMSE BOEREN. De tuchrechter voor de prflzen te Middelburg legde zware boetes op aan een aantal boeren uit het grensgebied van Zeeuws-Vlaande- ren, die tegen veel te hoge pryzen lijnzaad, maanzaad en gerft bad den geleverd aan een Aarden- burgse firma. De partijen die zij geleverd hadden waren door de boeren niet op hun dorsbnefjes opgegeven. De boetes, die werden opgelegd, varieerden van ƒ1500 tot 100. UITKERLN GEN FONDS NOODGEBIEDEN. Het Provinciaal Bestuur van Nederlands Volksherstel schrij ons: 77 Binnenkort hopen wij in Zee land een tweede uitkering uit het Fonds Noodgebieden te kunnen doen, ditmaal echter tot ongeveer de helft van het bedrag, dat bij de eerste verdeling tot uitkering Wederom worden dezelfde nor men aangehouden als de vorige maal, namelijk dat de gelden al leen worden gegeven aan ge meenten, die op welke wijze dan ook voor meer dan 20 getrof fen zijn, terwijl de objecten, waar voor bedragen ter beschikking worden gesteld, weer worden ge rangschikt in a. medisch-hyieni- sche doeleinden; b. sociale doel- eindenc. culturele doeleinden. Aanvragen om in aanmerkmg te komen voor een geldelijke bij drage, voor zover dit nog drin gend nodig is, dienen te geschie den via het plaatselijk N.V.H.- H.A.R.K.-comité, dat de opgaven na overleg met en accoordbevin- ding door de burgemeester zo spoedig mogelijk, uiterlijk 3 Juli a s aan ons bureau, Wijngaard straat 41 te Goes inzendt. Aanvraagformulieren zijn al daar verkrijgbaar. Provinciaal of regionaal georganiseerde instel lingen kunnen zich rechtstreeks tot ons wenden. Wij hopen op deze wijze weder om een klein gedeelte van de nog bestaande nood te kunnen leni gen, resp. objecten, die wegens geldgebrek niet ten uitvoer kun nen worden gebracht, te helpen verwezenlijken. Mosselvaartirig gezonken. Het motormosselvaartuig BRU 26, schippers gebroeders De Ron de uit Bruinisse, is nabij Willem stad op een onder water voorko mend voorwerp gestoten en direct gezonken. De bemanning kon zich in veiligheid brengen. Het schip kwam van de Waddenzee en was geladen met mosselzaad. Men zal trachten het scheepje te lichten met een in de nabijheid liggende drijvende bak. schap van de burgemeester bijeen. Alle leden waren aanwezig. Aan mevr. H. M. Catsman le Grand werd op haar verzoek eer vol ontslag verleend! als onder wijzeres van hijstand aan de open bare lagere school, onder dankbe tuiging voor de verrichte dien sten. Daarna kwam aan de orde de benoeming van een onderwijze res van bijstand aan de openbare lagere school, in de vacature Cats man. B. en W. boden de raad een voordracht ter benoeming in deze vacature aan, houdende 1 persoon, te weten mej. J. Berkers, thans onderwijzeres bij het Bijzonder Lager Onderwijs te Mill (N.-Br.) Met algemene stemmen werd mej. Berkers benoemd. Bij de rondvraag vestigde wet houder Verbuijt de aandacht op vuilnis, dat geworpen zou worden op het terrein waar het huis van A. de Witte heeft gestaan. De voorzitter zal deze zaak onderzoe ken. Vervolgens braken beide wethouders en de heer Goedege- fouur nog een lans voor een ge- meentelijk sportterrein, dat even tueel aan de sportvereniging on derverhuurd zal kunnen worden. De voorzitter bleek doordrongen te zijn van de noodzaak van een sportterrein en zal zijn aandacht aan deze zaak wijden. De meer dan 10.000 arbei ders der Keulse constructiewerk- plaatsen, die de vorige week als protest tegen de rantsoenverla ging in staking zijn gegaan, heb ben zich gisteren weer op hun werk gemeld. TERNEUZEN. Uitslag examen. De uitslag van het examen ma- chineschrijven afgenomen te Ter- neuzen op 28 Mei 1.1. door het Centraal Bureau Instituut Pont, is; Vaardigheidsdiploma; Mej. A. M S. Mangnus te Boschkapelle en de heer R. D. Douw te Ter- neuzen. PractijkdiplomaMej. L. M van den Eeckhout te Terneu zen, mej. M. J. Wijn te Zaamslag, de heren F. van Driel en O. G. Meeusen te Terneuzen en D. de Groote te Zaamslag. Afgewezen; Mode-examens. Aan het instituut voor mode- examens te Eindhoven slaagden voor coupeuse, de dames P. Die- leman €n C. Koster met lof, I. v- d. Gouwe en Chr. Romeijnsen, en voor lerares-coupeuse mej. A. Galle met lof. IJZENDIJKE. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding, georganiseerd door de vereniging „Herwonnen Levenskracht", heeft de mooie som van 103 opgebracht. ZUIDZANDE. Ontploffing. Toen Vrijdagmorgen de land bouwer A. D. alhier, een hoop aardappelloof van de vorige aard appeloogst, dat destijds langs de kant van de Pompedijk was gede- peneerd, wilde verbranden, hau plotseling een ontploffing plaats Aangezien de heer D. vreesde dat misschien nog meer projectielen onder het loof zouden liggen, waarschuwde hij onmiddellijk de burgemeester. Deze stelde per soonlijk een onderzoek in en liet de wegen welke langs de betref fende plaats leiden, afzetten. Ter voorkoming van meerdere mogelijke ontploffingen werd met de motorbrandspuit het vuur ge blust. Na onderzoek bleek dat een zgn. oliebom welke zich onder het loof bevond, tot ontploffing was gekomen. De heer D. die zich tijdens de ontploffing in de nabij heid bevond, kwam met de schrik en bemodderde kleding vrij. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond 20 Juni in openbare vergadering, onder voorzitter- Bij de huidige, door de centrale dienst voor de Economische Con- tröle in Amsterdam ingestelde contröle op de .juiste naleving van de distributiebepalingen inzake huishoudelijk aardewerk, is geble ken, dat voorwerpen, welke zonder twijfel als bekers moeten worden gequalificeerd en dus „bon' - artikel zijn, als sieraardewerk én dus puntenvrij in de handel wor den gebracht en als zodanig aan de consument worden doorver kocht. Daarom is tegen verschil lende detaillisten proces-verbaal opgemaakt. Een nader onderzoek zal d~>or de prijscontrole worden ingesteld r.aar de eventuele prijsovertreding welke in deze handeling schu1 t. E: wordt nogmaals op gewezen dat het puntenvrij verkopen gei c en de bekers verboden is en overtreding van dit verbod ver volgd zal worden. De radiotelefooninstallatie, die gebruikt is bij de motorwedstrij den te Lieshout, alsmede bij de gehouden enquete over de lage haringprij'zen onder de zich op zee bevindende haringvissers, werd Vrijdagmiddag gedemonstreerd voor een groot aantal journalis- ten, die zich per auto op weg be vonden van Breda naar het vlieg veld! Gilze-Rijen, waar Kolonel Sandbag een parachutesprong zou maken, die „volgens plan" ver- liep. Onze correspondent meldde ons dit vanuit een IBuick, waarin de radiotelefoonapparaten waren aangebracht, op een moment dat deze reed door bosrijke Brabantse dreven en langs wiegelende ko renvelden. Achtereenvolgens werd vanuit de rijdende auto via de installatie, welke een reikwijdte heeft van 45 km, gesproken met de redacties van-de Maasbode, Het Parool, Het Vrije Volk, Het Handelsblad, het A.N.P. en tientallen anderen. Deze radiotelefoonapparaten, zo vernemen wij, zullen binnenkort door de NV. Philips in serie wor den vervaardigd. Zij hebben in de practijk voldaan. Mogelijk zal binnenkort een uitzending per radiotelefoon wor den georganiseerd vanuit een vliegtuig, 'waarbij de reporters zich enige duizenden meters bo ven hun lezers zullen bevinden. WOENSDAG 25 JUNI. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Voor de Vrouw; 10.35 Piano; 11.00 Gram.; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Vaudeville-ork.; 13.00 Nws; 13.20 Miller-sextet; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Omroep-kameror- kest; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Op bezoek bij zieken; 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Accordeonorkest; 17.45 Johan Jong; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Het Handvest der V. N.; 19.15 Jam Corduwener; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Don Juan; 21.15 Hoorspel; 22.00 Metropole ork.; 22.45 Sport; 23.00 Nieuws; 23.25 Gram. Hilversitn II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij zieken; 9.50 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Sopraan en te nor; 11.30 Continental Quintet; 12.15 „Sangh cn spel"; 13.00 Nieuws; 13.15 Scala sextet; 14.00 Gram 14.30 Report. Bondsdag; 15.45 Gram.; 16.15 Meisjeskoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Land- en tuinbouw; 18.30 R.V.U.; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indie; 19.45 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.30 B B.C.-Symplionieorkest; 22.30 Nws; 22.45 Avondoverdenking; i 23.00 Mandolinata; 23.30 Gram. VOETBAL. R.K.C.—Axel 21. Ook voor deze wedstrijd had de gebruikelijke huldiging van de gastheren plaats door de Z.-Vl. kampioenen, waarna onder leiding van scheidsrechter Metz de strijd een aanvang nam. Zo er ooit van een getrouwe copie sprake was dan is het bij deze gelegenheid geweest. Ook nu bood de match vrijwel eenzelfde aspecht als te Axel. In de eerste fase van de strijd wordt de Axelse defensie danig aan de tand gevoeld, zodat RKC na 10 minuten de leiding neemt door haar midvoor (1Aan weerszijden wordt dan een paar malen juist naast geschoten. En kele fraai opgezette Axelse aan vallen leveren geen succes op. De strijd is dan voor de rust afwisse lend en volkomen gelrjkopgaand. Na half time is RKC iets meer aanvallend, totdat een kwartier in de tweede helft gespeeld is en Axel een mooie kans benut door haar rechtsbuiten v. d. Velde, die onberispelijk de gelijkmaker scoorde (11). Beide partijen missen nu onder hoogspanning ettelijke kansen. RlKC zet er alles op om het win nende doelpunt te maken, doch doelman Dieleman is in topvorm. Een paar vinnige Axel-attacques leveren niets op. De tijd verstrijkt en de algemene opinie is dat de wedstrijd in een drawn zal eindi gen, doch 3 minuten voor het einde moet de overigens onge naakbare Dieleman tenslotte toch zwichten voor een superieure kop bal van de rechtsbuiten, een schitterend doelpunt (21). Daarmede kwam het einde. De algemene indruk van de verhouding was dat RKC iets meer in de aanval is geweest en ook gevaarlijker was, zodat de beste ploeg verdiend heeft gewon nen. OLYMPISCHE SPELEN 1952. Het Internationaal Olympisch Comité deelt mede, dat de Olym pische Spelen van 1952 te Helsin ki zullen worden gehouden. De Olympische Winterspelen 1952 zijn toegewezen aan Oslo. Het resultaat van de stemming, die uit moest maken waar de Zomerspelen in 1952 gehouden zouden worden, was als volgt; Helsinki 15, Los Angelos 5, Min neapolis 5, Amsterdam 3, De troit, Chicago en Philadelphia 0. Een tevoren gehouden stemming leverde als resultaat op Helsinki 14, Los Angelos 4, Minneapolis 4. Amsterdam 3, Detroit 2, Chicago 1 en Philadelphia 0. Voor de Winterspelen viel reeds bij de eer ste stemming de keus op Oslo. als Ctq t §o tz vIU AU, Oii 13!

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3