>1 In Duitsland gestorven Nederlanders Wat de Radio brengt SPORT. H ■■s J mm De Nederlands-Belgische handelsbesprekingen Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Het vervoer tussen de Ned. Zeehavens en Zwitserland Uil <lc Srcwïncic terneuzen. rtfs IF <x >OG 'ia Ciq. BE dj qs p pi ij 3P i j i4 IZ 14 De onderhandelingen inzake het afsluiten van een nieuw Neder lands(Belgisch handelsaccoord zijn Zaterdag geëindigd. Het accoord dat een omzet van 16 tot 17 milliard francs in beide richtingen voorziet, zou reeds ter parafering zijn voorgelegd Het aaceoord zal tijdens een perscon ferentie worden toegelicht. Naar ..Agefi" bericht, zouden de eerste voorstellen een te groot verschil tussen de Belgische uit- voer en de Ned.erl3.nd.se uitvoer hebben opgeleverd. Daar in kringen van de Natio nale Bank en het Ministerie van Financiën stelling genomen werd tegen een nieuwe credietverlemng aan Nederland, moest men de Bel gische uitvoercontingenten ver minderen en de Nederlandse uit voer naar België stimuleren, het huidige batige saldo voor Belgie zou 1 milliard fr. bedragen. De Federatie der Textielnijverheid en de Metaalverwerkende industrie zijn met het resultaat ingenomen. In het bulletin van deze laatste industrie werd zelfs hulde ge bracht aan de Belgische onder handelaars. Hoewel de correspondent van het A.N.P. bij informatie van de zijde van het Ministerie van Buiten landse Zaken te Brussel werd ver zekerd, dat de belangen, van de haven Antwerpen in generlei op zicht geschaad zouden worden, blijkt de vereniging der expedi teurs van Antwerpen hieromtrent niettemin een protesttelegram aan Van Acker, Belgisch Minister van Verkeerswezen, te hebben ge zonden, van de volgende inhoud: „De „Entente des Agents transi- taires du traffic Suisse", die een sectie is van onze vereniging, ver zet zich met kracht tegen het toe passen van het rechtstreeks tarief tussen de Nederlandse zeehavens en Bazel, daar deize maatregel als gevolg van de lagere behande- lingskosten in de Nederlandse havens, een dodelijke concurrentie voor Antwerpen met zich zal (bren gen wat de transitohandel op Zwitserland betreft. Wij verzoe ken u tussenbeide te komen om terug te keren tot de „status quo ante". Sedert 15 Juni jJ. is, zoals be kend. een rechtstreeks tarief van kracht geworden voor het vervoer van bepaalde goederen tussen de Nederlandse havens en Bazel. -7 Na de eerder gemelde bom aanslag op de groentenmarkt te Lahore, is in deze hoofdstad var. de Pendsjaab brandstichting op grote schaal ontstaan, zodat En gelse troepen zelfs het vuur op Hamenscholenden hebben moeten openen. Toen de ontplofbare stof fen, naar men aanneemt grana- ■ten. Zaterdagmorgen vroeg op de overvolle markt, waar ongeveer 2000 personen bijeen waren, ge worpen werden, kwamen 9 perso nen om het leven, terwijl 38 ge wond werden. PTT DE PROVINCIALE STAT EN Millioenenlening voor de P.Z.E.M- niet geslaagd. Het is Ged. Staten van Zeeland de laatste maanden gebleken dat de kans om op de geldmarkt te slagen met het opnemen van z.g. nieuw geld voor 20 of 25 jaar, n.l. voor het aangaan der geldlenin gen ten behoeve van de N.V. P.Z.E.M. van 3.000.000,— en 25.200.000 tegen een rente van 3 pCt uitgesloten is. Deze moeilijkheid was reeds var. tevoren onder het oog K^zien, maar het was bekend, dat de Mi nister van Financen in die tijd de rentestand op 3 pCt wilde stabili seren. Men moest zich hieraan we) houden, orri niet het risico te lopen, dat de voor Zeeland zo be- langrijke kapitaalsverstrekking aan de P.Z.E.M. niet zou worden goedgekeurd. zit thans echter niets an- ders op dan het rentepercentage iets ruimer te nemen, waarom aan de Prov. Staten wordt voorge steld, de jaarlijkse rente te bren gen op ten hoogste 3 pCt gedu rende de eerste 10 jaren en op ten hoogste 3% pCt. voor de verdere looptijd van de lening. Fruitfceeltproefbedrijf te Philippine. Het Bestuur van de Stichting Fruitteeltproefbedrijf Vlaanderen" heeft zich tot Ged. Staten van Zeeland gewend met een verzoek om subsidie. Men is van mening, dat het zeer noodzakelijk is in Z.-Viaan deren een dergelijk bedrijf te stichten en wel te Philippine aan de Rijksweg. Men is reeds be gonnen met een oppervlakte van 1.35 ha. Dit proefbedrijf is van groot belang, wanneer men bedenkt, dat Z.-Vlaanderen met zijn c.a. 60:000 ha goede cultuurgrond nog zeer goede perspectieven biedt voor de fruitteelt. De ervaring met Zeel anus Proeftuin" te Wilhelminadorp heeft bewezen, van welke onschat bare waarde een dergelijk bedrijf is voor de ontwikkeling van de fruitteelt. Zowel de Rifkstuinbouwconsu- lent als de Stichting voor de Landbouw in Zeeland hebben een gunstig advies omtrent dit ver zoek aan Ged. Staten uitgebracht. Voorgesteld wordt thans aan de Prov. Staten om voor éénmaal een subsidie van 1000, toe te kennen, daar het zich laat aan zien, dat de exploitatie over enke le jaren geen verliezen meer zal opleveren. ECONOMISCH TECHNOLO GISCH INSTITUUT VOOR ZEELAND. Op instignatie van het Provin ciale Bestuur van-Zeeland is een oommissie in het leven geroepen gevormd door de leden van Gede puteerde Staten Mr. Dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout en de heren S. de Jonge en K. van Ever- dingen van de Kamer van Koop handel, die voorbereidingen zaL treffen voor de Stichting van het lang verbeide economische tech nologische instituut voor Zeeland. De financiering van dit insti tuut geschiedt door Rijk, Kamer van Koophandel en Provincie ter wijl men hiervoor tevens de Stich ting voor de Landbouw en de ver- 16. Enige dagen nadat Dokie en Murga de bergpas waren over getrokken, zagen zij plotseling, in een soort van keteldal, het graf van Djenchis Khan liggen. Het merkwaardige was dat in de hele omgeving geen spoor van enig levend wezen te bekennen viel. De bewaking schijnt nogal mee te vallen," zei Dokie Durf. Murga lachte, als iemand die beter wist. „Wanneer de schat al gestolen is, hoeft er niet veel meer te worden bewaakt" zei Mj. Bovendien vergist U zich, Wes terling, wanneer U denkt dat vele ogen ons al niet lang hebben ge zien. Het is gebruik in Midden- Ajzië om niet op te vallen. ..Dat maakt de zaak niet veel moeilij ker", zei Dokie. „Wanneer wij onze tenten zo opslaan, dat ieder ons kan zien, hebben wij de meeste kans om iets van de andere partij te mer ken. Wij gaan daarom midden in het open veld staan, zodat men ons niet kan besluipen. En zo gebeurde het. Een uur later wa ren de tenten van Dokie's kleine karavaan opgezet. schillende gemeenten wil inscha kelen. Tenminste vier academici, t.w. een bedrijfseconoom, een landbouwdeskundige, een sociaal- econoom en een statisticus zullen aan het instituut, dat in Zeeland het economische „researchwerk geheel voor zijn rekening zal ne men, verbonden worden. HERVERKAVELINGSWET „WALCHEREN". De herverkavelingswet „Wal cheren" zal eerst na afloop van het zomerreces in de Tweede Ka mer in behandeling komen. Het voorlopige verslag zal waarschijn lijk eerst op het einde van deze maand worden ingediend, waarna de regering nog de memorie van antwoord moet opstellen. STAND VAN GEWASSEN OP WALCHEREN. De abnormaal droge winter en het droge voorjaar zijn er de oor zaak van dat de landbouwgewas sen op Walcheren er zeer slecht voor staan. Het zoutgehalte in de grond als gevolg van de inun daties is hier mede oorzaak van. Weliswaar wordt de oogst van de suikerbieten met enig optimisme tegemoet gezien, doch de stand van de andere gewassen, zoals tarwe en gerst in uiterst slecht. Opvallend is het, dat die boe ren, die zich nauwgezet aan de voorschriften betreffende grond bewerking van de Rijksdienst Landbouwherstel hebben gehouden tot nu toe de beste resultaten hebben geboekt. Vorig jaar was de oogst op Walcheren zeer be vredigend, dank zij de overvloe dige regenval en de stikstof in het slib, dat na de inundatie op het land was achtergebleven. HET MOSSELSEIZOEN. 1 Juli zal het mosselseizoen in Zeeland een aanvang nemen. Er is reeds voor een periode van drie maanden vergunning verleend voor export naai Engeland. BRUG VAN THOLEN NADERT VOLTOOIING. In de tweede helft van Juli zaï begonnen kunnen worden met het storten van het betonnen wegdek op de nieuwe brug over de Een- drach bij Tholen. AJs verbetering zullen twee paden worden aange bracht, waarvan het oudste dienst doet als rijwielpad. Zonder het wegdek weegt de brug 700 ton. Deze brug, welke een onmisbare schakel vormt tussen Brabant en Tholen, werd in Mei 1940 door de Nederlandse soldaten opgeblazen en tijdens de oorlog provisorisch hersteld. In het najaar van 1944 vernielden de Duisers de brug ge heel en in Mei 1945 werd met de ophouw begonnen. Veel van het oude materiaal is voor de nieuwe brug gebruikt, nadat de roest van de stalen onderdelen was wegge spoten. Geslaagd. Bij bet te 'ssGravenhage gehou den examen voor tekenaar hij de P.T.T. 1ste klasse, slaagde o.a onze vroegere stadgenoot, de heer G. Verlinde Aiz. Raadsvergadering. In de avondvergadering van Vrijdag j.l. werkte de raad een vrij uitvoerige agenda in record tempo af. Afwezig waren de heren De Waal (K.V.P.) en Hemelsoet (P. v. d A.). Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de gemeen te Zuiddorpe tëneinde adhaesie te betuigen met het voorstel de legesgelden voor de paspoorten te De overbrenging van het stoffe lijk overschot van 33 leden van de verzetsgroep-Stijkel naar het va derland zal waarschijnlijk in de loop van deze week kunnen plaats vinden. Voor de herdenkingsplech tigheid in de Grote Kerk te Den Haag is als spreker ook uitgeno digd de Belgische Pater George Passelecq van het Klooster Ma- redsous, nabij Namen, die lange tijd tezamen met de gevallenen in de gevangenis te Berlijn-Tegel is geweest. De overbrenging van het stofte- lijk overschot uit de Russische- zöne naar Berlijn, die op 5 en 6 Juni door de Nederlandse Rode Kruis-commissie te Berlijn heeft plaats gehad, is de eerste van een lange serie, die zal volgen, nu de Russische autoriteiten er de ver eiste toestemming voor gegeven hebben. Door het onvermoeide na- sporingswerk van het Rode Kruis, is het mogelijk geweest de graven van 2800 Nederlanders, die in de oorlogsjaren in de Russische zone om het leven zijn cekomen, te ont dekken. Het betreft hier bijna uitsluitend graven van Nederlan ders, die als dwangarbeider werk zaam zijn geweest. Er is slechts een klein aantal politieke gevan genen bij. Voor het merendeel zijn het mensen, die na hun bevrijding door uitputting in ziekenhuizen zijn gestorven en dus op normale wijze begraven zijn. Van de grote massa der Neder landers, die zijn omgekomen in de concentratiekampen van Oost- Duitsland, zijn in de meeste ge vallen geen graven meer te vin den, daar zij in massagraven zijn ter aarde besteld. Het door het Rode Kruis begon nen werk wordt thans overgeno men door de dienst .voor identifi catie en berging van lijken, welks leider, Overste De Ruyter van Steveninck, tezamen met Dr. Ruyt chave te Berlijn is aangekomen teneinde de identificatie van de twee weken geleden naar 't Fras- ne kerkhof Fronau gebrachte Ne derlanders te verrichten. Wanneer niet alle gevonden stof felijke overschotten van Neder landers naar het vaderland kun nen worden overgebracht, dabi moet de overbrenging der groep- Stijkel beschouwd worden als een eerbetoon aan de nagedachtenis van alle gevallen strijders, wier •stoffelijke resten in Duitse aarde zullen moeten blijven rusten r De verzetsgroep, waarvan Johan Aaldrik Stijkel de leider was, werd in April 1941 gearresteerd, nada„ de Nederlandse Gestapo-agenten Van Dam en Van Wezel de eerste is nog voortvluchtig, de tweede is in Nederland geïnter neerd een poging om met een vissersboot van de gebroeders Van der Plas naar Engeland over te steken, hadden verraden. 70 Ne derlanders kwamen daardoor in Duitse handen. 23 ervan, die ook nog tot andere groepen behoor den, werden in Holland gefusil leerd, de overigen werden 26 Maart 1942 naar Berlijn overge bracht. In September 1942 wer den 33 hunner door het Reichs- Kriegsgericht ter dood veroor deeld. 14 kregen gevangenisstraf fen, doch slechts 4 leden van de groep hebben het vaderland mo gen terugzien. Men is er in geslaagd de reeds bekende gegevens met tal van piëteitvolle herinneringen aan te vullen, waaruit blijkt met hoeveel heldhaftigheid en Godsverrouwen deze slachtoffers het hoogste of fer gebracht hebben. brengen van 6,op 2, Huig en Weth. stelden voor dit schrij ven voor kenissreving aan te ne men, waarmede de heer Films (P. v. d. A.) het niet eens was. Hij achtte al deze grensbeslommerin- gen uit de boze en juichte het voorstel van de gemeente Zuid dorpe toe. De Voorzitter en Wet houder Den Hamer (A.R.) jon den het onjuist, vooral in deze tijd, mede te werken aan het ver gemakkelijken van het grensver keer. Men werkt hiermede alleen de slechte praktijken in de hand. Tot leraar in het Hebreeuws aan de Gymnasiumafdeling van het Openbaar Lyceum werd be noemd Ds. D. J. Couvée. 1 Stem was blanco. Op zijn verzoek weid eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Openbare U.L.O.-school de heer W. A. Schoonaard. Goedgekeurd werd het besluit tot verkoop van een tweetal per celen grond voor de bouw van Oostenrijkse woningen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot wijziging van de verordening op het gemeente lijk grondbedrijf alsmede tot het sluiten van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Goedgekeurd werd de aankoop van een perceel onbebouwde grond ter grootte van pl.m. 31.173 m van de N.V. Handelsmaatschappij „Terneuzen"', gelegen in de Noord polder. Verder werd door Burg. en Weth. voorgesteld van de beschik bare 160 woningen er 10 te Sluis kil te bouwen aan de Spoorstraat. De heer Colsen (vrij R.K.) was het met dit voorstel volstrekt on eens, daar hij de Spoorstraat een veel te mooie straat vond om hier 10 gelijke woningen neer te zetten. Hij achtte de Louisa- straat hier meer voor geschikt. Ook de heer Lindenberg (P. v. d. V.) achtte de Spoorstraat niet de aangewezen plaats. De voorzitter deelde mede dat de architect van het uitbreidings plan Ir h: de Groot alsmede de heer Raaijmakers geen enkel be zwaar zagen deze woningen aan de Spoorstraat te bouwen. De heer Colsen vond het verder vreemd dat nu plotseling wel 10 woningen in Sluiskil kunnen wor den gebouwd. In de vorige raads vergadering kon dit niet. Men zei toen dat hij hiervan geen ver stand had, men zou nu wel zeg gen dat ik, aldus de heer Colsen, meer verstand heb dan al de ande re raadsleden bij elkaar. Uitvoerig weerlegde weth. De Vos (P.v.d.A.) deze bewering van de heer Colsen. Er is nooit ge zegd dat dit jaar geen woningen in Sluiskil kunnen worden ge bouwd. Er is alleen gezegd dat dit niet direct kan worden beloofd en dat deze zaak eerst moest worden onderzocht. De heer Colsen is wel moeilijk tevreden te stellen. Daar de heer Colsen verklaarde toch alleen te staan, werd door hem geen stemming over het voorstel gevraagd zodat ook di- z. h. st. werd aangenomen. Eveneens werd z.h.st. besloten tot het sluiten van een geldlening ad f 60.000. Vastgesteld werd een gemeen schappelijke regeling met de ge meente Philippine inzake de toe lating van leerlingen uit die ge- meente tot de openbare TJ.L.O.- school alhier Z.h.st. werd besloten tot wijzi ging van de begroting dienst 1946 en 1947 en die van het wo ningbedrijf dienst 1946/47. Na enkele korte opmerkingen bij de rondvraag werd de vergade ring gesloten. naar Antwerpen voor de sloop. De „Kuurtanes" werd gesleept door de Engelse sleepboot „Fair Play 2". In Vlissingen zou dt sleepboot „Goliath" komen assis teren. Juist toen deze sleepboot was uitgevaren, zag men, dat de ,,Fir Play 2" kapseisde. Vermoe delijk nam de sleepboot de tros in en heeft zich met de sterke stroom aan de eigen kabel onder steboven getrokken. De „Bruinvis" van het Neder landse loodswezen, op weg van Vlissingen naar Breskens, was ter plaatse van het ongeval en wist twee opvarenden te redden. De „Goliath" en de uit Vlissingen gezonden Belgische loodsboot red den ieder één opvarende. De bemanning bestond uit 10 koppen en had een Belgische loods aan boord, vermoedelijk Ca- mile Lafère. De „-Bruinvis" en de Belgische loodsboot brachten drie geredden de matroos Dennis Beasent, de stoker David Irwin en een Malte zer scheepsjongen, aan wal bij de steiger van het loodswezen en de Goliah" bracht de geredde stuur- man. John Ellam in de Buitenlia- ven aan wal. De geredden zijn naar het St. Josephziekenhms ge bracht en bevinden zich in goede welstand. Op de Boulevard aanschouwden honderden wandelaars het vol trekken van het drama, dat ge beurde in de lijn van de vuurtoren naar de boei vóór Breskens. Nader vernemen wij, dat de Fair Play n, thuisbehorende te Avonmouth, is gezonken. Het s.s. Kuurtanes was niet voor sloop doch voor reparatie van de ketels op weg naar Antwerpen. De naam van de geredde Mal tezer scheepsjongen luidt Fortu nate Polidano. De kapitein van het schip was kapitein R. W. Da- vey. ZUIDZANDE. Oranje-Comité. In de op Donderdag 19 Juni j.l. gehouden dorpsvergadering werd besloten tot het vieren van Konin- ginnefeest op 30 Augustus a.s. Het oude Oranje-comité trad in zijn geheel af; in het nieuwe comité werden gekozen de heren Jac. Kools, W. A. de Kramer, J. Lauret, I. Risseeuw-Brakman en H. P. Everwijn. VLISSINGEN. Canadese kraan voor de haven. Eind Juli zal een achttons Die selkraan, die in Canada is besteld, naar Nederland worden ver scheept. Deze kraan is bestemd voor de haven van Vlissingen. Sleepboot gekapseisd. Op de reede van Vlissingen kwam het Finse stoomschip „Kuurtanes' afkomstig uit Cardiff en op weg DINSDAG 24 JUNI. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidkvit.10.35 Graiq.; 11.00 Orgel en sopraan; 111.45 Fam. ber.; 12.00 Gram.; 12.40 Omroeporkest; 13.00 Niws.; 13.15 Verv. Omroeporkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.40 Renova septet; 15.00 De wondere wereld; 15.15 Gram.; 16 40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Nws.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Sportreport.19.15 Viool en piano; 20.00 Nws.; 20.15 Muziekfestival; 21.20 Hoorspel; 21.45 ontcat; 22.15 Buitenl. over zicht; 22.30 The Skymasters; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.U> Pluk de dag; 9.00 Lichtba ken; 10.50 Gram.; 12.30 Vaude ville orkest; 13.00 Nws.; 13.20 Orkest zonder naam; 13 50 Gram.; 15.00 Onder ons; 15.30 Ameri kaanse filmmuziek; 16.00 De Zon nebloem; 16.30 Na schooltijd; 17 00 Elck wat wils; 18.00 Amu sements orkest; 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.20 Verv. Amus. Orkest; 20 00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.20 Opera; 21.40 Radio Philh. Orkest; 22.15 Avond gebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Gram. VOETBAL Nederl. BondselftalTsjechisch B-elf tal 12. (Rust 0l.)» Kampioenschap van Nederland. AjaxBlauw Wit 43; M.V V. Heerenveen 67NECBW 2—1. UtJ si a| \i I oOi IZ Ol 59 10 (Ui I 1 OA iaa «k-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3