MflrL if! tëttEk VB lf| IJI |£,-5. lil «li",' i "ïH r' tS .a ml BINNENLANDS NIEUWS Gejus v. d. Meulen voor het Bijzonder Gerechtshof Bilzondererechtsplegino v K if k; Liefde op het land n 1 f e li |ei m -it f1111 R'-i I Ut-* If iS f! p t eav 0 ft B 4 I If) V I •'V Up] ja Explosie te Long Beach Staking in Rijn- en Ruhr- gebied morgen geëindigd? Grieks vliegtuig door guerrilla's neergehaald Degrelle te Madrid? Tornado in Nebraska Fascistische verzets-organisatie ontdekt Engels vliegtuig neergestort Vacantie Schoenwinkels De wijziging wet Dienstplichtvoorzieningen MEISJES IN UNIFORM |ng b'"1 kv fac tec rd Pi I ieS'5 jne jk, F F L t> ?e i ii* r v. ie fl e, feic ct e »SI Aan de haven van Long Beach (Californië) is een olietankschip van de Shell in de lucht gevlogen. Volgens het Franse Persbureau AFP is hierbij geen enkel lid der bemanning omgekomen. De man nen, die bezig waren de benzine- reservoirs van het Amerikaanse tankschip ..Markay". dat te San Pedro, in de nabijheid van Long Beach, in het havenkanaal van Los Angeles gelegen was, te vul len, zagen vlammen uit het schip slaan en konden zich in het water in veiligheid brengen, vóórdat de ontploffing plaats had. De vlammen zijn op de kust overgeslagen. De brandweerlieden voeren een verwoede strijd om uitbreiding van de brand tot an dere tankschepen met benzine en olie geladen, te voorkomen. Men verwacht, dat het schip, waarop de ontploffing heeft plaats gehad, nog minstens 5 dagen zal ■branden. De schade wordt op meer dan 2Vo millioen pond sterling ge schat. AFP meldt nader uit Long Beach, dat 2 personen de dood hébben gevonden bij de explosie op de „Markay". GROEP STERN IN ITALIË DREIGT MET GEWELDDADEN. Volgens het in de Engelse taal te Rome verschijnende dagblad „Daily American" heeft een be langrijk woordvoerder van de Joodse verzetsgroep Stern, naar verluidt een 26-jarige Jood uit de Balkan, in een interview met dit büad verklaard, dat de groep Stern de Britse Ambassadeur te 'Rome Sir Noël Charres, die bij de aanval van de Irgoen op de Brit se Ambassade niet aanwezig was, zal laten boeten, zodra zijn optre den hun tegenstaat. Tevens deelde deze woordvoer der mee, dat de Italiaanse sectie van de groep Stern het plan heeft 4 of 5 Britse politiemannen te do den, die in Italië een onderzoek instellen inzake de onlangs ver zonden briefbommen Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat geen detectiven van Scotland Yard, in verband met het onderzoek inzake de briefbommen, naar Italië zijn ge zonden. ABDEL KRIM OVER HET FRANSE PROTECTORAAT MAROKKO. Abdel Krim, de voormalige lei der van opstandelingen in het Rif gebergte (Marokko), die na een ballingschap van 21 jaar op Reu nion op weg naar Frankrijk naar Egypte wist te onvluchten, heeft in een interview met de Alexan- driinse correspondent van het Franse dag.blad „Figaro", als zijn mening te kennen gegeven, dat het Franse Protectoraat in Ma rokko moet worden opgeheven. Volgens Abdel Krim staat Frank rijk op het punt in Noord Afrika dezelfde grove fouten te maken, met dezelfde gevolgen, als in Sy rië. Hij beschuldigde Frankrijker van. dat het Marokko bezet houdt zoals eens de Duitsers Frankrijk. Op de vraag, of hij het plan had de wapens tegen Frankrijk op te tTalwdde hij: „Dat wee God alleen en Hij zal aan onze 7 De correspondent opperde de mo gelijkheid, dat andere Mogendhe den Marokko zouden bezetten, in dien Frankrijk zich terugtrekt Abdel Krim antwoordde „Alle landen, zowel het uwe als het mij ne, zullen verplicht zijn bases te vormen tegen het communisme. laatste zou dikwijls gebruik ma ken van een officiële auto om in gezelschap Van generaal Munez Grande (bevelhebber van de blauwe divisie), Fernandeze Che- sea en Serrano Suner uit te gaan. Britse functionarissen te Her ford (Britse zóne van Duitsland) zijn van mening, dat de grootste proteststaking sinds Pasen in het Rijn- en Ruhrgetoied tegen het ge brek aan voedsel practisch geëin digd is. Men verwacht, dat de 10.000 arbeiders, die in meer dan 12 machinefabrieken te Keulen in staking waren gegaan, heden naar hun werk zullen terugkeren. Het broodrantsoen, dat verleden week tot 2 pond per week móést wor den verlaagd, zal op 3 pond wor den teruggebracht, waarmee de voornaamste oorzaak der stakin gen is weggenomen. Naar het Griekse persbureau meldt, is 'n Grieks gevechtsvlieg tuig, dat deel nam aan de opera ties tegen een grote guerilla-aan- val op het dorpje Vlatsi in Mace donië, dóór luchtafweergeschut van de guerilla's neergehaald. De piloot werd ernstig gewond. Naar „Le Peuple" uit goede bron verneemt, zou Degrelle, de vroegere leider van Rex zl.ch sedert enige tijd te Madrid bevin den. Hij zou daar een villa in de buitenwijk bewonen, het z.g.n. Blauwe huis". Falangisten zou den geregeld de wacht betrekken voor 'thuis van Degrelle en deze Een liefdes-roman van BERTA RUCK Ten Westen van het plaatsje Loomie in Nebraska (V.S.) heeft een tornado gewoed, die, naar men verwacht, 50 personen het leven zal hebben gekost. De naburige plaats Cambridge werd door een vloed van bijna 1V3 meter hoog overstroomd, waarbij minstens vier personen zijn verdronken. In het zaken kwartier van de stad staan hon derden huizen onder water. Te Rome is medegedeeld, dat de Italiaanse politie te Rome een fascistische verzets-organisatie, genaamd „Partita Fascista Delia Riscossa" (fascistische partij van de opstand) heeft ontdekt. De ontdekking werd gedaa,n naar aanleiding van de arrestatie van een man, die 'nbuis met ont plofbare stof en twee handgrana ten bij zich had. In de woning van de arrestant vond men wape nen en ammunitie alsmede fascis tisch propagandamateriaal en do cumenten betreffende de organi satie. Zaterdagmorgen omstreeks half tien is bij Elzendorp onder de ge meente Gemert een vliegtuig van de R.A.F. neergestort en totaal uit elkaar geslagen. Voor zover men heeft kunnen vaststellen werd het toestel alleen bemand door de „Staffsergeant" Peter Hickson, die, onherkenbaar verminkt, aan de hand van zijn papieren geïdentificeerd kon wor den. Het vliegtuig maakte deel uit Van een formatie van zes vliegtui gen, welke Zaterdagmorgen met Engeland als bestemming van een vliegveld in Duitsland was opge stegen. Na het noodlottige ongeval zijn de andere vijf toestellen behouden op het vliegveld Welschap bij Eindhoven geland. De commanderende officier van de staf van de R A.F.,welke op het vliegveld Welschap is gedeta cheerd, begaf zich hierna (Wimid- dellijk naar de plaats van het on geval. Nader vernemen wij, dat het een Tempest-vliegtuig was. Deze toestellen waren reeds in de oor log bij de R.A.F. in groten getale in gebruik. Het zijn „fighters" en bekend (bij de Duitsers berucht) om hun grote snelheid, welke die van de Mosquitos overtreft. De schoenwinkels zullen in de week van 11 tot en met 16 Augus tus a.s. gesloten zijn wegens vacantie. In hun Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende wijzi ging wet dienstplichtvoorzienin gen, zeggen de Ministers van Oorlog en Marine o.m, dat zij zich gevleid hadden met de hoop, dat het mogelijk zou zijn de moeilijk heden, welke het voltooien van het wetsvoorstel tot herziening van de diensplichtwet in de weg stonden, zo tijdig te overwinnen, dat verlenging van de geldigheids duur van de wet van 10 Januari 1947 niet nodig zou zijn geweest. De omstandigheden laten zich echter niet dwingen. Wat betreft de onzekerheid om trent de duur van het verblijf in werkelijke dienst is er misver stand in het spel. De dienstplicht wet toch regelt niet de duur van de werkelijke dienst voor tijden als de thans bestaande. De Minister van Oorlog schat het verblijf onder de wapenen in deze tijd op een duur van 2% jaar althans voor het gros van de op geroepen dienstplichtigent doch zegt ernstig te streven naar ver korting voor de nabije toekomst. VERKEERSMAATREGELEN OP DE WEG MOERDIJK-BREDA Het grote aantal ongevallen op de Rijksweg MoerdijkBreda on der Zevenbergschehoek is voor 't gemeentebestuur aldaar aanlei ding geworden maatregelen te treffen ter beveiliging van het verkeer. Naast een inhaalverbod is door aanduiding met borden in deze gemeente "ook de maximum snelheid van 40 km per uur van kracht geworden. g) (Nadruk verboden.» „Dus daarmee is dat vraagstuk meteen opgelost," zei de practi- sche Elisabeth. „Blijft dus nog de keuze tussen 'n nieuwe kantoor betrekking óf Ze zweeg even om meer indruk te maken, en keek me strak aan. „Of dit!" En ze wuifde met het papier, dat ze had staan bekijken. Er stonden foto's op van vrolijke meisjes met leren broeken en lange kielen aan, druk bezig met allerlei uiteenlopende werkzaam heden. Ze maakten boter, ze hooi den, ze voedden jonge kalijes met grote flessen.- Onder de prentjes stond: „Voelt u hier iets voor? Ik staarde Elisabeth aan, alsof ik dacht, dat ze gek geworden was. Bij het Landleger gaan! Ik! Ja jij Help ook eens wat mee VIJF HUIZEN IN 30 DAGEN GEBOUWD. Eten Bredase aannemersfirma heeft bewetzen, dat in 30 dagen 5 huizen kunnen worden gebouwd. Drie metselaars en twee sjouwers van deze firma hebben op de wqk Kruissraat onder de gemeente Hoeven bij Breda deze prestatie geleverd. Zij hebben vijf bunga lows in rode bakstenen (in totaal 130.000 stuks) gebouwd, welke als plattelandisrwoning zeer goed moeten voldoen, naar men ons verzekert. De woningen hebben een opper vlakte van 9,80 X 6,70 en be staan uit een kleine hal en toilet, een ruime huiskamer, kleine keu ken en drie middelgrote slaap kamers. De vloeren bestaan uit houtgraniet. Het dak bevindt zich onmiddellijk boven de gelijkvloer se woonvertrekken, zodat de be woners niet de beschikking hebben over een zolder of vliering. Bij de bouw van deze woningen wordt vooral bespaard op hout. Wan neer Nederland straks wat ruimer over materiaal beschikt, zouden deze semi-permaruente woningen met weinig kosten en moeite om getoverd kunnen worden tot per manente huizen. ZIJN GEWEER SPRONIG UIT ELKAAR. De 23-jarige J. van Reekum te Meteren was in een kersenboom gaard bezig met kersen keren. Toen een koppel vogels op de kersen wilde neerstrijken schoot Van F. met een geweer dat hij bij zich had, met het noodlottige ge- Volg, dat het geweer uit elkaar vloog en hij zwaar gewond werd Bij aankomst in het ziekenhuis (bleek het slachtoffer te zijn over leden. DE INBRAAK TE HELMOND. Omtrent de inbraak bij de B. B. A. te Helmond, waarbij een der daders de Helmondse koopman P. de B., dodelijk werd getroffen door een revolverschot, vernemen wij van de zijde der politie nog het volgende: De recherche had zich in 'n ring om de dieven opgesteld. Na een waarschuwingsschot struikelde een der politiemannen in een kuil, waarbij in zijn val zijn wapen af ging in de richting yan een der daders met het bekende noodlot tige gevolg. Er was dus geen sprake van, dat door de recherche bewust op de mannen werd geschoten. Dit zou trouwens gezien hun ringvor mige opstelling voor hen zei. eveneens groot gevaar hebben opgeleverd. CLANDESTIENE JENEVER STOKERIJ ONTDEKT. Bij enige inwoners van Vught heeft de politie na diepgaand on derzoek een clandestiene jene verstokerij ontdekt. Een der aangehoudenen werd enige tijd geleden gearresteerd, verdacht van smokkelhandel op Zwitser land. Hij werd toen later vrijge laten. JONGEN VERDRONKEN. Tijdens de herstelwerkzaamhe den aan de Alphense brug, die zoals gemeld de vorige week, toen een te zware vrachtauto passeer de, is ingezakt, worden de voet gangers en wielrijders per pont over de Oude Rijn gezet. Vrij dagmiddag heeft zich hierbij een noodlottig ongeval voorgedaan. Toen de pont enkele meters van de wal was, klom het 11-jarige zoontje van de familie Bruines op de rand van het vaartuig. Het ventje verloor echter het even wicht, viel in het water en hoe wel de jongen vrij goed kon zwemmenl, verdween hij onmiddel lijk in de diepte. Onder de oog getuigen op de wal en op de pont bevonden zich verscheidene goede zwemmers. Binnen enkele secon den sprong minstens een tiental personen te water om naar de jongen te zoeken. Vermoedelijk is deze echter door de sterke stroom meegesleurd, want nie mand slaagde er in hem te vin den. Een uur later is het lijk van de knaap door de politie opge haald. Twaalf jaar geëist. Gejus van der Meulen, jaren lang de populaire doelverdediger van het Nederlands voetbalelftal, had zich Zaterdagochtend voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof te verantwoorden voor zijn houding tijdens ide oorlog. Het is een hele sobere zitting geworden, afgezien van de paar fotografen, die bij de aanvang van de zitting hun camera's op de ex-doelverdediger richtten. Er waren geen getuigen opgeroepen en tussen het begin der zitting en de eis van de Procureur-Fiscaal lagen slechts twaalf minuten. De thans 44-jarige kinderarts Dr. Gejus van der Meulen. uit Haarlem legde zijn spaarzame verklaringen slechts aarzelend af. Op de formele vraag van de pre sident, Mr. B. van Gaay Fortman, of hij wist, dat Nederland vanaf Mei 1940 in oorlog was met Duits land, zegt Van der Meulen: „Ik wist, dat er geen vrede was, maar het is niet tot me doorgedrongen dat er oorlog was". In September 1940 sloot hij zich bij de N.S.B. aan en in 1941 keur de hij voor de Haarlemse arbeids beurs vrijwillige arbeidskrachten voor Duitsland. In September 1942 gaf Van der Meulen zich op voor het vrijwilli gerslegioen Nederland, terwijl hij reserve-officier van gezondheid was geweest en dus de eed van trouw aan de Koningin had afge legd. „Heeft U niét overwogen, dat U trouw aan de Koningin had ge zworen?" vraagt de President. „Het is misschien te kinderlijk om het te zeggen" antwoordt Van der Meulen aarzelend „maar ik heb 't niet overwogen". Na drie maanden dienst in de kazerne te Dresden ging de oud- doelverdediger naai' Kroatië en vandaar naar Rusland. Tot het einde van de oorlog is hij de Duit sers trouw gebleven. Van der Mleulen heeft bij het vooronderzoek verklaard, dat hij tot zijn daden gekomen is. omdat hij zich als arts verplicht voelde de vele jongeren die in Duitse krijgsdienst traden bij te staan. Bovendien verliep door zijn on nationale houding zijn practijk als kinderarts. In 1941 en 1942 solliciteerde hij naar het ambt van Hoogleraar aan de Amster damse universiteit en slechts aan de afwijzende houding van de cu ratoren, die zijn prestaties op het gebied van de kindergeneeskunde niet hoog aansloegen, is het te danken, dat deze benoeming niet tot .stand kwam. Ze zeggen, dat Engeland om voed sel vraagt. 'tZiet er naar uit" ze wierp een veelzeggende blik op mijn triestig koffiemaaltje - „je moest je dus maar beschikbaar stellen, Joan." „Zou je er zelf niets voor voe len?" vroeg ik zoetsappig. Ik?" schreeuwde Elisabeth op haar beurt. ,,Ze zouden me er met geen zeven paarden naar toe krij gen. Merci. Ik zou er ziek van worden!" „En toch vind je, dat ik er maar toe besluiten moest?" ,Voor jou zou het schitterend zijn," verklaarde mijn vriendin schaamteloos. „Je bewijst je land een dienst, werkt heerlijk gezond in de open lucht, wordt sterk en opgeruimd en vergeet, dat er nog zoiets bestaat als mannen!' O ja, 't is voor jou geen kunst, om op zo'n gezellige, onbezorgde manier over „vergeten" terpra ten zei ik geprikkeld. „Wacht jij maar eens...! Als jouw uur eens slaat..." Elisabeth oTinnikte. Er zijn wel gekker dingen ge beurd," dreigde ik haar, „dan dat een meisje als jij ook nog eens haar hart verliest." Ja en dat een meisje als jij, over een ingebeelde „ongelukkige liefde" heenkomt, dat is nog nooit vertoond!" hoonde zij. „Nu, om weer eens verstandige taal te pra ten wat dunk je van het Land- leger-idee Maar maar ik zou me na drie dagen ophangen!" stribbelde ik t6§6ii. „En als je de verkeerde man trcuwt, waarschijnlijk al na één of twee!" antwoordde Elisabeth onbarmhartig. „Wat 'n romantisch keerpunt in m'n leven!" zei ik spottend. „Zal ik in 'n leren broek en een ge smookte kiel gaan rondlopen? Of zal ik met iemand trouwen, die ik niet zou kennen als ik hem op straat tegenkwam? Wacht, ik ga kruis of munt gooien. Heb je een penny bij de hand, Elisabeth „Doe niet zo idioot." „Maar ik meen het! Heb je een penny?" „Ik heb m'n laatste in de munt meter gestopt." Dan moet 't Hier maar mee. Ik 'nam het laatste droge biscuitje van het schaaltje. „Engeland vraagt voedsel," zei ik plechtig. Kruis ik ga 'taan voedsel helpen. Munt ik ga trouwen De Procureur-Fiscaal, Mr. Janssen, zeide, dat iedereen, die iets afweet van het leger, weet, dat het één organisatorisch ge heel is, waarin ook de medische dienst een zeer belangrijke plaats inneemt. Deze academisch ge vormde verdachte, die vele jaren in ons land een zeer populaire fi guur is geweest, is wel in het bij zonder voor de Nederlandse jeugd en vooral voor de wankelmoedigen een slecht voorbeeld geweest. Mr. Janssen eiste daarop twaalf jaar en ontzetting uit de kiesrech ten voor de duur van het leven. De verdediger, Mr. Van der Wal, bestreed de opvatting van de Procureur-Fiscaal, dat Dr. Ge jus van der Meulen ten tijde van zijn dienstneming bij het vrijwilli gerslegioen nog een beroemd en populair man zou zijn geweest. „In de sport verrijzen en dalen sterren" aldus Mr. Van der Wal „vandaag is het Kraak en gisteren was het Van der Meulen" De raadsman haalt verder nog een 'schrijven aan van de bekende schaker, Dr. Euwe, die als zijn mening te kennen geeft, dat zijn vriend Gejus van der Meulen bij zijn intrede is de S.S. geen slechte bedoelingen hebben voorgestaand. Hij zou vriend en vijand op me disch gebied hebben willen bij staan. Als de President, Mr. de Gaay Fortman, aan het eind van de zit ting verdachte het laatste woord verleent, zegt Van der Meulen: „Ik geloof, dat U een betere kijk op de zaak had kunnen krijgen als we de gelegenheid gehad zouden hebben de zaak rustig te bespre ken, doch in zo'n korte tijd is dat onmogelijk". President: „U hebt hiertoe alle tijd". Van der Meulen: „Neen. dat gaat hier niet". De President bepaalde daarop de uitspraak op 5 Juli a.s. „om onderdak te zijn." Kruis is de kant van 't biscuitje, waar de naam van de fabrikant op staat. Daar gaat-ie!" Ik gooide het ding een heel eind Omhoog. Het viel neer, duikelde een paar maal over het lege blaad je en bleef tqen plat liggen. „Kruis!"1' „Landleger!" schreeuwde Elisa beth. ,We zitten er aan vast!" „We?" ,,'tHeeft er alle schijn van, hè? Ik veronderstel, dat ik wel mee zal moeten om 'n oogje op je te houden," bromde mijn vriendin, die nog zo kwaad niet was als ze eruit zag. „En dan maar afwach ten wat ervan komt!" Veertien dagen later stonden we allebei naar onze nieuwe Land- legerhoeden te gluren in het smalle coupé-spiegeltje van een spoorwegwagon op weg naar de provincie. VIERDE HOOFDSTUK. De eerste avond in het kamp. Het toneel is wel heel wat ver anderd sedert het vorige bedrijf! Inplaats van een bedompt kan- De Officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-'Hertogen- bosch voor de Provincie Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Catharina M. Seen, Schoon- dijke 250 betalen en ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk zijn buiten vervolging gesteld: P. J. Hubregtse, Groede; Fran- cien de Mul, Philippine, omdat de gerezen verdenkingen niet onge grond zijn gebleken, doch de schuld van zodanige aard, dat oplegging van straf of strafmaat regel niet gerechtvaardigd is te achten. toor in Londen het trainingskamp der Landmeisjes midden in Wales. Inplaats van een beknopte flat op de zesde verdieping met uit zicht op daken en steegjes, een enorme, lichte barak en rondom een wereld van groen groen groen... Alle ramen stonden wijd open op die eerste avond, toen Elisa beth en ik in het kamp arriveer den. Onze eerste indrukken? Ik kan er niet veel anders van zeggen, dan dat we niet in de stemming waren om ook maar iets te appre ciëren of zelfs maar „geschikt" te vinden. Bek-af, stijf van onze lan ge treinreis, onwennig in onze vreemde uniform en zware laar zen, volgden we de jonge leidster, die ons van het prutsige station netje Careg" had afgehaald en ons daarna voortsleurde langs ein deloze wegen en lanen naar deze barak. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2