Schrijven van aan de de Indonesische delegatie Commissie-Generaal Verlenging van de machtiging GELDZUIVERING De toestand in Hongarije Prettig .vooruitzicht! Brief van de Commissie-Generaal aan de Republikeinse Delegatie ZATERDAG 21 JUNI 1947. Resolutie voor arbeïdsvr ijheïd GRATIEVERZOEKEN DE KABINETSZITTING Verdeling van Bengalen? Hongaarse President biedt ontslag aan Brand in Basiliek van Boedapest De onderhande lingen afgebroken 1 Mare Clark over het communisme in Oostenrijk Bisschop van Triest gemolesteerd Het „Witboek" over Koning Leopold Hongerstaking te Keulen Ook voedselschaarste in Oost-Duitsland Ex-Burgemeester Voute krijgt 6 jaar met aftrek Het Ned, en Belgische transito-verkees Het voorstel van Marshall I Frankering bij Abonnement - Terne u/en WEERS>rERW ACHTING, medegedeeld door het K N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: /waar be-wolkt met regen. Matige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zw. bewolkt met regen, later brekende bewolking. Iets lagere temp. dan Vrijdag. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie- adrea Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel- 2510 - Na 0 uur 2073. Hoofdagentschap voor •7est ieeuwsch-Vlaanderen «Villemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 533. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ct.minimu» per advertentie l,ö*. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur, Rubriek kl. advertentie® 15 regels 00 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blafl 10 ct. meer. Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal ZON EN MAAN. 1947 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 22 4.19 21.04 8.20 —.18 23 4.20 21.04 9.48 —.38 24 4.20 21.04 11.12 —.40 25 4.20 21.0k 12.32 —.54 26 4.21 21.04 13.48 1.08 27 4.21 21.04 15.03 1.21 28 4.22 21.04 16.18 1.36 29 4.22 21.04 17.31 1.52 30 4.23 21.04 18.43 2.12 Ben woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft tegenover de vertegenwoordiger van de Agence France Presse te Batavia verklaard, dat de Indonesische de legatie Vrijdag een schrijven heeft gericht tot de Commissie-Gene raal. In dit schrijven verklaart de de legatie zich bereid alle voorstellen vervat in de Nederlandse nota va* 27 Mei, te aanvaarden. In het schrijven wordt voorts vertelaard, dat de Indonesische delegatie de spoedigst mogelijke vorming van een interimregering, als ontworpen door de Commissie- Generaal, accepteert. Verder wordt gezegd, dat de delegatie eveens accoord gaat met de ziens wijze, in de Nederlandse nota ge tekend, betreffende de instelling van federale organen voor de toe komstige verenigde staten van Indonesië, alsmede met de econo mische structuur van deze fede ratie. Resumerend verklaart de Indo nesische delegatie zich bereid tot het aanvaarden van alle punten, in de bijlagen bij de Nederlandse nota vervat. "Uit Batavia is van Aneta beves tiging ontvangen van het bericht, dat de republikeinsche delegatie zich met een schrijven tot de Commissie-Generaal heeft ge wend. In dit schrijven, zo meldt Aneta, wordt de zakelijke inhoud weergegeven van de politieke ver klaring, welke Sjahrir Donderdag avond heeft afgelegd. De woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft ook aan Aneta medegedeeld, dat de repu bliek zich in het [bedoelde schrij ven verenigt met de Nederlandse voorstellen ten aanzien van de interimregering. Eveneens wor den de voorstellen omtrent de in stelling van federale organen, blij kens het schrijven, aangenomen. u»n was yan Nederlandse zijde echter nog niet bereid tegenover Aneta enig commentaar te geven. ÏBen zegsman, die in nauw con tact staat met de Oommissie- Generaal, doch niet tot dit col lege behoort, heeft tegenover Aneta verklaard, dat men zich over de brief van de republikein se delegatie aan de Oommissie Generaal verheugt, aangezien deze wellicht de mogelijkheid opent om de toepassing van uiter ste middelen te vermijden. Een nadere opheldering behoeft de vraag of bij de federale orga nen", in het republikeins schrijven genoemd, inbegrepen zijn alle or ganen en colleges waarin voorzien is of die voortvloeien uit de Ne derlandse nota van 27 Mei. Officiële mededeling. Officieel wordt medegedeeld, dat de berichten over een mededeling van de woordvoerder van de Com missie-Generaal inzake het aan vaarden van de Nederlandse nota van 27 Mei niet juist zijn en dat deze woordvoerder geen dergelijke verklaring heeft afgelegd. Wel heeft de republikeinse delegatie een schrijven aan de Commissie^Generaal doen toeko men, waarin de zakelijke inhoud van de radiorede is vervat, welke Soetan Sjahrir Donderdag heeft gehouden. Hierin wordt de gedachte van een interim-regering aanvaard, alsmede het scheppen van fede rale organen zonder dat daaraan werd toegevoegd, dat deze vol gens de Nederlandse voorstellen zouden moeten zijn ingericht. Voorbarig optimisme? De woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft zich, naar het schijnt, door een overdreven optimisme laten meeslepen toen hij aan de correspondent van A.F P. te Batavia Vrijdagmorgen Het Internationaal Arbeidsbu reau heeft aan de 13de ïntema- B*hht'onale Arbeidaconfer&ntle Genève een resolutie voorgelegd, waarin vrijheid van vereniging en onderhandeling voor arbeiders en werkgevers in de gehele wereld wordt gevraagd. Deze resolutie is opgesteld, nadat de kwestie door de economische en sociale raad van de Ver. Naties, naar het Internationaal Arbeidsbureau was verwezen. In de resolutie wordt het beginsel van de verplichting om alleen bij een vakvereniging aangesloten arbeiders in dienst te nemen, mits in gemeenschappelijk overleg aanvaard en in een con tract omschreven, erkend. Er wordt geen gewag gemaakt van gedwongen arbitrage, doch wel van de instelling van vrijwillige regionale en nationale verzoe- nings-instanties verklaarde, dat de Indonesische delegatie alle Nederlandse voor stellen had geaccepteerd. De oorrespondent van A.F.P. heeft thans yan een woordvoerder van de Nederlands-Indische rege ringsvoorlichtingsdienst en van verschillende persoonlijkheden uit de omgeving van Dr. Van Mook de mededeling ontvangen, dat de woordvoerder der Commissie- Generaal ,,zich vergist had". Het is juist, aldus deze zegslieden, dat de Indonesische delegatie de vorming van een interimregering heeft aanvaard en wel op zeer korte termijn, maar de rest van de brief beperkt zich tot een her haling, of ten naaste bij een her haling, van de radiorede, welke Sjahrir Donderdagavond heeft ge houden. Het kernpunt van deze brief, waarvan de tekst overigens nog niet is gepubliceerd, is dat ,,de interimregering tot taak zal heb ben de instelling van federale or ganen, zoals voorzien in de bijla gen bij de nota van de Commissie- Generaal". Dit echter betekent niet noodzakelijk, dat de Indone sische delegatie alle Nederlandss voorstellen heeft geaccepteerd Officiële Nederlandse kringen hebben voorts nog medegedeeld dat Dr. Van Mook en zijn rege ring Vrijdagavond zouden confe reren, teneinde de inhoud van de brief van de Indonesische delega tie te bestuderen en teneinde te beslissen welke uitleg hieraan moet worden gegeven. Nadat de zeeliedenvakver bonden aan de Oostkust der V. S. besloten hadden een loonsverho ging van 5 te accepteren, is ook aan de Westkust de staking opgeheven. Bij Kon. Besluit is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van J. H. A. M. Driehuis, tot de dood straf veroordeeld brj sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch. Het doodvonnis is Vrij dagmorgen voltrokken. Bij Kon. Besluit is gratie ver leend aan J. H. J. von Fireitag Drabbe, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bij zondere Hof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in een ge vangenisstraf van 15 jaar. Het Kabinet heeft gisteren tot omstreeks 1 uur vergaderd. De Regering heeft hiermede haar onderling overleg over die Indi sche aangelegenheid voorlopig beëindigd. Zij heeft vooralsnog geen aanleiding gevonden tot het doen van nadere mededelin- gerV Verwacht wordt, dalfc het Kabi net deze week niet meer zal bijeenkomen. De Minister-President en Mi nister Jonkman zijn Vrijdagmid dag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Bij de Tweede Kamer in inge diend een ontwerp van wet strek kende tot verlenging van de machtiging, bedoeld in artikel 1, eerste lid, van het machtigingsbe sluit geldzuivering, zoals dit was gewijzigd bij de wet van 8 Augus tus 1946. De strekking van dit wetsont werp is, bovenbedoelde machti ging te verlengen met een termijn van één jaar. In afwijking van de oorspronkelijke doelstelling zal deze machtiging echter slechts beperkt blijven tot het vaststellen van bepalingen met betrekking tot de afwikkeling van de geld zuivering. Hoewel thans kan worden ge zegd, dat het wegens de geldover- vloed, die tijdens de toezetting ont staan was, destijds dreigend ge vaar van inflatie is afgewend, is de geldzuivering nog niet geheel voltooid. Werden de blokkerings- toepalingen in het afgelopen jaar verzacht, toch bleef er een grote hoeveelheid geblokkeerd geld over, waaraan nog geen defini tieve bestemming kon worden ge geven. Daartoe moest na de tot standkoming van de wet op de wermogenaanwasbelasting ge wacht worden op het van kracht worden van het wetsontwerp ver mogensheffing ineens. Zodra ook deze wet is afgekondigd, zal wor den overgegaan tot de afwikke ling van de geldzuivering. welke dan naar de Minister van Finan ciën vertrouwt, tomen een jaar haar beslag zal krijgen. De thans nog resterende taak, om in het kader van de bijzondere heffingen het eenmaal geblokker- de tegoed af te wikkelen op zoda nige wijze, dat monetair de gun stigste resultaten wonden verkre gen en dat storingen in de geld- sfeer zoveel mogelijk worden ver meden brengt mede, dat de Mi nister ook in de afwikkelings- phase zal moeten beschikken over de op dit moeilije terrein vereiste vrijheid van handelen en ingrijpen. Op deze wijze zullen eventueel tij delijke verstoringen op de geld- en kapitaalmarkt, welke zich af gezien van totjzondere externe fac toren als gevolg van de hef fingen zouden kunnen voordoen, op dynamische wijze worden op gevangen. Het verlengde machtigingsbe sluit geldzuivering zal het ten slotte ook mogelijk maken de be staande geldzuiveringabeschikkin- gen geleidelijk weer in te trekken. In de memorie van toelichting wordt omtrent deze voorgenomen afwikkeling, welke een bestem mingsmogelijkheid zal openen voor de grote massa geblokkeerde tegoeden, in. grote trekken nog het volgende medegedeeld. Hier bij zij allereerst opgemerkt, dat deze afwikkeling zich met name in de vermogensfeer zal dienen te voltrekken. In de eerste plaats zullen de houders van geblokkeerde saldi en inschrijvingen in het 3 groot boek 1946 deze geblokkeerde mid delen kunnen en moeten aanwen den om zoveel mogelijk hun aan slagen in oude belastingen, de vermogensaanwasbelasting 'en de vermogensheffing ineens te vol doen. Voor zover daarna nog een overschot aan geblokkeerde mid delen overblijft, zullen de houders ervan in de eerste plaats in de gelegenheid worden gesteld deze middelen tegen verkrijging van andere vermogenswaarden over te dragen aan derden, die daarmede rechtstreeks aan de ontvanger der directe belastingen hun aan slagen in de oude belastingen, de TcrmogensaanwasbeLasting en de vermogensheffing zullen kunnen voldoen. Deze faciliteit is twee ledig: Aan hen, dieter voldoening van hun aanslagen vermogens waarden zullen moeten verkopen of bezwaren dan wél leningen wil len aangaan, geeft zij gemakkelij ker gelegenheid om een daartoe bereide tegenpartij te vinden, ter wijl de houders van een overschot aan geblokkeerd tegoed een be- steanmingsmogelijkheid voor hun tegoed wordt geboden. Aangezien in het kader van het vermogenschangement, d.w.z. de omzetting van vermogensbestand- deling ter voldoening van de hef fingen ineens, ongetwijfeld Ook af stoting van effectenbezit noodza kelijk zal blijken te zijn, zullen houders van een overschot aan geblokkeerd geld onder zekere voorwaarden voor zover nodig in de gelegenheid worden gesteld daarmede ter beurze effecten te kopen. Hierdoor zullen ook zij op dat terrein kunnen bijdragen tot een vergemakkelijking van de liquidatie van vermogenswaar den ter voldoening "an aanslagen in de heffingen. Ter vermijding van dubbele koersen zal hier niet de eis van rechtstreekse over dracht van het geblokkeerde te goed aan de ontvanger der direc te belastingen ter voldoening van aan de verkoper der effecten op gelegde aanslagen in oude belas tingen, in de vermogensaanwas- belastingen, in de vermogenshef fing ineens worden gesteld. Om te voorkomen, dat deze faciliteit zal worden misbruikt, om te trach- i ten via de Effectenbeurs geblok keerd tegoed om te zetten in vrij geld zulks geldt dus speciaal hen die thans niet over vrij geld of realiseerbare activa beschik ken zal bepaald worden, dat de aldus gekochte effecten geduren de drie jaren gedeponeerd moeten worden bij een bank. Aan dit depot kunnen zij slechts worden onttrokken onder deponering van andere effecten tot een overeen komstige koerswaarde. In het belang van de kleinere spaarders, die niet in aanmerking komen om deel te nemen aan het „vermogenschangement", zullen overschotten aan geblokkeerd te goed tot een bedrag van 5000, per persoon kunnen worden om gezet in een speciale deposito rekening, welke in vijf jaarlijkse termijnen zal worden vrijgegeven. Op deze wijze kunnen de kleinere spaarders blijven in de hun ver trouwde sfeer, namelijk bij de in stellingen, waaraan zij hun gelden hadden toevertrouwd. Voor de ondernemers, in het be zit van overschotten aan geblok keerde middelen, zal eveneens een speciale faciliteit worden ge schapen en wel door overboeking van dergelijke tegoeden naar een investeringsrekening. Deze zal binnen vijf jaar geleidelijk kun nen worden omgezet in verhandel bare certificaten. Tenslotte zal de houders van overschotten aan geblokkeerd te goed de mogelijkheid worden ge boden om dit tegoed onder zekere voorwaarden aan te wenden ter betaling van koopsommen terzake van overeenkomsten van levens verzekering. De overschotten aan geblok keerd tegoed, die in het kader van de vermogensverplaatsing of van deze afwikkelng geen be stemming hebben gevonden, zul len uiteindelijk worden omgezet in obligaties ener langlopende staatslening. Wanneer deze restanten in to taal zeer gering blijken te zijn, zullen zij eventueel eenvoudig- heidshalve kunnen worden vrij gegeven. Overeenkomstig de destijds ge dane toezeggingen zullen houders van inschrijvingen in het 3 Grootboek 1946 deze inschrijvin gen, voor zover zij deze niet be hoeven ter voldoening van door hen verschuldigde zekerheidsstel lingen of aanslagen in de vermo gensaanwasbelasting of in de ver mogensheffing ineens, tegen vrij geld kunnen overdragen aan der den. Hierbij is de voorwaarde ge steld, dat de aldus overgedragen inschrijvingen rechtstreeks wor den overgeboekt naar de ontvan ger der directe belastingen ter betaling van aan deze derden opgelegde aanslagen in de heffin gen. De houders van bedoelde overschotten aan inschrijvingen in 't 3 °/o Groothoek 1946 zullen deze bovendien in het kader van de vermogensverplaatsing kun nen aanwenden ter verwerving van vermogensbestanddelen of het verstrekken van leningen, waar bij wederom de vervreemders van vermogensbestanddelen of de leningdebiteuren gehouden zijn de verworven Groothoekinschrijvin gen rechtstreeks aan de ontvan ger der directe belastingen over te dragen. Bovenstaande richtlijnen der af wikkeling geven slechts ruwweg de mogelijkheden weer, welke zul len worden geopend voor de hou ders van geblokkeerd tegoed, het welk niet voor betaling van hun opgelegde aanslagen in belastin gen zal worden aangewend. Graaf Gy*Uala Dessewffy, lid van de parlementsfractie der Hon gaarse partij der kleine boeren en vooraanstaand figuur in de ver zetsbeweging, heeft met zijn vrouw Hongarije "erlaten om in Oostenrijk in ballingschap te gaan. Graaf Dessewffy, die niet hij de processen inzake de samen zwering is betrokken, heeft in een brief aan zijn vrienden en partij leiders verklaard, dat hij vrijwillig in ballingschap ging. omdat hij het niet eens is met de huidige regeringspolitiek. In het parlement, waar partij leden en onafhankelijken de Hon gaarse regering weer hebben aan gevallen, deelde het lid Pfeiffer mee, dat de communistische partij de andere partijen van de Hon gaarse coalitieregering zal voor stellen om brj de verkiezingen in de herfst alle als een enkele rege- Generaal Lawton Collins, direc teur van de voorlichtingsdienst van het Amerikaanse Departe ment van Oorlog, heeft tijdens een congres van de vereniging van reserve-officieren o.m. ver klaard: „De V. S. moeten 1.750.000 manschappen onmiddellijk 'be schikbaar hebben op de dag van een eventuële mobilisatie. De V. S. bezitten thans zes divisies, terwijl Rusland er 200 kan op stellen zonder nog rekening te houden met 100 divisies uit de satellietlanden. Wij beschikken over 4000 vliegtuigen, de Russen over meer dan 10.000". Collins vestigde de aandacht der officieren ook op een toekom stige oorlog, waarin van alle middelen gebruik gemaakt zal warden, waarvoor de oorlogvoe renden tot nu toe zijn terugge deinsd. Tenslotte wees Collins nog op de noodzakelijkheid om de Ameri kaanse militaire politiek met de buitenlandse in overeenstemming te brengen. NEDERLANDS STRIJD TEGEN HET WATER. Op verzoek van het Ministerie van Buitenlandse Zaken is door de dienst van de Rijkswaterstaat een groot tentoonstellingstuk ver vaardigd over Nederland's strijd tegen het water. Dit stuk zal worden tentoongesteld ter gele genheid van de tulpenfeesten in het Amerikaanse stadje Holland Michigan, terwijl het vervolgens ook in andere Amerikaanse ste den zal worden geëxposeerd. De vertegenwoordigers van de niet-Mohammedaa"se gebieden van Bengalen hebben gisteren in de wetgevende vergadering ge stemd voor verdeling van de pro vincie bevolking groot zestig millioen zielen volgens het Britse voorstel. De vertegen woordigers 'der Mohammedaanse gebieden echter, in Aparte hijeen- komst, spraken zich uit tegen verdeling. Deze twee stemmin gen vonden plaat3 nadat in ge zamenlijke bijeenkomst met 126 tegen 90 stemmen gestemd was voor aansluiting hij een nieuwe, aparte constituerende vergadering en tegen aansluiting bij de be staande. (Volgens het Britse voorstel zal verdeling plaats vin den wanneer daartoe door een van beide partijen bij eenvoudige meerderheid van stemmen de wens te kennen wordt gegeven.) ringsblok ter stembus te tijgen, In dit blok zouden de partijen haar eigen karakter bewaren en haar eigen lijst van candidaten hebben. Om echter tijdrovende verwikkelingen tussen concurre rende partijen te vermijden zou het blok volgens een gemeen schappelijk program te werk gaan. De Hongaarse President, Zoltan Tildy, heeft gistermorgen op een speciale bijeenkomst van het kabinet, welke te half zes plaatse lijke tijd plaats vond, zijn ontslag aangeboden, aldus heeft zijn voor malige kabinetschef, Laslo Jekely gisteren te Genève medegedeeld. Het Hongaarse kalbinet heeft geweigerd het ontslag van de pre sident, Zoltan Tildy, te aanvaar den. Tildy stemde er in toe nog enkele dagen in functie te blijven, teneinde de huidige gespannen po litieke situatie niet te doen ver ergeren, aldus voegde Jekely aan zijn mededelingen toe. Volgens Jekely heeft Tildy ver klaard, dat zijn positie te zeer verzwakt was na Jekely's ontslag Jekely, die geweigerd heeft uit Zwitserland naar Hongarije terug te keren, was van ,plan Vrijdag avond per vliegtuig uit Genève naar New-York te vertrekken. Hij is in Genève echter opge houden. In de Basiliek tan Boedapest is brand uitgebroken. De grootste koepel van 't gebouw brandde he vig. Grote stukken metselwerk vallen van tijd tot tijd op het dak van de Basiliek en in de omlig gende straten. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De Basiliek is de voornaamste Rooms-Katholieke kerk in Boeda pest. De koepel was een copie van die van de Kathedraal van Florence. De Commissie-Generaal heeft in antwoord op de tegen-nota der Republikeinse delegatie een uitvoerig schrijven aan deze dele gatie doen toekomen, waarin op de verschillen van zienswijze ge detailleerd wordt ingegaan. Samenvattend acht de Com missie-Generaal de Republi keinse voorstellen zodanig on bevredigend, dat vrijwel van een afwijzing van haar nota kan worden gesproken. Zij negeren de rechtspositie, zoals die in de overeenkomst van Linggadjati was aan vaard; zij stellen een alge meen overwicht van de Repu bliek tegenover de federale constructie; zij verwerpen de grondslag van samenwerking, die in wederzijdse zegging schap behoort gelegen te zijn en zij bieden ten slotte geen waarborg voor een werkelijk veilige en rechtmatige terug keer van hen, die uit het Re publikeinse gebied verdreven zijn, of voor de positie van die tallozen, welke met de Neder lands-Indische Regering heb ben samengewerkt). De Commissie-Generaal meent derhalve, dat de Repu blikeinse Nota haar geen mo gelijkheid tot verdere onder- handeling biedt en heeft, overeenkomstig de slotzin van haar nota, de vraag, wat er verder te gebeuren staat, voorgelegd aan de Nederland se Regering. Generaal Mark Clark, oud bevelhebber van de Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk, thans bevelhebber van het zesde Amerikaanse leger, heeft op een persconferentie verklaard, be vreesd te zijn. dat de communis ten in Oostenrijk, evenals in Hon garije geschied was, de overhand zouden kunnen krijgen, indien de V. S. geen vastberaden politiek voerden om de verbreiding van het communisme in Europa een halt toe te roepen. Het bezit van eigendommen, die de Duitsers de Oostenrijkers ontnamen, geeft de Russen ge weldig veel vat op het land". Ge neraal Clark was van gevoelen, dat oorlogsgevaar niet onmiddel lijk dreigde daar „het slechts een kwestie schijnt te zijn van hoe spoedig de geschillen kunnen wor den bijgelegd". gemaakt dat 9600 arbeiders van de Keulse ijzerfabrieken, con structiewerkplaatsen en machine fabrieken het werk hebben neer gelegd, daar zjj, naar zij verklaard hebben wegens de verlaging der voedselrantsoenen, niet in staat zijn te werken. Men verwacht, dat Vrijdag practisch alle fabrie ken en werkplaatsen stil zullen liggen. De staking ving aan nadat een vakveTbondsdelegatie een beroep had gedaan op de Landtag", waar haar echter werd gezegd, dat de „Landtag" geen verant woordelijkheid voor de rantsoen verlaging draagt, daar deze het gevolg is van een besluit der En gels-Amerikaanse autoriteiten. Naar het Italiaanse blad „Voce Libera" meldt is de Bisschop van Triëst, Mgr. Gisant, tijdens een officieel bezoek aan Capodistria door een vrij groot aantal perso nen aangevallen en mishandeld De bende forceerde de toegang tot het gebouw, waar de Bisschop zich bevond, en viel hem aan, ter wijl ook verschillende personen, die trachtten de Bisschop te ver dedigen klappen opliepen. De Joegoslavische politie die zich buiten het gebouw bevond, liet de geweldplegers ongehinderd hun gang gaan, aldus de „Voce Libera". Franse, Britse en Neder landse opperbevel werd gewaarschuwd. In het overzicht, gegeven van het witboek over Koning Leopold werd reeds gemeld, dat bij het „alarm van 10 Januari 1940" de Koning de Franse, Britse en Ne derlandse opperbevelhebbers op de hoogte liet brengen van de in houd der documenten, die aan boord van een defect geraakt Duits vliegtuig werden gevonden. Het witboek zegt hierover let terlijk het volgende: „Een op de grens van Limburg defect geraakt vliegtuig stelt ons, op 10 Januari 1940, in het bezit van het essentieel gedeelte van het Duits invasieplan, namelijk van het hoofdontwerpDe blik semsnelle verovering van de niet vernielde Maasbrug en tussen Na men en Givet, door luchtlandings troepen, beschermd door een sterk corps jacht- en bombarde mentsvliegtuigen. De Koning kreeg er kennis van op 11 Januari te 12.30 u. Hij gaf bevel de Minister van Landsver dediging en de Franse, Britse en Nederlandse opperbevelhebbers op de hoogte te brengen. Nadat deze gewaarschuwd wa ren en al de nodige bevelen ge geven waren, moest het daarbij blijven". In een officiële Britse verkla ring is Donderdagavond hekend Uit vele berichten uit de Ooste lijke zóne van Duitsland zou blijken, dat ook in het Oosten de voedselvoorziening in de over- bruggings-periode tot de nieuwe oogst veel zorgen baart. Men ge waagt van met hamsteraars be laden treinen, die dagelijks uit de grote stedèn naar de provincie rijden. Ook uit Mecklenburg, eens het paradijs voor de Berlijnse hamsteraars, komen thans berich ten over fourage-tochten, waar toe de daar woonachtige bevol king zelf moet overgaan. Vooral het grote aantal vluchtelingen, in dit gebied ondergebracht, heeft van de schaarste te lgden. Er zouden stakingen en demonstra ties van klein formaat plaats ge had hebben, waarvan de pers niet gewaagd hepft. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van Prof. Mr. J. A. van Hamel, heeft Vrijdagmorgen, uitspraak doende in de zaak tegen de 59-jarige Ed ward John Voüte, deze voorma lige burgemeester van Amster dam veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van 6 jaar met aftrek van het voorarrest (ruim 1% jaar). Voüte werd voorts voor het leven ontzet uit het recht tot het bekleden van ambten, het dienen bij de gewapende macht en uit het recht der verkiezing en ver kiesbaarheid. Tenslotte zijn hem het lidmaat schap en de versierselen ontnomen van de Orde van Oranje Nassau, die hem vroeger is verleend. De raadsman van de veroor deelde, Mr. A. W. Kymmell, zal een verzoek indienen voor het aantekenen van cassatie. DE NIEUWE PHILIPSFABRIEK VOOR RADIOBUIZEN TE SITTAKD. Gisteren is te Sittard de eerste steenlegging gelegd voor een nieuwe Philipsfabriek voor radio buizen. Het Philips-atelier in de tricotagefabriek „Sita" is reeds op 1 Juni in bedrijf genomen. Er werken momenteel 50 meisjes, een aantal dat tot 250 uitgebreid kan worden. Wanneer de nieuwe fa briek gereed is, kan hier 1000 man personeel te werk worden gesteld. De Belgische Ministeries vaft Buitenlandse Zaken en Buiten landse Handel delen mede, dat Baron Silvercruys, Belgisch am bassadeur te Washington, door het Ministerie van Buitenlandse Zaken ervan op de hoogte is ge bracht, dat Generaal Lucius Clay, opperbevelhebber van de Ameri kaanse bezettingszone in Duits land, instructie heeft ontvangen onmiddellijk met de Nederlandse en Belgische regeringen bespre kingen op te vatten, teneinde het verkeer dat over de Duitse havens werd geleid, opnieuw over Rotter dam en Antwerpen te doen lopen. Binnenkort, vermoedelijk begin Juli, zal een conferentie worden belegd om de techische bijzonder heden in verhand met de hervat ting van het verkeer over de Ne derlandse en Belgische havens te onderzoeken. Belgiëj Nederland, Noorwegen en Denemarken hebben, naar uit officiële bron wordt vernomen, aan de Britse regering inlichtin gen gevraagd omtrent de Britse bedoelingen ten aanzien van de voorstellen van Marshall. Men meent anderzijds te weten, dat Zweden nog geen dergelijke stap gedaan heeft en eerst wil afwach ten, welke houding de Sovjet-Unie zal aannemen. Voorzover op het ogenblik he kend, heeft Molotof nog niet ge antwoord op de uitnodiging van Bidault en Bevin. Tot op heden is nog geen der vertegenwoordi gers van- de landen van Centraal en Oost-Europa officieel met het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken in contact getreden ten aanzien van het Amerikaanse aanbod.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1