alï af* Bannen al KOFFIE THEE SPORT. i Wat de Radio brengt '(z rr« De verkiezingen in 1950 Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Uit de Provincie. middelburg. EN BIGGELAAR'S 1 A KOFFIE. BIGGELAAR'S ORANGE TEA. krijgen we ui H Maf* J BB r q p d i] ie 1 ïi13' tri L soa 13. „Allah!" riep één van de Mohammedanen van Marsians karavaan. „Kijk wat daar uit die richting nadert! Het lijkt wel of die karavaan zweeft". „Als jullie kerels zijn trekken jullie er nu op los", riep Masian die de hij gelovigheid van zij n man nen maar al te goed kende. Onder krijgsgeschreeuw stormde Mar- sian met zijn trawanten naar vo ren. Toen de Armeniër en zijn man nen echter in de buurt kwamen van de spookachtige wolk zagen zij dat er iets niet pluis was. „Deze mannen ziweven" riep de Mohammedaan weer. Ook de schoten van Marsian troffen geen doel. De wolk kwam onbeweeglijk op hem toeizweven. „Wij trekken verder" riep de Armeniër daarop kort, maar niet zonder een lichte beving in zijn stem. TANKAUTO VLOOG IN BRAND Een benizinetankwagen uit Groot Ammers, stond Maandag in een garage van de „Eerste Dor- drechtse Autobusdienst" te Wiel- drecht. op het eiland van Dor drecht gelegen, benzine bij te vul len in de garagetank. Door tot dusver onbekende oorzaak vloog de benzine in brand en in mini mum van tijd stond de tankauto in lichterlaaie. De chauffeur van de tankwagen presteerde het om de hevig bran dende wagen, die 9000 liter ben zine bevatte uit de garage te rijden.Hiermede voorkwam hij. dat de garagetank door het vuur bereikt werd. Ongelukkigerwijze zette hij de wagen vlak voor een woonhuis neer. Dit huis werd aan getast door de grote steekvlam men die uit de brandende wagen schoten. Het huis brandde ge heel af. De brand breidde zich snel uit, doch door het ingrijpen van de brandweer uit Dordrecht en 's Gravendeel kon men de brand localiseren. Behalve ge noemd huis brandde nog een huis geheel af. Ook de tankwagen werd een prooi der vlammen. De brandweerboot „Johan de Witt", uit Dordrecht, verleende eveneens assistentie. UITSLAANDE BlRAND. Woensdagmiddag heeft een zware uitslaande brand gewoed in een ijzeren loods aan de Oleander straat 7a te Rotterdam, toebeho rende aan de groothandel in krui denierswaren, was- en poetsartike len van Gebr. Alers. Deze loods was gedeeltelijk ingericht als paardenstal, gedeeltelijk als berg- plaats voor flessen met chemica liën. De brand ontstond tijdens het overhevelen van spiritus. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse en greep met drie stralen van autospuit 1 de vuurhaard aan. Zij kon ech ter niet verhinderen, dat de ge hele binnenbouw van de loods en de daarin opgeslagen goederen een prooi der vlammen werden. Gelukkig stonden er, toen de brand uitbrak, geen paarden op stal. Door ammoniakdampen zijn tij dens het blussingswerk twee brandweermannen bewusteloos ge raakt. doch zij konden, na in het Zuiderziekenhuis behandeld te zijn, hun werk hervatten. Ook enige schuttingen van aangren zende huizen zijn door het vuur vernield. RBSTAURATIE ZEEUWSE KERKEN EN MONUMENTEN. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de Provinciale Staten enkele voorstellen gedaan voor medewerking aan de restau ratie van een aantal kerken en monumenten in deze provincie. Voor de Ned. Herv. kerken te Nisse, Cadzand, Ierseke, Souburg, Uzendijke, Biervliet, St. Kruis en Aardenburg kan geen beslissing genomen worden, zolang de Rijks bijdrage voor de wederopbouw niet is vastgesteld. Voor de restauratie van de kerk te Renes- se, die ƒ30.000 zal bedragen zeg de het Rijk een bijdrage van 60 procent toe, de restauratie van de kerk en de toren te Tholen is resp geraamd op 219.000 en ƒ156.000; het totale werk zal echter zeker 800.000 kosten. De vraag of de provincie hier het gebruikelijke subsidiepercen tage kan geven, zal nader worden bezien. In de thans geraamde kosten willen Gedeputeerde Sta ten voorlopig 10 procent bijdra gen. Zij willen eenzelfde bijdrage geven aan de gemeente Borssele voor het herstel van de 18e eeuw- se vismijn. Subsidie-aanvragen voor Hervormde kerken te Ka- pelle en Zoutelande voor restau ratie van het stadhuis en de toren te Hulst Huize de Kolve te Veere, de toren te Oosterland, het orgel in de Ned. Herv. kerk te Zierik- zee, een drietal molens te Middel burg en het pand Nieuwendijk 15 te Vlissingen willen Gedeputeerde Staten voorlopig aanhouden. BENOEMINGEN. Benoemd tot gezworene van de Catharinapolder de heren J. W. Scheele Johz. en C. de Feijter Jacz., beiden te Vogelwaarde. Tot gezworene van de calami- teuze polders Margaretha c.a. de heer A. Donze te Zaamslag. Tot gezworene van de Groote Huissenspolder de heer F. P. de Kubber te Zaamslag. Tot lid van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteuze polders Serlippens c.a., als verte genwoordiger van de Groote Huis senspolder de heer L. de Putter Sz. te Zaamslag. Tot afgevaardigden van de Groote Huissenspolder naar de al gemene vergadering van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht de heren F. J. M. de Moor en F. de Kubber, beiden te Zaamslag. BEDRIJFSVORM P.Z.E.M. Ged. Staten van Zeeland heb ben op verzoek van de Prov. Sta ten nagegaan in hoeverre aan dit laatste lichaam meer invloed kan worden gegeven op de electrici- teitsvoorziening in Zeeland. In een schrijven aan de Prov. Staten zetten Ged. Staten thans uiteen, dg.t zij de voorkeur blijven geven aan de privaatrechtelijke bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. Zij willen tot de volgende wij zigingen in het bestuur van de P.Z.E.M. geraken: 1. De raad j van Bestuur zal moeten bestaan uit de voorzitter van Ged. Staten, de Griffier der Staten en zoveel leden van de Prov. Staten, dat zij tezamen de helft plus een van het totale ledental zijn; 2. de begroting zal in de Prov. Staten aan de orde komen, evenals het jaarverslag, dat moet worden be handeld voor de aandeelhouders vergadering. TERNEUZEN. Examens. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het inge- nieursexamen voor civiel-ingenieur onze stadgenoot, de heer A. P. Kok. HULST. Ernstig motorongeluk. Dinsdagmiddag te ongeveer half drie had op het kruispunt van de wegen ClingeSt. Jansteen en KapellöbrugHulst, waar zeer weinig uitzicht is en yóór de oor log een verkeersspiegel stond op gesteld, die echter door oorlogs handelingen werd vernield en se dert dien niet vernieuwd, een zeer ernstig verkeersongeluk plaats. Twee ambtenaren der Invoer rechten en Accijnzen, de grens- kommiezen J. M. Dooge uit Hulst en P. J. Meertens uit Terneuzen kwamen op een motorrijwiel uit de richting Hulst gereden en door het slechte uitzicht bemerkten zij te laat een vrachtauto, geladen met vlas, die uit de richting van Clinge kwam. Hoewel de motor rijder onmiddellijk uit alle macht remde, waardoor het motorrijwiel een kwart slag maakte, was een botsing onvermijdelijk met het gevolg, dat beide grenskommie- zen zeer zware verwondingen op liepen en in ernstige toestand naar het ziekenhuis alhier zijn vervoerd. KOEWACHT. Brand. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur brak in de vlasroterij Koe wacht brand uit. De brand was ontstaan in het stofhok en zou spoedig grote omvang hebben ge nomen indien het personeel niet tijdig had kunnen ingrijpen. Ook de brandweer was spoedig ter plaatse waarna het vuur onmid dellijk was geblust. Militair hospitaal kazerne. Het is thans zeker, dat het mili tair hospitaal te Middelburg, waar geruime tijd politieke delinquen ten zijn gehuisvest, als kazerne dienst zal gaan doen voor de sol daten, die de Kaderschool te Mid delburg, die vermoedelijk in Aug. weer zal beginnen, zullen bezoe ken. De ouder kazerne inde Noord straat is destijds door een brand vrijwel geheel verwoest. Verwacht wordt, dat het militair hospitaal minstens twee jaar als kazerne gebruikt zal worden. De gevangenen uit het militair hospitaal zijn thans onderge bracht in het Zwitserse barakken kamp te Domburg, waar eveneens verscheidene geïnterneerden uit een kamp bij Hoek van Holland vertoeven. Geen politionele bevoegdheid voor onderwijzers. Burg. en Wetlh. van de gemeen te Tholen hebben afwijzend be schikt op een verzoek van de Unie van Onderwijzers om de on derwijzers politionele bevoegdheid te geven. naar de Koning, die sinds de bevrijding in het buitenland vertoeft, van plan zou zijn tijdens de afwezigheid van zijn broer Prins Karei, de Re gent, plotseling naar Brussel te rug te keren, tegengesproken. Prins Karei vertrekt 29 Juni voor een officieel bezoek aan de Belgische Congo. Prof. Pirenne verklaarde, dat de Koning zich strikt houdt aan de Belgische Grondwet, hetgeen een plotselinge terugkeer uitsluit. Heden zal het rapport van de Commissie, die door Koning Leo pold is ingesteld om de tegen hem ingebrachte beschuldigingen inza ke zijn politiek en gedrag vóór en tijdens de oorlog te onderzoeken, aan Prins Karei en de Voorzitters van beide Huizen van het Parle ment en aan de Regering worden overhandigd. Röntgenaknbulance Zeeland. Door het Zweedse Rode Kruis ter bschikking gestelde ambulan ce voor de t.b.c.-bestrijding, be staande uit een rijdende kinder kliniek met instrumentarium en en Röntgeniwagen, zal eind Juni naar Zeeland komen om de bewo ners van dorpen in Zeeuws- Vlaanderen en op Zuid-Beveland en Walcheren te onderzoeken. VLISSINGEN. Kattenbevolking op Walcheren gedecimeerd Een Amerikaanse dame, die ge troffen was door berichten, dat er op Walcheren een groot tekort aan katten bestaat, heeft in New- York met een Nederlands schip een doos, inhoudende een moeder kat met twee jongen, meegegeven bestemd voor Vlissingen, dat, zo als een Amerikaans blad naar aanleiding van deze gift schreef, „het meest gebombardeerd is van alle Nederlandse steden en waar de kattenbevolking dientengevol ge gedecimeerd is". De katten genoten tijdens de lange bootreis een goede verzorging van de der de stuurman en zijn thans in goede gezondheid in hun nieuwe woonplaaas gearriveerd, waar zij Amerikaans kattenbloed aan de poezenstad zullen toevoegen. Zij waren bij: hun aankomst zeer verbaasd over de vele katers en het weinige groen in Neder- land's „zwaarst gebombardeerde" stad. Landelijke Robe Kruis wed strijden. Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de afdeling Vlissingen van de vereniging van transportcolonnisten van het Ned Rode Kruis zullen in 1948 in deze stad landelijke Rode Kruiswed- strijden worden gehouden. Bezoek Pauselijke Internuntius. Woensdag bracht de Pauselijke Internuntius in Nederland Mon seigneur P. Giobbe, een bezoek aan de Kon. Mij. „De Schelde". Nadat 's morgens de bedrijven in Dordrecht waren bezocht, arri veerde de Nuntius, in wiens gezel schap in ons land, bevonden, seigneur Rossi, en een vroegere Attaché van het Poolse Gezant schap in ons land bevonden, Woensdagmiddag in Vlissingen. Nadat de directie der Kon. Mij. „De Schelde" de bezoekers een lunch had aangeboden, werd de Werf der Maatschappij bezocht. Hierna begaf het gezelschap zich naar de Schelde-hal, waar Monseigneur Giobbe 300 Poolse arbeiders, die bij dit bedrijf werk zaam zijn, in het Frans toesprak. Zijn rede werd in het Pools ver taald. De Nuntius prees de edel moedigheid der Polen tijdens de oorloc en wees mede op hun plicht tot erkentelijkheid jegens Neder land, dat hun thans zulke mooie kansen biedt. Na een bezoek te hebben ge bracht aan de Rooms-Katholieke kerk vertrok het gezelschap weer uit Vlissingen. KONING LEOPOLD VAN BELGIË. De Secretaris van Koning Leo pold van België, Jacques Pirenne, heeft hardnekkige geruchten, dat HIJ HAD EXAMENVREES. Een leerling van de zeevaart school Abel Tasman te Delfzijl had met examenvrees te kampen. Teneinde zeker te zijn van de uitslag van zijn examen nam hij op een nacht uit de directeurs kamer de eindexamens mee en schreef deze over, waarna hij de gezegelde enveloppe, die hij aan de onderkant had opengesneden, des ochtends weer op haar plaats deponeerde. De inbraak werd al spoedig ontdekt. De betreffende leerling werd aangehouden en op transport naar Groningen ge steld. VOETBAL. Kaimpioenschap van Nederland. AjaxB.V.V. 2—0 (rust 001 Blauw WitM.V.V. 00. NjE.C.IHeereniveen 34. ATHLETIEK. Nationale athletiekwedstrijden te Vlissingen. Zondag 22 Juni zal de Vlissing- se Sportvereniging „Marathon" nationale athletiekwedstrijden houden. Er hebben zich 170 deel nemers uit het gehele land opge geven. De gebeurtenissen, die zich heden ten dage afspelen op loi- tiek, sociaal en economisch ter rein, hebben vele stromingen ver oorzaakt in onze maatschappe lijke samenleving. Deze stromingen werpen maar al te vaak tegenstellingen op tus sen hetgeen men verwachtte en datgene wat uitvoerbaar bleek te zijn. Dit is een steeds terugke rend verschijnsel, Want nog altijd heeft men ervaren, dat bepaalde groeperingen enthousiast bleken te zijn over de gevolgde lijn en de verkregen resultaten, weer an deren waren hierover teleurgesteld en in hun verwachtingen bedro gen. Het is dan ook niet gemak kelijk het iedereen naar de zin te maken. Politieke heroriëntering zal dan ook veelal niet uitblijven. Geheel anders is dit het geval met Biggelaar's 1 A Koffie „DE MORIAAN" en Biggelaar's Oran ge Tea „DE MORIAAN". De keuze is hier niet moeilijk. Door de fijne smaak en aroma blijft men trouw aan deze merken. De prima kwaliteit stelt iedereen tevreden. Ieder kïest dan ook voor zijn geld Biggelaar's 1 A Koffie „DE MORIAAN" en Big gelaar's Orange Tea „DE MO RIAAN". VRIJDAG 20 JUNI. HILVERSUM I 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10 00 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 Alt en piano; 11.15 Voor de vrouw; 11.45 Fam. her.; 12.00 Gram.; 12 35 The Skymasters; 13.00 Nws,; 13.25 Vaudeville-orkest; 14.00 Kook kunst; 13.20 Gram.; 15 00 Boe kenschouw; 15.20 Gram.; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong; 17.30 Muzikaal bab beltje; 18.00 NWs.; 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Praat u rustig verder; 19.30 Cursus; 20.00 Nws.; 20.05 Piano; 20.30 Cursus; 21 00 Men vraagt; 21.30 Buitenl. week overzicht; 21.45 Amateursuitz. 22.15 Gram.; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Divertimento; 11.15 Blaas- kwintet; 11.45 Gram.; 12 30 Ka merkoor; 13.00 Nws.; 1/3.15 Mars muziek; 13.25 All round sextet; 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers; 14.40 Orgel; 15.20 Rott. Piano-kwartet; 16.00 Declamatie; 16.20 Amst. vocaal kwartet; 16.50 Gram.; 18.00 Sans souci; 18.45 Hoorspel; 19 00 Nieuws; 19.30 Geestelijke liederen; 19.45 Lezing; 20.00 Nws.; 20.05 De stemvork; 20.115 Kurhausconcert21.05 Le- zifig; 21.15 Orgel; 22.00 Vragen aan voorbijgangers; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram. A. van den Biggelaar Co., N.V. Roosendaal. (Ingez. Med.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie F) F01 brood 800 gr. brood F02 brood 400 gr. brood F01 boter 125 gr. boter F02 boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet F01 melk 4 liter melk F03, F05 melk 7 liter melk F06 melk 1 ei F01 vlees 100 gr. vlees F02 vlees 200 gr. vlees F01 alg. 200 gr. kaas F02 alg. 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) F03 alg. 125 gram koffie. F04 alg. 50 gram thee. F01 res. 125 gram margarine of 100 gr. vet. F03 res. 1600 gr. brood F04 res. 125 gr. marg. of 100 gr. vet F06 res. 800 gr. brood F07 res. 125 gr. boter Bonkaarten KI), KE 707 (-Serie F) F11 brood 800 gr. brood F11 -boter 250 gr. boter F12 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet F13, F15 melk 12 liter melk F11, F)12 vlees 100 gr. vlees F-11 alg. 100 gr. kaas F12 alg. 1 ei F13 res. 800 gr. brood F14 res. 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) F-16 res. 600 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst be reid) of zelfr. bakmeel Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF MG 707 bijz. arbeid a.s. moeders en zieken (Serie F) F21 brood 800 gr. brood F21 boter 250 gr. boter F—22 boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet F21 melk 5 liter melk F—21 vlees 300 gr. vlees F—22 vlees 100 gr. vlees F21 kaas/ 200 gr. kaas F21 eieren 5 eieren Op 26 Juni zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, cacao, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Juni a.s. wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waar op eerst met ingang van Maandag 23 Juni a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van de serie E kunnen worden ver nietigd. ijs ïerl nkj iir >1 i ?iaj I 0(J ey iC,0 )8| 3a'5 in id •jniiBo 11 \Ll3 OA li I0Ï jj j

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3