ft ii' \m Hr'ki Vragen aan de Minister RUSLAND BINNENLANDS NIEUWS H Li f i p- jm iw trachtte naar afzonderlijke vrede Liefde op het land Hp tec I - if Iro Hi H ii',Tein tl I De strijd in Vietnam Ze „hadden nog nooit een trein of auto gezien MEISJES IN UNIFORM Kerknieuws De ziekenhuis-moordenaar van Macon ie* rd: A 7 d l< u 1 [mttri [Rn jij Ich; el: P e Politieke delinquenten bij leger en vloot? Het lid der Tweede Kamer, de heer B. J. Stokvis heeft aan de Ministers van Oorlog, van Marine, van Overzeese Gebiedsdelen en van Justitie de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat politieke delinquenten ten aartzien van wie, hetzij bij rechterlijke uitspraak, hetzij bij voorwaardelijke buiten- vervolgingstelling vanwege de procureur-fiscaal, werd (bepaald, dat zij werden ontzet van het recht tot het dienen bij de gewa pende macht, desondanks bij de zeemacht, de landmacht en mede bij het K.N.I L. worden ingelijfd 2. Kan, indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoord, worden medegedeeld, hoe deze gedragslijn in overeenstemming wprdt gebracht met de gemelde ontzettingen van recht als om schreven 3. Zijn bij de bevestigende be antwoording van vraag 1 maat regelen te verwachten, strekken de tot onverwijlde beëindiging van deize ongeoorloofde gang van zaken Het bouwplan 1947. De heer Van Vliet, lid der Tweede Kamer heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting: 1. Wil de Minister mededelen, welke wijzigingen hij heeft aan gebracht in het aanvankelijke bouwplan 1947 en welke overwe gingen daartoe aanleiding zijn geweest 2. Is het waar, dat voor alle woningen, behorende tot het bouwplan 1947, vóór 1 Juli a.s. de aanbesteding moet plaats hebben? Zo ja, wat is daarvan de reden? 3. Is de Minister niet van oor deel, dat de plotselinge overma tige veelheid van aanbestedingen de concurrentiefactor bij de aan bestedingen vrijwel geheel zal uit sluiten en dus de inschrijvings bedragen aan de hoge kant zullen komen te liggen? Welke maat regelen heeft de Minister daar tegen genomen of denkt hij daar tegen te nemen? 4 (Heeft de Minister de zeker heid, dat er voldoende materialen en arbeidskrachten aanwezig zijn of althans op korte termijn ter beschikking zullen komen om een vlotte bouw van de vóór 1 Juli a.s. aanbestede woningen te ver zekeren, zodat teleurstellingen op dit punt worden voorkomen? Toen de piloot ter ere van zjjn gasten laag over hun eigen huis jes vloog konden zij geen woord uitbrengen. De Lappen zijn van nature een weinig spraakzaam volk maar te kenen kunnen ze des te beter. De reden van hun vlucht met de Zweedse Luchtvaart Mij was n.l., dat z\j een nationale tekenwed strijd, uitgeschreven door een groot Zweeds dagblad, hadden gewonnen.. Het mooiste ogenblik was, toen ze in het Zweedse natio nale museum hun eigen tekenin gen zagen hangen. De President der nationalisti sche regering in Vietnam, H. Tsji Minh, verklaarde Dinsdag in een radiorede: ,,De Fransen zijn er absoluut niet in geslaagd een snelle militaire beslissing te for ceren. Nu staan wij voor een langdurige oorlog. Dat is in ons voordeel", voegde hij er aan toe „omdat de wateren van het natio naal verzet te zijner tijd het vuur Van de Franse agressie zullen blussen". Hij deed een beroep op de „vrienden van Azië" om de Vietnameeen te helpen. Dertien Lappenkinderen uit het Noordelijkste' deel van Zweden ondergingen dezer dagen de sen satie van hun leven. Deze kinderen, die nog nooit in hun leven een trein, een auto of zelfs een motorboot hadden ge zien, maakten een schoolreisje naar Stockholm. Eerst moesten ze vele uren met paarden reizen voor ze de dichtst bijzijnde bus bereikten. Het Zweedse stadje Lulea was een openbaring voor hen. Met grote ogen volgden de Lappenkinderen de weinige auto's die door de straten reden en be wonderden de hoge huizen van 't stadje. In het pension waar ze de eerste nacht doorbrachten voch ten ze uren met elkaar, om het voorrecht het licht aan en uit te mcgen doen. Electrisch licht was hun een volkomen onbekend be grip. Is een luchtreis voor velen reeds een vreemde gewaarwor ding, men kan zich voorstellen wat dit betekende voor de primi tieve kinderen toen ze in de vlieg machine van de Zweedse lucht vaart My Aba moesten stappen, die een dagelijks dienst tussen Lulea en Stockholm onderhoudt. Nooit tevoren is een vliegreis in zulke volmaakte stilte gemaakt als deze reis van Lulea naar de Zweedse hoofdstad. Het Amerikaanse tijdschrift „Liberty" heeft een artikel van de hand van. Paul Sehwarz en Guy Richards gepubliceerd, waarin beweerd wordt, dat de Sovjet-Unie in Januari 1943 pogingen in het werk heeft gesteld om tot een afzonderlijke vrede met Duits land te komen. „Dit is een van de vreemdste en meest betekenis volle onvertelde oorlogsverhalen", aldus de auteurs, „het is samen gesteld na maanden lange arbeid Van clandestiene besprekingen met Europeanen, wier veiligheid afhangt van hun anonymiteit en met anderen, die er tot nog toe over gezwegen hebben, omdat zij er voor terugschrokken de toch reeds delicate betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de andere Geallieerden nog verder te ver troebelen". „Liberty"' identificeert de ene auteur, Paul Sehwarz. als Duits consul-generaal te New-York, die aftrad toen Hitier aan de macht kwam en later Amerikaans bur ger is geworden. Het tijdschrift voegt er aan toe: „Liberty" heeft dit verhaal slechts aanvaard na diepgaand onderzoek van eigen zijde. Ge zegd kan worden, dat het ver haal terzake alle belangrijke details is bevestigd door hoge ambtenaren van de Amerikaanse regering". Ongeveer medio Janu ari 1943, aldus „Liberty", werd A. M. Aleksandroff, aristocratisch deskundige in Duitse aangelegen heden en assistentchef van het protocol op het Sovjet-Russisch departement van Buitenlandsche Zaken, bij zijn chef, U. N. Bar kof, ontboden. Aleksandroff kreeg order zich gereed te houden voor een geheime zending ter beëindi ging van de oorlog; een geheime reis naar Stockholm ter overleg ging van zekere vredesvoorwaar den aan de Duitsers. De voor waarden welke Aleksandroff wer den medegegeven, waren niet moeilijk te onthouden: De Duit sers zouden al hun belangstel ling voor Finland moeten laten varen en terugtrekken ten Wes ten van de lijn Riga-Dardanellen. Wanneer Rusland het nodig zou oordelen Turkije binnen te vallen om de lang gewenste faciliteiten aan de Dardanellen te verkrijgen,, zou Duitsland zich afzijdig hou den, in overeenstemming met ter reinsgesteldheden zouden zekere wijzigingen worden aangebracht in de grenslijn tussen Riga en de Dardanellen, in het bijzonder op Pools gebied. De reis naar Stock holm werd uitgesteld totdat Stalin geconfereerd had met de Ame rikaanse ambassadeur William H. Standley, doch op 26 Januari, na dat Stalin de ambasssadeur had ontvangen, kreeg Aleksandrof: order zich naar Stockholm te be geven en in contact te treden met de Sovjet-Russische gezante ma dame Alexandra Kollontay. Het was duidelijk, aldus het artikel in .Liberty", dat Standley niet ge bracht had wat Stalin verlangde: een tweede front in Fankrijk. Madame Kollontay vond een be middelaar, die in verbinding trad met Dr. Wilhelm Dankwort, een te Stockholm aanwezig Duits ambtenaar, die de Gestapo waar schuwde, welke weer bericht Een Refdes-roman van BERTA RUCK 5) (Nadruk verboden) Onder het lopen kwam er een onzinnige gedachte bij me op. „Zou dit eigenlijk geen' prach tige uitweg zijn? Is dit tenslotte niet precies, wat ik verlangd heb: de kans op een totale verande ring, een geheel nieuw leven" Iets,' dat me verlost van alles, wat me voortdurend aan Harry her innert? Hier komt die meneer Richard Wynn me plotseling vra gen, of ik met hem trouwen wil 't Was een keurige jongeman dat weet ik nog wel; ik wilde alleen, dat ik me zijn gezicht een beetje herinneren kon. Als ik nu eens „ja" zei? Nu ik toch niet met Harry kan trouwen, komt het er tenslotte geen steek op aan, met wie ik dan wèl trouw!" Ik fronste mijn wenkbrauwen en spande me in om me die merkwaardlige meneer Wynn wat duidelijker voor de geest te halen. Groot, donker, met 'n onafscheidelijk Norfolk-jasje aan en dol op honden. Verder kwam ik niet. Ik kon me geen enkele bijzonderheid van zijn gezicht herinneren'. Een bakvis van die leeftijd heeft nog niet veel be langstelling voor mannelijke ge laatstrekken! Die Richard Wynn had me, met z'n negentien jaar, wel 'n eeuw ouder geschenen dan ikzelf. Nu zou ik hem niet meer als een vol wassene beschouwd hebben, die lange jongen, die zulke ongelo felijke voorraden koud vlees en brood met kaas had verorberd aan mijn vaders tafel. Ik vroeg me lusteloos af, hoe hij wel zou zijn opgegroeid. Heel koelbloedig begon ik te overleggen, of ik hem dat onderhoud zou toestaan. Mis schien was 't tenslotte beter dan dat eeuwige kantoor, beter dan dat eentonige, hopeloze leven zon der Harry. En Harry zou horen, dat ik me verloofd had. doorgaf naar het hoofdkwartier te Berlijn. Himmler zelf nam de zaak- Aleksandroff in handen en zond twee van zijn meest vertrouwde agenten naar Stockholm. Het was slechts een kwestie van enkele dagen, aldus „Liberty", om Alek sandroff uit te horen. Daarna spoedden zij zich terug naar Duitsland. Himmler besloot toen de voorwaarden onverwijld aan Hitier voor te leggen. Deze be vond zich op zijn Oostelijk hoofd kwartier in Oost-Pruisen. Himm ler vertelde na zijn terugkomst, hoe Hitier de zaak had overwo gen en alle stukken had doorge lezen. Toen, aldus vertelde hij, stelde de Führer deze ene vraag: „Wel, wie is die Aleksandroff? Is hij een Jood of een heiden?" Het artikel van „Liberty" zegt, dat Himmler hierop geen ant woord kon geven. Er werd in het geheim navraag gedaan in Sofia, omdat de Bulgaren mis schien uitsluitsel zouden kunnen geven. Verschillende dagen later kwam het antwoord, dat „Alek sandroff geen Joods bloed had". Volgens „Liberty" was er iets uitgelekt; de Russische inlichtin gendienst had vernomen, dat aan de Bulgaren was verzocht een onderzoek naar Aleksandroff in te stellen. Himmler vernam toen, dat Aleksandroff uit Stockholm was vertrokken. REGERING DER VERENIGDE STATEN DEMENTEERT HET VERHAAL IN „LIBERTY." Naar aanleiding van het In het Amerikaanse tijdschrift „Liberty" gepubliceerd verhaal, waarin bij zonderheden worden gegeven over pogingen tot het sluiten van een afzonderlijke vrede, welke de Sow- jet-Unie in 1943 ondernomen zou hebben, ontkent de Regering der Verenigde Staten, dat het hier een van regeringswege geautoriseerd verhaal betreft. Reuter meldt, dat de woordvoer der der Amerikaanse Regering heeft medegedeeld, dat „de Rege ring geen enkel bewijs bezit, dat op het bestaan van een missie (der Sowjet-Unie) naar Stock holm (in 1943) zou wijzen" en „dat de naam Alexandrof niet be kend is bij enige autoriteit, die zich met Sowjet-eaken bezig houdt." Volgens een communiqué heb ben Bevin en Bidault besloten aan Molotof voor te stellen, dat in de loop van volgende weken de drie Ministers elkaar zullen ontmoeten. INTERN. CONFERENTIE VAN BIJBELGENOOTSCHAPPEN. Van 1823 Juni wordt in hotel Birkhoven bij Amersfoort een conferentie gehouden van de „United Bible Societies". Deze internationale federatie der sa menwerkende bijbelgenootschap pen kwam in 1946 op een confe rentie te Elfinsward (Engeland) tot stand. In vrijwel alle landen der wereld, maar in het bijzonder in die, welke tijdens de oorlog bezet zijn geweest, heerst een groot gebrek aan bijbels. Vertegenwoordigers uit 17 ver schillende landen nemen aan deze bijeenkomst deel. Maandagavond werd tijdens een persconferentie door Dr. H. C. Rutgers, Alg. Secr. van het Ned. Bijbelgenoot schap uiteengezet met welke vra gen men zich in de komende da gen zal bezig houden. Dit zal dan in de eerste plaats zijn na te gaan hoe te voorzien in het grote ge brek aan bijbels, dat er heerst. Sir Gilbert Hogg van het Schot se Bijbelgenootschap legde een verklaring af, waarbij hij er met nadruk op wees, dat deze confe rentie in zoverre verschilt van de meeste, die gehouden worden, dat men zich hier niet behoeft bezig te houden met het oplossen van allerlei geschillen, maar dat men van het begin af aan een is in het dienen van het zelfde doel. Men wil de mensheid dienen door de bijbel onder haar te verspreiden en hieraan wenst men zich zonder reserve en in volkomen eenheid te geven. En dit houdt niet in, dat nu in de allereerste plaats de bijbel buiten het eigen land „on der de heidenen" wordt bekend gemaakt, maar men wil vooral ook hen bereiken, die dicht bij huis van de bijbel vervreemd zijn geraakt. In October van dit jaar zal er hier te lande een interna tionale conferentie worden gehou den, die zich vooral zal bezig houden) met de vertaling van de bijbel. Het stadje Macon in het Fran se Departement Saone et Loire verkeert in opschudding sinds be kend is geworden, dat de politie jacht maakt op een maniak, die in de loop van de laatste drie ja ren de dood van een zeventiental in het plaatselijk ziekenhuis ver pleegde vrouwen veroorzaakt zou hebben. Het personeel van het zieken huis is aan een streng verhoor onderworpen, in het bijzonder de genen, die aanwezig waren bij de gynaecologische operaties welke aan de mysterieuze zeventien sterfgevallen voorafgingen. Men vermoedt, dat de dood van de zeventien slachtoffers is ver oorzaakt door toevoeging van gif stoffen aan de bij deze operaties gebruikte medicamenten. ONGELUK BlIJ WERZAAM- HEDEN SPOORBRUG ZALT- BOMMEL. Een zeer noodlottig ongeluk heeft dezer dagen plaats gehad bij werkzaamheden aan de spoor brug te Zaltbommel. Op een stel ling. welke onder de brug hing, bevonden zich zes schilders. Door tot nu toe onbekende oor zaak is het gevaarte plotseling naar beneden gestort, waardoor de werklieden van 17 m hoogte terecht kwamen op het materiaal der oude brug, dat op de uiter waard lag. De 30-jarige Van Doesburg, uit Neerlijnen, vader van 4 kinderen was op slag dood. Ik zou wel eens willen weten, hoeveel verlovingen 't gevolg zijn van zulke moedeloze overpeinzin gen als ik die middag bij mezelf hield! Ik bepeinsde: „Als ik schrijf Toen werd mijn gedachtengang Verstoord door iets van heel ver schillende aard. Ik had al met 'n half oog opge merkt, dat er, daarginds op Tra falgar Square, een oploopje ont staan was voornamelijk solda- ten-met-verlof, fabrieksmeisjes zonder hoed uit Oharing Cross Road en typistetjes van de tal loze kantoren in de omgeving. Zonder veel belangstelling keek ik over de stenen balustrade naar beneden. Boven de hoofden van de verzamelde nieuwsgierigen zag ik een vaandel. Het was wit. en droeg in rode letters 't opschrift: „Engeland vraagt voedsel"- Onder dat vaandel was een klein platform opgeslagen, waar óp een groepje mensen stond; een oude heer in een jacquet, een paar dames en een meisje in een gesmockten kiel. Iemand hield een toespraak, ik kon niet goed Drie anderen werden zwaar en twee licht gewond. De slachtof fers zijn naar Den Bosch en Utrecht overgebracht. Men vreest voor het leven van een der zwaar gewonden. GEWEER UIT ELKAAR GESPRONGEN. Toen de 23-jarige landbouwers zoon van Reekum te Meteren in de kersenboomgaard bezig was de vogels te verjagen, sprong zijn geweer plotseling uit elkaar. Hij werd in de borst getroffen en in ernstige toestand overgebracht naar het naastibijgelegen zieken huis. zien, wie. Ik hoorde alleen een frisse, jonge stem en ving nu en dan brokstukken van zinnen op. „Ik doe een beroep op alle meisjes die naar rnjj luisteren. Sommige zijn op het land opge groeid, evenals ikzelf. Ik kom uit Wales. Mijn land is vrucht baar land. Maar moeten we wer keloos naar al dat jonge gewas kijken en denken: „Dit zal alle maal verrotten in de grond, om dat er geen handen genoeg zijn om de oogst binnen te halen?" Aha! Het Meisjes Landleger! Ik had zulke toespraken al meer aangehoord. Er werden overal in de steden recruten aan geworven voor het leger van meisjes-vrijwilligers, die uit vrije beweging de plaatsen der naar het front geroepen landbouwers gingen innemen en in ontvolkte boerenbedrijven deden, wat hun hand te doen vond. Weer klonk de jonge stem van de spreekster tot mij door: „Ik heb u de schaduwzijden van dit soort leven niet verzwegen. Lange arbeidsduur. Hard werk. Schamele beloning, wat het finan- EXhDIRECTEUR GEWESTEL. ARBEIDSBUREAU VOOR TRIBUNAAL. De 34-jarige L, F., die in de oorlcgjaren tot 1943 directeur van het Gewestel. Arbeidsbureau in Leeuwarden was geweest, en daarna dezelfde functie in Rotter dam had bekleed, stond Woens- dagmorgen voor het Tribunaal te Rotterdam terecht. Hij zou zich in die functies ten zeerste hebben ingespannen om in 't voordeel van de bezetter arbeidskrachten naar Duitsland te zenden, terwijl hij zijn bijzondere aandacht gewijd had aan die arbeiders, die met verlof of op een andere manier uit Duitsland terugkwamen. Deze zou hij brieljes gestuurd hebben om hen aan te sporen weer naar Duitsland terug te gaan, hetgeen door F. ook werd toegegeven. Dit was echter, zooals F. verklaarde, op gezag van de „Fachlberater" geschiedt, terwijl hij verder ge handeld had naar instructies van het departement van sociale zaken. De briefjes beschouwde hij als een waarschuwing voor de arbeiders, zodat zij zich tijdig in veiligheid konden stellen. F. ver klaarde overigens slechts tot taak te hebben gehad te beoordelen wie der teruggekomen arbeiders in de termen voor een steun regeling viel. Hij meende zijn Nederlandse plicht ten volle ver vuld te hebben. Enige getuigen legden gunstige verklaringen af. De g-etuige Van der Valk, amb tenaar bij het departement van sociale zaken, die een groot aan tal gegevens over de diverse arbeidsbureaux had verzameld, betreffende het percentage uitge zonden arbeiders, meende dat F. zich niet ongunstig had onder scheiden van anidere directeuren en dat van het standpunt der bijzondere rechtspleging gezien, volstaan kon worden met een be risping. Het Tribunaal zal 30 Juni uitspraak doen. BRAND TE HENGELO. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting ontstond Woensdag morgen zeer felle brand in een herenhuis aan de Paul Kruger- straat te Hengelo als pension in gebruik van de heer Klister. Daar men aanvankelijk machte loos stond tegenover het snel om zich heengrijpende vuur, dat in het rieten dak volop voedsel vond werd getracht met behulp van enige tientallen personen de in boedel te redden, hetgeen inder daad gelukte. Het pand brandde uit. Verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk de schade. DIEF DOODGESCHOTEN. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd de brandkast van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autodiensten N.V. uit het kan toor Helmond gestolen. De die ven transporteerden de brandkast, waarin zich ruim duizend gulden bevond, op een wagentje van de B. B. A. het kantoor uit naar een plek, waar ze de inhoud aan een nader onderzoek zouden onder werpen. De Helmondse recherche was er spoedig achter, waar de dieven de brandkast heen hadden ge bracht: in mul zand vond men de sporen van het wagentje en aan het einde van die sporen, in een kuil, de brandkast. De recherche verschool zich in de nabijheid en wachtte.' Om tien uur Dinsdagavond kwamen twee personen bij de kuil en zij tracht ten de kast met primitief gereed schap te openen. Toen ze druk aan de gang waren, greep de recherche in. Ze loste een waar schuwingsschot in de lucht, doch de dieven zetten het op een lo pen. Toen ze na' sommatie wei gerden te blijven staan, schoot de recherche oP de mannen. Eén van hen werd dodelijk getroffen. Het bleek te zijn de 52-jarige Hel mondse koopman P. de B. De andere dief maakte van de con sternatie gebruik om te ontvluch ten. ciële betreft Buiten kost en in woning misschien een shilling per dag. Misschien nog minder. Maar meisjes oruze jongens aan het front moeten voor een dergelijke soldij dag aan dag hun leven wa gen. Zouden wij dan daarvoor onze diensten niet kunnen aan bieden' Wij zijn toch óók Engel sen wij voelen toch óók iets voor ons vaderland" Ik vond het een aantrekkelijke stem en bleef half gedachteloos toeluisteren, terwijl de spreekster uiteenzette, hoe dringend nodig het was, dat de opengevallen plaatsen der mannen door flinke, geschoolde krachten werden in genomen. De oogst kon er van afhangen! Nu zag ik duidelijk, dat 't het meisje in de gesmockte kiel was, dat de aanwezigen toesprak. Ze zag er uit als een plaatje. Ze droeg de volledige uniform van het meisjesleger: een korte, ruime broek, hoge laarzen, lange ge smookte kiel met een riem om het middel, een groene band om de arm en een hoed met slappe rand. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2