s 84 Het advies der Com.-Gen. te Den Baao ontvangen De eenheid in het kabinet en de Indische kwestie Nederland en het plan-Marshall Raadselachtige moord Dc heer Schouten over dc situatie in Indonesië r~ DONDERDAG 19 JUNI 1947. PRINSES MARIJKE HAVENARBEIDERS STAKING in Antwerpen De Hongaarse verkiezingen Officiële Nederlandse verklaring Staking in de Amsterdamse haven geëindigd Partisanen-actie in Noord-ltalië? Critiek op Noorse Regering inzake Spanje-beleid Slinkse aanval" op Mevr. Peron De Amerik. zeeliedenstaking De verdeling der Don Suisse over de verschillende landen 8en ICnalcfleeft Sjahrir legt verklaring af te Batavia Bepaalde soorten plastic puntenvrij Wilde staking te Nijmegen z Na?oc BB 1 p M I** )E 'IZ ui Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I- te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Lagere temperatuur. Aanvankel. zwakker én ver- anderl., later naar Z.-W. draai ende wind. Meest zware bewol king met plaatsel. regen. Hier en daar met onweer. Lagere temperatuur dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 531. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ct.minlmu* per advertentie 154, Inzendingen advertentie* tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie»! 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit BlaJI 10 ct. meer. Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het advies der Commissie- Generaal onttrent de Republi keinse tegennota is Woensdag morgen bij de Regering binnen gekomen. Naar het A.N.P. verneemt, hebben overeenkomstig eer dere berichten de regeringen van West-Borneo en Indonesia Timoer inderdaad nog afzonder lijke adviezen voor de Neder landse Regering opgesteld. Een uittreksel uit deze adviezen heeft bereids de Nederlandse re gering bereikt. Over de inhoud der ontvan gen adviezen wordt ten departe ment® het stilzwijgen betracht. Men deelde ons mede, dat de Regering het in dit stadium niet raadzaam acht tot een of andere publicatie over te gaan. Naar aanleiding van het be richt in sommige dagbladen, dat de oogoperatie van Prinses Ma rijke reeds zou hebben plaats ge had, verzoekt men ons mede te delen, dat de behandeling van het Prinsesje nog geruime tijd in be slag zal nemen en het niet doen lijk is het gehele beloop van het genezingsproces stap voor stap door persberichten te doen volgen. Te gewenster tijd zal aan de pers officieel mededeling worden gedaan over het verdere beloop, dat zich tot nu toe zeer gunstig laat aanzien. HjH. K.K. H.H betuigen hun hartelijke dank voor de vele blij ken van medeleven, welke zij van zovele zijden mochten ontvangen. Van de zeventien duizend Ant werpse havenarbeiders zijn Woensdagmorgen elf duizend in staking gegaan. De staking is een gevolg van 1e weigering van Paul Henri Spaak, de Belgische Minister president, in te stemmen met een algemene loonsverhoging voor de arbeiders, welke tot uiting is ge bracht op de bijeenkomst van de arbeidsconferentie van Dinsdag avond. - Naar verluidt is de staking met gekruiste armen te Luik en Hoei opgeheven. Het werk wordt algemeen weer hervat. De staking der arbeiders in de machinefabrieken te Charleroi duurt echter voort. De betrokke nen eisen de fr. 550 die aan de arbeiders in de zware metaal industrie zijn toegezegd en door de ondernemers in principe reeds zijn aanvaard. De premier van de Hongaarse coalitie-regering, Lajos Dinnyes, verklaarde dat zijn partij, de klei ne boeren, nooit zou toestaan in verkiezingen zonder afzonderlijke partijlijsten of in een kieswet, waarbij ihet kiesrecht zou wor den beperkt. Deze verklaring staat tegenover die van de sociaal-democratische Minister van Justitie. Ris, die heeft medegedeeld, dat de nieuwe kieswet tenminste 300.000 Hon gaarse kiezers uit zou sluiten. Dit zou voornamelijk geschieden door het verhogen van de kiesge rechtigde leeftijd en door het uit sluiten van familieleden van nazi's, die nog steeds onder het zelfde dak leven met hen. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Het spreekt vanzelf dat in deze dagen van spanning allerlei on derstellingen worden «jcuit met betrekking tot de mogelijkheid van een Kabinetscrisis, indien een deel der regering tot cb. over tuiging zou zijn gekomen dat straf optreden van het Nederlandse ge zag in Indonesië onafwendbaar zou zijn geworden. Bekend is, dat de Rooms-Katholieken een militair optreden in het aller uiterste geval niet zouden willen uitsluiten. Hoe staat het nu met de ,,arbeids"-Ministers? Er bestaat op het ogenblik offi cieel niets anders dan de nota aan de Republiek en haar antwoord daarop. Dit antwoord is ook door de Partij van de Arbeid als onbe vredigend gekenschetst en niet geaccepteerd als laatste woord. De Partij van de Arbeid ziet dus (blijkbaar als enige mogelijkheid om wapengeweld te vermijden, dat de Republiek van standpunt zal veranderen en inderdaad bereid Van officiële zijde wordt mede gedeeld De Nederlandse Regering heeft met zeer grote belangstelling en waardering kennis genomen van de door de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken op 5 Juni j.l. te Cambridge Massachu setts afgelegde verklaring over de gezondmaking, waarvoor verdere Amerikaanse hulp onmisbaar is, van de economische en financiële toestand van Europa, welke een onmisbaar onderdeel vormt van een gezonde wereld-economie en consolidatie van vreedzame ver houdingen. Nederland streeft er te zamen met België en Luxemburg reeds geruime tijd naar om in EUropa economische verhoudingen te scheppen, die zich aan de heden daagse omstandigheden aanpas sen, welk streven deze landen blijkens hun tolunie in daden trachten om te zetten. Bovendien zijn zij bereid ten Woensdagmiddag vergaderden de in de E.V.C. georganiseerde Amsterdamse bootwerkers. Zij besloten het advies van het be stuur der Bedrijfsgroep Transport van de E.V.C. en van de Bedrijfs- kern bij de samenwerkende ha venbedrijven op te volgen en hedenochtend wederom het werk te hervatten. De stakingsleiding is tot dit advies gekomen nadat van de zijde der S.II.B. is toege zegd, dat Maandag a.s. met de arbeiders-afgevaardigden de bij de havenarbeiders nog aanwezige wensen zullen worden besproken. Verschillende Italiaanse bladen blijven zich tot de echo maken van geruchten, volgens welke groepen partisanen zich in Noord-ltalië aan het organiseren zouden zijn. De Tempo en de Messagero wij zen er op, dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken geen ontken ning levert van hetgeen bij ge ruchte wordt beweerd. Het socialistische blad Avanti publiceert een dergelijk bericht, doch onder de kop: „De partisa nen van Noord-ltalië tegen de clericale regering". Daartegen over verzekert het communisti sche blad Unita, dat er in het ge bied van Asti geen sprake is van enige beweging van partisanen. Het Noorse parlement heeft Dinsdagavond gedebatteerd over het beleid van de regering inzake Spanje, met name over de benoe ming van een Spaanse diploma tieke vertegenwoordiger in Noor wegen, welke buiten het parle ment om tot stand Is gekomen. De Minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, verklaar de, dat de parlementscommissie voor buitenlandse aangelegen heden van elke stap der regering in deze op de hoogte was gehou den. doch dat de commissie het niet nodig geoordeeld had de kwestie in het parlement ter sprake te brengen. De commu nistische afgevaardigden werden tot tweemaal toe tot de orde ge roepen, omdat zij Franco een beul noemden. Een resolutie van een commu nistisch Parlementslid, waarin tot uiting werd gebracht, dat het Noorse Parlement niet accoord j gaat met het ontvangen van een I vertegenwoordiger van Franco- Spanje, is ter zijde gelegd. bate van de gezondmaking van Europa elke andere suggestie in overweging te nemen. De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Europese sa menwerking reeds in studie, zo als ondermeer blijkt uit het me morandum over Duitsland van 14 Januari j.l. Op betrekkelijk korte termijn hoopt de Nederlandse Re gering het resultaat van die studie niet alleen aan alle Europese lan den, maar met name ook aan de Amerikaanse Regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Washington heeft het State De partment in kennis gesteld van dat standpunt en van het hoven- vermelde voornemen. Tevens doet de Nederlandse Regering hiervan mededeling aan alle Europese re geringen. De regeringen van België en Luxemburg hebben na overleg met de Nederlandse Regering het State Department van een over eenkomstig standpunt doen blij ken. )i Het Argentijnse dagblad i.Cri- ticia" heeft twee leden van zijn redactiestaf geschorst wegens het j publiceren van een „domme en slinkse aanval" op de echtgenote van President Peron. Tevoren had de persdienst van de President een Amerikaans persbureau beschuldigt van „boos aardige nieuwsverdraaiïng." Dit persbureau heeft een verkla ring uitgegeven, waarin het zegt vernomen te hebben, dat de be schuldiging van de Argentijnse regering gegrond is op haar be zwaar tegen aanhalen van Lon- dense persberichten over het a.s. bezoek van mevr. Peron aan En geland. STAKINGEN TE ANTWERPEN. In officiële kringen wordt ver klaard, dat het bericht, waarin gezegd wordt, dat 11.000 haven arbeiders in staking zijn gegaan, onjuist is.- In werkelijkheid héb ben 7000 scheepsherstellers het werk neergelegd De mogelijkhe.d, dat onder de havenarbeiders een solidariteitsstaking1 kan uitbreken is echter niet uitgesloten. John Gibson, Onderminister van Arbeid van de Ver. Staten, heeft na het houdert van besprekingen medegedeeld, dat „aanzienlijke vooruitgang" was gemaakt in de richting van een oplossing voor de kwestie met de zeelieden, die in staking gegaan zijn. Te San Francisco werd gezegd, dat „een voorlopige overeenkomst" was be reikt met de vakverenigingen van koks en stewards. Dit kan mis schien een oplossing van de kwes tie betekenen voorzover het de havens aan de Westkust betreft. Bij de verdeling van de credie- ten van de Don Suisse over de door de oorlog getroffen landen wordt thans in de eerste plaats de bevolkingsdichtheid ais maat staf genomen. De hulpverlening per hoofd bedraagt in franken voor de verschillende landen als volgt: Luxemburg 4,98; Oosten rijk 3,30; Nederland 1,50; Honga rije 1,40; Finland 1,08; Noorwe gen 0,71; Frankrijk 0,68; België 0,56; Polen 0,52; Italië 0,48; Duitsland 0,44; Joego-Slavië 0,31; Griekenland 0,25; Tsjecho-Slowa- kije 0,12; Roemenië 0,05. Bij de beoordeling van deze cijfers moet men in aanmerking nemen, dat enige landen, vooral Joego-Slavië, Griekenland, Oos tenrijk, Italië en Polen tot voor kort een belangrijke hulp van de Unrra ontvingen. Andere lan den zoals Tsjecho-Slowakije, Noorwegen, Nederland en België hebben zich betrekkelijk snel van de ergste gevolgen van de oorlog hersteld. In Roemenië daaren tegen is de voedselpositie de laat ste maanden slechter geworden. Enkele dagen geleden is de hulp verlening aan Roemenië dan ook vergroot. zal zijn meer tegemoetkomend heid te betrachten dan uit haar antwoord blijkt, wanneer ook Nederland bepaalde maatregelen zou nemen in de richting van de aangenomen resolutie. Hier ko men dus verdere concessies van Nederland om de hoek kijken, doch nu is het de vraag of de Kabinetspartner tot zodanige con cessies bereid zal blijken. Wan neer deze laatste niets meer zou willen toegeven, zou intussen een onbevredigende toestand blijven bestaan. Het is nu denkbaar, dat, om uit de knoop te geraken, een compromis in het Kabinet gevon den wordt in dier voege, dat men niet bereid zal zijn, nieuwe con cessies te doen. maar dat de Republiek alsnog gelegenheid zal worden gegeven, op bepaaldelijk aangewezen punten op haar ant woord terug te komen. Op die wijze althans zou de Partij van de Arbeid tegemoet getreden kunnen worden. Een dergelijke oplossing wordt op 't ogenblik in politieke kringen mogelijk geacht. Men oor deelt daar de kans op een Kabi netscrisis niet zo groot. Twee wandelende dames von den Dinsdagmiddag op de heide tussen Hilversum, Hollandse Ra ding en Loosdrecht, nabij Hoor- neiboeg op een zandpad het lijk van een man. Zij dachten aan vankelijk, dat hij gewond was en waarschuwden vanuit een nabij gelegen villa de G. G. D. en poli tie. Spoedig bleek, dat hier een moord was gepleegd. Het slacht offer is de 58-jarige boswachter Alb. van der Schagt. Hij was met een zwaar voorwerp jn de nek geslagen en vervolgens door een kogel" uit zijn eigen revolver met een nekschot gedood. Hij moet onmiddellijk zijn overleden. De recherche, die spoedig in groot verband aanwezig was, staat voor een mysterieus geval. De moord geschiedde vermoede lijk tussen 10 en 2 uur op een onbewoond kampeerterrein en en- Tijdens de Dinsdag gehou den eerste bijeenkomst van de commissie van onderzoek voor Palestina van de V. N., in een door de politie streng bewaakt gebouw te Jeruza lem, heeft een der aanwezige fotografen een, naar men kan aannemen onbedoeld, knal-effect bereikt. Op een gegeven moment ontglipte aan de fotograaf namelijk een koffertje met bliksem lichtlampen, die bij het neer vallen allen tegelijk ontplof ten. De afgevaardigden, in hun conoentratie op troebe len en bom-aanslagen wel in een zeer gedisponeerde ge moedstoestand verkerend, sprongen en bloc omhoog van hun zetelsWanneer de fotograaf van dit moment alsnog een plaatje heeft we ten t'e maken, hebben zijn lampen toch hun rendement opgeleverd. kele bewoonde villa's. Het schot heeft waarschijnlijk geen aan dacht getrokken, omdat in de na bijheid een schietbaan van het marinekamp ligt. De misdaad gebeurde op een verlaten stuk heide, hetgeen wel blijkt uit het feit dat het slacht offer eerst uren later midden op een voetpad liggend werd gevon den. De fiets van de vermoorde lag dicht bij hem. Omtrent het motief tast de po litie vooralsnog in het duister. Roof moet uitgesloten worden ge acht. De man was reeds tiental len jaren als boswachter in deze omgeving werkzaam, de laatste jaren in dienst van het Gooi's Na tuurreservaat. Er is ter plaatse een uitgebreid onderzoek inge steld, o.m. met politiehonden. Sjahrir is te Batavia gearri veerd om aldaar besprekingen te voeren met verschillende ver tegenwoordigers van buitenlandse regeringen over de huidige crisis in Indonesië. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers, dat hij in het huidige stadium geen reden voor oorlog in Indonesië zag en dat hij het Nederlandse pessimisme betref fende de Republiek niet begreep. Aangaande het Republikeinse antwoord op de Nederlandse nota zei hij: ,,Er is nog steeds tijd voor onderhandeling op basis van de wisseling". Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat alle uit plastic en gummi-sheet vervaar digde kleding, voorzover daarin niet meer textiel of textielvervan- gende weefsels zijn verwerkt dan ten hoogste 5 van het gewicht of de oppervlakte, voortaan zonder in ontvangstneming van textiel punten dient te worden verkocht en afgeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor gegumeerde kleding of weef sels. Bouwvakarbeiders, aangesloten bij verschillende bonden, hebben te Nijmegen het werk aan een grote woningbouw aan de Flora- weg te Nijmegen neergelegd. De arbeiders hadden een conflict met de werkgevers over het loon, dat naar de mening der arbeiders, niet zo hocg werd uitgekeerd als hun, volgens overeenkomst, toe kwam. De leiders van de vak bonden keuren deze staking niet goed. Eij hebben onderhandelin gen geopend, welke vermoedelijk tot oplossing van het conflict zul len leiden. Ket Franse kabinet heeft Woensdag het FransBritse alliantie-verdrag, in Maart j.i. te Duinkerken door Bevin en Bidault ondertekend, geratificeerd. Er is medegedeeld, dat Bidault waar schijnlijk onmiddellijk na Bevin's terugkeer naar Londen ook naar de Britse hoofdstad zal gaan voor het formeel uitwisselen van de ratif icat'cs. INDONESIË. De heer Jan Schouten sprak Dinsdagavond op een vergadering van de Christelijk Staatkundige Partij te Batavia over de huidige situatie. Hij zeide onder meer dat naar de mening der anti- revolutionnairen en Christelijk Historischen een voortzetting der besprekingen slechts schadelijke om niet te zeggen heilloze gevol gen te verwachten zijn. De repu bliek immers is onmachtig en on willig medewerking te verlenen aan een integrale uitvoering van Linggadjati. Over het advies zeide de heer Schouten dat het ondenkbaar zou zijn dat de Ne derlands-Indische regering en de Commissie-Generaal zouden advi seren tot iets dat in strijd zou zijn met het slot van de Neder landse nota van 27 Mei, en dat het evenmin denkbaar zou zijn dat de slotalinea niet het standpunt van de Nederlandse regering zou weergeven Naar de mening van de heer Schouten ziet de repu bliek, gedragen door de revolutio naire idee, Linggadjati als een obstakel en dat maakt de repu bliek ongeschikt voor het mede samenwerken aan de uitvoering van Linggadjati. De regering behoort nu op grondslag van haar souvereiniteit te doen wat met de republiek niet mogelijk blijkt te verwezenlijken", aldus de heer Schouten. Hij sprak de hoop uit dat de regering een beslissing zal nemen in overeenstemming met de behoeften van deze tijd en met haar verantwoordelijkheid voor de volken van Indië voor ogen. „In dien de regering tot dat beleid besluit staan wij achter haar". Tfs >ptJ .3a, sjniiB !Ui jOA ia: ,13.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1