«.I <1 Wering van de cradcnever Binnenlands nieuws Inlichtingen verzocht z IJJ rr Dokte Durf in De schaduw van Djenchis Khan De „Prawda" over Marshall's plan n de De staking Amsterdamse haven Kerknieuws Het Nederlandse Muntwezen I Uitvinder van de kunstmatige nier in Nederland terug Truman valt Baikanlanden aan Argentijnse crediet voor Italië Waarschuwing tegen „financiël" doodbloeden van Europa CHARLEY CHAPLIN IN OPSPRAAK Br da rt ile rifpiq 1 BE re ■I '3' HOEK. installatie burgemeester Hanssens. Saterdag vond de installatie plaats van de heer A. F. Hans sens als burgemeester der ge meente. De nieuw benoemde burgemees ter werd te Terneuzen afgehaald door de gemeente-secretaris, de heer J. Dregmans, waarna hij hij het betreden der gemeente, op de Wulpenbek, door de voorzitter van het feestcomité, de heer J. Verhage, werd verwelkomd. Vervolgens begaf de stoet zich naair de kom der gemeente, waar de schoolkinderen, de zangver. .Crescendo" en de muziekver eniging ,,E. N. Z. K." zich had den opgesteld. Nadat de burgemeester en zijn vrouw enige welkomstliederen waren toegezongen en bloemen aangeboden, begaf men zich naar het gemeentehuis, waar de mu ziekvereniging de nieuwe burge meester het Wilhelmus toespeelde. In aanwezigheid van de vader van de nieuwe burgemeester, de ouders van zijn echtgenote en an dere familieleden, verschillende Zeenws-Vlaamse burgemeesters en autoriteiten vond vervolgens in de Raadszaal waar ook de vol ledige gemeenteraad haar plaats had ingenomen de plechtige in stallatie plaats. Deze geschiedde door de loco- burgemeester, de heer De Ha mer. die. na de burgemeester de ambtsketen te hebben omgehan gen, de nieuwe burgervader toe sprak. Hierlbij wees hij o.m. op de mooie doch zware taak die de burgemeester in handen wordt ge legd en sprak hij de hoop uit op een hartelijke samenwerking te mogen rekenen, zulks tot vooruit gang en bloei van de gemeente Hoek. Nadat de heer Hanssens op de voorzitterszetel had plaats geno men, nam deze het woord en sprak vooreerst zijn dank uit voor de benoeming en voor de harte lijke woorden tot hem en zijn echtgenote gericht. Vervolgens herdacht hij Mr. Van Tienhoven, die hier 17 jaren zijn ambt vervulde, waarna hij wees op de moeilijke omstandig heden waaronder men thans leeft. Bij onderlinge samenwerking Is echter nog veel te bereiken en de heer Hanssens verzekerde, dat hij naar Hoek gekomen is om te wer ken en alles wil doen om tot een oplossing te geraken voor alle moeilijkheden, die zich thans of in de toekomst zouden voordoen. Hiertoe riep hij echter aller steun in en hij besloot met de wens uit te spreken, dat de toe komst een eensgezinde samen werking moge brengen. Hierna voerden het woord weth. Scheele, het oudste raadslid, de heer Kaijser en de gem.-secretaris, de heer Dregmans, waarop de burgemeester de officiële raads vergadering sloot en de heer De Hamer de verdere leiding van het samenzijn op zich nam. Een tiental sprekers, waar onder de voorzitter van het feest comité spraken de burgemeester en zijn echtgenote nog toe, waar na de heer Hanssens alle sprekers dank bracht. In de Gemeentelijke Gehoorzaal werd daarop de erewij.n aangebo den. waarbij de heer Hanssens een heildronk instelde op H. M de Koningin. Na een druk bezochte receptie, werd deze voor Hoek zö belang rijke dag met verschillende fees telijkheden, als een ruiterdemon- stratie, muziek- en zanguitvoe ring. reidansen enz. besloten. Haag wijzigingen besproken. Deze besprekingen zijn minder hoopvol geweest. Deswege heeft het comité zich in een brief tot de Minister van Financiën gewend, inhoudende, dat bij onbevredi gend resultaat een procedure tegen de Nederlandse Staat zal worden aanhangig gemaakt, waarin niet-verbindend verklaring zal worden geëist van de z.g. ver klaring F 292. In het schrijven werden voorts suggesties voor verbetering aangegeven. De Mi nister antwoordde, niet op de voorstellen te kunnen ingaan. Een der voornaamste grieven van het comité is. dat de genoemde besluiten, behorend tot de wet- j gevende bevoegdheid der Staten- Generaal, staatsrechtelijk niet verantwoord zijn. i Ter vergoeding werd nog een groot aantal vraagstukken be- j sproken en o.a. werd geaccen tueerd de ongunstige auto-positie van het Zuiden tegenover het Noorden. DODELIJK ONGEVAL. Zondagochtend werd het 6-jarig jongetje H. J. Meyer, wonende aan de Nagelpoelweg te Apel doorn, dat met zijn vader op de Zwaansprengweg nabij Beekber gen wandelde, door een vracht auto aangereden en zodanig ge wond, dat hij in de loop van de avond in het St. Liduinazieken- huis is overleden. Het ongeval moet worden toe geschreven aan onervarenheid van de chauffeur, H. B. H. uit Vaas- VERMOEDELIJK VERDRONKEN. Bij het vertrek van het Finse stoomschip „Vinga" dat in de Lekhaven had gelegen, ontbrak de 31-jarige Finse stoker H. Ha- malinanen op het appèl. Aange zien een wachtsman in de nacht van Vrijdag op Zaterdag naast het schip een plons had gehoord, wordt vermoed, dat de man ver dronken is. Vfifij fci-K - UILARiOM (tl' „Met het oog op mogelijke ver rassingen in de woestijn ben ik steeds voorzien van een pakje Fata-morgana-poedier" zei Dokie onder doodse stilte. De defectieve gaf daarop een volledig college over dit poeder. De werking daarvan komt hier op neer dat een héél fijn zilver in ontelbare deeltjes in de lucht verstoven wordt en dat deze lucht daardoor het vermogen krijgt, als spiegel te werken. „Wat wij moeten doen", aldus Dokie, is: Ten eerste: een vuur stoken. Ten tweede: Fata-mor- ganapoeder laten verdampen. Ten derde: zorgen dat de spiegelwolk ook iets te spiegelen krijgt.." Dokie stelde nu zijn Mongoolse rovervrienden dusdanig op, dat zij er zo krijgshaftig mogelijk uit zagen. Hun paarden bewogen zich heel langzaam. „Alles gereed voor de opname?" vroeg Dokie. lrAHes gereed" antwoordden de Mongolen in spannning. Het blad van de Sowjet-Russi- sche Communistische partij, Prawda typeert, het door Mars hall de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken naar voren gebrachte plan tot hulpverlening aan Europa als „een copie van het plan van President Truman om met behulp van de dollar po litieke pressie uit te oefenen". Het was een plan „van inmen ging in de binnenlandse aange legenheden van andere landen. De Prawada schrijft voorts: „Zo dra een land, b.v. Hongarije, zijn regeringslichamen van samen zweerders zuivert, laat Amerika onmiddellijk zijn bazige stem ho ren", Volgens de Prawda was de Sowjet-Unie vastbesloten „zich tegen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van kleine lan den door grote mogendheden te verzetten". t, Chinese regeringskringen verklaren, dat China nog geen protest-nota van de regering van Buiten-Mongolië ontvangen heeft Volgens radio Moskou had Bui ten-Mongolië een protest inge diend, dat Chinese troepen Bui ten-Mongools gebied waren bin nengevallen, en schadevergoeding geëist. In de Académie de Médicine te Parijs heeft Prof. Lesné een refe raat gehouden over de huidige kindersterfte in Frankrijk. Uit de cijfers bleek, dat thans jaarlijks ongeveer 100.000 kinderen bene den het jaar in Frankrijk sterven, ten gevolge van de oorlog, de be zetting, de sociale en economische toestanden. In zijn nota naar aanleiding van het verslag over het wetsont- werd „Wering en verdelging van de Coloradokever, deelt de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening nog het vol gende mede: Het insect komt vrij veelvuldig voor langs de Nederlandse Zuid grens, langs de Oostgrens, met uitzondering van het Noordelijk ste deel, en meer landinwaarts vrij talrijk in gedeelten van de provinciën Noord-BraJbant, Gel derland en Overijssel. In het Zui den zijn er plaatsen, waar bijna op elk aardappelveld de Colorado kever kan worden gevonden waar aan de toestand bezuiden onze landsgrens niet vreemd is. Spora disch is het insect nog in de pro vinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland en het vasteland van Zuid-Holland en een gedeelte van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bloemendaal 3e predikantplaats met standplaats AeTdenhout), Ds. J. E. Drost te Kapelle bij Goes (voordien predi kant te Zaamslag). OHR. GEREF. KERK. Bedankt Voor Nijmegen Ds. J. C. van Ravenswaaij te Zaamslag. KINDJE GESTIKT. Het tweejarige dochtertje van de familie K. aan de Schuiteweg te Den Haag, dat in een kinder stoel zat, vastgebonden met een riem gleed in een onbewaakt ogenblik uit de stoel, waardoor het riempje om de borst sloot ten gevolge waarvan zij stikte actie-comité GEVORDERDE AUTO'S. Baterdagmiddag werd in Den Bosch een actie-vergadering be legd vanwege het Noord-Brabants provinciale actie-comité gevorder de auto's. Mr. P. Scheefhals gaf een uiteenzetting over de huidige stand van zaken. On 4 Nov. 1945 is het Minis- trieel besluit gekomen, houdende vaststelling van het besluit tot vergoeding, gevolgd door het be sluit van 1 Nov. 1946 houdende uitwerking van de beschikking hoe de vergoeding berekend wordt. Daarna werden in Den Gouden tientjes en vijfjes en zinken geld uit de circulatie. De Minister van Financiën acht thans het ogenblik gekomen, om de samenstelling van de munt- circulatie en de inrichting van het muntwezen meer in overeenstem ming te brengen met de opvattin gen, welke thans dienaangaande worden gehuldigd. Uit het ontwerp van wet nieuwe regeling inzake het Nederlandse muntwezen, dat thans door de Minister van Financiën aan de Tweede Kamer werd aangeboden, blijkt dat het in de bedoeling ligt de uit de bezettingstijd daterende zinken munten af te schaffen en te vervangen door nikkelen en bronzen geldstukken. In de toekomst zal ons munt stelsel bestaan uit zilveren rijks daalders en guldens, zuiver nik kelen kwartjes en dubbeltjes, bronzen stuivers en centen. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zullen uit ons muntstelsel dus verdwijnen het gouden tientje en het gouden vijfje, de halve gul den en het twee-en-een-halve cent stuk en de halve cent. De vierkante nikkelen stuiver zal worden vervangen door een rond geldstuk van brons met een midellijn van 21 milimeter. De cent wordt in middellijn 17 mili meter, dat is 2 milimeter kleiner dan voorheen ter vergemakkelij king van het onderscheid tussen cent en stuiver. Evenals de kwartjes en dubbeltjes zullen voortaan ook de stuiver en de cent de Koninklijke beeltenis dra gen. Het ligt in het voornemen hiervoor een nieuwe beeltenis van H. M. de Koningin te vervaardi gen. In 1946 zijn enige malen onder handelingen gevoerd over een Verzachting van de invoerbepa- lingen waarvan het resultaat be vredigend is geweest. Het ver trouwen, dat men in het buiten land stelt in de wijze, waarop in Nederland het Coloradokever- vraagstuk wordt aangevat heeft hierbij een niet te verwaarlozen gewicht in de schaal gelegd. Reeds zijn Engelse deskundigen uitgenodigd om zich er in deze zomer van te komen vergewissen, op welke wijze hier te lande alle voorzorgen worden genomen. De last, die hier op de aardappel verbouwers wordt gelegd, kan niet te zwaar worden geacht, om dat bij het nalaten van een zoo goed mogelijke verdelging reeds na een of twee jaar merkbare rechtstreekse schade door de ver bouwer kan worden geleden. Op andere cultuurgewassen dan op aardappelplanten komt de Co loradokever niet voor. Van de naaste verwanten van de aard appel wordt in ons land algemeen de tomaat geteeld, waarop de kever zijn volledige ontwikkeling niet kan doormaken. De z.g. eierplant of aubergine, waarop dit wel mogelijk is, wordt in Ne derland niet buiten de kassen ge teeld. De mogelijkheid tot uitvaardi ging van een verbod of beperking van de invoer wordt wenselijk ge acht, doch het ligt niet in de be doeling er reeds spoedig gebruik van te maken. De bij de E.V.C.. Bedrijfsgroep Transport, aangesloten Amster damse havenarbeiders, werkzaam in de verschillende samenwerken de havenbedrijven, die Maandag morgen in staking zijn gegaan omdat het bestuur van d« ge noemde bedrijfsgroep geen ant woord ontving op een schrijven aan het bestuur der S.H.B. het gaat nog steeds om de erkenning van de E.VC. zijn Maandag middag in een vergadering bijeen gekomen en hebben het besluit genomen hun actie althans voort te zetten tot na de vergadering van de S.H.B. op hedenochtend. Om 5 uur op die dag zullen de havenarbeiders opnieuw vergade ren en hun standpunt bepalen. De staking omvat een vrij aanzien lijk deel van de Amsterdamse havenbedrijven. In slechts enkele ligt het werk overigens geheel stil. Mede doordat zich geen en kele ongeregeldheid heeft voorge daan, bemerkt men in de haven nauwelijks, dat er een conflict gaande is. Tijdens de oorlog hebben in het werkamp „Deutsches Haus" te Brunsfouttelkoog in Duitsland Ne derlanders, Belgen, Fransen, Rus sen, Polen en Italianen gedwon gen moeten werken aan de z.g. „Friesenwall". Bij die werkzaam heden schijnen in het bijzonder de zestig daar te werk gestelde Ne derlanders mishandeld te zijn door de leider van het kamp, de Duit ser Gustav Ernst Leguttky. Deze man zit reeds geruime tijd in Duitsland gevangen, evenals de in het werkkamp O. T.-leiding, be staande uit de Duitsers Sievers, Berger en Weidlich. iDe „Netherlands Warcrimes Commission" is in het bezit van de namen der zestig Nederlanders, die in het kamp werkten. Zij weet echter niet de adressen van deze Nederlanders. Zij verzoekt ieder, die in bedoeld kamp heeft moeten werken zich in verbinding te stel len met mej. S. M. Kwant, Java- straat 59 te Haarlem (Noord), werkzaam bij de „Netherlands Warcrimes Commission". Aan boord van de K.L.M.-Con- stellation die Vrijdagavond 13 Juni uit New-York arriveerde, be vond zich Dr. W. J. Kolff uit Kampen, de uitvinder van de z.g. kunstmatige nier. Dit apparaat, dat vervaardigd is van cellofaan, is in staat om tijdelijk als plaats vervanger op te treden, indien een nier door een of andere oor zaak buiten werking gesteld is of moet worden. Deze uitvinding heeft allerwege grote belangstel ling gewekt, vooral ook in Ame rika. Dr. Kolff heeft gedurende de afgelopen drie maanden op uitnodiging van Amerikaanse medici een tournée door Amerika en Canada gemaakt. Dr. Kolff, die verbonden is als internist aan het stadsziekenhuis te Kampen, is benoemd tot erelid van de Ame rican Medical Association, die 100 jaar bestaat, ter gelegenheid waarvan hij op een congres van duizenden leden zijn uitvinding heeft gedemonstreerd. President Truman heeft Zater dag de regeringen van Hongarije, Roemenië en Bulgarije ervan be schuldigd de volken van hun lan den te onderdrukken. In een verklaring, uitgegeven ter gelegenheid van zijn onder tekening van de wet tot ratifica tie der vredesverdragen met deze drie voormalig vijandelijke staten, zeide Truman, dat hij het be treurde dat de regeringen van deze landen niet slechts de wil, van de meerderheid van hun vol ken hebben genegeerd, doch tot maatregelen van onderdrukking jegens hen zijn overgegaan. Tru man had gehoopt dat na Jalta en de bevrijding werkelijk represen tatieve regeringen ingesteld zou den worden. „Dergelijke regerin gen bestaan thans in die landen niet", aldus Truman. Volgens een woordvoerder van het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken zullen Italië en Argentinië binnenkort een commerciële overeenkomst te Buenos Aires ondertekenen. Naar verluidt zou deze overeenkomst betrekking hebben op een crediet van 400 millioen pesos aan Italië en een goederenruil -tussen de twee landen. Mevrouw Peron, echtgenote van President Peron van Argentinië wordt op 24 Juni te Rome verwacht voor een tien daags bezoek aan Italië, tijdens hetwelk zij tevens een particu liere audiëntie met de Paus en een ontmoeting met President de Nicola en Premier de Gasperi zal hebben. Dean Acheson, de Onder-Minis ter van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, heeft in een rede voor de studenten van de Wes- leyan Universiteit gewaarschuwd tegen het „financiëel doodbloe den van Europa". Acheson voegde er aan toe, dat de Sowjet-Unie in Oost-Europa een politiek voert, in strijd met het Verdrag van Jalta.- De Sowjet-Unie zou de Oost-Europese volken economisch van het Westen afsnijden en ze dwingen zich naar het Oosten te oriënteren. In het Verre Oosten, aldus Acheson, heeft de Sowjet- Unie industrieën ontmanteld en in Korea heeft zij de totstandkoming van de economische eenheid ver hinderd. In Griekenland wordt het economisch herstel onmogelijk gemaakt door burgertwisten, waarbij een der partijen wordt uitgerust „door de communistisch bestuurde Noordelijke buren" van Griekenland. Acheson laakte voorts de houding der Sowjet- Unie met betrekking tot Hon garije. Afgevaardigde uit zijn deportatie. De democratische afgevaardig de John Rankin uit Mississippi heeft in het Huis van Afgevaar digden de deportatie van Charley Chaplin geëist. „Hij heeft gewei gerd Amerikaans burger te wor den", aldus Rankin. „Door hem te deporteren, kan hij in Amerika niet meer op het witte doek verschijnen en kan de Amerikaanse jeugd gespeend blijven van zijn walgelijke films". Chaplin is Brits onderdaan en ging in 1910 als acteur met een gezelschap naar Amerika. De vorige maand heeft hij verklaard nog steeds niet van plan te zijn Amerikaans burger te worden. Ohaplin verklaarde, niet in te zien, waarom de Bond van onaf hankelijke Amerikaanse bioscoop eigenaren zijn jongste film „M. Verdoux" boycotte. De film is de geschiedenis van een bankbediende, die zijn betrek king verliest en. teneinde in het onderhoud van zijn invalide vrouw en zoontje te voorzien, met ver schillende vrouwen huwt, die hij vervolgens om wille van haar for tuin vermoord. In een verklaring in antwoord op de aanval van Rankin heeft Chaplin verklaard, dat deze ma nier van doen de gebruikelijke fascistische techniek is bij pogin gen de vrijheid van spreken en meningsuiting door middel van de film te onderdrukken. Volgens de New-York Daily News zijn Edward G. Robinson en de schrijfster Dorothy Parker ge dagvaard om voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit te verschijnen in verband met be schuldigingen van communisti sche activiteit te Hollywood. w m egt oo: ia! kil ..nk" nel ■re ,sh gc'< •de ar ar I irq e* sl .uk h? :ia it: i f r Z siafOt Je.j tniei j \J.\ i0/i I3S Ut|| 3d ik 1. au 1

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3