m H If I D }if -m TRIBUNAAL- jTE TERNEUZEN I: Partijraad van de Partij van de Arbeid 4 M] uww Liefde op het land meisjes in uniform -4,r lltir ,i l!'< r vf i'-euc P h-H retfj over de Indonesische kwestie DOODSTRAF VOOR PULS Uit de Provincie. DOODSTRAF GEESSIEN BLEEKER BEVESTIGD r rt< r, if t v1! e i- la u e M n j life/ o #«aeg„ LtOC •J pi Uitspraak in de op 2 Juni j.l. behandelde zaken: Petrus Jacobus Dieleman, wo nende te Venray. Reeds 15 maan den geïnterneerd geweest. 1. Verbeurdverklaring van het vermogen van beschuldigde, als mede van hetgeen bij zijn inter nering te Wanroy (Mill) in be slag genomen is 2. Ontzetting rechten. Francois Jan Dekker, wonende te Retranchement. Verbeurdverklaring van een be drag van 7500, Jacob Izaak Buijk, wonende te Zuidzande. Verbeurdverklaring van een be drag van 500, Pieter Marinus Wessels, wonen de te Axel, thans kamp Rilland. Het onderzoek zal buiten de zit ting worden hervat. Zitting van Maandag 16 Juni. Eigenaardige zaak. Marinus Victor Rijk, 50 jaar, kleermaker-fotograaf te Honte- nisse, werd ervan beschuldigd in zijn winkel Duitse tijdschriften te hebben geëtaleerd en verkocht, dooi bemiddeling van een Duitser zijn reeds ingeleverde radiotoestel te hebben teruggekregen een geldsbedrag te hebben geschon ken aan de „Volkswohlfahrt" en in zijn gesprekken tot uitdrukking te brengen, dat Duitsland de eni ge macht ter wereld was, die ons van de ondergang kon behoeden. Rijk zegt de tijdschriften te hebben verkocht omdat hij er vanwege de fraaie foto's een liefhebber van was. Overigens gaf hij de feiten toe, doch verklaart eveneens te heb ben ingezien, verkeert hebben ge daan. Met de N.S.B. had R. nooit iets uitstaan. De verdediger Mr. Van Son vond deze zaak een zeer licht geval en motiveerde deze menig uitvoerig. Pleiter wees ei voorts op, dat zijn cliënt tijdens de bezetting op grote schaal fo to's heeft vervaardigd van H.M. de Koningin, het Prinselijk Gezin enz Dit ten dienste van de ille galiteit. Mr. Van Son verzocht tenslotte geen verdere maatrege len op te leggen. Wnd. burgemeester stond terecht. Hierna stond terecht de 66-jari ge Alphonsius de Waele, vlasfa brikant te Koewacht. De beschuldiging luidde, lid maatschap N.V.D.. het schenken van 'n tweetal bedragen aan Win terhulp en het verlenen als wnd burgemeester van Koewacht van medewerking bij het uit voeren van Duitse maatregelen, voorschriften en bevelen. Dit laatste door het vorderen van paarden, het aanwijzen en oproe pen van personen voor tewerk stelling en het persoonlijk contro leren van deze personen. Besch. verklaart, zich niet be wust te zijn, dat hij zich ooit vo°' de N.V.D. heeft opgégeven. Aan de Winterhulp gaf hij, zoals hl] vroeger ook aan de armen gaf. De W. zegt verder, eerst na overleg met anderen het wnd. burgemeesterschap te h.e^bf" aanvaard. Overigens bestrijdt hij verschillende getuigenverklarin gen waaruit zijn hulpverlening aan de vijand zou blijken. Nadat een viertal getuigen a décharge was gehoord, kwam de verdediger, Mr. P. C. Adnaanse, aan het woord. PI. sprak als zijn mening uit, dat men in deze zaak een vergelij king zal moeten trekken met an dere gemeenten en functionna- rissen. Vele burgemeesters die even gestaakt zijn, werden later weer in hun functie hersteld, zon der voor het Tribunaal verschenen te zijn. En dit, terwijl zij hetzelf de hebben gedaan. Pleiter wees er voorts op, dat zijn client met tegenzin wnd. burgemeester werd, doch hij deed dit om erger te voorkomen. Wat betreft de N.V.D. en Win terhulp, hierover zweeg pleiter maar liever. Zo ongeveer alle burgemeesters die aanbleven wa ren lid van de N.V.D.terwijl zelfs een vooraanstaand persoon op illegaal gebied, een zeer grote gift aan Winterhulp gaf. Mr. Adriaanse critiseerde fel de wijze waarop deze zaak werd op gemaakt en meende dat hier ook sprake is van concurrentienijd en jalouzie. Pleiter besloot zijn met overtuiging uitgesproken plei dooi met het Tribunaal te verzoe ken de beschuldiging vervallen te verklaren, subs, geen maatregelen op te leggen. Uitspraak in alle zaken 30 Juni. BOOTWERKERS LEGGEN HET WERK NEER. Een aantal bootwerkers in dienst bij de samenwerkende havenbedrijven te Amsterdam, hebben Maandagochtend besloten niet aan het werk te gaan voor dat een aantal reeds enige tijd be staande grieven uit de weg zijn geruimd. Eén dezer grieven is, dat de werkweek van Maandag tot Maandag loopt i. p. v. van Maan dag tot Zaterdag, een andere dat de nachttoeslagen niet op bevredi gende wijze worden uitbetaald De toestand is op dit ogenblik nog enigszins verward, aangezien de ruim 800 bootwerkers van de S. H. B. verdeeld zijn over een groot aantal scheepvaartbedrijven, zodat nog geen overzicht van de omvang der staking kan worden verkregen. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed Maandag uit spraak in de zaak tegn de verhui zer Abraham Puls uit Amsterdam die in de bezettingstijd op grote schaal meubilair uit Joodse buur ten heeft gehaald. Behadve dit hield Puls resteerde Joden. Dat Puls talrij ke personen heeft geholpen, legt tegenover het ontzaglijke leed, dat hij veroorzaakt heeft aldus de sententie niet voldoende ge wicht in de schaal om de hoogste straf niet op te leggen. De uit spraak tegen Puls luidde derhalve de doodstraf. Ambtshalve werd Puls het recht op cassatie ver leend. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft Zaterdag de Partijraad van de Partij van de Arbeid vergaderd onder voorzitterschap van de heer K. Vorrink. Aan het einde van de vergade ring werd de volgende resolutie met algemene stemmen aange nomen: De Partijraad van de Partij van de Arneid, bijeen op 14 Juni 1947 te Amsterdam, 1. Kennis genomen hebbende van de nota van de Commissie- Generaal aan de Indonesische de legatie van 27 Mei 1947 en van het antwoord daarop van 8 Juni 1947: 2. met voldoening constate rende, dat beide partijen de over eenkomst van Dinggadjati als de vaste grondslag van hun betrek kingen aanvaarden; 3. echter met teleurstelling kennis nemende van het feit, dat uit het Indonesische antwoord blijkt van zodanige principiële verschillen van interpretatie dier overeenkomst als niet mocht wor den verwacht na de vóór haar ondertekening tussen heide par tijen gevoerde correspondentie, waardoor de republiek Indonesia van de Nederlandse interpretatie volledig op de hoogte was; 4. stelt vast, dat de antwoord nota van de republiek Indonesia voor onmiddellijke verwezenlij king voorstelt een staatsrechte lijke constructie, die niet te rij men valt met hetgeen de overeen komst van Dinggadjati voor de overgangstoestand naar de sou- vereine verenigde staten van In donesia bepaalt; 5. enerzijds van oordeel, dat de Nederlandse regering daaraan niet zonder grondwetsherziening zal kunnen medewerken; 6. anderzijds nog steeds diep overtuigd, dat een gewapend con flict heilloos zou zijn voor beide staten j 7. overtuigd, dat na het tot •stand komen van de overeenkomst van Lingggadjati geen andere grondslag voor een juist beleid aanvaardbaar is dan een loyale uitvoering door beide partijen van dit accoord; 8 overtuigd bovendien, dat 'n oplossing niet langer meer kan worden uitgesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ont staan; 9 doet een hartstochtelijk be roep op de regeringen van Neder land en van de republiek Indone sia beide om bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een ca tastrophe te voorkomen en waagt in het bijzonder van de Neder landse Regering: a. hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest drin gende punten alsnog op korte termijn tot een resultaat te ge raken; to. het onderwerpen van de daarvoor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak over eenkomstig het accoord van Ling- gadjati; c. duidelijke maatregelen, ge schikt om de ernstig verstoorde vertrouwensfeer te herstellen en met name: I. in verband met de aan komst van de 2e divisie in Indo nesië, onmiddellijke aflossing van troepen en zo spoedig mogelijk verdere vermindering; van de troe penmacht; H. algeheel herstel van de toe stand in Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag van P.R.P., ten minste met verwijdering uit Bui tenzorg van de v°°r het gebeurde mede-verantwoordelijke Neder landse autoriteiten; Hl. beëindiging van de cam pagne, als thans door de rege ringsvoorlichtingsdienst te Bata via wordt gevoerd, die ontaard is in een psychologische oorlogsvoor bereiding; oacijpagnBaoe eided. v,!,e( ehe IV. benoeming van progres sieve figuren op leidende posten in Indonesië. Een liefdes-roman van BERTA RUCK De Bijzondere Raad van Cassa tie te 's-Gravenhage heeft de doodstraf, opgelegd door de Gro ninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden aan Geessien Bleeker uit Delfzijl, we gens verraad van een groot aan tal illegale werkers in de provin cie Groningen, bevestigd. Zij heeft te Groningen en te Assen, nadat zij als illegaal koerierster door de „iSicherhits Dienst" gearresteerd was, verzetslieden verraden. Daarvoor werd ze door de Gro ninger- en door de Drentse Ka mer van het Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden^ter dood ver oordeeld. Dit is de eerste maal in Neder land, dat een doodstraf, uitge sproken tegen een vrouw, door de Bijzondere Raad van Cassatie is bevestigd. De Procureur-Fis caal bij de Bijzondere Raad van Cassatie had in de „zaak Gronin gen" tot levenslange gevange nisstraf geconcludeerd. De „zaak Drenthe" wenste hij buiten be schouwing te laten omdat men slechts eenmaal levenslang kan vragen. De verdedigster van requirante, mevrouw Mr. R. C. Broekhuijsen te 's-Gravenhage zal revisie van dit vonnis vragen. 3) (Nadruk verboden Toen ik Harry nog had, en me kon verheugen op de avonden, kwam het er eigenlijk weinig op ami, hoe ik mijn dagen doorbracht Maar nu grote hemel! Ik vond alles plotseling onhoudbaar de stoffige hokkige gangen en loka len, het spektakel van de vele schrijfmachines, het schelle ge jank der telefoonschellen, en het platte accent van sommige em ployés! En het ergste van alles was. dat onvermijdelijke kantoorgeur tje, samengesteld uit allerlei gru welijke luchtjes. Ik somde ze bij mezelf op in hun volgorde van on smakelijkheid: Het heet-geworden ijzer van de waterpijpen. Inkt. Stof. Ordinaire zeep. Het.vieze fonteintje. De gare, vochtige handdoek. Oorlogssigaren. ,,Kan dat raam niet dicht? was het motto van mijn. chef Het enige, merkwaardig-vuile raam. zag uit op Whitehall, en wanneer het ook maar op een kiertje stond, drong al het geraas van het verkeer tot ons door. ,Kan dat raam niet dicht Het knerpte me in de oren, nog vóór ik goed en' wel binnen was- Ik liep erheen en deed het dicht. Toen ging ik aan mijn werk. ter wijl ik me plotseling afvroeg: ,,Zou dat nu zo doorgaan tot ik tachtig hen?" Mijn taak voor die miserabele morgen bestond in het controleren van lange lijsten cijfers, 'n Opwin dende bezigheid! Het schemerde voor mijn ogen en m'n slapen klopten, terwijl ik daar voorovergebogen zat te mom pelen: „Negen duizend drie hon derd en' vijf en zeventig pond, ne gentien shilling en een penny. Twee duizend vier honderd en tien pond ,elf shilling De lijsten klopten bijna altijd, maar ik was doodsbang, een even tueel foutje over het hoofd te zien. ,,Ne>gen duizend drie honderd en. Wat een leven! Ik zag het nu, zoals 't in werkelijkheid was. Die brief had m'n ogen geopend. O, kon ik hier toch maar wegkomen! Toen 't lunchtijd was, trok ik emit, de troep babbelende meis jes zorgvuldig ontlopend. 'tWas een van die broeiïge vroeg-voor- jaarsdagen, die beter kunnen lij ken dan Juli-weer. Al de lunch rooms waren even propvol als de ondergrondse geweest was. Ik miste de moed om in die benauw de atmosfeer te blijven hangen tot er een plaatsje vrij kwam. En wat stond me dan nog te wachten Slordig-gebakken eieren op slap, vochtig geroosterd brood, zonder een ideetje boter vis, die vele dagen geleden de zee vaarwel had gezegd, of verbrande stukjes spek zwemmend in dun vet... Ik voelde me die dag absoluut niet in staat dergelijke lekkernijen te verwer ken of zelfs maar aan te zien. Half onpasselijk keerde Ik weer terug naar het blakerende Tra falgar Square. Ik' ging lusteloos in het enige schaduwplekje zitten, dat ik vinden kon: de trappen van de National Gallery, en be gon met mijne handen in mijn schoot naar de drukte te staren. En half onbewust bleef ik me 32,5 53,25 53,9 2,1 37,5 42,5 57,5 53,8 Te Hilversum wordt de eind- wedstrijd gehouden voor de win naars bij de districtswedstrijdei OORLOGSMUSEA TE WESTKAPELLE EN CADZAND Naast het Zeeuwse oorlogs museum te Middelburg zullen ook oorlogsmusea gesticht worden in Westkapelle en Cadzand. Het museum te Westkapelle. waar een maquette te zien zal zijn van de Geallieerde landing aldaar, wordt gevestigd in een grote bunker op de Zeedijk. Hierin komt eveneens een café en een uitkijkpost Het museum te Cadzand komt in de door de Duitsers versterkte kelders van het voormalige hotel in de duinen aldaar en zal waar schijnlijk half Juli officieel ge opend worden. Beide musea toe horen aan de vereniging „Zeeuws oorlogsmuseum' SOHELDEBEKERWEDSTRIJD, Op Zaterdag 5 Juli zal de negen de internationale Scheldetoeker- zwemwedstrijd gehouden worden. De deelnemers zullen van Bres- kens naar Vlissingen zwemmen, een afstand van 4 km in rechte lijn gemeten. De zwemmers moe ten echter altijd rekening houden met de stroom en zullen dan ook 2 km meer moeten afleggen. De start vindt ongeveer een half uur vóór hoog water te Breskens plaats. Elke zwemmer wordt vergezeld door een jol, bemand met roeiers, een lid van de reddingbrigade en een loods. Daar er slechts 12 jol len beschikbaar zijn, kunnen ook maar 12 zwemmers deelnemen, zodat er geselecteerd zal moeten worden. Bovendien worden er vier plaatsen gereserveerd voor buiten landse deelnemers en drie voor dames. De wisselbeker, die de als oor logsvlieger gesneuvelde Engelse winnaar in 1936, 1937 en 1939. Deane, in zijn bezit had, is niet meer teruggevonden. De vroegere burgemeester van Vlissingen, de heer Van Woelderen, heeft echter een nieuwe beker beschikbaar ge steld. Ook de schaal voor de win nende dame, in 1939 door Willy den Ouden gewonnen, ging door oorlogshandelingen verloren. Dr. Staverman, hoofd van de medische dienst voor deze wed strijd, stelde een nieuwe schaal beschikbaar. Wanneer door slecht weer het zwemmen in de Schelde te ge vaarlijk mocht zijn, zal de afstand MiddelburgVlissingen (ongeveer 6 km) worden gezwommen. BRANDWEERWEDSTRIJD. In geheel Nederland zijn wed strijden gehouden voor plaatse lijke brandweren, die tot taak hadden in de kortst mogelijke tijd een veronderstelde brand, waar voor de Vereniging van Brand weercommandanten in Nederland een schema had opgesteld, te blussen en daarna het gebruikte materiaal weer op te rojlen en op te bergen, waarvoor 15 minuten tijd werd gegeven. Voor iedere hierbij gemaakte 'fout werd 3 seconden tijd geno teerd. Voor Oost Zeeuws-Vlaanderen had Zaterdag j.l. deze wedstrijd plaats te Sas van Gent, waaraan 9 groepen deelnamen. De uitslag was als volgt: 1. Sas van Gent 2 min. 9,5 sec. 2. Sluiskil 2 3. Terneuzen (groep II) 2 4. Terneuzen (groep I) 2 5. Zaamslag 3 6. Axel 3 7. Hulst (gr. II) 3 8. Zuiddorpe 3 9. Hulst (gr. I) 4 De brandweer van Sas van Gent zal binnenkort deelnemen aan de districtswedstrijd, waaraan de winnaars uit de overige kringen eveneens zullen deelnemen. vastklemmen aan die ééne ge dachte: ,Er moet een eind aan komen. Ik kan 'tzó niet meer uithouden. Hoe kan ik hier van daan komen?" Gedachteloos stak ik mijn hand in mijn zak om nog eens te voe len naar die brief, die alles voor me veranderd had. Ik had er niet meer naar gekeken, sinds Elisa beth hem mij verontwaardigd over de tafel had toegeslingerd. Daar voelde ik de twee andere, nog on geopende enveloppen tussen mijn vingers. „Ik kan evengoed eens kijken, wat dat voor dingen zijn," dacht ik loom. De ene enveloppe ibevatte een ontstellende schoenenrekening. Nu, dat zou de laatste van die aard zijn voor wie moest ik me nu nog mooi maken? De andere was beschreven met forse, duidelijke hand, die ik niet kende, en ze hadden ze van thuis doorgezonden Ik scheurde ze open Wie had kunnen denken, dat ook deze tweede brief een soort don derslag bij heldere hemel zou blij ken? 'tWas wèl een merkwaar dige dag! Eerst dat verhaal van Muriel over Harry. En nu dit. En SLUISKIL. Goochelen De bekende goochelaar Cakie. uit Alkmaar, kwam Zondag de kinderen een gezellige middag verschaffen in het Parochiehuis Het was pleizierig te zien, hoe deze kindervriend met de kleinen wist om te springen, hoe hij keu rig de orde wiist te houden onder de schaterende groep van enkelen liet medewerken aan zijn experi menten. Een oorverdovend ge roep weerklonk steeds, wanneer hij de gastjes vroeg, of hij er nog „ééntje" zou doen Het was een gezellige middag en de jeugd ver maakte zich kostelijk. Dat Cakie de kunst verstaat om ook met ouderen om te gaan bewees hij des avonds, toen hij voor de volwassenen optrad. De zaal was toch nog flink bezet, toen hij zijn toeren begon, waar onder de meeste voor het pulbliek onverklaarbare vingervlugheder. De oude goochelkunst waarhij ver schillende kleine voorwerpen in de mouwen verdwijnen, heeft af gedaan en plaats gemaakt voor trucs, diie door iedereen worden beredeneerd, zonder het ware naadje van de kous te vinden. Tussen de verschillende nummers hoorden wij enige werkelijk nieu we moppen waarom hartelijk werd gelachen. De op het toneel ge roepen dames en heeren die Cakie ter assistentie nodig had en waar mede hij uiterst vermakelijk om ging, verwekten in de zaal veel hilariteit. Het was goed, in deze tijden van onrust en verkeerd he grijpen eens hartelijk te kunnen lachen. MIDDELBURG. Britse marine kreeg penning van Middelburg. De burgemeester van Middel burg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, heeft een schrijven ontvangen van de marine attaché te Londen, waarin deze mededeel de, dat tijdens een vergadering van de marine-attaché te Londen, waarin deze mededeelde, dat tij dens een vergadering van de Board of the Admiirality aan de First Sealord van de Britse ad miraliteit de penning, die de stad Middelburg aan de Britse marine heeft geschonken, is overhandigd In een korte toespraak zeide de First Sealord, dat het hem veel genoegen deed deze legpenning in ontvangst te nemen. „Wij waar deren deze vriendschapsdaad, die wij hartelijk beantwoorden. Het aanvaarden van de penning zal ajji officieren en manschappen van de marine worden aangekon digd in een vlootorder". Hij bracht dank aan de burgemeester, raadsleden en bevolking van Mid delburg. Zeeuw se-oud-oorlogs- vrijwilligers. Zaterdagmiddag werd in een informatieve vergadering te Mid delburg een vereniging voor Zeeuwse oud-oorlogsvrijwilligers opgericht, met het doel door ge meenschappelijke actie de belan gen van de ex-vrijwtilligers te be hartigen. ik had er de hele morgen onver schillig mee in m'n zak gelopen! Ik had hem ongeopend wegge moffeld hij die andere brief. Ik zag vaag, dat hij gedateerd was vanuit het een of ander ba rakkenkamp, maar lette verder niet op het adres. Mijn blik viel onmiddellijk op de eerste zin: „M'n beste Joan, Ze zeggen dat een vrouw nooit de man ver geet, die haar voor 'teerst gekust heeft Ik zou 't meisje wel eens willen zien, dat bij het lezen van een brief met zo'n aanhef, zonder enige belangstelling of nieuwsgie righeid bleef. Ik was plotseling één en al opwinding, zo miserabel als ik me voelde. „De eerste man, die me ooit gekust had" maar de eerste en enige man was Harry zélf geweest! Wat ter wereld be tekent dat, in het handschrift van een vreemde! Ik las verder: „Dat beeft me de moed gegeven, je eens te schrijven. Nu zal je wel dadelijk naar het slot van de (brief kijken om te zien, wie ik toen." Dat was dan ook precies wat ik deed ademloos! (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2