Veto van President Truman IN AFWACHTING van het advies van de Com^Gen* BEVIN'S reis naar Parijs Herlevend fascisme? Wereldnieuws Clayton's reis naar Europa :1 i n DINSDAG 17 JUNI 1947. MENINGEN TE BATAVIA Overeenstemming tussen België, Luxemburg en Ned. Londense pers toont zich tevreden WAARSCHUWING Ook een bezoek aan 's Gravenhage Minister Mansholt over het Landbouwvraagstuk De Ned.-Belgisch-Luxem- burgse samenwerking en de rede van Marshall Redevoering van Soedirman E cJ i r ijJ il Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Iets hogere temperatuur. Na heldere nacht met weinig wind, overdag tot matig toe nemende wind tussen Z.-West en Zuid. Gedeeltelijk bewolkt, vooral in de hogere niveaux. Overwegend droog weer. Iets hogere temperatuur dan giste- DE VRIJE ZEEUW Adver tentieprjja per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1.09, 3de Jaargang No. 529- Inzendingen advertent!** tot des namiddags 4 uur, Rubriek kl. advertentie»; 15 regels GO ct.; ieders regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blal 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drnkkery N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het is niet mogelijk, dat het advies van de Commissie-Gene raal aan de Nederlandse Rege ring beden gereed zal zijn. Hoe wel in dit advies de gezichtspun ten van Oost-Indonesië en West- Borneo verwerkt zullen zijn, zul len laatstgenoemden ook zelf een afzonderlijk advies aan de Neder landse Regering zenden. Heden worden Nadjamoedin en enkele andere Oost-Indonesische Ministers te Batavia verwacht. In de loop van de dag zal Soeka- watii met hen vergaderen in ver band met het opstellen van het advies van Oost-Indonesië. De resolutie van de Partij van de Arbeid stond Maandagmorgen in het middelpunt van de belang stelling. Socialistisch georiënteer de zegslieden verkalarden tegen over Aneta, dat de resolutie op gevat moet worden als een laat ste ernstige waarschuwing aan de Republiek inzake de houding van de Partij van de Arbeid. Indien onverhoopt dit laatste beroep aan Republikeinse zijde niet begrepen zou worden en van Nederlandse zijde tot uiterste middelen over gegaan zou moeten worden, ver klaarde de contactpersoon van de Partij te Batavia, dat de Partij raad in deze resolutie te kennen geeft, dat zij zich vooralsnog zeker niet afzijdig wil plaatsen van de politieke koers van de Neder landse Regering. Hij deelde verder aan Aneita mede, dat de resolutie bedoeld te zeggen dat ook het oordeel van de Partij van de Arbeid is, dat de kruik niet zo lang te water gelaten mag worden tot zij breekt. Op deze, dn de resolutie ge geven, boodschap aan de Repu blikeinse verantwoordelijke figu ren, wordt een antwoord van Re publikeinse zijde verwacht. Het antwoord dient niet in de vorm van de een of andere platonische verklaring gegeven te worden, doch moet blijk geven, dat men van Republikeinse zijde bereid is de laatste kans, in de Nederland se nota van 27 Mei gegeven, in het belang van beide deelgenoten in de staatkundige structuur aan te grijpen. Wat betreft de verklaring van de Republikeinse regering over het eventuële aanvragen van ar bitrage, vernam Aneta no»g van een bevoegd zegsman, dat een dergelijk verzoek zeker niet kan steunen op het betreffend artikel van de overeenkomst van Lmg- gadjati, aangezien het geen ge- fchilpunt van de uitlegging van de overeenkomst betreft, doen blijkbaar een controverse is tus sen de staatkundige conceptie van tiinggadjati in zijn geheel en de Republikeinse opvattingen, die principieel en integraal met die van ons verschillen. Een hooggeplaatst Nederlands zegsman te Batavia heeft tegen over Aneta verklaard, dat het ad vies van de Commissie-Generaal, met de opstelling waarvan Zon dagavond een begin is gemaakt, geen minderheidsadvies zal be vatten. Ten aanzien van alle voorname punten van dit advies bestaat thans volledige overeen stemming tussen de Nederlands- Indische regering en de Commis sie-Generaal. Dit resultaat is be reikt na uitvoerig overleg met de regeringen van Indonesia, Timor en West-Borneo, welker mening luidde, dat het republikeinse ant- De Belgische Premier en Minis ter van Buitenlandse Zaken. Paul Henri Spaak, heeft aan de corres pondent van Reuter meegedeeld, dat België, Nederland en Luxem burg het eens zijn geworden over een gemeenschappelijke politiek in verband met Generaal Mars hali's beroep inzake economische samenwerking in Euroua De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de voor avond van de vorming van de economische uni ..Beneleux", aldus Reuter, welke nota aan de Minister van Buitenlandse Zaken der V. S„ Marshall zal worden overgemaakt. woord geen aanknopingspunten biedt voor verder overleg op korte termijn. De resolutie van de Partij van de Arbeid is door Nederlandse kringen te Batavia met voldoe ning ontvangen, daar zij een einde maakt aan vele gissingen. ,,In deze resolutie is duidelijk de over tuiging van de partijraad uitge drukt, dat met de tegennota niet valt te werken in de richting van verdere onderhandelingen." aldus de Nederlandse zegsman. Een republikeinse zegsman noemde tegenover Aneta de reso lutie „een verstandige verkla ring", en voegde daaraan toe het niet onmogelijk te achten, dat Sjahrir als gevolg dezer resolutie op korte termijn uit Linggadjati naar Batavia zou komen. Politieke kringen in nauw con tact met de Partij van de Arbeid achtten het belangrijk, dal de resolutie niet verklaart, dat de Partij, van de Arbeid niet bereid zou zijn medeverantwoordelijkheid te aanvaarden voor het verdere beleid van de Nederlandse rege ring, indien minnelijk overleg on verhoopt onmogelijk zou blijken. OOMMISSIE-GENERAAL ZENDT HEDEN HAAR ADVIES. Het advies van de Commissie- Generaal zal heden ter kennis van de Nederlandse Regering worden gebracht, verneemt Aneta van welingelichte zijde. Aan de Republikeinse delegatie zal mededeling worden gedaan over het standpunt van de Com missie-Generaal ten aanzien van het Republikeinse antwoord. Men mag aannemen, dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laatste alinea van de Ne derlandse nota, waarin gezegd wordt „Mocht dit antwoord afwij zend of onbevredigend zijn, dan ziet de Commissie-Generaal tot haar leedwezen geen mogelijkheid de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag, wat verder moet gebeuren, voorleggen aan de Nederlandse Regering." EINDEXAMENS H.B. S. In de Nederl. Staatscourant van Maandagavond zijn gepubliceerd de dagen, waarop het mondeling gedeelte zal worden afgenomen van het eindexamen der openbare [Hogere Burgerscholen met vijf jarige cursus en der bijzondere H. B. S.-scholen met vijf- of vier jarige cursus. Voorts worden daarbij de des kundigen vermeld. Bevin's snel besluit om zich naar Parijs te begeven en daar besprekingen te voeren over het Amerikaanse aanbod van hulp aan Europa, wordt in de meeste Londense bladen geprezen. De liberale „News Chronicle" wijst erop, dat Nederland, België en Luxemburg reeds in verregaan de mate in het klein bereikt heb ben, wat spoedig het voorbeeld zal kunnen worden voor een gro tere, verenigde Europese economie en het blad voegt er aan toe, dat Frankrijk met zijn typische gave om de kern van een zaak te vat ten reeds te Moskou gepolst heeft naar de reacties van het Kremlin. De eveneens Liberale „Man chester Guardian" acht de Euro pese economische commissie het natuurlijke middel, waardoor de samenwerking tot stand kan ko men, daar ook de Sowjet-Unie in deze commissie vertegenwoordigd is. Wel zal de commissie dan op een hoger plan gebracht moeten worden en van meer belang moe ten worden gemaakt, aldus het blad. Waarschuwing aan Geal lieerd» regeringen. Een correspondent van Reuter, Derek Jameson, deelt mee, dat de internationale commissie voor de studie van Europese kwesties te Londen aan de regeringen van voormalig Geallieerde landen do cumenten heeft doen toekomen, welke het gevaar van een herstel van het fascisme in het licht stel len. Leden van de bovengenoem de commissie zijn o.m. de Franse oud-Premier Herriot, de president van de Belgische senaat, Gillon, de voormalige Deense premier Moeller en de Britse staatsman Lord Vansittart. Volgens de commissie is de slechte voedseldistributie in Duit land voor een goed deel toe te schrijven aan sabotage van nazi's, die o.m. in het departement van landbouw van Beieren belangrijke posten bekleden en in de Britse zóne het spoorwegnet onder hun beheer hebben. In Zwitserland kunnen volgens de documenten de nationaal-socialisten vrijelijk hun propagandistische acties voeren. Hier bevindt zich o.a. Freiherr Von Stohrer, Hitler's voormalige am bassadeur in 't Spanje van Fran co. Van Zweden uit wordt natio- naal-socialistische litteratuur ver breid. Een in Duitscihland gebo ren Zweeds groot-industrieel zou aan het hoofd staan van een ver eniging, die Duitse nationaal- socialisten helpt naar Portugal en Zuid-Amerika te komen. In Zuid-Afrika tenslotte, zo gaan de ranporten verder, zijn na- tionaal-socialistische verenigin gen met tienduizenden leden, die regelmatig militaire oefeningen houden. De onafhankelijke „Times" pleit voor geduid en verbeeldingskracht bij de pogingen om tot onderhan delen te komen, daar men door blind te zijn voor de moeilijkheden ontstaan door de herhaaldelijk ge poneerde tegenstelling tussen Oost en West, bet in duigen val len van het hele plan riskeert. De conservatieve bladen „Daily Telegraph" en „Yorkshire Post" verklaren beide, dat het succes van de Amerikaanse voorstellen afhangt van Ruslands bereidheid ze te aanvaarden en de „Daily Telegraph" gaat verder: „Als de Sowjet-Unie niet wil samenwer ken zal de kloof tussen Oost- en West-Europa breder worden of de Europese samenwerking, de eer ste voorwaarde van Marshali's aanbod, zal niet tot stand komen en dit laatste kan de V. S. naar het isolationisme drijven". President Truman heeft zijn veto uitgesproken over een wets voorstel, dat door 't congres reeds is goedgekeurd en een verlaging der belastingen beoogt van 4 mil liard dollar. Dit is het eerste veto, dat Truman heeft uitge sproken over een maatregel, die door het door de republikeinen beheerste congres is goedgekeurd. Truman zeide, dat het wetsvoor stel dubieuze voordelen bood ten koste van een gezonde belasting- politiek. Bovendien, aldus Tru man, „moeten wij neg steeds grote verplichtingen tengevolge van de oorlog nakomen", Het congres zal heden het wets voorstel nogmaals behandelen. Het is echter niet' zeker, of de republikeinen in staat zullen zijn, zich te verzekeren van de twee derde-meerderheid in beide ka mers, welke nodig is om het veto van Truman te niet te doen. De republikeinse senator Owen Brewster, voorzitter van de handels-subcommissie voor de lucht vaart van de Amer. Senaat acht het niet uitgesloten, dat er in de Skymasters een construc tiefout zit. In minder dan drie weken tijds zijn in de V. S. drie en in Japan één Skymaster veronge lukt. Brewster verklaarde, dat hij motorstoornis 'hier onwaar schijnlijk vond. Het Gerechtshof van Kris- tiansand heeft het doodvonnis uitgesproken over drie Duitse Gestapo-agenten, die verantwoor delijk worden gesteld voor de dood en mishandeling van vele Noorse patriotten tijdens de Duitse bezet ting. De ter dood veroordeelden waren belast geweest met de lei ding van het Gestapo-hoofdkwar- tier in Zuid-Noorwegen, In het etmaal van 's avonds 14 tot 's avonds 15 Junii is in het Noordelijk deel van Noord-Hol land de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Naar A.N.P.-Aneta te Was hington verneemt, zal de Ameri kaanse Onder-Minister van Bui tenlandse Zaken, Clayton, tijdens zijn reis door Europa, waar hij (je reacties op Marshall's aanbod zal peilen, 's-Gravenhage, Brussel en Bern bezoeken alsmede een aan tal andere Europese centra. Men neemt aan, dat Clayton's reis zal plaats hebben na zijn terugkeer van de internationale handelsconferentie, welke, naar wordt verwacht, eind volgende week zal worden gehouden. In welingelichte kringen wordt erop gewezen, dat Clayton's voor naamste taak is de landen van Europa ervan te overtuigen, dat het Amerikaanse Congres momen teel niet veel voelt voor verdere hulpverlening en hun enige kans ligt in het gezamenlijk opstellen van een program, dat de verbeel dingskracht van het Amerikaanse volk treft en een redelijk vooruit zicht biedt op een meer verenigd economisch leven. In verschillende kringen wordt voorgesteld, dat de Amerikaanse regering het initiatief zal nemen in het vormen van een Congres commissie voor het Europese pro bleem, in welke commissie zowel de democratische als de republi keinse partij vertegenwoordigd zouden moeten zijn, om te voor komen, dat deze kwestie aan partijpolitiek onderhevig zal wor den. De moeilijkheid om het Congres de ernst van de internationale toestand te doen beseffen, blijkt eens te meer uit het feit, dat het Huis van Afgevaardigden de tol tarieven op wol wil verhogen, wat in het buitenland als een aanwij zing zal worden opgevat, dat de Ver. Staten economisch niet op internationale basis willen samen- „Wij staan nog steeds voor het feit, „aldus Truman", dat wij r rote verantwoordelijkheden heb ben t.a.v. de internationale hulp verlening en opbouw, die ten nauwste samenhangen met onze pogingen om een duurzame vrede te verzekeren. Wij bevinden ons nog steeds in een overgangsperio de, waarin nog veel onzeker is. Een tijd van ruime werkgelegen heid, hoge prijzen, lonen en wins ten, zoals wij die n,u beleven, moet een surplus opleveren van de staatsinkomsten t.o.v. de uitga ven. Dit surplus moet grotendeels of geheel benut worden om de staatsschuld. (welke geraamd wordt op 265 milliard dollar) te verminderen." Volgens Truman waren de voorgestelde verlagingen van de inkomstenbelastingen onbillijk en het argument, dat de belasting- Verlagingen ook zouden kunnen helpen om een depressie te ver mijden niet steekhoudend Er waren wel vele aanwijzingen, die op een voortbestaan van inflatio- nistische tendenzen duidden. Deze zouden door een belastingverla ging verstrekt worden. Tenslotte bepleitte Truman het ontwerpen van een plan, dat een volledige herziening van het be lastingstelsel zou inhouden en het gehele terrein van belastingin komsten zou bestrijken. werken. Tevens zou een dergelijke houding concessies in dit opzicht van het Britse imperium uitslui ten, gezien het vitale belang, dat Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika b ijde wolhandel hebben. Wel wordt verwacht, dat Tru man de tarievenverhoging door zijn veto zal treffen, doch als symptoom veroorzaakt de houding van het Huis ernstige bezorgdheid. In een openbare vergadering van de afdeling Beekbergen van de Partij van de Arbeid heeft Minis ter iS. L. Mansholt gesproken over het landbouwvraagstuk, wsÉarbij hij dit probleem zowel van de na tionale als de internationale zijde belichtte. Hij deelde o.m. mede, dat er bij de regering plannen bestaan in samenwerking met de boeren- organisaties grondige maatregelen te treffen tot rationalisatie van het boerenbedrijf, zoals grondver betering, juister ligging der boer derijen en arbeidsbesparing. Daar toe zijn verschillende maatregelen noodzakelijk o.a. ruilverkaveling enhet doen prevaleren van het gebruiksrecht boven het eigen domsrecht, teneinde een doelmatig gebruik van de grond te verzeke ren. De kosten van deze plannen bedragen 1 milliard gulden. „Wij willen een constructieve politiek", aldus besloot spr., „die ook het landbouwbedrijf op een gezonde basis plaatst zodat het kan pro duceren tegen wereldmarktprijs". Twintig personen werden gedood en tien ernstig gewond hij een treinongeluk nabij La Cruz in Argentinië. In goed ingelichte kringen wordt gewezen op de belangstelling die de rede van Generaal Marshall betreffende de Amerikaanse hulp verlening voor de wederopbouw van Europa in de Belgische Rege ringskringen heeft gewekt. Inmiddellijk zijn de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse Re- ringen langs diplomatieke weg met elkaar in contact getreden. Dit contact bracht de overeen stemming van de steunpunten der drie landen aan het licht, zodat een accoord werd bereikt. In dezelfde kringen wordt er op geweizen hoezeer het plan tot een economisch accoord door de Ame rikaanse opinie gunstig onthaald wordt. De Amerikaanse openbare me ning beschouwt dit accoord als een soort voorafbeelding van de Europese regionale verstandhou ding, die door Generaal Marshall wordt gewenst. (Van de zijde van het Neder landse Ministerie van Buitenland se Zaken zeide men Maandag avond, nog geen mededelingen te kunnen doen naar aanleiding van bovenstaand bericht. Wel zijn over deze aangelegenheid spoedig, wellicht reeds heden, nadere mededelingen te verwach ten.) In een redevoering, Maandag te Djokja gehouden ter gelegenheid van het Islamitische Hemelvaarts dag, heeft Generaal Soedirman een beroep gedaan op het Indone sische volk om zich gereed te hou den voor iedere eventualiteit, voor geval de problemen tussen Neder land en Indonesië niet op vrede lievende wijze zouden kunnen worden opgelost. De generaal achtte de Nederlandse nota tot de Republiek niet in overeenstem ming met de Indonesische idealen en legde er nadruk op, dat daaren tegen de Republikeinse tegennota de werkelijke aspiraties van het Indonesische volk tot uitdrukking brengt en de vrijheid van het land verzekert. „Indonesië is niet een eigendom van de Mohammedanen, en evenmin van de socialisten of nationalisten. Indonesië is eigen dom van de gehele Indonesische natie en indien ons land in gevaar is moet bijgevolg geheel ons volk zich aangorden om het te verde digen," aldus generaal Soedirman. 20.000 Personen woonden deze manifestatie bij. Een resolutie werd aangenomen, waarin de Egyptische regering dank wordt gebracht voor de erkenning van de Republiek en waarin er met nadruk op gewezen wordt, dat de geste van de Egvptisehe regering een eerste schrede is op de weg van een bondgenootschap tussen twee Islamitische staten tegen het imperialisme. mj ij jei iq ide >1 ii ed| paled jlO/i 13S F>,i

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1