De bestrijding van Kanker h Binnenlandscli nieuws SPORT. Wat de Radio brengt Distribatienieuws r FP z Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan dammen. EVEN ERG als de Atoombom De uitvoer in Mei 1947 Kerknieuws BON VOOR EEN EI VOOR KINDEREN. B< da-u ng .-e 7edj b si eri e I llC ng U1 it LK z ie d I pfl neuaen weer met een fraai pand vermeerderd en als straks de han deldrijvende middenstand haai vleugels uit kan slaan, zal het wel blijken hoe goed het gezien is om de hlik op de toekomst te vesti gen en gereed te zijn als het getij keert. MIDDELBURG. De herbeplahting van Walcheren. De grootste gift, die tot nu toe door de Stichting „Nieuw Walche ren" voor de herbeplanting van het eiland is ontvangen, werd ge schonken door de V.BN.A. (de Vereniging ter behartiging van de Ned Aardappelhandel). Deze gift bedraagt ƒ22.540. Zij zal ge bruikt worden voor de aanleg van een "7% ha groot recreatie-oord in de gemeente Koudekerke. De overhandiging van de chèque ge schiedde Vrijdagmiddag tijdens een bijeenkomst in Middelburg in aanwezigheid van bijna alle direc teuren van de provinciale bureaux der V B.N.A. met hun dames, het gemeentebestuur van Koudekerke in het bestuur van Nieuw-Wal- cheren. Er werd gesproken dooi de voorzitter van de V.BN.A., d« heer J. Bosman, de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke, en de heer J. L. Ver- hage. voorzitter van Nieuw-Wal- cheren. Als speciale verrassing overhandigde de juridische advi seur van de V.B.N.A., Mr. Wilde man, een cheque ten bedrage van f 97g (voldoende voor de aan plant van 400 bomen), zijnde een o-edeelte van het kasoverschot van een geliquideerde personeels-com- missie. Tijdens een rit over Wal cheren bezichtigde het gezelschap het terrein bij Dishoek, waar het recreatie-oord, dat „V.B.N.A.-bos zal worden genoemd en dat een vacantie- en rustplaats beloofd te worden, is.geprojecteerd. Door het slaan van een paal in de grond werd een symbolisch begin ge maakt met de aanleg. Deze sym bolische paal betekende tevens het startschot voor de gehele her- beplanting van Walcheren. POGING TOT MOORD OP EEN VERPLEEGSTER. Zaterdagmiddag heeft de 27-ja- rige D. uit Amsterdam een moord aanslag gepleegd op de verpleeg ster T, in de omgeving van het Provindiaal Ziekenhuis te Sant poort, waar mej. T. werkzaam is. Het tweetal ontmoette elkaar, waarna een woordenwisseling is gevolgd. De Amsterdammer trok een revolver en loste een schot, dat echter geen doel trof. Nog tweemaal schoot hij, maar beide keren ketste het wapen. Tenslot te sloeg D. de verpleegster met de revolver op het hoofd, waar door zij ernstig gewond raakte. Spoedig was de politie van Bloemendaa* aanwezig, die de Amsterdammer naar het bureau van politie overbracht. De ver pleegster is in een ziekenhuis te Haarlem opgenomen. Naar de reden van de moordaanslag wordt een onderzoek ingesteld. TWEE DODELIJKE ONGEVALLEN OP STAATSMIJN „MAURITS". Even yoor middernacht heeftin de nacht van Vrijdag op Zaterdag een dodelijk ongeval plaats gehad in de ondergrondse werken van staatsmijn „Maurits" te Luttera- de. De houwer P. Smeets uit Sit- tard-Ophoven werd daar bij werk zaamheden getroffen door een om hooggaande kooi. Hü toekwam zulke zware kneuzingen aan het hoofd, dat hij onmiddellijk over leed. Het slachtoffer was veertig jaar oud, gehuwd en sinds 1929 in dienst bij de Staatsmijnen. Zaterdag, 14 Juni des morgens om half acht werd op het boven grondse terrein de 29-jarige P. Rose door een medearbeider dood aangetroffen naast het spoor, 't Slaqhtoffer is vermoedelijk met zijn hoofd tussen twee mijnwagens bekneld geraakt en moet vrijwel op slag gedood zijn, Het slacht offer was gehuwd, woonde te Ge leen en was sinds 1939 in dienst bij de Staatsmijnen. VOETBAL. EERSTE KLASSE. District L DW6EDO 21. District V. FrisiaVeendam 42; Velocitas Sneek 31. Kampioenschap van Nederland. BWAjax 52; Heerenveen NEC 62; MWBlauw Wit 3—3. Promotie Tweede Klasse District I. KFCZeeburgia 01. District II. VUC.Excelsior 34. District III. TutoantiaZwolse Boys 11; RiedenRigtersbleek 34. District IV- De Valk—TSC 2—1. DISTRICT IV. Promotie Derde Klasse. RKCBiervliet 3—1; Odio— Axel 6—2. Ghestem blijft Wereldkampioen. De dertiende partij van de match om het wereldkampioen schap dammen tussen de Frans man Ghestem en Keiler is na 58 zetten door Ghesem gewonnen. Hiermede heeft de Fransman zijn voorsprong vergroot en de stand op 1610 gebracht. De laatste partij werd te Am sterdam gespeeld. Deze 14e partij eindigde in remise na 58 zetten. De eindstand was dus Ghestem 17 punten en Keiler 11 punten. De Fransman blijft derhalve zijn titel Wereldkampioen Dammen behouden. SCHAKEN. Euwe speelde simultaan. Dr. Euwe heeft Donderdag avond simultaan gespeeld aan 40 borden onder auspiciën van de Brooklyn Chess Club, waarhij hij 23 partijen won, 7 verloor en 10 remise speelde. WATERSPORT. Malcolm Campbell en het snelheidsrecord. Naar reeds eerder gemeld werd, zou Sir Malcolm Campbell een dezer dagen trachten het wereld record voor snelboten te verbete en met de „Blue Bird 2". Bij de proefvaart is echter gebleken dat de raceboot na twintig minuten varen hevig ging schudden en schokken, zodat Sir Malcolm Camphell besloot de recordpogng een maand uit te stellen. - J „We halen ze wel heel snel in" riep Dokie verheugd toen hij merkte dat de afstand die de ach tervolgers van de eerste karavaan scheidde, Steeds kleiner werd. Maar plotseling hield Dokie krachtig; zijn paard in. ,,Wat is er aan de hand?" riep Miirga Verwonderd." „De stippen bewegen niet meer" zei Dokie. ,Dat betekent niet dat ze 'n middagslaapje zijn gaan doen in de brandende zon". „U heeft gelijk, ze hebben zien verschanst" zei Murga. ,,Zij heb ben besloten om het uit te vech ten. Daar zij ongeveer twee maal zoveel mannen hebben als wij en heter bewapend zijn, en daar zij bovendien door rotsblok ken worden gedekt, staan onze kansen voor een aanval heel on gunstig." „Kunnen wij om hen heen trek ken?" vroeg Dokie. „Wie met zekerheid zijn nek wil breken kan proberen de be ruchte Kir,ga-ravijnen te passe ren" zei Murga kort. ,,Dan zullen wij hen op een heel bijzondere wijze verschalken", zei Dokie. Nieuwsgierig kwamen de rovers om hem heen staan. DE HOOGSTE WAARDEN DER HUIDIGE POSTZEGELS. Met ingang van 1 Juni zullen de postzegelverzamelaars een on gestempeld exemplaar van de frankeerzegels va-n ƒ2,50, 5,- en 10,- kunnen kopen. Hiervoor zul len alleen die verzamelaars, die lid zijn van een vereniging van postzegelverzatnelaars, aangeslo ten bij de Ned -bond van vereni gingen van postzegelverzame laars, in aanmerking komen. Zij moeten hiertoe in het bezit zijn van een formulier dat ondertekend is door de secretaris van die bond en bet lid zelf. ƒ40.000 VERDUISTERD. Door de Rijkspolitie te Sassen- heim is in voorarrest gesteld J. V. M., hoöfdopzichter van het rayon Zuid-Holland Noordelijk deel van een ontginningsmaat- schapprj als verdacht van verduis tering van gelden tot een bedrag van pl.m. ƒ40.000 die hij In de loop van het jaar 1946 heeft op genomen bij verschillende op drachtgevers die werken door die maatschappij lieten uitvoeren en welke gelden door hem niet zijn afgedragen. De fraude is thans aan het licht gekomen doordat twee dezer op drachtgevers geen verantwoording vonden van de door hen afgedra gen gelden op de door het hoofd kantoor gezonden afrekeningen. Bij het door de maatschappij in gestelde onderzoek is tevens ge bleken, dat verschillende andere opdrachtgevers reeds geruime tijd geleden aan de hoofdopzichter in lichtingen hadden gevraagd om trent het niet-verantwoorden van de aan hem afgegeven voorschot ten op de door het hoofdkantoor verstrekte afrekeningen. V. M. heeft onder voorwendsel dat hij deze afwijkingen zou onderzoeken op het hoofdkantoor, de afreke ningen hij de opdrachtgevers op gevraagd en meegenomen, terwijl het toegezegde onderzoek nimmer heeft plaats gevonden. •AANSLAG OP FABRIEK TE ALMELO. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is een aanslag gepleegd op de timmerfabriek van de heer A. B. Hondeborg aan de Mark- gravenweg te Almelo. Men hoorde een ontploffing, waarop de eige naar en enige omwonenden zich naar het bedrijf spoedden, waar in een der werkplaatsen een be gin van brand was ontstaan. Het vuur was vrij spoedig bedwon gen, maar alle ruiten waren ge sneuveld en twee der kostbaarste machines waren vernield. De recherche, die direct een onder zoek instelde, wist in de loop van Vrijdag de hele affaire tot oplos sing te brengen. De heer Hon deborg, had in de afgelopen maanden anonieme dreigbrieven ontvangen, waarin het ontslag van een bepaald personeelslid werd geëist. Werd aan deze eis geen gehoor gegeven, dan zou de fabriek door ontploffing of brand vernield worden. De heer Hon deborg had echter aan deze be dreiging geen aandacht geschon ken. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat het hier geen toevallige samenloop van omstan digheden is geweest, maar dat opzet in het spel was. Tenslotte kon men overgaan tot de arresta tie van zekere J. H. R. te Altoer- gen (gem. Tubbergen), die op de fabriek werkte en zich door de in de brief genoemde employé op het tweede plan gedrongen voelde. Voor de uitvoering van zijn wraakplannen heeft R. gebruik gemaakt van een Engelse hand granaat. DODELIJK ONGELUK. Vrijdagmiddag is op de weg tus sen Hoogehheide en Ossendrecht, ter hoogte van het Sterrenbos, de motorrijder H. van der Holst uit Bergen op Zoom, met zijn motor uit de bocht gevlogen. Hij kwam in de sloot terecht en werd daar bij zo ernstig gewond, dat hij een half uur later ter plaatse over leed. De duo-passagiër kwam met de schrik vriJ- Het bleek, dat de motorrijder niet in het bezit was van een rijbewijs. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagmorgen heeft in Boven- karspel, nabij de Stationslaan, een aanrijding plaats gehad tussen een juist startende motorcarrier en een passerende expeditie-auto. In de bak van de carrier bevonden zich vier kinderen, waarvan er één het stuur greep, waardoor de carrier een kleine zwenking maak te. Hoewel de bestuurder direct de rem aanzette en de carrier tot stilstand bracht, werd de uiterste point gegrepen door de auto ten gevolge waarvan de carrier totaal vernield werd. De bestuurder liep een dubbele beenbreuk op en ook een der kinderen brak een been, en een tweede kind kreeg een hersenschudding en daarbij nog een rugwond. De beide andere kinderen kwamen met de schrik vrij. De drie gewonden werden naar het ziekenhuis te Enkhuizen vervoerd. BEDRIJFSVERGUNNINGEN GROOTHANDEL GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. Bij beschikking van de Minister van Economische Zaken werd, zo als gemeld, het bedrijfsvergun- ningstoesluit 1941 buiten werking gesteld, voorzover betreft de groot handel in glas, porselein en aar dewerk. Dit betekent, dat sedert 5 Juni j.l. vestiging van nieuwe bedrijven op dit terrein is toege staan. zonder dat vooraf een daar toe strekkende vergunning nodig zal zijn. Inmiddels is gebleken, dat uit het desbetreffende bericht in de Nederlandse Staatscourant is geconcludeerd, dat thans aarde werk is „vrij gekomen." Deze con clusie is misplaatst, aangezien de op de Distributiewet 1939 geba seerde voorschriften onverzwakt van kracht blijven, zo deelt de vakgroep „Groothandel in glas, porselein en aardewerk" ons mede. James Marion Snodgrass, )een 39-jarige biophysicus, heeft in een interview meegedeeld, dat hij deel uitmaakt van een groep onder zoekers, die een nijeuw geheim Anglo-Amerikaans wapen hebben ontwikkeld, „even ontzaglijk in zijn uitwerking als de atoomhom". Een Amerikaanse ontdekking. Ongeveer tezelfder tijd dat de Verenigde Staten zich gereed maakten voor een verscherpte strijd tegen kanker stelde Dr. Frank H. J. Flgge van de medi sche faculteit van de universiteit van Maryland de vraag of de kanker eigenlijk wel voorkomen kon worden. Teneinde vast te stellen of de kosmische stralen invloed kunnen uitoefenen op de ontwikkeling van kanker nam hij proeven met mui zen. In plaats van zich 700 voet diep in te graven of zijn laoora- tcrium met een loden dak van 50 voet dikte te besehermen de enige methode om voor kosmische stralen gevrijwaard te worden plaatste hij met kanker besmette muizen in metalen kooien, afge dekt met loden platen on zooda nige wijze, dat elke kooi 'aan een verschillende graad van uitstra ling werd blootgesteld. De muizen welke aan de sterk ste bestraling blootgesteld wer den vertoonden het hoogste per centage van kankergezwellen. Binnen tien weken ontwikkelden zich 84 kankergezwellen bij 111 muizen welke aan sterke kosmi sche stralen blootgesteld geweest waren terwijl bij 67 muizen welke aan 'n normale bestraling, zoals deze overal en dagelijks voorkomt, onderworpen geweest waren, zich slechts 22 gezwellen voordeden. Indien een vaststaand feit is dat kosmische stralen kanker kunnen veroorzaken, zou het nutteloos zijn te trachten kanker te voorkom-en, of de strijd tegen kanker zou gepaard moeten gaan met een wijziging in de levensom standigheden van de mensheid in plaats van door middel van me dische behandeling. Daartegenover staat dat de aanwezigheid van metalen en chemicaliën in de weefsels welke de stralen observeren en daarbij een matigende invloed uitoefenen ertoe bij kunnen dragen dat de inwerking van kosmische stralen binnen bepaalde grenzen gehou den of zelfs geheel uitgeschakeld wordt. Ook is het een feit, dat de gevoeligheid voor bestraling bij verschillende personen sterk uiteenloopt. Doch volgens Dr. Figge leven de meeste mensen lang genoeg om hun cellen met de minste weerstand bloot te stel len aan de kwaadaardige invloed van (opgevoerde kosmische) be straling, waarbij een belangrijk factor kan zijn het feit, dat zij verblijf houden in gebouwen, op getrokken uit materialen, welke goede geleiders zijn voor kosmi- sche stralen. Met andere woorden de verlenging van de gemiddelde levensduur van de mens als ge volg van de vooruitgang op me disch gebied zou zodoende een wa pen kunnen vormen tegen de mensheid zelf. Indien deze theorie juist zou blijken te zijn, zijn er middelen om de uitwerking van kosmische stralen te bestrijden, Dit~zou vereisen dat een radicale veran dering plaats zou moeten vinden in de voorwaarden waaronder wij wonen en leven. Dr. Figge ver klaarde dat het niet onmogelijk zou zijn de werkelijke invloed van de bestraling te miniseren door toepassing van zekere bouwmate rialen, en andere bijkomstige fac toren in aanmerking te nemen, welke de directe uitwerking van de bestraling zouden kunnen ver minderen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers bedroeg de uitvoer in Mei 1947634.741 ton (v. m. 465.885) met een waar de van 134,8 mill, gulden (v. m. 142,6 mill.). In het uitvoerbedrag van Mei waren o.m. begrepen: alles in guldens kaas 2,3 mill., geconden- serde melk 2,6 mill., granen, za den en peulvruchten 2,1 mill., verse groenten 4,5 mill., aardap- i pelen 11,7 mill., cokes 2,9 miÜ., superfosfaat 3,0 mill., ruw ijzer 3,0 mill., tin in blokken 2,1 mill., maisstijfels 2,0 mill., plantaardige oliën ën vetten, 2,4 mill., kunstzij den garens 3,3 mill., katoenen manufacturen 5,7 mill., wollen en halfwollen manufacturen, 3,1 j mill., strokarton 2,8 mill., radio artikelen 6,7 mill, en gloeilampen 2,5 mill. DINSDAG 17 JUNI. Hilversum I: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Anbeidsvit.10.35 Gram.; 11.45 Fam. toer.; 12.00 Pierre Palla; 12.40 Piano-duo; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters; 14.00 Met naald en schaar; 15.15 R-adio- matinée; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kunt jij ook; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Radio-strip; 19.15 Rott. Strijkwartet; 20.00 Nieuws; 2015 Omroeporkest; 21.10 Hoor spel; 21.35 Sportflits; 21.45 Con tact; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Zang en piano; 23.00 Nws; 23.15 Gram. Hilversum U: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.50 Gram; 10.40 Voordracht; 10.50 Gram.; 12.30 Amus. orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Amus. orkest; 14.00 Gram.; 15.00 Onder ons; 1530 De Zonnebloem; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Elck wat wils; 18.00 Vaudeville orkest; 18.30 Mannenkoor; 19.00 Nieuws; 19.20 Metropole-orkest; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.20 Radio Philh. Orkest; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Gram. DE BEZWAREN VAN DE NED. HERV. KERK TEGEN OPENBARE PROCESSIES. De Generale Synode der Neder- landsch Hervormde Kerk heeft op 6 Juni 1947 haar ernstige be zwaren aan de Minister van Ju stitie kenbaar gemaakt te°pn de herhaalde overtreding van de wet door iet steeds veelvuldige!" hou den van openbare processies door de R K. Kerk. De Synode heeft de Minister verzocht de wet fe handhaven mede ter voorkoming van groeiende onrust. De Minister van Justitie heeft daarop de Generale Synode doen weten, dat het zijn voortdurend streven is de wet te handhaven. Niet elke processie echter vormt een inbreuk op de wet. Slechts indien bewezen kan worden, dat het houden van processies op een bepaalde plaats in 1848 niet ge bruikelijk was, kunnen zij, die op zulk een plaats een processie doen plaats vinden na een daartoe strekkende procedure, verklaard worden in strijd met de wet te hebben gehandeld en bij even- tuële herhaling na zodanige ver klaring gestraft worden. De Mi nister van Justitie heeft de Pro cureurs-Generaal verzocht in alle gevallen, waar naar hun oordeel met enige kans op welslagen een verklaring als gemeld kan wor den geëist, hiertoe de vereiste machtiging te geven. In de bonnenlijst, die op 19 Juni zal worden gepubliceerd, wordt een bon aangewezen voor één ei voor de leeftijdsgroepen C, D en E (Otot en met 14 jaar) BEWAAR DE AANVULLINGS KAARTEN ZORGVULDIG. In het stedelijk gebied van ons land zijn in April z g. aanvullings bonkaarten uitgereikt, die voor het geval er in de laatste maan den vóór de nieuwe oogst zich tijdelijk noodzakelijke verschuivin gen zouden voordoen in de voed selvoorziening, dienst zouden moe ten doen. Nu het waarschijnlij ker wordt, dat zulke moeilijkhe den zullen uitblijven, zal men geneigd zijn, de kaart als waar deloos te beschouwen. Deze op vatting is niet juist. Men beware de kaart zorgvuldig. Het blijft voorshands mogelijk, dat ze te eniger tijd zal worden gebruikt. Lfs la o< }r er i V 1 is J ka l)ejre lef n re s rt gel it f id i teil zol I P I id I 1 I I, •P *q> BE (nlied <u, 131 Pi II oca aiT

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3