Mk| TRIBUNAAL TE TERNEUZEN 1 De Marine munitie-stortdienst Bijzonderereciitspleging DE RIJKSSPAARDIENST iW fp t?r t Hp Liefde op het land TRIBUNAAL TE GOES Uit de Provincie. r Jl j ed Jd >i lej jil si eb itr: rr iK 'lp' Wj zxsii Huisvesting voor ouden van dagen Grootse opzet Rode Kruis Landdag Wederkerigheid inzake Kin- derbsijiag tussen Nederland en België MEISJES IN UNIFORM |- MEIS ie m rt« TE (ies!3 I OOI lui' i! I CTll I; i - ón heb, trj terc ra t"av'9i Alleen nog werkzaam in Zeeland. De Marine munitie-stortdienst. die tot voor enige tijd zijn werk zaamheden verrichte in Bruinisse, Umuiden en Tessel, heeft met in gang van deze maand alleen nog emplooi in Zeeland. Deze dienst heeft tot taak munitie, die op be paalde plaatsen door de mijnen- opruimingsdienst wordt verza meld, vandaar met zgn B-T's (dit zijn landingsvaartuigen) in zee te dumpen. Dit dumpen van munitie geschiedt thans nog in de Ooster- Schelde, waar op sommige pun ten een diepte wordt aangetrof fen van zestig meter en meer. De werkzaamheden van de mu nitie-stortdienst op Tessel waren reeds voor enige maanden be ëindigd, terwijl de werkzaam heden in IJmuiden in Mei j.l. wa ren afgelopen. Thans heeft men in Zeeland nog- een drietal verzamelplaatsen, waar munitie wordt samenge bracht, n.l. te Vere, Bruinisse en Zijpe. In deze provincie maakt men echter geen gebruik van L-T's, doch van sleepboten. De werk zaamheden van deze dienst, die uitsluitend tot taak heeft het dumpen van munitie wat tot voor kort op bepaalde plaatsen in de Noordzee geschiedde zijn dus van geheel andere aard, dan De voorlopige Raad van de Volkshuisvesting heeft zich met een verzoek om inlichtingen be treffende de huisvesting v&n be jaarden en alleenwonenden ge wend tot de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Het Ministerie heeft hierop ver klaard het als allerzins mogelijk te beschouwen, dat een deel van het per gemeente voor woning bouw toegekende volume gebruikt wordt voor de houw van een te huis voor ouden van dagen. Voorwaarde hierbij is echter, dat op deze wijze een groter aan tal woningen beschikbaar komt dan men met het uitgetrokken deel van het toegewezen bouw volume had kunnen houwen. Het wordt zelfs wenselijk ge acht om, zodra de mogelijkheid tot houwen groter wordt, ieder jaar een deel der contingenten voor dergelijke tehuizen te be stemmen, daar op deze wijze meer gezinnen kunnen worden geholpen dan thans het geval is. De -financiering van de bouw dezer tehuizen kan, evenals in het verleden, geschieden met voor schotten en bijdragen ingevolge de Woningwet, evenwel met de bepa ling. dat deze bouwwerken gro tendeels buisvesting zullen bieden en niet het karakter gaan dragen van een verpleeginrichting. die van de Marine-mijnenopruim- dienst (M. O. D Deze laatste dienst nl. houdt zich bezig met het demonteren en onschadelijk maken van mijnen. Men maakt hierbij veel gebruik van duikers. Wat het aantal ongelukken be treft: bij de Marine-mijoenopruim- dienst moest men een twintigtal ongevallen met dodelijke afloop betreuren; bij de munitie-stort dienst vond geen enkel ongeval plaats. Gestadig vorderen de voorberei dingen voor de Rode Kruis Land dag. welke 20 en 21 Juni a s. op de Goudsberg bij Lunteren wordt gehouden. Ben reusachtig kamp van legertenten is verrezen en dit is ongetwijfeld nodig om de duizenden kampeerders". die verwacht worden huisvesting te verlenen. De toegangsweg EngwegBeu kenlaan, alleen bestemd voor luxe wagens, is in behoorlijk berijd bare staat gebracht; autobussen en vrachtwagens zijn gehouden over de Meulunterse Grindweg naar de uitspanning Het Hek tc rijden, vanwaar in vijf minuten de terreinen op de Goudsberg te voet bereikt kunnen worden Extra-treinen vervoeren uit alle oorden des lands deelnemers en belangstellenden naar Lunteren; de reizigers worden afgezet aan de oude halte Meulunteren van de spoorlijn EdeBarnevelS. Uit verschillende gegevens, die men ons verstrekte, blijkt dat deze landdag groots wordt opge zet en een bijzonder evenement belooft te worden. De demonstra tie van de militaire geneeskun dige dienst (Vrijdagmiddag van 1618.15 uur) zal zo natuurge trouw" mogelijk zijn. Vliegtuigen en afdelingen militairen leveren een schijngevecht, waarbij het transport en de behandeling van gewonden in het heetst van de strijd aanschouwelijk worden voorgesteld. Ofschoon men een enorme toeloop van belangstellen den verwacht, heeft het hoofd bestuur besloten ook niet-leden ditmaal toegang tot de terreinen te verlenen tegen een zeer mini male prijs. Volgens mededeling der autori teiten staat de komst van H.K.H. Prinses Juliana vast, al is het niet hekend of H K.H. op de eer ste of op de tweede dag aanwe zig zal zijn. Men verwacht ver der, dat de meeste Ministers en verschillende buitenlandse atta- ché's deze Rode Kruisdag met hun tegenwoordigheid zullen ver eren. Te Jeruzalem is van offi ciële zijde verklaard, dat te Da mascus, de hoofdstad van Syrië, drie Britse politiebeambten in ar rest worden gehouden. Naar ver luidt heeft de regering van Pa lestina Syrië om uitlevering van één dezer verzocht. In Britse officiële kringen bewaart men vol komen stilzwijgen over deze aan gelegenheid. 'In verhand met het feit, dat van 1 Juli a.s. af kinderbijslag zal worden toegekend aan arbei ders die in België wonen en hier te lande bij 'n Nederlandse werk gever werken, wordt de aandacht van betrokken werkgevers erop •gevestigd, dat zij vóór 1 Juli a.e. bg de Raad van Arbeid of de Be- drijfvereniging, waarbij zij vol gens de ziektewet en de kinder bijslagwet zijn aangesloten, voor elke Belgische arbeider, wiens gezin op 1 October 1946 kinderen of pleegkinderen telde beneden de leeftijd van 16 jaar of kinderen (pleegkinderen) van 16 tot en met 20 jaar, die op die datum het dagonderwijs volgden aan een in richting voor algemeen vormend of vakonderwijs, een formulier moeten aanvragen, waarbij om toezending van een kinderbijslag- boekje voor deze arbeider wordt verzocht. De Nederlandse arbeiders, die in België bij een Belgische werk gever werken, zullen goed doen zich daar te lande bij hun werk gever te vervoegen tot het beko men van de nodige bescheiden, welke hun aanspraak geven op kinderbijslag krachtens de Belgi sche wetgeving. BKI7G OVER DE OUDE RIJN BEZWEKEN. Vrijdagavond is de brug over de Oude Rijn in Alphen a/d Rijn op- nieuw bezweken. Nadat enige maanden geleden het brugdek, ten gevolge van te zwaar verkeei was ingezakt en voorlopig was gerepareerd werd de brug vrijge geven voor het verkeer van maxi mum zeven ton. Vrijdagavond ontsnapte echter een 18 ton wegende vrachtauto, geladen met bouwmaterialen, aan de aandacht der brugwachters met het gevolg, dat het wegdek op nieuw doorzakte en het ver~ keer zowel te water als te land wederom werd gestremd. De Provinciale waterstaat is met man en macht bezig om de schade, die zeer aanzienlijk is, te herstellen. De scheepvaart zou waarschijnlijk Zaterdag wel weer kunnen passeren, maar het zal nog wel enkele dagen duren al vorens de brug ook voor het wiel- verkeer tot het maximum ge wicht, dat op 6 ton zal worden bepaald, kan worden vrijgegeven. Uitspraak in de op 31 Mei j.l. behandelde zaken: Antheunis Dekker, wonende te Terneuzen. Geen maatregelen opgelegd. Beschuldiging vervallen ver klaard. Arie de Jong, wonende te Ter- neuzen. Het onderzoek zal huiten de zitting worden hervat. Zitting van Zaterdag 14 Juni. Betaalde uit. Elisabeth Brakman-de Hullu werd er van beschuldigd, dat zij aan de boeren, die met paard en wagen voor de Duitsers hadden moeten rijden, namens de Duit sers uitbetaling deed voor ver richte werkzaamheden. Besch. verklaart de boeren te hebben uitbetaald bij afwezigheid van haar man. Laatstgenoemde deed dit op verzoek en in over- lev met de burgemeester. Voor haar werkzaamheden zou zij geen geld hebben gekregen en zij zou slechts hebben uitbetaald om de boeren te helpen. Voortzetting zaak-Steenhart. Voortgezet werd de behandeling van de zaak tegen de 54-jarige Johannes Aarnout Steenhart, han delaar in bouwmaterialen, thans geïnterneerd, die reeds op 5 April j.l. terecht stond. De Voorzitter, Mr. Kegge, las een verklaring voor, welke door de burgemeester van Schoondijke, F. A. van Rosevelt, te diens huize werd afgelegd. Uit deze verklaring bleek o.m. dat de burgemeester zich de fi- Een liefdes-roman van BERTA RUCK 2) (Nadruk verboden, Dus deze ogen hadden Harry's laatste glimlach opgevangen, vóór hij naar het toneel van de strijd vertrok! Ik was hem geen af scheidsgroet waard geweest ik, die hem verafgoodde, en die door hem in de waan was gebracht, dat hij mijn gevoelens 'beantwoord- de. Harry was weg. Weg! Zonder een woord van vaarwel. Alles was uit voorbij afgelopen! En ik moest maar zien, dat ik me erin schikte. Wat kon ik doen? Blijkbaar niets anders dan haas tig m'n suiker-loze thee naar bin nen spoelen, het oudbakken oor logsbrood met 't griezeltje mar- De liquidatie van de gedurende de oorlog in Londen opgerichte rijksspaardienst op 1 Juni 1946 opgeheven bij Koninklijk Besluit van 24 November 1945 heeft meer tijd gevorderd dan aanvankelijk was voorzien, zodat de terugbe talingen aan rechthebbenden van de bij deze dienst ingelegde gel den slechts ten dele hebben kun nen plaats vinden. Aangezien in verband met be doelde omstandigheid door de in leggers een onbillijk geacht ren teverlies wordt geleden, heelt de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, die thans met de liquidatie van de Rijksspaar bank is belast, goedgevonden de rentebetaling, van 2.04 over de inlagen, te rekenen van 1 Juni 4b af, gedurende de liquidatie, die uiterlijk 1 October a.s. geheel zal zijn voltooid, te continueren. Overigens is reeds van' 1 April j.l. af een aanvang gemaakt met de geleidelijke omzetting van de rekeningen bij de Rijksspaar dienst in rekeningen bij de rijks postspaarbank waarover dan de gebruikelijke rente zal worden vergoed. garine, dat m'n ontbijt voorstelde, opzij duwen, en met 'n vaartje wegstormen naar m'n werk Eli sabeth achterlatend om de bord jes te wassen. Ze had haar vrije dag. Ik benijdde haar; ik was allesbehalve in de stemming voor het dufle kantoorwerk. „Arme kleine drommel! Zó zijn ze nou," gromde Elisabeth. ,,Je ziet er verschrikkelijk uit." „O ja? Ik hoef me er nu nooit meer druk om te maken, hoe ik er hij loop. Dat is één troost, zuchtte ik, terwijl ik m'n hoed onverschillig op m'n hoofd duwde. Er zat een coquet bosje bloeme tjes op de hoed, en hij was met rose gevoerd, omdat Harry eens gezegd had, dat 'n tikje rose vlak aan m'n gezicht me zo flatteerde. Ik had het ding gekocht om te dragen hij de watertochtjes, die ik wel eens met hem maakte... Ik wierp toch nog een haastige blik in de spiegel, eer ik ging. Ik zag een vermoeid, onaantrekkelijk meisjesgezicht, dat 10 jaar ouder leek, dan het werkelijk was. Een slap, moedeloos figuurtje, zonder enige pit of veerkracht. Aan belanghebbenden zal voor zover hun adressen bekend zijn mededeling worden ge daan op welk tijdstip hun reke ning is omgezet. Aan inleggers bij de Rijksspaardienst, niet inge zetenen in de zin van het devie zen besluit 1945, zal het in gul dens luidende spaartegoed, voor zover hiertoe aanleiding bestaat, desgewenst tegen de koers van de dag in ponden worden uitbe taald. KOFFERTJE MET 5000 GESTOLEN. Vrijdag is een Bussumse zaken vrouw ernstig gedupeerd. Toen zij de trein verliet, die om half 6 uit Amsterdam in Bussum arri veert, kwam zij op het perron tot de ontdekking, dat zij een koffer tje in de trein had laten staan. Zij snelde de trein weer in, doch het koffertje bleek reeds verdwe nen. In het koffertje bevond zich een bedrag van 5000. Hoewel een hoge beloning is uitgeloofd, is de eerlijke" vinder tot heden nog niet komen opdagen. Ogen zonder glans. Dito haren. waar waren de gouden tintellicht- jes, die Harry eens zo enthousiast geprezen had. Ze leken nu even dof en vaal als m'n hele verdere verschijning. Ik zuchtte en propte haastig de noodlottige brief, die, zoals ik stellig meende, voorgoed een ein de had gemaakt aan mijn blijde jeugd, in m'n tasje. „Hier, je vergeet deze," zei Eli sabeth, terwijl ze me twee andere enveloppen toestak, die nog onge opend naast mijn bordje lagen. Ik had ze niet eens opgemerkt. „Geen tijd meer!" riep ik, ze onversdhillig in m'n mantelzak moffelend. "Meteen holde ik ook de trap af. Er was niets, dat er op wees, dat een van die ongeopende brie ven ook maar ipts belangwek kends kon inhouden. Ik had geen enkel voorgevoel van enige ver rassing. Ik had m'n bekomst van verrassingen, merci. Laat dit 'nies zijn voor alle jonge mensen, die er zó over den ken. Want als je héél, héél zeker weet, dat alles voorbij is, dan is in deze zaak werd opgemaakt en verzocht het Tribunaal met kleni dit te lezen en te herlezen. "Verder refereerde Mr. Tichel man zich aan het oordeel van het Tibunaal, na er eerst nog op ge wezen te hebben dat veel in deze zaak een gevolg is geweest van broodnijd. Uitspraak in alle zaken 28 Juni a.s. nesses der zaak niet meer kon herinneren en hij de aantekenin gen, die hij pro memorie had ge maakt, later vernietigde. Wel was het de burgemeester nog bekend, dat S. zijn beklag bij hem kwam doen over zekere Roo- se, en hij Steenhart wilde, dat Roose voortaan aan de winter hulp zou geven. Besch. zou dan trachten te voorkomen, dat oRose werd vervolgd wegens belediging van de Fuehrer en de Duitse weermacht. Voorts bleek, dat de burgemees ter Steenhart had aangezocht voor de Winterhulp, teneinde daar zelf van af te zijn en hij de burge meester meende, dat het be schuldigde er niet om te doen was geweest om Roose in de bak te krijgen. Ook heeft besch. nooit pogingen gedaan om orders voor de Duitse Weermacht te krijgen of heeft hij hiervoor ge werkt. De verdediger, Mr. Tichelman, hield een knap pleidooi, waarin hij er o.m. op wees, dat het zijn cliënt er om te doen was Roose te redden. Pleiter, meende dat uit de verklaring van Rosevelt veel duidelijk is geworden. Na de ten lastelegging uitvoerig te hebben besproken, verzocht pleitei ten slotte de besch. onmiddellijk iri vrijheid te stellen. Het Tribunaal achtte hiervoor na vrij langdurig in Raad kamer te zijn geweest geen termen aanwezig. Totaal fout. Hierna stond terecht de 49- jarige mosselkweker René Wijne uit, Philippine, thans geïnterneerd. De lange tenlastelegging ver meldde o.m.: Lidmaatschap N.S.B., N.V.D. en Landwacht," werkzaam te zijn ge weest als blokleider, buurtschaps- hoofd, vissersleider en als contro leur en toezichthouder bij het pa- lenplanten. Ook bevorderde Wijne de propa ganda der N.S.B., nam hij vrij willig Duitse militairen in kwar tier en ontving hij leden van de ,,'Zollgrenzschutz' in zijn woning. Bovendien schreef besch. aan de Ned. Landstand een lelijk briefje over de burgemeester van Philip pine en verrichtte hij als Land- wachter gekleed in uniform en bewapend met een geweer te Doetinchem corvee- en wachtdien sten. Wijne, die thans een zeer be deesde indruk maakt, zegt bij de N.S.B. te zijn gegaan, teneinde zijn schip terug te krijgen. Mr. Kego-e gelooft hier echter niet veel van, daar uit alles blijkt, dat W. met hart en ziel N,S.B.-er was Overigens geeft besch. de ten laste gelegde feiten vrijwel alle tO€. De verdediger, Mr. Tichelman, was eveneens van mening, dat het met W. hopeloos mis is ge weest. Pleiter roemde het uit nemende proces-verbaal hetwelk De Officieren Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- Ibosoh hebben voorwaardelijk bui ten vervolging gesteld J. A. Her man te Oostburg, die ƒ2000 zal moeten betalen. Onvoorwaardelijk werden bui ten vervolging gesteld I. de Hul lu te Zuidzande, omdat de gereasen verdenkingen ongegrond zijn ge bleken. De 26-jarige typiste M. M. Hg- germont uit Hulst ia enige tijd geleden voor de Kamer te Ter- neuzen geweest, waar haar 6 maanden internering opgelegd werd. Hierop werd echter het fiat geweigerd en zo kwam zij nu weer te Goes voor het Tribunaal. Nadat zij verklaard had geen lid der N.S.B. te zijn geweest en de ten laste leggingen gedeelte lijk had toegegeven, werden enige getuigen gehoord, die nadere toe lichting gaven over de houding van de besch. De verdediger, Mr. van Son, wees op het door hem ingediend bezwaarschrift en bepleitte mede op de daarin neergelegde motie ven op clementie voor zijn cliënte. (Z. Dagbl.) TERNEUZEN. Een prachtig succes. Gestolen auto opgespoord. Zoals wij meldden, werd twee weken geleden uit de garage van de heer Den Hamer alhier des nachts zijn nieuwe Chevrolet ge stolen. Het meest voor de hand liggend was, dat de auto over de Belgische grens zou zijn vervoerd. De Nederlandse politie zocht dan ook direct contact met de Belgi sche politie en in samenwerking met de recherche werd de opspo ring krachtig ter hand genomen Reeds vrij spoedig kreeg men het goede spoor te pakken en gelukte het de verdwenen auto in het Zui den van Beigië te achterhalen, zo dat de heer Den Hamer in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de auto, die voorzien was van een Belgisch autonummer weer in zijn bezit kreeg. Hiermede is de kous natuurlijk niet af, doch in het belang van 't nog lopend onderzoek, kunnen wij over deze diefstal momenteel geen verdere bijzonderheden vermelden. Verplaatsing zaak. Er behoort moed toe om in deze tijden van schaarste over te gaan tot uitbreiding of verplaatsing ener zaak. Dat de heer Borgstijn de toekomst vol vertrouwen tege moet ziet, was reeds enige tijd ge leden te. bemerken toen het ruime winkelpand op de hoek van de Noordstraat en Vlooswijkstraat een algehele verbouwing onder ging en Zaterdag tot opening kon worden overgegaan. Niet alleen zakenrelaties had den door het zenden van een schat van bloemen zorg gedragen dat de opening een feestelijke aanblik bood, doch ook de heer Borgstijn heeft voor de openingsdagen iets aparts voor de cliëntèle gereser veerd en de ruim voorziene éta- lage's herinnerden aan de topda gen van weleer. Zo was het geen wonder, dat nog vóór de poorten opengingen, zich een queu van kooplustigen had gevormd om toch zeker te zijn dat dit extra'tje hun niet zou ontgaan. Zo is de winkelstand van Ter dat gewoonlijk juist het ogenblik waarop alles pas goed gaat be ginnen! Iedereen schrijft tegenwoordig oorlogs-mémoires waarom zou ik óók m'n herinneringen uit die veelbewogen tijd niet eens gaan ophalen? Ik ben begonnen met 'n portret van mezelf te tekenen, zoals ik was aan de vóóravond van al die kleurige, afwisselende gebeurtenissen. Maar je had me een paar maanden later eens moe ten zien! Lieve hemel, wat 'n con trast! 'n Kaarsrechte en toch soe pele houding, stevige spieren, 'n Gezicht, dat straalde van gezond heid, met fris-rood bloed onder de gebruinde huid. Golvend, glan zend haar, ogen zo helder en fris als de pittige morgenlucht zelf. en 'n atmosfeer van zonneschijn en frisse lucht om m'n hele per soontje. Een nieuwe japon, 't pro duct van 'n heel nieuw leven! Maar ik zal liever eens geregeld vertellen, hoe 't allemaal zo ge komen is! Ik had pech met de ondergrond se iedereen weet, dat zulke din gen altijd precies plegen vóór te komen op ochtenden, dat je toch al laat bent. De enige frisse lucht en beweging, die ik in die dagen kreeg, waren de vijf minuten lo pen van onze flat naar de trein en de twee minuten van m'n eind station naar het ministerie. Ik hing gewoonlijk de hele reis aan 'n lus, vrij berustend en goed-ge- luimd, maar deze morgen ver wenste ik al die ongemakken uit de grond van mijn hart. Die brief scheen me van al mijn veerkracht en gevoel voor humor beroofd te hebben. Bij m'n aankomst op kantoor kreeg ik een vernietigende blik van m'n chef en een vinnige op merking over mijn laatkomen, 'Zo iets viel me wel méér te beurt, en ik had er vroeger nauwelijks aandacht aan geschonken. Nu kon ik het bijna niet verdragen, en ik zag tegen mijn dagtaak op als tegen een berg. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2