Het financiële „beleid" te Londen Kamerleden krijgen opslag! Controle op geheime uitgaven bracht bedenkelijke dingen aan het licht Dc Franse begroting in bet gedrang. Politieke activiteit te Batavia. Wereldnieuws^) Ter bestrijding der inflatie ZATERDAG 14 JUNI 1947. Administratief apparaat liet geen hoge indruk achter De 12e volkstelling De verkoop van sigaren De verdediging van het Suezkanaai Moeilijkheden in Argentinië De economische vooruitzich n van Euron? Schadeloosstelling en pensioen leden en gewezen leden der Tweede Kamer INDONEËSI Pas op voor briefbommen Prinses Marijke Tolunie draait proef! Bevin had vermoord kunnen worden Zweed doodgeschoten Frankering bij Abonnement Temen/en WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M I. te De BUt, geldig tot Zaterdagavond. Overdrijvende wolkenvelden Tot matig toenemende wind, tussen N.-W. en N.-O. later oml. naar Z.-W. Overdrij vende wolkenvelden. Wei nig verandering van temp., overwegend droog. DE VRIJE ZEEUW Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactle-adrea: Noordstr. B5-S7, Terneuzen. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor ■/est leeuwsch-Vlaanderen vVillemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrye Zeeuw" Verschijnt dagelijks 3de Jaargang No. 527- Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie f 1,50. Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uur. Ruhriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; ieder» regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. ZON EN MAAN. 1947 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oud. 14 4.20 20 2.07 15.21 15 4.19 21.01 2.22 16.45 16 4.19 21.02 2.40 18.12 17 4.19 21.02 3.04 19.42 18 4.19 21.02 3.38 21.07 19 4.19 21.03 4.25 22.20 20 4.19 21.03 5.31 23.14 21 4 19 21.04 6.52 23.52 22 4.19 21.04 8.20 .18 Aan het einde van het verslag der commissie voor de rijks uitgaven uit de Tweede Kamer over de verslagen der buitenge wone algemene rekenkamer te Londen komt een samenvatten de terugblik voor op de gedane arbeid, waarmede de voorzitter der buitengewone rekenkamer zijn laatste halfjaarlijkse ver sing besluit. Aan deze samenvatting is het volgende ontleend: Wie geruime tijd de contröle der rijksfinanciën heeft gehad loopt gevaar wat somber te worden over de menselijke natuur. Want hjj leert er de mens niet van zijn beste kant door kennen. Het is dan ook geen wonder dat reeds in oude tqden de behoefte weit ge voeld aan een instituut ais de rekenkamer. Waar het instituut der re kenkamer zo met onze na tionale staatsinstellingen is samengegroeid, (laar is het begrijpelijk, dat men ook in Londen behoefte daaraan ge voelde. Daar kwaim nog bij, dat verschillende instanties, die anders werkzaam zijn voor een juiste besteding van 's lands gelden, hier ontbra ken. Onbelemmerde publici teit was uiteraard in Londen niet mogelijk. Het gemis van oen waakzame volksvertegen woordiging heeft zich in ster ke mate doen gevoelen. REKENKAMER STOND VOOR EEN ZWARE TAAK. Waar pers en volksvertegen woordiging ontbraken, daar werd op de rekenkamer een bijzondere verantwoordelijkhe-'d gelegd. De taak der kamer was tweeërlei: 1. Aanmerking maken op onjuiste uitgaven en 2e nagaan of de uit gave op wettige wijze is geschied. De eerste taak, het aanmerking maken op onjuiste uitgaven, werd zeer op de voorgrond gesteld Enkele malen leidde dit tot moei- ïpcheden, omdat de algemene rekenkamer te 's-Gravenhage, evenwel onder geheel andere om standigheden, een beperkter wijze van werken volgde. Het punt van critiek luidde, dat de kamer zich te veel op het ter rein van het beleid van de Mi nister bewoog, het spreekt van- aelf, dat de verantwoordelijkheid voor een beslissing steeds brj een Minister moet blijven. Dat neemt niet weg, dat de kamer nuttig werk kon doen door op onjuiste financiële plannen of uitgaven de aandacht van de Minister te vestigen en daarvan in haar ver slag melding te maken. Het ap paraat van de kamer was van voldoende omvang om op dit ter rein werkzaam te zijn. Het loont de moeite om in deze terugblik wat nader in te gaan op de wijze, waarop het ad ministratief apparaat der Neder landse .Regeering heeft gewerkt. DE AMBTENAREN MISTEN ROUTINE. Bjj een beoordeling daarvan moet nooit uit het oog worden verloren, dat dit apparaat van de grond af moest wor den opgebouwdj. De Neder landse Regering alhier is zonder iets begonnen. Ieder hulpmiddel hoe gering ook, ontbrak. Ik herinner me nog levendig, dat ik de eerste étages van het eerste gebouw der Nederlandse Re gering, „Stpatton House", huurde, dat met het oog op uitbreiding een étage meer werd genomen dan op dat ogenblik strikt noodzakelijk was, werd als een luxe be schouwd. Er waren toen slechts enkele tientallen amb tenaren). Thans zijn er ver over de 1000, verspreid over tal van grote gebouwen. Velen van deze ambtenaren misten iedere ambtelijke, ja zelfs iedere kantoorroutine. i Tal van vrouwen van ambte naren en militairen hebben haar administratieve opleiding in dienst van de Nederlandse Rege ring ontvangen. Enthousiasme voor de grote zaak der bevrijding die allen samenbracht, maakte veel goed. De afdelingschefs, die personeel hadden aan te nemen, konden overigens niet kieskeurig zijn. Door het gebrek aan goede arbeidskrachten had men dikwijls aan te nemen, wie men kon krij gen, taal en andere moeilijkheden ten spijt Naarmate de oorlog langer duurde, hebben velen, die aanvankelijk vreemd tegenover hun arbeid stonden, de eerste moeilijkheden weten te overwin nen. Al is er dus allerlei te waarderen, als geheel genomen zal het gehele administratieve apparaat geen hogen indruk ach terlaten. Met name op drie pun ten heeft het grond gegeven voor critiek. In de eerste plaats open- haarde zich zelfs in deze kleino Londense regeringsgemeenschap het euvel der ambtenarij. „GEHEIME UITGAVEN". Op de begrotingen van ver schillende departementen kwamen posten „geheime uit gaven" voor, somtijds tot een zeer hoog bedrag. Voor deze uitgaven heeft de kamer geen verantwoordelijkheid. Ér is grond voor twijfel of niet allerlei uitgaven ten laste van deze post zijn gebacht, die er in het' geheel niet op be hoorden. Zo suggereerde een hoog geplaatste ambtenaar van een der departementen, zijn Mi nister in een rondborstige aantekening een bepaalde uitgave maar ten laste van de geheime uitgaven te bren gen „ter voorkoming van ver velende opmerkingen van de Algemene Rekenkamer". In een ander geval, waarin ik de gelegenheid had van de wijze, waarop geheime uitgaven worden gebruikt, nauwkeurig kennis te nemen, kwamen bedenkelijke dingen aan hei licht. Een scherpere contröle op de geheime uitgaven is dan ook zeker noodzakelijk. Wat de verschillende onder delen der uitgaven betreft, is in het blonder de wijze, waarop in de Londense periode de salarissen en verblijfsvergoedingen werden geregeld, weinig gelukkig ge weest. De in de aanvang ge maakte fout was, dat de vaste ambtenaren te hoog en de arbeids contractanten te laag' werden ge salarieerd. Deze fout werd niet meer hersteld. WEINIG DOORTASTEND HEID. Een tweede moeilijkheid in het Londense apparaat was, dat op meerdere afdelingen te veel personeel werkzaam was. Een derde euvel, dat in het administratieve apparaat der Nederlandse Regering te Lon den al te veel werd gevonden, was het gebrek aan definitie ve beslissingen. Beslissingen, ook wanneer die door een Minister waren genomen, werden herhaaldelijk opnieuw bezien, waardoor een vlotte gang van zaken werd belem merd. In helt hiërarchisch? apparaat ontbrak te veel de afstand tussen hoog en laag. Ten slotte nog enkele opmer kingen over de politiek der uit gaven. Het beeld der verschillende halfjaarlijkse begrotingen wijkt niet heel veel van elkaar af. Ne derland was in oorlog, derhalve namen de departementen van Oor log en van Marine het grootste gedeelte der uitgaven tot zich. Aangenomen mag worden, dat, ruw geschat, 75 pet. der uitga ven ten laste van deze heide de partementen kwam. Niemand zal de noodzakelijk heid, dat uitgaven voor de be vrijding van Nederland op de allereerste plaats komen, betwis ten. De vraag, of de betreffende gelden steeds voldoende efficiënt werden benut, onttrok zich voor een gedeelte aan de beoordeling van de Kamer, daar zij de des kundigheid mist om de prijzen en qualiteiten van het bestelde oor logsmateriaal te beoordelen. ORGANISATIE DER AAN KOPEN LIET VEEL TE WENSEN OVER. De unieke gelegenheid, die er voor het Nederlandse Regerings apparaat te Londen bestond om door een sobere levenswijze haar solidariteit met de onderdrukte landgenoten te tonen, heeft het helaas laten voorbijgaan. In de plaats daarvan zullen velen, die hier op een levenspeil hebben ge- leeft, dat vèr uitgaat boven dat, hetwelk zij vóór 10 Mei 1940 ge wend waren, na de bevrijding terugvallen op een levenspeil, dat veel lager ligt. Een ander punt, dat in de loop der jaren niet tot een geslaagde oplossing kwam, Is de regeling der aankopen voor het bevrijde gebied. De bevolking tn Nederland ver wachtte ten deze belangrijke daden van de Nederlandse Regering te Londen. Helaas is tot nu toe niet bereikt wat nodig was. Een dar belang rijkste oorzaken daarvan is, dat de organisatie der aan kopen zoveel te wensen heeft overgelaten. De krachtige hand, die op dit terrein de nodige coördinatie en snelle uitvoering moest brengen, heeft al te zeer ontbroken. De Savornin Lohman heeft niet ten onrechte een onbelemmerde publiciteit en een waakzame volksvertegenwoordiging als twee vereisten gesteld voor een goed financieel-administrati ef beheer Beide, zowel de publiciteit als de volksvertegenwoordiging, zijn levensvoorwaarden voor een de mocratisch bestuur. De periode der Nederlandse Regering te Lon den heeft nog weer. eens een on gezochte gelegenheid gegeven om dit op grond van de ervaring uit de practjjk vast te stellen". PARLEMENTAIRE ENQUêTE VAN DE BAAN? Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Bij verschillende gelegenheden is zowel in de pers als in par lementaire kringen de moge lijkheid geopperd, een parle mentaire enquête in te stellen naar het financiële beleid, dat de Nederlandse Regering, welke in oorlogstijd te Londen zetelde, voerde. Zijn wij wel ingelicht, dan is de laatste tijd steeds minder voor een dergelijke enquête gevoeldu Dit omreden zij een zeer om vangrijke procedure zou be tekenen, die veel tijd en geld zou kosten en voorts in par lementaire kringen de me ning overheerst, dat deze en quête niet zo heel veel meer aan het licht zou brengen, dan nu reeds bekend is ge worden. Minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall. Tenzij Europa zich van voldoen de steun kan verzekeren, zal het voor sommige Europese landen moeilijk zijn politieke onrust te vermijden. Het allereerste doel van Ame rika is, steun te verlenen aan programma's welke een Europa dat in eigen onderhoud kan voor zien, ten do-el hebben. Daar het eeonomisdae leven van de verschillende Europese staten nauw verbonden is, moet priori teit worden verleend aan die pro- "Tamma's welke bet herstel van Europa als geheel bevorderen. Bijzondere aandacht moet wor den besteed aan de plannen to.4 verwijdering van de economische bottlenecks, waarop de pogingen van de Europese staten tot ver groting van de handel en de pro ductie vastlopen, aldus voegde hij er aan toe. Een vergroting van de steenkoolproductie of het transport van steenkool zou sti mulerend werken op het economi sche leven van biina alle Europese landen. Hetzelfde kan gezegd worden van een vergroting van de productie van voedingsmidde len in Europa door het leveren van meststoffen, zaden en land bouwmachines. Wij hebben belang bij een vrii Europa, zo verklaarde hii. Het economisch herstel van Europa is even belangrijk voor bet econo mische leven van een vreedzame wereld, als het economische her stel van Duitsland voor Europa. Hedenavond zal van 19.35 tot 20 uur Dr. Ph. J. Idenburg, direc teur-generaal van de Statistiek, over H'lversum I spreken over: ,De eerste étappe der 12de volks telling." De vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfahricaten maakt het publiek er op attent, dat hoe wel de sigaren thans zonder bon mogen worden verkocht, de voor raad toch nog zeer beperkt is, zodat de winkelier niet op grote schaal sigaren kan afleveren en zich verplicht ziet de aflevering van sigaren te beperken tot die genen, die hij hem hun distributie bon voor sigaretten of kerftabak besteden. Een gevolg der stakingen. De zo zorgvuldig door Robert Schumann, de Franse Minister van Financiën, in evenwicht ge brachte begroting is door de ver hoging der lonen van de spoor- wegarbeders en de arbeiders in de gas- en electiciteitsbedrijven na hun staking aan het wankelen gebracht. De verhoging der lonen, de een bedrag van 10 millard francs be loopt slurpt alleen al de 6 maan den ingevoerde bezuiniging in de De E°-vptische ambassadeur te Washington, Mahmoed Hassan Pasja, heeft in een radiorede ver klaard, dat het Suezkanaai in een toekomstige oorlog onverdedig baar zou zijn tegen de wapens, die dan zullen worden gebruikt, zodat de aanwezigheid van een permanent garnizoen van enkele duizenden Britse soldaten in dat gebied niet meer noodzakelijk is. Egypte acht het argument, dat deze troepen zich voor de verde diging van het kanaal aldaar be vinden, trouwens niet de juiste reden van hun aanwezighe'd, al dus voegde de ambassadeur er aan toe. Twee regeringen trachtten Don derdag de macht te krijgen in de provincie Cordoba in Argentinië. De Gouverneur, Senor Auchter, is door het Parlement van Cordoba beschuldigd van „administratieve oneerlijkheid en gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel", en hij moest zijn bevoegdheden overdra gen. Hij weigerde dit echter, en de vice-gouverneur steunt hem. Het Parlement werd door hem ge sloten en het moest in een door de politie belegerde kamer heslui ten de Gouverneur uit de macht te ontzetten. Mening van Amerikaanse experts. Volgens een raming van Ame rikaanse regeringsexperts zal Europa, met inbegrip van Enge land in de komende 3 of 4 jaren, jaarlijks een bedrag van 5 6 milliard dollars nodig hebben om weer op de heen te komen, aldiw werd medegedeeld door Benjamin Cohen, één van de voornaamste adviseurs van de Amerikaanse Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet strek kende tot wijziging van de wet van 13 Juni 1946 (Staatsblad no. G 149) tot wijziging van de be dragen van de schadeloosstelling en van Ijet pensioen van de leden en van de gewezen leden van de: Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De Memorie van toelichting luidt als vólgt: Bij de wet van 13 Juni 1946 zijn de bedragen van de schade loosstelling en van het pensioen van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Genraal wederom gebracht op het Deil van vóór 1938. Hoewel de regering aan vankelijk het standpunt inham, dat eerst hij de algemene Grond wetsherziening de vraag onder ogen diende te worden gezien, of er grond bestaat de schadeloos- Prof. Schermerhorn en de heer Van Poll hebben Donderdag uit voerige besprekingen gevoerd met Dr. Van Mook, diens naaste mede werkers en hun eigen adviseurs. Deze besprekingen zijn Vrijdag morgen voortgezet. De woord voerder van de Commissie-Gene raal verklaarde tegenover Aneta. dat het niet geheel zeker was, dat de Commissie-Generaal vóór was. De berichten, dat deze werk vergadering het bijzondere karak ter van een spoedvergadering had, werden door Minister Natsir tegenover Aneta tegengesproken. Volgens hoge Republikeinse autoriteiten was ook de situatie te Buitenzorg op deze dagelijkse besprekingen aan de orde ge komen. Het is niet uitgesloten, dat Maandag gereed zou zijn met het t Sjahrir, die zich op het ogenblik advies voor de Nederlandse Rege ring, daar nog allerlei personen en instanties moeten worden ge raadpleegd, om. de Sultan Hamid n van Pontianak, hoofd van de daeran West-Borneo, alsmede pre sident Soekawati en de Ministers Hamelink en Anak Agoeng Gde Agoeng van Oost-Indonesië, die thans allen te Batavia vertoeven. Volgens de woordvoerder was niet te verwachten, dat de Com missie-Generaal ten behoeve van het opstellen van het advies voor de Nederlandse Regering, overleg zal plegen met de Republikeinse delegatie. Voorts deelde hij mede, dat volgens directe informaties uit Nederland, het bericht, als zou de Partij van de Arbeid ook een strakker optreden van het kabi- net-Beel in een onverhoopte on vermijdelijke situatie steunen, on juist is. De organen van de Partij van de Arbeid zullen zich hier over is een op een dezer dagen te houden vergadering beraden. De te Batavia aanwezige Re publikeinse autoriteiten komen dagelijks bijeen om de toestand te bespreken. Donderdag had een informeel contact plaats tussen Kasimo, Soepeno en Boedjardo, terwijl Vrijdag ook Gani in de werkvergadering tegenwoordig te Linggadjati bevindt, op korte termijn to Batavia zal terugkeren. Inmiddels worden Hatta, die thans op Sumatra is. alsmede re geringsautoriteiten te Djokja, da gelijks van de politieke ontwik kelingen op de hoogte gehouden. Republikeins commentaar. Een woordvoerder van het Re publikeinse Ministerie van Voor lichting heeft Vrijdag in een radio commentaar onder anderen ver klaard, dat de Republikeinen de Nederlandse nota beschouwen als een poging om de verschillen in de heide concepties van Lingga djati te overbruggen. ,,Ook de Indonesische delegatie deed eenzelfde poging bij het op stellen van de tegennota". De commentator noemt de z.g. Ne derlandse interpretatie van Ling gadjati ,,de schuld van deze misère". Inmiddels wordt in een commu niqué van het Republikeinse Mi nisterie van Voorlichting gezegd, dat de tegennota geenszins een soort manoeuvre is om een ver traging in de gang van zaken te veroorzaken. Vooral op econo misch gebied heeft de Republiek in de desbetreffende punten in haar nota haar goede wil ge- stellino- op een hoger bedrag dan 5000 te stellen, heeft zij bij na dere overweging gemeend met een herziening van dit bedrag en van het bedrag van het pensioen niet langer te moeten wachten. Gelet od de tegenwoordige levensstan daard bestaat er alleszins aan leiding reeds thans tot verhoging dezer bedragen over te gaan, zon der anderzins te treden in een wijziging van financiële aard van de basis," waarop de schadeloos stelling berust. Wat de hoogte der schadeloos stelling betreft, meent de Minis ter dat, gelet op de stijging van de salarissen in het algemeen, 'n verhoging van het bedrag van ƒ5000 met ƒ1000 in het huidige standpunt billijk is te achten. In aansluiting op het systeem van de wet van 28 Februari 1947 tot toekenning van een uitkering in eens aan gepensionneerden wa re het bedrag van het pensioen te bepalen op 187,50 voor elk jaar, gedurende hetwelk aftredende leden lid der Kamer waren, tot een maximum van 3500. De bepaiing van artikel 2 heeft ten doel de reeds verleende pen sioenen te herzien met ingang van de dag van inwerkingtreding dezer wet: hiertoe opent artikel 4, derde lid, der additionele arti kelen der Grondwet de mogelijk heid. De in artikel 1 voorgestelde verhoging van het maximum brengt uiteraard mede, dat in de overgangsbepaling het voorbe houd moet worden opgenomen, dat bij de herziening der lopende pensioenen ook de pensioenen be neden het maximum van 3000 met niet meer dan 500 worden verhoogd. Voorgesteld wordt deze herzie ning inwerking te doen treden met ingang van 1 Januari 1947. Volgens betrouwbare Joodse zegslieden te Tel Aviv heeft het hoofdkwartier van de veiligheids dienst te Jeruzalem de postbe ambten te Tel Aviv en Jeruzalem gewaarschuwd te letten op brief bommen, die uit Italië naar hoge functionnarisaen van de Palestijn se regering zouden zijn gestuurd. „Let op gele enveloppen van 17% bij 25 centimeter met Engels adres en voorzien van het stempel „vertrouwelijk". begroting en de 7 bezuiniging op de begroting van de civiele uitgaven, die de Minister 2 maan den geleden bevolen heeft, geheel op. Bovendien kan men verwach ten, dat dan ook andere cate gorieën arbeiders zoals de mijn werkers ee» wijziging der lonen zullen eisen: Toch zijnzowel Schumann als Ramadier vastbesloten uitgaven en inkomsten in evenwicht te houden. Daarom zal de Minister in de nabije toekomst nieuwe be zuinigingsmaatregelen aan het parlement voorleggen. Men ver wacht, dat Schumann er hij het kabinet op aan zal dringen, dat voor de spoorwegen en de mijnen een systeem van „autonome fi nanciering" wordt ingevoerd, het geen betekent, dat deze bedrijven zichzelf moeten bedruipen. Dit zou waarschijnlijk een verhoging van de steenkool-, gas- en electri- citeitsprijzen met zich meebren gen. De Utrechtse kinderarts. J. H. G. Carstens, deelde nog mede, dat de kleine dubbelzijdige lenstroe- beling, die dezer dagen uit de heide ogen van Prinses Marijke chirurgisch zal worden verwijderd, het gevolg is van het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana in het begin harer zwangerschap aan rode hond heeft geleden. De uitwisseling van groente en fruit tussen Nederland en België. Onder het opschrift ,,De Tolunie draait proef", wijdde de Gazet van Antwerpen Vrijdagmorgen een beschouwing aan het nieuwe handelsaccoo"d op grond waarvan de uitwisseling van groente tus sen Nederla ai en België is vrij gesteld van vergunningen. Het blad wijst erop, dat Woens dagmorgen de eerste Nederlandse wortelen op de Mechelse gorente- markt aankwamen- met als ge volg dat de prijzen, die de dag te voren op fr. 4 stonden, daalden tot fr. 1,75- h fr. 2. De Gazet merkt op dat dit weliswaar een buitenkansje is voor huismoeders, doch dat het een schadepost be tekent voor de tuinders. Het blad 'telt in het licht dat Nederland België een slag voor is door de uitstekende veilingsrege ling en door de contróle der pro ductie De Nederlandse autoritei ten beschikken over statistieken, terwijl België er maar een slag naar moet slaan De Gazet dringt er op aan ook in België voor een goede veiling en voor een juiste contróle te -..orgen aangezien het voor een vruchtbare werking van het nieuwe accoord noodzakelijk is dat België een organisatie heeft, die voir die van Nederland niet behoeft onder te doen. Tenslotte wijét het blad er op, dat hoewel de tuinders door de gorenbe-(invoir, op het ogenblik althans, een verlies lijden, er voor hen een «groot voordeel te halen is uit het nieuwe accoord en dat vooral de fruithandelaars in het Limburgse er wel bij zullen varen Nederland betaalt hijvoorbeeld fr. 8 voor de kg kersen, die het zal gaan invoeren, hetgeen bij een kostprijs voor het plukken van fr. 4 voor de Belgische kersen- streek een grote winst zal be tekenen. Men neemt aqn, dat de Britse Minster van Buitenlandse Zaken, Bevin, op zijn terugreis naar En geland uit Moskou, slachtoffer van een moordaanslag had kun nen worden. De Belgische krant „Het Laatste Nieuws" deelt mee. dat de aanslag op Belgisch grond gebied had moeten plaats vinden en wel in de trein. Bevin zou de poging onmogelijk hebben ge maakt door van Duitsland uit per vliegtuig de reis voort te zetten. Voorts wordt beweerd, dat de gearresteerde Elisabeth Lazarus en Jacob Elias, op wie spring stoffen gevonden zrin, aan de daad hadden moeten meewerken. De prijsbeheersing zal straffer toegepast worden om de winsten van producenten en winkeliers te verlagen. Er zullen maatregelen genomen worden om de dividen den op aandelen in aandelenmaat- schappijen te verminderen. De productie zal geleid worden in dier voege, dat toewijzingen voor grondstoffen als regel slechts gegund zullen worden aan indu strieën en firma's, die nuttige artikelen tegen redelijke prijs ver vaardigen. „Enkele sociale hervormingen'' zullen tot later uitgesteld worden om de staatsuitgaven laag te hou den. Belasting zal geheven wor den op „niet noodzakelijke dien sten" en benodigdheden. Waar schijnlijk zullen maaltijden in res taurants en winsten hieronder ge rekend worden. Tenslotte zullen dienstplichti gen, die hun eerste diensttijd ach ter de rug hebben, dit jaar en het volgende niet meer opgeroepen worden voor herhalingsoefeningen, met het oog op het tekort aan arbeidskrachten. De sous-chef van de Zweedse hulporganisatie in Oostenrijk Dr. Arne Karlsfon is Woensdagavond doodgeschoten in zijn wagen, waarin hij van Bratislava naar Wenen reed. De chef der organistie werd ernsti? gewond. De wagen pas seerde Berg. juist binnen de Oos tenrijkse grens. Volgens het blad Wiener Kurier zou Karlsfon door een Russische schildwacht zijn neergeschoten. Nieuwe economische maatregelen der Zweiedse regering. De Zweedse regering heeft een nieuw plan voor versobering van het leven aangekondigd om de in flatie te bestrijden, nadat een anti-inflatie-conferentie, wéiaraan vertegenwoordigers van de voor naamste Zweedse industrieën deel genomen hadden, op een misluk king was uitgelopen. De invoer-beperkingen zullen gehandhaafd worden, teneinde de voorraad buitenlandse valuta te sparen. De contróle op investe ringen zal verscherpt en de in vesteringen tot 75 van haar waarde in 1946 beperkt worden. Vooral de bouw-activiteit zal ge remd worden. Naar uit de uitvoerstatistie- ken blijkt, is Nederland de be langrijkste afnemer van België van machines, mechanische werk tuigen, spoorweg- en electriciteits- materiaal. Op een totaal van fr 355.653 millioen kocht Neder land voor fr. 310 millioen van dit materiaal in België. Twee „zeer ernstige" aard bevingen, vermoedelijk ontstaan in Indonesië, zijn geregistreerd door de seismograaf der universi teit van Fordham, om 10 uur 21 en om 11 uur 24 Nederlandse tijd. Enige dagen geleden is brand uitgebroken in een mijn schacht te Lievin. Men is niet in staat geweest het vuur te blus sen, en de arbeiders, die met blussen waren belast, hebben hun pogingen moeten staken. Enige honderden mijnwerkers zijn door de brand werkloos ge-, worden. Naar wordt vernomen zal de Belgische staalproductie die in de maanden April en Mei 190.000 ton bedroeg, door het in werking stellen van nieuwe hoogovens tot 200.000 ton worden opgevoerd. De Parijse gemeentearbei ders zijn een waarschuwingssta king begonnen van 24 uur. Vitale diensten waterleiding, ver voersdiensten zijn niet brj de staking betrokken. De stakers willen een spoedige opening dei- onderhandelingen over loonscha len. De mijnwerkers in Amerika, die in staking waren gegaan als protest tegen de arbeidswetge ving, die vorige week door het Congres is goedgekeurd, hebben de staking beëindigd en zijn in bijna alle mijnen weer aan het werk gegaan. Officieel wordt medegedeeld.4 dat Griekse legerdetachementen, gesteund door luchtmacht en ma rine, een nieuwe aanval hebben ingezet tegen guerilla-strijders rond de berg Olympus "en aan de Oostkust van Griekenland. Volgens het Roemeense blad „Liberator Cluj"' heeft het tribu naal te Boekarest 29 leden van een „profascistische sabotage-or- ganisatie, welke leden zich „Tran- sylvanische partisaneri" noemden, en in betrekkingen stonden met Hbngaarse samenzweerders, tot gevangenisstraffen of dwangar beid veroordeeld. Negen der voornaamste beklaagden kregen 5 15 jaar, de 20 anderen straf fen variërend van 3 maanden tot 2 jaar. Kostas Aridas, leider der Griekse boerenpartij, die tijdens de Duitse bezetting van Grieken land een belangrijke rol in de ver zetsbeweging gespeeld heeft, is met 6 anderen door een Grieks tribunaal ter dood veroordeeld en op 10 Juni teechtgesteld. Tass meldt uit Belgrado, dat drie agenten van de Griekse inlich tingendienst door een militaire rechtbank te Belgrado veroor deeld zijn tot gevangenisstraffen van 10 tot 16 jaap De Krijgsraad te Saloniki heeft het doodvonnis uitgespro ken over Mary Vassiliadou, een modiste, die schuldig bevonden is aan spionnage. Zij zou verklaard hebben als agente voor de Griek se guerillastrijders te zijn opge treden. Men zou in haar woning papieren gevonden hebben met inlichtingen over het Griekse leger en de Griekse militaire po litie. Joodse verzetslieden hebben Donderdagavond een overval ver richt op het kantoor van het pers bureau Reuter in het hartje van Tel Aviv. De redacteuren werden gedwongen op de grond te gaan liggen, terwijl 2 typmachines en het telefoontoestel werden mede genomen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1