PE MOSSELZAAD M Onderzeedienst der Kon. Marine wordt gedecoreerd Wat de Radio brengt Distribotlenlea ws Burgerlijke Stand ONTVANGEN CORSETTEN 31 4 De Belgische FLINK WERKMEISJE VAN DER MEER TAXI NODIG? M ïfi 1 Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Verhoging der internationale suikertoewijzingen Aardige attentie van Zwitserse kinderen Hoe denkt u over de conferentie van Moskou? SPORT Distributie van suiker in de Vereen. Staten opgeheven De E.C.I.T.O. pleit voor het transito verkeer via de Belgische en Nederlandse havens Bombrieven KERKNIEUWS Advertentién WEER GEKOOKTE HAM GEROOKTE HAM BEL 2064 fier F 4 >4 i BB iifVi 1 r.ik -niiftRtON /""—V ,Het is gebeurd" zei de som bere man die Dokie's paard had meegenomen tegen het einde van de czandstorm tegen de .leider' van de karavaan. „Niemand kan ons wat maken". Hij is met 'n verkeerde karavaan meegereden inplaats van met de mensen die hem kwamen halen, hij is in een zandstorm omgeko men en wij leveren zijn bezittin gen netjes af aan de nabestaan den. „En onze weg is vrij". Beide mannen zagen zich in ge dachten beladen met kronen en juwelen van het eraf wegrijden. Inmiddels stormde Dokie, nu in Mongoolse kledij, om minder op te vallen, aan het hoofd van zijn ruiters door de woestijn om de karavaan die hem had willen ver donkeremanen, aan te houden en om rekenschap te vragen. ,,Als we hen snel op het lijf vallen hoeft er geen schot te wor den gelost" zei de hoofdman. De vonken sloegen van de rotsen, zó werd er gereden. H.M. de Konngin heeft aan de Onderzeedienst der Kon. Marine een hoge onderscheiding toege- kent. Namelijk het ordeteken van Ridder in de 4e klasse der Mili taire Willemsorde. In het desbetreffende K. B. wordt deze decoratie als volgt gemotiveerd: „Wegens het gedurende de tweede wereldoorlog van 1940 1945 uitgemunt hebben door voortdurende uitstekende daden van moed, beleid en trouw van officieren, onderofficieren en manschappen tijdens operaties tegen een meestal overmachtige vijand in nagenoeg alle wereld delen. Door de onderzeeboten werden 54 vijandelijke oorlogs schepen, transportschepen en koopvaartdijschepen tot zinken gebracht en talrijke andere be schadigd. Vele voor de krijgs verrichtingen belangrijke inlich tingen omtrent de vijand in de bezette gebieden werden tijdens gevaarlijke opdrachten verza meld. Bij al deze acties gingen zes onderzeeboten met haar beman ningen stijdend ten onder, terwijl het behoud van talrijke andere boten, welke door de vijand met dieptebommen werden bescha digd, aan de onverschrokkenheid, durf en bekwaamheid der beman ningen was te danken". HAt. de Koningin heeft het 20.000 ton voor Nederland. Met het oog op het feit, dat de over de gehele wereld beschik bare voorraden suiker in Juni werden geraamd op 15.340.000 short tons in plaats van 14.986.000 short tons, zoals in Februari was geraamd, heeft de internationale noodvoedselraad Woensdag een algemeene verhoging van de sui kertoewijzingen aan 24 consume rende landen voorgesteld. De belangrijkste verhoging werd voorgesteld voor de toewijzing der V S. n.l. 350.000 ton. De voorgestelde verhoging voor India bedraagt 80.000 ton, voor Groot- Brittannië 73.000 ton, voor Canada 22.000 ton. voor Oostenrijk 21.000 ton, voor Nederland 20.000 ton<%n voor Zwitserland eveneens 20.000 ton. In verband met wijzigingen in de invoerbehoeften der landen, die om een verhoging van hun toewij zing hebben verzocht, is de ge combineerde toewijzing voor Frankrijk, Frans-Noord-Afrika en de Franse koloniën met 248.000 ton en de toewijzing voor Finland met 24.000 ton verlaagd. Leerlingen van 6 en 7 jaar van het „College de la Promenade", in Neuchatel (Zwitserland) waren zodanig getroffen door een bezoek aan enige velden Nederlandse tul pen in de plaats hunner inwoning, dat zij door middel van hun onder wijzeres schriftelijk hun bewonde ring te kennen gaven aan de Ne derlandse regering. Zij deden hun schrijven verge zeld gaan van een kunstig uitge voerd album, waarin zij fraai nagetekende gekleurde exempla ren geplakt hadden van de bloe men waarvan de schoonheid hen zozeer had getroffen. De Nederlandse Minister-Presi dent heeft schriftelijk voor deze vriendelijke attentie bedankt en zijn brief aan de leerlingen ver gezeld doen gaan van een aantal gekleurde afbeeldingen van Ne derlandse tulpenvelden, benevens van enige kaarten, waarop Neder landse nationale klederdrachten ziin afgebeeld. De Minster-Presi dent drukte daarbij de hoop uit, dat de kinderen nog eens in de gelegenheid zouden zijn met eigen ogen het schone van Nederland te komen aanschouwen. voornemen om deze belangrijke onderscheiding die nog slechts aan twee andere onderdelen van de Kon. Marine, n.l. het korps Mariniers en de Marine Lucht vaartdienst is toegekend, persoon lijk aan de Onderzeedienst uit te reiken bij de viering van het 40- jarig bestaan van de dienst, op Vrijdag 20 Juni, om 12.00 uur. In een gecombineerde plechtig heid zal H.M. dan eerst een mo nument ter nagedachtenis van de gevallenen bij de Onderzeedienst onthullen en daarna de versierse len van deze hoge onderscheiding, aan de commandant, Luitenant ter Zee le klasse J. F. van Duim overhandigen. Z.K.H. Prins Bernhard zal daags tevoren een deel van de ju bileumviering van de Onderzee dienst bijwonen. 54 o/o Van de personen, die door het Franse instituut voor opinie onderzoek zijn gevraagd naar hun mening over de conferentie van Moskou, is van oordeel, dat zij een mislukking geweest is. 10 »/o Vond de conferentie ge slaagd, 24 o/o had hieromtrent geen oordeel en 21 °/o gaf te ken nen, niet op de hoogte te zijn. Op de vraag, wie de schuld droeg voor het mislukken der conferen tie antwoordde 24 der onder vraagden: De Sowjet-Unie, 9 °/o De Sowjet-Unie en de V. S., 5 0/o: De V. S., 1 °/o gaf de schuld aan de Angelsaksen en de Russen, 2 aan de andere deelnemers. De overige 52 °/o liet zich over deze kwestie niet uit. „Denkt U wel eens na over de atoombom" was de laatste vraag. 49 o/o Antwoordde hierop bevestigend, 42 °/o ontkennend, terwijl 9 o/o der ondervraagden zeide. dat zij zelfs vaak hun ge dachten over de atoombom lieten gaan. Rudolf Diele, voormalig lei der van de Gestapo, die gearres teerd werd naac aanleiding van aanvallen op hem in de Duitse pers, is op last van Generaal-Ma- joor Taylor, de eerste Amerikaan se aanklager, weer vrijgelaten, aldus verneemt de Duitse nieuws dienst uit Neurenberg. Diele had zich vrijwillig als getuige beschik baar gesteld voor denazificatie- rechtbanken. VOETBAL. IVIOCODIO 1—2. Door deze uitslag is Odio kam pioen van de Derde Klasse E. Zondag a.s. speelt Axel dus te Ossendrecht tegen Odio. WIELRENNEN. Dodelijke val van gangmaker. Om een onvoorzichtige jongen, die ver over de borstwering van de baan te Carcassonne leunde niet te treffen, moest de gang maker van Froso, van Ingelghem, naar beneden sturen, waarbij hij in botsing kwam met de Zwitserse gangmaker Schumacher. Beide kwamen ten val en liepen verwon dingen op waaraan, naar later werd medegedeeld, Schumacher, die de laatste tijd voor de Engelse stayer Summer reed, is overleden. Clinton Anderson, de Minister van Landbouw der V. S. heeft medegedeeld, dat de distributie van suiker voor huishoudelijke verbruikers in de V. S. is opge heven. De prijsbeheersing voor suiker zal echter blijven bestaan. Ook voor hotels, restaurants e.d. geldt de afschaffing van. de sui kerrantsoenering. Alleen' de in dustrieën zullen het voorlopig nog moeten stellen met de haar toe gewezen hoeveelheden suiker. De controle op de prijzen voor suiker zal behoudens eventueel ingrijpen van het congres 31 October opgeheven worden. In 'n rapport van de E.C.I.T.O (European Central Inland Trans port Organization) over de ha vens van Noord West-Europa, dat in Maart j.l. aan de economische en sociale raad der Ver. Naties is uitgebracht en waarvan de in houd Woensdag is gepubliceerd, wordt er op gewezen, dat vele duizenden tonnen steenkool op onproductieve wijze worden ge bruikt en dat een vervoerscapa citeit, overeenkomstig met die van tienduizenden spoorwegwa gons niet wordt benut als gevoig van het feit ,dat het verkeer van en naar Duitsland over de Duitse havens wordt geleid i.p.v. dat hiervoor gebruik wordt gemaakt van Rijnaken. In het rapport wordt opge merkt, dat de Geallieerde bezet tingsautoriteiten het verkeer over de Duitse havens leiden, niette genstaande het gehele Rijnland, het Roergebied en Zuid-Duitsland behoren tot het natuurlijke ach terland van de zeehavens van Nederland en België en het ver voer van goederen van en naar deze gebieden voor de oorlog steeds via deze havens heeft plaats gevonden. De redenen, die de bezettmgs- autoriteiten tot deze houding be wogen hebben, kunnen volgens de E.C.I.T.O. als volgt worden sa mengevat: 1 alle onkosten, lasten en ar beidslonen kunnen op het ogen blik betaald worden in Duitse marken De Duitse Rijn-schepen worden momenteel n'et in Neder land en België toegelaten en n'et-Duitse schepen moeten be taald worden in buitenlandse va luta; 2. er bestaat geen officiële wisselkoers voor de mark; 3. er toestaat geen regeling voor de betaling van Duitse sleepboten, die aken van andere landen naar Duitsland slepen. In het rapport wordt er vervol gens op gewezen, dat maandelijks 300.000 a 400.000 ton goederen worden vervoerd via Emden, Hamburg en Bremen. Er zouden naar raming 7000 a 10.000 spoor- wegwagonsl vrijkomen, wanneer het verkeer weder over de Neder landse en Belgische havens werd geleid. De E.C.I.T.O. drong ten slotte aan op een terugkeer tot „gezonde economische principes". „Het Laatste Nieuws" meldt nog enkele bijzonderheden over de aanhouding van de 21-jarige Jodin Lazarus. Toen de ontplof - fingsstoffen bij de aanhouding aan de grens op haar lichaam werden gevonden zij zei: „De reuk van deze stoffen heeft mij doen walgen"'. De raadskamer van de recht bank te Bergen heeft het aan houdingsbevel, dat uitgevaardigd was tegen Elizabeth Lazarus en E. Jacobs, die onlangs te Quevy zijn aangehouden bekrachtigd. Zij zullen binnenkort voor de rechtbank te Bergen terecht staan voor het illegaal vervoeren van explosief materiaal. Slechts nadat zij de door de rechtbank opgelegde straf hebben uitgeze ten, zullen beide vreemdelingen uit het land gezet kunnen worden, dan wel worden overgegeven aan het land dat hun uitlevering eist. De jonge vrouw ontkent tot de Sterngang te behoren. Zij is de dochter van de 'componist Sylvio Lazarus, gewezen orkestleider van de Opéra te Parijs. ZATERDAG 14 JUNI. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenw.; 10 20 Voordracht; 10.35 Piano; 11.00 Voor continubedr.; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Harmonie muziek; 12.35 Accordeonorkest; 13.00 Ned. Strijdkr 13.30 Johan Jong; 14.15 Omroepkamerkoor; 15.15 Van boek tot boek; 15.30 Miller-Sex- tet; 16.00 Lezing; 16.15 Operette- progr.; 16.40 A.J.C.-uitz.17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned Strijdkr.; 19.00 Zangkoor; 19.30 Voor de rijpere jeugd; 19.45 Wederopbouw - rubr.; 20.00 Nieuws; 20.15 Metro- pole-orkest; 20.45 Soc. Commen taar; 21.00 Gram.; 21.30 Hoorspel; 22.00 Omroeporkest; 23 00 Nws; 23.15 Hobby hoek; 23.30 Nacht- voorstelling. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 9.50 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.30 Klaas van Beeck; 13 00 Nieuws; 13.20 Verv. KI. van Beeck; 14.00 Gram.; 15.15 -Debutantenconcert; 16.20 Vraaggesprek; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.15 Journ. weekoverzicht; 18.30 Buffalo Bill; 19.00 Nieuws; 19.20 Vaudeville orkest; 19.45 Banden die binden; 20 00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Muz. tombola; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Gram. TABAKSAANWIJZING VAN 15 t/m 28 JUNI. Van verschillende zijden bereik ten ons vragen over de aanwij zing van tabaksbonnen deze week. Op de tabakskaart bevinden zich drie bonnen E 31, op elk hiervan wordt 1 rantsoen sigaretten of kerftabak verstrekt. Op de bon E 32 van de heren- kaart en op E 35 van de gemeng de kaart worden elk 2 rantsoenen verstrekt. Op de herenkaarten worden dus-, zoals aangekondigd. 5 rantsoenen en op de gemengde kaarten normaal twee rantsoenen verstrekt. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Rotterdam-Char- lois (vac. Ds. G. P. Klijn) door Ds. O. S. Cazemier te Dalfser. (O.). Hontenisse. Huwelijken. Josephus de Backer en Apolonia Eggermont. Honoré Schelfhout en Maria L. Schelf hout. Leon de Bruijn en Lucia M. van Huffel. Petrus A. van Re- mortel en Elisa Serrarens. Ge rard E. van Campenhout en Ber tha J. de Theije. Edmond van Jole en Bertha M. van Acker. Petrus A. Burm en Maria A. Helsland. Izaak Adriaansens en Melanie van Troost. René Mar- celis en Mathilda M. Baart. Jozef J. Jacobs en Maria Neve. Arthur Verschrooten en Paulina L. A. Aarssen. Geboorten. Adriaan M. J„ z. van Jacobus van Meurs en Ad. Butler. Antonius J. E., z. van Augustinus A. S. Lockefeer en H. A. Dierick. Josephus A. M., z. van Alphonsus Bouchaut en M. Arends. Anna M. M., d. van Joseph Pardon en M. de Poorter. Magdalena M., d. van Petrus van der Meijden en M. j L. Everaert. Marijke M. C„ d. van Wilhelmus van den Thillart en M. K. Büttgen Overlijden. Juliette C. Vogel vanger, 42 j., echtg. van baron Hendrik A. A. Collot d'Escury. Maria C. de Bree, 77 j.. echtg. van Jozias Zegers. Paulina van Waterschoot, 96 j., wed. van Pie- ter F. van Lemsen. Cornelis P. Morcus, 5 j., z. van Cornelis F. en R. Geertruij. Pieter F. Lemsen oud 71 j., jm. Leonardus E. M. de Keijzer, 6 j., z. van Eu- genius L. en R. v. d. Poel. Pie ter Polfliet weduwn. van Anna M. Daalman. Seraphina van Wolf- felaar, oud 73 j„ echtg. van Jo seph A. M. Voet. Apolonia van Kruiissen, 89 j., wed. van Jan F. de Vijlder. Koewacht. Gehuwd: G. van Overloop, 25 j. en I. Gijsel, 22 j. M. Verschrae- gen. 24 j. en A. de Vliegher, 22 j. P. Baert, 30 j. en A. Poppe, 24 j. J. Steenaert, 27 j. en C. van der Bilt, 22 j. A. van Hooge, 22 j. en S. de Smet, 25 jaar. J. Ongenae, 28 j. en M. de Jonghe, 22 j. G. Dhollander, 22 j. en I. van Regen mortel, 18 j. z Geboorten: Wilfried. z. van R. de Waele-de Smet. Dorothea, d. van L. Janssens-de Bruijne. Overlijden: Francisca de Let ter, 77 j. Aloijsius Martens, 27 j. Maurice de Waeie. 34 j. Mathilde Elegeert, 76 j. Constantia Baert, 49 j. Solvie Wauters, 75 j. Verloofd: FIE VOLKERIJK en JO SLOT Terneuzen, 14 Juni '47. Dekkerstraat 3'i. Mart- Eijkestraat 23. Voor direct gevraagd: liefst intern. ZIEKENHUIS Terneuzen. Aanmelden nè 7 uur bij de Directrice. TELEFONISCH aangeslo ten onder No- 2 010. J. A. MULLER Donze-Visserstraat 38 Terneuzen ROOKVLEES BACON SNIJWORST BOTERHAMWORST Noordstraat TERNEUZEN voor a-s Moeders Beperkte voorraad Zonder punten Noordstraat 2729 Terneuzen GARAGE VISSER Terneuzen, Tel. 2064 Het Bestuur der Water kering van het Calamiteuze Waterschap „Oud en Jong Breskens" zal op Dinsdag 8 Juli 1947, des voormiddags te 11-30 uur, in het Hotel van P. Beun te Groede, onder na dere goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland, in het openbaar, bij enkele in schrijving aan de hoogste inschrijver de Politievergunnlng verlenen tot het rapen van broed- of mossel zaad van de hoofden of vooruitstekende wer ken op de vooroever van genoemd water schap in één perceel. De voorwaarden liggen ter inzage ten kantore van de Secretaris-Ontvanger voornoemd, v. Zuyenstraat 3 te Breskens. De inschrijvingsbiljetten moeten franco worden in gezonden aan de Secretaris- Ontvanger en op het adres gesteld worden: Mosselzaad dienst 1947/48- Aanwijzing zal geschie den op Vrijdag 27 Juni 1947 en Dinsdag 1 Juli 1947, telkens des voormiddags van 1112 uur, waartoe zal worden bijeengekomen in voornoemd hotel- Breskens, 12 Juni 1947. Het Bestuur voornoemd, IZ. A. BECU, wnd. Voorzitter. E- SEUSS, Secr-Ontvanger. Steeds voorhanden: de laatst verschenen an iel),- t. f ifs rbW 1 in lil. - do: kliln sr ut J| •ïCF itz Ter N.V- Firma P. J- VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3