te 4 h a, 'r b Nieuw voorstel^van Rusland inzake atoomenergie Het einde van de Franse spoorwegstaking De Hongaarse kwestie BINNENLANDS NIEUWS En de Zeeuwse lijn? 4s -H Ti in p' i; p:| T'l3I f*Stf 80-jarig bestaan Nederlandse Roode Kruis Suiker niet van de bon In October textielcongres te Amsterdam De nood der ouden van daim Uit de Volksvertegenwoordiging Tempelwood over toestand in Hongarije en Spanje GRATIE VERLEEND Uit de Provincie. THOLENSE BRUG KOMT TOLVRIJ. De uitvoer vaa sigaren en cigarillos e mm 1 \i i; ill ter v1*! e f 1 Sowjet-Rusland heeft Woens dag aan de V. N. een nieuw voor stel ten aanzien van de interna tionale controle op de atoom energie voorgelegd. Het nieuwe voorstel gaat verder dan de Sow- jet-regering in het verleden ge gaan is, doch bevat nog steeds een afwijzing van de Amerikaan se eis, dat de atoomenergie onder internationaal beheer gesteld zal worden. Het door Gromyko ter tafel gebrachte nieuwe voorstel omvat de volgende punten: 1. Er zal een strikt interna tionale contröle worden ingesteld betreffende zowel het delven van atomische grondstoffen als de productie van atomisch materiaal en atoomenergie. 2. Er moet worden ingesteld, in het kader van de Veiligheids raad, een „internationale con trole-commissie". 3. De internationale controle commissie zal de beschikking krij gen over eigen inspectie-organen en samengesteld worden uit de huidige leden van de commissie voor de atoom-energie, met inter nationaal personeel. 4. De commissie zal periodiek inspectie houden bij delving van grondstoffen en productie van atomisch materiaal en het recht hebben om de bestaande voor raden van atomisch materiaal te controleren. Voorts zou de commissie zich moeten bezig houden met: verza melen van feiten over delving en productie; het doen van speciale onderzoekingen in geval van ver denking van overtredingen; het doen van aanbevelingen aan de regeringen terzake van kwesties van productie en opslag. De Vereniging „Het Nederland se Rode Kruis", op 19 Juli 1867 opgericht, zal dit jaar haar 80- jarig bestaan in groter verband vieren dan bij het 75-jarig jubi leum in oorlogstijd mogelijk was Het Hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis treft mo menteel de voorbereiding- voor de voering van dit jubileum, dat zijn hoogtepunten zal vinden in de Rode Kruis-dagen te Lunteren, te houden op 20 en 21 Juni a s. en in een gala-feestavond in het Kur- haus te Scheveningen op 28 Juni a.s. Het heuglijke nieuws voor de sigarenllefhebbers over de siga ren, die in de vervolge zonder in levering van een distributiebon kunnen worden verkocht, heeft enige verwarring gewekt betref fende de distributie van suiker. Bijna gelijktijdig met het bericht over de opheffing der sigaren- distrihutie werd n.l. bekend, dat in Amerika alle distributiemaat regelen waren opgeheven en aan gezien tot dusverre in de Ver enigde Staten alleen nog suiker werd gedistribueerd, werd er in dit laatste bericht de nadruk op gelegd, dat nu dus in Amerika ook de suiker zonder bon ver krijgbaar is. In Amsterdam hadden kruide niers Donderdagmiddag te kam pen met gejaagde huisvrouwen, die zich naar de winkels begaven om zich direct van de zozeer be geerde suiker te voorzien en daar na teleurgesteld en zonder suiker naar huis terugkeerden. Vorig jaar November is opge richt de stichting .Textielcongres Nederland". Het doel dezer stich ting is het organiseren van con gressen op algemeen textielweten- schappèlijk gebied, welke congres sen vborlopig eenmaal per jaar zullen plaats vinden. In het stichtingsbestuur zijn vertegenwoordigd de bond van Material enkennis, de Kring Ve zels en Cellulose, de Nederlandse Vereniging voor Textielchemie, de Stichting „De Tex", de Vereniging van Tilburgse Textieltechnici en de Vereniging van Gediplomeer den der Hogere Textielschool te Enschedé. Het ligt in de bedoeling in het bestuur ook België te doen ver tegenwoordigen. Met de Unie der Textielingenieurs en Textielbe drijfsleiders te Gent is hierom trent reeds overeenstemming be reikt Het eerste twee-daagse Tex tielcongres zal begin October te Amsterdam gehouden worden. Voordrachten over voor de tex- tiehndustrie actuele onderwerpen zullen gehouden worden door ver schillende deskundigen on textiel- gebied. onder wie behalve drie Nederlanders, zes Engelse, Belgi sche en Zwitserse experts. Alle staten zouden het onbe perkte recht moeten hebben tot het doen van onderzoekingen voor vreedzame aanwending van de atoomenergie. De internationale contröle com missie moet ook eigen laboratoria ter beschikking krijgen om haar op de hoogte te kunnen houden van de laatste vindingen. Eén van de voornaamste taken der commissie zou bestaan in het verzekeren van een brede uitwis seling van inlichtingen over atoomenergie onder de volkeren. Gromyko verklaarde, dat het voorstel berustte op een eerst te sluiten internationale overeen komst ter uitbanning van atoom wapenen en andere wapenen voor massa-vernietiging. De commissie voor atoom energie besloot het Sowjet-Rus- sische voorstel voor uitvoerige be spreking naar de beide permanen te subcommissies te verwijzen. Volgens deskundigen op atoom gebied gaat het nieuwe plan veel verder dan de oorspronkelijke Sowjet-Russische voorstellen in zake inspectie, maar is het nog ver verwijderd van de zienswijze der Amerikaanse regering. Een belangrijk punt van het plan is het voorstel, dat de internatio nale controlecommissie na het in specteren van de stoomfabrieken het recht zal hebben om aanbe velingen te doen aan de re gering. De Amerikaanse zienswijze is echter, dat het internationaal bureau voor de atoomenergie het recht moet hebben in alle landen de atoomproductie te leiden en ten uitvoer te brengen. De meer derheid der afgevaardigden in de commissie voor de atoomenergie sluit zich bij deze zienswijze aan. Een tweede punt, waarin het Sowjet-Russische plan veel van de Amerikaanse zienswijze verschilt, ligt in het voorstel om het in ternationale controlebureau vol komen onder contröle van de Vei ligheidsraad te stellen, waar het veto van de grote mogendheden kan worden toegepast. Warren Austin (V. S.) merkte na de bijeenkomst op, dat het nieuwe plan nog het beginsel van nationaal beheer van stoomfabrie ken handhaaft, waarin volgens Austin een gevaar schuilt voor een eeuwigdurend geschil met het internationaal bureau over de kwestie der souvereiniteit. Andere afgevaardigden waren bevreesd, dat een nieuw voor-stel in dit stadium slechts verwarring te weeg zou brengen en vertra ging zou brengen in de oprichting van een internationaal instantie voor de atoomenergie. Een verzcek aan de Minister van Binnenlandse Zaken. De algemene bond van ouden van dagen te Rotterdam heeft zich gewend tot de Minister van Bin nenlandse Zaken in verband met berichten, dat met de uitkeringen voor de ouden van dagen, bedoeld in de noodvoorzieningswet voor ouden van dagen, misschien eerst per 1 October a.s. een beg n ge maakt zal worden. De bond ver zoekt aan de Minister de verschil lende gemeentebesturen opdracht te geven, aan hen, die momenteel een uitkering als armlastige ont vangen, op hun ondersteunings norm een tijdelijke bijslag te ver lenen van 25 minimum, en aan hen, die tot op heden b.v. van kerkelijke instanties een uitke ring ontvangen, en geen steun der gemeente, eveneens een steun bedrag te doen uitkomen door de gemeenten. Voorts heeft de bond de aandacht van de Minister van Sociale Zaken voor deze aangele genheid gevraagd. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer der Staten- Generaal zal op Dinsdag 17 Juni, des namiddags om 1 uur een open bare vergadering houden, waarijj o.m. de volgende wetsontwerpen zullen worden behandeld; wering en verdelging van de Colorado kever; toewijzing van onroerend goed ten behoeve van de wederop bouw; Nationale Spaarraad en het uitgeven van Riiksspaarbrieven; hoger beroep Krijgsraden te vel de; kennisneming van misdrijven buitengewoon strafrecht door mi litaire rechter. Na afloop der openbare verga dering zal worden vergaderd in de Afdelingen. moeilijkheden kan voorkomen De arbeidersklasse heeft dit begre pen. Om half tien Donderdagmorgen waren alle Parijse spoorwegcentra weer voor reizigers geopend, doch de vertrektijden der treinen wa ren nog niet bekend. Het vertrek der lange afstands- en der inter nationale treinen is in de loop van de middag hervat. Na dertien uur bijna onafge broken onderhandelen is thans de overeenstemming bereikt die een einde maakt aan de Franse spoor wegstaking. De staking eindigde om half vijf Donderdagnacht, toen de re gering de loonsverhoging voor de spoorwegarbeiders, waartoe door werkgevers en werknemers reeds eerder besloten was, goedkeurde. Voor de officiële goedkeuring van de regering werd bekendge maakt, had de leiding der stakers reeds bevel gegeven Donderdag het werk te hervatten, gezien „de vooruitzichten van de bereikte overeenkomst' Het zal nog verscheidene dagen duren voor alle diensten weer normaal zijn. Voor het bereiken van de overeenkomst zijn van bei de zijden concessies gedaan, voor de tweede helft van dit jaar be tekent de nieuwe loonschaal een verhoogde uitgave van bijna 10 milliard francs. In een verklaring, die Rama- dier gisteren heeft uitgegeven, wordt gezegd, dat de staking tot ieders tevredenheid ten einde is gekomen. ,,De oproep tot wijs heid is gehoord. De regering ver trouwt dat de spoorwegarbeiders hun krachtsinspanningen zullen verdubbelen om de spoorwegen binnen de korst mogelijke tijd weer op orde te krijgen." Ramadier, de Minister-Presi dent, zeide Donderdagmorgen in de Assemblee, dat deze staking bewezen heeft, dat ongeduld, er gernis en woede niets positiefs geven en dat wat nadenken voor men tot handelen overgaat vele Bewijsmateriaal tegen Nagy. Het Hongaarse Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bewijs materiaal gepubliceerd tegen Fe- renc Nagy, de voormalige pre mier, dat naar verklaard wordt, verschaft is door zijn vroegere secretaris, die voor het aftreden van Nagy was gearresteerd. Nagy zou dubbel spel hebben gespeeld. Hij was een samen zweerder tegen de Hongaarse re publiek, stond in verbinding met de leider van de partij der kleine boeren voor de oorlog, Tibor Eek- hardt, die thans in de Verenigde Staten verblijft, en hij had toege stemd in de vorming van een rechts blok. Volgens berichten uit Boeda pest is de Hongaarse gezant te Wenen, Laszlo - Bartok d'e t"t gezant te Bern was benoemd, rnor- de Amerikaanse zöne ge- Vlucht. Burggraaf Tcmplewood, meer bekend als Sir Samuel Hoare, ex- Minister van Buitenlandse Zaken in Engeland en ex-Brits Ambas sadeur in Spanje, heeft tijdens het debat over de buitenlandse aan gelegenheden in het Engelse Ho gerhuis voorgesteld, dat de Britse regering, indien de Sowjet-Russen het verzoek om een Engels-Ame- rikaans-Sowjet-Russisch onder zoek naar de gebeurtenissen in Hongarije afwijzen, camen met de Amerikaanse regering deze kwes tie voor de algemene vergadering der V. N. of voor de Veiligheids raad brengt. Tempelwood noemde de toe stand in Spanje volkomen onbe vredigend. Het wordt er in Span je, volgenp Templewood, niet beter, maar slechter op. Franco werpt zich als kiim- pioen op tegen de burgeroorlog en het communisme, Hoe langer dit regiem stand houdt, des te onvermijdelijker is de strijd tus sen fascisme en comrfiunisme in Spanje en des te zekerder is het, dat er te eniger tijd een nieuwe burgeroorlog zal uitbreken, aldus spreker. Hij beschreef het terugtrekken van de Britse missie uit Madrid als een waardeloze daad. „De enige doelmatige actie om van het regiem van Franco bevrijd te worden, zou een embargo op olie, steenkool en rubber zijn". Onder toejuichingen verklaarde Templewood, dat Engeland het „gewichtige Amerikaanse voor stel" tot economische hulp voor Europa met open armen zou be groeten. De Britse treiler „Urke" is Donderdagmorgen met overleven den van de bemann'ng der treiler „Loch Hope", die op een mijn is gelooen, naar Seyd'sfiord (IJs land) opgestoomd, aldus meldt de scheepsberichtendienst van L. ovd=. Een der leden der be mann'ng van het vergane schip wordt vermist. DOUANEBEAMBTE DOODGESCHOTEN. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich nabij de Duitse grens te Siebengewald een drama met dodelijke afloop voor gedaan. Twee patrouillerende douanebeambten troffen bij de grens een man aan, die ze som meerden halt te houden en zijn papieren te tonen. Nadat de man zijn papieren ts voorschijn had gehaald trok hij een revolver en vuurde op beide beambten. De 25-jarige hulpcommies W. B. Scholten stortte zwaar getrof fen ineen en overleed een half uur later Hij bleek een schot door de longen gekregen te hebben. De uniform van zijn collega werd op verschillende plaatsen doorscho ten. Nochtans kwam deze er met een schampschot van af. De onverlaat is er in geslaagd met medeneming van zijn papie ren over de Duitse grens te ver dwijnen. Men vermoedt niet met een smokkelaar, maar eerder met een gevluchte S.S.-er te doen te hebben. Het slachtoffer was pas drie maanden gehuwd. Er werd ter stond een onderzoek met speur honden ingesteld, maar enig spoor heeft men tot dusverre niet ge vonden. N.S.B.-BURGEMEESTER VAN WEERT ONTSNAPT. De voormalige N.S.B.-burge meester van Weert, Rosener Manz, die sedert de bevrijding in het bewaringskamp Sluis 16 te Weert verbleef, wist Donderdag morgen, tijdens werkzaamheden op de Altweerterheide, dank zij een list te ontsnappen. Opspo ringspogingen door de Weerter- politie hebben tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. Men ver moedt, dat hij in de richting Bel gië is uitgeweken. ZEEPFABRIEK TE TILBURG UTTGEBiRAND. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is in de zeepfabriek ..Marseille", in de Damstraat te Tilburg een grote uitslaande brand uitgebroken. Van 't uit drie ver diepingen bestaande gebouw brandden de twee bovenste totaal uit. Grote hoeveelheden zeep, die voor verzending gereed stonden, alsmede vele grondstoffen voor de zeepbereiding gingen verloren. Enige kostbare machines op de 'beneden-étages konden worden gered. Het gelukte de brandweer het vuur, dat met 7 stralen werd aangetast, in te sluiten en zodoen de te voorkomen, dat de kantoor gebouwen en woningen in de aan grenzende St. Jozefstraat even eens een prooi van de laaiende vlammenzee werden. INBRAAK I V OVERHEMDENFABRIEK. Het afgelopen weekend werd ingebroken in de overhemdenfa- briek „Clement", gevestigd te Broekhoven te Tilburg. De buit bestond uit 120 overhemden, 550 boorden en enige manchetten. Een door de Tilburgse recher che ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat vier personen, woonachtig te Tilburg, konden worden aangehouden. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Plannen van de spoorwegen. De Nederlandse Spoorwegen streven er naar, om allereerst die lijnen te electrificeren, welke ook reeds voor de oorlog geëlectrifi- ceerd waren. Is dit geschied, dan komt de electrifieatie aan de beurt van de lijnen Dordrecht— Lage ZwaluweRoosendaal en Dordrecht-Lage Zwaluwe-Breda- Tilburg-Boxtel. Vermoedelijk zal nog dit jaar een aanvang worden gemaakt met de uitvoering van deze plannen In België is momenteel slechts de lijn AntwerpenBrussel ge- electrificeerd. Een Belgische elec- trificatie-commissie heeft aan de directie der spoorwegen aldaar plannen voorgelegd om te komen tot de electrifieatie van de lijnen Antwerpen'Essen en Brussel- LeuvenLuik. Of aan een van deze projecten voorrang zal worden verleend Is neg niet bekend. Wanneer mtn in België inderdaad zou overgaan, tot electrifieatie van de lijn Ant werpenEssen, zou een electrl- sche verbinding Amsterdam-Brus sel niet tot de onmogelijkhedeu toehoren. Dit zou de derde ge- electrificeerde verbinding tussen de twee landen in Europa zijn. Er bestaan reeds electrische verbin dingen tussen Italië en Zwitser land en Noorwegen en Zweden. Een moeilijkheid bij de uitvoering van genoemd project zou evenwel het verschil in stroomsterkte blijven. In België heeft men n.l. een andere spanning dan in Ne derland en in Frankrijk, in welke beide laatste landen men een 1500 volt gelijkstroom heeft. BRAND IN FABRIEK TB NIEUW-MILLIGEN. Donderdagmorgen heeft een felle brand een aanzienlijk- deel van de fabriek van kunstleder „Veritex" te Nieuw-Milligen. brj Apeldoorn verwoest. Het vuur, dat tegen kwart voor tien door nog onbekende oorzaak was ont staan, vond een gretig voedsel in het uiterst licht ontvlambare materiaal. Toen zeer korte tijd later de Apeldoornse brandweer met een tankwagen arriveerde, stond de betreffende afdeling reeds in lich ter laaie en sloegen de vlammen door het dak. Dank zij de moderne bouw der fabriek, met brandmuren tussen de verschillende afdelingen, bleef de brand gelocaliseerd. Met twee stralen en schuimblusmiddelen was de brandweer binnen het uur het vuur meester, 3och niettemin brandde de afdeling volkomen uit. Verschillende machines, als mede een aanzienlijke hoeveelheid grondstoffen en producten gingen verloren. De schade, welke dooi verzekering wordt gedekt, wordt volgens de eerste schattingen op minstens een ton geraamd, waar bij nog een aanzienlijke bedrijfs schade komt. dSiar de fabriek waarschijnlijk voorlopig niet zal kunnen draaien. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan C. A. Kooijmans tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem en aan J. van Barneveld tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam. De doodstraf is ten aanzien van Kooijmans veranderd in le venslange gevangenisstraf en ten aanzien van Van Barneveld in een gevangenisstraf voor de tijd van 15 jaren. AARDENBURlG. Aanbesteding. Door architect A. E. Schone werd namens de Stichting „Aar denburg Herbouwt" ten gemeente huize alhier onderhands aanbe steed: het bouwen der eerste groep van 12 woningen aldaar De uitslag der aanbesteding was als volgt: Ingenieursbureau Bouwnijver heid voor 259.400; Dierick Ghuys voor ƒ199.241; en Pana- gro te Warmond voor 168.000. De -raming bedroeg 164.789. Het werk is aan de laagste in schrijver gegund. HULST. Econ. wetenschappen. Aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg slaagde Voor het propaedeutisch examen in de economisch^ wetenschap pen onze stadgenoot de heer W. Langenhorst. De gemeenteraden van St. An- naland, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en St. Maartensdijk hebben spoedvergaderingen be legd naar aanleiding van het be zoek van de Commissars der Ko ningin in Zeeland aan hun ge meente op 6 Juni j.l. ter bespre king van het tolvrij maken van de brug over de Eendracht. Zij hebben besloten, gevolg gevend aan het voorstel van de Commis saris, om gedurende 10 jaar jaar lijks ƒ2,50 per inwoner te betalen als schadeloosstelling voor de ge meente Tholen, die tot nu toe de vruchten van de tolheffing pluk te. Verwacht wordt, dat de ge meente Oud-Vossemeer zich hier bij zal aansluiten. Vermoedelijk zal de brug eind Augustus van dit jaar tolvrij komen. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 13 Juni sigaren en cigarillos in beginsel niet meer als goederen voor het persoonlijk gebruik van de reiziger of als kleine geschen ken zonder vergunning van de centrale dienst voor in- en uit voer mogen worden uitgevoerd. De ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen kunnen evenwel naar gelang van de omstandig heden de uitvoer van een aange broken doos met ten hoogste tien sigaren toestaan. Hierbij zullen zij onder meer rekening houden met de hoeveelheid aan andere tabaksfabrikaten (s'garetten en tabak), welke de reziger bij het verlaten van het land bij zich heeft. Naar Donderdag officieel te Londen werd bekend gemaakt, zijn Engeland en Zwitserland overeengekomen, dat onderdanen van beide landen van 24 Juni af geen in- en uitreisvisa meer zul len behoeven.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2