Een verpletterend rapport! 'U L. "lil COMMENTAAR Republikeinse op de antwoord-nota vH piiii HET TE LONDEN GEVOERDE SELEID iifFI H VRIJDAG 13 JUNI 1947. Hier arvnccJc en ellendey Jaar werd met geld gesmeten ER WERD OP ROYALE VOET GELEEFD. INDONESIË De politieke situatie in Indonesië Commissie-Generaal te Batavia terug Prinses Marijke moet oog behandeling ondergaan Noodregeling ouderdomsvoorziening 1 October in werking d« ;oIm, r z li** 'la BE .<1 ac o )P Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N Vt.I te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Weinig verandering. Meest matige wind tssen N. en O. In de Noordel. provincies nog overdrijv. wolkenvelden. In de overige delen van het land licht tot half bewolkt. Droog. Op de meeste plaatsen Iets ho gere temperaturen. DE VRIJE 3de Jaargang No. 526. Verschgnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ct.; mini munt per advertentie l.öO, Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie*j 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blafl 10 ct. meer. .01. Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Aan de Tweede Kamer is overgelegd het verslag der com missie voor de Rijksuitgaven over de halfjaarlijkse verslagen van de buitengewone algemene rekenkamer te Londen betref fende hare-werkzaamheden over de periode 1 Juli 194131 De cember 1944. Deze halfjaarlijkse verslagen zijn destijds uit sluitend ter kennis van de Kamerleden gebracht. Ontleend is aan dit verslag: De commissie maakt eerst een aantal opmerkingen, welke geba seerd zijn op enkele persoonlijke indrukken, die de voorzitter van de buitengewone algemene reken kamer in zijn verslag over 1944 heeft menen te moeten maken. Het ambtelijke apparaat van de Nederlandse irtegermg te Londen moest in 1940 onder zeer moei lijke omstandigheden worden op gebouwd. De onderwerpen, die moesten worden behandeld, waren geheel nieuw. Het Nederlandse Over heidsapparaat was niet op oor- logs-, maar op vredesarbeid in gesteld. Er moest derhalve een geheel nieuwe practijk worden opgebouwd. Bovendien oreidde de arbeid zich, naarmate de te rugkeer meer in het zicht kwam, voortdurend uit, waardoor bu reaux en pesoneel telkens wissel den. Wanneer men dit alles ,;n het oog vat, dan moet men in menig opzicht waardering hebben voor de wijze, waarop het ambtelijk ap paraat overzee werd opgebouwd en heeft gefunctionneerd. Moeilijker was het, wanneer op deze functionnering voor wat de financiële sector betre.t, critiek moest worden uitgeoefend. In Nederland nam dan de alge mene rekenkamer ten deze een sterke positie in. Zij legde haar vinger op de wonde plek en gaf daarvan uiting in haar jaarver slag. Deze heilzame invloed van openhaarheid heeft in Londen ont broken. De gevolgen, aldus het een stemmig oordeel der commis sie voor de Rijksuitgaven, zijn helaas niet uitgebleven, aan een zuinig beheer heeft nog al wat ontbroken. Er is meermalen op royale voet geleefd. Al te dikwijls bleek het be sef te ontbreken, dat de gel den, die hier werden uitge geven, het vermogen van het verarmde Nederlandse volk vormden, waarop werd inge teerd- Voorts ontbrak de voordurende herinnering, dat het levenspeil van het Neder landse volk in de oorlogs jaren hoe langer hoe meer daalde, zodat er nimmer aan leiding had mogen zijn in Londen een levenspeil te voe ren, dat voor de aldaar werk zame Nederlander uitging boven het niveau, waarop hij vóór 10 Mei 1940 leefde. Ook het ontbreken van een volks vertegenwoordiging heeft zich in Londen doen gevoelen. (Het is de commissie voor de Rijksuitgaven gebleken, dat de buitengewone Algemene Reken kamer tot de actiefste der Neder landse overheidsorganen in oor logstijd overzee moet worden ge rekend. Aan de voorzitter van deze Kamer, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, en zijn medewerkers van hoog tot laag mag een woord van warme erkentelijkheid voor de noeste, vaak zeer moeilijke en weinig bemoedigende arbeid niet worden onthouden. CHAOTISCHE TOE STANDEN. De financiële administratie van verschillende gezant schappen en consulaten heeft bepaaldelijk in de eerste jaren van de oorlog te wen sen overgelaten. Chaotische toestanden hebben er bestaan te Madrid, zwarigheden zijn er geweest te Cairo, te Bern, te Algiers en te Tanger. De wijze, waarop het vluchtelin- genbeheer in Zweden en Spanje plaats vond, schijn", niet in allen dele bevredigend,. Ook nopens de manier, waarop onder de Nederlan ders in Brazilië ingezamelde gelden door de gezant aldaar beheerd zijn, werden klach ten vernomen. De commissie voor de Rijksuit gaven zou gaarne zien, dat de Regering ter zake van een en an der voor zoveel mogelijk opening van zaken doet. Dit laatste zou de grond Voor veel kwaad gerucht kunnen wegnemen. Inzake ver blijfsvergoedingen, duurtetoesla- gen, salarispolitiek en gebruik van auto's meent de commissie aan de Regering te moeten verzoeken ter zake een overzichtelijk ex posé te geven. MINISTERS BLEKEN SLECHTE MENSEN KENNERS. De commissie kan zich niet ont trekken aan de indruk, dat door veel ambtenaren, van hoog tot laag, in Londen en Amerika door de combinatie salaris plus ver blijfsvergoeding en andere emolu menten (reis- en verblijfkosten) naast de speciale belastingpoli- tiek inkomens zijn genoten, die met inachtneming uiteraard van de bijzondere omstandigheden in generlei verhouding stonden tot wat zij voor overeenkomstige arbeid in Nederland (zouden heb ben) genoten. Of de verschillende Ministers in Londen door het zeer nauwe per soonlijke contact, dat zij met de eigen ambtenaren hadden, wel voldoende het menselijke streven naar de behartiging van het naak te eigenbelang hebben kunnen on derkennen, meent de commissie in dit verband te moeten betwij felen. Zij ziet met belangstelling het gevraagde exposé tegemoet. Dat ontoelaatbare toestanden bestonden, is de commissie ook op ander terrein gebleken: voor het gebruik van eigen auto's door ambtenaren werd in de aanvang 10 d. per mijl vergoed, terwijl de Koninklijke Shell in dergelijke gevallen 3 en de Unilever 2% tot 3 d. per mijl vergoedde en de marine met 3 d. op dezelide basis stond als de Engelse marine. Dit kleine facet acht de commissie typerend voor de va banque men taliteit der eerste periode van het Londense beleid. SINTERKLAAS MENTALITEIT. De commissie voor de Rijksuit gaven zou gaarne een exposé ont vangen van de financiële opzet van de Regeringsvoorlichtings dienst en van de geldelijke ver houding tussen de persbureaux A N.P.-Aneta. Een soort Sinterklaasmen taliteit spreekt naar de me ning der commissie uit het feit, dat op onvoldoende gron den in 1941 aan een drietal hoge marine-officieren per soonlijke toelagen werden toegekend door de Minister van Marine van maandelijks resp. 30, 30 en 40 pond;. Be doelde functionnarissen ont vingen toen behalve hun sa laris nog verblijfsvergoeding en oorlogstoelage, zodat zij reeds een zeer aanzienlijk in komen hadden. Door actie van de rekenkamer is deze ongemotiveerde bevoordeling in 1942 ongedaan gemaakt. Dat de Minister van Marine de huur van het in 1941 door hem zelf bewoonde huis ad 341.5.0 pond per kwartaal uit Rijksgelden deed bijpassen, kwam de rekenkamer bepaald onjuist vooi> Ten gevolge van ingrijpen der kamer na,tn deze bewindsman in Januari 1942 de huur over. De com missie voor de Rijksuii.,gaven kan niet vinden, dat hierbij die zuinigheid is betracht, die een regering overzee paste. DE NETHERLANDS PUR CHASING COMMISSION. Het verslag wijdt ruime be schouwingen aan de Netherlands Purchasing Commission. Met de grote waardering voor het werk van de N. P. C. heeft de Rekenkamer toch gemeend op enige punten te moeten wijzen. De commissie voor de Rijksuitga ven acht het nuttig daarop mede de aandacht te vestigen. 1. De voorzitter van de N. P. C. die daarin een meer dan volle dagtaak vond heeft zich niet tot die belangrijke taak be perkt, doch daarnaast allerlei an dere functies aanvaard, waardoor een onaanvaardbare cumulatie van functies bepaaldelijk ook met het oog op de controle ontstond. 2. Al was de N. P. C. in wezen een regeringsorgaan, zij beschik te in 1943 niet over een begro ting. Dit had o.m. tot gevolg, dat men zich te Londen bezwaar lijk rekenschap kon geven over de salarispolitiek van de N. P. C., Het ging daarbij over grote be dragen, want het personeel der N. P. C. bedroeg op 1 Juli 1943 271 ambtenaren. De Rekenkamer kon zich, even min als de commissie voor de Rijksuitgaven, aan de indruk ont trekken. dat de bezetting van Ne- derlands-Indië, die een grote ver andering en vermindering van werk voor de N. P. C. met zich medebracht, geen evenredige in krimping van het personeel ten gevolge heeft gehad. Ook op de huisvesting viel veel aan te merken. Het is de commissie voor de Rijks uitgaven allerminst duidelijk waarom de N. Pr C. en op haar voetspoor andere Ne derlandse en Nederlands-In dische organen moesten worden gehuisvest in mis schien wel het duurste ge bouw in New York, n-i. het Rockefeller Centre. Deze luxe kan aan het aanzien van het verarmde Koninkrijk in de Verenigde Staten niet ten goede gekomen zijn. iHet jaar 1943 kenmerkte zich op de meeste departementen door een vermeerdering van werk zaamheden. Het meer nabijgeko men einde van de corlog maakte het mogelijk en noodzakelijk aller lei maatregelen betreffende de terugkeer naar Nederland met spoed ter hand te nemen. Bij deze verheugende activiteit kon de Kamer tot haar leedwezen even wel niet juichen over het finan ciële beheer. Zo liet het tijdig ge reedkomen der begrotingen nog steeds ernstig te wensen over. Een soortgelijke omstandigheid deed zich voor ten aanzien van het Scheepvaartlonds. Het ging hierbij om een bedrag van vele millioenen. De commissie acht dit zeer laakbare verschijnselen, waarvoor bezwaarlijk verontschuldigingen zuilen kunnen worden aangevoerd. Met alle wajardering voor het vele goede en nuttige, dat in oorlogstijd overzee onder zeer moeilijke omstandig heden werd tot stand ge bracht, is het toch het aan vankelijk oordeel der commis sie voor de Rijksuitgaven, dat op comptahel gebied in Lon den en elders overzee door de Nederlandse Regering en haar organen niet steeds die zorgvuldigheid in acht werd genomen, die een goed huis vader, zeker wanneer hij ver van de zijnen vertoeft, be taamt). Bij de behandeling van de eigen lijke tegenvoorstellen in de Re publikeinse antwoord-nota heeft de woordvoerder van de Rege ringsvoorlichtingsdienst te Bata via voor de radio o.m. verklaard, dat de republiek zich nu eens voorstelt als vertegenwoordiger van Indonesië als geheel dan weer als volwaardig tegenspeelster van de Nederlandse regering om zich vervolgens te vereenzelvigen met de toekomstige federatie. Na de behandeling van de di verse paragrafen zeide de woord voerder in zijn conclusie o.m. het volgende: „De Republiek stelt in de antwoord-nota steeds eisen, zij trekt in feite alle macht aan z.ch en zij doet dit op grond van pretenties, die stuk voor stuk in de praktijk nog bevestiging moe ten vinden, aangezien zij tot op heden juist door die praktijk in alle opzichten worden gelogen- straft In aansluiting op de commen taren, welke te Batavia omtrent de Republikeinse antwoordnota zijn gegeven,, heeft de woordvoer der van de Regerings-voorlich- tingsdienst in een andere bespre king van de antwoordnota nog het volgende gezegd: Er zou samengewerkt moeten worden tussen de Nederlanders, de Republikeinen,, de Oost-Indo nesiërs en de bewoners van Bor neo, om met vereende krachten dit land een waardige plaats in de wereld te geven. Het woord samenwerkin0" komt practisch niet voor in de Republikeinse no ta en als dit voorkomt is de re dactie van de betreffende para graaf toch wel zo, dat deze sa menwerking in feite uitloopt op een dictaat van de Republiek. De woordvoerder zeide, dat het opmerkelijk is, hoe de Republi keinse delegatie door kleine wij- gingen in getalverhoudingen, wel ke door de Commissie-Generaal zijn voorgesteld, zich een positie tracht te verwerven, waarin zon der medewerking van de Repu bliek in Indonesië niets kan wor- den beslist. De Republiek ver schaft zich in feite een veto recht. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft een hoge Nederland se autoriteit te Batavia verklaard: „De phase van onderhandelen moet als afgesloten worden be schouwd. Er blijven slechts twee mogelijkheden: Evacuatie door de Nederlanders van Java en Suma tra, of militaire actie. Wij hebben een laatste poging om met de Republikeinen langs de weg van onderhandelingen tot overeen stemming te komen, in het werk gesteld. Thans bestaat er geen mogelij ke basis voor besprekingen meer. Wij hebben alles gedaan, waartoe wij in staat waren, om diegenen onder de Republikeinen, die „goodwill" en begrip getoond heb ben, zoals Sjahrir en Sjarifoeddin, tegemoet te komen,, maar onge lukkigerwijze is hun activiteit tegengewerkt door de volslagen afwezigheid van enig realisme, waarvan de leidende kringen te Djogja blijk hebben gegeven, evenals de Pemoeda's en het Re publikeinse leger. Indien wij de Republikeinse tegenvoorstellen zouden aanvaar den, zou dit gelijk staan met het uitleveren van geheel Indonesië aan de Republiek en wij zouden zelfs geen enkele macht meer overhouden. De Republikeinse leiders handel den in formele strijd met Lingga- dajti door hun invloed buiten het Republikeinse territoir te willen uitstrekken. Zij vergeten, dat na het accoord de Republiek slechts een deel is van Indonesië en niet geheel Indonesië. In ieder geval, wat er ook mo ge gebeuren, het accoord van Linggadjati blijft de basis van on ze politiek. Wij zullen de over eenkomst, indien mogelijk, uit voeren met de Republiek, indien dit niet mogelijk is, zonder de Re publiek". Donderdagmorgen 10.40 uur plaatselijke tijd zijn üe leden van de Commissie-Generaal, Prof W. Schermerhoorn en M. van Poll, te Batavia aangekomen. Een woord voerder van de Commissie-Gene raal deelde mede, dat van de zijde der Commissie geen verklaringen te verwachten waren voor de Kabinetszitting van Maandag a.s. te Den Haag. De Commissie- Generaal hoopt voor Maandag a.s. haar advies betreffende de Republikeinse antwoord-nota aan de Nederlandse regering te heb ben uitgebracht. Woensdag hebben de leden van de Commissie-Generaal de nacht doorgebracht bij Michael Wright, de plaatsvervanger van Lord Kii- learn, te Singapore, waar zij in formele besprekingen voerden. De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt in overleg met het Prinselijk Paar het volgende mede: „Reeds kort na de geboorte van Prinses Marijke is het gebleken, dat de kleine een dubbelzijdige lens-troebeling heeft. Er is hier aan niet direct ruchtbaarheid ge geven, omdat moest worden afge wacht hoe de kleine Prinses rich lichamelijk zou ontwikkelen. Waar Haar gezondheidstoestand uitstekend is, bestaat thans tegen een oneratie generlei bezwaar. Prinses Marijke zal voor een operatieve behandeling door Prof. Dr. H. J. M. Weve in het Neder landse gasthuis voor ooglijders te Utrecht worden ongenomen". Naar wij vernemen zal de doop eerst na de behandeling plaats hebben. Bij Koninklijk besluit van 11 Juni is bepaald, dat de wet „Noodregeling Ouderdomsvoor ziening" per I October at-s. in werking zal treden. Op deze datum zullen de eerste uitkerin gen aan de daarvoor in aanmer king komende ouden van dagen plaats vinden. ^ocJ wees» nieuws Ie re Indertijd deed de Minister van Economische Zaken de toezeg ging, dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn verdub beld. De tot nu toe plaats ge had hebbende rantsoenverhoging van 2 op 2'/j rantsoen per week, had een bevredigend resultaat In verband hiermede, en reke ning houdende met de huidige productie-verhoudingen, zal daar om in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te steUen met ingang van 13 Juni de distributie van sigaren wor den opgeheven. Het rantsoen dat waarschijn lijk gehandhaafd kan blijven op 2/i eenheid per week kan dan m zijn geheel besteed worden voor de aankoop van sigaretten en kerftabak. Het Belgische Rode Kruis heeft een bedrag van honderdr duizend francs beschikbaar ge steld voor de oorlogsslachtoffers van Nederlands-Indië. Dit bedrag is door de regering toegezegd aan het Nederlandse en Indonesische Rode Kruis. Dr. Guidi Schmidt, de Oosten rijkse Minister- van Buitenlandse Zaken ten tijde van de Anschluss, is vrijgesproken van de beschul diging van verraad, aldus de Duit se nieuwsdienst in de Britse zóne. De Krijgsraad te Brussel heeft Woensdag uitspraak gedaan in het proces tegen Rexisten van de Brigade Z. Vijfentwintig be klaagden werden ter dood ver oordeeld, waaronder de leider Matthys. djig rtalie ;el' 'y) >oAk n 'ei tr w, 'Jt ng "Jia ia up iS{ d tz 31 mm >3 Ih 10 ij P I KT5l 11 nq tal

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1