binnenlands nieuws If;* mi Radio-actie N.I.W.I.N. (^WereldnieuwsJ Wat de Radio brengt ffr VREEMDE PRAKTIJKEN IN DE KAMPEN TE LAREN, NAARDEN EN RHYNAUWEN. Gevolgen der spoorwegstaking Hogerhuis keert zich tegen regering Qvereenkomst transito- verkeer Nederl.-Zwitserland De prijzen in zeebaden en onoverdekte zwembaden Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Juli tweede deel interl. telefoongids 0 ff 0 Hoeveei radio-luisteraars telt Nederland Inbraken ten nadelie van Sowjet-Russische Ambassade te Londen SPORT Fabricage trolley-bussen Wol tafdr v i; ■t 3i P ulj •ïl n 1 rj r J 20.000 VERDUISTERD? De politie heeft gearresteerd de 50-jarige A. H„ expeditie-chef van een groot bedrijf in Arnhem, verdacht van verduistering van 20.000. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Nader vernemen wij van de zijde van de C.C.D. te Utrecht, dat op 27 Mei j.l. ambtenaren van deze dienst onder de gemeen te Amersfoort 'n militaire vracht auto aanhielden, waarin bij onder zoek 20 zakken tarwe met een totale inhoud van 1000 kg bleken te worden vervoerd De wagen werd bestuurd door een burger, terwijl tevens een sergeant van de Verbindingsstaf civiele autobedrijven op de wagen meereed. Uit het onderzoek is tot dusverre gebleken, dat de Fa J. ook in het kamp voor politieke delinquenten ..Rhynauwen", onder Utrecht clandestiene voedselver- Daar voor de verstrooiing der manschappen op afgelegen mili taire buitenposten de behoefte aan radiotoestellen bijzonder groot is, heeft de N.W.I.N. besloten een radio-actie in het leven te roepen. Een dringend beroep wordt ge daan op alle plaatselijke N.I. W.IN.-comité's en belangstellen de landgenoten om zich garant te stellen voor een of meer radio toestellen. Uit Indië werd n.l. verzoek ontvangen om op korte termijn minstens 300 radio-appa raten te zenden. Hiervoor is door de N.I.W.I.N. de bestelling reeds gedaan. Wanneer de plaatselijke N.I.WAN.-comité's of particulie ren zich garant stellen voor één of meer apparaten (welker prijs ƒ450 bedraagt) en zij daarvan opgave doen aan de N.I.W.I.N., Den Haag, worden de toestellen voorzien van een plaatje, dat naam en adres van de gever ver meldt. Hierdoor wordt aan de schenking een persoonlijk karak ter verleend, terwijl bovendien de gelegenheid geschapen wordt tot een meer persoonlijk contact tus sen schenker en ontvanger. De gevolgen der Franse spoor wegstaking waren Woensdag reeds merkbaar in de Franse in dustrie. Verscheidene ovens in vier verschillende staalfabrieken moesten door gebrek aan cokes worden gedoofd, en fabrieken moesten worden gesloten doordat de arbeiders door het gebrek aan transport gedwongen Waren thuis te blijven. Reizigers en levensmiddelen blijven zich in de Franse havens ophopen en voedselschepen wor den naar Belgische havens ge dirigeerd. 'De federatie van spoorwegar beiders heeft Dinsdagavond we derom een beroep gedaan op de arbeiders het vervoer van voedsel te blijven verzekeren. Waarne mers geloven dat indien hieraan gevolg wordt gegeven en nieuwe bus- en luchtdiensten door het Ministerie kunnen worden inge steld de staking nog een week kan duren voor de gevolgen zich in ernstige mate op de Franse eco nomie zullen doen gelden. Geen waarschuwing van Lord Adddson. Nadat de regering reeds bij twee amendementen op het wets ontwerp tot nationalisatie van het binnenlandse vervoer door het Britse Hoogerhuis was verslagen, heeft de Minister van Dominions, Lord Addison, het huis gewaar schuwd zeer voorzichtig te zijn bij het gebruik maken van zijn conservatieve meerderheid, daar dit ,,zeer gevaarlijk" zou zijn. Addison zeide, dat het Hoger huis zeer spaarzaam dient te zijn in het aanbrengen van verande ringen in een wetsontwerp, dat door het Lagerhuis met zeer grote meerderheid is aangenomen. Hij verklaarde, dat, indien er nog een aantal amendementen meer in stemming zouden worden ge bracht en tegen de regering wor den aangenomen, er van het wets ontwerp niet veel over zou blij ven. De leider der oppositie, de mar kies van Salisbury, verklaarde hierop, onder luidgejuich van zijn partijgenoten, dat Lord Addison's waarschuwing 'n vorm van chan tage is. Het derde amendement werd vervolgens in stemming gebracht en opnieuw werd de regering ver slagen. De commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Franse parlement heeft eenstem mig ratificatie door de nationale vergadering van het vredesver drag met Italië aanbevolen. Zes leden onthielden zich van stem ming. strekkingen zou hebben gedaan. Het is nu komen vast te staan, dat de firma J. J. te Jutphaas ten behoeve van de politieke de linquenten als extra verstrekking reeds maandenlang vrij grote hoeveelheden brood, melk, vlees waren, tabak en cigaretten zwart heeft aangekocht. Het onderzoek is nog niet gesloten, zodat nog niet kan worden vastgesteld in hoeverre de kampleiding van deze drie kampen op de hoogte is ge weest van deze extra verstrek kingen. Naar de Haagsche correspon dent van Belga verneemt is tus sen de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwitserse spoorwegen een overeenkomst tot stand geko men, waarin besloten is het tran sito-verkeer naar Zwitserland via de Nederlandse havens Rotter dam en Amsterdam te leiden, waarbij deze beide havens een gelijk tonnage te verwerken zul len krijgen. Deze overeenkomst zou 15 Juni a.s. ingaan, maar in verband met de spoorwegstaking in Frankrijk, zal met enig uitstel rekening moeten worden gehouden. Blijkens een beschikking in de Staatscourant van heden zijn ook de exploitanten van zeebaden en onoverdekte zwembaden aan een prijzenbescbikking onderworpen. Voor een bad voor personen van 14 jaar en ouder mag ten hoog ste 30 cent worden bedongen. Voor kinderen tot 14 jaar mag niet meer dan 20 cent worden be rekend. Voor seizoenabonnemen ten mag respectievelijk 7 en 5 gulden worden gevraagd. Naar wij vernemen zal in Juli een begin gemaakt worden met de verspreiding van het tweede deel van de interlocale telefoon gids. In totaal moeten 185.000 exemplaren worden gedrukt. Woensdagmorgen vroeg is tussen een delegatie van arbeiders uit de Franse gas- en electrici- teitsbedrijven en de Minister van Industriële Productie, Robert La- coste, een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor een eind ge komen is. aan het loongeschil in deze bedrijven. Het Italiaanse blad Messa- gero meldt, dat in een fabriek te Piacenza in Noord-West-Italië door een explosie in een verbor gen opslagplaats van bommen 9 personen gedood zijn. Het fa brieksgebouw werd verwoest. Het zelfde blad meldde Dinsdag, dat een gbouw te Mestre, nabij Vene tië door een bom-explosie werd vernield. De president van de Natio nal Meat Industry Council, ver klaarde Maandag, dat de Ameri kaanse binnenlandse prijzen voor vlees stijgen als gevolg van het feit, dat buitenlandse kopers 4 dollarcents per lb. meer willen betalen dan de Amerikaanse groothandelaars. Hij deelde mede, dat kopers uit Nederland, Engeland, Duitsland, Polen, België, Frankrijk en andere landen in de afgelopen weken al het vlees hebben opgekocht dat zij konden krijgen. Vijf verdachten in een spion- nageproces te Belgrado, waarbij ook de voormalige militaire atta ché van de Griekse legatie is be trokken, zijn Woensdagmorgen veroordeeld tot gvangenisstraffen van 10 tot 16 jaar. Een waarne mer van de Griekse legatie woon de het proces bij. Egypte heeft Woensdag een vriendschapsverdrag gesloten met de Indonesische republiek. Agos Salem, de onder-Minister van de republiek, die het verdrag voor de republiek heeft getekend, zal binnenkort ook aan andere Arabische landen een bezoek brengen, om dergelijke verdragen te sluiten. Officieel is medegedeeld, dat Edouard Herriot, lid van de partij der Franse radicaal-socialisten en voorzitter van de nationale ver gadering, van 1 tot 4 Juli aan staande een bezoek aan Londen zal brengen, als bijzondere gast van de Britse regering. Herriot zal ook door Koning George ont vangen worden. Het Franse militaire be stuur heeft Dr. Schumacher, voor zitter van de Duitse sociaal-demo cratische partij, verboden open bare bijeenkomsten in de Franse zóne toe te spreken, aldus meldt Dena, het Duitse persbureau in de Amerikaanse zóne. Al „Wanneer men U in de woestijn heeft achtergelaten, moet men daarvoor een reden hebben gehad, al is het nog zo'n schurken streek," zei Murga tenslotte. „Men bedrijft geen misdaden alleen om schuld op zich te laden". De rover keek Dokie met een eigenaardige strakke blik aan. ,,Ik moet open kaart spelen" dacht Dokie bliksemsnel. „Anders schieten deze kerels mij hier een- Op 1 Juni j 1. bedroeg het aan tal aangegeven radio-toestellen in Nederland 812.836 tegen 786.269 op 1 Mei. Het aantal aansluitin gen r>p het Rijksradio-distributie net bedroeg op 1 Mei 479.121 tegen 477.372 op 1 j^-pril j.l. George Zaroebin, de Sowjet- Russische Ambassadeur te Lon den heeft, tweemaal bij het Britse Departement van Buitenlandse Zaken geprotesteerd, naar aanlei ding van inbraken ten nadele van de Sowjet-Russische Ambassade, aldus heeft de Sowjet-Russische persattaché medegedeeld. In de protesten wordt geen gewag ge maakt van vermissing van offi ciële documenten. Een inbraak vond plaats op 2 Juni in de flat van de eerste secre taris der Ambassade. Enkele gou den horloges werden vermist. „Alles lag overhoop", aldus de attaché, „en zelfs in het kolenhok is gezocht". De andere inbraak werd ge pleegd in de flat van een lid van de staf van de marine-attaché. Na deze inbraak miste men enke le particuliere bezittingen, waar onder horloges, doch kostbaarder artikelen als bontjassen waren achtergelaten. Er bleek zorgvul dig gespeurd te zijn in boeken, tijdschriften en particuliere cor respondentie. Verder zijn twee inbraken gepleegd in de school van de ambassade, waarbij ge zocht is in de lessenaar van de hoofd-onderwijzeres en particulie re papieren. Er zijn geen pogin gen gedaan om in de ambassade zelf in te breken. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. HeerenveenAjax 02 (rust 0—1). NECMW 33 (rust 1-2). OLYMPISCHE SPELEN. Rusland en de O. S. De eerste zinspeling in de Sov jet-pers op een mogelijke deelne ming van Rusland aan de spelen van 1948 vindt men in een artikel van de Kolonel-Generaal van de Luchtvaart, Gromonof in „Sovjet Sport". Gromof, die lid was van de Rus sische parlementaire delegatie welke onlangs Londen bezocht, schrijft in de volgende voorzichti ge termen over een gesprek dat hij had met Lord Burghley: „Burghley zeide dat het hem een vreugde zou zijn de Russische athleten te verwelkomen in de in ternationale Amateur Athletiek Federatie, waarvan hij president is, en dat hij van zijn kant alles zou doen om dit mogelijk te ma ken. Vervolgens overhandigde Lord Burghley mij enkele pro gramma's van de Olympische Spelen daarbij verklarend dat het hem hoogst gewenst voorkwam, dat Russische sportmensen aan de Spelen van 1948 zouden deel nemen". DAMMEN. KeilerGhestem remise. De tiende partij om het wereld kampioenschap dammen tussen onze landgenoot Keiler en de Franse wereldkampioen Ghestem eindigde na 63 zetten in remise. Ghestem speelde met wit. De stand is thans 119 in het voor deel van de Fransman. SCHAKEN. Pers. kampioenschap van Zeeland. De voorwedstrijden voor het kampioenschap vari Zeeland zijn beëindigd. In Juli begint het eindtournooi, dat de kampioen voudig neer. Ze houden niet van ingewikkelde vraagstukken". En Dokie vertelde dat hij hier was met een opdracht, dat in verband stond met de schatten van Djen chis Khan. De ander was één en al aandacht. Dokie kon zien hoe hij zijn spanning trachtte te ver bergen. „Zeg maar liever dat U hier is gekomen om het graf van zijn schatten te beroven" zei de Mo hammedaan. Nu moest Dokie handig zijn. „Integendeel, ik ben gekomen om die schatten terug te vinden" zei hij. „Als U mij wilt helpen hebt U vanzelfsprekend recht op een aandeel in de som die men mij hiervoor zal uitbetalen. „Afgesproken"' zei de Moham medaan snel. „Wij zullen U van kleding en wapenen voorzien". 1947 zal aanwijzen. Hieraan ne men deel de volgende heren: Drs M. C. Verbrug, titelhouder, Mid delburg; K. Beeke, 's-Heer Arendskerke; A, Dobbelaar, Mid delburg; M. J. Quakkelaar, Hans- weert; Dr. G. Volmer, Goes; J. J. van de Ende, Zierikzee; A. Hame link en P. J. van de Sande. beiden Temeuzen. MOTORSPORT. Malcolm Campbell en het snelheidsrecord. Sir Macoln Campbell zal bin nenkort proberen het wereld snel heidsrecord voor snelboten te ver beteren, op "het Connistonmeer, met de „Blue Bird 2". De .Blue Bird 2" is voorzien van een reactie-motor, die ver traagd 3000 toeren per minuut draait en aan een „Vanpire"- vliegtuig een snelheid van 960 km per uur zou geven. Sir Malcolm Campbell zou he den met zijn proeftochten aanvan gen en hoopt het wereldrecord, waarvan hij houder is sedert 1939, met 228.1 km, te verbeteren tot 280 km per uur. ATHLETIEK. Nieuw Europees record. Tijdens een athletiek-wedstrijd te Moskou verbeterde Heino Lipp het Europese record kogelstoten, welk record hij nu op 16.72 meter bracht. Het oude record, dat ook op zijn naam stond, was 16.66 m. BiOKSEN. Willy Quentemeyer blijft kampioen van Nederland. In de Apollohal te Amsterdam heeft Willy Quentemeyer Dins dagavond in een titelgevecht te gen de uitdager Pièrre Dooren bosch de kampioenstitel half- zwaargewicht van Nederland be houden. In de vierde ronde van het ge vecht, dat zeer hard, doch weinig fraai was en waarin de boksers herhaaldelijk meer worstelden dan boksten, kreeg Doorenbosch een oogwonde, waarna hij op dokters advies de strijd moest staken. De partij was tot zover vrijwel gelijk- opgegaan, alleen was Dooren bosch in de derde ronde even aan geslagen. In de eerste partij handhaafde de Rotterdamse coming man Job Roos zijn ongeslagen record als professional. Na een gevecht van acht ronden wist hij een benauw de puntenzege te behalen op Jan de Pauw, die in de plaats van Jan Schoen bokste, die wegens een gescheurde spier niet in de ring kon verschijnen. Tijdens de oorlog is door de Van Doorne's Aanhangwagenfa- brieken (D.A.F.) te Eindhoven, in nauwe samenwerking met het Centraal Instit. voor Industriële Ontwikkeling (C.I.V.I.), de bouw van trolley-bussen hier te lande voorbereid. Momenteel is men bij de D.A.F bezig met de fabricage van deze bussen. Een productie welke nieuw is voor Nederland. Naar wij vernemen zal binnen kort een proefrit worden ge maakt op het enige trolley-net dat Nederland heeft, n.l. te Gro ningen. De firma Smit te Slikkerveer vervaardigt de electrische instal latie voor deze bus. Nieuwe vinding op gebied van vuilniswagens. Voorts heeft de D.A.F. een nieuwe uitvinding gedaan op het gebied van vuilniswagens. In deze fabrieken is n.l. een vuilnis wagen geconstrueerd, waar het vuil in geperst wordt Hierdoor wordt het losse vuil tot een klei ner volume samengedrukt. Een voordeel van deze methode is, dat men geen tijd verliest aan om storten en aanplempen van het vuil in de wagen en ook minder ritten naar de vuilstortplaats be hoeven te worden gemaakt. Landbouwwagens met verende as. Verder geeft de D.A.F. een landbouwwagen ontworpen, waar bij een as wordt toegepast, die zelfs verend is. De fabricage van deze wagens is in een apart on derdeel der fabrieken onderge bracht. VRIJDAG, 13 JUNI. Hilversuim I: 8O0 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 Viool en piano; 11.15 Voor de vrouw; 11.45 Fam ber.; 12.00 Pierre Palla; 12.35 The Skymasters; 13.00 Nws; 13.15 Renova Septet; 14 00 Kook kunst; 14.20 Kamerorkest; 15.10 Voordracht; 15.30 Scarlattiana; 16.00 Vaudeville-orkest; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.00 Or gel; 17.30 Muz. babbeltje; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdki.; 19.00 Gram.; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Duettenvoordracht 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 Buitenl. weekoverz.; 21.45 Amateurs zetten hun beste been tje voor; 22.15 Frank Sinatra; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.20 Gram. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconc.; 9.50 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11,45 Gram.; 12.30 Muziekcorps Amst. politie; 13.00 Nws; 13.15 Verv. Amst. politie; 13.50 Van man tot man; 14.00 Gram.; 16.30 Na schooltijd; 16 45 Omroepork. 18.00 Amus. orkest; 19.00 Nws; 19.30 Piano en orgel; 20.00 Nws; 20.05 De gewone man; 20.20 Kur- haus-concert; 21.30 Belgisch Vo caalkwartet; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gram. krijgen we Voor het tijdvak van 15 tot en met 28 Juni 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB, KC 707 (Serie E). E03 alg. 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., óf 1500 gr. jam, stroop enz. óf 750 gr. choc, of suikerwerk E04 alg. 250 gram waspoeder en 250 gram soda E05 alg. 1 ei Bonkaarten KD, KE 707 (Serie E). El13, E14 alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., óf 500 gr. jam, stroop enz. óf 250 gr. choc, of suikerwerk El15 alg. 250 gr. waspoeder en 250 gr. soda El—16 alg. 1 ei Bonkaarten MA, MD 707 (bijzonderen arbeid, a.s. moeders) (Serie E). El21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. óf 500 gr. jam, stroop enz., óf 250 gr. choc, of suikerwerk Tabaks kaarten enz. QA, QB, QC 707: El31 Tabak 1 rantsoen sigaret ten óf kerftabak (geen si garen) El32, El35 Tabak 2 rantsoe nen sigaretten of kerf tabak (geen sigaren) E33 Versnaperingen 200 gram choc, of suikerwerk óf 200 gram suiker, boterham strooisel enz. óf 400 gram jam, stroop enz. El36 Versnaperingen 100 gram choc, of suikerwerk óf 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. óf 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Juni worden gebruikt. De bonnen El04 en El15 al gemeen geven recht op 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda. Op de bonnen El31. El32 en E35 Tabak zijn uitsluitend siga retten of kerftabak verkrijgbaar. Op deze bonnen mogen géén siga ren worden afgeleverd. r,g< it si B, ii; ins] tsl i ->riq I Ne.re d i sl-~ re •dij oc rt ng" ;i) ed nd IC if 5Cl tdc op nd nij r. kr a i urll

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3