-w Commisse-Generaal weer naar Indonesië vertrokken. Waarschuwing voor de Amerikanen rm p S 'i Wijziging wet dienstplicht voorzieningen. Vi fp t, 1 'm5 re9 I MAANDAG 9 JUNI 1947. Republikeinse antwoordnota. Verklaring van Australische Vakvereniging van havenarbeiders. Slapende geveltoeriste. Ongelnk bij militaire instructie in België de Russische journalisten mogen niet naar Britse zone De Arabischo Liga en Palestina Commissie Valse bankbiljetten in Italië. Geen verdere verlaging van het vleesrantsoen. ft Arrestatie in verband met briefbommen 1 n ■al vel P W Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Krachtige wind. Aanhouden van het koele weer met een krachtige tijdelijk har de wind tussen Zuid-West en West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regenbuien. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 522. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1.50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Na een vlerblijf in Nederland van 10 dagen, zijn Zondagochtend om 6.15 uur de leden van de Com missie-Generaal, Prof. Schermer- hom en M. van Poll vanaf Schip hol met een Skymaster van de Netherland Government Air Transport naar Indonesië vertrok ken. Zij werden uitgeleide gedaan door Prof. Mr. C. P. M. Romme, Voorzitter der Tweede Kamerfrac tie der K.V.P., de heer J. M. Ki- veron, secretaris-generaal van het Ministerie van Overzeese gebieds delen en de heer Koos Vorrink. Tegenover een A.N P.-verslag gever verklaarde Prof. Schermer hom goede hoop te koesteren, dat met vereende krachten een bevredigende oplossing zal worden bereikt. Over de mededelingen, welke Sjahir gedaan heeft op een pers conferentie, waarbij hij verklaartle de vestiging van een interimrege ring te accepteren, zeide Prof. Schermerhom: ,,Ten opzichte van deze voor mij uiteraard officieuze berichten, zal ik nog geen stand punt innemen. Ik wil Sjahrir op geen enkele wijze in de wielen rij den en wacht het definitieve ant woord van de republikeinse dele gatie met belangstelling af". „Er wordt gesproken over tegen voorstellen, welke van republi keinse zijde gedaan zouden wor den", aldus Prof. Schermerhorn, ,,of zulke voorstellen zullen vol doen aan de door ons ter voort zetting van de besprekingen ge stelde voorwaarde, zal uiteraard afhangen van de aard dezer voor stellen". Ten aanzien vajc de vorming van een tussenregering stelt, naar de politieke redacteur van Aneta van betrouwbare zijde verneemt, de republikeinse antwoordnota voor, dat de Nederlandse en de republikeinse regering op grond van artikel 2 van Linggadjati te zamen 'beraadslagen over de vor ming van een tussenregering voor geheel Indonesië, waarvan de helft der leden uit vertegenwoor digers van de republiek zou moe ten bestaan. De republikeinse regering er kent Oost-Indonesië en Borneo daarbij aantekenend, dat de tot standkoming daarvan niet yolgens haar wensen is geschied. Wat Oost-Indonesië en Borneo betreft, stelt de republiek voor over en weer kantoren te openen. Na de totstandkoming van een tussenregering blijft de Commis sie-Generaal samen met een repu blikeinse delegatie het vetorecht houden voor de hoofdpunten van het regeringsbeleid. Tijdens de zitingen gingen stemmen op om volledige onaf hankelijkheid te eisen. Het kabi net besloot echter grotere zelf standigheid te vragen dan de Ne derlandse nota biedt, o.m. voor instellingen als het gezamenlijk deviezeninstituut en het im- en exportbureau. Wat de militaire voorstellen be treft, acht de republikeinse rege ring een gezamenlijke gendarme rie voor Nederlanders en republi keinen voor het republikeinse ge bied onaanvaardbaar. De ant woordnota, die 13 pagina's omvat, is gereed gekomen. De besprekin gen duren nog voort. Gani en Hat- ta zullen de nota Zondag aan Van Mook overhandigen. Zij zal Maan dag worden gepubliceerd. Na de publicatie zal Sjahir eni ge dagen vacantie nemen. Hij heeft Zondagmiddag de antwoord nota uiteengezet voor het werk comité van het K.N.I.P. Het ligt in de bedoeling van Hatta op doorreis naar Sumatra via Bantam een beleefdheidsbe zoek aan Van Mook te brengen. De tweede secretaris Tamzil ver klaarde tegenover Aneta, dat zulks was gearrangeerd door Mr Dr. P. Sanders, secr. gen. van de Commissie-Generaal. Hij zeide voorts een telegram te hébben ontvangen van de republikeinse delegatie te Batavia, dat de Ne derlandse autoriteiten niet kun nen instaan voor de veiligheid van Hatta, wanneer deze, zoals in de bedoeling ligt, een bezoek zou brengen aan het republikeins gemeentebestuur. Een andere ho ge autoriteit verklaarde in dat verband, dat de Nederlandse auto riteiten vrezen voor grote demon straties, daaraan toevoegende, dat Hatta Van Mook en de republi keinse burgemeester niet kan ont moeten. In een tweede telegram uit Ba tavia wordt voorgesteld, dat Hat ta Van Mook in het gebouw van de delegatie ontmoet, waar ook de republikeinse burgemeester aanwezig kan zijn. In een verklaring, ondertekend door James Healy, Algemeen Se cretaris van de Vakvereniging van Havenarbeiders, wordt ge zegd: „Vertegenwoordigers van de vakvereniging hebben bespre kingen gevoerd met de Minister van Buitenlandse Zaken en de Minister van Voedselvoorziening en Scheepvaart. De vakvereniging heeft het re cente verzoek van de Indonesische en Nederlands-Indische Regering aan de Australische Regering tot verscheping van de goederen, d.e momenteel in Austialië worden vastgehouden, naar Indonesië ten behoeve van de Indonesische be volking, in overweging genomen mede te werken aan de versche ping van deze goederen. Naar verluidt, zal hèt grootste gedeel te dezer goederen aan Indonesi sche autoriteiten worden overge^' dragen, overeenkomstig een rege ling tussen de Republiek en de Nederlands-Indische autoriteiten. De vakvereniging spreekt de ver wachting uit, dat de medewerking aan de verscheping van deze goe deren van Australië naai Indone sië op voor alle partijen be vredigende basis, zal bijdragen tot het spoedig tot stand komen van een situatie, welke de handel tussen Australië en Indonesië zal mogelijk maken tot wederzijdse bevordering vdn blijvende vriend schappelijke betrekkingen tussen Australië en het Indonesische volk. De Ministers van Oorlog en van Marine delen in een Nota, naar aanleiding van het verslag wijzi ging Wet Dienstplicht Voorzie ningen o.m. het volgende mede: Zoals bekend, heeft dit Wets voorstel tot doel de tijdsduur te overbruggen totdat de herziening van de Dienstplichtwet, die niet meer ten volle aan de behoeften der huidige tijdsomstandigheden voldoet, it tot stand gebracht. Deze gewijzigde behoeften zijn het gevolg van de sedert 1940 gewijzigde doelstelling van land en zeemacht en van de gewijzigde inzichten omtrent de samenstel ling van land- en zeemacht, met inbegrip van de daarvan deel uit makende luchtstrijdkrachten. Hoe wel het Ontwerp van Wet, waar in bedoelde herziening belichaamd is, in vergevorderde staat van voorbereiding verkeert, is het niet mogelijk göhleken deze voorbe reiding te voltooien, alvorens de Regering zich een gefundeerd oordeel omtrent deze factoren heeft gevormd. Weliswaar heeft zich bij de Re gering omtrent de doelstelling onzer strijdmacht een algemeen denkbeeld gevestigd, doch dit eist nadere concretisering binnen het kader der internationaal-strategi- sche verhoudingen. Het inzicht hierin is nog niet voldoende ge rijpt om tot een oordeel omtrent Enkele dagen geleden ontdek ten voorbijgangers in het Zwit serse stadje Rorschab in de vroe ge morgen een klein meisje, daf zich met één arm in een dakgoot vastgekneld hield, terwijl het lichaam onbewegelijk in de lucht hing. Direct werden voorzorgen genomen om een ongeluk te voor komen. Men spande een groot zeil op straat en enkele mannen klommen via een balkon op het dak, daar het huis gesloten was. Toen het de mannen gelukt was het meisje het dakkamertje bin nen te trekken, ontwaakte het. De kleine wandelaarster kwam met de schrik vrij. de samenstelling onzer strijd macht te kunnen geraken. Dit is van rechtstreekse invloed op de grootte en verdeling van het jaarlijkse contigent en op het voor de opbouw der strijdmacht benodigde aantal lichtingen. Voorts is het nog niet mogelijk gebleken het onderzoek te voltooi en betreffende de ervaringen van de afgelopen oorlog, in het bij zonder wat betreft de oefenings tijden, benodigd voor de opleiding van technische wapensoorten, waarmede hier te lande nog wei nig ervaring is opgedaan. Derhalve is een verlenging van de huidige ov'er^ruggingsperiode naar hun mening onvermijdelijk geworden. Tijdens een instructie in het Belgische leger-trainingskamp te Bevérloo is Vrijdagavond een aan tal granaten tot ontploffing ge komen, tengevolge waarvan zes soldaten om het leven kwamen en vijftien anderen werden gedood. Volgens een nadere mededeling van het Belgische Ministerie van Defensie bedraagt het aantal do den negen, het aantal gewonden elf. Minister De Fraiteur zal persoonlijk ter plaatse een onder zoek instellen. Omtrent de toedracht van het ongeluk meldt A.N.P., dat op het einde van een theorieles een gra naat ontplofte, tengevolge waar van nog een aantal handgranaten, rookgranaten en phosphon-grana- ten tot explosie kwam. Op het ogenblik van het ongeluk waren er slechts 23 leerlingen in de zaal aanwezig; een gedeelte van het peleton was namelijk vertrokken voor het bijwonen van een sport- meeting. Rede van Truman te Kansas. President Truman heeft 'n en rede te Kansas City, Missouri, de Amerikanen gewaarschuwd, dat de verzwakking van de Ameri kaanse strijdkrachten sedert de overgave van Duitsland en Japan een „aanmoediging betekende voor zekere landen, om de weekhartig heid van de vredelievende naties te beschouwen als een uitnodiging tot aanvallen." Hij sprak voor een bijeenkomst van regiments-kameraden, met wie hij in de eerste wereldoorlog gestreden had. Truman herinner de er aan, dat Hitiers geneigdheid tot oorlog maken groeide naarge lang zijn ontzag voor de sterkte van de democratieën afnam Van nu af aan, aldus de Presi dent, moeten wij ons leger, onze vloot en onze luchtmacht bereid houden om effectief te kunnen optreden in elk spoedgeval. Zij moeten georganiseerd worden op efficiente militaire basis en kun nen steunen op reserves van goed geoefende burgers. „De door George Washington naar voren gebrachte verantwoor delijkheid van de burgers der nieuwe natie voor waarborging van de veiligheid van hun tehuis is in onze tijd geworden tot ver antwoordelijkheid voor de veilig heid der wereld. Veiligheid voor de Verenigde Staten of voor enig ander land is slechts te vinden in afschaffing van de oorlog, want het alternatief van vrede is dood en vernieling. Onze hoop op vrede, rechtvaardigheid en internationale samenwerking is 'belichaamd in de Verenigde Naties. Onze ver- antiwoord elijkheid is gelegen in het leiding geven aan de volkeren der wereld, die naar de vrede trachten en neemt de vorm aan in het helpen van minder gefortu neerde volkeren, die er ernstig naar streven de instellingen van vrije onafhankelijke volkeren te verbeteren en her in te richten. Wij kunnen onze plicht tot dienen voor de zaak van de vrede slechts vervullen door onze kracht te handhaven. Een wil tot vrede zon der kracht v°°r vrede is van geen waarde. Truman zeide verder, dat, be halve een sterke strijdmacht, een gezonde economie en een goede volksgezondheid nodig waren. De minimum-lonen moeten omhoog, de sociale verzekeringen moeten worden uitgebreid, de woningtoe stand verbeterd, de studie-moge lijkheden voor iedereen gelijk ge maakt, kortom, de levensstandaard van het Amerikaanse volk moet geleidelijk hoger worden. De kracht van een volk, dat voor persoonlijk veiligheid niet be vreesd is en de noden van de wereld beseft, is van groot belang voor de vrede. Meer dan ooit is onze welvaart afhankelijk van onze na tuurlijke hulpbronnen. Amerika heeft een tekort aan grondstoffen als koper, staal, lood en vele an dere, die noodzakelijk zijn voor een economie van volledige pro ductie en werkgelegenheid. Ver der dreigt een tekort aan petro- leumproducten. Wij hébben meer electriciteit nodig om de grote in dustrieën in het Westen hout, landbouw en mijnbouw op volle toeren te laten draaien. Eén van de lessen van de ge schiedenis is, dat geen land ster ker kan zijn dan zijn landbouw toelaat. Vrede kan niet heersen, wanneer het volk slecht gevoed is. Als voorvechter vo°r democra tie, vrijheid en vrede, heeft Ame rika met zijn graanizendingen millioemen levens in het buiten land gered. Ik hoop van harte, zo besloot de President, dat de Senaat niet zal handelen als het Huis van Afge vaardigden, door onze landbouw politiek te ondermijnen. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het m.s. „Maetsuyker". UIT DUITSLAND. De Sowjet-Russisehe autoritei ten hebben een uitnod'ging, om een gezelschap Russische corres pondenten een tour door de Britse j zóne van Duitsland te laten ma ken, van de hand gewezen, omdat Britten er op stonden, dat de de journalisten logies- en reihkoh- ten in sterling zouden betalen door middel van het speciale Britse legergeld in Duitsland. Toen de Britse journalisten, die in het afgelopen jaar zes reizen door de Sowjetzöne gemaakt heb ben, telkens als gasten van de Sowjet-autoriteiten, tegen deze beslissing protesteerden, werd ge antwoord, dat aldus beslist was, omdat er geen betaalmiddelen, als van Britse zijde vereist, beschik baar waren. Reuter merkt op, dat de Britse journalisten in de Sowjet-zöne steeds grote gastvrijheid genoten hebben. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft haar speci ale zitting te Cairo opgeheven zonder een besluit te nemen, of de commissie van onderzoek in Palestina der V.N. geboycot moet worden of niet. Het aan het eind van de zitting uitgegeven communiqué bepaalt zich tot het goedkeuren in diplo matieke bewoordingen van de door de Arabische delegaties op de bui tengewone bijeenkomst van de al gemene vergadering der V.N. te New York aangenomen gereser veerde houding. Men is te Cairo van oordeel, dat het communiqué de Arabische landen de vrije hand laat in de keuze van hun houding t.a.v. de Palestina-commissie der V.N. Volgens politieke kringen te Cairo wijst dit op een verschil met de commissie van onderzoek. Naar verluidt steunen Irak en Syrië de Palestijnse Arabieren in hun ver zoek om een algemene boycot door alle staten, terwijl Egypte en Saoedi Arabië samenwerking met deze commissie zouden voor staan, daar deze is ingesteld door de V.N., een internationaal lich aam, waar de Arabische staten in vertegenwoordigd zijn. Enkele dozijnen arbeiders, die werkzaam zijn bij de regerings- munterij in Italië zijn gear resteerd in verband met wat ,,het grootste geldschandaal van deze eeuw wordt genoemd, aldus schrijft een correspondent uit Rome in de „Daily Mail." Van de 600 bij de munterij werkzame arbeiders heeft een geheime bende, naar verluidt, maanden lang valse bankbiljetten gedruk, die niet van de echte kun nen 'worden onderscheiden. De arbeiders hebben zich na melijk meester weten te maken van stempels voor bankbiljetten van 1000 lire en van een grote hoeveelheid van watermerk voor zien papier. Zij voegden de pak jes van 100 bankbiljetten bij de verspreiding onder de banken tel kens 15 a 20 valse bankbiljetten in. Men heeft de indruk, dat het werk van de bende zich nog uit breidt en dat de Italiaanse valuta de invloed er van zou kunnen on dervinden. Joseph Raseta, Madagas- sisch afgevaardigde in de Franse nationale vergadering, is Vrijdag avond kort nadat besloten was zijn parlementaire onschendbaar heid op te heffen, gearresteerd. Raseta wordt er van beschuldigd daden te hebben verricht, waar door de binnenlandse veiligheid van de staat in gevaar werd ge bracht. Hij zou betrokken zijn geweest bij het beramen van de opstand op Madagascar, in Maart j.l. Volgens mededeling van de vak groep slagerijen te Utrecht zou overwogen worden het reeds ver laagde vleesrantsoen opnieuw drastisch te veriagen. Van officiële zijde verneemt het A.N.P. dat van een verdere ver laging geen sprake zal zijn. Naar het Brusselse blad „Het laatste Nieuws meldt,b zijn explo- siva van dezelfde aard als die in de aan verschillende prominente personen in Engeland gezonden briefbommen, gevonden op een Joods echtpaar, dat vorige week in de trein van Brussel naar Pa rijs in het grensstation Quevydoor de Belgische politie is gearre steerd. Oorspronkelijk is alleen de vrouw gearresteerd. Zij had in een koffer met dubbele bodem 10 en veloppen, die explosiva bevatten. Zij droegen de namen van ver schillende geadresseerden. Men gelooft echter, dat op de envelop pen niet de juiste bestemming was aangegeven. De politie nam de koffer in be slag, doch liet de vrouw vrij, daar zij vermoedde, dat zich medeplich tigen in de nabijheid ophielden. Dit beek juist te zijn, want de vrouw werd later door een man Vergezeld. Zij zijn toen beiden ge arresteerd. De arrestanten waren in het bezit van spoorkaartjes naar Antwerpen en zeiden, dat zij van Russische nationaliteit en uit de hoogste kringen afkomstig wa ren. De vrouw gaf toe, dat zij tot een geheime organisatie behoor de. Zij verklaarde, dat de koffer haar te Parijs door een onbekend persoon was ter hand gesteld, die zich door middel van een geheim teken kenbaar had gemaakt. Op dezelfde wijze moest de vrouw de koffer in Brussel afgeven. De arrestanten bev'inden zich thans te Brussel. Engelse, Belgi sche en Franse politie zet het on derzoek met kracht voort. Naar gemeld wordt, zijn reeds verschil lende schakels van de terreuror ganisatie, die verantwoordelijk is voor de naar Engeland gezonden brieven, ontdekt. A.N.P. verneemt nader, dat de namen der gearresteerden om veiligheidsredenen nog niet be kend worden gemaakt. De man heeft verklaard, niets van de zaak der briefbommen af te weten en de vrouw toevallig te hebben ont moet even voor hun vertrek uit Parijs De vrouw bevestigt deze verklaring. IRGOEN VERKLAART ZICH ONSCHULDIG AAN DE ENGELSE BRIEFBOMMEN. Het te Rome verschijnend dag blad „Le Republica" heeft een brief van de Joodse Verzetsorga nisatie „Irgoen Zwai Leoemi" ge publiceerd, waarin deze organisa tie verklaart geen deel te hebben aan het zenden van briefbommen aan vooraanstaande Engelse per soonlijkbeden. De Irgoen noemt deze briefbommen een „uitdaging voor de Engelse Intelligence Ser vice, die altijd de meest verachte lijke middelen tegen de Joden heeft gebruikt en zelfs duizenden vluchtelingen in Italië niet met rust heeft gelaten." H e A LH nJ 10,:J tq:

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1