VlUuws i*t ehkete Het BAKKERSGONFLIGT in de Hoofdstad Vragen aan de .Minister EMIGRANTEN IN PALESTINA Voor de Zondag Kerkdiensten BINNENLANDS NIEUWS en hun levensloop fjod met ons* Nederland neemt negenduizend verplaatste personen op. Voornamelijk uit Oost-Europa. Kerknieuws Uit de Provincie. Kind onder verdachte omstandigheden overleden. Een weekloon van f 48,- geëist. Gottwald over de verhouding va^) onder de Geallieerden i ZO God voor ons is, wie zal tegen ons zijn, roept Paulus uit in Rotm. 8 32. En niemand zal dit tegenspreken. Als de Al machtige voor ons partij kiest is er toch niemand meer Waarvoor we hebben te vrezen. Als een vijand zich tegen ons zou willen verheffen zal hij spoedig de nut teloosheid van zijn pogen ervaren. Bp de Almachtige valt alle macht dei mensen in het niet. MAAR kiest God partij voor ons? Natuurlijk niet, zo wordt gezegd. Dit is een kinder lijke voorstelling of belachelijke aanmatiging. De Hoge God zou Zich bekommeren om de nietige mens? Och kom, met deze ge dachte maken. kan toch niemand ernst Zaterdag 7 Juni 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 8 Juni 1947. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennigs, bev. Kerkeraadsleden; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst.: 10.30 u. de heer J. van Helden, van Amsterdam. Sa» van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. en 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. T^clIxïiel Aardenburg: 10.30 u. Ds. Van Roijen. Biervliet: 10 u. Cand. de Jager. Breskens: 10 u. en 18.30 u. Ds Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 14.30 u. Ds. Van Vliet. St. Kruis: 9 u. Ds. van Roijen Nieuwvliet10.45 u. Ds Derksen. Ooetburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement, 10 u. Ds. Bar- nouw. Bediening H. Doop. Schoondijke: 10.15 u. Ds. Scho penhauer. Bediening H. Doop Sluis: 18.30 u. Ds. Barnouw. St. Anna ter Muiden: 2.30 u. Ds. Barnouw. Waterlandkerkje: 11 u. Ds. Van Yperen. IJzendijke: 9 u. Ds. Van Yperen. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek ANDEREN zeggen weer: Na tuurlijk kiest God wel partij voor ons. Wij zijn immers alle Gods kinderen! Hoe we zijn en wie we zijn doet er niet toe. Het feit dat we mensen zijn is genoeg. Laten we niet luisteren naar die mensen die precies weten voor wie God is en voor wie niet. Hier is slechts bekrompenheid en zelf zucht in het spel. Nfeen, God doet Zijn zon opgaan 'over boze en goede mensen. Hij is aller Vader en wij zijn alle Zijn kinderen. PAULUS is het niet eens met hen die zeggenJhtuurlijk niet. Hij i,s het evennjftn met hen die zeggen: natuunijk wel. Hij weet dat alleen die mens juichen kan, dat God voor de mens partij kiest, die het tegenzijn van God in al zijn verschrikking heeft er varen. Of liever die zijn eigen vijandschap jegens God in zijn gruwelijke diepte heeft erkend. Paulus weet van zijn eigen vech ten tegen God. Hij wordt er moedeloos onder, 't Zal wel al tijd een vechten blijven. Het goede dat ik wil doen, doe ik niet, maar het kwade dat ik niet wil dat doe ik. Hij zelf kan zfin tegenstand jegens God niet overwinnen. Maar God doet het in Jezus Christus. Ik dank God dooi' Jezus Christus mijn Heer. Door Jezus Christus durft en mag de mens zeggen En onder mUITbenen hebt Gij ook mij in 't oog. niet langer zij dan 4 weken, kon de Synode niet ingaan. Aan de begeerte van de classis Rotterdam, dat het ressort van de particuliere Synode van Zuid- Holland verdeeld zal worden in twee particuliere Synodes, kon de Synode niët voldoen. De Synode besloot te handelen naar Art. 47 D.K.O. en de classis te herinneren aan dit artikel, zodat voortaan elke classis 4 afgevaardigden dient te zenden naar de vergade ring van de Synode. Deputaten ad Art. 11 kwamen met een verzoek, om steun aan de kerk van Bodegraven. Zij werden gemachtigd van de ker ken een collecte te vragen. De Synode heeft zich hezig ge houden met voorstellen e.d. in de zaak van Ds. Van Herwijnen. Zij besloot de classis Zeeland te ver zoeken de al of niet schriftuurlijk heid van de gronden van de schorsing van Ds. Van Herwijnen na te gaan. Enkele rapporten werden uitge bracht n.l. van de deputaties ad Art. 11 Art. 19 en Art. 49 K O. en van de deputaten voor gedu peerde ambtsdragers. Kerken, die rekeningen nagezien hebben, brachten rapport uit. Onderschei- l>e prijzen van vroege aardappels. Door het lid der Tweede Ka mer, de heer Groen, zijn aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende vragen schriftelijk ingediend: 1. Is het de Minister bekend, dat de op 2 Juni j.l. gepubliceerde regeling voor de vroege aardap pelen, waarbij vrije prijzen zullen worden toegelaten, doch na 15 Juni een z.g. bodem in de markt zal worden gelegd, n.l. minimum prijzen, aflopende van 10 tot ƒ6,50 per 100 kg, te bereiken op 15 Juli, grote ongerustheid heeft gewekt bij de telers van dit pro duct, omdat genoemde prijzen zeer ver liggen beneden de pro ductiekosten 2. Is de Minister niet van oor deel, dat niet verwacht mag wor den, dat de vrije prijzen" vol doende de lage minimumprijzen zullen compenseren, omdat de massa der vroeg» aardappelen pleegt aangevoerd te worden in de 6 weken, liggende tussen 15 Juni en 1 Augustus, en in die periode het aanbod de vraag ver zal overtreffen, met het gevolg, berekening van kostprijzen een prijsschaal werd vastgesteld, be ginnende op 24 Juni met 16,30 en eindigende op 1 Augustus met ƒ8. Meent de Minister, dat de TERNEUZEN. Geen raadszitting op 12 dezer. Abusievelijk werd in ons blad van 31 Mei 1.1. gemeld, dat de productiekosten in een zelfde ver- ;Raad dezer Gemeente Donderdag houding zijn gedaald? 4. Heeft de Minister wel over wogen, dat in bepaalde, hem goed bekend zijnde tuinbouwstreken 12 Juni a.s. in openbare vergade ring bijeen zou komen. Het betreft hier een onderhand se bespreking met de leden van het bestaan van het bedrijf zo niet de Raad, welke niet openbaar is. geheel, dan toch voor een zeer groot deel van de vroege aardap pelteelt afhangt en deze regeling dus tot funeste gevolgen in deze moet leiden? 5. Is de Minister bereid, in dien een in de vorige vragen om schreven ongunstig verloop zou plaats hebben, zodanige maatrege len te nemen, dat de tuinders voor hun vroege aardappelen prijzen erlangen, die hun ëen lonends opbrengst verzekeren? den deputaatschappen werden ge- flat een groot deel van de produc- regeld. Nadat Ds. Francken was voor gegaan in dankgebed volgde slui ting. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Elburg, Ds. J. C. van! Ravenswaaij, te Zaamslag. tie niet meer dan de minimumprij zen zal opbrengen? 3. Op welke gronden meent de Minister, dat het verantwoord is een regeling vast te stellen, welke zo gunstig afsteekt bij die voor het jaar 1946, toen na zorgvuldige zijn. De vrouwen worden ten dele te werk gesteld in ziekenhuizen, Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg10 u. Ds. Nolthe- nius. Gereformeerde Kerlt. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Koek (in de Chr. School)10 en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Zaamslag: 9.30 u. Ds. Kok, bed. H. Av.; 2.30 u. Ds. Kok. bed. H. Av. en dankzegging. Gereformeerde Kerk. (.Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 u. leesdienst; 2.30 u. Ds. P. Lok, van Zaamslag. Terneuzen: 10 en 3 u. Student v. d. Haar, van Utrecht. Schoondijke (in de Bunker): 5 u. Ds. P. Lok, van Zaamslag. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. ^eesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Roomsch-Katholieke Kerk. Olinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Huist: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Tenleuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. PARTICULIERE SYNODE GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Te 's Gravenhage kwam de particuliere Synode van de Ge reformeerde Kerken in Nederland Donderdag in vergadering bijeen in het kerkgebouw Bleyenburg. Ds. F. de Vries van 's Graven- hage-Oost opende de vergadering; hij deed mededeling van de voort gang van het werk der reformatie en wees erop, dat, als gevolg daarvan, dje vroegere classis 's Gravenhage nu gesplitst is in een classicaal ressoft n.l. ,'s Gra venhage en Leidea-Gouda-Woer den. De classes waren als wettig vertegenwoordigd. Als modera- men werd aangewezenDs. J. v. assessor, Dr. F. L. Bos, scriba 1 d. Schaft, praes., Ds. J. Francken, en Ds. D. Scheele, scriba 2. Enkele ingekomen stukken wer den behandeld, zoals van de clas sis 's Gravenhage, die meedeelde, dat te Curasao de' Geref. Kerk tot reformatie is gekomen. Over het plan, dat in de classis leefde, om te komen tot het beroepen van een predikant gaf de Synode dit advies: deze zaak eerst onder het oog té zien op de classicale ver gadering. Verder kwam de classis Rotter dam neg terug op een door een vorige Synode ingenomen stand punt inzake Art. 8 D.K.O Op het voorstel van de classis Dordrecht-Gorinchem, om aan de Gen. Synode door te geven, dat deze bepale, dat de z.g. „bedenk tijd" voor beroepen candidaten Het Vrije Volk schrijft: „Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen in samenwerking met het „Internationaal Bureau voor Vluchtelingen" in Nederland ruim 9000 verplaatste personen worden toegelaten. Het betreft hier ongehuwden en wel 5000 vrouwen en 4000 mannen. In het laatstgenoemde getal zijn inbe grepen de ruim 1000 reeds toege laten Polen en 500 Joden, aan wie op verzoek van de Joodse organi saties door de Nederlandse rege ring toegang tot ons land werd verleend. De gegadigden zijn voorname lijk afkomstig uit de Baltische landen (Estland, Letland, Litau- en, voorts uit Polen en Zuid- Slavië). Er zullen ook Poolse Joden en Poolse Oekraïners bij Het 1V2-jarig zoontje van de amilie H. uit Schoondijke, dat in het St. Anthoniusziekenhuis te Oostburg verpleegd werd, is al daar Donderdagavond onder zeer verdachte omstandigheden over leden. Naar aanleiding hiervan werd reeds een der leden van het ver plegend personeel te Vlissingen aangehouden. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een daad, wel ke in een vlaag van verstands verbijstering werd verricht. De gerechtelijke instanties heb ben de zaak thans in onderzoek. AXEL. Einddiploma Chr. Lagere Landbouwschool. Voor het einddiploma slaagden de leerlingen: Jac. den Hamer, Axel; J. Dieleman J.Jz., Hoek; J. D. Haak Dz, Hoek; A. Dieleman Axel; J. D. A. Haak Pz„ Hoek; J. Wolfert, Hoek; A. Verplanke, Axel; L. Dieleman Mz„ Hoek; L. Dieleman Bz„ Mauritsfort; A. W. Dekker, Axel en J. de Kraker te Zaamslag. De'nieuwe cursus is 6 Juni be gonnen. Voor de tweede maal in enkele maanden tijds zal een Brits eskader, op rondreis in Europese wateren, een bezoek aan de haven van Antwerpen brengen. Het zijn de torpedojagers „Dunkirk" en „Myngs" en de lichte kruiser „Sirius". Het eskader staat onder bevel van kapitein Davies. Op Donderdag 10 Juni izullen de schepen Antwerpen vertaten en zich naar Amsterdam begeven. De Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne meldt, dat de vrouw van Rudolf Hess door de Beierse autoriteiten is gear resteerd. Zij zal voor het Zuive ringshof te Neurenberg terecht staan. vakkrachten gaan naar de con- fectieindustrie en in mindere mate naar de textielindustrie. De Ne derlandse autoriteiten zijn voorts geneigd werkvergunningen af te geven voor huishoudelijke diensten in grote gezinnen, maar dit bij voorkeur wanneer de betrokke nen tevoren in inrichtingen ge werkt hebben. Van de mannen zullen de ongesdhoolden in de mij nen tewerk worden gesteld en de geschoolde' krachten in de metaal industrie en andere exporterende industrieën. Bij deze actie zijn de arbeids- bureau's ingeschakeld, waar ver dere inlichtingen kunnen worden ingewonnen en aanvragen kunnen worden genoteerd. De besturen van het Rode Kruis van Nederland en België zijn te Oostende bijeengekomen teneinde een plan voor samenwer king op te stellen, in geval de grensstreken dezer beide landen door rampen zouden worden ge teisterd. In de toekomst zullen periodieke vergaderingen worden gehouden door de besturen van het Rode Kruis der grensprovin cies. De spoorwegarbeiders aan het ,,Gare de L'Est" een van de giote Parijse eindstations, zijn gisteren in staking gegaan. Hier door is alle treinverkeer uit Pa rijs naar het Oosten stop gezet. Deze actie volgt op het verwerpen door de vertegenwoordigers der ,550.000 spoorwegarbeiders van het regeringsaanbod. In een Donderdagavond te Am-1 De patroons van 1 sterdam gehouden vergadering ;lang", die aan de eisen der E. van de afdeling Amsterdam „Voe- j tegemoet zijn gekomen, we ding en Genot" der E.V.C., met voor het grootste deel normaal, de bij haar aangesloten arbeiders maar zullen waarschijnlijk me de Het Amerikaanse departe ment van handel heeft aan de Goodyear Tire and Rubber-fabrie ken te Akron opdracht gegeven de komende 5 maanden het ver bruik van natuurrubber met 500.000 lbs te verminderen. Deze maatregel houdt verband met overtreding van bet regerings besluit inzake het verbruik van natuurrubber. Benoit Mechin, Oud-Minis ter van Buitenlandse Zaken in de regering Petain, is door het Hoge Gerechtshof te' Parijs, ter dood veroordeeld. Tevens werd hij uit de burgelijke rechten ontzet, en zijn eigendommen werden gecon- fisceerd. zullen bedragen. De Tsjecho-Slowaafcse Minister- President, Clement Gottwald, heeft op een bijeenkomst van het Centraal Comité van de Commu nistische Partij een lange rede uitgesproken. H(j verklaarde o.a. dat de hoofdoorzaak van de grote tegenstelling tussen de Sowjet- Unie en de bevrijde landen ver hinderen de rijpende vruchten te plukken van de overwinning over het fascisme, en anderzijds in het feit, dat het streed met de belan gen van zekere elementen in de Westelijke landen, dat het Duitse en Japanse imperialisme voor al tijd uitgeroeid zou worden. Ten aanzien van Tsjecho-Slowakije verklaarde Gottwald, dat de posi tie van dit land, zowel politiek als strategisch, nimmer in de historie zo sterk geweest is als thans, nu de Poolse grens aan Oder en Neisse lag en de Republiek een gemeenschappelijke grens met de Sowjet-Unie bezat. De voedsel voorziening tot aan de komende oogst is verzekerd, zonder nood zaak tot beperkingen. De voor uitzichten voor de balans van in komsten en uitgaven van dit jaar zijn gunstiger dan verwacht werd. in de bakkersbedrijven, is met al gemene stemmen besloten Vrij dagnacht in staking te gaan. De E.V.C. eist voor de arbei ders in de bakkerijen een week loon van 48 gulden. In de vierde wijziging van de regeling van lo nen en andere arbeidsvoorwaar den in het bakkersbedrijf, gepubli ceerd in de Staatscourant van Donderdag j.l., beschikt het col lege van Rijksbemiddelaars ten aanzien van de lonen voor vol slagen bakkers in de eerste ge- meenteklasse (waarin Amsterdam De Federatie van Amsterdamse dat deze 42 gulden per week bakkerspatroons Vereniging deelt ons mede, dat zij haar leden nog- Over de eis van de E.V.C. van maals heeft geadviseerd in geen 50 pCt vacantietoeslag heeft het geval toe te geven aan de eisen H UC -ral niof mpf college nog geen beslissing ge- palitie in aanraking komen we gens overtreding van de loonstop der regering. Naar het zich liet aanzien, zou den vele huishoudingen in de hoofdstad het Vrijdag zonder brood moeten stellen. De meel- leveranties van de fabrieken „Hol land" en „Ceres" vinden voorals nog geregeld voortgang. Federatie van Bukkerspatroons niet bereid tot toegeven nomen. Op de vergadering van de E.V.C., waren o.a. ook, 80 Am sterdamse bakkerspatroons aan wezig, van wie et c>n aantal zijn aangesloten bij d»- Bakkerspa- troonsvereniging „Aller Belang", die de E.V.C. toezegden aan de in hun bedrijven werkzame bakkers, het door de E.V.C. voorgestelde weekloon van 48 gulden uit te be talen. De toestand in de Amsterdam se bakkerswereld was Vrijdag nog tamelijk verward te noemen. Van de ongeveer 800 bakkerijen, die de hoofdstad telt en die tezamen per week 27.000 baaltjes meel verwerken, wat —neerkomt op 2.295.000 broden, zijn 13 grote bedrijven niet aan het werk. Voor de meeste dezer grote be drijven werd reeds direct na het besluit van de E.V.C. om in sta king te gaan, gepost, wat ver scheidene werkwilligen weerhield hun werkzaamheden te beginnen. Tot dusver is van krachtdadig optreden nog niets gebleken en verloopt alles ordelijk. van de E.V.C. Zij zal niet met deze onderhandelen. De productie van de stilstaande bakkerijen wordt gemakkelijk op gevangen door de overige bak kers mits het publiek niet ham stert aldus het Federatiebe stuur. Eventueel zal er geen kleinbrood worden gebakken, om dat dit veel meer arbeid kost. Vervolgens zal de Federatie aan de Overheid vragen te zorgen voor een vlotlopende meelvoor- ziening, aangezien de meelvoor- raad bij de bakkers zo gering is, dat bij een debietverschuiving van de grote bakkerijen, die stil gelegd naar de kleinere bakkers, deze zonder bloem komen te zit ten; verder zal zij beschermende maatregelen vragen van de poli tie, zodat het werkwillige perso- reel van de Neutrale, Rooms- Katholieke en Christelijke werk nemers organisaties ongestoord aan hun arbeid kunnen gaan. Aan de Arbeidsinspectie zal worden medegedeeld, dat de door werkende bakkers zich tijdelijk niet kunnen storen aan de Ar beidswet. Winstofi Churchill zal bin nenkort een operatie moeten on dergaan. Naar Reuter verneemt is de operatie niet van belantgrijke aard. Churchill zal ongeveer een^ maand niet in staat zijn aan het openbare leven deel te nemen. De Chinese sjtaatsraad heeft het voorstel van de politieke volksraad voor heropening van de onderhandelingen met de com munisten van de hand gewezen, omdat dé voorstellen „te vaag" waren. De staatsraad zal een tegen-voorstel uitkerken. Volgens het Sovjet-Russisch nieuwsbureau Tais zijn op twee massa-bijeenkomsten van de com munistische en van de socialisti sche partij in Hongarije Donderdag reoluties aangenomen, waarin ge vraagd wordt om nieuwe parle- ments verkiezingen, nationalisatie van de -banken en prijsverlaging. Nikola Petkov, de leider der oppositionele Bulgaarse (boeren partij, is gisteren gearresteerd, be schuldigd van het voorbereiden van een poging om met geiweld van wapenen aan de macht te komen. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Een roeiboot is op het Twen- the-kanaal omgeslagen, toen 7 arbeiders daarmede wilden over steken. Twee bouwvakarbeiders uit Hengelo, de 68-jarige H. Kok en de 46-jarige G. van Gelmers, kwamen daarbij om het leven. LICHTTE ZIJN HOSPITA OÏ\ Enkele weken geleden nam do familie W te Nijverdal eer, kost ganger in huis, die zijn bi :od ver diende met het letterschilderen op de étalageruiten te Nijverdal en omgeving. De man verdiende flink en daar hij elke avond zijn hospita het verschuldigde bedrag overhandigde en enkele mooie verhalen wist op te dissen, genoot hij spoedig het vertrouwen van het gehele gezin. Toen de vrouw des huizes ver hinderd was naar het distributie kantoor te gaan om dê bonnen voor de komende periode te haleu, bood de kostganger zijn diensten aan en zo werden hem de 12 stamkaarten overhandigd. Daar hij netjes voor de dag wilde ko men, trok hij een costuum aan van een zoon des huizes en ging per fiets naar het distributiekan toor. Daar werden hem de be scheiden overhandigd maar in- plaats van weer naar het huis van z(jn hospita terug te keren sloeg de schilder een andere weg in. DODELIJK ONGEVAL TE AMSTERDAM. Vrijdagnacht om half twee stond de 39-jarige musicus H. Smit uit de Mercatorstraat te Amsterdam zijn fiets op te pom pen voor een huis in de Korte Leidsedwarsstraat, toen een per sonenauto uit de Leidsekruisstraat hem aanreed. De man werd met een ernstige hoofdwonde naar het W. G. overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. In de auto bevonden zich twee personen, van wie een, F. v. B„ die een rijbewijs bezat, zich in kennelijke staat van dronken schap bevond (hij had 15 borrels gedronken) en de ander, C. N., niet beneveld was, doch geen pa pieren had voor het besturen van een auto. De wagen, die na de aanrijding tegen het huis opreed, werd evenals de gevel beschadigd, De twee automobilisten zijn in gesloten. VAN OPZETTELIJKE BRAND STICHTING NIETS GEBLEKEN Tijdens het onderzoek naar de oorzaak van de brand die enige dagen gelede^ uitbrak in de dan cing „Huize Astoria" te Gronin gen, traden versohillende bijzon derheden naar voren, die het noodzakelijk maakten, dat de exploitant van de zaak, de heer H. de J. enige tijd op het politie bureau vertoefde. Deze bijzon derheden zijn na ingesteld onder zoek gebleken allemaal toevallig heden te zijn, zodat de heer De J. weer in vrijheid is gesteld. Van een opzettelijke brandstichting is niets gebleken Omtrent de oor zaak van de brand valt niets te zeggen, daar het vuur te hevig is geweest en het gebouw volledig is verbrand. i VILLA EN LANDBOUWERS HUIS AFGEBRAND. Te Gorssel is de villa ,J>e Ber ken", bewoond door mevrouw Bennekers, na blikseminslag tot de grond toe afgebrand. Enige gedeelten van de inboedel kon ge red worden. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Te Ramele, gemeente Raalte, in door blikseminslag bet landbou wershuis van Nrjenhuis geheel afgebrand. Eten deel der boerderij inventaris verbrandde eveneens. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Tijdens een hevig onweer, dat zich bóven Dijkerhoek nabij Hot ten ontlaste, werd de boerderij van de weduwe G. H. Mees ter- berends door de bliksem getrof fen. De boerderij brandde bijna geheel af. Door het kordate op treden van enige militairen kon van de inboedel nog een deel wor den gered. De bond, die onder de schoor steen lag, werd door de bliksem gedood. In Brachterveld nabij Hardenberg werd eveneens een boerderij door de bliksem getrof fen. Ook deze brandde geheel uit. De inboedel, waaronder enige kostbare landbouwmachines, ging in de vlammen verloren 3-JARIG JONGETJE VERDRONKEN. Donderdagmiddag is het 3-jarig zoontje van de familie Lamark uit de Const. Huygenslaan te Bus- sum in een sloot langs de EYede- rik van Eedenweg verdronken. Tegen half zes wandelden twee jongens langs deze sloot en zagen iets in het water liggen. Aanvan kelijk verkeerden zij in de veron derstelling, dat het een pop was. Tot hun schrik ontdekten zij even wel dat een jongetje in het water lag en onmiddellijk gingen zij hulp halen, waarop de bakkers knecht J. H. zich te water begaf en het kind eruit haalde. Dokter Baggerman paste nog kunstma tige ademhaling toe, hetgeen ech ter niet meer mocht baten. TELEGRAM INZAKE OPHEF FING SiÜG ARENINDU STRIB. De Ned. Kath. Bond van Siga renwinkeliers heeft een telegram gestuurd aan de Minister van Economische Zaken, waarin deze bond zegt, kennis genomen te hebben van het feit, dat de over heid overweegt de distributie van sigaren op te heffen. Genoemde bond vreest, dat hier door de noodzakelijke sanering van deze branche in gevaar dreigt te komen, en dringt er bij de Mi nister op aan te willen voorkomen dat de momenteel niet ingescha kelde tabak- en vergunninghou ders door deze maatregel wees- bij de distributie van tabaksarti kelen worden ingeschakeld. TWEE DODEN BIJ AUTO ONGELUK. Een Haagse taxi is Donderdag avond laat op de Overschieseweg tussen Overschie en Schiedam, komende uit de residentie, te wa ter gereden. De chauffeur wiet zich te redden, maar de -beide in zittenden, een Noorse zeeman en en onbekende jonge vrouw, kwa men om het leven. Het ongeluk gebeurde tegen half twaalf. De chauffeur M. Molier, uit Den Haag, die ter plaatse niet goed georiënteerd schijnt te zijn geweest, werd zoals hij verklaarde verblind door een tegenligger. De Ringvaart maakt ter plaatse van de vroegere Tol, in de buurt van de Ketelse brug, een vrij sdherpe bocht Doordat de chauffeur verblind raakte, zag hrj de kromming niet en reed rechtuit het water in. De taxi verdween geheel in de diepte. Do chauffeur zelf zag nog kans boven op de wagen te klauteren, maar zijn pogingen om de heide passa giers te bevrijden bleven vruchte loos. Toen de Roterdamse brand weer, in samenwerking met de Qverschiese, de mensen eindelijk had 'bevrijd, bleken de levens geesten reeds geweken te zfln. Eten der inzittenden was de 17- jarige Noorse zeeman Baken Hal- varsten uit Heistad. Het meisje had geen papieren bij zich, maar was vermoedelijk woonachtig in Den Haag. Georges Bidilut, Frans Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft de Griekse regering om bij zonderheden over samenwerking van FYansen niet de Griekse gueriilastrijders in Noord-Grieken land verzocht, opdat er „toerei kende maatregelen" konden wor den genomen, aldus deelt het Griekse persbureau mede. Het bureau voégt hieraan toe, dat de internationale brigade, die volgens eerdere berichten in Zuid-Frankrijk zou worden ge vormd, naar Milaan is overge bracht. - Het Hongaarse nieuwsbureau heeft gemeld, dat een parlemen taire zuiveringscommissie op het bureau van de voormalige voor zitter van de Hongaarse nationale vergadering, Vargas, die inmid dels, volgens eerdere berichten, uit Hongarije vertrokken is, docu menten heeft gevonden, waardoor verschillende Hongaarse politici en gezanten in het buitenland ernstig gecompromitteerd zouden worden. Het dorp, waar ik woon, ligt aan de hoofdweg van Tel-Aviv naar Haifa. Wanneer een nieuwe golf van emigranten aanspoelt, merken wij het al gauw aan de „strandvondsten" n.l. de ven ters! Bij iedereen koop ik iets en ik krijg dan het een en ander te horen Ze" venten allen zo onge veer met dezelfde koopwaar, een pakje zonder zorgvuldigheid an fantasie samengesteld.: lint en elastiek, knopen en naalden, toi letzeep, haarspelden. Zij zijn bijna allemaal mannen van middelbare leeftijd, niet meer in staat de landbouw nog te leren; mensen, wier vroeger beroep ofwel over bodig is in dit land, o. overbezet. Bijna allen zijn ontwikkelde, op zijn minst belezen personen. De Jewish Agency, niet in staat hen elders onder te brengen, verschaft hun dit armzalige pakje koop waar als lening en dikwijls ge lukt het de venters zich in te wer ken in dit moeilijke bedrijf en hun schuld af te betalen. Menigeen onder hen heeft zelfs nog zoveel energie en initiatief, om een spe- ciaal-artikel mee te nemen, ver dient aldus iets meer en sparen in sommige gevallen zoveel over, dat zij na een paar jaar als echte kooplieden een klein zaakje kun nen openen of ook wel, als zij Hebreeuws goed machtig zijn ge worden, een baantje te krijgen als verkoper of boekhouder. Maar enkele vallen buiten bet schema. Daar hebt U Hatschek, een kleine man, met astbma en melancholiekebruine ogen in een muizensnoetje. Ik kan bij een ieder goed horen, waar hij of zij van-daan komt, want natuurlijk spreken de mees ten allen slachtoffers van Hit- Ier de eerste jaren Duits. Toen mijn Hatschek dan zeven jaar geleden voor het eerst bi; mij aanklopte, bracht ik hem een verkoelende drank en vroeg: „Kom je uit Moravië?" Hij glimlachte vergenoegd: „Uit Brünn, jawel. Maar hoe weet je dat? Heb je ook daar gewoond?" „Neen, ik kom uit Wenen. Wan neer ben je aangekomen?" De lezer moet zich niet verba zen over deze uitvragerij. Hier in Palestina is zoiets aan de orde van de dag en wij weten allen, hoe dat is gemeend. Wij delenon- ze ervaringen met elkaar. Thans weet Hatschek net zoveel van mij af, als ik van hem. Hier volgt zijn levensloop, zo ver ik deze in de loop der jaren uit brokstukken kon samenvoe gen. Hij is in Brünn geboren en opge groeid, huwde echter in Wenen, waar hij muziek studeerde, met een Christelijke collega. Ze «gaven beiden les in muziek en bleven in de hoofdstad, waar ze het heel goed hadden. Zijn vrouw, die veel begaafder is dan hij naar hij mij vol ijver verzekert speelde ook de tweede viool in 'n bekend kwartet. Hij vertelde mij ook van zijn zoontje, een genie. Hij was pas 10 jaar, toen Hitier naar We nen kwam, en speelde toen al beel goed piano en cello en componeer de liederen, waarvan een paar op concerten werden gezongen. In die tijd liet Hatschek zich for meel van zijn vrouw scheiden, zo als zovelen het deden, om de „ari sche" huwelijkspartner te bescher men. Daarna ving hij de moeilijke reis naar Palestina aan, dat hij „illegaal" over land 'bereikte. Hij verdient thans met venten meer dan met muzieklessen, want dit laatste wordt hier te lande slecht betaald. Voor een eerste klas or kest, dat hem een betere positie zou hebben aangeboden, is hij niet •goed genoeg, verklaarde hij in zijn oprechtheid. Hij woont nu met twee lotgenoten samen in één kamer in 't naburige plattelands stadje en verdient juist, wat hij nodig heeft. Al die jaren door heeft hij mij steeds er over gesproken, naar Oostenrijk terug te keren „als dit afgelopen zou zijn." Maar in de laatste tijd spreekt hij anders Onsentimenteel en onpolitiek, als hij is, verklaarde hij nu gedeci deerd, dat hfl niet terug zou gaan. •Hij heeft zich voor een klein aan deel laten inschrijven bij 'n maat schappij voor woningbouw der Je wish Agency. Hij zal een kamer, een woonkeuken en een douche krijgen en daarin zal hi) met zijn familie wonen. Eten tweede geval: De enige vrouw, die hier komt venten. Ze ziet er goed verzorgd uit, is van middelbare leeftijd, een Berüjnse •met grijs, krullend baar en een zeer energieke kin. Ze verkoopt behalve de gewone waar vooral kosmetische artikelen en (verdient goed. Ze is niet bepaald mededeelzaam en maakt een koe le, eerder gesloten indruk. Toch (ben ik in de loop van tijden van baar te weten «gekomen, dat zij met het rampzalige schip „Patria" arriveerde, dat in de haven van Haifa de lucht werd ingeblazen vermoedelijk door enkele wanho pige passagiers toen de opva renden naar Mauritius gedepor teerd zouden worden. Haar man, een oogarts, en haar jongere zus ter kwamen hierbij om het leven Ze had twee volwassen zoons, die beiden vermoord werden, nog vóór ze konden emigreren. De aardigste onder alle venters vind ik wel een klein, onaanzien lijk mannetje, vroeger doctor in de staatswetenschap in Oosten rijk. Tijdens een „verhoor" had de Gestapo zijn linkerbeen en alle vingers van zijn rechterhand ge broken. Dit alles was slecht ge heeld. Zijn Christelijke vrouw het hem in de steek toen Hitler kwam, en zijn enige zoon ook. Alle bloed verwanten op een veel jongere broeder na kwamen om. Deze broeder zond hij al in 1938 met een jeugdtransport naar hier mee en kwam zelf later na. Hij is altijd goed gehumeerd, enthousiast over het land en de mogelijkheden hier. Meestal vertelt hij de een of an dere anecdote als bewijs voor ztjn thesis, dat de mens goed is. On langs nam hij afscheid hg cou niet terug komen. (Unlcos Press.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2