"k DE AMERIKAANSE ECONOMISCHE POLITIEK Si BINNENLANDS NIEUWS k n 1 fj r m lfe lij e 11 crtlijnen van las |Hulp aan guerilla in Griekenland. Stakingen in Frankrijk Vredesvoorstel in China Ex-premier Nagy V. S. blokkeren crediet aan Hongarije Joego-Slavië verwerpt Amerkaans protest Het diepzee-onderzoek van de professoren Piccard en Cosyns Conferentie van Wereld- verbond Vakveren, geopend Russische kritiek op Zweeds verdedigingsplan ABD'EL KRIM De vrije dag voor musici wederom verplicht De eerste larven v.d. Coloradokever gevonden De Conferentie van New Delhi. Griekse Kabinetszitting in Wk ■r\r ,,tll h r Kj - H ei h die 1 k<-~ .Q1 iui Nu de beide Huizen van het Congres een verhoging van het in voerrecht op wol hebben goedge keurd, heeft dit in bepaalde krin gen een toenemend pessimisme doenontstaan ten aanzien van de verdere houding dei V.S. tegen over de ernstiger wordende finan ciële en economische crisis der wereld. Men wijst er op, dat de Ameiikaanse wolproductie minder dan 1/10 procent bedraagt tot het nationale inkomen. Toch is deze industrie, door de in deloop der jaren tot gewoonte geworden pro cedure, volgens welke b/v. een lid van het Congres uit het wol-gebied zijn stem uitbrengt ten gunste van beschermende rechten voor sojabonen, wanneer omgekeerd de afgevaardgde uit het gebied der sojabonen steun verleent aan de wolindustrie, voldoende invloedrijk om het gehele regeringsprogram ma voor het economische herstel der wereld door oprichting van de internationale handelsorganisatie te Genève in gevaar te brengen. Wel-ingelichte kringen hebben met ernstige ongerustheid in dit verband, gezien het uiterst gerin ge deel, dat de wolproductie heeft aan het Amerikaanse economische leven, kennis genomen van de ver klaring van de voorzitter van de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, Harold Knutson. dat het Congres bereid is onmiddellijk elk tarief, dat door het Ministerie van Buitenlandse Zaken verlaagd wordt, te verho gen, wanneer de verlaging daar van schadelijk is voor een vitale industrie. Men wijst er op, dat de landen van het Britse Gemene best tezamen jaarlijks meer dan 1,7 milliard lbs wol produceren, waarvan meer dan 80 milüoen be stemd zijn voor export. Dit vormt het belangrijkste middel voor de betaling van Amerikaanse goede ren. diensten en leningen en is aldus een uiterst belangrijke fac tor van de wereldhandel In deze bladen is het feit, dat de Austra lische wol, ondanks het bestaande tarief van 84 dollarcents, in de V.S. verkocht wordt tegen 1.09 dollar per ib bij een prijs van bin nenlandse wol van 1.20 dollar aanleiding geweest voor verzet tegen een verdere verhoging van het invoerrecht, dat men een niet rechtvaardige subsidie noemt ten koste van de bevolking van de V.S. en van de wereld ten bate van enkele invloedrijke lieden. In Amerika zijn niet alleen de ruiten, maar ook de gor dijnen van glas, al zien deze er als de fijnste zijde uit. Deze gordijnen zijn gespon nen uit glasdraden en kun nen in alle tinten worden vervaardigd en met de vroo- lijkste natroontjes worden bedrukt. Een dergelijk gordijn wordt precies als een venster ruit met water afgewas sen en zoiets ouderwets als strijken kent men niet, want glasgordijnen kreuken nooit. In Amerika worden dikwijls tafellakens uit glasweefsel vervaardigd. Komt er een vlek op zo'n laken, dan wordt het een voudig onder de waterkraan gehouden en weg is de vlek. In de Amerikaanse restaurants zijn zowel gor dijnen als portières uit glas weefsel voorschrift, omdat deze „fireproof" zijn ze kunnen niet branden. Of deze glasweefsels ook spoe dig in grote hoeveelheden naar Europa zullen komen, is eerder een kwestie van de viezen, dan van prijs, want de stoffen zijn naar verhou ding goedkoop. Volgens de „Time" heeft het Congres klaarblijkelijk de econo mische oorlog verklaard, men ziet in de terugkeer van de Ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Will Clayton, een aanwijzing, dat de regering vreest, dat het gehele wereldprogramma ernstig in gevaar wordt gebracht door 'n economische isolationistisch Con gres, dat zich niet stoort aan een terugslag op het economische le ven der wereld. Men vreest, dat ook ten aanzien van nieuwe bui tenlandse leningen en het herstel van de buitenlandse scheepvaart het Congres een dergelijke hou ding zal gaan aannemen, en dat een ernstige crisis zal moeten ontstaan, alvorens het tot het Congres doordringt, dat de wereld een economische eenheid vormt. Te Parijs hebben Zondag 2000 arbeiders in de petroleum industrie het werk neergelegd. Zij wensen meer loon. Gedurende de afgelopen week hebben zich bij deze industrie reeds kleinere sta kingen voorgedgaan. Een andere staking, die van de bakkerijbedienden, was aanleiding tot lange rijen voor de bakkers winkels en veel gemopper van de klanten. Slechts de helft van de bakkerswinkels' in Parijs was ge opend. Het broodrantsoen is van 250 tot 150 gram per dag verlaagd en de restaurants krijgen nog slechts de helft van hun toewijzing. De bakkersbedienden hebben zich voorgenomen, voor 48 uur te staken, te beginnen met Maan dag. Een delegatie van arbeiders uit de Renault-fabrieken, waar al een week lang een slow-down staking gaande is, heeft Maandag vergaderd met functionarissen van het bedrijf. In het Noorden van Frankrijk begonnen de bankbedienden weer onrustig te worden. Te Lille en andere plaatsen werd voor de banken door stakers gepost. De Politieke Volksraad, het hoogste vertegenwoordigende li chaam van het Chinese volk, heeft een voorstel om de vredesonder handelingen met de Chinese com munisten te hervatten, aanvaard. Er wordt bij de Regering op aan gedrongen ernstige pogingen in het werk te stellen het probleem met politieke middelen op te lossen. De Raad heeft de communisten verzocht onmiddellijk afgevaardig den naar Nanking te zenden, op dat de vredesonderhandelingen kunnen worden hervat en er tevens bij hen op aangedrongen hun vroegere voorwaarden voor de hervatting te laten varen. een onderhoud van een uur gehad met Mahatma Gandhi, die daartie speciaal ontboden was. In het officieel communiqué over de gehouden conferentie van Lord Mountbatten en de Voor- Indische leiders wordt gezegd, dat de leiders „een volledige uiteen zetting gegeven is van de bespre kingen in Voor-Indië en in En geland, die gevoerd hebben tot de formulering der Britse voorstel len, en van de argumentering op grond waarvan die voorstellen goedgekeurd zijn." De onderkoning zal hedenavond voor de radio spreken, waarna de Britse verklaring voor de micro foon zal worden voorgelezen. Nagy weigert terecht te staan. In een openbare redevoering heeft de Hongaarse, communisti sche leider, Rakosi, verklaard, dat hij Nagy heeft opgeheld en hem heeft gewaagd terug te keren en voor een rechtbank te verschij nen. Nagy weigerde echter. Nagy's zoontje in Zwitserland. Ex-premier Nagy's 5-jarig zoon tje, Laszlo, is Maandag uit Hon garije te Buchs (Zwitserland) aan gekomen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat het aan Hongarije toegestane crediet voor de aan koop van surplus goederen „han gende de opheldering van de in dat land ontstane toestand" is geblokkeerd. Het departement gaf te kennen dat van dit crediet dat 30.000.000 dollar bedroeg, nog niet de helft is opgenomen. Het blokkeren van dit crediet wordt te Washington opgevat als de eerste zet der Amerikaanse regering tegen het nieuwe Hon gaarse bewind. De voornaamste woordvoerder van de Amerikaanse Minster van Buitenlandse Zaken, Modermott, verklaarde, dat de toestand in Hongarije de voortdurende aan dacht geniet, doch hij weigerde te zeggen, of verdere stappen te verwachten zijn, zoals ten aan zien van het aanvullende crediet van 7.000.00 dollar, dat Honga rije van de export-importbank heeft verkregen voor de aankoop van Amerikaanse katoen. Tevens kon Modermott niet be vestigen of de Hongaarse ex-pre mier, Nagy, naar de V. S. zal komen. In de grote Regeringsopslag plaats voor rubber te Mitcham in Zuid-Londen is Maandagavond een brand uitgebroken, die wel dra zulke afmetingen aannemen, dat hij met meer dan 30 brand weerwagens ternauwernod kon worden bedwongen. Duizenden tonnen mbberafval stonden in brand en een dikke zwarte rookwolk steeg 0p, die zelfs op 15 km afstand, in het centrum van Londen, de zon ver duisterde. Meer dan 400 brandweerlieden namen aan het blussingswerk deel. Naar schatting bevindt er zich 10.000 ton rubber in de op slagplaats en men rekent er op, dat de brand niet binnen de week zal kunnen worden geblust. SMOKKELAARSBENDE GEARRESTEERD. Het is de opsporingsdienst voor de prijzen en de Koninklijke mare- chaussée te Leeuwarden gelukt een smokkelaarsbende van 7 man te arresteren, van wie naderhand 3 op vrije voeten werden gesteld. 900 kg uit België gesmokkeld kauwgom ter waarde van 30.000, een vrachtauto en een personen wagen werden bovendien in beslag genomen. De politie heeft het vermoeden, dat een grote bende met vertakkingen in andere delen van het land en in België hier achter staat. h ;'-1 Volgens de Atheense corre spondent van de conservatieve Daily Telegraph" verenigen corn- munistische anarchisten en inter- nationale avonturiers uit Frank- riik Belgie, Spanje en Portugal Zich in de Joe go-Slavische haven Spalati tot een internationale bri- gade om hulp te verlenen aan de guerilla in Griekenland. In officiële kringen in Gneken- land is men niet zoozeer bevreesd dat zij zich in Griekenland bij de opstandelingen zullen voegen dan wel, dat Slaven, hoofdzakelijk Ai- Ibaniërs, Joego-Slaven of Bulga ren onder de dekmantel van de brigade de rijen der guerillastrij- ders zullen komen versterken. Volgens berichten, die de Griek se generale staf in handen zou hebben, is de werving voor deze brigade door een Franse commu nist in Zuid-Frankrijk georgam- Seerd Volgens berichten uit Ameri kaanse bron te Athene is in Zu - Italië het werven v°or deze inter nationale brigade reeds enige we ken aan de gang. Joego-Slavië heeft het Ameri kaanse protest tegen het wegha len van „belangrijk en waarde vol" Italiaans bezit uit de Joego slavische bezettingszone in Triest verworpen, aldus heeft het Ame rikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Naar Prof. Cosyns tijdens een persconferentie mededeelde zullen aan het diepzeeonderzoek, dat deze zomer in de Golf van Gui nea plaats zal hebben, drie Belgi sche en twee Franse biologen deelnemen. De geleerden zullen om de diepzee-fauna bestuderen en trachten deze te fotograferen. Tevens hopen de onderzoekers stalen van deze fauna mee te nemen. Prof. Cosyns is de overtuiging toegedaan op een diepte van 4000 meter vissen aan te treffen. Hij wees er op, dat zodra het licht niet meer tot de waterlagen door dringt, de vorming van bladgroen niet meer mogelijk 'is. De voor de dieren noodzakelijke eiwitstof moet dus van elders komen. Vol gens de heer Cosyns zou deze ge leverd worden door afval en door lijken, die naar de bodem van de zee zinken. De dieren, die hiervan leven, zouden zeer talrijk zijn. De heer Cosyns deelde tenslotte nog mede, dat vissen op dei gelijke grote diepten, niet meer over een zwemblaas beschikken kunnen en dat het belangwekkend zijn zal na te gaan op welke wijze deze dieren zich voortbewegen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 32-jarige Amsterdammer S. Oosthoorn, die de zwemkunst niet geheel mach tig was, in de Markervaart onder de gemeente Akerslot bp het zwemmen verdronken. Maandag is het stoffelijk overschot naar de woonplaats overgeibraoht. OVERVAL OP BAKKERIJ. Zaterdagnacht hebben drie ge maskerde personen, die gewapend waren met een revolver, een overval gepleegd op een bakkerij te Delft. Zij bedreigden de bak kersknecht met een vuurwapen, Toen deze luidkeels begon te schreeuwen, maakten de indrin gers geen gebruik van hun wa pen, doch zij sloegen de knecht met een stuik hout op het hoofd Zonder iets te hebben kunnen meenemen, sloeg het drietal op de vlucht. Zij werden echter opge merkt door een dame die een nachtwaker waarschuwde en hem een vrij nauwkeurig signalement gaf. Deze op zijn beurt alarmeer de politie, met het gevolg, dat reeds korte tijd later het drietal nabij de machinefabriek Reineveld kon worden gearresteerd. BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN Bij het -zwemmen in de Kra- lingse plas is de 29-jarige schoen maker A. Olders uit de Jericho- laan te Rotterdam Zondagavond omstreeks kwart over zes ver dronken. De 38-jarige drogist Otto de Vaal uit de Lusthofstraat te Rotterdam, dook naar het slachtoffer en bracht het boven, doch de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Een tweede verdrinkingsgeval deed zich voor in de Waalhaven. Daar werd de 26-jarige Cornells Honders uit de Bootmansstraat te Rotterdam Zondagmiddag tijdens het zwemmen vermist. Het dreg gen had geen resultaat Maandag is te Praag de confe rentie van het Wereldverbond van Vakverenigingen geopend met een bijeenkomst van het presidium. De voorzitter van de bond, Dea- kin, en de algemeen secretaris van de Tsjecho-Slowaakse Vak verenigingsraad, Erban, spraken een rede uit. De bijeenkomst werd verder bij gewoond door de vise-voorzitters Rosenblum (U.S.A.), Jouhaux (Frankrijk), Toledano (Mexico), Tsjoe (China), Kupers (Neder land de secretaris-generaal Louis Saillant en zijn plaatsver vangers Falin (U.S.S.R.), Gerner en Cope (U.S.A.) en Schevenels (België). Koezniekof (U.S.S.R.en Dl Vittorio (Italië) werden Maandag nog verwacht. Het communistische Sowjetblad „Prawda" heeft het verdedigings plan van de Zweedse opperbevel hebber, Generaal Jung, waarbij de Zweedse strijdkrachten zouden worden gemoderniseerd en op de sterkte van 1942 worden gebracht, becritiseerd. De „Prawda" schrijft, dat Zwe den een nieuw en gevaarlijk spel gaat spelen door tot oorlog op te hitsen en zijn buitenlandse poli tiek te baseren op principes, die openlijk vijandig zijn jegens de Sowjet-Unie., BIDAULT PROTESTEERT BIJ EGYPTISCHE GEZANT. De Franse ambassadeur in Egypte heeft aan de Egyptische Eerste Minister zijn verwondering te kennen gegeven over de ver klaringen in het openbaar van Abd' el Krim na diens aankomst te Caïro. Hij herinnerde er aan, dat Abd' el Krim had beloofd zich van politieke activiteit te onthou den. Krim is met een auto van het Koninklijk paleis naar een paleis op 30 km afstand van Cairo ge bracht, waar een vleugel te zijner beschikking is gesteld. In hetzelf de paleis heeft ook de Grootmoefti van Jeruzalem verblijf gehouden gedurende de eerst weken na zijn ontvluchting. De N.O.M. (Ned. Organisatie van Musici en Artisten) meldt ons, dat het besluit van Maart 1942, waarbij als verplichte vrije dag voor musici de Maandag werd aangewezen, na de bevrijding is geschorst. Sinds 28 Februari is dit besluit echter wederom in werking ge treden. Van de zijde der arbeids- j inspectie heeft men tijdelijk een soepele houding bij- de controle aangenomen, omdat men begrijpt, dat het bedrijfsleven zich weder om aan deze maatregel moest aan passen. Het is echter te verwachten, dat thans een scherpe controle zal worden uitgeoefend op over tredingen. Ondernemers, die zeer ernstig bezwaar tegen de verplichte vrije dag op Maandag hebben, kunnen zich tot de Directeur-Generaal van de Arbeid, Nieuwe Uitleg te Den Haag, wenden, met het ver zoek voor hun bedrijf een andere dag te bepalen. Nu de eerste larven van de ke ver gevonden zijn, is het de juiste tijd om het aardappelgewas te bespuiten met vergif opdat deze jonge larven, welke in korten tijd het loof kunnen afvreten, worden gedood. Wacht nu niet langer totdat het U wordt aangezegd om te spui ten, doch laat Uw gewas ten spoedigste behandelen met kg Calcium arsenaat op 100 liter wa ter. Denk er om en zie daar vooral op toe, dat er voldoende sproeistof op Uw gewas komtj Bij een zorgvuldige toepassing en voldoende watergeruik (800 liter per ha), kunt U van succes ver- k-erd zijn. De jonge larven worden het gemakkelijkst gedood; dus spuit zelf of laat zo spoedig mogelijk dit werk door een ander verrich ten, doch zorg er voor dat het goed gebeurt Plantenziektékundige Dienst voor Zeeuws-Vlaanderen. GEWEST. ARBEIDSBUREAU. Op 24 Mei 1947 stonden inge schreven 697 (23) personen, waar van er 447 in de D.U.W waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 24 Mei 1947 werden 783 (7) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 3611 (329). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden oa.: Gandhi bij Mountbatten. Na de verdaging van de con- ferentie met de Voor-Indische lei- ders heeft Lord Mountbatten nog Het Griekse Kabinet is opnieuw bijeengekomen om de vorderingen te bestuderen van de operaties tegen de guerrillastrijders, nu „de openlijke agressie der Noordelijke buurstaten weer begonnen is' al dus meldt het officiële Atheense nieuwsbureau. Blijkens persberichten zijn thans grote massa's communistische vrijwilligers aan de Joegoslavi sche grens geconstateerd. De Griekse kranten merken op, dat slechts het stationeren van Engels-Amerikaanse troepen langs de Griekse Noordgrens de ver sterking van de guerilla's met (buitenlandse vrijwilligers kan ver hinderen. De Franse Minister van Buiten landse Zaken, Bidault, heeft gis teravond een scherp protest ge zonden aan de Egyptische Gezant te Parijs, Sarroat Bey, tegen, wat Bidault noemde, de „medeplich tigheid" van de Egyptische Rege ring bij de ontsnapping van Abd' el Krim. Naar de correspondent van Reu ter uit goede bron verneemt, heeft de Franse Minister aan de Egyptische Gezant medegedeeld, dat de Franse Regering in het bezit is van bewijsmateriaal voor de medeplichtigheid van de Egyp tische Regering. Het standpunt van de Egyptische Regering is dat zij slechts de wijkplaats heeft verschaft aan een politieke vluch teling op diens verzoek. Men vreest in Franse kringen, dat de ontsnapping van Abd'el Krim zal leiden tot een sterke ontwikkeling van anti-Franse na tionalistische bewegingen door- geheel Nord-Afrika van Tunis tot Marokko. 200 MILLIOEN K.G. GROENTE NAAR DUITSLAND. Het dubbele kwantum van verleden jaart. Gistermiddag werd op de Lan- gendijker Groente-centrale mede gedeeld, dat bet Centraal Bureau voor de Veilingen een overeen komst heeft afgesloten met de bezettingsautoriteiten in Buur land voor de levering van 200 rrrllioen kg groente, waarvan de helft zomer- en de helft winter- groente. De prijs zal op dezelfde basis rusten als verleden jaar, n.l. 40 tot 70 van de minimum prijzen. Walcheren: Bouwvakarbeiders, zetter, drukkers, leerling-zager, kistenmaker, arbeiders confectie fabriek, slijper, loodgieters, bank werker, revolver-draaier, electri- ciëns, smeden, zandvormers, hulp lasser, naaimachine-mont., auto monteurs, leerling-monteurs, fa brieksarbeiders, winkelbedienden, magazijnbedienden, mach.-stoker, landarbeiders, kantoorbedienden, cantinebaas, chauffeur, kraan machinist, huisknecht, bewakers, ongeschoolde arbeiders, wasserij arbeidsters, naaisters, arbeidsters metaalfabriek, arbeidsters sier kunstatelier, winkeljuffrouwen, kantoorbediende, typistes, kraam verzorgster, gedipl. verpleegsters, huishoudelijk personeel, kokkin, buffetjuffrouwen. Tholen: Bouwvakarbeiders, kleermaker, auto-monteur, bak kersknechts, landarbeiders, schip persknecht, huishoudelijk perso neel. Zeeuws-Vlaanderen: Bouw vakarbeiders, meubelmakers, leer ling-kapper, leerling-schoenma ker. schoenmakers, electriciëns, stoffeerders, auto-monteurs, lood gieters, smid, machinist, textiel arbeiders, landarbeiders, loop jongen, kantoorpersoneel, onge schoolde arbeiders, kapster, naai ster, textielarbeidsters, vertegen woordigster, verkoopster, kamer meisjes, telefoniste, kantoorbe diende, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg, of haar Bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik- zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2