Een beetje Zeeuwsch-Vlaamsche Historie Terneuzen gaat woningen bouwen r v.. Voor de Zondag J UIT DE PROVINCIE Kerkdiensten Middeleeuws Distributienienws Dammen De slotacte van „Deelen5i Iets uit de geschiedenis van het aloude ST. ANNA TER MUIDEN Familiegroeten voor de West i i Wat de Radio brengt 30. Js wees er nog op, dat door het ne men van maatregelen in het bui tenland, deskundige importeurs beneden 200 ton met wie zeer vele jaren tot tevredenheid zaken werden gedaian, zonder meer wor den uitgesloten. De heer Govaert voelde dit als een onrechtmatige daad tegen de exporteurs gericht en als een geweld aandoen van het leggen van individueel con tact. Spn. vroeg tenslotte, of net waarheid bevat, dat op dit ogenblik reeds zeer grote zaken zijn afgesloten, vooruit lopende op de definitieve regeling, waarna hij voor stelde, de Overheid te advise ren het oorspronkelijke plan to'. vrije export te aanvaar den en indien dit door de Overheid niet zou worden ge accepteerd, te adviseren tot het doen van stappen, opdat geen Importeurs, die vóór de oorlog regelmatig hebben ge importeerd, worden uitgeslo ten en dit als voorwaarde te stellen bij het eventueel aan vaarden van het tweede plan Na enige discussie werd dit voorstel in stemming ge bracht en met algemene stemmen aangenomen, EEN BELGISCHE STEM Vervolgens werd de ontwerp regeling per hoofdstuk besproken en hiermede ging men ook na de lunch verder. Bij deze besprekin gen werd o.m. nog het woord ge voerd door een Belgisch impor teur. die verklaarde, dat men zich in België met overgrote meerder heid-uitsprak voor vrije import. Men wilde hiermede zijn mis noegen te kennen geven daar de Belgische delegatie welke aan de besprekingen deelnam, ver klaard had, dat men van Neder landse zijde niet bereid was tot vrije export. Deze spreker sprak de hoop uit, dat men ook in Ne derland toenadering zal tonen. Nadat de vergadering zich nog had uitgesproken voor een her roeping van het toegekende recht, dat Landkooplieden op eigen naam kunnen kopen en aan het adres van de heer Van Rees Vel- linga door een der sprekers enige minder vriendelijke woorden wa ren geriöht, werd de bijeenkomst door "de Voorzitter gesloten. Eén der oudste „steden" van ons gewest is St. Anna ter Mui den. De naam stad zal degenen, die dit kleine plaatsje, gelegen in de uiterste Westhoek van ons gewest kennen, wel wat overdre ven in de oren klinken, maar eeuwen geleden kende men aan het begrip „stad" een andere be tekenis toe, dan wij tegenwoor dig doen en we moeten St. Anna ter Muiden werkeljjk onder de oude Vlaamse steden rangschik ken. Het is zelfs jarenlang een geduchte concurrent geweest van het later zoveel machtiger ge worden Sluis, omdat het op een voor den zeehandel allergunstigst gelegen plaats lag. De oorspronkelijke naam was Mude en dit Mude werd reeds in Maart van het jaar 1241 door Tho mas en Johanna van Vlaandeien tot stad verheven. Ongetwijfeld bad het tevoren reeds als dorp bestaan, zodat vrijwel vaststaat, dat het in de 12e eeuw gesticht is. Het ontleende zijn oorspronke lijke naam aan de Mude,-een wa ter, dat de monding der Sincfala het Zwin vormde. Van het oude Mude naar het tegenwoor dige St. Anna ter Muiden'is slechts één stap, als men de be tekenis van deze laatste naam kent. In de tijden vóór de Kerkher vorming was niets gewoner, dan het doen van bedevaarten. Ook het oude Mude was zulk een bede vaartplaats en St. Anna werd et- bijzonder vereerd. Ter bedevaart gaan naar St. Anna, was gaan naar Mude, en eo heeft de H. Anna in de loop der eeuwen Mude en St. Anna tot woorden van dezelfde betekenis gemaakt en tenslotte de naam St. Anna ter Muiden doen ontstaan. Zoals zxnvele oude stadjes, heeft ook Mude menigmaal den oorlog binnen zijn poorten of in zijn omgeving gezien. Eén voor beeld daarvan willen wij U geven. Het jaar 1436 was voor Vlaanderen een woelig en onveilig jaar. De Engelsen verwekten hier alom schrik en angst. Gedurende de zomer van dat jaar kruisten zij met enige schepen langs onze kusten en op de 10de Augustus landden zij in de omgeving van Groede, welke plaats zij verwoest ten. Van daar trokken zij naar Gasternesse, Schoondijke, Kad- zand en Wulpen en plunderden, verbrandden en vermoordden al les, wat zij vonden. Angst en ontzetting verspreidden zich door het ganse land. Echter ook de zucht naar zelfverdediging en wrok kwam boven en zoo zien we de Vrijlaten van Eecloo, Aarden- burg, Maldeghem, Heille, St. Lau rens, Adeghem, Sluis en Oostburg zich verzamelen bij Mude, om daar de vijand op te vangen, als hij het mocht wagen, vanuit Kad- zand in de monding van het Zwin een landing te beproeven. Ook was men van plan zelf naar Kad- zand over te steken, om daar de vloot der Engelsen aan te val len en te vernietigen. Dit plan mislukte echter, omdat de aan voerder der Sluizenaren, een zekere Guido de Visch, lafhartig de vlucht jmm en aldus de hele onderneming deed mislukken. Toch had men bereikt, dat de En gelsen niet hij Mude zijn ge land en dus zijn stad en omgeving er deze keer zonder schade af gekomen. Ook het feit, dat Mude eens zijn eigen munten heeft geslagen, pleit voor zijn belangrijkheid. U zult het wel een beetje vreemd vinden, dat een stadje als Mude een eigen munt heeft gehad, terwijl ons ge hele, land nu nog slechts één zoo'n instelling heeft. Het is hier mede echter preeies zoo gegaan, als met de rechtspraak. Vroeger had elke stad een eigen rechtbank, maar langzamerhand zijn al deze stedelijke' rechten vervallen en veelal overgegaan op de Provin ciën en nog later weer landelijk geregeld geworden. Het munten te Mude valt dan ook juist in het tijdperk, waarin het stadje zijn grootste bloei bereikte. Er zijn munteh gevonden met het op schrift MUE (Mude) en verder versierd met het toenmalige stadswapen. Het thans zoo ver- getene en onaanzienlijke St. Anna ter Muiden heeft dus eens zijn eigen munten de wereld zien in gaan en een rol van betekenis gespeeld in het rijke Vlaanderen. enige waar aanmerking op was te maken, was het vlugge spreken in het eerste» bedrijf. Overigens werd dit ziware stuk op zeer ver dienstelijke wijze voor het voet licht gebraöht. Met een behoor lijke regie zal de club bovendien nog aan waarde winnen. Uit de aan het slot gegeVen kluchten bleek, dat zich ook hu moristen onder de spelers bevin den. De spreker had wel de in druk, dat de aanwezigen een goe de avond hadden gehad en wenste Sluiskil bij 'n eerstvolgend tegen bezoek een volle zaal. Hoe ver de Nederlander ook van zijn vaderland verwijderd moge zijn, d'e hand tussen hem jen het moederland blijft bestaan. Radio Nederland-Wereldomroep, station PCJ, wil deze band hel pen verstevigen. Iedere Maandagavond kunnen de Nederlanders in West-Indië, de stemmen Van hun familieleden horen. Zaterdagsmiddags stelt de Wereldomroep een kleine groep familieleden van Nederlanders in de West in de gelegenheid een korte groet, van één minuut, uit platen wordt vastgelegd. Deze opnamen worden dan in het daar op volgende Maandagnachtpro- ramma van PCJ uitgezonden. Nederlanders die voor het uit spreken van een groet in aanmer king wensen te komen, kunnen zich daartoe schriftelijk melden bij Radio Nederland-Wereldom roep, afd. Groetendienst, Heuvel laan 18, Hilversum. Na ontvangst van een uitnodi ging kan men zijn familieleden in de West tijdig op de hoogte stel len van tijd en golflengte, waarop zij via PCJ de uitzending kunnen beluisteren. te spreken, welke op gramofoon- 1 sel voorziening. DE COLORADOKEVER. „Doeltreffende bestrijding van de coloradokever is niet alleen een landbouw, doch ook een lands belang". Over dit onderwerp zal Dr. C. J. Briejer, hoofd van de Plantervziektenkundige Dienst, Maandag 2 Juni a.s een radio voordracht houden van 19.45 uur tot 20.00 uur over de zender Hil versum I, in de ruibriek ten be hoeve van de Landbouw, verzorgd in samenwerking met de a deling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed- R A ADSVERG ADERING Er is een oude vraag die altijd weer nieuw is. de vraag naar de Komst van het Konink- rijk van God. De Bijbel spreekt van de verwachting van een nieuwe hemel en een nieuwe aar de waarop gerechtigheid woont en waar alle tranen zullen worden afgewischt. In het aangezicht van de gruwelijke ellende en het hittere lijden dat deze wereld te zien geeft komt telkens weer de vraag: Wanneer zal dit beloofde Rijk aanbreken? wij naar het Rijk verlan- Het Rlik Sen' niet omdat het Gods ncl '1 Rijk is maar alleen om uit onze ellende verlost te worden wordt ons gezegd: Gij zult begeren de Dag van Christus te zien maar gij zult die niet zien. De ware Profeet zullen wij dan niet volgen maar wel de valse profeten die verlossing uit ellende beloven en de komst van een aardsenheilstaat aankondigen. LS wij menen de komst van dit A Rijk te kunnen voorspellen roept de Bijbel ons tot de orde en zegt dat het Rijk niet komt met uiterlijk gelaat, d.w.z. dat het met vooruit te berekenen is. En ais STRO BOVEN VASTGESTELDE PRIJZEN GEKOCHT. Door ambtenaren van de prijs- beheersing is proces-verbaal op gemaakt tegen commissionnairs, die in Zeeland graanstro opkoch ten vèr boven de vastgestelde prijzen. Tevens werd proces-ver baal opgemaakt tegen 34 leveran ciers van graanstro. Het gaat om 4 millioen kg, die de commission nairs kochten voor 28 tot 35 per 1000 kg, inplaats van de vast gestelde prijs van 21. Zij ver kochten het stro aan een dertig tal afnemers in Holland. In totaal hebben deze commis sionnairs 33.000 te veel betaald en op het door hen verkochte stro een bedrag van 31 500 te veel ontvangen. DE „OOSTERSCHELDE" WEER IN DE VAART. Na gereviseerd te zijn door de Maatschappij „De Schelde" is de provinciale boot ,Oosterscnel(le weer tussen Zierikzee en Katse veer in dienst gesteld. De „K? n.ngin Emma" zal thans door „De Schelde" worden opgeknapt. Zaterdag 31 Mei 1941. Ned, Herv. Kerk Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 1 Juni 1947. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings, Jeugddienst; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, bed. H. Doop. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2 30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed H. Doop. Hontënisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff.-- Philippine: 2.30 u. Ds. J. van dei SlSskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. T Terneuzen: 10 u. Dr. L. J-Oaze- mier; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Doop. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Doopsgezinde Gémeénte. Aardenhurg: 10 u. Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J Couvée. Hoek (in de Chr. School) 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. 9.30 en 2.30 u. Ds. Kok yOORDAT wij waarachtig kun- nen vragen naar de komst van het Rijk moeten wij eerst ontmoet hebben het woord van Jezus: Het Koninkrijk Gods is binnen ulieden. (Lükas 17 21). Als we niet tot ons zeiven komen als de verloren zoon en tot de Vader gaan, dan kunnen wij nog zoveel geestelijke belangstelling hébben en stad en land afreizen om een antwoord te vinden op onze vragen aangaande het Rijk en het zal ons niets haten Want ondanks of misschien door onze belangstelling en door ons jagen en zoeken trachten we de enige plaats te ontvluchten waar de be slissine vallen moet, n.l. in on slissing zeiven. n INKSTEREN heeft ons weder- I om gezegd dat Christus ge komen is tot het Zijne. Hebben wii Hem aangenomen? Dan weten wij van het Rijk. Dan ook weten wii dat Hij die de Heer der wereld is eenmaal uit Zijn verborgenheid te voorschijn zal komen. Wan neer' We weten het met. Maai het komt omdat het reeds geko men is. „Want Uw is het Rijk en de Kracht en de Heerlijkheid, in der eeuwigheid, amen' Amelink stud TERNEUZEN. N.V.V.-bijeenkomsten De afd. Ternèuzen van de Alg Ned. Metaalbewerkersbond orga Zaamslag Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O. Hoek: 9 en 5 u. stud van De Bilt. Terneuzen: 10.30 en. 3 Amelink, van De Bilt. Schoondijke (in de Bunker): o u Ds. J. F. Sollie, van Zuitespui Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H- Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u, H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.U Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen- komst; 8 u. afscheid kdt. C. Nieuwland. Tolheffing op de Schipbrug te Doesburg. De A.N.W.B. deelt ons mede, ,de Schipbrug te Doesburg is momenteel in ons land de enige grote brug met tolheffing. Het wegverkeer, dat van deze brug gebruikt maakt, wordt hiet- dooi met een jaarlijks bedrag van ƒ70.000.extra belast bo ven de reeds bestaande directe en indirecte belastingen. Daarenboven wordt het opont houd op deze brug, die reeds het grootste deel van de dag voor het scheepvaart-verkeei, geopend moet zijn, hierdoor aanzienlijk vermeer derd, zo zelfs, dat het veelvuldig voorkomt, dat men al wachtende de brug-voor de tweede maal voor zich geopend ziet. De brug verkeer x. voorts in een slechte onderhoudstoestand, zodat blijkbaar een onvoldoende deel van de tolopbrengsten hieraan wordt besteed; desniettemin zijr. de tolgelden onlangs nog ver hoogd, Wel zal na het tot stand komen van een vaste oeverbm- iing ter plaatse, de tolheffing we> tot het verleden, behoren, doch dit tijdstip kan nog wel °P zich laten wachten, terwijl dan toch het veerrecht afgekocht zal moeten worden. In verband hiermede heeft de A N.W.B. zich thans met deze feiten tot de Minister van Ver keer en Waterstaat gewend en hem verzocht een zo spoedig mo gelijke opheffing van deze tol te willen bewerkstelligen. niseerde een uitstekend geslaagde feestavond in de beide bovenzalen van Hotel des Pays-Bas. Na een kort openingswoord van de districtsbestuurder De Roo uit Vlissingen sprak de 'bondssecre- taris Van Hattum een kemacn- tige propaganda-rede uit. De avond werd verder gevuld door het gezelschap Teun Klomp en z'n makker met medewerking van de accordeonnist W. Bosch. Het gebodene viel zééi in de smaak van de talrijke aanwezi gen, die een tweede optreden van dit gezelschap met spanning te gemoet zien. Een gezellig bal besloot de uiterst genoeglijke avond. Twee dagen daarna bood de Terneuzense Bestuurdersbond een filmavond aan leden en belang stellenden. Een interessant N V. V.-journaal ging de hoofdfilm South Riding" vooraf, terwijl Toscanni z'n dirigeertalenten in een kunstzinnige film meesle pend demonstreerde. De bekende Band van Piet Meeusen verzorgde de dansmuziek tiidens een intiem bal, dat onder leiding van de heer B. Burger diverse attracties bood en niet weinig bijdroeg tot het welslagen van de avond. Leger des Heils Maandag 2 Juni a.s. zal de lei der van het Leger des Heils in Nederland, Kommandant Charles Durman, een bezoek brengen aan Terneuzen. De Kommandant, die vergezeld zal zijn van Mevrouw Durman, Lt. Kol. M. Huijg en Majoor W. F. Palstra, zal 's avonds om hal'"' acht een open bare samenkomst leiden in de zaal van het Leger des Heils, Donze-Visserstraat 61, alhier. seh in Schouwen Duiveland en St Philipsland het zout weer aan de' oppervlakte gekomen, evenals dat na de droogvalling der gom den het geval was. De stand der landbouwgewassen wordt ongun stig door een en ander beivloed. Eerste mosselzaad uit de Waddenzee. Het eerste mosselzaad dat dezer dagen te Bruinisse van de Wad denzee werd aangevoerd was groot van stuk. Banken met klem zaad zijn nog niet ontdekt De verwachtingen omtrent het voor komen van zu 1 ke banken zijn niet hoog gespannen. Dit zou voor de mosselcultuur een enorme handi cap betekenen, daar men juist klein zaad wil hebben. OVERSLAG. Ouderavond Deze week werd in het Paro chiaal Verenigingsgebouw een ouderavond gegeven door de meisjesschool alhier. De zaal met bijna 400 zitplaatsen was bijna overvol. De opvoeringen waren verdeeld in 18 verschillende num mers waarin ieder meisje van de school haar bijdrage had. et werden vele toneelstukjes opge voerd alsook zang en muziek, welke er niet aan ontbrak. Zeer bezienswaardig waren de opge voerde stukjes van de 3 a 4jarige kleuters, die zeer hun best deden. Men kan zich eenvoudig met in denken dat men zoiets dergelnts aan zulke kinderen kan leren. De avond is overigens een waar succes geworden, waarbij de be zoekers zich kostelijk hebben ver maakt. Veloclub „Vlug en Blij" Dinsdag vergaderde de velo club „Vlug en Vrij" in het club huis bij Achied Hillaert. Bij deze bijeenkomst werd onder meer be handeld de loterij ten voordele van de club op 1 Mei j.l.. De gang van zaken wat betreft bezoek van de muziekmaatschappijen aan onze gemeente en, verder de af- loop van het wielerfeest. De loten voor de loterij waren allen uitverkocht en men schatte nog 5 a 600 loten tekort. Het bestuur was met de verkoop natuurlijk zeer ingenomen en mocht aldus ook met een batig saldo sluiten In de avondvergadering van de emeentecaad van Donderdag 29 Mei j.l. werd behandeld het voor stel van Burg. en Weth. tot het nemen van een definitief besluit tot het bouwen van 160 woningen. In ons vorig raadsverslag werd over deze woningen reeds een en ander medegedeeld. De heer Raay- makers, directeur van het Cen traal Bouw- en Woningtoezicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen beant woordde op zeer duidelijke wijze enkele technische vragen van de heren Lindenberg en Verhage. Op een vraag van de heer Lindenberg waarom geen doucheruimte in de woningen was opgenomen zeide de heer Raaymakers, dat dit de kosten zou doen stijgen en dat het juist de bedoeling was de huizen zo goedkoop mogelijk te bouwen. On een desbetreffende vraag van de heer Henry antwoordde de heer Raaymakers dat de 2 kleinste ka mers op de bovenste verdieping te klein waren om alsnog een doucheruimte aan te laten bren gen. Niettemin kan deze zaak nog worden bekeken. Voorts hadden een paar raads leden enig bezwaar tegen het huurkoopsysteem, met dien ver stande dat men er niet voor voel de huurkoop in alle gevallen te laten voorgaan. 'Zo meende bijv. de heer Van Alphen (R.K.) dat woningzoekenden die een der gelijke woning wensen te huren voor dienen te gaan boven ande ren die een dergelijke woning in huurkoop wensen te nemen. Ook de heer Filius voelt voor deze gedachte. De voorzitter zegt zeer afke rig te zijn van elke dwang, maar toch de voorkeur te geven aan 't huurkoopsysteem. Het bevordert (je spaarzin en het komt tegemoet aan de wens van een eigen huis. Ook de heer Van Strien (A.R.) voelt voor het huurkoopsysteem. Wel heeft hij financiële bezwaren tegen dit ontwerp, doch gezien de grote huizennood zal hij zijn stem er aan geven. De heer Colsen (Vrij R.K.) zegt te zullen tegen stemmen en wel omdat B. en W. niet kunnen toe- zeggen dat dit jaar woningen in Sluiskil worden gebouwd. Hij spreekt in dit verband over ach terstelling van Sluiskil. De reactie op deze uitlating van de heer Colsen is niet mals! De voorzitter is van mening, dat de heer Colsen van deze zaken geen verstand heeft en er niets van schijnt te begrijpen. In Sluis kil zijn zegge 37 samenwoningen terwijl 17 aanvragen voor een woning zijn ingediend. In Ter neuzen zijn niet minder dan 600 T\«i. ArtMtm Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met 14 tegen 1 stem. tegen de heer Colsen. Bij de rondvraag werden enke- minder belangrijke punten naar voren gebracht, waarna de vergadering door de voorzitter werd gesloten. Belangrijke raadszitting. Naar wij vernemen zal op Don derdag 12 Juni, des avonds om half acht, een openbare Raads vergadering worden gehouden, ter bespreking van he: zeer be langrijke industrialisatie rapport voor de gemeente Terneuzen, sa mengesteld door Dr. Kuiler. de bestuursleden enige glazen wijn de bestursleden enige glazen wijn sarnenW0ningen! Dat is eenvoudig aangeboden voor het vele en nie(- vergelijken degelijk werk dat zij ten voor- Auto's met nummerborden uit bijna alle provincies stonden Woensdag op Deelen geparkeerd Het departement van Financiën hrefd uitverkoop van de roestige resten, die daar staan opgeslagen. In twee flinke kavels gesplitst werden partijen staal en ijzer aan de meestbiedende verkocht. Twee kijkdagen -zijn er gehouden en tal van experts hébben zich binnen de omheining gewaagd om een grove schatting te kunnen maken van de waarde. In het oog van de leek was het slechts oud roest, maar dat een zakenman er nog het een en an der mee weet te beginnen, bleek wel uit de niet lage prijzen. Nadat deze ruige heide twee jaar lang- een rustplaats is ge weest voor oorlogsmonsters, op welker resten door menselijke gieren werd geaasd, toonde de Overheid een grote haast met het opruimen van dit terrein. De prij zen van Vele inschrijvers werden gedrukt door de gestelde termijn van drie maanden voor het op ruimen van kavel a en twee maanden voor b. Voor de kopers van deze eerste kavel zal het een krachttoer wor den de Shermans en vernielde Tigertanks, de vliegtuigrompen en mishandelde vrachtauto's bin nen de bepaalde tijd te slopen en te vervoeren. De massa oud-ijzer is ten slotte aan de beide hoog ste Inschrijvers gegund. Voor kavel a waren dat de firma Nan nings. Hoorn en Springer Am sterdam ivoor de somma vat. f37 003; voor de partij b was het de N.V. in oprichting Uitvoering Sloopwerken en Metalen te Stam persgat voor de somma van 33.766 Examens. De uitslag van de examens boekhouden en stenografie, afge nomen te Tilhurg en te Terneuzen door het Centraal Bureau Insti tuut Pont te 'sGravenhage, luidt' Boekhouden: de heren P. J. Franken, L. Aarnoutse en P- Jan sen, allen te eTmeuzen. Afge wezen 2, Stenografie: de dames M. Schip pers, M. Ruben, W. Loof, allen te Terneuzen, J. van Maelsaeke, G. Oppe, beiden 'le Zaamslag A. Duijm te Axel; de heren J van Liere, C. de Kraker en J- v. d. Sneppen, allen te Terneuzen. AXEL. Chr. Harm. .(Hosanna". Op het te Wemejflinge j 1. 2e Pinksterdag gehouden muziekcon cours behaalde de Chr, Harmonie .Hosanna" te Axel met 175 pun ten een eerste prijs in de 2e af deling plus een extra medaille voor het hoogste aantal punten in deze afdeling. De jury bestond uit de heren D Speets, voorzitter en H. A. Moors en Oor Schijve, leden. dele van de club hadden verricht. De voozitter dankte tenslotte alle bestuars- en verdere leden met de hoop dit nog vele jaren op dezelf de manier in een vreedzame sa menwerking te volbrengen. SLUISKIL. Toneel. De verkenners van Philippine kwamen Woensdag een gastvoor- stelling geven van „De Half bloed", Indo-drama In 3 bedrijven naar Jan Fabrieius' (Dolle Hans" Voor-de aanvang was de spreker te bescheiden in zijn verzoek om toegevendheid van het publiek, daar de club, die het stuk slechts voor de tweede maal speelde, de rollen zeer goed beheerste. Het (Wethouder De Vos (P.v.d.A.) ZONDAG 1 JUNI. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 8 45 Zondagmorgen- mei.- 9.15 Reportage; 9.30 Men vraagt; 10.00 Geestelijk leven; 10.15 Strijkkwartet; 10.45 Ge dichten; 11.00 Mannenzangver.; 11.15 Altijd anders; 12.05 Gram.; 12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuoso Sextet; 13 50 N. S.; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Om roeporkest; 15.15 Thé dansant; 16 40 Sportflitsen; 17.00 Cabaret; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; 1815 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Kerkdienst; 20.15 Walhz- time; 20.45 Hoorspel; 21.10 In Glasgow; 21.40 Hersengymn.; 22.10 Gram 22.30 De lichte toets in de poëzie; 23.00 Nieuws; 23.15 Metropole-orkest. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10 00 Zang- en bloemendienst; 12.15 ,,In 't Boeckhuys"; 12.30 Amus.- orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Amus -orkest; 13.45 Apologie; 14.05 Gooise Kring; 15.45 Man nenkoor; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Kerkdienst; 18.45 Orgel; 19.15 Kent gij uw Bijbel?; 19.30 Nws; 19.45 Sportflitsen; 19.52 Min. Maarseveen; 20.07 De gewone man; 20.15 De zilvervloot; 21.00 Kareol-Septet; 21.15 Klankbeeld; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gram. MAANDAG 2 JUNI. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenw.; 10.20 De Regenboog; 11.00 Voordracht; 11.20 Pian; 11.45 Fam. ber.; 12 00 Gram.; 12.35 Amsterd. Politie; 13,00 Nieuws; 13.15 Voor het plat teland; 13.20 Verv. Amsterd. Poli tie; 14.00 Zang en piano; 14.30 Voor de vrouw; 14.45 Gram.; 16 00 Voor de- kleuters; 16.15 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Johan Jong; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Verv. Johan Jong; 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Viool en piano; 19.30 Lezing; 19.45 Ruhr, voor de Landbouw; 20 00 Nieuws; 20.15 Opera-conc.; 21.00 Hoorspel; 22 25 Reclasse- ringsdag; 22.30 Orkest Malando; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.'; 9.15 Bij onze jonge zieken; 9.50 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers;; 11.35 Amati- trio; 12 15 Gram.; 12.30 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Kamerorkest; 14 00 Voor jonge moeders; 14.20 All RoundSextet; 15.00 Strijk orkest; 15.30 Zangrecital; 16.00 Bijbellezing; 16 45 Cello en piano; 17.15 Gram.; 17.45 De Varianten; 18.15 Mandolinata; 18.45 Reclas- seringsdag; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 19 30 Repor tage; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Fhilh. Orkest; 21.15 Lezing; 21.35 Piano-duo; 22.00 Kamerkoor; 22.30 Nieuws; 22 45 Avondover denking; 23.00 Gram.; 23.15 Ue- tropole orkest; 23.45 Gram. ven resideren, ofschoon het aan tal manschappen dagelijks kan worden ingekrompen. Ook is er nog een klein wagen park ter beschikking van de be waking, gebleven, bijna uitslui tend bestaande uit de zeer zware Macks. Maar weldra zullen de snij-apparaten, vonken en sproeien en huidplaten afsnijden van rood verroeste machines. Tonnen oud roest zullen als schroot worden verkocht en daarmee zal dan einr delijk, eindelijk de Deelense over- vloed, die zo velen in opspraak bracht tot het verleden behoren. De slotacte heeft een aanvang genomen. ONGELDIG VERKLARING VAN DE BONNEN VAN DB TEXTIEIXrEDERKAART VA 510. Het C. D. K. deelt mede, dat de textielbonnen van de textdel- lederkaart VA 510, na 21 Juni a.s. niet meer geldig zullen zijn. fTHfi Degenen, die bedoelde bonnen Particulieren mogen uiteraard nog in hun bezit hebben, zijn der- 'geen arsenalen bezitten met het halvein de gelegenheid mter- i ilijk 21 Jum a.s., deze bonnen te besteden voor de aankoop van op punten verkrijgbare textielgoede- PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. Het Centraaldistributie Kantoor deelt mede dat op de onderstaan de bonnen van de petroleumkaar- ten voor kookdoeleinden en vet - gevolg dat zij b.v. geen kanonnen -— over dé openbare weg kunnen Ver zegt dat opdracht is gegeven tot voeren. Onder de aangekochte het maken van een uitbreidings- partijen goederen bevinden zich Een. nlan voor Sluiskil. Zodra dit ge- niet alleen complete stukken reed is zullen definitieve plannen Duitse 'flak, maar ook m bijna worden ingediend. 1 alle tanks is het geschut nog aam- Het is onmogelijk willekeurig wezig Intussen zal men hiervoor hier of daar enige huizen neer te wej een modus weten te vinden. ™Yten i Grote delen van de dump zullen .De heer De Vos is er van over- waarschijnlijk per as naar Arn- 11 i i «v, -t mmTAOr H /YIY1 tuigd dat Sluiskil eerder geholpen hem worden vervoerd om^n- |uchti gedurende de maand Juni zal zijn als de kom van Terneuzen. $aar per schip verder te ^worden ^nArr joovonhtór vprm^ldft hoe- De heer Van Strien wijst er op getransporteerd dat de heer Colsen geen raadslid Voor de ambtenaren van rijks fs van Sluiskil, maar van Terneu- politie en douane begint het em- is vanEu.SK, doen van d€ de van het geïsoleerde leven-op heer Colsen in opeenvolgende Deelen nu m «chtte komen. De zen. r»art«sverïaderingen gaat de heer I politie, die een schatkamer van van ^n vervllen fn hij zal er achterhaalde, gestolen voorwerpen Van Srien verveien en nj bezit, zal vermoede- LTeindVomt wel to/diep in de zomer bhj- 1947 de daarachter vermelde hoe veelheden petroleum verkrijgbaar zullen zijn. Kaarten UA 611: bon A 29 tra A 32, 4 liter per bon; kaarten UB 611: bon B 15 en B 16, 4 liter per bon; kaarten UC 611: bon C 08 4 liter per bon; kaarten ud 611: bon D 13, 2 liter per bon. 32. BABY IN WIEGJE GESTIKT. Donderdagavond omstreeks 8 uur is een baby van 4 maanden van de fam. H. Dragt te Nijkerk in het wiegje gestikt Het kindje had zich omgedraaid en kwam met het neusje in het kussen te liggen waardoor de ademhaling werd afgesneden. BRUINISSE. Het zout in de droog gevallen gebieden. Door deskundigen werd bere kend, dat na de inundatie van de met zout water geïnundeerde ge bieden van Walcheren, 20 milliard kg zout in de bodem was over gebleven. De nu over een periode van twee jaar gevallen regens namen daarvan weer veel weg, doch niet alles. Thans, nu het zo lang droog blijft, is op sommige plaat- Kam pioe*ischap van Zeeland. De wedstrijd om het persoonlijk kaïïlpioensdhap onzer provincie geeft een aardige wedloop te zien tussen Sinke en Lente. In de eindspurt, die in hoge mate span nend belooft te worden, houden wij het op Sinke. De Middelbur ger Lente speelt een goede wed strijd. Tegen Deurloo en De Smet scheen hij echter een bond genootschap met Vrouwe Fortuna te hebben giesmeedDe partij De SmetLente was emotievol In meer dan één opzicht. Om vijf uur in de vroege mor gen was De Smet uit Uzendijke vertrokken. Hij zat om tien uur al in Goes op z'n tegenstander te wachten, die eerst om over twaal ven arriveerde. Desondanks speel de De Smet. In een dooie stand van 4 om 4 bood hij remise aan, want hij wilde die dag ook nog terug in Uzendijke komen. Het eind spel bevatte bij rustig spel geen enkele kans meer, maar Lente weigerde en speelde doorDe Smet ging toen vlugl spelen, no teerde niet eens meer, verloor de partij, maar baalde op 't nipper tje z'n trein nog Een geluk bij een ongeluk zou men kunnen zeggen. Ja, ja! Maar wij hebben het wel eens een pietsje sportiever meegemaakt En dan zwijgen wij nog over de wedstrijdleidingDe bewuste partij mogie vinden. Wit: Joh. de Smet, Uzendijke 33—28 34—30 30—25 39—33 4439 40—34 hier een plaatsje 1. 2. 3. 4. 5. 6. Zwart: W. Lente, Middelburg. 18—23 17—21 20—24 21—26 12—18 14—20 Bekend klassiek openingsspel. Alleen de zettenvolgorde doet hier wat vreemd aan. 7. 25X14 8 4540 9. 3127 (Niet 11—17! 27—21. 10. 37—31 11. 42X31 4742 13. 4137 14. 31—26 15. 26X17 16. 46—41 17. 36—31 18. 41—36 En Niet 12—17 21 enz. 19. 50—45 20. 34—29 21. 40X29 22. 27X18 23. 39X30 24 4944 25. 4440 26. 40X29 27. 43—39 28. 29X20 29. 28—23 30. 32X23 9X20 4—9 10—14 wegens 34— 26X37 7—12 11—17 17—21 1—7 12X21 7—12 21—26 2—7 wegens Het is voor discussie vatbaar, of dit de beste voortzetting is, maar in elk geval ontstaat ressant spel met een gedurfd tintje. 31. 4540 1318 32. 3934 18X29 33. 34X23 8—1.3 Belet 4034 wegens 2430 en 14-19 wint, 9—13 24—30 19X30 30—34 373i2 (Zwart 3439) 23—18 (12V231 28X10 (3944) en Wit 22-18 35- 30, 32-28, 3SX49 wint. 29, 27— 5—10 23X34 1822 12X34 20—25 25X34 14—20 10—14 20—25 15X24 19X28 31—27 3328 27—22 35X24 40—35 <e» 39. 40. 41 42. 43. 44. 45. 22—18? 38X40 4238 38—33 4034 33—29 37—32? 13X33 3—9 9—13 611 il-17 16—21 Jammer. Met 3530 hééft Wit grote winstkansen (1319, dan 29—24—20! 45 12ï8 46. 23X12 17X8 47. 2923 Opnieuw was 3530 de zet- 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53 54. 34—29 32—28 2924 gedw. 23X34 34—29 28X17 48—42 55. 29—24 ren. HS bood remise 812 13—18 1420 20X2*) 12—17 17-22 21X12 12—17 18—23 lerlVte.De Smet met note- Vermoedelijk was nu 37—32 (dreigt 23—18) de juiste zet. Op Zwart 13—19 volgt dan 35—30! met schijfwinst, terwijl ook 14— 20 faalt wegens 2319, 2722 erlNa ^1217 beschikt Wit altijd nog over de afruil 2318 en 38X 40. Mooi is de volgende variant: verkoos door te feit de zpdoen Kolen zat en WOIli uit wil voorkomen, op naar het ons Weinig TJoor het bestuur van de Dambohd aanleiding be- Zeeuwse er aan deze onver- staan. a.1 partij vastzit, eens bekijken, zonder dade- lijk met de reglementen te gaan zwaaien

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2