ffl Minister LIEFTINCK over de Lend Lease-overeenkomst II I I r Nieuw Guinea De P. R. A. en de zaak „brand '/h Laakkwartier" POLITIEKE DELINQUENTEN u Ij! LI V'; r. De Italiaanse regeringscrisis Telegram aan^Minister Beel naar I ijzondere raad van cassatie Voorlopige federale regering in Indonesië? Franse gas- en electriciteitsstaking geëindigd Post voor militairen op weg naar indië HUIDVERZORGING De havenarbeiders zullen zich vanmiddag gaan melden Het vliegveld bij Antwerpen Morrison over economische politiek 5!r nlv u'ie 1 Pf< k< I- IF p? eg Naar aanleiding van de onder tekening van de Lend-Lease-over- eenkomst heeft Minister Lieftinck gisteravond over heide zenders de volgende rede gehouden: Landgenoten, Hedenmiddag heeft in Washing ton de ondertekening plaats ge had van een overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten en van Nederland, die de afsluiting Vormt van de finan ciële betrekkingen, die tijdens de periode van oorlog en bevrijding in verband met de gemeenschap pelijke inspanning voor de Ge allieerde zaak, tussen de Ver enigde Staten en ons land ont staan zijn. Ik stel er prijs op enige ogen blikken uw aandacht te vragen voor dit belangrijk accoord, waarbij de Amerikaanse regering ons in hoge mate is tegemoet ge treden. Direot na de bezetting van ons land heef de toenmalige Neder landse regering in Londen maat regelen getroffen om met de be perkte krachten, die haar ten dienste stonden, een zo groot mo gelijke bijdrage te leveren aan de strijd tegen de vijand en om de overzeese gebiedsdelen in staat van verdediging te brengen. Aanvankelijk zijn de uitgaven, die daarvoor in de Verenigde Staten geschieden, contant be taald. Na de- bezetting van Neder- lands-Indië door Japan genoot het Rijk echter vrijwel geen in komsten meer en, voorzover het ook toen nog Amerikaanse wape nen nodig had voor het voeren van de strijd, werd met de Amerikaan se regering 'overeengekomen, dat de levering daarvan voortaan zou kunnen plaats vinden op basis van de zgn. „leen- en pachtwet". Deze wet machtigde de Ameri kaanse regering om de volken, die weerstand boden tegen de agres sie der as-mogendheden, te steu nen met levering van wapentuig zonder contante betaling. Om U een indruk te geven van de omvang, die deze hulpverle ning aan de medestrijdende lan den heeft aangenomen, vermeld ik, dat tussen Maart 1941 en Augustus 1945 op deze wijze on geveer 50 milliard dollar werd ter beschikking gesteld. Amerika leverde aan Neder land tot aan de wapenstilstands dag voor ongeveer 118 millioen dollar aan goederen en diensten voor de Nederlandse strijdkrach ten in Engeland, Australië en West-Indië, hoofdzakelijk mate riaal en opleiding voor de Neder landse luchtstrijdkrachten. Als tegenprestatie leverde het Koninkrijk aan de Amerikaanse strijdkrachten en diensten in Cu- ragao, Suriname en later ook in Nederland, en bovendien zekere scheepvaartdiensten van militair belang tot een geschat totaal van 37 millioen dollar. Door een aanvullende overeen komst in April 1945 gesloten, opende zich de mogelijkheid om op basis van dezelfde leen- en pachtwet goederen in de Ver enigde Staten aan te schaf.en vcor de burgerbevolking, om deze daardoor in staat te stellen zich aan het leveren van een bijdrage aan de oorlogvoering te wijden. Hiervan werd door ons gebrum gemaakt voor een bedrag van bijna 65 millioen dollar. Afgezien hiervan had het Ge allieerde opperbevel voorzieningen getroffen om de bevrijde land streken van het allernoodzake lijkste te voorzien om het uit breken van epidemieën te voor komen en om rust en orde onder de burgerbev.olking achter het front te verzekeren. Toen in 'het voorjaar van 1945 de voedseltoestand in de nog be zette gedeelten des lands, vooral in het Westen, steeds ongunstiger werd is de Nederlandse regering er in' geslaagd Geallieerde mede werking te verkrijgen tot het af werpen van levensmiddelen uit de lucht die weliswaar vielen als slechts een druppel op een gloeiende plaat, maar desalniette min de uitgehongerde bevolking soulaas verschaften en de hoop versterkten, dat de uitredding na bij was. Zoals U weet is gedu rende de eerste maanden na de capitulatie deze hulpverlening langs de snel geopende land- en waterwegen in grote omvang voortgezet. In totaal is hiermede volgens schatting van Geallieerde zijde een bedrag van ongeveer 300 millioen dollar"gemoeid geweest, het Ame rikaanse aandeel hierin bedroeg ongeveer 190 millioen dollar, het overige werd door Engeland en Canada geleverd. Bij het tot stand komen van de afspraken, die op deze leveran ties betrekking hadden, werd wan Geallieerde zijde spoedige beta ling bedongen. Uit de hulpverlening, waarvan ik u héb verteld, vloeide een totale verplichting jegens de Ver enigde Staten voort van ruim 330 millioen dollar. Dalimaast wa ren er nog diverse kleinere weder zijdse verplichtingen te regelen, o a. voortvloeiende uit Iret ge bruik door Amerika van bepaal de Nederlandse schepen en de af wikkeling van de guldensreke ningen van de Amerikaanse mili taire instanties. Over de uiteindelijke regeling van de uit dit alles voortvloeien de schuldpositie zijn verleden jaar de onderhandelingen geopend. Dank zij ruime bevoegdheden door het Congres aan de Ameri kaanse regering verleend en de uiterst welwillende houding van Amerikaanse zijde ingenomen bij de gevoerde onderhandelingen, is tenslotte een afrekening tot stand gekomen, waarin het totaal door Nederland aan de Verenigde Sta ten verschuldigde bedrag tot 67,5 millioen dollar is teruggebracht, hetgeen in feite betekent, dat de Nederlandse schulden voor het grootste gedeelte zijn kwijtge scholden. Voor deze schuld van 67,5 mil lioen is bovendien een zeer ge makkelijke betalings-regeling ver kregen Voor een deel wordt het genoemde bedrag door enkele bui ten de regeling gebleven vorde ringen van Nederland en Neder- lands-Indië gecompensëerd, voor een deel zal het in Nederland en in de Overzeese Gebiedsdelen worden besteed en voor het restant,' dat waarschijnlijk 40 millioen dollar zal bedragen, is een afbetalings-regeling in 30 jaarlijkse termijnen bedongen, die pas beginnen in 1951. In deze voor ons land zo geluk kige regeling weerspiegelt zich ongetwijfeld de grote waardering die men in Amerika koestert voor de bijdrage, die Nederland heeft geleverd in de gemeenschappelij ke strijd, een bijdrage, niet alleen gebracht door de officiële strijd macht in haar verschillende on derdelen te land, ter zee en in de lucht, maar ook door de Neder landse koopvaardijvloot en onze dappere zeelieden en door het on dergrondse en bovengrondse ver zet van het merendeel onzer be volking. In het bijzonder de spoorweg staking, waaraan de Amerikaan se Opperbevelhebber Generaai Eisenhouwer een zo grote waarde heeft toegekend, heeft op het Amerikaanse volk een grootse en onvergetelijke indruk gemaakt. Voor allen, die tijdens de oorlog en de bezetting zo moedig aan het verzet hebben deelgenomen moge het een grote voldoening zijn, dat hun houding ook in dit opzicht aan het vaderland is ten goede gekomen. Bovenal past hier echter een woord van oprechte dank aan de regering van de Verenigde Staten en aan het Amerikaanse volk voor het edelmoedige standpunt, dat zij bij de afwikkeling van on ze schulden, die in het vandaag ondertekende accoord zijn gere geld, hebben ingenomen. Naast de bijdrage, die de Ame rikaanse troepen hebben geleverd in de bevrijding van ons land, is thans van Amerikaanse zijde een nieuw offer gebracht, dat ons van een druk bevrijdt, die, wanneer deze oplossing niet ware bereikt, een zeer zware last voor ons zou hebben betekend. In de leen- en pachtovereen komst, die in 1942 door onze re gering met de Verenigde Staten gesloten werd. komt o.a. een ar tikel voor, waarin bepaald wordt, dat de uiteindelijke afrekening der verplichtingen op zodanige wijze zal worden geregeld, dat de handel tussen de bgide landen daardoor niet zal worden ont wricht doch dat wederkerig voor delige handelsbetrekkingen tus sen hen en de verbetering van de economische verhoudingen in de wereld in het algemeen erdoor zullen worden bevorderd. Aan deze bepaling is op de meest edel moedige wijze door de Ameri kaanse regering voldaan. Maar niet alleen de handels betrekkingen tussen ons land en de Verenigde Staten en de eco- mische verhoudingen in de wereld zijn door het vandaag tot stand gekomen accoord gediend, ook de vriendschapsbetrekkingen tussen het Nederlandse en het Ameri kaanse volk zijn er opnieuw door versterkt. Ik ben overtuigd namens ons gehele volk te spreken wanneer ik het volk der Verenigde Staten daarvoor van harte dank betuig. Alcide de Gasperi de demis- sionnaire Christelijk-Democrati- sche Minister-President van Ita lië, die thans weer poogt een op lossing te vinden voor de reeds vijftien dagen oude regerings crisis, zal van de constituerende Vc rgadering een motie van ver trouwen vragen voor het vormen van een Chr.-Democratische re gering met inbegrip van enkele partijloze ministers, aldus is van welingelichte zijde te Rome ver nomen. Naar verluidt zou de Gaspen, tenzij op het laatste ogenblik nog een wijziging in de politieke si tuatie optreedt, de volledige ver antwoordelijkheid aanvaarden voor een oplossing van de crisis, na het falén van de pogingen tot verbreding van de basis der re gering. Men verwacht, dat de Kamer hem zal steunen. De Gasperi vormt kabinet. Alcide de Gasperi, de leider der Christelijke Democraten, heeft President De Nicola ervan in kennis gesteld, dat hij in staat is een nieuw kabinet te vormen. Dit betekent het einde van de Ita liaanse regeringscrisis, die nu 17 dagen heeft geduurd. Naar verluidt zal De Gasperi een toabinet samenstellen bestaan de uit leden van zijn eigen partij en enkele deskundigen. De Italiaanse communistische leider, Togliatti, verklaarde Woensdag na een bespreking met De Gasperi, dat hij de leider der Ohristelijk-Democratische partij had medegedeeld, niet de nood zaak in te zien van een regering van een enkele partij. Ingeval een dergelijke regering de enige oplossing zou blijken te zijn, moest niet een partijleider aan het hoofd staan, maar een partijloze, aldus Togliatti. Het bestuur van de Vereniging Nederland-Indonesië heeft Woens dagmiddag het volgende telegram, getekend door de vice-voorzitter Prof. Mr. W. F. Wertheim en de secretaris, de heer J. W. E. Rie- mens, gezonden aan Z.Exc. Dr. L. J. M. Beel: ,,Het bestuur van de Vereniging Nederland-Indonesië, ernstig ver ontrust' (voor het verder afglijden naar een oorlogssituatie tussen Nederland, en Indonesië) door de gewelddadige staatsgreeppogingen gepleegd door de leiders van de Partai Rakjat Pasoedan in het onder Nederlands militair bewind staand gebied van Buitenzorg zonder dat deze militairen tegen de verstoorders van rust en orde direct maatregelen hebben geno men, constateert ernstige plichts verzaking van de verantwoorde lijke militaire bevelhebber Kolo nel Thomson enj vraagt daarom bestraffing van de verantwoor delijke personen en onmiddellijke ontheffing van Kolonel Thomson uit zijn functie, evenals herstel Van de toestand zoals deze vóór de staatsgreep was ingevolge een overeenkomst tussen Nederlandse en Republikeinse autoriteiten". Woensdagmiddag omstreeks 6 uur is het s.s. „Tarakan" van de maatschappij „Nederland" naar Hollandia op Nieuw-Guinea ver-, trokken met 119 politieke delin quenten aan boord, die op ver schillende bases waar legergoede- ren zijn opgeslagen werkzaam heden zullen verrichten. De delinquenten, die twee jaar op Nieuw-Guinea zullen verblijven worden uitgezonden door de stichting „Beheer en liquidatie basesgoederen" gevestigd te 's-Gravenhage. Oorspronkelijk waren er 240 ge gadigden voor tewerkstelling- in Nieuw-Guinea, doch het Inge nieurs Bureau „Ingenegeren Vrij burg" dat met de aanstelling der te werkgestelden is belast, heeft slechts 119 candidaten voor de uitzending geschikt gevonden. Men heeft zich beperkt tot het aanstellen van practisch geschool de arbeiders, terwijl een streng medisch onderzoek is ingesteld teneinde na te gaan of de te- werkgestelden tegen het tropisch klimaat bestand zullen zijn. De meeste delinquenten, die met de „Tarakan" vertrekken, zijn „tribunaal gevallen". Zij, die ver oordeeld zijn tot rijkswerkinrich ting of gevangenis komen niet in aanmerking voor uitzending. De vertrokken delinquenten zul len worden' tewerkgesteld bij de legergoederendumps te Hollandia, Biak, Morotai en Tarakan. De inscheping verliep vlot. Het voordek van de Tarakan is ge reserveerd voor de delinquenten, die dadelijk na aankomst op het schip het hun toegewezen terrein gingen verkennen. Zij krijgen soldatenkost en mogen zich op het voorgedeelte van het schip vrij bewegen. De stemming der vertrekkenden was goed en velen hopen zich in Nieuw-Guinea een toekomst te kunnen scheppen. Voor het vertrek werden zij toe gesproken door de heer L. van Hulst, vertegenwoordiger der Directie van het Ingenieursbureau „Ingenegeren Vrijburg". De bijzondere raad van cassatie behandelde Woensdagmorgen het beroep van Adriana Maasbommel te Goes, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage was veroordeeld tot zes en een half jaar gevangenisstraf terzake van een viertal feiten. Te Goes had zij haar echtge noot en verscheidene andere per sonen, die naar de Engelse zender luisterden, verraden. Voorts had zij tezelfder plaatse personen, die in het bezit van een radio-toestel waren, verraden, zomede verraden dat haar echtgenoot het illegale blad „Trouw" las. Tenslotte had zij te Baarn Joden verraden. Requirante verklaarde de feiten in woede begaan te hebben, om dat zij een leven als een hel bij haar man had. Zij wilde de fei ten niet goed praten, zeide zij, doch ontkende het verraad van Joden te Baam. Bij de toelichting van enige cassatiemiddelen betoogde de raadsman Mr. J. D. de Maan, dat de zaak gezien moet worden tegen de achtergrond van een totaal mislukt huwelijk. Z.i. mag men hier overmacht aanwezig achten. De procureur-fiscaal Prof. W. Langemeijer concludeerde tot ver werping van de beroepen. Uit betrouwbare bron verneemt Reuter, dat Nederlandse autori teiten aan vertegenwoordigers van de Republiek Indonesia een voorstel hebben overhandigd, dat -kan leiden tot de instelling van een voorlopige federale regering voor geheel Indonesië. Men verwacht, dat de beslissing inzake aanvaarden of verwerpen van het voorstel aanstaande Zon dag valt, wanneer het Indonesi sche Kabinet vergadert. Sommigen nemen aan, dat de betrokken voorlopige regering be voegdheid zou krijgen om hande lend op te treden in kwesties met het buitenland van financiële en economische aard. Voorts neemt men aan, dat de voorlopigeregering vertegen woordigers zou bevatten van de staten Oost-Indonesië en Borneo en van de Indonesische republiek. Op vragen van de heer Hoog- carspel in verband met het optre den van het hoofd der P.R.A. in de zaak „brand in het Laakkwar tier" heeft de Minister van Justi tie o.m. het volgende geantwoord: Een der beide met het betrok ken onderzoek belaste recher cheurs van de P.R.A. te 'Rotter dam is, nadat het voltooide dos sier tegen een Haagse commissa ris van politie op 12 November 1946 aan de Procureur-Fiscaal is toegezonden, op 27 Januari met de gebruikelijke opzegtermijn ont slagen. Dit ontslag had plaats, omdat het hoofd der P.R.A. te Rotter dam, mede op grond van inge komen klachten, van mening was geworden, dat het onderzoek in de zaak-Dormitz-Laakkwartier (het onderzoek tegen de commissaris van politie was reeds voltooid) niet door deze rechercheur be hoorde te worden voortgezet. De betrokken rechercheur had name lijk bij herhaling geen rekening gehouden met aanwijzingen van het hoofd der P.R.A. en belang rijke afschriften en dienststukken ter hand gesteld aan personen, die niet ambtelijk tot kennisne ming daarvan gerechtigd waren. Daar deze overtredingen van zijn ambtsplicht docr de rechercheur uitsluitend in de zaak Dormitz waren gepleegd, is hem aanvan kelijk verboden dit onderzoek ver der te voeren. Eerst toen hij zich ibij deze beslissing van zijn chef niet wenste neer te leggen, is hem ontslag verleend. De Franse Federatie van Ar beiders in de Gas- en Electrici- teitsfabrieken heeft, een half uur nadat de staking te middernacht in werking was getreden, het be vel tot staking ingetrokken. De overeenkomst tot opheffing der staking is het gevolg van be sprekingen ter elfder- ure tussen de Federatie en de Minister van Arbeid, Mayer. De' Regering en de betrokken vakverenigingen zijn het eens ge worden over een regeling door arbitrage vóór 18 Juni a.s. De beslissing zal warden genomen door een rechter van het Opper ste Franse Gerechtshof en mag niet strijdig zijn met de regerings- politiek. De regering stelt inmid dels het vocderingsdecreet van Ramadier buiten werking. Zoals bekend hadden de arbei ders 23 «/o loonsverhoging geëist. Militairen aan boord van het m.s. „Kota Inten" en de „Johan de Witt" kunnep. in Port-Said post krijgen, mits deze resp. 2 en 3 Juni gepost wordt. Wil men de post hij de aankomst in Batavia bezorgd hebben dan moet de cor respondentie op 18 Juni ter post bezorgd zijn. Tegen zonnebrand stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. (Ingez. Med.) Op de Woensdagmorgen in „Oreon" te Rotterdam door de E.V.C. gehouden vergadering, is met grote meerderheid van stem men besloten, dat de havenarbei ders zich Woensdagmiddag weer zullen melden om het werk te hervatten. Dinsdagmiddag had de scheep- vaartvereniging Zuid laten aan plakken, dat de z.g. gestrafte ar beiders, die op Tweede Pinkster dag de hun opgedragen taak niet hadden willen verrichten, allen hun boekje dat in verband met die weigering ingehouden was, terug toonden krijgen, mits ze zich Woensdagmorgen om zeven uur (meldden en zich daarmee onder wierpen aan de geldende bepalin gen van de lopende contracten. Het bestuur van de E.V.C. was (van deize maatregel schriftelijk op de hoogte gebracht. Niettemin luidde het advies van dat bestuur, deze ochtend nog niet aan het werk te gaan, maar in vergade ring gezamenlijk te beslissen. Na een rede van de voorzitter, de heer Van den Berg, die verder staken ontried, „omdat er nog Wel andere middelen zijn om het doel van de E.V.C. te bereiken", waarbij hij doelde op een, zoals een der woordvoerders uit de ver gadering het noemde „langzaam- aan-actie", werd gestemd over het bestuursvoorstel om zich Woensdagmiddag weer te melden. Dit voorstel werd met grote meer derheid van stemmen aanvaard Verwacht mag dus worden, dat hiermee het conflict in de Rotter damse haven voorlopig weer van de baan is. DE HAVENARBEIDERS TE ANTWERPEN SOLIDAIR MET DE ROTTERDAMSE STAKERS! Naar het dagblad „Nation Beige" weet te berichten, hebben de Antwerpse havenarbeiders zich solidair verklaard met de Rotter damse dokwerkers en besloten de schepen, die onder Nederlandse vlag varen niet te lossen. Met betrekkin^ tot bet uit Antwerpen afkomstige bericht volgens hetwelk de Belgische in stanties aan de K.L.M. toestem ming hébben geweigerd haar toe stellen van de Woensdag open gestelde nieuwe lijn Eiindhoven Londen te Antwerpen te laten landen, verneemt de correspon dent van het A. N. P. te Brussel van de zijde van het Belgische Ministerie van Verkeer, dat het hier slechts een tijdelijke maat tegel betreft. Deze aangelegen heid -is op het ogeniblik in studie en verwacht mag worden, dat de K L.M.-toestellen. binnenkort gesproken werd van twee drie weken te Antwerpen kunnen landen. Hgrtbert Morrison, lid van het Britse kalbinet en Groot-Brittan - nië's opper-ordener, heeft op de Lalbour-conferentie te Margate het debat over tewerkstelling en economische ordening geopend. Hij trok een parallel tussen de economische positie in Groot- Brittannië en in de Sowjet-Unie. „Wij beiden moeten vandaag aan de dag onze buikriem wat in snoeren teneinde onze krachten te consolideren'voor het bereiken van een hogere levensstandaard in de toekomst," aldus zeide hij. Morrison vroeg de werkgevers meer te doen dan alleen maar te mopperen over de noodzaak van controle en ordening. Bedrijfslei ders en technici moeten zich al lereerst voelen als dienaren van de gemeenschap. De middenstan ders, of zij al voor de regering stemden of niet, zullen deelgeno ten zijn in het grote sociale stre ven, dat door Labour is opgeno men, wanneer zij geduld en begrip betrachten. Morrison haatte de luiaards, die parasiteren op de maatschappij, en waarschuwde tenslotte voor een drieledig ge vaar: gehrek aam energie, te snel het doel willen bereiken, en ge brek aan verantwoordelijksheids- i gevoel voor het werk.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2