VERKLARING Ministers bij hun aankomst in Nederland Lfb l< I f Van Bruid tot het Moederschap Sjahrir over actie der Soendanezen (Wereldnieuws Truman legt belangrijk wetsontwerp aan het Congres voor* Wie wordt Gouverneur-Generaal? 1'n Ji11 K1 a tei| A- qen rei iHft* fxy? J K tffd tiv'p V 'feu WOENSDAG 28 MEI 1947. Omwenteling in Nicaragua INDONESIË Neder!, lening van [20 millioen dollar in V. S. Complot tegen Prinses Elizabeth? De aankomst van de Ministers uit Indonesië Stoffelijk overschot Dr Colijn Attlee spreekt op Labour-conferentie. De Belgische minister van Landbouw over de tolunie Doodstraf in Sowjet-Unie afgeschaft. Moord op vier kinderen] door 16-jarige jongen? Z nil fcvajfc^H JenUjn Htfle u c<J IF z: l]is Frankeering bij Abonnement - Temeuzen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Stijging van temperatuur. Opnieuw sterke stijging van temperatuur, ecbter geleidelik toen. bewolking met later vor ming van verspr buien met kans op onweer. Meest matige wind, hoofdzak. tussen O. en Z. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 512. Advertentieprijs: per min 10 ct.; minimum per advertentie f 1,50< Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties} 15 regels 00 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. ld v Verschynt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Bi de aankomst in Nederland van de Ministers Beel en Jonkman is de volgende verklaring afge legd: Het voornaamste doel van het door mijn ambtsgenoot van Over zeese Gebiedsdelen en mi aan In donesië gebrachte bezoek was, ons nader ter plaatse te oriënte ren omtrent verschillende dringen de vraagstukken Nederland en Indonesië betreffende. In het bijzonder omtrent de uit voering van de basisovereenkomst van Linggadjati. Aan dat doel heeft onze reis in belangrijke ma te voldaan, in de eerste plaats dank zij talrijke besprekingen zo wel van onze adviseurs, als van ons met de Luitenant Gouverneur- Generaal en de Commissie-Gene raal en hun medewerkers. Voorts droegen onze bezoeken aan West-Borneo en Oost-Indone- aië, waarbij wij in Pontianak ook vertegenwoordigers van Oost- Bcmeo, Banka, Billiton en Riouw hebben gesproken aan onze oriën tering bij. Ook waren in dit opzicht onze ontmoetingen met de Republikein se delegatie en in het bijzonder met de Minister-President van de Republeik, de heer Sjahrir, van waarde. Verder ontvingen wij in lichtingen van vele ingezetenen van onderscheidene landaarden en werkkring. Gedurende ons bezoek aan Soe- ilabaja verkregen wij een indruk van de arbeid van Zee- en Land macht. Wij zijn er van overtuigd, dat men in de Malino-staten op de goede weg is. Hoe gecompliceerd ook de verhoudingen daar mogen zijn en met welke moeilijkheden men daar te kampen mogen heb ben, toch is in die staten de sa menwerking een feit geworden en wordt daar op constructieve wij ze gedacht en gewerkt. Op de schouders van het Neder lands-Indische amtbenarenappa- raat en de strijdkrachten rust een zeer zware taak, terwijl op het aanpassingsvermogen van de Ne derlandse en Chinese samenleving in het algemeen een zware wissel wordt getrokken. „Wij betreuren het, dat wij ta.V. de houding van de Repu bliek met betrekking tot de uit voering van Linggadjati een on bevredigende stand van zaken hebben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons be zoek aan Makassar en in ant woord op de critiek, door Presi dent Soekawati uitgebracht op woorden en daden der Repu bliek, heb ik mij dan ook ge noopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de bereidheid tot samenwerking van de Repu bliek met de andere gedeelten van Indonesië en Nederland. Aan deze twijfel moet ten spoedigste een einde komen. Te dien einde is dezer dagen door de Commissie-Generaal aan de Republikeinse delegatie een Nota overhandigd, welke niet alleen economisch en financieel, maar o(.m. ook staatkundig van karak ter is. Hierin is n.l. verdere vorm gegeven aan de federatieve op zet, in het Accoord van Ling gadjati belichaamd. In deze Nota wordt de nako ming van de hierin in overeen stemming met het Accoord van Linggadjati gestelde voorwaar den over de gehele linie voorge steld en verlangd. Over de inhoud van deze Nota zullen zo spoedig mogelijk mede delingen worden gedaan. Wie in de huidige omstandigheden de geschikste personen zijn om in de hoogste functies aan de op lossing van deze vraagstukken mede te werken, heeft destijds gelijk voor de aanvang van deze reis reeds bekend werd ge maakt een punt van bespre king uitgemaakt. Hierover hebben wij in dit stadium zonder voorafgaand overleg met onze ambtgenoten niets mede te delen. WAARSCHUWING V1AN DE AARDAPPELZIEKTEDIENST. In het etmaal van 26 tot 27 Mei ia op de Zuid-Hollandse eilanden het weer critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Het Ministerie van Buitenland se Zaken heeft officieel medede ling ontvangen van het feilt, dat de voorganger van Dr. Aguello. Generaal Somoza, Managua heeft bezet en zijn strijdkrachten om het paleis van de President ge groepeerd heeft. In Tokio werd een Ameri- kaans soldaat vanwege ver schillende delicten tot vijf jaar tuchhuisstraf veroor deeld. Alvorens zijn lange celperiode te beginnen, mocht de soldaat zijn ver loofde in Amerika op de hoogte stellen van de rede nen van zijn voorlopige af wezigheid. Het jonge meisje ant woordde haar geliefde na korte tijd: LieVe Bobby, dat is niet zo erg. Maar ik zal nooit vijf jaar op je kunnen wach ten. Probeer dat te begrij pen. Ik ben daarom maar met je Vader getrouwd. Het beste met je! Je liefhebben de moeder." (Unicos.) Sjahrir heeft naai' aanleiding van de Soenidanese acties gezegd, dat de activiteit van Pasoendan „weer eens onze bezwaren, om aan de genade van Nederlandse troepen te zijn overgelaten, heeft duidelijk gemaakt." Aan bet republikeinse bestuur, alldus vervolgde Sjahrir, waren geen middelen gegeven zijn gezag in bet Buitenzorgse tot gelding te maken. De vermindering van de Nederlandse strijdkrachten was nog steeds essentieel voor de daadwerkelijke uitvoering van de overeenkomst 'van Linggadjati, aldus verklaarde bij verder. Generaal Soedirman heeft Zon dagavond zijn manschappen order gege-*;n naar hun posten terug te keren en de bevelen van hun com mandanten te gehoorzamen. Hij deed verder een beroep op het publiek om morele en materiele steun te verlenen aan de Indone sische delegatie bij baar onder- De Franse Minister-Presi dent, Ramadier heeft Dinsdag via de radio een beroep gedaan op de arbeiders van de gas- en electriciteitsindustrie, af te zien van het plan om heden algeheel te staken voor een loonsverhoging van 23 procent. „Doet uw plicht", aldus Ramadier. ..en de regering van de republiek zal geheel de hare doen." Sedert de oorlog zijn de ge vallen van longtuberculose onder de Belgische studenten zeer tal rijk geworden. Van de bijna 20.000 studenten, die België telt is ongeveer 20 "U door deze ziek te aangetast. Deze studenten zul len thans in een speciaal sanato rium worden opgenomen, waar zij zich tegelijkertijd aan hun studies kunnen wijden. Volgens waarnemers van Reuter bij het hoofdkwartier van het Britse militaire bestuur m Duitsland bestaat de mogelijkheid, dat de nieuwe raad voor de Brits- Amerikaanse zóne, waarvan de aankondiging op Donderdag a.s. verwacht wordt, de kern zal vor men van een parlement voor West-Duitsland. De kustvaartuigen „Walda" en „Hilda", uit Nederland, zijn te Priok aangekomen. Zij behoor den tot het convoooi. waarvan de Erna" en de „Henk" reeds eer der zijn aangekomen. De obligaties der Nederlandse lening van 20 millioen dollar zul len aan het publiek worden aange boden tegen een koers van 99 °/o plus opgelopen rente. Naar het A.N.P.-Aneta nog verneemt zijn reeds inschrijvingen op deze le ning ontvangen tot een totaal be drag van 16 tot 17 millioen dol lar. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de Dinsdag ge- emitteerde Nederlandse Sinking Fund Obligatie-lening bijna vol- tekend is. De lening, welke een looptijd heeft van 10 jaar en 'n rente geeft van 3% 's jaars, werd ge ëmitteerd tegen een koers van 99 Volgens de correspondent van de .Milanosera" te Genua zou een leider van de „Irgoen Zwai Leoe- mi" verklaard hebben dat er een complot tegen Prinses Elisabetn van Enigeland was gesmeed. De man zou gezegd hebben: „Een machtige organisatie zal een aan val doen op het centrum van Londen, op Buckingham Palace zelf, en pogen Prinses Elisabeth om het leven te brengen". handelingen met de Nederlanders eni waarschuwde, dat het land nog steeds in gevaar was. Koersdaling van het repu blikeinse geld. Aneta verneemt, dat na de re cente gebeurtenissen de koers van het republikeinse geld vrij aanzienlijk is gedalad. O.m. deed de roepiah Maandag in Buiten zorg en Sindanglaja 42 cent. De koers in Batavia, die Zaterdag 40 cent was, is gedaald tot 32 cent, terwijl een verdere daling wordt verwacht. Reeds zijn verschillen de Chinese handelaren ongenegen republikeins geld als betaalmid del aan te nemen, terwijl er ge vallen gemeld worden, dat niet- Indonesische bezitters met repu blikeins kapitaal dit geld trach ten om te zetten in goederen. De l>ezetting van stations. Inzake berichten over de bezet ting van stations door de Soenda nezen verneemt Aneta, dat deze berichten van republikeinse zijde worden bevestigd. Aneta voegt hier nog aan toe, dat Maandag twee treinen hij Pasaiminggoe (aan de lijn BataviaBuitenzorg) door de Soendanezen zijn opge houden. Er hebheni zich hierbij geen incidenten voorgedaan. De rep. „Berita Indonesia" schrijft in een hoofdartikel, dat er maat' heel weinig kans bestaat, dat de heer Meynen, van de a.-r. partrj, een voor de Indonesiërs acceptabele figuur als gouver neur-Generaal zal zijn, daar Prof. Romme van de K.V.P., die pro gressiever, is, door de Indonesiërs botweg wordt geweigerd. Het blad herinnert er voorts aan, dat de figuur van Prof. Schermerhorn voor de Indonesiërs aanvaardbaar is, omdat hij als de personificatie van de progressieve stroming in Nederland wordt ge zien, die een vreedzame oplossing van de Indonesische kwestie wenst. Het blad geeft dan de sugggestie, om de Commissie- Generaal maar te ontibindeif en Prof. Schermerhorn tot GouVer- neur-Generaal te benoemen, bij wie de leiding zal berusten hij de voortzetting van de besprekingen. Het artikel besluit „de Neder landers hoeven heus niet ver te zoeken. De benoeming van Prof. Schermerhorn tot Gouverneur- Generaal zal van Indonesische zijde gunstig werden ontvangen". President Truman heeft Maan dag het Congres dringend ver zocht, het wetsontwerp strekken de tot volledige militaire samen- wenking met de Latijns-Ameri kaanse landen tot wet te verhef fen. Het wetsontwerp voorziet o.m. in de verkoop en standaardi satie van wapens en de opleiding van marine- en legerpersoneel. Truman zegt in zijn boodschap tot het Congres, dat de voorge stelde samenwerking ook tot Ca nada zou kunnen worden uitge strekt daar samenwerking van de V. S. met dat land in aangelegen heden betreffende de gemeen schappelijke verdediging momen teel van hijzonder groot belang is. Dit is de eerste keer, dat de President officieel de naam Cana da heeft genoemd in verband met de verdedigingsplannen voor het Westelijk halfrond. Canada is geen lid van de Pan-Amerikaan- se Unie en heeft ook niet het ver drag van Chapultepec onder tekend. „De nauwe samenwerking van de Amerikaanse republieken", al- Minister-President Beel en Mi nister Jonkman werden op het platform van Schiphol begroet door een zestal Ministers t.w. Mr. C. G. W. H. Baron van Boetze- laar van Oosterhout, Minister van Buitenlandse Zaken, Dr. Jos. Gie- len, Minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen; Lt.-Kol. A. H. J. L. Fiévéz, Minister van Oorlog, de heer L. Neher, Minis ter van Openbare Werken en Wederopbouw, de heer W. Drees, Minister van Sociale Zaken en Prof, Mr. P Lieftinck, Minister van Financiën. Voorts was o.m. aanwezig Lt.- Generaal H. J. Kruis, chef van de 'Generale Staf. Kort na aankomst legde Minis ter Beel tegenover de talrijke aanwezige journalisten zijn ver klaring af. Het stoffelijk overschot van Dr. H. Colijn zal vermoedelijk volgen de week naar Nederland worden overgebracht. Het is nog niet bekend, wanneer de herbegrafenis zal geschieden De anti-revolu- tionnaire partij zal dan een her denkingsbijeenkomst te 's-GraVen- haige houden, welke geopend zal worden door Mr. J. H. de Wilde. Gesproken zal worden door Dr. J. J. C. van Dijk en door Prof. Dr. K. Dijk. Het is nog niet bekend, wanneer en in welk gebouw deze bijeenkomst gehouden zal worden. dus President Truman, „waarin bij het vefdrag van Chapultepec is voorzien, maakt het hoogst ge wenst de militaire organisatie, opleiding en uitrusting te stan daardiseren, zoals ook door de inter-Amerikaan.se Defensieraad is aanbevolen. Het is mijn bedoe ling, dat alle werkzaamheden in het kader van dit wetsontwerp in alle opzichten in overeenstem ming zijn met het Handvest der V. N." „De regering zal zeker niet meedoen aan of haar goedkeuring hechten aan onbeperkte wapen leveranties, die slechts zouden bijdragen tot een onnodige en drukkende bewapeningswedloop." President Truman legde er de nadruk op, dat het voorgenomen program zou samenvallen met de Amerikaanse politiek, gezonde economische toestanden in La- tijns-Amerika te bevorderen. Het wetsontwerp vermeldt na der, dat landen aan wie de V. S. hetzij wapens verkopen of schen ken, deze niet aan andere landen mogen doorzenden. Voorts wordt een veelomvattend program voor gesteld voor de oprichting van op leidingscentra voor studenten uit Zuid-Amerika. Tenslotte verklaart Truman, dat het plan is opgevat te Rio de Janeiro een conferentie te hou den voor het opstellen van een verdrag voor de verdediging van het Westelijk halfrond. (Het verdrag van Chapultepec werd op 3 Maart 1945 getekend en voorziet in het voeren van een gemeenschappelijke actie door de VS. en Zuid-Amerikaanse lan den ingeval van agressie op het Westelijk halfrond. De Pan-Ame- rikaanse Unie kwam in 1890 tot stand en bestaat uit afgevaardig den uit alle Amerikaanse repu blieken. Het doel der Unie is de regeling van politieke, sociale en economische vraagstukken.) De Britse Minister-President, Clement Attlee, heeft op de con ferentie van de Labour-partij te Margate zijn vertrouwen uitge sproken in Bevin, de Minister van Buitenlandse Zaken, en zijn mede werkers. Hij verklaarde dat, op basis van steun aan de V. N., ern stig getracht werd naar opbouw van harmonie en wereldvrede, dat Groot-Brittannië niemands islaaf was en dat samenwerking met allen werd gezocht. Voor de uitvoering van het binnenlands program van Labour vroeg hij de medewerking van het g-ehele volk. Tijdens de algemene vergade ring van de Boerenbond te Leuven heeft de heer Orban, de Belgische Minister van Landbouw, een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde dat de Nederlands BelgischLuxemburgse tolunie de eerste verwezenlijking is van het nieuwe internationale princi pe, krachtens hetwelk, om een langdurige vrede te verzekeren, iedere staat een deel van zijn eco nomische souvereiniteit moet prijsgeven De heer Orban verze kerde de vergadering evenwel, dat maatregelen zijn getroffen om te verzekeren dat deze tolunie geen nadelige gevolgen zal heb ben voor de Belgische landbouw bevolking. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de Opperste Raad der U.SjS-R. een decreet gepubliceerd heeft, waarbij de doodstraf in de Sowjet-Unie wordt afgeschaft. Het decreet zegt, dat de over winning op de vijanden der Sow jet-Unie de toegenomen macht van het land alsmede de toewij ding van het volk heeft getoond. Voorts toont de internationale toestand na Duitslands capitula tie, dat de zaak des vredes voor lange tijd veilig is „ondanks de pogingen van aggressieve elemen ten om een nieuwe oorlog te ont ketenen". Dit alles in aanmer king genomen en rekening gehou den met de wensen van vakver enigingen, regeringsinstanities en andere organisaties, die do publie ke mening weergeven, is volgens de Opperste Raad van de Sowjet- "Unie toepassing van doodstraf in vredestijd niet vereist. Voor misdrijven, die volgens de bestaande wetten in de Sowjet- Unie met de dood bestraft kun nen worden, zal gevangenisstraf worden gegeven of verblijf in een werkkamp tot een maximum van 25 jaar. Het decreet was gedateerd 26 Mei 1947 en ondertekend door de voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet der U.S.S.R., Sjwerniek, en door de secretaris van het presidium Gorkien, Een 14-jarige jongen en zijn drie zusjes van respectievelijk twee, dertien en zestien jaar oud, zrjn bij" een boerderij te Imlay City in Michigan, hun tehuis, doodge schoten, terwijl zij aan het bloe menplukken waren. De politie zoekt naar een zestienjarige jon gen, die in gezelschap van de ver moorde 'kinderen is gezien en van de daad verdacht wordt. Deze jongen, zekere Oliver Trepenning. was kort voor het ontdekken van de moorden in haast thuis geko men en er daarna in de auto van zijn vader vandoor gegaan. De auto is uren later een veertig kilometer verder gevonden, terwijl men op het erf van Trepenning een geweer vond, waarvan het ka liber overeenstemde rnet dat van de kogels, waardoor de vier kin deren gedood zijn. %kjIl tsehgr |vj4ö Uo Ipe Jgen 3J Ar -f, f f|?rl 4ste) nr'k iitat* tk2' tvufl iiv 4iek 'C, fiten. j jg, l< 'tiq. öflf L ,V' ff v4f K i %tp\' a <#anm o jdeifl r <H~ y J a«d ;l It ^Trfiin 1 n Wl!,p iat.il-.p

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1