m r Distributienieuws BESTUURSVERGADERING SPORT. Bijzonder Gerechtshof te Middelburg DOKIE DURF INBORIS BAAL DUIKT OP van de Stichting voor de Landbouw Dreigende „iangzaam-aan- staking" begonnen De veldpost naar Ned. Indië Wat de Radio brengt GEMEENTE TERNEUZEN ■t;ieki flten U ntfjll De bonnen werden opgekocht door de 25-jarige Zwollenaar J. K., die ze in de zwarte handel bracht. Erg geroutineerd ging dit twee tal overigens niet te werk, want er werd niet op gelet, dat de bon nen een codenummer en een stem pel van de firma droegen. Zo kon het gebeuren, dat de firma „zwarte bonnen"' aangeboden kreeg, waarop het eigen firma stempel stond. Hierdoor kwam de zaak aan het rollen. De kan toorjuffrouw M. B. en de opkoper J. K. hebben reeds bekend. Zitting van Vrijdag 23 Mei. He Bijzonder Gerechtshof be handelde Vrijdag o.m. nog de vol gende zaken. Dienstnemingen. Marinus Petrus van Kemseke, 25 jaar, landarbeider te Hulst, thans geïnterneerd, werd beschul digd vrijwillig in Duitse krijgs dienst te zijn getreden (Vrijwilli gerslegioen) Verd. gaf de feiten toe, waar na de Proc. Fiscaal een gevange nisstraf van 5 jaar met aftrek eiste. Nadat de verdediger, Mr. Van Son, geweizen -had op de ellende welke verdachte in zijn jonge leven heeft meegemaakt, waar door hij er toe kwam, tot het Vrij willigers Legieon toe te treden, bracht de Proc. Fiscaal de eis terug tot 4 jaar met af trek. Josephus Petrus van Heese, 24 jaar, landarbeider te Honte- nisse, thans geïnterneerd, stond terecht ter zake, dat hij in 1942 is toegetreden tot de Organisation Todt (O. T.) en voorts, dat hij in het jaar 1944 opzettelijk is opge treden als bewaker van gevange nen in het O. T. strafkamp te Souburg. Ook deze verd. geeft de feiten toe, doch verklaart verder, dat hij geen personen "doch wel materiaal heeft bewaakt. De Proc. Fiscaal eiste 5 jaar met aftrek. Mr. Van Son, de verdediger, meende, dat een deel der tenlaste legging vervallen zal moeten wor den verklaard en verzoekt voorts uiterste clementie. Uitspraak in deze zaken even eens op 6 Juni a.s. VERSOBERING IN TOEWIJ ZINGEN aan restaurants. Met inigang van Augustus zul len, naar de afdeling voorlichting van het Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, de toewijzingen voor voedingsvetten en/of vlees aan hotels en restaurants, broodjes- winkels e.d. met respectievelijk 16 tot 20 worden verlaagd. In het kader van algemene versobe ring voor deize bedrijfstak zullen zo spoedig mogelijk twee vleesloze dagen per week ingesteld worden. De koffie- en theetoewijzingen voor restaurants, cantines, enz., zullen eveneens een verandering ondergaan met dien verstande, dat voor koffie de helft in mout- koffie het beste inlandse pro duct ter vervanging van koffie, dat wij in Nederland kennen zal moeten worden opgenomen. Horeca-bedrijven met vacantie- omzet zullen er rekening mee moeten houden, dat hun extra vacantie-toewijzingen zeker niet vergroot worden. Dit geldt even eens voor als pensions ingeschre ven bedrijven. Vacantiegangers zullen met deze omstandigheden eveneens rekening moeten houden. Zij die nen niet meer te verlangen dan de hotel- en pensionhouder hun kan verstrekken en zullen er goed aan doen hun distributiebonnen mee te nemen. DEZE WEEK WEER EEN EI. Op 29 Mei zal voor alle leef tijdsgroepen een bon voor één ei bekend worden gemaakt. IN JULI EN AUGUSTUS DE BONNENLIJST EENMAAL IN DE TWEE WEKEN. Teneinde de winkeliers in de gelegenheid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantie te sluiten zal van 6 Juli tot en met 30 Aug. a.s. iniplaats van iedere week, één maal per veertien dagen een bon- nenlijst worden gepubliceerd. De -bonnen, welke normaliter verdeeld over twee weken worden aange wezen, zullen dan in één lijst wor den bekend gemaakt. In de tijdstippen, waarop de detaillisten de bonnen bij de dis tributiediensten moeten inleveren wordt geen wijziging gebracht, r( er 52 „Ja" riep Dokie Durf, en nog voor Pons-de-gorilla gelegen heid had in de richting van het geluid te schieten, was zijn revol ver tot een vormeloze klomp me taal versmolten door de feilloze octrodestraalmachine. Pons uitte ♦een kreet van schrik en wankelde even. Dokie Durf had hem toen al te pakken en grondig. Hij werd op dezelfde manier behan deld als zijn wapenbroeders en verdween in de kluis. Dokie verloor niet veel tijd. Hij wist dat hij zijn tegenstanders één voor één onschadelijk moest ma ken. Gans, de rechterhand van Pons, die de onderdrukte kreet van zijn collega had gehoord, begreep dat er iets niet deugde en stormde van een lager gelegen tussendek schietend het ruim binnen. Geluk kig had Dokie zich op een gun stige plaats opgesteld. De vuurstralen uit de revolver van Gans schoten langs hem heen. Gans liep in zijn opgewon denheid ook langs Dokie heen. „Mooi zo" dacht Dokie. ..Het gaat goed". Uit deze vergadering kan het volgende worden medegedeeld. Wederopbouw boerderijen. Bij herhaling vragen eigenaars of ge bruikers van boerderijen wier be drijfsgebouwen door oorlogsge weld zijn verwoest, tot wie zij zich kunnen wenden voor het ver krijgen van voorlichting bij de wederopbouw. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw is van oordeel, dat betrokkenen zich het best kunnen wenden tot de daartoe in gestelde commissies van de Stich ting voor de Landbouw, welke voor Z.-Vlaanderen als volgt is samengesteld: M. de Bruijne, Cadzand; J. Ra- mondt, Schoondijke; A.„ de Nijs, Clinge; L. van Dijk, Rijksland- bouwconsulent, Schoondijke, en A. Cammaert, Oostburg, Secretaris. Inenting mond- en klauwzeer. Gelet op de resultaten welke het afgelopen jaar met de enting ttgen mond- en klauwzeer zijn verkregen, wekt het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw de veehouders op, deze enting door de dierenartsen te doen plaats vinden, dn het bijzonder voor het melkvee. Het volgend jaar zal getracht worden deze inenting georgani seerd te doen plaats vinden om een zo rationeel mogelijke werk wijze te verkrijgen, zowel wat de verplaatsingskosten van de die renartsen als het gebruik van de entstof betreft. Publiekrechtelijk lichaam voor de Landbouw. Het Bestuur van de Stichting- voor de Landbouw betreurt het in hoge mate, dat het voor de land- en tuinbouw zo belangrijke Stichtingswerk voor lopig geen uitbreiding kan onder gaan daar de bevoegdheid om heffingen te doen ook van de niet- georganiseerden aan de landbouw wordt onthouden, terwijl deze in de oorlog voor de industrie en de handel is tot stand gekomen en is gehandhaafd. Het Bestuur ziet hierin'een ach terstelling van de landbouw ver geleken met de andere bedrijfs tak. Loonregeling 1947. Binnen en kele dagen kan de goedkeuring verwacht worden van het con tract voor het jaar 19471948. De lonen worden als volgt: Uurlonen: 1. Vakarbeiders ƒ0,64 per uur; 2. Ongeschoolden ƒ0,60 per uur. Knechtslonen: 1. van 1 Mei t/m 30 Nov. 1947: ƒ40 per week; 2. van 1 Dec. 1947 t/m 29 Febr. 1948: ƒ32,50 per week; 3. van 1 Maart t/m 30 April 1948: als onder 1. Ac coord tarieven: Over de ac- coordtarieven zijn nog besprekin gen gaande. De voorstellen van Zeeland zijn: 1. Bieten. a. Onderhoud: Doorslaan ƒ29 ƒ33; op één zetten 2429 le maal wieden ƒ47,50153; 2e maal wieden 3338, alles per ha per keer. b. Rooien: zonder koppen hak ken, met laden en loof uit te rekenZeeuws schoon 133— 166 per ha; c Koppen hakken ƒ2030 per ha. 2. Voederbieten. Rooien zonder laden 6690 per ha. 3. Vlas. Trekken, binden en schelven 133—190 per ha. 4. Graan a. Snijden, incl. binden en hok ken 80—100 per ha. b. ophokken achter de zelf- binder: Duitse hokken ƒ8ƒ15; Zeeuwse hokken ƒ7ƒ12 per ha; c. schelven 1018 per ha. 5. Erwten. Pikken 3545 per ha. 6. Paardebonen. Snijden 5875 per hh. 7. Bruine en witte bonen. a. trekken in de tol geleverd 7590; b. trekken, gebonden ƒ5572c. trekken, ongebonden 4260 per ha. 8. Maanzaad. Snijden, binden en tollen 60 76 per ha. 9. Aardappelen. a. Rapen achter machine aan hoopjes op het land geleverd: grove soorten 100130; Zeeuwse bonte en bl. 130170 per ha; b. rapen achter machine geleverd in zakken: grove soor ten 85ƒ120; Zeeuwse bonte en tol. ƒ120155 per ha; c. rapen achter de rooier, grove soorten per zak van 60 kg 0,18—0,24. Denemarken, dat vóór de oor log een der voornaamste Europese exporteurs van vlees en spek was, moet volgens mededeling van de Minister van Voedselvoorziening Kristensen,' deze producten rant soeneren. In een bespreking met vertegenwoordigers van de Deen se arbeiders over de crisis in de voedselvoorziening zeide Kristen sen, dat hij een verhoging van 't rantsoen donker brood in over weging genomen had. Hierdoor zou tegemoet gekomen worden in het tekort aan aardappelen, dat twee dagen geleden aanleiding gaf tot stakingen op grote schaal en ongeregeldeden. Detaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie willen sluiten, dienen maatregelen te nemen om op de voor hen vastgestelde dagen de bonnen te doen inleveren. Het publiek moet er rekening mede houden, dat het als gevolg van deze regeling een week eer der over de artikelen kan beschik ken, welke gewoonlijk in de twee de week worden aangewezen. Aan het einde van de periode, waarvoor deze regeling geldt, zal men echter een week langer moe ten wachten. De bonaanwijzing voor tabak valt niet onder deze regeling. Deze zal telkens normaal in de tweede week plaats vinden. DE INLEVERING VAN BONKAARTEN. In die gevallen waarin bonkaar ten bij de distributiedienst moe ten worden ingeleverd, blijkt er vaak misverstand te bestaan aan gaande de bonnen, die wel en die niet ingeleverd moeten worden. Het Centraal Distributiekantoor deelt daarom mede, dat men in zulke gevallen de volgende bonnen niet behoeft in te leveren: a. van de bonkaarten voor voe dingsmiddelen de bonnen van de serie, waarvan, reeds één of meer bonnen zijn aangewezen. b. van de tabaks-, versnaperin gen-, of gecombineerde kaarten de reeds aangewezen bonnen; c. van de textielkaart, de brandstoffenkaart en de petro- leumkaart de aangewezen bonnen; d. aanstaande moeders kunnen de toeslagkaartjes behouden, zij moeten echter de „contrölekaart a.s. moeders" CM 703 inleveren; e. z.g. ziekenkaartjes behoeven niet te worden ingeleverd. In een communiqué van de vak bond wordt medegedeeld, dat op Woensdag slechts de strikt nood zakelijke gasleveranties, waarbij die voor kookdoeleinden niet zijn inbegrepen, zullen worden ver zekerd. Electriciteit zal alleen en dan nog in beperkte mate voor het vervoer en de industrie be schikbaar gesteld worden. In alle andere electriciteitsbedrijven zul len leden van het vakverbond met de armen over elkaar voor hun machines zitten. Men zal er evenwel op toezien, dat de ma chinerieën geen schade ondervin den. De Fransche Premier, Raadier, heeft een decreet ondertekend, waarbij alle gas- en eeletriciteits- fabrieken en het personeel gere- quireerd worden. Volgens het requisitie-decreet kunnen arbeiders, die weigeren aan het werk te gaan, veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van maximaal 5 jaar. Het gebruik van kracht zal „naast het in de herinnering brengen van nazi-maatregelen" slechts de arbeidsconflicten ver scherpen, aldus het onafhanke lijke linkse blad „France Tireur" in een commentaar op de beslis sing van Raadier om de arbeiders in de gas- en electriciteitsfabrie- ken te „vorderen" om een staking te voorkomen. „Men kan een arbeider niet dwingen tegen zijn wil aan het werk te gaan, zelfs al zou men een soldaat naast iedere arbeider plaatsen", aldus het blad. Het onafhankelijke blad „Com bat" keurt de regeringsmaatrege len goed. Het vindt het ernstige maatregelen, doch „een staking in dergelijke vitale bedrijven zou niet minder ernstig zijn" „Hét staat aan de verdedigers der vrijheid de arbeidersklasse te waarschuwen tegen een dodelijk misbruik van haar vrijheid". De gematigde „Ce Matin" is van mening, dat „als de regering benauwd wordt en zich terug trekt het land_ in een staat van anarchie zal kómen te verkeren". ,Het is een tragisch dilemma. De regering moet toegeven aan de gewettigde eisen van de arbei ders, en daardoor het economi sche en financiële herstel van de natie benadelen, of haar positie versterken, met het gevaar onte vredenheid te veroorzaken. Volgens radio Tirana hèblben 3 Griekse vliegtuigen de straten van Koritza Albaniëmet mi- trailleurvuur bestookt. Twee per sonen werden gedood en 4 gewond. Het hoofd van het Bureau Veld post van het Ministerie van Oor log heeft enkele mededelingen ge daan over het veldpostvervoer naar Ned.-Indië. Het aantal te verzenden brie ven bedraagt momenteel ongeveer 500.000 per week. Na het ver trek der 2de Divisie wordt een stijging verwacht tot circa 600.000 stuks. Vertraging wordt zoveel moge lijk tegengegaan, doch is met al tijd te vermijden, in verband met de, uiteraard, beperkte laadruim te in de vliegtuigen welke de dienst op Indonesië onderhouden. In het algemeen is aan het eind der week de post al verzonden. Niet alleen zijn er transport moeilijkheden op het traject Am sterdamBatavia, doch eveneens in Nederlands-Indië. De aanwezige vliegtuigen al daar worden gebruikt voor de ra vitaillering, welke een zodanige omvang heeft, dat ook hier ge woekerd moet worden met de laadruimte. Teneinde het transportprobleem handteerbaar te maken zijn post- bladen ingevoerd, welke circa 5 gram wegen. Deze postbladen worden met voorrang verzonden. Het is in het belang van de mili tairen in Nederlands-Indië en van het publiek, dat deze bladen wor den gebruikt, Het gewicht der veldpost daalt en het vervoer wordt hiepdoor vergemakkelijkt, waardoor vertraging gemakkelij ker kan worden voorkomen. Het publiek wordt aangeraden, door een economisch gebruik, zo veel mogelijk op een postblad te schrijven. In de periode 914 September vorig jaar werden 185.000 brieven verzonden, in de periode van 10 15 Februari van -dit jaar onge veer 400.000 en momenteel reeds zoals gemeld pngeveer 500.000. VOETBAL. District IV- Promotie 2e Klasse. TSCiRKTW 3—1. Tweede Klasse A. MiddelburgDOSKO 33 BreskensDe Zeeuwen 31; Al lianceTerneuzen 51. Promotie 3e Klasse BiervlietiRKC 15. Derde Klasse F. AxelHulst 41; Corn Boys Hoofdplaat 63; Oostburg- Sluiskil 22. Onderafdeeling Zeeland KNVB. Reserve Eerste Klasse B. Corn Boys 2Hoofdplaat 2 61; Oostburg 2Sluiskil 2 42. Tweede Klasse B. Rapenburg 2Volharding 2 51; Vogelwaarde 2Luctor 2 7-M. Derde Klasse B. Hontenisse 3Biervliet 3 71; Honbenisse 4Hulst 3 (Hulst niet opgekomen)Koewacht 3 Axel 3 1—1. FRANKRIJK—NEDERLAND 4—0. Het Nederlands elftal heeft op Pinkstermaandag in het stadion van Co lombes te Parijs een vol komen verdiende nederlaag gele den tegen het Franse nationale team, met cijfers, die aan duide lijkheid niets te wensen over laten. De rust was ingegaan met een 10 voorsprong dei' gastheren. ALLIANCE—TERNEUZEN 5—1 In de eerste helft van deze wed strijd boden de Zeeuwen slechts zwakke tegenstand en zo kon de rust ingaan met een 40 voor sprong voor Alliance. Na de rust wogen de partijen tegen elkaar op met Terneuzen iets in de meer derheid. Beide teams wisten nog WOENSDAG, 28 MEI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Cello en piano; 11 00 Gram.; 11.45 Fam. ber.12.00 Johan Jong; 12.35 Mil ler sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 Accordeonorkest; 14.00 Voor de vrouiw; 14.15 Kamerorkest; 15.00 Voor de jeuigd; 15.45 Ziekenbe zoek;. 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Gpam.; 17.35 Ensemble Vincenti- no; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Jan Corduwener; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Hedenavond kwart na acht; 21.15 Klankbeeld; 21.45 Gram.; 22.20 Malando22.45 Geestelijk leven; 23.00 Nieuws; 23.25 The Ram blers. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Nieuws; 9 50 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.30 Pianoduo; 11.30 Vragen aan voorbijgangers; 12.00 Gram.; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Continental Quin tet; 14.00 Voor elck wat wils; 14.45 Gram.; 15.15 Orgelconcert; 16.00 Voor postzegelverzamelaars; 16.15 Schoolkoor; 16.45 Voor jon gens en meisjes; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Harmoniemuziek18.30 Gram.: 19.00 Nieuws; 19.15 Nws uit Indië; 19.30 Canzonetta sex tet; 20.00 Nieuws; 20.05 Vocaal kwartet; 20.25 Gram.; 20.50 Le zing; 21.10 Omroeporkest; 22.15 Gram.; 22.30 Nws; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Gram. een doelpunt te scoren, zodat het einde kwam met een verdiende 5—1 overwinning voor de thuis club. AXEL—HULST 41. Deze match was niet het beken de „zachte eitje" voor onze kam- pioens-pretendenten en de blauw gele gasten gaven tot ongeveer 20 minuten na de pauze een spel, dat als bijna gelijkwaardig mocht worden bestempeld, zij het ook, dat Axel een technisch beter spel tot ontplooiing bracht. Het man gelde voor de rust -echter voort durend aan schotvaardigheid in de Axelse aanval en de minder talrijke Hulsterse attacque's stel den de Oranjeverdediging vaak genoeg voor lastige problemen. Plots kwam Axel's eerst doelpunt uit een van rechts geplaatste bal, die door Jo Deij fraai werd inge kopt, waarop spoedig de rust ln trad Ofschoon in de tweede helft het overwicht van Axel duidelijk ce zien was, gelukte het toch aan Hulst, door een falen van de Axel- se verdediging den stand gelijk te maken. Dit was wellicht het sein voor Axel, dat uit een ander vaatje moest worden getapt en 10 min. later is het Adri Deij, die een voorzet van links benut en de stand op 21 brengt. Hulst gaat zienderoog verflauwen en als de doelman van Hulst een bal laat glippen is het wederom Adri Derj die de score verhoogt. Na pl.m. y2 uur smaakt dezelfde speler het genoegen met een fraaie kopbal de overwinning van Axel veilig te stellen en zonder dat er nog gedoelpunt wordt heeft Axel met 41 Hulst geklopt en zodoende het Kampioenschap als een rijpe vrucht in de volgende kamp tegen Aardenburg voor het grijpen. In dichte drommen verlieten de pl.m. 2000 sportliefhebbers het terrein, in het vooruitzicht van de komende promotiewedstrijden. Axel dient echter waakzaam te zijn en de resterende tijd flink te benutten, want de Oranjehem den zullen anders uit de hoek die nen te komen in de a.s. wedstrij den voor de promotie. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de Raad dier gemeente is belegd tegen Donderdag 29 Mei 1947, des namiddags 7.30 uur. Terneuzen. 24 Mei 1947. De Burgemeester, P. TELLEGEN. itat' fer r. d^e1, hen ica Hevi'Jg-rr |V Tl iOx; tpm IsuaJ

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3