:j r r [fl Buitenlands Nieuws ft BINNENLANDS NIEUWS 'i R i%fii i rf° rfi 11 fe DE GEBODEN VOOR DE A.S. Langzaamaan bij Franse gas en electriciteitsfabrieken Mal cte «Srovaaacie 4 Duitse Prinsen als getuigen te Neurenberg lu !5 B,r< n1 Irtv it e i Niet minder zal het te vërzame- len materiaal dienstbaar zijn aan het marktanalytisch onderzoek van nijverheid en handel en de ar beid van particuliere organisaties en instellingen op sociaal en cul tureel gebied. Het is een onderneming, welke geen uitstel meer duldt en onmis baar is voor de verderewederop bouw van ons land en volk als grondslag voor een nieuwe ont plooiing van ons volksbestaan onder ae door de oorlog zo zeer gewijzigde nationale en interna tionale verhoudingen en bij onze strijd om een plaats in de wereld- huishouding. Deze twaalfde volkstelling wordt gehouden naar de toestand op 31 Mei te middernacht. Onder algemene leiding van het Centraal Bureau voor de Statis tiek berust de uitvoering der eigenlijke telling der gemeente besturen. De onzekerheid of wel voldoende geschikte arbeids krachten van de vrije arbeids markt kon worden aangetrokken, heeft de Regering doen besluiten, dat in eerste instantie zou worden gebruik gemaakt van overheids personeel. Om de telling zo kort mogelijk te doen duren was een zo groot mogelgk aantal tellers nodig. Men is gekomen tot een teller op honderd inwoners, dus zoals gezegd een tellerscorps van 100.000 mannen en vrouwen. Dit aantal werd voldoende geacht om de telling in een of twee dagen voor het ophalen der formulieren te volbrengen. Zo zullen straks gemeente-, rijks- en provinciale ambtenaren over onze steden en dorpen uitzwermen, zullen onder wijzers en onderwijzeressen, poli tiemannen en postbeambten, mili tairen en vrouwen van de U.V.V. en andere organisaties, studenten, gepensionneerden en vrijwilligers uit particuliere bedrijven met hun teJregister en formulieren van huis tot huis hun telarbeid ver richten. In een garnizoensplaats gaat een hele compagnie op stap, in een grote gemeente boden zich zelfs twee bijna tachtigjarigen aan. Voor het welslagen der telling is medewerking der bevolking no dig, die de gegevens nauwkeurig moet verstrekken, waartoe men overigens ingevolge wettelijke be palingen verplicht is. Voor de psychologische voorbe reiding zijn of worden alle be schikbare middelen gebruikt. O.a. zal tot en mét Zaterdag de radio als het ware geïnfiltreerd zijn met de volkstelling. Op 31 Mei tussen kwart voor en kwart over acht zal over beide zenders een ge meenschappelijk invullen der for mulieren plaats vinden onder lei ding van de radio-voordrachtkun stenaar Koos Koen. De verzekering wordt gegeven, dat geen ambtenaar van belas ting, woningvordering, inkwartie ring', dienstplicht "in de papieren zal neuzen. De ingevulde formu lieren gaan onmiddellijk door naar het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daar zullen dan rond 15 tnillioen formulieren met p.l.m. 150 millioen beantwoorde vragen binnenstromen. Het spreekt van zelf, dat de verwerking daarvan het bureau voor bijzondere eisen stelt. Men zal 300 man extra per soneel nodig hebben. Verder zal meer dan ooit gebruikt gemaakt worden van mechanische hulpmid delen. Deze zijn voor de tijd van de teiling gehuurd in de Verenig de Staten. Het zijn ingenieuze ap paraten, die piet ontstellende snel heid en zekerheid werken. Zo .zal het mogelijk zijn om voor elke 'ge meente en voor onderdelen van gemeenten ongeveer 2 maanden na afloop der telling voorlopige cijfers gereed te hebben over het aantal woningen en andere be woonde ruimten en de daarin wo nende bevolking. In de verdere loop van het jaar zullen dan de uitkomsten der woningtelling gro tendeels gereed komen, terwijl in 1948 de bewerking der volks- en bedrijfstelling in grote lijnen haar beslag zal verkrijgen. Zo zullen dan b.v. ook de omstreeks 10.000 beroepen geclasseerd zijn. Door overheidspersoneel en vrij willigers in te schakelen verkrijgt drag dat ongeveer overeenkomt men een besparing van een be nnet de kosten welke de telling nu zal vorderen. Thans zal de telling ƒ1.750.000 kosten; het zou twee millioen meer hebben bedragen als betaal de krachten gebruikt werden. De volkstelling in 1930 heelt een be drag van 1.250.000 gevergd. VOLKSTELLING. 1. Ontvangt de teller welwillend. Hij komt niet voor zichzelf, doch in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door de teller over Uw woning gevraagde inlichtingen zo nauwkeurig mogelijk. Deze inlichtingen zijn niet bestemd voor wo- ningvoardering of inkwartie ring, doch als grondslag voor algemene verbetering van de volkshuisvesting in ons land. 3. Bewaart de door de teller voor U en Uw gezinsleden afgegeven telformulieren zorg vuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren duidelijk leesbaar in. 6. Verzuimt vooral niet de aard van Uw beroep nauwkeurig te vermelden, alsmede aard, naam en adres van het be drijf, waarin gij werkzaam zijt. 7. Zorgt, dat de ingevulde for mulieren gereed liggen, zodat de teller niet behoeft te wach ten, wanneer hij ze terug komt halen 8. Vraagt de teller raad indien U twijfelt of Uw beantwoor ding van bepaalde vragen wel juist is. Luistert op Zaterdagavond 31 Mei naar de radio-uitzen ding van kwart vóór acht" tot kwart over acht over beide zenders. Alsdan zal een ge meenschappelijke invulling der formulieren plaats vin den. Beseft, dat deze 12de Volks telling een lands- en volksbe lang is van de eerste orde. Werkt dus allen mede om haar te doen slagen. De 1642 ton metende Franse tankboot ,,St. Yves" is buiten de haven van La Rochelle op een mijn gelopen en gezonken. De be manning is gered. 9 10 pj \i 1; ia) Door een ontploffing in een lucifersfabriek te Galioeb zijn vijftien Egyptische arbeiders ge dood en 45 gewond. De politie te Cairo stelt een onderzoek in naar de oorzaken van de ontplof fing. Politierapporten hebben de dood van vijf personen bevestigd en maken melding van veertien ge wonden. Er zijn op 22 Mei schoten gewisseld tussen een Albanees schip, dat de kust van het Griek se eiland Korioe naderde. Het schip trok zich terug in de rich ting van Albanië. Albanese berichten, volgens welke Griekse vliegtuigen de Al banese stad Korifea zouden heb ben aangevallen, worden ontkend door het Griekse ministerie van luchtvaart- Ook ontkent de Griekse regering, dat Griekse vliegtuigen boven Albanees grond gebied zouden hebben gevlogen.. Wel heeft, aldus het Griekse mi nisterie van voorlichting, nabij de Albanese grens een luchtaanval op verzetslieden plaats gehad. Zoals men zich herinnert, is Vrijdag j.l. uit Belgrado bericht, dat Albaië een telegram naar de V. N. heeft gezonden als protest tegen een Griekse luchtaanval boven Albanees gebied, waarbij twee personen gedood en acht gewond werden. Tengevolge van twee aanva ringen in het Kanaal zijn vermoe delijk 8 leden van de bemanning van twee vissersboten verdronken. Het Amerikaanse tankschip „New' Hall Hills" kwam tenge volge van de mist in aanvaring met een schip, waarvan de iden titeit tot nog toe niet is vastge steld, omdat er geen spoor van gevonden is. Ben lid van de be manning van de ,,New Hall Hills" kwam tengevolge van de explosie om het leven. Het schip kwam in brand te staan en werd door de bemanning verlaten. De brand is inmiddels geblust en het schip wordt naar veilige haven gesleept. Volgens verklaring van de kapi tein was de explosie verschrikke lijk De mast sloeg overboord, de stalen dwarsbalken en electri- sche kabels boven op 't schip wer den over de brug heen naar de achterzijde geslagen. De Belgische trawler „Oceanis .II" kwam in aanvaring met het Amerikaanse schip „John La Far- ge". De trawler spleet in tweeën. Met een reddingsboot zijn 2 Belgische leden der bemanning, die 7 uur in het water hadden gelegen, behouden te Walton (Essex) aan land gebracht. De overige 3 leden worden nog ver mist. Niadat 2 reddingsboten de gehele nacht nasporingen hadden verricht, heeft men de pogingen bij het aanbreken van de dag op gegeven. Het antwoord der regering. In antwoord op de aankondi ging van de „Langaaamaan-actie" door de Bond van Arbeiders bij Gas- en Electriciteitsbedrijven heeft het Franse kabinet Vrijdag kort voor middernacht besloten tot requirering van alle gas- en electriciteits-fabrieken in het land wanneer de aangekondigde actie tot uitvoering' wordt gebracht. De regering is besloten zo no dig gebruik te maken van het leger ter waarborging van de gas- en electriciteitslevering. TERMIJN VOOR VISSEN VAN MOSSELZAAD VERLENGD. Op aandrang van de betrokken kwekers is de openstellingstermijn van de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad door Zeeuwse mosselkwekers verlengd van 4 tot 6 weken. De sluiting is bepaald op 12 Juli. Vier weken was te kort voor de Zeeuwen om hun percelen van het voor hen onmis bare zaad te voorzien, want het zaad dat ook in de Zeeuwse zee gaten nog wel wordt gevist, is niet voldoende om het bedrijf gaande te houden. Ook brengt de visserij daarvan wegens mijnengevaren met zich mede. Het is te hopen, dat de ongun stige rapporten, die de stand van het mosselzaad op de Waddenzee dit jaar zeer slecht noemen, niet voor 100 juist zijn, al zal de ongekend strenge winter ook hier wel zijn schadelijke invloed heb ben doen gelden. Mosselen vor men, daar zij een belangrijk uit voerartikel zijn vooral naar België en Frankrijk een zeer belangrijke deviezenbron. De maat van de te vissen mosselen en van het mosselzaad is gebracht op 5 cm, een zeer belangrijke conces sie die andere jaren niet werd ge daan, doch die er toe kan mede werken, om, wanneer er weinig klein zaad aanwezig is, toch de percelen in Zeeland te doen be volken. Daar op last van B. en W. van Hansweert de vismeel fabriek, wegens hinder voor de omwonen den is gesloten, worden dit jaar geen zeesterren opgekocht. Zee sterren veroorzaken grote schade op de mosselpercelen en jaarlijks werden in Mei en Juni honderd duizenden kilo's opgevist en naar Hansweert vervoerd. Ook nu wor den ze wel opgevist, doch moeten over boord worden gegooid, met de kans dat ze toch weer op de mosselpercelen terecht komen. Ook wordt een belangrijk bedrag aan inkomsten gederfd door ver kopers en verwerkers, alsmede het personeel der fabriek. Vismeel als veevoeder was voorts een zeer gewild artikel. GYMNASIUM CONTRA CHR. LYCEUM. Tijdens een vergadering te Mid delburg, waar gesproken werd door de secretaris van het cura torium van het Stedelijk Gymna- suim, Dr. B. D. H. Teilegen, de waarn. rector Dr. H. W. Fortgens en de Souburgse predikant Ds. L. C. .Spijkerboer, is van de zijde van het gymnasium geageerd tegen de oprichting van een Chr. Ly ceum te Goes en .de maatregel van de regering om aan verschillende H.B.S.en in Zeeland een lyceum afdeling te geven. Dit zijn „dwerg-instituten", die practisch niet zijn te bevolken, doch zelfs kostbaar zijn, aldus werd betoogd. Dr. Teilegen deelde mede, dat de lyceumafdeling van de H.B.S. te Zderikzee met vier leerlingen, die te Oostburg met één leerling begint. Volgens Dr. Fortgens zal het peil van het klassieke onder wijs in de provincie door deze dwerg-instituten benadeeld wor den. Hij hekelde de methoden van het Chr. Lyceum om bevoegde on derwijskrachten te bemachtigen, in het bijzonder de wijze, waarop men een leraar Nederlands van een der Zeeuwse H.B.S.-en poogt weg te lokken. Hij noemde het ongehoord, dat deze Goese school, die binnenkort geopend zal wor den, parallelklassen in Midddel- burg wil gaan vestigen. Naar A.N.P. van de zijde van het Ministerie verneemt, is de in stelling- van Christelijke scholen voor middelbaar onderwijs in een i streek waarvan de bevolking overwegen orthodox-protestant is, een volkomen logische en bij de wet geregelde zaak. LEGATEN VOOR ZEEUWS GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. Volgens mededelingen van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen zijn aan deze instelling twee belangrijke legaten ten deel gevallen. Het eerste is het le gaat de Bron de Vexela, bestaan de uit een zilveren soepterrine met lepel en een zilveren koffie- servies, het tweede het legaat Jhr. J. van Reigersberg Versluys, be staande uit negen kostbare schil derijen, Delfts aardewerk en een zilveren peperbus van 1729 (Haags werk). MODERNISERING VAN HET RIJKSMUSEUM GAAT NIET DOOR. Naar wij van bevoegde zijde vernamen, hebben de Ministers Gielen en Neher in verband met de tijdsomstandigheden geen goed keuring gehecht aan de plannen tot modernisering van het Rijks museum in de hoofdstad. En kele noodzakelijke werkzaamhe den zullen ten uitvoer worden ge bracht. ZWEEDS BEZOEK AAN WALCHEREN. Vrijdagmiddag bracht het hoofd van het Zweedse Jeugd Roode Kruis, de heer G. Ivrerus, rector te Stockholm, met zijn echtge note en de heer D. van Kleef, adviseur van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis te 's-Graven- hage, per auto een kort bezoek aan Walcheren. Men begaf zich naar Meliskerke, waar evenals te Ritthem en Westkapelle, de leer lingen van de Boaz-school inge schakeld zijn in het werk van het werk van het Jeugd Rode Kruis. In Meliskerke werd de school bezocht. Aan de heer Ivrerus werd een album met fraaie foto's ter herinnering aangeboden. Deze bleek met dit geschenk zeer inge nomen te zijn en hield achtereen volgens in het Zweeds en het Engels een korte redevoering, waarin hij zijn vreugde over dit bezoek uitte en de kinderen veel goeds toewenste. Het gezelschap bezichtigde hierna de kerk van de Gerefor meerde gemeente en de typische Walcherse boerdellj „Hof Melis kerke". Tenslotte bezocht men Westkapelle en Souiburg. KOEWACHT. Benoeming Wethouder. In de alhier gehouden raads vergadering werd tot wethouder benoemd de heer J. Baert. Als nieuw lid nam zitting de heer B. de Gronckel, terwijl in de eerstvolgende vergadering de heer A. Inghels zitting zal nemen. GOES. Liquidatie van Zeeuwse H.A.R.K. Tijdens een feestelijke vergade ring te Goes is de liquidatie van de H.A.R.K. in Zeeland, een feit geworden. Een hoeveelheid reste rende goederen zal worden toege wezen aan de gemeenten Vlissin- gen. Westkapelle, Breskens, Sluis, Bruinisse, Ouwerkerk, Oosterland, Schoondijke en Oostburg. MIDDELBURG. Dodelijk auto-ongeVal. Op de grens van Middeibur<* en Koudekcrke, op de Middelburg°- se straat bij 't Hiemke, werd een Vierjarig meisje, dat plotseling de weg overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. Het kind, een dochtertje van de heer S„ die momenteel als militair in Indonesië vertoeft, was met een landbouwer op diens wagen mee gereden. De man had het meisje bij de plaats, waar zij momenteel logeert, afgezet. Het kind rende over de straat zonder uit te kij ken, waardoor het geen erg had in de naderende auto. Vier Duitse Prinsen zijn aange houden en naar de gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg overgebracht, waar zij in enkele processen tegen nazi-dignitarissen als getuigen zullen optreden. Het zijn: 1. Prins Philips van Hessen, achter-kleinzoon van Ko ningin Victoria, die, sinds zijn ar restatie door Hitler in 1943, ge vangen zilt. Hij was woordvoerder van Hitier bij Mussolini ter gele genheid van Ansluss van Oosten rijk en na de invasie van Tsjecho- Slowakije. Toen Italië zich aan de Geallieerden overgaf, nam Hit- Ier hem gevangen. 2. Prins August Wilhelm van Pruisen, brigadecommandant der SS, zoon van ex-keizer Wilhelm. 3. Prins-erfgenaam Ernest von LippeDetmold, persoonlijk advi seur van Walter Darre, tijdens de oorlog Minister van Voedselvoor ziening en Landbouw, die 'binnen kort voor het tribunaal zal ver schijnen. 4. Prins Frederick Christian von SchaumburgLippe, assistent van Goebbels. DUITS KANON SPRINGT BIJ SLOPING UIT EUKAAR. De arbeider Jo Hoefmans was bij de firma Aats, jutehandel te Rijen, bezig met een snij-apparaat de loop van een Duits kanon te slopen toen het tuig plotseling met een hevige ontploffing uit elkaar sprong. Hoefmans werd op slag gedood. Zijn werkgever, die op enige afstand stond, werd licht gewond. Het slachtoffer laat een vrouw en 'kind achter. KIND UIT TREIN GEVALUEN EN OVERLEDEN. Donderdagmiddag viel de 5- jarige Willem Blansjour, gewoond hebbende aan de Paul Kruger- straat te Leiden, uit een trein van Den Haag naar Leiden. Het kind geraakte onder de trein en was op slag dood. De vermoe delijke oorzaak is. dat het kind tegen een coupédeur leunde, ten gevolge waarvan deze plotseling openging. BLIKSEMINSLAG IN ELECTRISCHE CENTRALE. Vrijdagavond omstreeks kwart overtien is tijdens een kort doch hevig onweer de centrale van'de Provinciale Gelderse Electriciteits- maatschappij aan de W'eurtseweg te Nijmegen door de bliksem ge troffen, waardoor zij buiten be drijf werd gesteld. Behalve de stad Nijmegen kwam ook een groot gedeelte van de provincie Gelderland zonder stroom. Zij, die de blikseminslag heb ben waargenomen, zagen een groot blauw vuur boven de cen trale. Vermoedelijk zijn tenge volge van de inslag enige verbin dingen gesmolten. Eu- deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. KOFFIE SMOKKELAARS GEARRESTEERD. Dezer dagen ontdekten enige politiemannen op de Koem in Ol- denzaal twee mannen, die bezig waren een partij koffie in een auto te laden. Daar de agenten het zaakje niet vertrouwden ar resteerden ze het tweetal en brachten het met de koffie naar het politiebureau. Uit het onder zoek kwam vast te staan, dat men met een uitgebreide smokkel - affaire te doen had, waarhij zeven personen betrokken waren. Het spoor leidde naar Amsterdam, waar de Oldenzaalse politie nog twee mannen arresteerde. Deze hadden enige maanden geleden 'koffiecoupures ter waarde van 625 pond verkocht aan de land bouwer A. te Tubbergén. Deze landbouwer vond een Almelose winkelier bereid de koffie te leve ren. De partij is in twee gedeel ten geleverd. De eerste drie hon derd pond werden bij de landbou wer in Tubbegren afgeleverd. De rest van de partij werd door een P.T.T.-ambtenaar met een bestel wagen der Posterijen naar Olden- zaal gebracht. Toen men de kof fie Donderdagavond van hierutt "wilde vervoeren, kwamen de po litiemannen tusscherabeide. Bij de landbouwer te Tubbergen werd onder een hoop stroo-afval 180 pond koffie gevonden. Aangeno men wordt, dat de koffie bestemd was voor clandestiene uitvoer naar Duitsland. De koffie was Verhandeld voor 5,50 per jpond. NIEUWE SCHADE DOOR MUNITIE-ONTPLOFFINGEN. Enkele dagen vinden er weer zware ontploffingen plaats in het bezette Duitse gebied langs de Limburgse 'grens. Deze keer moest speciaal de gemeente Bel- feld het ontgelden, waar grote schade werd aangericht aan ver schillende woningen, die nauwe lijks hersteld waren van de gele den oorlogsschade. De burgemees ter van Belfeld heeft hierin aan leiding gevonden zich te wenden tot de Engelse ambassadeur te 's-Gravenhage, teneinde maat regelen te bevorderen, die een herhaling van deze practijken kunnen voorkomen. EEN NIET-NOODLIJDENDE GEMEENTE. B. en W. van Benthuizen zullen eind Mei de ontwerp gemeente begroting 1947 van deze gemeente aanbieden. Als bijzonderheid hieromtrent kan worden medegedeeld dat deze begroting ondanks het niet in voeren van straat- en vermake lijkheidsbelasting en verlaging van het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld van 3 tot 2 zonder nadelig slado sluit op 65.320. Benthuizen behoort daarmee tot de weinige niet nood lijdende gemeenten. SIGRENFABRIEK STOPGEZET WEGENS OVERPRODUCTIE. Op een desbetreffende vraag in de gemeenteraad te Oud-Mar - sum heeft de burgemeester ver klaard, dat de sigarenfabriek Reimders in Oud-Marsum voorlo pig is stopgezet wegens over productie. In de fabriek liggen tweehonderd duizend sigaren op geslagen, waarmee men geen raad zou weten t NOORS SCHIP OP EEN MIJN GELOPEN. Zondagnacht half twee is het Noorse stoomschip Bestum van Oslo in de omgeving van Borkum op een mijn gelopen. Door de schok werd de stoommachine ver nield, zodat het schip sleepboot- hulp moest vragen. De sleepboot „Oceaan" van de rederij Doeksen in Terschelling is terstond ter assisentie uitgevaren en heeft Zondagochtend 10 uur verbinding met het schip gemaakt. De Bes tum is 3310 ton groot en geladen met steenkool. De sleepboot zou het schip naar Rotterdam slepen. Er zijn geen persoonlijke onge lukken. KANTOORJ UFROUW VERDUISTERDE 30.000 TEXTIELPUNTEN. Een 22-jarige 'kantoorjuffrouw M. B., in dienst bij een grossier te Zwolle, heeft kans gezien op zijn minst 30.000 textielpunten te verduisteren. Acht maanden' lang heeft zij coupures onttrokken aan de bonnenvoor raad van de firma

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2