r Voor de Zondag Kerkdiensten Vragen aan de Minister Gemeenteraad van Zaamslag UIT DE PROVINCIE Zeeuws-Vlaamse Historie «iStnlaslcren Een kerk moet verplaatst worden RECHTZAKEN Co™*e flrf* gj EEN BEETJE SAS VAN GENT DOOR DE EEUWEN HEEN Wat voor weer met Pinksteren Pe Goioradokever- b^strijdinq Het Intern. Landbouwcon- gres te Scheveningen Tijdelijk meer bonvrije karnemelk PINKSTEREN is het feest van de uitstorting van de Heilige Geest. Zo wordt het beschreven in Hand. 2. Dit zegt ons echter dikwijls weinig. Dit geestelijke feest vinden wij onbegrijpelijk, We kunnen er geen houvast aan krij gen. De discipelen vinden het niet geheimzinnig of onverstaanbaar. Petrus voert namens hen het woord en zegt: Ge vraagt wat er gebeurt? Wel het is Jezus die uitstort wat ge ziet en hoort. ZO kan Pinksteren alleen wor den gevierd door hen die Jezus verwachten. Voor de disci pelen is het geen tooverachtig ma gisch gebeuren omdat ze door bidden en verwachten waren voor bereid. En zo zal de weg tot Pinksteren altijd lopen langs het pad dat de discipelen zijn gegaan. Laten wij niet klagen over gemis aan Pinksterblijdschap als wij de weg die tot Pinksteren leidt wei geren te gaan. JEZUS stort uit wat gij ziet en hoort, zegt Petrus. Hierdoor verstaan wij dat er een orincipieel verschil is tussen Pinkstergeest drift en - alle andere menselijke geestdrift. Als Petrus op Pink steren enthousiast is wil dat niet zeggen dat hij nu mag ervaren de natuurlijke en harmonische ont plooiing van zijn gaven en talen ten. Daar heeft Petrus ook in het minst geen belangstelling voor. Petrus heeft allang genoeg van Petrus. Als hij enthousiast is komt dat omdat Jezus in hem gestalte heeft aangenomen. De vernieuwing van zijn leven komt niet voort uit de ontplooiing van zijn talenten en mogelijkheden. Ze komt voort uit Jezus Christus. En zoals het bij Petrus is, is het bij een ieder die waarlijk Pink steren viert. Het is niet uit U of door U dat gij een ander mens zijt geworden; het is alleen uit en door Jezus Christus. Zaterdag 24 Mei 1947. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 6.30 u. de heer Heerschap. Zondag 25 Mei 1947. (Eerste Pinksterdag) Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. J. v. d. Graaff, van Sas van Gent. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. A* J. Kromhout, van Hoek. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Temeuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Talma, 2.30 u. Ds. J. A. Talma, bed. H. Doop. Aardemburg: 10.30 u. Ds. Van Roijen. Biervliet; 11 u. Ds. Doorn. Breskens: 10 u. en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 14.30 u. Ds. Van Vliet. St. Kruis: 9 u. Ds. Van Royen. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. Derksen. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 1015 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. Uzendijke: 9 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Getonednte. Aardenburg: 10 u. Ds Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School): 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. De Jong, van. Zwolle. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Kok Gereformeerde Kerk. i Vrijgemaakt Art. 31 D K.O.) Hoek: 10 u. Ds. J. F. Sollie, van Zoutespui; 2.30 u. Ds. I. v. Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. Lan- ting, em .pred. te Heemstede.V Schoondijke (in de Bunker): Ds. I. van Til van Hoek. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30. 2 en 6 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees- dienst. oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. (Om 2 u. bed. H. Doop en bev. lidmaten.) Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jan3teen: 7.30, 9 en 10.30 u H.H. Missen. "Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 19.30 u. Leiders. Kdt. J. Heijnsdijk en Kdt. C Nieuwland. qVT is dan het enige wat het Pinksterfeest te Jeruzalem ons laat zien, een groepje mensen die totaal veranderd zijn. Zo ge weldig 'belangrijk is dit naar we reldse schatting niet. Dat enke le onbetekenende vissers en boe ren te Jeruzalem, geestdriftige ge tuigen van Jezus worden kan on mogelijk als een merkwaardig feit worden beoordeeld. En toch, men sen veranderen kan alleen Pink steren. Wij kunnen soms de om standigheden veranderen. Maar dat is slechts de buitenkant en nog niet zo moeilijk. Het aller moeilijkste, mensen veranderen, is ons niet gegeven. Dat kan al leen de Scheppende Geest. Veni Creator Spiritus. Kom Schepper, Heilige Geest. t Is er enige zekerheid, dat de bevoorrading van industriekolen en huisbrand in alle delen van het land, en met name in de steden, zo tijdig zal geschieden, dat stag natie in de aanvoer door vorst de distributie van het toegewezen kwantum niet in gevaar zal bren gen? Indien deze zekerheid niet kan worden gegeven, wat zijn de Mi nisters dan voornemens te doen, om alsnog de regelmatige distri butie van brandstoffen in de aanstaande winter zoveel moge lijk te verzekeren? Het Eerste Kamerlid In 't Veld heeft aan de Minister van Justi tie gevraagd, of het juist is. dat de in art. 9 der Interneringsrege ling 1946 bedoelde commissies van toezicht op de interneringskam pen voor politieke delinquenten nog steeds niet zijn benoemd? En zo ja, of de Minister dan wil mededelen, waaraan deze trage gang van zaken is te wijten en of een spoedige afdoening is te ver wachten Het Eerste Kamerlid Wouden berg heef't aan da Ministers van Economische Zaken cc van Ver keer en Waterstaat gevraagd, of zij mededelingen kunnen doen over de vooruitzichten van de kolenvoorzi/ening in de aanstaan de winter. In het kader van de heropbouw plannen voor de Londense binnen stad heeft men plannen onder handen voor het verplaatsen van de kerk van St. James over een afstand van 20 meter, teneinde tot een verbreding van de Tha- messtreet te komen. Men wil, na de muren en de toren verstevigd te hebben, onder het gebouw een stalen vloer aanbrengen, welke op zijn beurt gedragen wordt door dommekrachten, daarna tussen steunvloer en dommekrachten sta len. rollen schuiven, en met be hulp van hydraylisohe kracht het kerkgebouw op deze rollen ver plaatsen. In de vergadering van Maan dag 19 Mei werden o.a. de vol gende zaken behandeld: Wegens te hoge ltosten wordt een verzoek tot toetreden tot de Ver. van Nederlandse Gemeenten afgewezen. Op een verzoek om adhaesie- betuiging van de raad der ge meente Zuiddorpe inzake verla ging der kosten van het verlen gen van buitenlandse paspoorten wordt gunstig heslist. Alleen de heer Heijboer (Vrije lijst) vindt dat hiermede de zwarte handel in de hand wordt gewerkt en stemt tegen. Het besluit van de Raad tot wijziging van het Algemeen Bur gerlijk Armlbestuur werd door Ged. Staten goedgekeurd Tijdens deze vergadering moeten 2 nieuwe leden worden benoemd. Aangaande deze materie maakt de heer 'Goossen (Anb.) de opmer king, dat in een vorige vergade ring door de heer H. de Feijter (S. G.) voorgesteld was het Burg. Armfo. op bredere basis samen te stellen en uit de gestelde candi- daten blijkt niet veel van verbre ding. De heer Heijiboer is ook deze mening toegedaan evenals de heer Strrjlbos (Arb.). De Voorzitter anwoordt echter, dat de candidatenlijst bindend is en dat het niet zo eenvoudig is hiervoor candidaten te vinden. Na deze discussies wordt tot stemming overgegaan met als re sultaat. dat de heren H. de Feij ter en C. Duerink gekozen wor den. Voor periodieke aftreding van de heer J. Tollenaar die lid is van het Burg. Armto. wordt FRAUDULEUZE UITVOER VAN LIJNZAAD. Wegens het frauduleus naar België verhandelen van 60.000 kg lijnzaad is tegen de graanhan delaar Van R. uit St. Jansteen voor de Rechtbank te Middelburg anderhalf jaar en tegen de amb tenaar van 't bureau van de Prov. Voedselcommissaris in Zee land, J. uit Leeuwendorp, die zijn medewerking aan de knoeierijen zou hebben verleend, drie en een half jaar gevangenisstraf geëist. TERNEUZEN. Belastingen. De Ontvanger der Invoerrech ten en Accijnzen de heer A. Vreeswijk, toegevoegd aan het hoofd v&n de Inspectie der Invoer rechten en Accijnzen te Haarlem, is verplaatst naar Terneuzen en toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie dier middelen, alhier. GOES. Franse boeren naar Zeeland. Zoals gemeld, zullen 55 Franse landbouwers in de Pinksterweek een bezoek aan Zeeland brengen. De gasten arriveren heden met de trein van 13 uur te Goes. Zij wor den door het op verzoek van de vertegenwoordiger van de World Friendship Association gevormde comité van ontvangst welkom ge heten in de Schouwburgzaal Krij ger. Zondag staan een kerkdienst, een bezoek aan het Franse kerk hof te Kapelle en de vertoning van landbouwvoorlichting sf ilms op het programma.' Maandag be zoeken de 'boeren de veiling en het koelhuis te Goes en de veiling te Kapelle, benevens een tweetal polders en fruitteeltbedrijven. Dinsdagmorgen gaat men naai Yerseke om kreeftenparken en oestevcultuur te bekijken en een tocht met vissersschepen op de Oosterschelde te maken. Woens dag staat een bezoek aan Amster dam op de agenda. Donderdag wordt onder leiding van de In spectie Zeeland van de Rijksdienst voor LandbouWherstel Walcheren bezichtigd, waar in Domburg de lunch zal worden gebruikt. Vrij dag wordt Schouwen-Duiveland bezocht, waar men onder meer een bezoek zal brengen aan het stoom gemaal te Zierikzee. In de Sohouwse boer™ zal op die dag een afscheidsdiner worden aan geboden. De landbouwers zullen Zaterdag de terugreis aanvaar den. I SAS VAN GENT. Gymnastiekvereniging T.H.O.J4. Nadat in een bestuursvergade ring, gevolgd door een algemene vergadering besloten was tot de oprichting van een meisjesafde ling en daartoe de inschrijving gedurende 14 dagen was open gesteld kon Donderdagavond de eerste repetitie voor meisjes van 8 tot en met 10 jaar aanvangen. Ondanks tegenwerking van be paalde personen waren 40 meisjes present, toen de voorzitter deze eerste repetitie opende en een rrit-- enzetting gaf van het doel en het streven der vereniging- Opbouwend werk, opvoedende sport, gezondheid brengend voor lichaam en geest, leren van orde en netheid eh voo al gehoor zaam - Wij wensen de zo populaire ver eniging T.H.O.R. van harte geluk met haar initiatief en vooral zeer veel succes tot heil van de Sasse jeugd. SLUISKIL. Kinderfeest en revue. Donderdagmiddag had in de zaal Jacobs 'n kinderfeest plaats, gegeven door het gezelschap Lou Geels. De kleinen amuseerden zich kostelijk bij het komisch goo chelen!, waaraan ook het opvoed kundig karakter niet ontbrak. Hartelijk werd gelachen om de fratsen van de clowns, de poppen kast, de sprekende pop en het spelletje ,,Ja en neen versta ik niet". De opkomst was niet zo groot en er waren bovendien nog verscheidene kleintjes die geen entréegeld medebrachten, doch door de welwillendheid van de di rectie toch toegang verkregen. Om 8 uur werd een revueavond gegeven voor d6 volwassenen. Ook ditmaal was dc zaal slechts matig bezet. Het gezelschap had een vollere zaal verdiend, daar het gebodene de toets der kritiek ten volle kon weerstaan. Het komt weinig voor dat Sluiskil kan genieten van het optreden van artisten, die voor de grote omroepverenigingen werken. Dou Geels was weer onbetaal baar in zijn oerkomische confé rence en in zijn schets met Theu- nee ..De incasseerder". De gra- cieuse Lyla Ebben, bekend uit de films „De Jantjes" en „Bleke Bet" bracht goede liedjes, waar onder het met gevoel gezongen „Wij waren verloofd''. Van de charmante Rita Kerlen hoorden wijl nog eens het zo toe passelijke roddelliedje en „Nu de oorlog is gedaan", waarvan het •refrein dapper werd meegezon gen. The Theunee's vergastten ons op een potpourri van bekende composities waarbij de beheer sing der accordeons en het fijne samenspel bijzonder opviel. Bob Stephin's buitengewone vinger vlugheid' bij het goochelen deed de medewerkers uit het publiek angstig in de zakken voelen, of er wellicht teveel uit verdwenen was. Zijn nummer met de spre kende pop slaat ook steeds bij het publiek in. De clownerie van „The Bario's" was if en deed de zaal hartelijk lachen. Van Lou Geels vernamen wq, dat hij' in Augustus speciaal een toumée in Zeeuws-Vlaanderen maakt voor de kinderen, en daar- bij Sluiskil niet zal vergeten. Een volle zaal zij hem dan toegewenst in de voor het houden van een kinderfeest zo bijzonder geschikte vacantiemaand. Cijfers Fancy-fair. Het is ons thans eerst mogelijk UdL i. Aof orollllrkll£ het volgende dubbeltal voorge legd: 1. J. Tollenaar; 2. F. de Putter. De stemming heeft tot resul taat dat J. Tollenaar herkozen wordt. Behandeld wordt een verzoek tot aansluiting op de waterleiding van de buurtschappen Val en Griete. Voorgesteld wordt door B. en W. de definitieve subsidierege ling af te wachten, waarbij is op gemerkt, dat dan niet alleen het Waterl. bedrijf de urgentie van dergelijke aansluitingen zal be oordelen, doch zeker inmenging van Rijkswege kan worden ver wacht. Gezien het grote bedrag dat door de gemeente gegarandeerd zou moeten worden, stellen B. en W. voor te besluiten tot boven staande. De heer Strijbos maakt hierom trent de opmerking of het wel wenselijk zou zijn lijdelijk af te wachten tot de staatssubsidie een feit zou worden Hiervan kunnen de aanvragers toch niet de dupe worden. Hij stelt derhalve voor een adres tot de Minister te rich ten om ook de subsidie van staats wege voor O. Zeeuws-Vlaanderen in te voeren. In principe zijn B. en W. alsmede de raad het hier mede eens. B. en W. verzoeken machtiging voor het aanvragen van credieten voor uitvoering van de volgende werken a. uitvoering rioleringswerk Puntstraat, Othene erf Veer, waarmee een bedrag zal gemoeid zijn van 5000; to. wijziging hekken en afras tering van de algemene begraaf plaats 350) c. noodzakelijke herstelwerk zaamheden oude Oentrale 850) d. wijziging straatverlichting buurtschap Veer door het leggen van een kaJbel (ƒ700); e. voor het ter beschikking krijgen terrein voor lichamelijke oefening op de scholen, waarvoor met de heer A. de Feijter een vereenkomst zou gesloten worden voor een gedeelte van diens weide, waarvoor een bedrag van 100 per jaar benodigd is. Betreffend^ c, stelt de heer H. de Feijter voor van deze oude Centrale een Gem Badinrichting te maken. De heer Strijbos stelt voor een nissenhut aan te schaf fen als bergplaats ip. plaats van de oude Centrale, daar de kosten hiervan slechts 500 bedragen. De Voorzitter zegt hem echter dat deze momenteel niet meer ver krijgbaar zijn. Aangaande e. zou de heer Heij boer graag zien dat er een alge meen sportveld kwam, maar de heer A. de Feijter zegt hem, dat deze overeenkomst slechts een proef is. Voor een algemeen sport veld zou de weide geheel geëgali seerd moeten worden. Verder gaat de raad accoord met het aanvragen van de cre dieten, aangaande de posten a. t/m e. Een voorstel tot verlenen van medewerking voor tewerkstelling var een kraamverzorgster, waar voor een subsidiie wordt aange vraagd van 160, wordt eveneens goedgekeurd door de raad. In een vorige vergadering was in principe besloten tot aanbouw van 4 nieuwe woningen, maar van het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht was bericht binnen gekomen dat de woningen te duur kwamen, wanneer volgens de plannen van de raad zou worden gebouwd. Vandaar dat B. en W. een voorstel doen tot wijziging dezer plannen, opdat spoedig kan v/orden overgegaan tot aanbeste ding. Dit gewijzigd plan \frordt door de raad goedgekeurd. Ook het eventueel aanschaffen ener nieuwe brandspuit komt weer ter sprake. De Voorzitter deelt mede dat reeds enkele per sonen ter contröle zijn geweest in verband met het aan te vragen crediet aan Ged. Staten. Geble ken is echter, dat tot reparering der oude spuit niet meer zal wor den overgegaan. Ook deelt de Voorzitter mede, dat zeer waar schijnlijk een rayonregeling zal worden toegepast hij het aan schaffen van nieuwe spuiten. Aangaande deze kwestie zegt de heer Heijboer dat in andere gemeenten een zgn. jeepspuit werd aangeschaft, die aanmerke lijk goedkoper is, als de spuit die eventueel in onze gemeente zou worden aangeschaft. Immers de prijs hiervan is 8900 met een capaciteit van 1500 liter per mi nuut. terwijl in een vorige ver gadering gesproken werd van een bedrag van 15.000. Bij de omvraag maakt de heer Goossen de opmerking, dat de stukken voor deze vergadeirng z.i. te laat in zijn bezit waren, zodat geen tijd beschikbaar was voor overleg. De Voorzitter beaamt dat deze stukken inderdaad te laat in zijn bezit waren. De heer Strijbos stelt voor avondvergaderingen te houden. Immers niet iedereen heeft over dag tijd. De heer Heijboer stelt voor bij de Z.V.T.M. er op aan te dringen tot instellen van een stopplaats op verzoek in de Axelsestraat in de nabijheid van de Punt Hierna werd de vergadering met het uitspreken van het dank gebed door de Voorzitter gesloten. tief is, doch de draagster van nieuwe ideeën en van een belang rijke taak, die door de IFAP vrij willig op de schouders wordt ge nomen. Een resolutie, voorgesteld door de delegatie van de Ver. Staten, waarin dank aan de Nederlandse autoriteiten en aan de Stichting voor de Landbouw wordt uitge sproken, voor de genoten grote gastvrijheid en de. goede organi satie van het congres, werd bij acclamatie aanvaard. De heer H. D. Louwes dankte namens Nederland. Hij huldigde de voorzitter, de heer James Tur ner (Ver. Koninkrijk) voor diens vele en doeltreffende werk ten be hoeve van de federatie. Vervol gens sprak de heer Turner een slotrede uit, waarin hij o.m.. zeide: „de strekking van het congres in de slagzin „vrede en voldoende voedsel" (peace and plenty food) te kunnen neerleggen Hij spoorde de leden aan, ferm achter de con- gresbesluiten te staan en bij hun regeringen op een politiek in de richting dezer besluiten aan te dringen. „Er is geen plaats voor ogendienaars", aldus de heer Tur ner, „en 'boeren en landarbeiders zijn niet van plan pionnen in het spel van hogere politiek en het grote zakenleven te zijn. De boe ren zijn dienaren van de eerste levensbehoeften van de wereld, een dienst, die reeds te lang is on derschat." Spreker waarschuwde tegen mogelijke neigingen om de beslui ten. van de conferentie voor na- tiohale belangen te gaan gebrui ken. Het goede, dat de I.F.A.P. kan doen, hangt af van de mate van loyaliteit en van de diensten welke de federatie van zijn leden ontvangt. 'Nadien verklaarde de heer Turner' dit eerste jaar-eon- gres van de Internationale Fede ratie van Agriculturele producen ten voor gesloten. OORLOGSTUIG GEVONDEN. Door de burgerlijke hulpverle ningsdienst, geassisteerd door mi litaire deskundigen zijn dezer dagen in de bossen van Groesbeek hij Nijmegen grote partijen «gra naten en vliegtuigbommen ge vonden, waaronder zich een zeer groot aantal Amerikaanse vlieg tuigbommen van 250 kg zou be vinden. BESPREKING VAN DE TROONOPVOLGINjGSWHT DOOR SPAANSE REGERING Generaal Franco heeft Vrijdag avond een kabinetsvergadering te Barcelona belegd. Naar men verwacht zou een van de voor naamste onderwerpen van bespre king; gaan over de kwestie of een referendum zal moeten worden gehouden over de erfopvolgings- wet indien deze de volgende maand door de corporatieve lea rner wordt goedgekeurd. MAANDAG 26 MEI. (Tweede Pinksterdag.) Ned. Herv. Kerk. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout. Breskens: 10 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Sluis: 10 u. Ds. Schrale. Dzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Temeuzen: 10 u. de heer Heer schap. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30 u. Ds. A. de Reuver. Hoek (in de Chr. school)2 u. Ds. A. de Reuver. eerste eis. Hij wees er op door het bestuur contröle zal wor den uitgeoefend, niet alleen bij het komen en gaan naar, maar ook tijdens de repetities. Onregelma tigheden zullen direct aan de ouders worden gemeld en zullen bh herhaling leiden tot verwijde ring uit de vereniging. Verder zeide hij, wel te willen hegrijpen, dat het gymnastieklokaal geen speeltuin is en dat er ernstig ge waakt moet worden om „praatjes van de straat" te voorkomen Daarvoor heeft de vereniging T.H.O.R. een te goede naam in- en buiten de gemeente Sas van Gent. Vervolgens leidde de voor zitter het echtpaar F. Oosterhout in, dat onmiddellijk begon met eenvoudige oefeningen, 't Was een lust om te zien, hoe prettig de leiding tegenover de meisjes stond en hoe iedereen zijn uiter ste best deed. We zijn overtuigd, dat na de eerste oefening, moeder een extra boterham heelt moeten maken voor de kinderen. geluk had gehad, dat gelukkig goed is afgelopen. De netto opbrengst dezer fan cy-fair beloopt rond 23.000, voorwaar een 'kapitaal bedrag. Zoals uit onderstaand blijkt, is er ook aardig wat genuttigd. Ver bruikt werd n.l. 10.000 porties frites, 7500 flessen bier en limo nade, 5500 broodjes, 1150 wafels, 4260 gebakjes, 100 grote taarten 350 pasteitjes, 350 slaatjes. Uit deze opgave blijkt wel het roede- leven van het publiek met het streven tot uitbreiding van het ziekenhuis, dat inderdaad voor de streek van buitengewone beteke nis zal worden. Wij menen dat de organisatie- ren met de uitslag tevreden kun nen zijn. VLISSINGEN, Opening badseizoen Op 24 Mei a.s. zal het badsei zoen alhier officieel worden ge opend. De Flantenziektenkundige Dienst te Wageningen deelt ons om. het volgende mede: In 1947 zal door de telers de coloradokeverbestrijding met kracht aangevat d-"enen te wor den. Hiervoor zijn verschillende redenen. In de eerste plaats zijn de hoge temperaturen van de laatste tijd zeer gunstig geweest voor de ont wikkeling van de coloradokever. De eerste kevers zijn reeds ver schenen en spoedig zullen deze door meer gevolgd worden. Bij deze hoge temperatuur zullen bovendien spoedig eitjes afgezet worden, en mag men op een vroe ge en snelle larvenontwikkeling rekenen. Bovend'en zijn door de warme Zuidelijke winden veel kevers uit aangrenzende landen komen overwaaien. In de tweede plaats zijn de aardappels in vele streken nog klein, zodat de kevers en larven grote schade kunnen aanrichten. In de derde plaats ondervindt de export van land- en tuinbouw producten naai bepaalde landen in verband met het voorkomen van de coloradokever thans zeer grote moeilijkheden Onder de aanwijzingen, welke de dienst aan de telers geeft, wordt o m. gezegd, dat elke ge vonden kever direct moet wor den gedood. Voorts wordt er daarin op ge wezen, dat het bespuitingsmiddel voor aardappelgewas calcium- arsenaat en een voor mens en dier zwaar vergift is. Men dient dus de nodige voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Aan het begin van deze week ontwikkelde zich over Scandina vië een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekte over de Noordzee en de Britse eilan den tot over het zeegebied nabij de Azoren. Ook in ons land steeg de lucht druk tijdelijk tot boven 1025 rnili- bar (769 mm). Noord-Oostelijke winden transporteerden betrekke lijk droge luoht naar onze omge ving en in het grootste gedeelte van het land kwamen enkele zon nige dagen voor. De temperatuur werd daarbij elke dag wat hoger. De laatste dagen echter begon de luchtdruk over Frankrijk en de Britse eilanden regelmatig te da len. terwijl ook ten Noorden van de Alpen de barometers naar be neden gingen. Er vormde zich langzamerhand een vlak lagedrukgebied over midden-Frankrijk, dat zich gelei delijk naar onze omgeving uit breidt. Tevens naderden op de Atlantische Oceaan enkele storin gen, waardoor de luchtdruk in het zeegebied ten Zuid-Westen van Ierland nog verder naar beneden gaat. Het zonnige weer kwam dan ook reeds in de loop van Vrijdag ten einde. In Noord-Frankrij'k ont wikkelden zich verspreide buien hier en daar vergezeld van on weer, die langzaam in Noorde lijke richting trokken. We 'kun nen over het weer met de Pink sterdagen dan ook niet optimis tisch zijn. De afbraak van het hogedruk- gebied gaat in onze omgeving nog steeds vcort en de frontensyste men van de Oceaandepressies dringen op naar het continent, gevolgd door wat koelere luoht. De weg van deze Oceaan-depres sies is in de richting van Usland en Scandinavië versperd door de daar nog steeds aanwezige trug van hoge luchtdruk, die over Scandinavië aan verzwakking on derhevig is, maar die bij IJsland nog enige versterking ondergaat. De" depressies moeten zich dan ook, rechtstreeks naar het Oosten bewegen in de richting van West- Frankrijk en Zuid-Engeland. Ge rekend mag dan ook worden op vrij veel bewolking met nu en dan regenbuien, plaatselijk vergezeld van onweer, afgewisseld wel is waar door tijdelijke opklaringen. De wind wordt daarbij variabel, van kracht als van rich- Het verlangen van Gent naar een goede verbinding met de zee is reeds eeuwen oud. Voor een koopstad, izoals Gent door alle eeuwen heen is geweest, is dit ook verklaarbaar, want goede scheep vaartverbindingen zijn voor dit soort steden) nu eenmaal een levensbelang van de eerste orde. Het eerste door mensenhanden gegraven kanaal van Gent naar zee kwam reeds in het jaar 1251 tot stand. Het was de Lievevaart, lopende van Gent naar Damme aan het Ziwin. De uitmonding van dit kanaal lag echter in een min der gunstige omgeving, daar het Zwin jaar in, jaar uit steeds meer verzandde. Uit vorige artikeltjes is ons bekend, dat Sluis en Brug ge, die nog meer dan Gent hier door werden ten gronde gericht, al het mogelijke hebben gedaan om deze verzanding tegen te gaan. ^Ule pogingen waren echter te vergeefs en tegen het eind van de 15e eeuw was deze zeeweg dan ook voor Gent verloren. Uit den aard der zaak legde deze machtige en rijke stad zich niet bij deze gang van zaken neer, maar zag uit naar een andere uitweg. Ditmaal hield men het oog naar het Nolorden gericht, waar op vrij korte afstand de diepe Schelde lokte. Een verbin ding met deze zee-arm werd nu het ideaal. De toenmalige Vorst Karei V, gaf op hun verzoek bij Octrooi van 26 Mei 1547 Gent toestemming een kanaal te gra ven van ,Rooden-Huyze, prochie Mendonk, totten landtdijck bij Joos Hamerlynxek tussen Assene der- en Axelerambacht." Hoewel men nu deze 26ste Mei 1547 als de geboortedag van Sas van Gent beschouwt, heeft het nog wel even geduurd, vóórdat er van een werkelijk ontstaan sprake was. Dit is ook begrijpelijk, want met de eenvoudige middelen, waar over men vier eeuwen geleden slechts kon beschikken, vergde het graven van een dergelijk ka naal meerdere jaren. Op 29 Augustus 1551 legde Theunken de Baenst, in naam van zijn oom Antoon de Baenst, ridder en eerste Schepen van Gent de eerste steen voor de te maken zeesluis. Ruim 10 jaar later 3 April 1562 werd pas het laatste stukje zeedijk-weg- dijk weggegraven en de volgen de dag het kanaal voor de scheepvaart opengesteld. Het eerste schip, dat de nieuwe zee sluis passeerde, was een van Dordrecht komende boot geladen met haring en bestemd voor Gent. Het eerste bouwsel schijnt niet erg solide te zijn 'geweest, want in 1566 moesten de zeesluizen, daar zij dreigden in te storten, reeds worden gesloopt. Zij werden vervangen door andere, die meer landinwaarts werden gebouwd. Aan deze sluizen nu ontstond langzamerhand het „Sas van Gent". Als eindpunt van het kanaal, dat het machtige Gent zijn we reldhandel moest mogelijk maken, is van het eerste begin van zijn bestaan af dit punt belangrijk geweest. Reeds in 1560 is men Met dit verraad ging voor Sas van Gent de vrijheidszon voor vele jaren onder. Pas eind Juli 1644 sloeg Prins Frederik Hen drik het beleg voor deze inmid dels sterk gemaakte vesting. Hoe wel de Spanjaarden alle mogelijke moeite hebben gedaan een inname te voorkomen, veroverde de Ste dendwinger de stad de 7de Sep tember van dat jiaar. Deze ver lossing van het Spaanse juk is maar net op het nippertje geko men, want op 30 Januari 1648 werd de Vrede met Spanje geslo ten en bepaald, dat beide partijen zouden behouden, wat ze op dat moment bezet hadden. Deze Vrede van Munster die een eind aan de 80jarige Oorlog maakte, bepaalde bovendien, dat de Schelde voor alle scheepvaart naar de Spaanse Nederlanden zou worden gesloten. Het lot van Gent werd hiermede bezegeld! Beetje bij beetje verviel het nu in onbruik gekomen kanaal. Bovendien begon ook de Braak man, zoals 't Zwin enkele eeuwen vroeger, te verzanden. Voor de uitgang der Sasse haven ontston den grote zandbanken. Sas van Gent werd van een zeestadje een landstadje. In 1747 werd het weer_het tonee. van een vinnige strijd. De Fran sen, waarmee wij in oorlog waren, namen, na dagenlange en zware gevechten, de 30ste April de ves ting in. Het stadje had van deze 14-daagse belegering danig ge leden. Een grotere bloeitijd brak pas weer aan in het begin van de 19de eeuw, toen, nadat Napoleon van het wereldtoneel was verdwenen. Noord- en Zuid-Nederland in één Staat werden verenigd. Het totaal verarmde Gent, dat nu van zijn kluisters werd bevrijd, verzocht Koning Willem I weer met de zee te worden verbonden. Op dit verzoek werd gunstig beschikt en in 1823 werd besloten tot het graven van een kanaal van Qent naar Terneuzen. Tot Sas van Gent werd van de oude Sasse Vaart gebruik ge maakt. De 18de November 1827 werd dit kanaal met veel feeste lijkheden, waarvan ook Sas zijn deel kreeg, geopend. Behalve voor Gent, is ook voor Sas van Gent dit nieuwe kanaal een zegen ge worden. Een groot aantal indu strieën, aangetrokken door de mooie scheepvaartweg, hebben er zich gevestigd, zodat het nu het industrie-centrum van Zeeuws- Vlaanderen is geworden. We hopen, dat onze nu 400-jari- ge nog meer dergelijke vestigin jgen zal kunnen aantrekken en tevens, dat het nog vele eeuwen van voorspoed tegemoet mag gaan. ting61 dé temperatuur gaat niet I begonnen de sluizen en omgeving verder meer naar boven. zal In-•-■»- tegendeel later wat lager wor den, vooral aan de kust. We zouden het weer dus het beste kunnen karakteriseren met de term: wisselend. door de burgemeesters der ge meenten op verzoek van de Plan- tenz* ektenkundSge Dienst een al gemene verplichte bespuiting van alle aardappelpercelen worden voorgeschreven. Evenals voorgaande jaren zal op de naleving van de bestrij- dingsvoorschriften van overheids wege contröle worden uitge oefend. De omstandigheden nood zaken daarbij strenger op te tre den dan het vorige jaar. In de slotzitting werd besloten de volgende jaarvergadering in Frankrijk te houden. - Verschillende sprekers verkre- In het Westen des lands za ^.gn vervolgens het woord, o.w. de heer S. l; Louwes. Deze zeide, dat het doel van deze conferentie bereikt lijkt en dat geen reden bestaat voor grote scepsis. Alleen een sterker volksbeweging, aldus spreker, kan de I.F.A.P. tot haar doel leiden en hij raadde daarom nauwe samenwerking van alle be trokkenen in de landbouw aan. Uit liet feit, dat deze conferentie geslaagd is, leidt hij af, dat de boerenstand allerminst conserva- versterkingen te voorzien. Waarschijnlijk heeft men de komende rumoerige tijden toen reeds zien aankomen. Enkele jaren later beleefde het stadje zijn eerste oorlogsdaad. 21 Mei 1572 landden de tegen Spanje opgestane Vlissingers hij Sas van Gent en staken nadat zij de be woners hadden gewaarschuwd, 's nachts de stad en de sluizen in brand om de Spanjaarden zoveel mogelijk afbreuk te doen. Enkele jaren later werden de sluizen weer hersteld en kwam weer wat leven in de omgeving daarvan. Het plaatsje bleef nu een tijdlang in handen der voor hun vrijheid vechtende» Vlamingen, maar in 1583 kwamen door het verraad van Servaas van Steeland, hoofd baljuw van het Land van Waas. vrijwel alle Noord-Vlaamse ste den, waaronder ook Sas van Gent, weer in Spaanse handen. Reeds werd gepubliceerd, dat naast de op de bon voor gestan daardiseerde melk verkrijgbare karnemelk, een hoeveelheid van dit product, gelijk aan 10 procent van de hoeveelheid gekochte ge standaardiseerde melk, zonder bon zal kunnen worden betrokken. Door stijging van de melkpro ductie kan met ingang van 25 Mei a.s. de hoeveelheid bonvrije karnemelk tijdelijk nog Iets wor den verhoogd. Van die datum af zal de con sument recht hebben op het be trekken van een hoeveelheid kar nemelk, of uit karnemelk en tap temelk 'bereide producten, welk gelijk is aan 15 procent van zijn verbruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide produc ten. Hieruit moet echter niet wor den geconcludeerd, dat de be schikbaar te stellen hoeveelheid karnemelk gfeleidelijk groter zal worden. Integendeel, men zal er rekening mede moeten houden, dat deze zomer de hoeveelheid bonvrije karnemelk aanzienlijk minder zal zijn dan het vorig jaar, aangezien het noodzakeUirC is de voor ons land zo belangrijke export van zuivel- en melkpro ducten (kaas, condens, melkpoe der) zo spoedig mogelijk weer enigszins op gang te brengen, aldus de afdeling Voorlicht mg van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2