Jhr. DE GEER veroordeeld POOTAARDAPPELEN Actie van det„Partai Rakjat Pasoendan" te Buitenzorg De Nederl.-Be!g»-Luxemb* samenwerknig De export van De eerste kolenbonnen jögïy-»» JTSuX "&SS SSft. ZATERDAG 24 MEI 1947. rdf6" tnmeneer' ^ÏLbuifop^ dat de handel niet uitoluitend^an worden bevoorraad met ae meest gewenste huisbrandsoorten doch slechts met die soorten, we£e be schikbaar komen. Dit beteneni, dat de handel genoodzaakt is een gedeelte der toegewezen zes een heden in door sommigen mindei soorten af te leveren. Verenigd Europa Vergeet uw levensmiddelenbonnen niet Reizen per spoor in België rh^is^Kn^rbed^de treinen óf aanvangen of voort zetten een regeling getroffen die betaling van dit bespreekgeld jn Nederland mogelijk maakt. Men betaalt dan 1,voor de le klasse en ƒ0,70 voor de 2e en 3e klasse, hetzij tegelijk bij het ko- r,en van het plaatsbewijs aan de stationsloketten of reisbureaux, hetzij bij de inlichtingenbureaux der Nederlandse Spoorwegen. Dit i« bv. van belang voor reizigers naar en van Zwitserland, die te Brussel moeten overstappen. Minister Vos in Zeeland. 1 jaar voorwaardelijk en f 20.000 boete Zeeuws-Vlaamse Exporteurs willea dit najaar vrije handel en export De reis der Minister naar Indonesië. Het „Jeugd RodelKruis' erste transacties van het internationale monetaire fonds Nederlandse bond van Plattelandsvrouw >n Ministers uit Batavia vertrokken. Voor de kinderen van oorlogsslachtoffers ITrankeerlng bi) Abonnement rem^iwii DE VRIJE ZEEUW WEERSVERWACHTING medegedeeld door liet K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Bnkele verspreide buien. Plaatsel. enkele buien, kans op onweer, v.nl. in het Z. van 't land. Weinig verand. van temperatuur. Matige O. wind; later tijdelijk veran dert. wind. Vrij yeel bewolk. Onder Redactioneele leiding van p. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adrea: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 8 uur 2073. Hoofdagentschap voor West 'ieeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande 3de Jaargang No. 510. Advertentieprijs per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur van dit Blad 10 ct. meer. ZON EN MAAN. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1947 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 25 4.34 20.40 9.16 1.20 26 4.33 20.42 10.42 1.52 27 4.32 20.43 12.06 2.14 28 4.31 20.44 13.26 232 29 4.30 20.45 14.43 2.46 30 4.29 20.46 16.01 3 31 4.28 20.48 17.18 3.14 Naar gemeld wordt, hebben ongewapende leden van de ...Par- tai Rakjat Pasoendan" alle repu blikeinse gebouwen te Buitenzorg Donderdagavond zonder bloedver gieten bezet. Het bericht vermeldt, dat de republikeinse resident naar het huis van de secretaris van de republikeinse ambtenaren, toen z0 hun kantoren betraden, door on gewapende Soendanezen werden opgesloten. De stationsbeambten werden door 250 partijleden op dezelfde wijze behandeld. De treinen naar Batavia en Buitenzorg liepen niet. De berichten welke melding helbben gemaakt van het Soenda nese optreden in Buitenzorg, de gevangenneming van de resident van Buitenzorg en de bezetting van republjkeinsche gebouwen door de Soendanezen, worden thans door een officiële verkla ring- van de Nederlandse militaire zijde te Batavia bevestigd, aldus bericht Aneta. Aneta voegt hier aan toe, dat de secretaris van de Partai Rakjat Pasoendan, Dr. Koestomo, aan de Nederlandse legerautoriteiten om bescherming voor de bezette gebouwen heeft, gevraagd. Deze bescherming is door de Nederlandse militaire commandant te Buitenzorg toe- pr - v De Soendanese volkspartij heeft Kend had; hy verzocht hem zijn onlangs een massavergadering I masker af te nemen en inderdaad gehouden, waar zij de onafhanke dikheid heeft geproclameerd voo Op een vraag van Aneta, of nu nog voedselaanvoer uit het repu blikeinse gebied te verwachten was, antwoordde Koestomo, dat hiervoor reeds maatregelen waren genomen. Hij kon echter nog niet op details ingaan. Van re publikeinse zijde wordt voorlopig nog een volkomen passieve, af wachtende houding aangenomen. De republikeinse resident heeft krachtig protest aangetekend. De politieke adviseur van Dr. Van Mook, Raden Abdoel Kadir, is naar Buitenzorg vertrokken om contact te zoeken met allen, die bij de jongste gebeurtenissen be trokken zijn en daarover bij de Ned.-Indische regering rapport uitt te brengen. Omtrent de staatsgreep te Bui tenzorg weet A. F. P. nog het volgende te melden: Enige uren na zijn bevrijding heeft de republikeinse burgemees ter van Buitenzorg aan drie bui tenlandse journalisten medege deeld, dat Koestomo, „Eerste mi nister van de staat Pasoendan". gemaskerd en met een revolver gewapend, rechtstreeks aan zijn ontvoering heeft deelgenomen. In het gebouw van het hoofdbestuur der Partai Rakjat Pasoendan had de burgemeester de gemaskerde persoon beduid, dat hij hem her- Europa is sedert het uiteenval len van het Heilige Roomse Rijk geen politieke werkelijkheid meer, maar wel een geestelijke en cul turele. Europa onderscheidt zich o.a. hierdoor van de andere con tingenten, dat het een mozaiek is van sterk, geïndividualiseerde vol keren en culturen, waarvan de voedingsbodem niettemin bij alle dezelfde is. Bij alle pogingen tot éénmaking van Europa werd dit essentiële feit tot nu toe over het hoofd gezien. Hierbij kwam nog dat het stre ven naar ëen Verenigd Europa niet uitging van de Europese vol keren zelf, maar van de een of andere grote mogendheid, die het gehele continent wenste te ^domi neren. Het blad spreekt de' vrees uit, dat dit thans misschien ook het geval is en dat zodra Europa een politieke eenheid zou worden, het wel eens zou kunnen ophou den een geestelijke rol in de we reld te spelen. De Nieuwe Gids stelt hierna in het licht, dat Europa er haat bij zou vinden zelf dus zonder me dewerking van grote mogend heden buiten het continent zijn eenheid te bewerkstelligen De Europese betekenis van een economische en politieke unie zoals de NederlandsBelgisch In verband met hef Pink sterfeest zal a.s. Maandag ons blad niet verschijnen. VOOR 1947-1948 AANGEWEZEN Met ingang van 27 Mei a.s. zijn geldig verklaard de bonnen 74 en 75 van de Brandstoffenkaart TA 707. Zoals bekend, wordt deze kaart thans door de Distri butiediensten uitgereikt. Op elk dezer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstoffen worden gele verd. Om te bereiken, dat de ge zinnen voor de aanvang van het nieuwe stookseizoen over brand stoffen kunnen beschikken moe VS" b^nÖhbauIel fiikheid heeft geproclameerd voor de 12 millioen inwoners van West Tava De Nederlandse autoritei ten spreken de berichten tegen, volgens welke zij deze separati- sche beweging, binnen de onlangs erkende republiek Indonesia steu nen De president van de repu bliek heeft verleden week be weerd dat hij telegrammen uit alle delen van West-Java had ont_ vangen, waarin afkeuring werd uitgesproken over de nieuwe Soendanese staat. Het republikeinse ministens van voorlichting te Batavia meldt, dat hun berichten uit Bui tenzorg melden, dat de republi keinse resident gearresteerd is door de Nederlandse troepen en dat de Nederlanders gewapende wachten voor alle republikeinse gebouwen gezet hebben, behalve voor het bureau van de republi keinse resident en het gebouw van de republikeinse voorhch- tl^fepublfkeinse berichten melden verder, dat de resident zeven uur na zijn arrest in vrijheid is ge beld De republikeinse autori teiten te Batavia hebben tot nu toe zonder succes, getracht tele fonische verbinding met de repu blikeinse autoriteiten in Buiten- zong te krijgen. Het laatste tele gram uit Buitenzorg luidt: kunnen niet vrij spreken bleek het Koestomo te zijn. Dit is wellicht de enige markante ge beurtenis van de hele dag. In de vroege ochtenduren bezetten on geveer 500 leden van de Pasoen- danpartij de voornaamste repu blikeinse regeringsgebouwen en om tien uur was de actie ten ein de. Nederlandse troepen zijn op geen enkele wijze tussen beide ge komen en de Vrijdagochtend van wege het republikeinse ministerie van voorlichting uitgegeven ver klaring, dat deze staatsgreep het werk van de Nederlanders was. is van iedere grond ontbloot. De re publikeinse burgemeester en »e sident van Buiitenlzorg hebben zich eigener beweging onder be scherming van de Nederlandse troepen gesteld. Tijdens de staats greep is ^een schot gelost en zijn geen slachtoffers gevallen. Kolo nel Thomson, de militaire com mandant, is van mening, dat de toestand tegen Zondag weer nor maal zal zijn. „We Verklaring van Nederlandse militaire zijde. Gistermorgen te 9.30 uur heeft een delegatie uit het Soendanese volk, onder leiding van Mr. Koes tomo aan de commandant der lste Infanterie brigade-groep me degedeeld, dat door haar verschil lende gebouwen te Buitenzorg zijn bezet t.w het regentschapskan toor, het Gemeentehui», het ge bouw van de Landraad, het post kantoor, distributiekantoren, de volksbank en het station- De delegatie deelde tevens mede, dat de overnam» van deze ge bouwen in volkomen rust is ge schied en verzocht thans de be scherming van Nederlandse troe pen voor die door haar bezette of ficiële gebouwen. In het helang van orde en rust heeft de com mandant der lste Infanterie bn- eadegToep besloten aan dit vei- zoek gehoor te geven, zodat van af Vrijdagmorgen alle eerder ge noemde gebouwen door Neder landse troepen worden bewaakt, zulks in afwachting van nadere van hoger hand te verstrekken in structies. Verder is nadrukkelijk door de commandant bepaald dat niemand enige overlast mag worden aan gedaan en dat zij, die tengevolge van de Donderdagnacht plaats gehad hebbende overname onder bescherming van het Soendanese volk werden gesteld, volledige be wegingsvrijheid dienen te 6®?1®" ten. Ter bescherming van hun persoon is ook voor de woninr, der republikeinse autoriteiten Het dagblad „De Nieuwe Gids" wijdt in haar uitgave van Woens dagmorgen een beschouwing aan het streven van Winston Chur chill en Walter Lippmann tot een Verenigd Eurona te geraken. Het blad wijst er op dat de waardigheid van de Europeanen eist dat zij een onderscheid ma ken' tussen Europa als politiek slagwoord en tussen het begrip Europa, dat de vrucht is van een historisch groeiproces- overschat. Voorwaarde is hierbij evenwel, dat het niet bij een unie van drie blijft, doch dat deze zich steeds verder uitbreidt. Het ,blad wijst vervolgens op de uitlating van Maurice Schumann, volgens welke deze de aansluiting van Frankrijk bij de Belgisch- -Neder landse—Luxemburgse Unie voor staat en merkt op dat een derge lijke verklaring perspectieven opent, die van Europees stand punt bezien, heel wat belangrijker zijn dan de lyrische ontboezemin gen van Churchill en de propa- ganda van Lippmann. De vacantiegangers zullen dien zij voor langer tijd dan vijf dagen hun intrek nemen m een hotel, deze zomer hun levensmid delenbonnen nog niet thuis kun nen laten zo deelt Bedrijfshoreca ons mede. De hotel-restaurants ontvangen slechts beperkte wijzingen ten behoeve van het passanteiwerkeer, niet voor vacantietoeriisme. De pensions ontvangen in het geheel geen toe wijzingen. Deze zijn dus vooi wat de maaltijdenverstrekking betreft, volledig aangewezen op de levensmiddelenlbonnen der gas ten. Hen kan daar dus geen en kele maaltijd bonloos genieten. Het is natuurlijk ook voor toeristen mogelijk een bonloize maaltijd in een restaurant te gebruiken doch dit kan uiteraard geen regel zijn. Daarvoor zijn de toewijzingen te Deze toestand is niet plezierig. Bedrijfshoreca heeft besprekingen geopend met de bevoegde instan ties om te komen tot een yerrui ming. De algemene voedsel situatie spreekt hierin echtei een belangrijk woordje mee. Luxemburgse kan in dit verhand, begeerde ------ hande- aldus het blad, moeilijk worden Men vertangete «menton* niet in staat is. Over de voor uitzichten van de huisbrandvoor ziening valt thans nog niets posi tiefs te zeggen. Er zijn echter geen tekenen, die wijzen op toe kenning van een hoger rantsoen dan dat voor de afgelopen winter. Voor hen, die om enigerlei reden niet in het bezit zijn van bon 72 de oude brandstoffenkaart, zal in de loop van Juni een rege ling bekend worden gemaakt. Voor tal van internationale treinen, zoals van Amsterdam naar Parijs over Brussel v.v.. van Ostende naar Bazel via Brussel v.v., bestaat in België de ver plichting om plaatsen te bespre ken Hiervoor is een bespreek- geld verschuldigd van 15 fr. voor de eerste klasse en 10 fr. voor de 2de en 3de klasse; ook indien men vooraf geen plaats heeft hespro- ken, wordt men slechts tegen oe- taling van 15 fr. onderscheiden lijk 10 fr. tot de trein toegelaten. Vele Nederlandse reizigers we ten dit niet, waardoor zo vaak, omdat zij geen Belgisch geld heb- Tn, in L"eilijkheden geraken. Daarom is ten behoeve van Ne Het bespreekgeld is niet ver schuldigd voor de dagelijkse trein Rotterdam D.P.Antwerpen C v.v. (vertrek Rotterdam D.P. 8.15 uur, vertrek Antwerpen C. 19.30 uur). Donderdagmiddag heeft de Mi nister van Verkeer, Ir. H. Vos, vergezeld door de Directeur-Gene raal van Waterstaat, Dr. Ir. W. J. H. Hermsen, en de Hoofdinge nieur-Directeur van Waterstaat de Directie Zeeland Ir. F. Hey- blom. een kort informatief bezoek aan Walcheren gebracht, ten einde met het college van Gede puteerde Staten van Zeeland pro blemen betreffende de verschillen de inpolderingen ni de provincie, zoals bijl de Sloedam en Braak man, te bespreken. Dit geschied de inpolderingen in de provincie, waarvan onlangs een deputatie door de Minister is ontvangen. De besprekingen tussen de Minister en het voltallig college van Ged. Staten met uitzondering van de voorzitter, Jhr. Mr. Quarles van Ufford, die uitstedig was, had plaats in het Griffiegebouw te Middelburg. De Minister bezocht 's middags tevens Westkapelle om de water- staatwerken jn ogenschouw te nemen, terwijl ook de toestand bij de Sloedam en de verkeersproble men bij de Vlakebrug op Zuid- Beveland zijn volle aandacht had. De Ministers van Landbouw zich algemeen voordoet, heeft elk van Nederland, België en Luxem burg, die 9 Mei j.l. voor het De oud-Premier van Nederland Jhr. D. J. de Geer, is Vrijdagmor gen door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam onder presi dium van Prof. Dr. J. A. van Hamel, veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van één jaar met een proeftijd van 3 jaar en vijf boetes van ieder ƒ4000, te voldoen vóór 1 Juli a.s. aan de Stichting 19401945 het Prinses Margriet Fonds, het Karei Doorman Fonds, het Comité Ere schuld en Dankbaarheid en de Prins Bernhard Stichting. Voorts werd de oud-Premier het recht ontzegd zich zonder toe stemming van de procureur-fis caal bij het Amsterdamse Bijzon der Hof buiten de grenzen van de gemeente zijner inwoning te begeven en tenslotte werden hem de rechten ambten te bekleden en het ereamibt van Minister van Staat voor de tijd van het leven ontnomen. Bij niet nakoming van een dezer bepalingen behoudt het Hof zich het recht voor de voor waardelijke gevangenisstraf van 1 jaar te wijzigen in een onvoor waardelijke. Op 10 Mei j.l had de procureur fiscaal, Mr. W. P. Bakhoven, 1 jaar voorwaardelijk en een boete van ƒ4000 geëist tegen Jhr. De Geer, die zich tijdens de oorlog zonder toestemming van de Ne derlandse regering vanuit Enge land naar Nederland had begeven en aldaar een brochure, getiteld .Synthese in de oorlog" had ge publiceerd. Het proces had twee dagen geduurd. Bij de uitspraak Vrijdagmorgen was de verdachte niet versche- nen. De president las uitvoerig de overwegingen voor, die het Hof geleid hebben hij het bepalen van de sententie. Verdachte's verde diging, als zou zijn handelwijze niet opzettelijk gericht zijn ge weest op het voordeel van de vijand en benadeling van zijn va derland, kor. het Hof niet aan vaarden. Integendeel, zo over woog het Hef, verdachte had zich willens en wetens naar Nederland begeven, wetende dat hij daar mede de itaat zou benadelen, doordat hij zich in handen van de vijand begaf en volkomen in strijd met de wens van goede Nederlanders, die hem ten sterk ste hadden ontraden deze ver keerde stap te doen. Voorts overwoog het Hot. dar verdachte door de Duitsers om de partijen werd gepropageerd. Dit nu* was in strijd met het aan verdachte bekende beeid der Ne derlandse regering. Hieruit con cludeerde het Hof. dat opzettelijk benadeling van de staat en op zettelijke hulpverlening van de vijand aanwezig moeten wórden geacht. Verdachte heeft door zijn houding stof geleverd aan de vijandelijke propaganda; hij heeft sterken van de wijs gebracht en zwakken in hun zwakheid ge sterkt. Het Hof zou, indien verdachte niet zulk een hoge leeftijd had, besloten hebben tot een zware vrijheidsstraf. In aanmerking nemende de omstandigheden waaronder verdachte heeft gehan deld, de ernst van het gepleegde feit en zijn persoonlijke instelling, besluit het Hof verdachte te ver oordelen tot de genoemde straf, waaraan het bovendien nog de volgende bijzondere voorwaarden, verbindt: 1. De veroordeelde moet zich beijveren zijn nationaal plichts besef in de toekomst duidelijk te voelen. 2. Hij moet de boetes aan de - genoemde instellingen betalen om te herstellen wat hij misdaan heeft aan de Nederlandse verde digingskracht. 3. Hij moet nagaan wat zij nentwege bovendien nog kan wor den gedaan om zijn fout goed te maken. In sententie is niet opgenomen de bepaling, dat Jhr De Geer uit de kiesrechten is ontzet. voeren van besprekingen over de Belg.-Ned.-Luxemburgse samen werking, te Brussel bijeen waren hebben na afloop van de bespre kingen een verklaring uitge der drie landen het recht de noodzakelijke maatregelen te ---- nemen voor bescherming van de medewerking te verzoeken bij ae minimumprijzen. verschijning van zijn brocnure De commissie voor landbouw, voedselvoorziening en visserij is I de zorg opgedragen bovengenoem geven waarin wordt gezegd, dat de aanwijzingen uit te voeren en zij mét het oog op het geleidelijk 0p de hoogte te blijven van. de tot stand komen van de economi- ontwikkeling van alle vraagstuk- sehe unie tussen Nederland, Bel- ken, die verband houden met o-ië en Luxemburg, instemmen I landbouwkundige problemen, van met het beginsel van de pref eren- belang voor de drie landen Met tiële behandeling, die de deel- de bestudering van alle yraag- nemende landen <3kaai toezeggen, stukken, die betrekking hebben eenstemmig wordt erkend, dat 0p landbouwprijzen, zal een per- het voor elk van de landen nood- manente sdb-commissie worden zakelijk is zijn landbouwpolitiek I heiast. te baseren op gewaarborgde mi- gebruik heeft gemaakt van de machtsmiddelen van de vijand, wetende dal deze gericht waren tegen de belangen van het Nedei landse volk. Bovendien had d( brochure een defaitistische in- houd, omdat daarin beèindigm van de oorlog en overleg tussen aard maken dit Ut'I 1 „lap-. militaire post geplaatst. De viag gen der republiek Indonesië, iv ke Donderdagavond op nor^^ wijze werden gestreken, zijn^Vrij dagmorgen niet meer gehesen, terwijl ook in de stad de wit groene vlaggen worden vertoond. Mr. Koestomo, secretaris van de Pasoendanpartjj, die de hoofd leiding had bij de heden vermelde acties te Buitenzorg heeft in een onderhoud met Aneta verklaard, dat enige partijleden wel vuur wapenen bij zich badden doch dat daArvan geen gebruik behoef de te worden gemaakt. De actie begon om vijf uur s ochtends, zodat de republikeinse ambtena ren bij aankomst op hun kantoren deze reeds door Pasoendanleden bezet vonden. Koestomo zeide, dat het hier een geheel spontane actie gold, hoewel hij toegaf, dat wel enige voorbereiding nodig was gfcweest. Het lag in de bectoelmg débezette diensten en bedrijven zo spoedig mogelijk onderSoenda- nese leiding weer in bedrijf te brengen, waarbij het personeel voor het meerendeel koii worden gebruikt, aangezien er vele sympathiserenden met de Paosendanbe<weging onder waren. Donderdagmiddag vergaderden te Oostburg de leden van de W Zeeuws-Vlaamse Bond van Poot- aardappel-exporteurs, onder voor zitterschap van de heer M. Go- vaert. In ziin openingswoord deed de heer Govaert mededelingen be treffende de werkzaamheden van de door de vakgroep ingestelde studiecommissie voor vrije export. Spr. wees er hierbij op, dat ook Minister Mansholt een voorstan der is van vrije export, hoge amb tenaren verbonden aan het De partement echter niet. In Januari van dit jaar was een regeling ontworpen en deze werd ter goedkeuring voorgelegd. In Maart echter kwam het be richt dat deze regeling door de betrokken instanties met werd aanvaard, waarna in Mei jJ. van regeringswege een aan de studie commissie als het ware opgedron gen nieuw voorstel kwam, waar bij individuele export naar Bel gië en Frankrijk wel mogelijk zou zijn, noch op zulk een omslachtige en kostbare wijze, dat dit voor Zeeuws-Vlaanderen onmogelijk en onaanvaardbaar is. Dit voorstel is gekomen op instignatie van de Stichting voor de Landbouw en heeft veel weg van een motie van wantrouwen in de exporteurs. De secretaris van de Bond, de heer J Risseeuw Azn., kwam hierna aan het woord en toonde zich een warm voorstander van vrije handel en export. Spr. wees er op, dat het voor Zeeuws- Vlaanderen noodzakelijk is, dat de export in dezelfde banen geleid wordt als in 1939. zulks gezien de geografische ligging van het ge west en de vele kleine expediteurs en landbouwers-expediteurs, wier clientèle in Frankrijk en Belgie woont En ook redenen van ad- nimumprijzen voor landbouwpro ducten, die behalve de kostprijs, een behoorlijke winstmarge in houden. De kostenprijzen worden vastgesteld volgens een uniform ministratieve noodzakelijk. De heer Risseeuw herinnerde er voorts aan, dat dank zij een door hem in samenwerking met de heer De Paauw ondernomen actie, de B.E.A. tenslotte ver plicht was de pootaardappelen van de oogst 1946, welke aardappelen men aanvankelijk eenvoudig wilde laten liggen, tot de laatste toe at te nemen. Spreker verklaarde verder, dat tijdens een audiëntie in Februari j 1., Minister Mansholt hem per soonlijk verzekerde, dat er dit najaar individuele export zou zijn. Korten tijd daarna echter zeide hem een referendaris, dat hij daar niets van geloofde. Wie, al dus spr., heeft het nu met aan hei rechte eind?? Op 28 Mei a.s. wordt te Utrecnt de vergadering, van de vakgroep gehouden en in verband hiermede verklaarde spr., dat Indien aldaar besloten wordt tot vrije export, men in België zal overgaan tot luiqidatie van de S.O.C.O., de Belgische import-centrale. Nadat de heer Risseeuw nog betoogd had, dat er z.i. ook van de Stichting voor de Landbouw niet veel valt te verwachten, daar deze Stichting de geleide econo mie is toegedaan, nam de heer Govaert opnieuw het woord. Spreker toonde zich eveneens voorstander van vrije handel en export, doch was overigens de mening toegedaan, dat dit door een „aantal ambtenaren volledig wordt tegengewerkt. Tenslotte nam de vergadering op voorstel van de heren Bedet, Van Dijke en Risseeuw een motie aan, waarin geëist wordt vmje handel en export van pootaard- appelen en uitschakeling van de Bea II. De motie zal ter kennis worden gebracht van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. SCHENKING ALBERT HEI.IN AAN STICHTING '40—'45. Ter gelegenheid van het 60-jarig schema en zuTlen het onderwerp 1 -bestaan heeft de directie van de uitmaken van voorafgaande be- N v Albert Heijn een bedrag spiekingen. De vaststelling, ervan 1 an j 20.000 aan de „Stichting wordt overgelaten aan elk van de j 4-5" geschonken. drie landen. Om een minimumprijs aan de landbouwer te kunnen garande ren, is ieder van de drie landen gemachtigd alle economische ™aandae a s zal voor de maatregelen te nemen ten aanzien Maandag a s. zm v fge," beschermen niet heer Veenstra fde leider van de landse markt.te toescheen met 2iondag<.lub„) en 2 leden van "Heen ten op:zet -hte de staf van het Nederlandse Jeugd landen, m^r wk ten opzichte!^ Kr mevrouw w - - van de tolumepartners. heer Van Kleef Elk van de drie landen zal injen de neer van Kieei. Maandag Rolf es Behalve in het in buitenland be de eerste plaats ziji^ importeiij ^taat ook in Nederland het kunnen re-gelen met een sieise Rod„ Kruis" dat in ons van "^éC^^holfr zijn iand in tegenstelling tot het bui- SS'dien tenland, Se.n allStandis. veren,- ver«t.nd., d.t h.t^.M^»nde|S™v».it he_,_ jooBbe- preferentiële toepassing vindt, en dat de grond slagen waarop de invoervergun ningen' zijn gebaseerd, geen be- lemmering zullen vormen voor de j transacties. Als de markt overvoerd raakt. stuur van de overweging uitge gaan. dat de geestelijk-zedelijke opvoeding van de jeugd in en buiten schoolverband in zodanige handen is en in zodanige vormen is georganiseerd, dat een nieuwe oo„.Ir..".*, de minimum-prijs in organisatie, ook al heeft deze nog waardoor d verschijnse] z0 uitstekende doelstellingen, niet opportuun is. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: „Het is waarschijnlijk onvermij delijk, dat de reis van de Minister- President 'en de Minister van Overzeese gebiedsdelen aanleiding geeft tot het verspreiden van tal rijke verwarringwekkende berich ten-, In dit verband wordt het volgende categorisch van bevoeg de zijde verklaard: Primo: Het is nimmer de be doeling van de Minister-Presiden, en de Minister van Overzeese Ge biedsdelen geweest om tijdens hun verblijf in Nederlands-Indië enig besluit van ingrijpende aard te nemen. Het doel hunner reis was oriënterend en beoogde daarne vens met de Commissie-Generaal en Luitenant-Gouverneur-Generaal en andere autoriteiten. Neder-| landse zowel als Indische, in per soonlijk contact te treden. Secundo: Na de terugkeer van de Ministers zullen zij hun indruk ken aanstonds aan het Kabinet mededelen. I Tertio: Eventuele besluiten zui len uiteraard niet worden ge nomen voor het hierboven bedoel de overleg heeft plaats gevonden Berichten, die hierop vooruit lopen, kunnen niet anders dan een speculatief karakter dragen. Het internationale monetaire fonds maakt melding van het tot stand komen van zijn eerste twee transacties welke bestonden uit de verkoop van 25 millioen dol lar aan Frankrijk en van 6 mil lioen dollars en 1% millioen pond sterling aan Nederland. De heer Camille Gutt. directeur van het fonds, deelde mede, dat verkoop aan Frankrijk is geschied met het doel dit land te helpen in zijn huidige moeilijkheden ter zake van zijn handelsbalans, wel ke moeilijkheden voortvloeien uit het feit, dat Frankrijk als gevolg van de gedeeltelijke mislukking van zijn oogst dit jaar voor 90 -rpllicen dcüar aan graan moet invoeren. _T De transactie met Nederland wordt op soortgelijke wijze gemo tiveerd. Het doel hiervan is Ne derland bij te staan in dringende herstelprohlemen. In beide gevallen zijn de trans acties geschied tegen betaling in een overeenkomstig bedrag aan guldens en francs. Er is ge<m datum voor de terugbetolng vastgesteld, doch de heer Gutt legde er de nadruk op. dat het in beide gevallen de bedoehner is, dat dit op korte termgn vindt. Hij voegdehier aantoe. dat sedert 1 Maart j.l. op welke datum het fonds zijn ^klam heden heeft aangevangen geen andere valuta transacties hebhen plaats gevonden en dat e ®P ogenblik geen nieuwe transactie» worden overwogen, In het vervolg zullen transac ties niet meer afzonderlijk doch in regelmatige kwartaalsrappoi - ten worden bekend gemaakt. De heer Gutt verklaarde ver volgens: ,,Le middelen vangnet gevaar Toch acht het Rode Kruis sr zich toe gerechtigd belangstelling te vragen voor de Rode Kruisge- dachte onder de jeugd en deze te I prepareren voor het volwassen In het Jaarbeursgebouw te Rode Kruiswerk, voor zover het Utrecht hield Donderdag de Ne- althafts de vredestaak betreft, derlandse Bond van Plattelands- drje hoofdgedachten van vrouwen zijn algemene vergade- hgt Jeugd Rode Kruishulpvaar- ring, onder leiding van mevr. van digbeid, vriendschap, hygiëne. Wagen-Drewes. 700 Plattelands- dQOr hef Rode Kruis aange vrouwen waren aanwezig, verte- boden diensten bestaan o.a. uit genwoordigend 330 afdelingen. bet verlenen van medewerking bij Het hoofdbestuur werd aange- het onderwijs in hygiëne en eer- vuld door verkiezing van de dames gte hulp bij ongelukken bij de in- Mevr. Willegen Prins-Visser voor ternati0nale uitwisseling van z.g. Overijssel, mevr. Schutte-Van schO0l-albums en hij verstrekking fonds kunnen niet warden uitge leend op lange termiTTi. Zn kun nen niet voor reliefdoeleinden worden weggegeven.. Zij kunnen niet worden aangewend voor het financieren van een kapitaals- vlucht of voor het steunen van een wisselkoers, die niet te handhaven is. Zij kunnen door de leden uit sluitend in beperkte omvane wor den gebruikt ter voorziening in een tijdelijk gebrek aan even wicht in de betalingsbalans. Het fonds zal alleen dan valuta ver kopen, wanneer er goede vooruit zichten bestaan, dat 't betrokken 'and binnen redelijke tnd tot 16rutaling1 in staat zal zijn Dijk voor Gelderland, mevr. Dorst- Vors voor Zeeland en mevr. Ro- denburge-van Eek voor Utrecht. Op het in September a.s. te Amsterdam te houden internatio naal congres zullen 600 buiten landse gasten komen. Er zal een speciale Hollandse dag worden ge houden. De tweede week van het congres zal worden besteed aan het maken van excursies met de birtenlandse gasten. Tot slot van de vergadering hield mej. Dr. v. d. Torre, uit Bakkeveer, een beschouwing over de opvoering van de rrinere jeugd- van materialen. Het ligt in de bedoeling van de Minister van Onderwijs, het on derwijs in hygiëne en eerste hulp bij ongelukken definitief in het leerplan op te nemen. Momenteel is een commissie, bestaande ust vertegenwoordigers van alle z.g. .Kruisverenigingen" bezig, deze materie op te stellen en de be treffende boekjes en handleidin gen samen te stellen. Alle jongeren van 818 jaar kunnen als medewerker tot het Jeugd Rode Kruis worden toege laten. Het vertrek van de Commissie- Generaal. De Ministers Beel en Jonkman zijn Vrijdagmiddag per vliegtuig naar Singapore vertrokken. Op het vliegveld inspecteerden zij de eerewacht., uitgeleide gedaan door alle hoge autoriteiten te Batavia. Van republikeinse zijde was de secretaris-generaal van de Indo nesische delegatie aanwezig. De Commissie-Generaal vertrekt Zon dag naar Nederland. NEDERLANDS SCHIP LOOPT OP DE ROTSEN. Een telegram van Lloyds uit Salburn meldt, dat het Neder landse motorschip „Atlantic" in een dichte mist op de rotsen is gelopen hij Redcar, Yorkhire. Dit gebeurde omstreeks negen uur Nederlandse tijd. Het schip is gebouwd in 1930, meet 221 ton en behoort aan J Roos.sien te Groningen. In een aantal, in verschillende plaatsen van ons land gehouden persconferentie, hebben de heren B. J. Oosterheert directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Dordrecht en F. Hof stede, directeur aldaar van het districtsbureau oorlogsslachtoffers de plannen uiteengezet van de stichting „lïet vierde Prinsen- kind". De actie van deze stichting richt zich op de kinderen van ver- zetslachtoffers, van gesneuvelden bij land- en zeemacht en koop vaardij, van door de bezetter ge- fusilleerden en in kampen, zowel hier te lande als in Indië, omge komen personen. Zij beoogt de levensomstandigheden van kinde ren wier vader óf kostwinner w omgekomen óf duurzaam invalide geworden, eenigszins te veraan genamen. Deze hulpverlening is gebaseerd op samengaan van overheidsbemoeiing en particulier initiatief. De overheid heett blijk gegeven bij dit werk het particu lier initiatief alle mogelijke steun te willen verlenen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1