TRIBUNAAL TE TERNEUZEN Vragen aan de Minister De Minister antwoordt BINNENLANDS NIEUWS Militaire retourkaarten en het Pinksterverlof Uat «le Srcvincie Post voor militairen op weg naar Indië DE OVERVAL OP DB O. Z. VOORBURGWAL TB AMSTERDAM. het er om: Hoe raken we van bureaucratie en zwendelarjj af? De boeren hebben slechts hun plicht gedaan en verlangen daar voor geen medaille, doch wensen ook niet de das te worden omge daan door duizenden heren met grote tractementen in fonkel nieuwe auto's, die er slechts op uit zijn om tegen te werken. Spr. twijfelt niet aan de toekomst, om de landbouw draait alles en uiteindelijk zal God beslissen. Doch corruptie, bureaucratie en tegenwerking vieren nu hoogtij en daarvan dient men te worden verlost. En intussen buit de ge leide economie de goedwillenden uit Nadat nog enkele aanwezigen hun ontstemming over de huidige gang van zak eb bij de Wederop bouw hadden geuit, sprak de heer Hoolhorst het slotwoord, waarbij hij er o.m. nog op wees, dat het tijd wordt, degenen die verant woordelijk zijn voor de onnodige afbraak kort na de bevrijding, ter verantwoording te roepen. De voorzitter meende, dat de weinige materialen die er zijn, niet goed verdeeld worden en men hier achteraan komt, omdat men in een uithoek zit. En daarop zal men moeten blijven wijzen. Ten slotte drong hij er nogmaals met klem op aan, zich aaneen te sluiten Uitspraken van de op 8 Mei be handelde zaken: Sijs, wonen- verklarimg der be- Charles Ludovicus de te Axel. Vervallen schuldiging. Fredec-icus Albertus Maria Moorthamer, gewoond hebbende te Hulst. Het onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. Petrus Franciscus Voet, wonen de te Hontenisse. Ontzetting rechten. Pieter le Feber, wonende te Axel, reeds 9 maanden geïnter neerd geweest. Ontzetting rechten. Isidorus Willaert, wonende te Clinge; reeds 2 jaar geïnterneerd. 1. Internering voor een tijds duur van 2 y2 jaar, ingaande 22 Mei 1947, zodat deze zal kunnen eindigen op 22 November 1949; met bevel tot inbewaringhouding. 2. Ontzetting rechten. Uitspraken van op 12 Mei 1947 behandelde zaken Johannes van Erjk, wonende te Axel. Geen maatregelen opgelegd. Pieter Cornells Labijt, wonende te Nieuwvliet. 1. Verbeurdverklaring van een bedrag van 15.000. 2, Ontzetting rechten. Pieter Jozias Labijt, wonende te Nieuwvliet. Vervallenverklaring der beschul diging. Zitting van Donderdag 22 Mei. In vrijheid gesteld. Gerrit Schaar 47 jaar, grossier te Terneuzen, thans geïnterneerd, werd beschuldigd van lidmaat schap N.S.B., N.V.D., Front Ne ring en Ambacht, Economisch Front en Ned. Verbond voor Sib- bekunde. Ook was hij' werkzaam als groepsorganisator en Kring- materiaalbeheerder, gaf hij blijk van ingenomenheid met de vijand en verleende S. hulp aan de vijand o.a. door het verrichten van cor- véediensten in het gelbouw der N.S.D.A.P. te Ede. Schaar is maar lid van de N.S.B. geworden, omdat hij meen de, dat dit de beste oplossing was en er daardoor een partij zou ont staan tussen de bezettende macht en de bevolking. Hij wilde red den wat er nog te redden viel. Doch helaas doen beschuldig- de"s „reddingspogingen" niet bij zonder overtuigend aan. temeer niet, wanneer blijikt, dat deze in October j.l. nog een zeer lelijk briefje schreef, waaruit overdui delijk zijh. verkeerde mentaliteit blijkt. Overigens komen de ten laste gelegde feiten vrijwel allen vast te staan. Nadat ook nog de vrouw is ge hoord die lid der N.S.B. werd om der wille van een kapotte spiegelruit is het woord aan de verdediger, Mr. Van Straaten, die aan het eind van zijn langdurig pleidooi onmiddellijke invrijheid stelling verzocht, mede omdat zijn cliënt' thans vrijwillig in een sana torium werkzaam is. Na raadkamer stond het Tribu naal dit verzoek toe. Gedwongen levering? Vervolgens werden behandeld de zaken tegen de 29-jarige sla ger George Honoré van Damrae en de 38-jarige Alfred Joseph van Damme, eveneens slagpr en bei den wonende te Terneuzen. De beschuldigingen luidden levering van vlees en vleeswaren aan de Duitse Weermacht en Kriegsmarine en hiermede veel geld te hebben verdiend. Boven dien zou G. F. van Damme bij de verdeling van vlees een groter kwantum dan hem toekwam heb ben gekregen door dreigen met de Ortscommandant. Beschuldigden verklaren onder dwang te hebben geleverd, zulks cup „Bezugscheine". G. F. zegt verder dat van drei gen met de Ortscommandant nim mer sprake is geweest en geen Mof kreeg ooit vlees zonder bon. Overigens blijken de broers goed van de tongriem gesneden en zij verdedi-cd-en zich lang niet slecht. Op, verzoek van de verdediger, Mr. Tichelman, wordt besloten deze zaak aan te houden teneinde enige getuigen te horen. De vol gende behandeling zal plaats vin den op Maandag 9 Juni a.s. Reeds eerder behandeld. Gd.uardus Franciscus IJsebaert, 44 jaar, zonder 'beroep te Terenu- zen, thans geïnterneerd, stond te recht terzake van lidmaatschap N.S.B., werkzaam te zijn geweest als Kringpenningmeester, de pro paganda te hebben bevorderd, blijk te hebben gegeven van nat. soe. gezindheid door een benoe ming te aanvaarden als N.S.B.- burgemeester van Koewacht en voorts hulp te hebben verleend aan de v ijand door inlichtingen en advies te geven betreffende zwarthandelaren en smokkelaars, zulks in verband met de arbeids inzet. Deze zaak werd reeds eerder behandeld' ditmaal werd besch. nog betreffende enige binnenge komen stukken gehoord. Mr. Van Son, de verdediger, wees er nogmaals op, dat zijn cliënt niemand leed hoeft gedaan en inziet verkeerd te zijn ge weest. Pleiter vroeg uiterste cle mentie. Bejaarde beschuldigde. Jan Heijnsdijk, 72 jaar, café houder te Axel, werd beschuldigd van bl;,'k geven van ingenomen heid met de vijand en nat. soe. ge zindheid, door vriendschappelijke omgang met Duitse militairen en leden der N.S.B. Ondanks de verschillende be zwarende getuigenverklaringen, welke in het dossier berusten, ontkent besch. pertinent vriend schappelijk met Duitsers of N.S. B.-ers te zjjn omgegaan. Wel is zijn café door de Moffen gevorderd, doch hij zou nooit iets voor hen hebben gedaan. Mr. Van Son meende, dat men zijn cliënt zwarter heeft afge schilderd dan hij was en verzocht deze bejaarde beschuldigde verder met rust te laten. Overleden. Als bijzonder vertegenwoordiger in de zaak tegen wijlen Eduardus van de Casteel, in leven handelaar te Axel, trad 0P de heer I. Cam- bier te Terneuzen. Uitspraak, in alle zaken 5 Juni 1947. De Postzegels. Het Tweede Kamerlid Deering heeft de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Neder landse frankeerzegels van 2,50, 5 en 10, overeenkomstig dienst order H 357 van 22 Mei 1946 niet ongestempeld aan het publiek mogen worden verkocht? 2. Ia het juist, dat deze maat regel werd getroffen op verzoek van de Nederlandse Bank N.V., omdat ongestempelde postzegels van hoge nominale waarde op ge makkelijke wijze clandestien kun nen worden uitgevoerd en der halve een bedreiding vormen voor de op dit punt bestaande devie zen-voorschriften. 3. Is het de Minister 'bekend, dat niettegenstaande bet onder vraag 1 bedoelde verbod de Ne derlandse frankeerzegels van 2,50, 5 en 10 in het buiten land in grote hoeveelheden onge stempeld verkrijgbaar zijn In de postizegelwinkels, met name ln België, en dat de prijs, tegen wel ke de zegels worden verkocht, beneden de nominale waarde ligt? 4. Is de Minister bereid mede te delen of een onderzoek is inge- - steld naar de oorsprong van deze ln bet buitenland aanwezige zegels, welke in gehele vellen te koop worden aangeboden? 5. Is de Minister verder be reid, indien vraag 4 bevestigend wordt beantwoord, het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer mede te delen? 6. Is de Minister ten plotte bereid alle noodzakelijke maat regelen te treffen, ten einde te voorkomen, dat de in het buiten land aanwezige grote hoeveel heden zegels, die eerst op klaar blijkelijk onwettige wijze in om loop zijn gekomen en over de Nederlandse grens zijn gebracht, daarna op evenzeer onwettige wij ze in Nederland terugkomen en hier beneden de nominale waarde te koop worden aangeboden, waardoor voor iedere zegel twee maal de deviezen voorschriften worden overtreden en tweemaal onze deviezenpositie wordt bena deeld? De militaire retourkaarten enkele-reisbiljetten waarop mili tairen een heen- en terugreis kun nen maken zullen in verband met het Pinksterlof van de mili tairen geldig zijn van Vrijdag 23 Mei tot en met 27 Mei. Donderdag zijn 100.000 Ko- penhaagse arbeiders in staking gegaan en hebben voor de Parle mentsgebouwen gedemonstreerd teigen het ernstige aardappelen tekort en het onlangs ingestelde prijzenplafond DE COLORADOKEVER. Ook in Zeeuws-Vlaanderen geconstateerd. Zoals wij reeds berichtten, zijn in de afgelopen dagen langs de 'Walcherse kust honderden Colo radokevers aangespoeld. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn thans vrij grote aantallen van deze ke vers geconstateerd. BOEREN NAAR WALCHEREN. Eind Mei zal een 20-tal boeren uit de Wieringermeer, dank zij de bemoeienis van de dienst Land- bouwherstel, de technische dienst van de poldei' Walcheren en het bureau Ruilverkaveling, een ex cursie maken naar Walcheren om de invloed van de zoutwater-inun datie op de grond te bestuderen. Deze boeren hebben zelf last ge had van inundatie met zoet water. TERNEUZEN. Geslaagd. Bij het op 12 April 1.1. te Rot terdam gehouden examen is voor bevolkingsboekhouding geslaagd mej. C. Hamelink, ambtenares ter gemeentesecretarie, alhier. BRUINISSE. Verenigingsgebouwtje geopend. In het bijzijn van talrijke auto riteiten en belangstellenden werd Dinsdag te Bruinisse een gebouw tje, aangeboden door de Provin ciale afdeling van Nederlands Volksherstel, waarin het culturele leven ontplooiing zal kunnen vin den ter vervanging der hier ver woeste verenigingsgebouwen, of ficieel geopend. Hulde werd daarbij gebracht aan mevnouw Vlaming uit Yer- seke, aan wier toedoen het voor namelijk te danken was dat dit gebouwtje, dat o.a. ook de kleu terschool zal huisvesten, werd ge plaatst. In het geheel werden aan Zee land slechts twee dezer gebouw tjes, die uit Zwitserland komen, toegewezen. MIDDELBURG. Kunstschatten voor het stadhuis. In het daartoe bereidwillig be schikbaar gestelde Kunstmuseum te Middelburg, zal gedurende de zomermaanden een tentoonstelling worden gehouden van kunstvoor werpen, die door schenking of aankoop verkregen zijn ten be hoeve van het interieur van het door Ir. de Steur ontworpen nieuw te houwen stadhuis. Tot de ge- exposeerde voorwerpen behoren: twee wandtapijten van omstreeks 1540, vermoedelijk afkomstig uit Brugge, en voorstellende de avon turen van Meleager op de jacht naar het Cailedonisch everzwijn; twee Brusselse Renaissane wand tapijten; eikenhouten betimmerin gen in Oud-Hollandse Renaissan- ce-stijl; meubilair schilderijen, enz. Tijdens de bezetting waren deze kunstschatten, die een hoge waarde vertegenwoordigen in verschillende plaatsen van ons land ondergebracht. Helaas gin gen bij de, door de Duitsers ver oorzaakte brand in kasteel Door nenburg een kostbaar 17 e eeuwse schilderij, „het Beurtvaart-gilde van Middelburg*" en een bewerkte kist verloren. De tentoonstelling, die door het gemeentebestuur van Middelburg is ingericht, om de in woners in de gelegenheid te stel len, kennis te maken met het ver worven bezit, en aan de toeristen een speciale attractie te bieden, wordt heden, 23 Mei, te 20.00 uur in aanwezigheid van de Com missaris der Koningin in Zeeland, in het Schuttershof geopend. NIEUWVLIET. Kermis. Od de 2e en 3e Pinksterdag wordt alhier wederom de jaar lijkse kermis gehouden. Er is thans gezorgd voor ruime dansgelegenheid op verschillende plaatsen, terwijl ook nu een, draaierij aanwezig is, hetgeen on getwijfeld speciaal voor de jeugd een attractie zal worden. Naar we vernemen, is het reeds vele jaren geleden dat voor de kmderen een dergelijke attractie op de Sinterpierse kenmis werd aangetroffen. Bovendien zullen beide dagen rimgrijderijen te paard worden ge organiseerd voor leden van de plaatselijke ringrijdersvereniging. Reeds op Zaterdagavond kun nen de dansvloeren beproefd wor den, dan bestaat er van 1824 uur gelegenheid om te dansen. Indien de weersgesteldheid niet al te ongunstig zal zijn. beloven de Pinksterdagen een gezellige drukte te brengen in het dorp. SLUISKIL. Darde lustrum. Dinsdag was het gezellig in het Parochiehuis, waar de R.K. Mid- denstandsvereniging ,,St. Nico- laas" een feestavond gaf ter vie ring van haar derde lustrum. De zaal was keurig versierd en de inderhaast aangebrachte toneel- verlichting deed' het goed. De R.K. Harmonie, onder leiding van de heer Van Cauteren, opende de avond met enige vlot gespeelde marsen en walsen waarbij het op viel hoe in 'betrekkelijk korte tijd dit gezelschap omhoog is gegaan. Vervolgens sprak de voorzitter, de heer Kalle, het openingswoord, die de Harmonie, de heer Caluwé met het Dameskoortje, de ver tegenwoordiger van de pers en verder allen welkom heette. De meeste middenstanders ziin niet op de hoogte van de moeilijkheden van het ogenblik, zeide hij. In organisatie ligt de kracht Zon der middenstand is geen goede maatschappij op te bouwen. Wij moeten de hand in eigen boezem steken. Het moet niet zo blijven dat van de 300.000 middenstands zaken slechts 32.000 georganiseerd zjjn. Hij riep de nog niet aange slotenen op om zich bij de anderen te scharen. Het koortje zong daarop het mooie Bondslied ,J>e nieuwe tijd", waarna de geestelijk adviseur een eenvoudig woord sprak. Hij be toogde, dat de middenmoot van onze maatschappij, n.l. de mid denstand, de ruggegraat daarvan vormt. De zelfstandige midden stand moet op eigen benen kun nen staan, voor de eigen zaak vechten," waar volop werk is. Dit betekent aanpakken, doorzetten, volhouden en zorgen. De midden stand is in het gedrang gekomen. Grote gevaren bedreigen ons door de grootbedrijven en coöperaties. Zo lang de staatslieden ons nog als een factor van betekenis be schouwen, mogen wij bescherming en steun verwachten. Hiertoe is echter het werk van de midden stand zelf nodig. Wij moeten ons niet afzonderen en alles zelf wil len doen. Geen naijver en be vreesd zijn dat wij ons in de kaart laten kijken. Organisatie is werkelijk noodzakelijk. Wan neer wij voorts de sociale recht vaardigheid onderhouden, kunnen wij medehelpen aan de opbouw der maatschappij. Nadat enige verversingen wa ren rondgediend, was het woord aan de heer Mol. directeur van het Diocesane Middenstandsbu reau te Breda, die zijn gloedvolle rede begon met er op te wijzen dat hij niet al te opwekkende woorden kon uitspreken. De maatschappij ,is in een geweldige beroering en ontreddering. Ar beiders, boeren en landbouwers zullen alle mogelijke steun ont vangen, doch de middenstand kan men uitschakelen door zijn lam lendige houding. In Sluiskil gaat het goed, doch elders zullen de ogen eerst opengaan als het te laat is. Wij moeten bij elkander kopen. Door onderling gekrakeel verliezen wij onze afnemers. Het is verbluffend dat 40 °/o van de middenstanders zijn aangesloten bij een coöperatie. Indien een middenstandszaak ten onder dreigt te» gaan, moeten wij helpen deze in stand te houden Door het verlies van één zaak spelen wij m de kaart van <*e grootbedrijven. Spreker vroeg nog de aandacht voor de Vereniging voor Tuber culosebestrijding .Bantod en wekte op voor inschrijving uta donateur. Daarna werd het vrolijke non- stop-prog'ramma voortgezet en werd1 de Ezel een serenade ge bracht. De heren Van Cauteren en Van Pamelen lieten zich ken nen ais de brengers van vrolijke liedjes en voordrachten. Niet te vergeten onze onvolprezen clown van het -rad van avontuur, die met ztjm onnavolgbare stopdan» met het oude 'besje danig op de lachspieren werkte. In een ern stig ogenblik gaf hij de gewonnen taart weder terug ten bate van Santos, die daardoor een gift van 45 gld. kon boeken. Onder de bedrijven werden ver scheidene nummers gezongen door het Dameskoortje, dat steeda van de partij is en zijn reputatie reiedg heeft gevestigd. Het slotwoord was aan 6e heer Kalle, die nog mededeelde dat in September een nieuwe midden - stand3cursus te Sluiskil aanvangt. Hij uitte zijn dank aan iedereen, die op welke wijze ook, zijn, krach ten had' gegeven voor het welsla gen van deze feestavond'. Het was reeds vrij laat dat de bezemdans een einde maakte aa* dit plezierig en ongedwongen sa menzijn der Sluiskilse zakenmen sen. UZENDWKE. 9e Ronde van IJzendjjfce Voor de wielerwedstrijd op der de Pinksterdag te IJzendjjke blijkt grote animo te bestaan. Aan geld prijzen is beschikbaar gesteld een bedrag van 500. voorts nog di verse premiën. De prijzen, be dragen 100. 75, ƒ65, ƒ55, ƒ45, ƒ40, 35, ƒ30, 25 en ƒ20. Onder de renners, die tot heden hebben ingeschreven bevinden zich bekende krachten, o.a. G. van Beek (winnaar van de ronde van Kapelle op 10 Mei 1947), H. Smits (winnaar van de ronde van Hulst op 20 Mei 1947), verder G. Slop, Amsterdam; B. Ouwehand, Den Haag, P. Sieveking, Amsterdam en A. van dar Neut, Amsterdam. Het parcours is 110 km lang, bestaande uit 16 ronden; de start vindt plaats in de Minnepoort straat. de finish is op de Provin ciale weg ter hoogte van het tramemplaoement Van een spandoek niet» gebleken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart ln verband met onaangenaamheden, welke veroorzaakt zouden zijn door mariniers hij een bezoek, hetwelk de Luitenant-Gouverneur- Generaal aan Modjokerto zou ge bracht hebben doordat een groot spandoek op straat door mariniers opgehangen zou zjjn dat de woor den bevatte: „Weg met staats vijand No. 1, Van Mook" heeft 6» Minister van Overzeese Gebieds delen a. i. geantwoord, dat blij kens mededeling van de Luite- nant-Gouvemeur-Generaal deze Modjokerto niet heeft bezocht en aldaar een spandoek, als bedoeld, niet Is waargenomen. Militairen aan boord van. het m s. ,,Kota Baroe" kunnen in Port Said post krijgen, mits deze op 28 Mei ter post bezorgd wordt. Wil men de post bij de aankomst ln Batavia bezorgd hebben, dan dient de correspon dentie op 12 Juni a.s. op d# bus te zjjn GODSDIENSTOEFENINGEN OP VISSERSCHEPEN. Namens de Ned. Hervormde en de Geref. Kerk te Vlaardingen is aan schippers van de Vlaar- dingse vissersvloot een brief mee gegeven, waarin wordt aange drongen op het meer getrouw houden van godsdienstoefeningen aan boord van de schepen. Bij ieder schip er is een pakketje pre ken bezorgd, bijbels zijn gratis beschikbaar gesteld, met de be doeling, dat er des Zondags uit gelezen zal worden Binnen enkele maanden zal een speciaal boek worden uitgegeven, waarin medi taties zullen voorkomen voor zeevissers geschreven. Dit nieu we boek zal het jarenoude „De godvrezende zeeman" vervangen. LEIDEKKER VTEL VAN KERK EN BLEEF ONGEDEERD. De leidekker J Bredero uit Utrecht viel van het dak van de Ned. Herv. Kerk te Elburg, een hoogte van ruim 20 m op straat. Wonder hoven wonder liep hij slechts enige schaafwonden op. Het ongeluk is geschied doordat de dakstoel brak, waarop de loop planken lagen. Een collega van Bredero kon op het laatste ogen blik een touw grjjpen en zich op deze wijze redden. In haar onderzoek naar de da ders van de aanslag op de 42- jarige bewaker L van R., die Maandagavond op de O. Z. Voor burgwal te Amsterdam met bijl slagen op het hoofd ernstig werd gewond, heeft de politie Donder dagnacht een 21-jarige Duitser, die in een klein hotelletje ver bleef, van zijn bed gelicht. De man werd ook nog voor een an dere zaak gezocht. De Amsterdammer J. A. Loos, die reeds aangehouden was als verdacht bij deze zaak betrokken te zijn, is thans weer op vrije voeten gesteld, daar hij een vol doende alibi beeft kunnen op geven. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN. In de Wagenstraat nabij de Bierkade te 's-Gravenhage, vond

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2