u;« j« s De „Willem Barendsz" In IJmuiden F (l> r - [k -r "i i BINNENLANDS NIEUWS a n Mi Kg 't ïP u, ILL- De deviezensmokkel aan de Nederl.-Belg. grens Nederlands-Finse handelsbetrekkingen Het doordraaien van groente Deens schip aan de grond gelopen Belgische politie treedt op 'tegen hanengevechten W.t krijgen we c i 11 di <1 t t - II i Honderden hadden zich Woens dagmorgen vroeg reeds naar de sluizen te Umuiden begeven om de Nederlandse Walvisvaarder „Willem Barendsz" te zien bin nenvaren. Ook burgemeester Arn. J. d'Ailly, van Amsterdam, de Directeur-Generaal voor de Scheepvaart, Mir. J. J. Oyevaar, de President-Commissaris van de Nedi landse Walvisvaart Mij, Ba ron C. J. Collot d'Escury, en de Havenmeester van Amsterdam, de heer B. de Vries, waren bij de sluizen aanwezig. De bemanning van de „Willem Barendsz" heeft de honderden, die haar op dit um- een spontane groet brachten, in de letterlijke zin van het woord beloond: Ontelbare blikjes sigaretten en dozen siga ren vlogen door de lucht in de menigte die vaak ware veldsla gen voerde om deze gaven te be machtigen. „Waar zijn de walvissen nou", hoorden we een klein jochie tegen zrjn vader zeggen. En inderdaad van walvissen was er uiterlijk geen spoor. Het enige wat aan dek opviel waren de pinguins, die in grote houten kisten op het ach terdek hun intrede in ons land deden en het gele vliegtuigje, dat met opgevouwen vleugels op het dek stond. De vangst van zeven maanden Zuidpool-expcditie, walvissen, die, indien achter elkaar gelegd een afstand van 21 km zouden be slaan, zijn voor een groot deel op geslagen in het inwendige van de ..Willem Barendsz". Een cordon van douaneambte naren bewaakte d© valreep en zag toe. dat geen onbevoegden aan boord gingen. Burgemeester d'Ailly en Wethouder B. S. Polak daarentegen maakten de reis naar Amsterdam mede. Hoe streng de douanecontrole wel was, moge blijken uit de woor den, die kapitein Visser Woens dagochtend' tot een douaneambte naar sprak: „Mijnheer, ik ben de kapitein van de boot, mag mijn vrouw even aan boord". De drukte bij de sluizen heeft ons niet meer in staat gesteld te constateren of dit verzoek werd toegestaan. Een der opvarenden vertelde van de valreep af een paar van zijn indrukken: „Het meest op windend was de jacht. Meestal wordt de walvis vanuit het kraai ennest gesignaleerd. Het beste is dan het dier van achter te nade ren. De grootste afstand. waar- Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, is de Belgische regering gekant tegen het op nieuw invoeren van het visum stelsel in het verkeer tussen Ne derland en België, maatregel, die door de Nederlandse regering in overweging is genomen teneinde de deviezenzwendel te bestrijden. Men wijst er op dat er doeltref fender maatregelen zijn, zoals b.v. het afgeven van een z.g. deviezen- borderel. dat door de banken op gemaakt zou kunnen worden en bij het betreden en het verlaten van het Nederlandse grondgebied ter inzage gegeven zou moeten worden. Het handelsverkeer tussen Ne derland en Finland is geregeld door een handels- en betalingsac- coord, dat op 28 Mei 1946 te Stockholm werd geparafeerd. Daarna werden aansluitende han- delsovereenkimsten gesloten op 7 Januari en 1 Februari 1947. Dit handelsaccoord is op 1 Junii i™ in werking getreden en heeft een looptijd van 3 jaren. De bij het verdrag overeenge komen goederenleveranties waren echter slechts voor een jaar tot in bijzonderheden geregeld. In de loop van de volgende week zullen de Nederlandse leden van de ge mengde commissie, welke op grond van het handelsverdrag werd ingesteld, naar Finland ver trekken teneinde het goederenver keer voor de periode van 1 Juni 1947 tot 1 Juni 1948 te regelen. Over het algemeen kan worden geconstateerd, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat het Nederlands-Finse handelsverkeer in de afgelopen verdragperiode een bevredigend verloop heeft ge had en dat kan worden verwacht, dat op 1 Juni a.s. de geraamde im- en exportcijfers ongeveer zul len zijn bereikt. Het ziet er naar uit, dat de economische toestand in Finland langzaam verbetert. De Finse buitenlandse handel beweegt zich in een stijgende lijn en het kan derhalve worden verwacht, dat Finland ook voor Nederland als handelspartner van toenemende betekenis wordt. Ook de onlangs door de Ver. Staten aan Finand verleende cre- dieten zullen tot een verbetering der economische toestand bijdra gen. op het geschoten kan worden, be draagt 20 meter. Het is een bui tengewoon goed seizoen geweest. Een woord van hulde is wel op zijn plaats voor hen, die het min der spectaculaire werk op de „Willem Barendsz" verrichtten: het omzetten van 34 millioen liter zout water in zoet water." In het 155ste en laatste num mer van „De Walviscourant" „voor en vein' allen, die de eerste moderne Nederlandse Walvisvaar der „Willem Barendsz" beman nen" staat de eindstand van de expeditie opgetekend: 401 blauwe vinvissen, 354 gewone vinvissen en 15 potvissen, een totaal dus van 770. ineens grote hoeveelheden van deze groente bjj de veilingen wer den aangeboden, zodat uiteraard de prijs aanmerkelijk gedrukt werd. De Nederlandse regering stelt nu pogingen in het werk groenten waarvoor in het binnenland geen afzetmogelijkheden aanwezig zijn, naar het buitenland te transpor teren. Zo voert men op het ogenblik onderhandelingen met Engelse en Amerikaanse bezettingsautoritei ten om deze groenten aan de burgerbevolking in Duitsland te kunnen leveren. Naar aanleiding van reeds eer der gepubliceerde berichten over het doordraaien van groente, ver nemen wij nog dat het hier uit sluitend enige hoeveelheden spi nazie betreft, waarvoor de m'ni- mum-veilingsprijs niet bereikt kon worden. Tengevolge van een paar war me dagen in de vorige week kwam de jonge spinazie met spoed tot ontwikkeling, waardoor Woensdagmorgen is het Deen se stoomschip Mary-Ston op het Bornrif aan de grond gelopen. Bij hoog water is het schip niet vlot gekomen. Het schip, dat 1500 ton meet, was op weg van Londen naar Kopenhagen en ge laden met asfaltpapier. De zee- sleepboot Oceaan van de rederij Doeksen, Terschelling, is op weg naar het schip en zal trachten het vlot te slepen. Men hoopte dit Woensdagavond bij hoog wa ter te kunnen doen. rcvmcac VERKEERSVERBETERING IN ZELIWSCH-VLA ANDEREN. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal op 18 Juni a.s. door de Rijks waterstaat worden aanbesteed het maken van wegaansluitingen op de brug over het kanaal Gent- Terneuzen te Sluiskil, welke brug thans hersteld wordt. De verbinding wordt hier mo menteel nog onderhouden door een veerpont. Uiteraard zal door de in ge- bruikname van de brug en de nieuwe wegaansluiting het ver keer tussen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen een aan zienlijke verbetering ondergaan. TERNEUZEN. 50-jarig huwelijk. Op Dinsdag 20 Mei herdacht het echtpaar A. G. v. Driel en M. S. v. DrielClarisse te midden van hun familie de dag, waarop ze een halve eeuw geleden in het huwelijk traden. Des avonds bracht het muziek gezelschap „De vereenigde Werk lieden" onder leiding van haar directeur, de heer A. Schirris, aan de feestvierenden een sere nade, die grote belangstelling trok. Toen het gezelschap voor de woning van de jubilerenden aan gekomen, zijn opwekkende tonen deed horen, was het door een grote menigte omringd. De voorzitter, de heer C. L. de Smidt, complimenteerde de heer Van Driel en vrouw benevens de familie met deze merkwaardige dag en sprak de beste wensen uit voor de toekomst. Binnenshuis werd menige her innering uit het verleden opge haald. Veertien kinderen heeft het echtpaar groot gebracht, waarvan tien gehuwd zrjn. Bei den genieten een goede gezond heid. Met dankbaarheid kunnen ze op de voorbije jaren terugzien, al bleef ook het <jroevige hun niet l)6sp3,3-rdi Na afloop trok het gezelschap terug naar het lokaal en de on gewone drukte aan de Baandijk, die een ogenblik aan vroegere tijden herinnerde, was weer voor bij. Het weder werkte voor het wel slagen dezer serenade ten zeerste mede. Stoomschip omhoog gevaren. Het Engelse stoomschip ,,Dews- burry" is bij de Nieuw Neuzen- polder aan de grond gevaren. Met sleepboothulp is het stoom schip vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen vervolgd. AXEL. Band Nederland'Indië. In verband met de algemene Bondsvergadering van „Band Ne- derland-Indië", die in Utrecht zal gehouden worden, had alhier door de Afdeling „Axel en omstreken in het hotel van de heer Porto de Lozanne, een vergadering plaats, waarin o.m. tot afgevaar digde naar de algemene vergade ring werd benoemd de heer Jac. de Ruijter. De heer Jansen, voorzitter der voetbalvereniging te St. Jansteen, deelde mede, dat een actie onder de Zeeuwse voetbalclubs een prachtig resultaat heeft opgele verd! waardoor het mogelijk was naar het Zeeuwse bataljon te Pa- dang een flinke zending sportar tikelen te zenden. De voorzitter kan dan ook mede delen uit Padang een schrijven te hebben ontvangen, waarin de Zeeuwse jongens hun grote dank baarheid uitdrukken voor deze op hoge prijs gestelde zending. De Afd. Axel blijkt een stevige propagandiste te zijn, daar haar pogingen om in Goes en Vlissin- gen een afdeling op te richten, met succes werden bekroond, ter wijl verwacht mag worden dat ook te Middelburg een afdeling zal zijn opgericht. In samenwerking met het Hoofdbestuur zal dan een Provinciaal bestuur worden ge vormd. Zo gaat Axel voort met haar prachtig werk in het belang en tot steun van onze jongens in Indië. Met voldoening kan worden ge constateerd. dat de Zeeuwse be volking sympathiek staat ten op zichte van dit werk en in Axel werd van ingezetenen, die geen bloedverwanten in Indië hebben, een bedrdg van ƒ80 ontvangen, terwijl na afloop dezer vergade ring de voorzitter voor het be oogde doel 10 werd ter hand gesteld AARDENBURG. Herdenkingsfeestelijkheden. Deze zomer is het 275 jaar geleden, dat Aardenburg- met suc ces werd verdedigd tegen de aan vallen van een Frans leger. Dit feit zal in de periode van 25 tot 29 Juli feestelijk worden her dacht. o.a. met de opvoering van een historisch spel, het houden van een sportfeest en een allego rische optocb* HOEK. Benoeming burgemeester. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juni 1947 benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer A. F. Hanssens, voorheen chef van de buitendienst van het districtsbureau verzorging oor logsslachtoffers in Zeeland. MIDDELBURG. De opbouw. Tijdens een persconferentie heeft da burgemeester van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Es- senburg, medegedeeld, dat bericht is ontvangen dat spoedig begon nen zal kunnen worden met de bouw van het Oost-Indisch Huis aldaar, ter vervanging van het tijdens de oorlog verloren gegane oorspronkelijke Oost-Indische Huis In het gebouw zullen Rijksdien sten worden gevestigd. Het her stel van de kap op de gespaard gebleven gothische stadhuisgevel zal spoedig beginnen. Dit najaar wordt tevens begonnen met de bouw van de kelder van het nieu we gedeelte van het gemeentehuis. Voorts werd medegedeeld, dat het gemeentebestuur niet tevreden is met de in het „snelrapport Wal cheren" voorgestelde aanleg van een verkeersweg Zeeuwsch- Vlaanderen—Sloedam, waardoor Middelburg en het achterland in een dode hoek komen te liggen. Inmiddels wordt' de verkeersver- betering in de stad ijverig door gevoerd'. Tenslotte zei de burge meester. dat deze zomer zeven van de negen bolwerken plant- klaar en in het najaar herbe- plant kunnen worden. OVERSLAG. Fiets geloot. Bij de alhier gehouden loterij ten voordele van de wielrijders club „Vlug en Vrij", werd de 1ste prijs, n.l. een prachtig herenrij wiel, gewonnen door Omer Migom alhier. WESTKAPELLE. Nissenhutten In een bijeenkomst van de ge meenteraad van Westkapelle werd besloten zes zogenaamde nissen- hutten, hutten van golfplaten, die de Geallieerden tijdens de oorlog gebruikten, voor 8000 te kopen. Hierin zullen negen gezinnen worden ondergebracht. DE EERSTE NIEUWE HARING VOOR DE KONINGIN. Woensdagmorgen is te Vlaar- dingen binnengekomen de VI 216 Hennie, schipper Arie Visser van de N.V. Visscherij Maat schappij Vlaardingen, directeur de heer D. Kwakkelstein met 348 kantjes nieuwe haring vangst van zes schepen waaronder zich zulk een goede kwaliteit bevond, dat de opperkeurmeester, de heer W Dam deze goedkeurde voor H. M. de Koningin. De ha ring zou nu Woensdagmiddag op de gebruikelijke wijze in Oranje- vaatjes, zowel aan de Koningin als aan het Prinselijk Paar wor den aangehouden. DE ARRESTATIE VAN DE ADJ. SECRETARIS VAN HET TRIBUN. TE LEEUWARDEN. Dezer dagen meldden wij, dat Mr. Van der M., adjunct-secre taris van het Tribunaal te Leeu warden was gearresteerd op ver moeden van gepleegde onregel matigheden in verband met een onderzoek naar collaborate. Ver dachte zou, aldus het bericht, gelden hebben aangenomen onder belofte bezwarende passages uit het dossier van betrokkene te lichten. Van de zijde van betrokkene verzoekt men ons mede te delen, dat dit laatste, in zoverre het de indruk wekt, dat betrokkene deze handeling zou hebben uitgelokt, niet juist is. Integendeel zouden valsche verklaringen in het dos sier zijn ingevoegd om een hande ling van betrokkene uit te lokken Deze heeft daarop de politie ge waarschuwd. Toen dan ook de tussenpersoon van Mr. Van der M„ zekere Aug. H„ zich bij be trokkene vervoegde en 2000 gul den vroeg en (volgens afspraak met de politie) verkreeg om stuk ken uit het dossier te laten ver dwijnen, konden rechercheurs deze H. arresteren, waarop later de arrestatie van Mr. Van der M. is gevolgd. EEN NIET-ALLEDAAGSE LADING. Het Amerikaanse transport schip „Joseph V. Connolly"' (7176 brt) is dezer dagen de haven van Antwerpen binnengelopen met een lading van 6200 doodkisten aan boord. Deze macabere vracht werd in lichters' overgebracht met bestemming naar Nederland Lu xemburg en Frankrijk. De dood kisten zouden bestemd zijn om er gesneuvelde Amerikanen naar de Ver. Staten in over te brengen. Ongeveer 80.000 lijken zouden al dus via Antwerpen en Cherbourg naar Amerika terug worden ver voerd. BAGGERMOLEN WORDT UIT ZIJN GEVANGENIS VERLOST. Gedurende 4% jaar is een grote baggermolen, de „Holland I" van een aannemer te 's-Gravenhage nu al opgesloten in de Noordoost polder. Deze aannemer die de geulen voor de kanalen baggerde had langer werk dan de aannemers die de ringdijk om de Noordoost- ZUIDZANDE. Aanbesteding Alhier werd in het openbaar aanbesteed de bouw van 8 wo ningwetwoningen. Ingeschreven werd als volgt: M. J. Galle te Zaamslag, ƒ128.520: A. Visser's Aannemersbedrijf, Amsterdam, 124.400; Bouwbedrijf Opbouw, Firma D Verlinde Zn., Terneu- zen, ƒ122.950; L. W. Hamelink te Zaamslag, ƒ116.280; Aannemers bedrijf C. v. d. Klippe te Vlissin- gen, ƒ115.720; J. van Dam me, Bouwbedrijf te Hontenisse, 115.640; Firma Wed. Post Zn. te Vlissingen, ƒ114.112; L. v. d. Klippe te Vlissingen, ƒ113.990; West Z.-Vl. A. T. O. De Wilde te Zuidzande, ƒ113.311,11. De gunning werd aangehouden. Openlucht-concert. Bij gunstig weer hoopt de mu ziekvereniging Veronica op de lste Pinksterdag des avonds half 7 haar eerste openlucht-concert van dit seizoen te geven. Te Steenbrugge werd Maandag j.l. in een café een tentoonstelling gehouden van vechthanen. In werkelijkheid waren hier echter d'e kampioenen uit de streek bij eengebracht teneinde hun krach ten onder het oog van een aantal enthousiaste liefhebbers met el kaar te meten. Toen de Belgi sche Rijkswacht de „tentoonstel lingszaal" binnendrong, troffen zij hier een 30-tal met sporen ge wapende hanen aan. De hanen gevechten moeten echter reeds ge ruimen tijd aan de gang ge weest zijn, want de meeste hanen waren reeds buiten gevecht ge steld en lagen, voorzover zij niet reeds dood waren, zieltogend ter aardeTegen de ondernemen de caféhoudster werd proces-ver- Jbaal opgemaakt, want sedert ge- ruimen tijd reeds is het in België verboden hanengevechten te orga niseren. poder maakten. Toen de ringdijk klaar was wilde men de bagger molen door de nieuwe sluis bij Lemmer laten uitvaren naar het Usselmeer, maar de molen, die 42 m lang en 7 '/2 m breed is, kon nit door de sluis, die 3 centimeter te smal was. Hoewel de Duitsers de molen wel wilden hebben, kon den zij geen plan uitwerken om hem uit zijn isolement te verlos sen Verschiiende mogelijkheden werden onderzocht, o.a. om de molen over de ringdijk te slepen of doormidden te branden. Thans is men bezig de molen te demon teren om hem met behulp van een grote bok op zij te leggen. Daar na zal het gevaarte door de Noordoostpolder-sluis bij Lemmer naar buiten gebracht worden. Tenslotte word hij dan weer op gebouwd. De kosten voor dit werk, dat nog nooit eerder is ge daan, worden geschat op 75.000. MOTORRIJDER SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTE OVERWEG. Voor de ogen van zijn verloofde is Dinsdagmiddag om half twee een 23-jarige motorrijder, de heer J. Alberts, uit Almelo, op de on- Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 70S (Serie D). D01 brood 800 gr. brood D02 brood 400 gr. brood D01 boter 125 gr. boter D02 boter 250 gr. marg. of 200 gram vet D01 melk 4 liter melk D03, D05 melk 7 liter melk D01 vlees 100 gr. vlees D02 vlees 300 gr. vlees D01 alg. 200 gr. kaas D02 alg. 1 ei D03 alg 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) D—04 alg. 125 gr. koffie D05 alg. 50 gr. thee D06 alg. 100 gr. suikerwerk D01 res. 125 gr. marg. of 100 gr. vet D03 res. 1600 gr. brood D04 res. 125 gr. marg. of 100 gr. vet D06 res. 800 gr. brood D07 res. 125 gr. boter D07 alg. 120 gr. spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 31 Mei as.). Bonkaarten KD, KE 705 (Serie D). D11 brood 800 gr. brood D11 boter 250 gr. boter D12 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet D13, D15 melk 12 liter melk D11, D-12 vlees 100 gr. vlees D11 alg. 100 gr. kaas D12 alg. 1 ei D13 alg. 100 gr. suikerwerk D13 res. 800 gr. brood ID14 pes. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- derm., niet uit rijst bereid) D16 res. 600 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst be reid) of zelfrijzend bakmeel D14 alg. 120 gram spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF MG 706 200 gram vet (bijz. arbeid, a s. moeder» en zieken). (Serie D). D21 brood 800 gr. brood D21 boter 250 gr. boter D22 boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet D21 melk 5 liter melk D'21 vlees 300 gr. vlee» D22 vlees 100 gr. vlee» D21 kaas 200 gr. kaas D21 eieren 5 eieren Op 29 Mei zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, ver snaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Mei a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 26 Mei a s. mag worden gekocht. De bonnen D-06 en D15 al gemeen geven uitsluitend recht op 100 gram suikerwerk, niet op chocolade, suiker, jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van de serie C kunnen worden ver nietigd. De bonnen D07 en D14 al gemeen moeten uiterlijk op 31 Mei a.s. bij een detaillist, die ge woon was spijsolie te verkopen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering zullen nog nadere berichten volgen. Jamaji Tadashi, die ervan beschuldigd wordt in het Kampili- kamp o.m. vrouwen en kinderen zwaar te hebben mishandeld, komt 23 Mei voor de Temporaire krijgs raad te Makassar. Het meest bevreemdende ls, dat verdachte een „dankbetuiging" kan overleg gen die getekend is door vele vrouwen uit het kamp voor de vele dingen, die hij voor de ge ïnterneerden heeft gedaan.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2