ft; li- gfiü rM België r rf'M q' Australisch-Indonesische handel in communistische handen? DE VEILIGHEIDSRAAD WatHitlerinSpanjewilde Verruiming deviezenbepalingen in ^Wereldnieuws 4iX*a f) bi Si#kÏ3i, ;r ^JP'l T u:' T1vJ"l aabe:nL^ 1 DONDERDAG 22 MEI 1947. INDONESIË rOc Koning der Dameskousen I1 Vertrek der Ministers uitgesteld MAARSCHALK ZHOEKOF VEROORDEELD? Practisch voorstel in Berlijnse gemeenteraad Vee! gepraat, weinig overeenstemming Onenigheid in de Franse Nationale Vergadering Woelig China Studenten demonstreren »W «Jen tan 31 dl ui -i Jrw 4t,i-ne ca.' I V jl l ■I*i Frankeering bij Abonnement - Temeuzen- WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Fraai voorjaarsweer. In de kustprovincies aanvank. VTij veel bewolking, die in de loop van de dag oplost. In het gehele land droog weer met opnieuw iets hogere tempera tuur. Meest matige wind tus sen Noord en Oost. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 508. Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags* uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen - Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Or. Bvatt, de Australische Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Australische Huis van Afgvaardigden te kennen ge geven, dat de Australische rege ring waarschijnlijk niet zal toe staan de vestiging van een han delsonderneming - waarin drie Australische vakverenigingslei ders zitting hebben tot uitoefe ning van de Australisch-Indone sische handel. Evatt verklaarde, dat het denkbeeld van zulk een o: uernemin" hem fantastisch toe scheen. Voordat zij opgericht kon worden, zou de Australische re- geriag iets in het midden willen 'brengen en er zou geen twijfel bestaan, welke haar houding zou zijn. De verklaring van Dr. Evatt was een antwoord op een vraag van de plaatsvervangende leider van de oppositie, Harrison, die gevraagd had of een delegatie van drie bekende Australische comlmunisten thans in Djogja plannen maakte een maatschappij op te richten. Het betrof hier H. C. Campbell, gewezen Indone sisch handelsvertegenwoordiger. J. Healy, secretaris van de haven arbeidersorganisatie te Brisbane, en J. J. Brown, secretaris van de vakvereniging der spoorarbeiders in Victoria. Harrisch had verder gevraagd of individuele personen In de re publikeinse regering op Java en van de Australische vakbeweging steeds trachtten particuliere be langen te bevorderen tot schade der Australische-, Nederlandse en Indoneische nationale belangen en zich voorstelden gebruik te maken van de officiële bevoegd heden van de republiek en van de mogelijkheid van bepaalde vak verenigingen om last te veroor- zakerf, om particuliere belangen te diwingen met het voorgestelde plan accoord te gaan. Dr. Evatt antwoordde, dat een door de Security aan zijn departe ment uitgebracht rapport de za kelijke inhoud van het door Har rison medegedeelde bevatte en dat drie Australische vakvereni gingsleiders N ederlandse visa voor Java hadden gekregen. In een commentaar op deze geschiedenis van de vorming van een communistische onderneming verklaarde de voorzitter van de communistische partij te Sidney, Li. Sharkey: „Deze geschiedenis is een verzinsel. Terwijl wij de ontwikkeling van de handel met Indonesië begunstigen, zijn wij een politieke partij en geven wij de voorkeur de handel aan de gewone kanalen over te laten De voorzitter van de haven- arfbeidersorganisatie te Sidney, J. Healy, wiens naam als een der De Milanese kousenfahri- kant, Pilade Franceschi, mag wel als één der meest be langrijke specialisten ter wereld op het gebied van dameskousen worden be schouwd. Zrjn zeer kost bare zijden kousen worden alle op maat vervaardigd. Hti heeft een .kousen museum" ingericht, waarin een hele verzameling van kousen ligt tentoongesteld, welke door beroemde vrou wen uit het verleden werden gedragen. De kousen van Madame de Pompadour zijn zwart en versierd met rijke kant. Het hogere personeel van de bankier en Minister van Financiën, Necker, droeg kousen, waarop de beeltenis van hun meester was gebor duurd. De kousen van de danseres Isidora Duncan waren aan de voeten precies verwerkt als handschoenen, iedere teen apart. Fran ceschi heeft ook 2 boeken geschreven over de beteke nis van de kous in de vrou wenmode. Hij is een ver klaard tegenstander van Ny lon-kousen, die hij als ordi nair kenschetst. (Unicoss.) directeuren was genoemd, heeft mede ontkend, dat eenig voorstel om een onderneming was gedaan. ,,Ik heb nog nooit iets fantas tischer gelezen. De Security- afdeling- heeft een levendige fan tasie"aldus verklaarde hij. Naar A.N.P. verneemt, is het vertrek van de Ministers Beel en Jonkman uit Batavia één dag uitgesteld en thans bepaald op Vrijdag 23 Mei a.s. De Ministers zullen zich op hun terugreis naar Nederland in de namiddag van 23 Mei per vlieg tuig naar Singapore begeven. Te Singapore zullen zij logeren bij d'en Gouverneur-Géneraal, Mal colm MacDonald. Ten paleize van de Gouverneur-Generaal zal te hunner ere een diner worden gegeven. De volgende dag zullen zij de reis naar Nederland per Skymaster voortzetten. Minister Jonkman heeft Woens dagochtend het bezoek dat Sjah- rir hem dezer dagen gebracht heeft, beantwoord. Woensdagavond zouden de Ne derlandse Ministers een afscheids receptie houden op het paleis Rijswijk. Men heeft te Londen geen be vestiging kunnen krijgen van een bericht dat Maarschalk Gregory Zhoekof de befaamde bevelhebber van het tweede Oekraïnsche leger tijdens de oorlog, die thans bevel hebber is van het garnizoen te Odessa, wegens het beramen van een complot tegen de Sovjet-Unie tot 15 jaar gevangenisstraf zou zijn veroordeeld. Men heeft prac- tisch niets meer van Zhoekof ge hoord, sinds in November te Mos kou officieel werd bevestigd, dat hij als opperbevelhebber van alle Sovjet-Russische strijdkrachten op 't vaste land door Maarschalk Iva Konjef was opgevolgd. In Maart deed een oerucht de ronde, dat hij ontslagen was. omdat hij klaagde over inmenging van po litieke commissarissen. Enkele dagen geleden kwam uit Wenen het bericht, dat Zhoekof aan een ernstige leverziekte leed. Bij de gemeenteraad van Berlijn is een voorstel ingediend tot ge dwongen inlevering van particu liere goederen die dan onder de verschillende groepen der Ber lijnse bevolking zouden moeten worden verdeeld. Iedereen zou moeten opgeven hoeveel meubels en gebruiksvoor werpen hij bezit, waarna de over heid zou moeten bepalen, wat iedereen nodig heeft en wat aan anderen moet worden uitgeleend tegen een zekere vergoeding. Het voorstel is gedaan om refugées slachtoffers van bombardementen, gerepatrieerde krijgsgevangenen en slachtoffers van het fascisme ter wille te zijn. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het m.s. „Sloterdijk". gekomen, dat de gewonde studen ten zouden worden behandeld,, de gearresteerden vrijgelaten en de betoging tegen de burgeroorlog verder kon worden voortgezet. Tsjiang-Kai-Sjek verklaarde in zijn openingsrede voor de politie ke volksraad een adviserend lichaam der regering uit vertegen woordigers van alle politieke par tijen gekozen 4- dat de regering bereid was naar een politieke overeenkomst met de communis ten te streven, op voorwaarde, dat de communisten niet tot gewa pend geweld hun toevlucht zouden nemen om de macht te veroveren en alle militaire operaties zouden staken. Dr. Tsjang-Pe-Lin, pré sident van de universiteit van Nanking, vroeg hierna de aanwe zigen concrete vredesvoorstellen te ontwerpen. De Franse nationale vergade ring heeft Dinsdag een rumoerige bijeenkomst gehad. Toen Lau rent Casanova, vooraanstaand lid van de communistische partij, de beweging van Generaal De Gaulle een „verzetsorganisatie" noemde, viel een afgevaardigde der rech terzijde hem in de rede met de woorden: ,,U hebt een vreemd accent". Casanova riep terug dat hij een Corsieaan is en even goed Fransman als ieder ander. Een ander rechtse afgevaardigde riep: „Zonder De Generaal zou den jullie niet eens bestaan." Del- bos (radicaal), Minister zonder portefeuille, herstelde de orde met de woorden: „Bij alle plech tigheden wordt* aangegeven, wel ke plaats De Gaulle inneemt. Niehand heeft de geweldige diensten vergeten, die hij Frank rijk en de republiek heeft bewe- Het Noorse parlement heeft Dinsdagavond een wetsvoorstel goedgekeurd tot heffing van spe ciale belastingen op inkomen, ka pitaal en onroerend goed, ten einde hieruit de nog bestaande oorlogsschadevergoedingingen te kunnen voldoen. De nieuwe be lastingen zullen volgens een glij dende schaal worden berekend. De Albanese gedelegeerde Ka- po, kon zich niet verenigen met de door de Veiligheidsraad be noemde nevencommissie van on derzoek voor het toezicht op de Noordelijke Griekse grens. Het bestaan van deze commissie, al dus betoogde hij, was een voor uitlopen op het rapport van de Balkancommissie, die de Griek se klachten bestudeerde. De Griekse afgevaardigde, Dendra- mis, zeide, dat na het vertrek der Balkencommissie de Noordelijke buren van Griekenland hun tegen Griekenland gerichte activiteiten voortzetten. Hij drong er op aan dat de nevencommissie van on derzoek te Saloniki moest blijven en verzette zich tegen het Rus sisch voorstel, deze commissie najar Athene over te plaatsen. De Amerikaanse afgevaardigde. Her schel Johnson, waarschuwde Joe- go-tSlavië, Bulgarije en Albanië, dat zij geen obstructie moesten voeren, daar zulks onzinnig en kortzichtig" zou zijn. Hij verklaarde met nadruk dat. de neven-commissie te Saloniki moest blijven en verzette zich ten stelligste tegen (je Russische pogingen de bevoegdheden van de commissie te beknotten. Kol. William Hodgson (Austra lië) achtte het niet mogeijk, dat de Veiligheidsraad het Russische voorstel, de bevoegdheden der Uit een door Ramon Serrano Suner, ex-Minister van Buiten landse Zaken van Spanje, ge schreven en te Madrid verschenen boek blijkt dat Hitier persoonlijk of door tussenkomst van zijn Mi nister van Buitenlandse Zaken Von Ribbentrop in 1940 3 belang rijke verzoeken tot Spanje ge richt heeft: 1. Afsluiten van de Middel landse Zee te Gibraltar. 2. Verlof om Duitse troepen door Spanje te laten trekken. 3. Toestemming tot het vesti gen van een militaire basis op de Kanarische eilanden. Volgens Suner, die in 1940 en 1941 Minister van Buitenlandse Zaken was en als zwager in fami liebetrekking tot Franco staat, achtte Hilter het afsluiten van de Middellandse Zee noodzakelijk, toen Italië de ernstige en onver geeflijke fout had begaan, Grie kenland binnen te vallen". 6000 Chinese studenten zijn, na het politiecordon verbroken te hebben, te Nanking langs het ge bouw van de nationale vergade ring getrokken en schreeuwden luidkeels om het einde van de oorlog. Hierna poogden zij zich toegang te verschaffen tot het gebouw. waar Generalissimus Tsjiang-Kai-iSjek de plenaire zit ting van de politieke volksraad opende. Zij werden opgevangen door een sterke politiemacht, die vrijelijk gebruik maakte van knuppels en riemen, waardoor het tot vechtpartijen kwam, waarbij een studente zwaar gewond en een student gedood zou zijn, ter wijl verschillende studenten wer den gewond en een aantal hunner werd gearresteerd. Na onderhan delingen van twee uur tussen een delegatie der studenten en rege ringsautoriteiten werd overeen- De Raad van het Belgisch Luxemburgs Deviezeninstituut heeft o.m. bepaald, dat de ipvoer in het gebied van de Belgisch Luxemburgse economische unie, van Belgische en Luxemburgse munten en biljetten onbeperkt en zonder formaliteiten zal mogen geschieden. Met de ingevoerde biljetten en munten zullen de reizigers hun uitgaven mogen betalen tijdens hun verblijf in de BelgischLu xemburgs economische unie. Ze zulleni insgelijks voor investerin gen in de unie mogen dienen, voor aankoop van onroerende goederen en aankoop van of intekening op Belgische en Luxemburgse effec ten. De buitenlandse reizigers zullen, zonder machtiging, het overschot in Belgische biljetten en munten mogen uitvoeren tot een bedrag van 5000 fr. Werden deze biljet ten en munten verworven door incassering van chèques in het buitenland afgeleverd, of door om wisseling van buitenlandse de viezen bij: een erkende bank der I Unie, dan zullen de buitenlandse reizigers deze bedragen insgelijks naar hun 'and' van oorsprong kun nen laten repatriëren, hetzij door storting in een bank, 'hetzij door aankoop van chèques in buiten landse munt. Aan de andere kant, heeft het onlangs verschenen reglement no. 24 van het Belgischs-Luxemburgs Deviezen-Instituut in grote mate I het beheer der portefeuilles van buitenlandse waarden vergemak kelijkt. Er is geen toestemming meed nodig voor de verhandeling tussen Belgische en Luxemburgse 1 verblijfhoudenden, van buiten- 1 landse effecten in de Belgisch- Luxemburgse economische unie, hetgeen de geleidelijke introduc tie dier buitenlandse effecten ter beurze opnieuw toelaat. Er is geen machtiging meer vereist om in het buitenland vreemde effecten te verkopen en er andere aan te kopen. Deze ver richtingen mogen voortaan door tussenkomst van de erkende ban ken en de geautoriseerde wissel agenten, worden gedaan. Het is eveneens toegelaten, door bemid deling van dezelfde instellingen, liquide tegoeden in vreemd geld, te beleggen in buitenlandse effec ten. Op voorwaarde deze effec ten weder te verkopen, indien na derhand buitenlandse deviezen moeten worden aangewend voor import of voor andere betalingen in het buitenland. Met betrekking tot de jongste maatregel van de Raad van het BelgischLuxemburgse Deviezen- instituut inzake het deviezenver- keer, is men in deskundige krin gen van mening, dat deze beslis sing een stap vooruit betekent naar het herstel van de wissel vrijheid. De francs, die op grond van de genomen maatregelen het land binnenkomen zullen in de eerste plaats kunnen werden aan gewend! voor buitenlandse beleg gingen in België, voor beursaan- kopen en voor het toeristenver keer. Men verwacht in het bui tenland en vooral in Zwitserland, een stijging van de franc. Tegen over de dollar acht men het niet uitgesloten, dat de Belgische franc op de vrije markt a pari komt te staan. Naar het voorbeeld van Zwitserland voorziet men een vrije handdl in deviezen. De vrij heid van de goudhandel zal ech ter eerst veel later hersteld kun nen worden. neven-commissie te beperken tot instructies, die eventueel door de hoofdcommissie zouden worden gegeven, zou aannemen. Hij stelde voor dat de Veiligheidsraad het vertrouwen in de Balkancommis sie opnieuw zou bekrachtigen en dat de vier betrokken regeringen hiervan verwittigd zouden wor den. Nadait Brazilië en China het oorspronkelijke besluit van de Veiligheidsraad, een neven-com missie in het grensgebied te hand haven gesteund hadden, werd de zitting tot Donderdag verdaagd. In de gistet' gehouden ver gadering dei- Eerste Kamer werd het wetsontwerp noodregeling Ouderdomsvoorziening zonder hoofdelijke stemming aangeno- Marchat, advocaat aan het Franse hof van cassatie te Parijs, tegen wie onlangs een strafmaat regel is genomen, is aan de Frans- Spaanse grens gearresteerd en naar Bordeaux overgebracht. Naar uit welingelichte bron te Parijs vernomen wordt heeft men tot deze arrestatie besloten op grond van een onderzoek, dat heeft uitgewezen, dat Marcbat, die betrekkingen heeft onderhou den met Joanovici, van laatstge noemde belangrijke geldsommen heeft aangenomen. Volgens een besluit van 19 September 1945 kunnen function- narissen in België, die zich tijdens de bezetting met de vijand hebben gecompromitteerd, voor het leven uit hun ambt worden ontzet De Belgische Minister van Justitie heeft dit besluit thans herzien. Het principe van dit besluit wordt weliswaar gehandhaafd, doch in het vervolg zullen ambtenaren nog slechts door de rechterlijike macht (dus niet door een admi nistratieve instantie) van hun ambt vervallen verklaard mogen Naar te Parijs vernomen wordt heeft Leon Blum, de Fran se socialistische ex-Minister-Pre sident, er van afgezien de leiding te nemen van een Franse organi satie van de „Verenigde Staten, van Europa", als door Churchill voorgesteld. Naar verluidt heeft de afwij zende houding van de Britse La- bourpartij tegenover het voorstel van Churchill enige invloed in deze beslissing gehad. Naar ver luidt heeft men ook De Gaulle aangezocht de leiding op zich te nemen, doch zonder succes, hoe wel de leiders van zijn ,,Rassem- blement du Peuple Francais*' de verenigde staten van Europa voorstaan. - Volgens een vertegenwoor diger van het departement van landbouw van de Britse sectie van de Duitse contrölecommissie is er in de Britsche zóne momenteel nog een voedselvoorraad voor twee weken. Voorraden voldoen de voor een week zullen binnen kort in de Duitse havens aan komen, aldus de Duitse nieuws dienst in de Amerikaanse zóne. Het hoofd van het militair be stuur in Wurttemberg-Baden ver klaarde voor radio München, dat de voedselnood eventueel nog 6 weken zou heersen. Daarna zou het mogelijk zijn, dat het volle rantsoen van 1550 caloriën zou kunnen worden toegewezen. Marshall, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Za ken, heeft in een verklaring aan een delegatie van verschillende particuliere en religieuze hulp organisaties te kennen gegeven, dat naar zijn meening de V. S. onder de democratische landen de leiding zullen nemen bij het aanbieden van een toevluchtsoord aan verplaatste personen De V. S. zijn vastbesloten zich tegen elke gedwongen repatriëring van verplaatste personen te verzetten en de repatriëring van verplaat ste personen, die zelf naar hun vaderland wensen terug te keren, te vergemakkelijken. JW IC ia te; ■er. d'né tl Cd 'c;liVSUfc-v, 'c1ieK ijlt e it denlf j si si; Slg'li^1 Nli M AH if iïti Dstf xit- ju:* u 1', 1 :e<i

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1