:a. I iifi Ze kruipen tegen Uw benen op, l f r* Pi h 3' Bil I DOKIE DURF IIV: BORIS BAAL DUIKT OP h=CF^" U;i Je Srevincte Russen nemen geen j genoegen met 25 pet her stelbetalingen uit Britse zone Wapenstilstand in Palestina De Amerikaanse econo mische steunverlening Waarschuwing van Douglas en Clay Amerikaanse boycot-cam pagne tegen Engeland Wat de Radio brengt h SPORT korfbal. MARKTBERICHTEN v> c t'CpHer anbe I hg lljfl „IwJU? 4i 1 I i ,nenhar'l II» ,K| a uafi o| ivch Met een rust, waarop velen jaloers kunnen zijn, bond "Dokie Durf de twee helpers van Baal tenslotte nog een doek voor de mond. Jullie nare stemmen gaan. me door merg en been, zie je" veront schuldigde hij zich. Daarop begaf hif zich naar de goede profes sor Onsnor, die, zoals Dokie eerst nu bemerkte, zelf met een korte ketting aan zijn octodestraal- machine was bevestigd. „Nu begrijp ik waarom U zich zelf niet kon bevrijden" zei Dokie „Kan ik je ergens mee helpen, Durf vroeg de professor nadat Dokie hem had bevrijd. „Misschien wilt U de twee heren die zich achter deze ruimte bevinden, bewaken" vroeg Dokie. terwijl hij de professor twee revolvers overhandigde. Hij had namelijk ook Baals assistent van zijn wapen ontdaan. „Ik ga nu nog even verder snuffelen naar tegenstanders", zei Dokie. Wanneer men tegen een over nacht vecht, moet men het voor zichtig aanleggen: één voor één. HOEK. SO-Jaiig bestaan „Crescendo". Vrijdag 16 Mei j.l vierde de zangvereniging „Crescendo" al hier haar 30-jarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst in de gemeentelijke Gehoorzaal. In zijn openingsrede memoreer de de voorzitter, de heer Ocké, in het kort de geschiedenis van „Crescendo" en herdacht hierbij in de eerste plaats, wijlen de heer Van der linden, destijds on- derwijzer in deze gemeente, welke de eigenlijke oprichter van de vereniging is geweest. Ook wijlen de heer Van 't Hoff, welke jaren lang voorzitter van „Crescendo" was en hieraan zijn beste krach ten heeft gewijd, werd door de voorzitter speciaal herdacht. Na neg te hebben gewezen on de suc cessen welke „Crescendo" op ver schillende zangconcoursen heeft behaald, besloot de voorzitter zijn rede mét een aansporing aan de leden om pal te blijven staan, op dat ..Crescendo" ook eens baar gouden jubileum zal kunnen vie- ren. Wethouder Scheele. welke het gemeentebestuur vertegenwoor digde. sprak enige waarderende woorden aan het adres van ,,Ci es- cendo" en hoopte dat zij, evenals in het verleden, ook in de toe komst nog menig succes zou be halen. Hij achtte het voor onze gemeente van groot belang, dat er een dergelijke vereniging is welke voor een ieder, die de zang kunst wil beoefenen, toeganke lijk is. Nadat de voorzitter dte heer Scheele dank gebracht had voor zijn hartelijke woorden, werd aan de eigenlijke feestavond begon nen, welke een afwisselend pro gramma hood dat tot laat in de nacht voortduurde. Het is wel typisch, dat „Cres cendo" de enige nog overgeble ven zangvereniging in Zeeuws- Vlaanderen is, welke nog geregeld de concoursen van de Zeeuwsen "Zangersbond bezoekt. Enige ja ren geleden bedroeg dit aantal zes verenigingen w o. zeer heken- de zoals Axel, Oostburg, enz. Het is toch wel zeer jammer dat deze allemaal zijn verdwenen. Mis schien dat een tekort aan goede directeuren in Zeeuws-Vlaanderen hiervan de oorzaak is. Moge hier in dan spoedig verandering kome*. KOEWACHT. Kinderen speelden met lucifers Zondagmiddag te ongeveer 3 uur waren op het erf van de land- ibouwer-vlasser SuyDe Caluwé kinderen aan het spelen en daar een van hen in het bezit was van lucifers gingen zij aan het vuur tje stoken. Dit geschiedde vlak !bij een hangar waarin e<fn partij vlas was geborgen. Toen de vlam de hangar bereikte stond weldra bet vlas in vlam en sloeg het vuur over naar de aangrenzende land- bouwschuur en veestal van de familie Donker—Hermans, die direct in liohte laaie stonden, en daar buren direct alle moge lijke hulp verleendn, konden de in de stal aanwezige paarden en een varken benevens geborgen land bouwwerktuigen en wagens nog uit de brandende opstallen wor den gered, doch overigens brand de alles in een goed half uur tot de grond toe af en stonden wel dra alleen nog restanten van mu ren In gloeihitte overeind. De brandweer, die nodig een reorganisatie zal dienen te onder gaan, kon toen zij op het terrein van <je brand verscheen, weinig meer uitrichten dan het doven van de nog nabrandende ruïne. E!en geluk mag genoemd wor den, dat de dakspanten van schuur en stal spoedig ineen zijn gestort, anders had de nabij ge legen woning van de familie DonkerHermans, waarvan de Zuidelijke gevel reeds geblakerd was, ook nog een prooi der vlam men geworden. Naar wij vernemen was alles, hoewel veel te laag, verzekerd. RETRANOHEMENT. Rundveekeuring. Dezer dagen werd alhier een rundveekeuring gehouden. Be langstelling en aanvoer waren best. Er waren 32 koeien en 8 kaifvaarzen van goede kwaliteit. Ie kalfskoeien. Anette, van Adr. Risseeuw, Cadzand, 81 p.; Emma, van idem. 80 p.; Bonte, van W. Dekker, 78 p.; Mina II, van F. J. Poissonnier, 77 p.; Nelly, van P. Leenhouts, 76% p.; Jans, van J. Masclee, 76% p.; Lena, van F. J. Poisson nier, 76 p.; Anna, van Gebrs. L. en J. Basting, 76 p.; Bertha, van Iz. Basting, 75 p. 2e kalfskoeien. Neeltje, .van W. Dekker, 81 p.; Marie, van Wed. Vercouteren, 79 p.; Sophie, van Gebrs. L. en J. Basting, 78 p.; Aria, van Wed. Vercouteren, 77 p.; Bontje, van L. de Regt, 77 p.; Mina, van P. J. de Ridder, 76 p. 3e kalfskoeien. Suzanna, van Adr. Risseeuw, Cadzand, 82 p.; Emma, van W. Dekker, 80 p.; Eva, van F. J. Poissonnier, 79 p.; Sterre, van P. J de Ridder, 79 p.; Emma, van J P. van Luijck, 77 p.; Bonte, van A de Meij, 76 p.; Elza, van J. J. de Bruijne, 74 p. 4e kalfskoeien. Netha, van Adr. Risseeuw, Cadzand, 80 p.; Bonte, van P. J. de Ridder, 78 p. Oudere koeien Reclame III, Adr. Risseeuw, 85 p.; Mina, van idem, 81 p.; Bonte, van Wed. Vercouteren, 80 p.; Rietha, van J. Vermue, 80 p.; Anna, van idem, 79 p.; Martha, van A. de Meij, 78 p.; Emma, van idem, 78 p.; Cora, van J. P. van Luijck, 77 p. Kaifvaarzen. Mina, van Jac. Poissonnier; Kara, van S. van Strien, Groede; Bertha, van J. A Poissonnier; Blesje, van. A. de Meij; Elza, van J. P. van Luijck; Rika, van J. J. de Bruijne; Rika, van A. de Meij; Gretha. van GebrsBasting. WESTDORPE. 40-jarig Jubileum. Woensdag 14 Mei herdacht de heer R. R. M Kieboom te West- dorpe, de dag dat hij 40 jaar ge leden als Gemeente-Secretaris, Gemeente-Ontvanger en Ambte naar van de Burgerlijke Stand bij de gemeente Westdorpe in 3ienst was getreden. Toen om 10.30 in de voormid dag de Burgemeester de openba re raadsvergadering opende, had den zich talrijke genodigden en beangstellenden in de raadszaal verenigd. Onder de genodigden merkten we o.a. op de heren Hendriks en Van Hooteghem, beiden oud-bur gemeester van Westdorpe. Verder waren nog aanwezig het gemeen tebestuur van Sas van Gent en hoofden van diversé gemeentelij ke diensten. De eerste, die de rij van spre kers opende, was de burgemeester van Westdorpe. Hij gaf een kort overzicht van de werkzaamheden van de jubilaris in de afgelopen 40 jaren. Hij noemde dit een zeldzaam jubileum, temeer daar hier nog bij komt dat het in 1944 100 jaar geleden was, dat de func tie van Gemeente-Secretaris van Westdorpe door het geslacht Kie boom werd vervuld. Vanwege de gemeente ontving de jubilaris een fraai étui met vulpen en vulpotlood en siert van af heden een foto van de jubilaris de raadzaal. De heer De Martelaere wenste hierna geluk namens de Gemeen teraad, waarna de raadsvergade ring door de Voorzitter werd ge sloten. Vervolgens wer<j het woord ge voerd door de heide oud-burge meesters van Westdorpe, de heren Hendrikse en Van Hooteghem, die -beiden de aangenaamste her inneringen hadden aan de jubila ris, gedurende hun Westdorpse periode. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heren Weijns. Dr. Puylaert, als gemeen te-geneesheer, die speciaal de ver- Bij de Sowjet-Russische SDoorwegen zal men een door de Sowjet-Russische ingenieur Nata- lewietsj uitgevonden automatisch waarschuwingssysteem in ge bruik nemen. 1000 Stations zul len nog dit jaar van deze signa len worden voorzien. Elke even tuele fout van de seinwachter wordt hierdoor hersteld. In de buurt van Moskou heeft men ge durende 6 maanden proeven met dit systeem genomen. De Bnrlijnse vakverenigingee hebben de Geallieerde bezettings- autoriteiten om afschaffing van de dubbele: zomertijd verzocht, omdat men daarbij de dag te vroeg moet beginnen. Ook jn an dere delen van Duitsland en voor al op het platteland wordt hevig geprotesteerd tegen de dubbele zomertijd. In Beieren heeft men ze'lfs verschillende straatklokken stilgezet, daar men ze niet de nieuwe zomertijd wil laten wijzen. diensten memoreerde van de ju bilaris als ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur, welke functie door hemi ook reeds jaren wordt bekleed, de wnd. Burge meester van Sas van Gent en de heer Van Haelst, die geluk wens te namens het gemeente-perso neel. Vervolgens dankte de jubilaris allen voor hun belangstelling en voor de hem te beurt gevallen eer en hij hoopte dat de jaren die hem nog resten hij in gezondheid zijn beste krachten aan de ge meente zou kunnen geven. Des avonds werd de jubilaris en zijn familie nog een serenade gebracht door de plaatselijke mu ziekvereniging „Eikels worden Boomen". C Het is voor de familie Kieboom zeer zeker een dag geweest waar zij met genoegen aan zullen te rugdenken. Vergadering K.A.J. In de laatste ledenvergadering deer K.A.J. spoorde de voorzitter en de geestelijke adviseur aan tot meer activiteit voor het Ka- jotter zijn. Tevens werd in deze vergadering afscheid genomen van het bestuurslid de heer M. Wille, die enkele dagen geleden in het. huwelijk wasj getreden. Hem werd een Mariastandaard en een porceleinen hond aangebo den door de K.A.J. voor (je vele diensten, welke hij in zijn korte Kajotterstijd aan de dag had ge legd. De heer Wille hoopte allen in K.A.B. later te kunnen terug vinden ZOUTELANDL. Coloradokevers aangespoeld. Op het strand tussen Zoutelande en VUssingen zgn de laatste dagen honderden coloradokevers aange spoeld. Aangenomen mag worden, dat deze kevers door uitputting niet meer in staat zijn veel scha de te veroorzaken. Schoolkinderen verzamelen de kevers< Naar vernomen wordt, hebben de Sowjet-Russische autoriteiten te Berlijn geweigerd hun aandeel van 25 °/o in de herstelbetalings- toewijzing van algemene uitrus tingen uit 58 fabiefcen in de Brit se zóne te accepteren. De toewij zing, die geschat wordt op 13.563.010 mark, werd hierna naar het Intergeallieerd bureau voor herstelbetalingen verwezen ter verdeling onder 18 landen, die 75 o/o ontvangen van alle herstelbeta lingen uit Duitsland. Waarom het aandeel van 25 »/0 door de Russen werd geweigerd is niet bekend. Men meent echter te weten, dat de Russische weigering op de vol gende punten is gebaseerd: 1. De toewijzing werd uitslui tend door de autoriteiten van de Britse zóne en niet door de vier bezettende mogendheden bepaald; 2. Een groot aantal waarde volle uitrustingen, waaraan de Russen dringend behoefte hebben, is uit de fabrieken „verdwenen"; 3. De Russen zouden tevens be- I zwaar gemaakt hebben tegen het feit, dat de Britse autoriteiten 3 fabrieken van de lijst van 61, die goedgekeurd was door de coör dinatie-commissie van de Be stuursraad, geschrapt hebben. Deze lijst bevatte 41 vliegtuig fabrieken, 19 wapenfabrieken en een scheepswerf. Britse functionarissen te Ber lijn weigeren zich over het geval uit te laten, doch zeiden, dat de drie afgevoerde fabrieken „waar schijnlijk. weer op de lijst zouden worden geplaatst." Ook werd bevestigd, dat de gehele toewij zing, na de Russische weigering, naar het Inter-Geallieerd Herstel betalingsbureau verhezen werd. Tot president van de nieuwe landdag van Noord-Rijn-West- falen is met algemene stemmen gekozen de biv. democraat Goc- keln, tot dusver M'nister van Sociale Zaken. De socialist Gnoss en de communist Kaiser zijn tot Vice-presidenten gekozen. Van gezaghebbende zijde wordt wordt vernomen, dat Max Selig- man, de verdediger van de te rechtgestelde Joodse verzetsman Dov Gruner mededeling heeft ge daan van een voorstel tot wapen stilstand in Palestina, indien de [Britse regering bereid zou zijn de Militaire Gerechtshoven op te heffen. De mededeling werd door Selig- man verstrekt aan Trygve Lie, Secretaris-Generaal der V. N. Men gelooft, dat een leider der Joodse illegale beweging in Pales tina, Kritzmann, en de burge meester van Tel Aviv, gezamen lijk een telegram aan Seligtman hebben gezonden, waarin zij hem verzoeken een beroep te doen op de Verenigde Naties, opdat het verwachte doodvonnis over vijf personen, die thans door een Pa lestijns Militair Hof worden be recht, uitblijven. Marshall, Minister van Buiten landse Zaken der V. S„ heeft medegedeeld, dat in de naaste toekomst aan het congres ver moedelijk geen verzoeken tot steunacties meer zullen worden gedaan. Hij zeide echter, dat een commissie van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in1 samen werking met andere Amerikaanse regeringsbureaux zich bezig hield met een grondige bestudering van de gehele economische en politieke situatie-in Europa, het Verre Oos ten en Latijns Amerika. Marshall sloot de mogelijkheid niet uit, dat de V. S. na voltooi ing van deze studie eventuël op nieuw en misschien op grote schaal economische steunacties op touw zouden zetten. Hij wilde echter niet nader hierop ingaan. De voorgestelde hulpverlening aan Korea zou bin nenkort in het congres ter sprake worden gebracht. Er was nog geen beslissing genomen t.a.v. een lening van 500 millioen dol lar van de Export-Import Bank aan China. Dit zou grotendeels afhangen van het resultaat van de aan de gang zijnde reorganisa tie der Chinese regering, aldus Marshall. In een gezamenlijke verkla ring hebben de Britse militaire Gouverneur in Duitsland. R-A.F.- Maarschalk Douglas, en de Ame rikaanse militaire Gouverneur Clay, te kennen gegeven, dat het „nutteloos en kinderachtig" is de Geallieerden verantwoordelijk te stellen voor de ontberingen, die de Duitsers op het ogenblik lijden. Het herstel van Duitsland eist meer dan pogingen der Geallieer den. De militaire Gouverneurs verwijten de Duitse politieke lei ders, dat zij in uren, dat er ge werkt moest worden, demonstra ties doen plaats hebben. Dit kan niet de minste invloed hebben op de voedseltoestand, ten zij een nadelige. De verklaring zegt verder, dat geheel West Europa tengevolge van de oorlog op rantsoenen leeft, die niet veel beter zijn dan de hui dige Duitse. Walter Winchell, overzichts schrijver van de New Yorkse „Mirror", voorspelt, dat Amerika een campagne zal voeren om de Britse scheepvaarten en het lucht vervoer te boycotten, teneinde pressie uit te oefenen op de Brit se politiek in Palestina. De actie zou door Amerikaanse voorlich ters niet als een boycot-actie aangekondigd worden, maar toch hetzelfde resultaat hebben. Ge adviseerd zou werden i.p.v. Britse schepen en vliegtuigen van Ne derlandse, Belgische, Zweedse en Franse gebruik te maken. DONDERDAG 22 MEI HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Fam. ber.; 12.00 Vaudeville-orkest; 12.35 Pianoduo; 13.00 Nws.; 1315 Re- nova Septet; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Gram.; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.15 *De camera loopt; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; ld 00 Nws.; 18.15 Sportpraatje18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Radiostrip; 19 15 Radio Volksmuziekschool; 19.45 R V.D.; 20.00 Nws.; 20.05 Confetti; 20.30 Hooft-herdenking; 21.05 Kamerorkest; 21.30 Hoor spel; 22.25 Fr. Gram.; 22.45 Le zing; 23.00 Nws 23.15 Opera progr. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.50 Gram.; 10.15 Morgendienst; 11,00 De Zonnebloem; 1145 Gram.; 12.30 Amusementsorkest; 13.00 Nws.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Hooft- herdenking; 14.40 Voor de vrouw; 15 00 Trio; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Musette-orkest; 17.50 Rijk overzee; 18 00 All round sextet; 19.00 Nws.; 19,15 Nieuws uit In- dië; 19.40 Vaart der volken; 20.00 Nws.; 20.05 Ontsp. na insp.; 21.30 Met band en plaat; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuwe Ned. muziek; 23 35 Gram. die sluipende gniepige rheumati- sctae pijnen. Het zijn de onzuiver heden in het bloed, die U belagen. Wapen U daartegen. Volg de weldadige Kruschen-kuur. Met Krusohen Salts de heilzame Engelse samenstelling van de zes minerale zouten die Uw gestel nodig beeft. In dit klimaat des te méér. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist (Tngeiz. Med. l „Seaimpolo" b<4teftfd« eerste prijs. Op Donderdag 15 Mei Hemel vaartsdag, werden te Goes de traditionele seriewedstrijden van de Z.K.B. gehouden, waaraan door 64 twaalftallen werd deelgeno men. Scampolo uit Zaamslag nam hieraan met twee twaalftallen deel. Het eerste twaalftal van Scampolo wist door twee wedstrij den te winnen en twee maal ge lijk ,te spelen, met zes punten be slag te leggen op de eerste prijs in afdeling 3B. Daardoor kwam zij in het bezit van een medaille. Het tweede twaalftal, dat in de adspirantenklasse uitkwam, wist in haar afdeling de tweede plaats in te nemen, hetgeen haar ook een medaille opbracht. Getooid met twee medailles en onder grote vreugde van spelers en suppor ters werd de terugreis aanvaard, waarhij het aan plezier in de overvolle autobussen niet ontbrak. B.K.C. IIScampolo 00. Zaterdag 17 Mei trok Scam polo uit Zaamslag naar Breskens voor het spelen van haar derde competitiewedstrijd Er werd be gonnen in een vrjj snel tempo, waarbij beide partijen gelijk op gingen. Langzamerhand was er een veldmeerderheid te consta teren voor Scampolo. Vooral door het goede spel van het mid denvak was de bal bijna voort durend in het aanvalsvak van Scampolo, maar hoe dit ook haar best deed, zij kon haar meerder heid niet in doelpunten uitdruk ken. Na de rust werden aan heide zijden nog meerdere goede schoten gelost, maar men wist het gat in de mand niet te vin den. En zo kwam dan met een 0—0 gelijk spel een eind aan deze prettige en sportieve wedstrijd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aangevoerd 3751 stuks: w.o. 246 paarden, 11 veulens, 250 magere runderen, 1117 vette run deren, 69 graskalveren, 646 nuch tere kalveren, 641 schapen en lammeren, 1 varken, 611 biggen en 159 bokken en geiten. Prijizen per stuk: Kalfkoeien le kw 725, 2e kw. 610, 3e kw. ƒ400; Melkkoeien ƒ725, ƒ610, ƒ400; Varékoeien 525, ƒ425 ƒ350; Vaarzen ƒ475, 375, ƒ225: Pinken 375, 275, 200; Gras kalveren ƒ200, 150, f 80; Biggen per week f 50, 35, 25. Overzicht. Biggen aanvoer kor ter, handel lui, prijzen aanmerke lijk hoger; Kalf- en melkkoeien aanvoer groter, handel kalm, met staande prijzen; Varekoeien, aan voer gewoon, handel vlot, prijzen prijshoudend; Vaarzen en pinken aanvoer iets kleiner, handel rede lijk, prijzen stabiel; Graskalveren, aanvoer iets ruimer, handel slecht, prijzen lager. a L Oh ,dy I I :r -uj *VtPM 11-1 TV J Vï tl 1 3

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3