AJ|- Pl M, A.nï*< "'rv-1 IL S Éhf NEDERLAND en BELGIE Bezoek van Ned, Ministers aan Soerabaja De Batkan-Commissie der V.N. ^Wereldnieuws ofc: <10 ,r èn8f* op weg naar groter levensgemeenschap I 't<gwj I I I WOENSDAG 21 MEI 1947. Gromyko over atoomenergie en ontwapening INDONESIË De strijd in China De terugkomst van Nederlandse Ministers Duitse Lcpccpcn DE POSITIE VAN CAMPBELL Brieven voor Marva's op weg naar Indië Onveilig Lahore Bekrachtiging van de wet inzake de Amerik. lening uitgesteld w—1fp seg'ï 1 I e11 I hfjïdid erMlin j f y Frankeering bi] Abonnement - Temeuzen- WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Weinig verandering. In de vroege ochtend plaatsel. nevel, later licht tot half be wolkt. Droog weer. Langz. naar Oostelijke richting ruimende wind. Enige verdere stijging van temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 507. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Maandagmiddag heeft Frans van Cauwelaert. voorzitter van de Belgische Kamer van VoIks- vertegcnwoordigers te Breda het woond gevoerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Noord-Brabantse Kamer van Koophandel. Onder de aanwezi gen [bevond zich om. de Burge meester van Breda, de heer Van Slobbe. Het door spreker behandelde onderwerp luidde: „Nederland en België op weg naar groter levens gemeenschap". De heer Van Cau welaert herinnerde aan de pogin gen die in het verleden werden ondernomen oan aan de behoefte naar een betere verhouding tus sen Nederland en België tegemoet te komen en wees in verband hiermede op de besprekingen, die in 1869 door de Belgische Minister van Financiën, Frere Orban. wer den aangeknoop t voor het vor men van een tolunie. en op het feit, dat toen hij hoofd van de Bel gische regering werd, het plaJi op nieuw naar voren bracht. Al deze pogingen hadden tot even voor het uitbreken van de jongste wereldoorlog geen resultaat. Het strekt de Belgische rege ringen te Londen tot eer, aldus soreker, dat ze niet hebben ge- aarzield, alvorens naar het bevrij de vaderland terug te keren, hun goedkeuring te hechten aan het ontwerp betreffende de tolunie, dat thans aanhangig is geworden bij cmze wetgevende Kamers. Spreker ging hierna uitvoerig in op de douane-overeenkomst welke te Londen werd gesloten op 5 September 1944. Deze vermeldt reeds uitdrukkelijk dat het nage streefde doel verder lag en dat de beide regeringen bezield waren met de wens „de uiteindelijke ver wezenlijkingen van een economi sche unie" aldus te bevorderen. Spreker meent dat het uitstel bij de onmiddellijke eenmaking van de toltarieven wegens het feit dat Nederland later werd be vrijd geen ongunstige gevolgen heeft gehad omdat het de betrok ken regeringen de gelegenheid heeft geboden de voorbereidende werkzaamheden, die gericht zijn op verdere verwezenlijkingen van die tolunie en uiteindelijk van een economische unie verder te ont wikkelen. Het ontwerp, dat thans aanhan gig is zowel hij de Nederlandse Tweede Kamer als bij de Belgi sche Kamer van Volksvertegen woordigers heeft enkel tot doel de gelijkmaking van de toltarieven. De accijnsrechten blijven voorlo pig aan de eigenbeschikking van elk der contractanten onderwor pen Deze tolovereenkomst zal op zichzelf, aldus spreker, geen diepgaande wijzigingen m ons eco nomisch leven brengen, behoudens een rede voor het Ameri kaans-Russische instituut te New- York heeft Andrei Gromyko, de Russische gedelegeerden bp de V. N., het Russische standpunt ten aanzien van contröle op atoomenergie en van ontwapening verdedigd. De rede is per radio uitgezonden. Gromyko waarschuwde er voor, dat, als de oplossing van een der beide problemen als voorwaarde wordt gesteld voor de oplossing van het andere, beide onopgelost zullen blijven. De Sovjet-Unie zal blijven staan op het stand punt van strikte internationale controle op de atoomenergie. De eerste stap daartoe dient evenwel het verbod van atomische wapens te zijn, terwijl voorts de instantie, die de internationale controle zal uitoefenen, geen onbegrensde be voegdheid moet hebben. Zij moet zicb niet kunnen bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van de verschillende landen. Een doeltreffende contröle is slechts noodzakelijk om te verzekeren, dat de atoomenergie uitsluitend voor vredelievende doeleinden wordt gebruikt. Internationale contröle moet in overeenstemming zijn met de principes, waarop de werkzaamheid van de V. N. be rust. Gromyko besloot met te zeg gen, dat de Sovjet-Unie, evenals tot dusver, er in samenwerking met de andere naties naar zal streven de problemen op te los sen. de vergemakkelijking en bevorde ring in het goederenverkeer tus sen de deelnemende landen. De ward bedoeling is de weg te ba nen, naar een volledige tolunie, en een duurzame economische unie. De heer Van Cauwelaert somde dan de voordelen van de unie op. Een ruimere imarkt, die niets an ders dan egn gunstige weerslag kan hebben, op onze productie kosten, en daardoor tevens ons concurrentievermogen met het buitenland zal verhogen. Door de samenvoeging van onze economi sche krachten en de verbonden invloed, welke onze regeringen in de dienst van onze buitenlandse belangen kunnen stellen, wordt onze positie in de wereld een heel andere dan ze in het nabije ver leden is geweest. Tot een for meel militair verbond is het nog niet gekomen, maar de noodzake lijkheid! van een gemeenschappe lijke voorziening op dit gebied ligt zo duidelijk voor de hand, dat de voortzetting van de practische samenwerking, welke uit de oor log is ontstaan, bij niemand enige verwondering en nog minder arg waan heeft opgewekt. In het laatste gedeelte van zijn rede sprak de heer Van Cauwe laert over de innigste samenwer king op economisch en internatio naal gebied. Deze vergt een wederzijds vertrouwen, dat alleen door een grote zedelijke gelijk aardigheid en culturele wisselwer king kan worden gevoed. Tenslotte sprak de heer Van Cauwelaert de hoop uit, dat de geslachten, die op deze dubbele verovering zullen; kunnen bouwen, het werk vani de Nederlands-Bel gische levensgemeenschap zullen voltrekken in de geest van weder zijdse welwillendheid, wederzijdse loyauteit, en verziende openheid van geest zonder welke deze unie niet haar volle weldaden zal op leveren. Na de toespraak van de heer Van Cauwelaert werden drie jubi larissen door de Voorzitter der Noord-Brabantse Kamer van Koophandel ,de heer, Beukers, toe gesproken. De drie jubilarissen, Mr. J. Mayer en de heren P. A. S. de Loup en P. van Oers, resp. secretaris, chef de bureau en medewerker van de Kamer, zijn sedert 25 jaar in dienst van de Kamer van Koophandel. Maandag hebben de Ministers Beel en Jonkman een bezoek aan Soerabaja gebracht. Zij hehhen daar met circa dertig kopstukken van leger, marine en bestuur, en vertegenwoordigers van handel en cultures openhartig gesproken. Daarna hebben de Ministers een autotocht gemaakt naar de onlangs door inundatie getroffen gebieden, waar zij aanwezig zijn geweest bij het verstrekken van voedsel en kleding door het Roode Kruis aan de teruggekeerde be volking, die destijds door de T.R.I. uit de kampongs is verdrevem Vervolgens hebben de Ministers het gebied van Porong bezocht, en zijn via Krian en Bilirip naar de stuwdam Lenkong gereden, waarvan de sluizen op 17 Maart door de Nederlandse troepen zrjn bezet en geopend, zodat aan de overstroming een einde kwam. De Ministers hebben daar enkele graven van bij deze actie gesneu velde mariniers bezocht. In Soe rabaja teruggekeerd, volgde een bezoek aan bet marine-etablisse ment, zodat de toumée gelegen heid heeft geboden zicb te oriën teren aangaande maritieme, mili taire en sociale problemen. BESCHIETING VAN NED. OORLO SooilEM. De marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat op 19 Mei H. M. Ambon te Merak (kustplaats aan de Straat Soenda) het onder Chi nese vlag varende vaartuig „Soon Hong'' ontdekte, dat zonder toe stemming van de Nederlandse autoriteiten beizig was ondeme- mingSproducten te laden. Toen bet schip door de „Ambon" werd opgebracht, werd de .Ambon van de wal uit beschoten, welk vuur werd beantwoord. Aan Ne- derlandsche zijde werden geen verliezen geleden. De Marvo meldt, dat dit de zevende maal is in negen dagen dat het vuur op een Nederlands oorlogsschip werd geopend. INCIDENTEN OP JAVA. Het republikeinse persbureau Antara maakt bekend, daj Maan dagochtend pogingen gedaan zijn om bij Merak in de Straat Soenda op West Java vanaf een landings vaartuig twee tanks te debar- keren. Door actie van republikeinse Naar uit betrouwbare bron te Peking wordt vernomen woedt sinds Maandagmorgen eén hevige strijd langs de spoorweg Tien Tsin-Moekden. Aanzienlijke com munistische strijdkrachten hebben zich van verschillende stations meester gemaakt en op die lijn de onmiddellijke toegangen tot Tsjing Wang Tao, 'n grote haven op de grens van China en Mand- sjoerije, bereikt. De aanval op deze spoorweg schjjnt bedoeld te zijn om Mandsjoerije te isoleren, waar de communisten zo juist in het gebied van Tsjang Tsjoen een offensief hebben geopend. kusthatterijen en mitrailleurs zijn deze pogingen mislukt. Het Ne derlandse vaartuig trok zich ach ter een eiiand in de ingang van de haven terug. Vervolgens heeft het de haven van Merak be schoten, waarbij het station, ba rakken en opslagplaatsen getrof fen en drie Indonesiërs gewond werden. Het vaartuig is Maan dag vroeg in de middag terug gekeerd en heeft dezelfde objec ten beschoten. Het republikeinse persbureau maakt voorts bekend, dat zich op de demarcatielijn ten Westen van Batavia incidenten hebben voor gedaan. Hierbij hebben de Ne derlanders tegen de republikeinse grenswachten van tanks gebruik gemaakt. Van Nederlandse zijde wordt verklaard, dat van al deze inci denten niets bekend is. Uit goede bron wordt verno men, dat de Ministers Beel en Jonkman Donderdag 22 Mei naar Nederland zullen vertrekken. In Singapore zullen zij overnachten. Op 23 Mei zullen zij per Skymas- ter hun reis naar Nederland voortzetten. De bedoeling van de Ministers is Woensdagavond een afscheidsreceptie te geven. In de buurt' van een stads wijk, die d<5°r de Amerikaan se families van de bezet- tings-autoriteiten wordt be woond, hangen een paar Duitse jongens rond. Zien zij een hondje, dan lokken zij dit naar zich toe en ontvoe ren het. Enkele dagen later verschijnt een oproep: „Fox, langharig, luisterend naar de naam Freddy, weggelo pen. Tegen goede beloning terug te bezorgen bij Mr. Tedd". De jongens leveren dan ook de kleine Freddy af en incasseren een vorstelijke beloning. Of: Een man gaat bij de uitrit staan van een grote kolenhandel. Op straat een half-dichtgegooide bom- trechter. In zekere zin nog een kuil. Hierover hobbelen de wagens en Amerikaanse auto's botsen zonder rem men over deze plek. Een paar kilo's kolen rollen van de wagens. De man vergaart dagelijks ongeveer 3 cente naars bij deze trechter. Op brengst per centenaar 20— 30 Mark.' 's Avond3 corri geert de man het winst gevende gat te zijnen gun ste (Unicoss.) De commissie der V. N. voor onderzoek in de Balkan heeft Dinsdag te Genève een openbare zitting gehouden, waarop <je Sov jetgedelegeerden hebben ver klaard, dat zij het monarchistisch- fascistische regime in Griekenland als oorzaak van de troebelen al daar beschouwen. De Amerikaanse delegatie ver klaarde, dat de ter beoordeling gegeven bewijsstukken inzake buitenlandse interventie voorna melijk op Joegoslavië betrekking hebben en in mindere mate op Albanië en Bulgarije. De Amerikaanse afgevaardigde voegde er aan toe, dat de geloof waardigheid der getuigen d°°r de vertegenwoordigers van Albanië. Bulgarije en Joegoslavië welis waar betwist was, maar dat bier toe weinig onmiddellijke bewijzen ter tafel waren gebracht. Volgens de Amerikaanse ver klaring was het verder duidelijk, dat Bulgarije de vereniging der drie delen van Macedonië in een republiek binnen de Joego-Slavi- sche federatie heeft willen bevor deren. Naar aanleiding van de aange boden bewijsstukken in verband met de beschuldiging, dat de Griekse regering de vervolging van de Slavisdh-Macedonische minderheden had gesanctionneerd, luidde de Amerikaanse conclusie, dat verscheidene duizenden per sonen hun toevlticht hebben moe ten zoeken hij Griekeniands drie Noordelijke huren wegens discri minatie en vervolging door de Griekse regering, te wijten aan de burgeroorlog van 1944-1945, De' vluchtelingen hebben daar actieve anti-regeringsgroepen ge vormd. In de territoriale eisen over en weer zag de Amerikaanse verklaring de oorzaak van span ningen. De Australische Minister van Buitenlandse Zaken, Dr. Herbert V. Evatt, heeft in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat C. H. Campbell, niet-officieel handelscommissaris voor Indone sië in Australië, niet aanvaard baar was als vertegenwoordiger voor Indonesië. Dr. Evatt voegde er aan toe, dat Campbell niet of ficieel in Australië geaccredi teerd is. Het onafhankelijk Labour-lid John T. Lange, had Campbell er van beschuldigd lid te zijn van het centrale comité van de Aus tralische communistische partij. Hij verzocht diens terugkeer van een bezoek aan Indonesië en vroeg Dr. Evatt een onderzoek in te stellen naar het uitreiken van een visum aan Campbell. Dr. Evatt zeide, dat de verkla ring van Campbell, die inhield, dat Australische vakverenigingen een internationale boycot op Ne derlandse schepen willen organi seren, was overgebracht aan de Australische raad van vakvereni gingen, de oudste Australische vakbeweging. Dr. Evatt deelde nog mede, dat de Australische regering niet kon verhinderen, dat personen een pas kregen, indien zij voldaan hadden aan hun belastingplichten. Hij persoonlijk was niet op de hoogte van de politieke betrek kingen van de heer Campbell. Dr. Evatt deelde voorts mede, dat de Australische regering er naar streefde een: overeenkomst met de Nederlandse en Indonesi sche autoriteiten tot stand te brengen, teneinde zonder ver traging de handel met Indonesië te hervatten. De overeenkomst was verleden week practisch be reikt, doch de Nederlanders von den, dat zij deze hangende de uit slag van het Indonesisch congres van vakverenigingen, nog niet als definitief konden beschouwen. De persdienst van de P. T. T. meldt: Wanneer men er zeker van wil zijn, dat er brieven en briefkaar ten, bestemd voor de Marva's die aan boord van het m-s. „Sjiba- jak'' op weg zijn naar Indië, in Port Said worden uitgereikt, dan dient men ze uiterlijk op 23 Mei a s. te posten. 'Wil men dat er brieven, en briefkaarten hij aankomst in Ba tavia op haar liggen te wachten, dan moeten ze uiterlijk 10 Juni op de bus zijn. De Griekse afgevaardigde, Alexis Kyroe, legde een verkla ring af, waarin hij de commissie van onderzoek het recht ontzegde zich in Griekse binnenlandse aan gelegenheden te mengen. De oor zaak van de verwarring lag naar zijn mening niet in Griekenland maar „in de omringende totali taire landen''. De guerilla, zo zei hij, heeft tot doel Griekenland een communistische terreurregime op te leggen en de opperbevelhebber der guerilia-strijders, Markos. achtte hij geen romandsche held maar een rover. Bulgarije, Albanië en Joego slavië streven strategische doel einden in Griekenland na. Het Griekse volk "wenst vrijheid en werkelijke democratie. Een stroom van vrouwen en kinderen trekt uit Lahore, de hoofdstad van de Pensjaab. Reeds zes dagen lang is de stad het to neel van gewelddaden. Maandag was het aantal doden 12 en dat der arrestanten 90. In het cen trum der stad patrouilleren Britse en Voor-Indische militairen door de bijna geheel verlaten straten. Militaire brandweerlieden zijn druk in de weer met het blussen van smeulende resten van gebou wen, die des nachts in brand ge stoken zijn. De definitieve bekrachtiging van het wetsontwerp, inhoudende, dat de V. S. aan Griekenland en Turkije een lening van 400 mil- lioen dollar zullen verstrekken, is onbepaalde tijd uitgesteld ten gevolge van de afwezigheid van President Truman, die zijn zieke moeder te Missouri bezoekt. De plechtigheid was aanvankelijk voorlopig op Maandag vastge steld, maar moet nu tot de terug komst van Truman verschoven worden. —In de strijd tegen de zwarte handel heeft het Amerikaanse leger met ingang van 26 Mei de particuliere verzending van Ame rikaanse tabak en sigaretten naar Duitsland verboden. Een Amerikaans legervlieg tuig is even buiten de stad in Ontario in een storm neergestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig „Reynolds Bombshell" heeft een nieuw snel heidsrecord gevestigd door van Minneapolis naar New-York (1700 Ion) te vliegen in twee uur 55 minuten. Het vorige record stond op naam van een DC 4 met 4 uur 24 minuten. In een protestdemonstratie te Boedapest tegen de hoge prij zen zijn Hongaarse arbeiders het gebouw binnengedrongen waar de regeringsdienst voor de prijzen - contröle is gevestigd, en hebben verlaging der prijzen geëist. Nadat Koning Paul van Griekenland hun gratieverzoeken had afgewezen, zijn de Duitse generaals Brauer en Mueller, die in December wegens moord op Griekse burgers ter dood waren veroordeeld, Dinsdagmorgen te rechtgesteld. De Britse kolenproductie is in de 2e week. waarin de werk week van 5 dagen werd ingevoerd wederom gestegen, n 1. tot 4.056.000 ton, hetgeen 300.000 ton meer is dan in de voorafgaande week. Hoewel deze productie groter was, dan in de overeen komstige periode van 1946 heeft de Minister voor de brandstoffen- voonziening 'er op gewezen, dat de productie nog met 250.000 zal moeten toenemen indien het gestelde productiedoel van dit jaar zal worden bereikt. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het ,m.s. „Oranje". Hfe1 Ijtsi [tr 'jlt>vj® lo. er* er, d ifcf ri, u Trvinjj lej, v-;iek,, >i, «fcenl lijj aabe^aj .1 -"en Utpil >JL Irenife lli lil re tin 4 e I "n 41 63]- I m F''l i,l dl ff oc

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1