H! 2 Distributienleuws I fi !i Ji'jl I m «e#r I Uo. 49 i up DOKIE DURF IN: BORIS BAAL DUIKT OP yy Wat de Radio brengt SPORT 'Huuf'i 37- er- ien een ►od. De lik ter hip ar- ept>* len, af- en, 3an vas de /an Dit ren en- ere i ge rd- x>k ron ing ai- tjk, ge- ten an- *au l, 't an, be- md ge- iek or- eel tte ar- Len so ck rat in ast en ran Telefonisch aangesloten onder Bureau „De Vrije Zeeuw" voor West Z.-V laanderen WiUemsweg 83 - Schoondijke Oorlog en Nederlandse Regering sprak Kolonel Metting van Rijn, terwijl de Franse Ambassadeur, de heer Rivière, de rij van spre kers op deze herdnneringsdag, ge wijd aan de gevallenen, sloot. Vervolgens werden kransen ge legd door de Ambassadeur, na men de Nederlandse Regeringen de verenigingen van Franse en Nederlandse oud-strijders. Na een minuut stilte was het officiële gedeelte geëindigd en legden verschillende bezoekers bloemen op de afzonderlijke gra ven. Te Goes werd vervolgens een gemeenschappelijke maaltijd ge nuttigd waaraan o.a. namens het Provinciaal bestuur van Zeeland het woord werd gevoerd door het lid van Gedeputeerde Staten, de heea Loekefeer uit Hulst. In de loop van de dag werden nog be zoeken gebracht aan de kerkho ven te Vlissingen, Wemeldinge, Schore en Wilhelminadorp, waar zich ook enkele graven van ge sneuvelde Fransen bevinden. TERNEUZEN. Raadszitting. De gemeenteraad van Temeu zen heeft in haar avondvergade ring van Vrijdag j.l. een uitvoe rige en soms vrij heftige discussie gevoerd over het voorstel van B. en W. om te komen tot de bouw van 160 woningen. Een groot deel dezer woningen zal pre- fabrikaat zijn terwijl de voorkeur wordt gegeven aan de financie ringsregeling woningbouw 1947. Verreweg de meeste raadsleden waren min of meer ontstemd over het feit dat zo weinig gelegenheid was gegeven deze materie te be studeren. Deze ontstemming werd tot uitdrukking gebracht door den heer Filius (P. v. d. A.) die het voorstel deed de behandeling over deze nar gelegenheden te schor sen tot een volgende spoeig bij een te roepen raadsvergadering. De Voorzitter zeide dat de ge gevens pas 13 Mei in zijn bezit kwamen en doet het voorstel dat de raad in principe zal besluiten tot de bouw van deze woningen. Men .bindt zich dan tot niets en het college kan doorwerken. Er volgde thans een langdurige discussie waarhij de beer Filius zijn voorstel tot uitstel hand haaft. De heer Colsen (Vrij R. K.) zegt B. en W, alleen steun te kunnen toezeggen indien hem binnen 14 dagen de toezegging wordt gediaan dat in Sluiskil nog in 1947 woningen zullen worden gebouwd. De Voorzitter kon deze toezeg ging niet geven. De heer Raaymakers, directeur van het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht die tot deze vergade ring was uitgenodigd en reeds een korte uiteenzetting had gegeven over de technische zijde van de bouiw dezer 160 woningen, zegt dat ook toezeggingen tot directe bouw van woningen in Sluiskil niet kunnen worden gedaan. Het voorstel van B. en W. tot het in principe besluiten tot de bouw van .160 woningen wordt daarna in stemming gebracht. De 3 R. K. raadsleden benevens de fractie van de P. v. d. A. stemden tegen het voorstel van B. en W. Dat dit voorstel niettemin met S7 stemmen werd aangenomen kwam doordat de heer De Vos (P. v. d. A.) zich bij de stemming aan de zijde der P. v. d. V., C.-H., St. Ger. en A.-R. schaarde. Hierna volgde de aanbieding en bespreking door Dr. H. C. Kuiler voor het industrialisatie- rapport, een voor de toekomst van Temeuzen en geheel Zeeuws-Viaanderen uitermate be langrijk rapport, waarvoor wij naar het betreffende artikel van one blad verwijzen. De gemeentelijke badinrichting. Zoals uit een advertentie in dit blad blijkt is de openstelling van de Gemeentelijke badinrichting wederom belangrijk uitgebreid. Met ingang van 20 Mei 1947 zal deze in den vervolge geopend zijn ap Dinsdag en Woensdag van 15.30 tot 20 uur, Donderdag 15.30 tot 23 uur en Vrijdag en Zater dag van 8.30 tot 21 uur. In het belang van de volwasse nen is het goedkoop tarief, voor wat betreft de kinderen, ook enigszins gewijzigd. Voor de volwassenen is n 1. de grote toe loop van kinderen op Zaterdag middag zeer hinderlijk gebleken. De leiding van de badinrich ting doet dan ook een dringend beroep op de ouders en wel deze; Zendt Uw kinderen op Zaterdag middag niet daarheen, voor hen wordt een goede goedkope gele genheid geboden op Zaterdag van 8.30 tot 11.30 uur. Gezien de g-rote toeloop op Vrij dag en Zaterdag worden ook de volwassenen verzocht, Indien hun dit enigszins mogelijk is, de in- richtng op een andere dag te be zoeken. Wij willen ook nog speciaal wij zen op de openstelling op Woens dagmiddag, waardoor het voor velen, die niet in Temeuzen wonen, doch de weekmarkt bezoe ken, een gunstige gelegenheid is hiervan tevens gebruik te maken. De Jachthaven. Zoals wij reeds eerder meldden zal met Pinksteren de Terneuzen- se jachthaven aan de Midden haven officieel in gebruik worden genomen. Reeds gedurende jaren beston den plannen tot de aanleg hier van, doch door verschillende om standigheden konden deze niet verwezenlijkt worden. Thans ech ter, nu men op de medewerking van de Rijkswaterstaat kan reke nen, besloot een vijftal Terneu- zense watersportliefhebbers over te gaan tot het aanleggen van een jachthaven en opdracht te geven tot de vervaardiging van een pon ton etc. Opgemerkt dient te worden, dat deze ,,Terneuzense Combinatie" werkt zonder winstgevend doel en bevordering van de watersport aan haar activiteit ten grond slag ligt. Ook blijft het geheel een zuiver Nederlandse onder neming, al zullen uit de aard der zaak vele Belgische zeiljacht- eigenaars van deze haven gebruik maken. Over de haven zelf kan nog worden medegedeeld, dat een pon ton ter lengte van ongeveer 90 meter, ligplaats zal bieden aan 35 zeiljachten. Aan het einde van deze ponton kunnen een zes tal „kano's" worden onderge bracht Zo nodig kan de „haven" m de toekomst nog aanmerkelijk worden uitgebreid. Zonder twijfel zal deze jacht haven, tot nu toe de enige in Zee land, een aanwinst voor Temeu zen vormen en zowel de water sport als het vreemdelingenver keer in deze plaats ten goede komen. Wij kunnen dan ook slechts rïe „Terneuzense Combinatie", voor wié als secretaris optreedt de heer P. F. Standaert, Westkolk- straat, gelukwensen met haar ini tiatief en de hoop uitspreken, daf het deze nieuwe Terneuzense aan winst, mede in het belang van de gemeente, goed moge gaan. AXEL.. Ernsig verkeersongeluk. Zondagvoormiddag te ongeveer kwart voor twaalf uur reed een autobus van de Z.V.T.M. nabij het station Drie-Schouwen in de rich ting Zuiddorpe en daar de auto bus benzine moest tanken gaf de chauffeur door zrjn richtingaan wijzer te kennen, dat de bus de weg over moest steken. Op het moment, dat de bus van richting veranderde, kwam, eveneens uit de richting Axel, met een matige snelheid de heer M. J. J. Lam po, uit Oostburg, met zijn motorrij wiel aangereden en wilde de bus voorbijrijden. Blijkbaar bad hij de richtingaanwijzer van de bus niet bemerkt, waardoor het motor rijwiel in botsing kwam met de linkerzijde van de bus ter hoogte van de bumper. Hoewel de snelheid èn van de bus èn .van het motorrijwiel niet groot was, had de botsing het treurig gevolg, dat de heer L. ongeveer 13 meter ver op de tramrails werd geslingerd, met het motorrijwiel boven op hem. Onmiddellijk werd door het per soneel van het station Drie-Shou- wen telefonisch dokter Boor en de Rijkspolitie te Axel gewaar schuwd, benevens de verkeerspoli tie te Temeuzen en de familie van den heer Lampo te Oostburg. Dokter Boor, die spoedig ter plaatse was, verleende voorlopige geneeskundige hulp, waarop het slachtoffer in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis te Sluis kil werd vervoerd. Naar wij vernemen was de heer L. Zondagavond laat nog steeds buiten bewustzijn. De materiële schade aan de autobus en aan het motorrijwiel is gering. Jubileum. Voor de heer J. Vinke alhier was het op 16 Mei j.l. 25 jaar ge leden, dat hrj in dienst trad hij de Zeeuwsch-Vlaaimsche Tramweg- Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De Directeur, Ir. J .F. Denie, vergezeld van de Opzichter Trac tie, betrad om ongeveer elf uur zijn woning, om hem geluk te wensen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toe komst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. Het was daar bij voor de heer Vinke een aan- aangename verrrassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ont vangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenote een mooi bloem stuk werd uitgreikt. De heer Vinke dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardering Namens het personeel der Maatschappij werd hem een ge schenk aangeboden. Het was voor de familie Vinke dan ook een prachtige dag, die nog lange tijd in hare herinnering zal blijven voortleven. „Neem die haak van de hoorn en doe alsof er niets gebeurd is" zei Dokie rustig. Eén verkeerd woord en je bent een gewezen marconist. De man nam de telefoon op. Zelfs op een afstand kon Dokie horen dat Baal aan het andere KOEWACHT. Raadsvergadering. Aanwezig waren alle leden. De Voorzitter opende de vergadering en dankte alle leden voor de eer bewijzen vervuld bij het overlijden van de wethouder M. de Waele en de heer A. Martens. Hierna werden de notulen voor gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Overgegaan werd tot onderzoek der geloofsbrief van de heer B. de Gronekel. De heer Buijs deelde mede ontslag als lid van de raad te nemen wegens woordbreuk in de partij. De heer Polspoel betreurde het, dat dit alles in zulke banen wordt geleid. De heer Buijs dankte hier op de leden voor de samenwerking en bood de Voorzitter zijn schrif telijk ontslag aan, waarop hij de vergadering verliet. De geloofs brief van de heer De Gronekel werd vervolgens onderzocht door de heren Polspoel en Boddaert, en in orde bevonden. Een verzoek tot uitbreiding van de waterleiding in verschillende buurten, werd hierna in behande ling genomen. De heer Polspoel vroeg welke percelen zullen wor den aangesoten. Wat betreft de woningbouw werd voorgesteld vanwege de gemeente voorlopig 10 arbeiderswoningen te doen bouwen. De heer Polspoel vestigde de aandacht op het vuil-werpen in de Tragelstraat en verzocht hierop toezicht van de politie. Besloten werd het vuil der bestaande vuil nisbelt weg te doen voeren. Als laatste punt werd besloten een verzoek tot de Prov. Water staat te richten om in verhand met de te hoog gelegen trottoir banden, thans ook het fietspad te- verhogen. Na rondvraag, werd de vergadering gesloten. OVERSLAG, Lijk opgevist. Dezer dagen is het lijk van de sedert enige dagen vermiste heer A. de Roeck, alhier, ter hoogte van Terdonck in het kanaal van Terneuzen naar Gent opgehaald. Vergadering Chr. Vrouwenbond. Zondagmiddag werd door de Ohr. Vrouwenbond de jaarlijkse vergadering gehouden in het Pa tronaatsgebouw. Na een woord van welkom werden de leden tot een maaltijd genodigd, na afloop waarvan door enige meisjes enke le toneelstukjes werden opgevoerd. De verdere avond werd doorge bracht met muziek en zang en was het voor de talrijk opgeko- menen een genoeglijke avond. Oprichting H. Hartbond. In onze gemeente werd onder leiding van het Hoofdbestuur der H. Hartbonden te Gent een H. Hartbond voor mannen en jon gens, vanaf 14 jaar, opgericht. Reeds velen gaven zich als lid op Uitslag schieting. Aan de Zondag gehouden schie ting bij A Hillaert namen 64 schutters deel. Reeds na het derde schot viel de hoogvogel ten deel aan A. Vlonke. De zijvogels waren voor Ph. Pieters en Borm. Als een bijzonderheid kan worden ge meld dat niet minder dan vijfmaal twee vogels tegelijk werden afge schoten en de wip om 6 uur, na driemaal van nieuwe vogels te zijn voorzien, was gezuiverd. SLUISKIL. Examens. Onze dorpsgenoot, de heer Alouis Schelstrate legde met goed gevolg het examen af voor bak- kerspatroon, hetwelk onlangs werd gehouden te Bergen op Zoom. SLUIS. Spoedeisende Raadsvergadering. Na opening zegt de Voorzitter deze vergadering te hebben be legd naar aanleiding van bij B. en W. ingekomen verzoeken om ver tot het plaatsen van een t. Hij licht toe, dat het bij politie-verordening verboden is om danstenten te plaatsen, doch het vorig jaar is wegens de huiten- gewone omstandigheden hiervan ontheffing verleend. B. en W. wensen die ontheffing weer te verlenen aan hen, wier bedrijf to taal verwoest is. Hij vraagt hoe het standpunt van de raad in deze is. Wil deze de verordening op einde van de lijn sprak. „Is Durf geliquideerd?" vroeg de afgebeten kraakstem. i „De zaak Durf is gezond" zei de Marconist met matte stem. „Goed zo" klonk het aan het andere einde van de lijn en de verbinding was verbroken. ,,Nu gaan wij weer naar bene den" zei Dokie terwijl hij zijn revolver op de marconist gericht hield. Dokie was zo verstandig, uit de cabine van den marconist nog een stuk kable mee te nemen. „Misschien komen er nog meer klanten" kondigde hij aan. dit punt wijzigen of, evenals vo rig jaar, tijdelijk ontheffing van dit verbod te verlenen. De heer Van Mazijk merkt op, dat de betreffende bepaling in de politie-verordening gegrond is op het feit, dat de caféhouders «over voldoende ruimte beschikken om in hun bedrijf te laten dansea, en dat B. en W. hen, die nog over een bedrijf beschikken, geen toe stemming voor het plaatsen van een tent zouden willen geven. Hij zag liever geen uitzonderingen gemaakt. iDe Voorzitter zegt, dat bij B. en W. geen bezwaar tegen tenten bestaat, maar wél om steeds weer van de verordening af te wijken. De heer Wage wil voor dit jaar nog maar eens een uitzondering maken voor hen, die hun bedrijf geheel verloren. De heer Van Mazijk wil graag een beslissing zien genomen, die uitgaat van het meest billijke standpunt. De heer Smorenburg vindt, dat, door het maken van uitzonderin gen, zij, die in hun café laten dan sen, worden benadeeld. De heer Van Daalen antwoordt hierop, dat deze reeds verschillen de malen de gelegenheid hebben gehad om te laten dansen, hetgeen de gedupeerden niet hadden. De heer Smoorenburg zegt, dat vorig jaar gebleken is, dat de ten ten het volk van de café's weg trokken. De heer Dusardurjn brengt hier tegen in, dat er vroeger ook café's waren, die gedurende de gehele kermis niets te doen hadden. De heer Wage stelt hierop voor, dat tenten geplaatst kunnen wor den door hen, die geen andere ge legenheid hebben, en zulks geldig zal zijn voor de gehele gemeente, dus ook voor Heille en St. Anna ter Muiden, doch dat dit alleen voor 1947 zal zijn. De heer Van Daalen wil alleen die gelegenheid open stellen voor hen, die tengevolge van de oorlog geen andere gelegenheid meer hebben. De heer Dusarduijn wil er nog de voorwaarde aan verbinden, dat zij, die een danstent plaatsen, eventueel gedurende de kermis hun café moeten sluiten, om te voorkomen, dat zij dan dubbel profiteren. De heer Wage steunt het voor stel van de heer Van Daalen om de verlof- en vergunninghouders, die tengevolge van de oorlogsom standigheden niet in de gelegen heid zijn in hun bedrijf te laten dansen, en die ook in 1938 en of 1939 lieten dansen, voor dit jaar ontheffing te verlenen van de ver bodsbepaling betreifende 't plaat sen van danstenten Dit voorstel wordt met algeme ne stemmen aangenomen. De Voorzitter sluit hierna de vergadering. VLISSINGEN. Flatbouw. Ook in Vlissingen is er een aanzienlijke woningtekort. De be volking van deze stad telt wel haast 20.000 zielen, terwijl de grootte van haar grondgebied 787 ha bedraag. Hiervan zijn ongeveer 320 ha, de oppervlakte van het vliegveld en de haven, niet bewoonbaar, zo dat de bevolkingsdichtheid er zeer groot is. Meer dan 1500 huizen werden in de oorlog totaal verwoest en ruim 1800 zwaar beschadigd. Het gemeentebestuur staat derhalve voor een zware taak om alle ingezetenen te huis vesten. Het zijn vooral middenstands woningen waaraan een groot ge brek heerst. Enkele Vlissingers hebben nu het initiatief genomen voor de oprichting van een N.V. Flatbouw Vlissingen. De archi tect Jan Wils, heeft plannen ont worpen voor de bouw van een moderne flat gelegen op een der boulevards en plaats biedend aan 80 gezinnen. De plannen verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Het gebouw zal 37 meter hoog worden en negen verdiepingen tellen. In het plan zijn opgenomen een modern café-restaurant met wind vrije terrassen en een daktuin, een sociëteit met kegelbaan, twee ruime garages met werkplaats en acht winkels. Alle flatwoningen geven uit zicht op zee en zijn verhonden door open galerijen. O.m. zijn een centrale wasserij en een auto matische kledenklopinrichting in het gebouw geprojecteerd. De flat zal voorzien zijn van een ge meubileerde logeerkamers en dienstbodenkamers, welke afzon derlijk verhuurd kunnen worden Het object beeft primair een sociale opzet en ,wil voorzien in de bestaande behoefte. De onder scheiden instanties als wederop bouw en volkshuisvesting- zegden hun steun toe. En de benodigde materialen zijn reeds beschikbaar. De kosten voor het project wor den geraamd op 1.900.000 gulden, zodat een belangrijk bedrag voor de financiering nodig is. Hiertoe wordt 3 hypothe caire obligatielening aangegaan van 500.000, waaraan ook kan worden deelgenomen door over dracht van herbouwplichten De plannen kruisen niet het ontwerp, dut reeds bestaat om 24 luxe flats in Vlissingen te bouwen. Wanneer de belangstelling vol doende blijkt, hoopt men nog dit jaar met de houw te beginnen. Dit flatplan is, naar men ons mededeelde, het eerste grote pro ject in ons land in het kader van de Woningbouwwet 1947. ER KOMT WEER EEN EI. Op 22 Mei a.s. zal wederom voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei worden bekendge maakt. DINSDAG 20 MEI. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arfbeidsvit.10.35 Gram.; 11.30 Jetty Cantor; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Verv. J. Cantor; 12.40 Piano; 13.00 Nws.; 13.15 Muz. corps Amst. politie; 14.00 Met naald en schaar; 14.40 Aeolian- sextet; 15.15 Radio matinée; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.45 Rijks overzee; 18.00 Nws.; 18.30 Ned. Stijrdkr.; 19.05 Radiostrip; 19.15 Alt en piano; 19.45 Lezing; 20.00 Nws.; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Contact; 22.15 Buitenlands over zicht; 22.30 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Grain. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Licht baken; 9.50 Gram.; 11.30 Ais de ziele luistert; 11.40 Gram.; 12.30 Amusementsorkest; 13.00 Nws.; 13.15 Verv. Amusementsorkest; 13.50 Gram.; 15.00 Onder ons; 15.30 Cello en piano; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Na schooltijd; 16.45 „EUck wat wils"; 17.50 Sopraan en piano; 18.30 R.V.U.; 19.00 Nws.; 19.20 Fantasia; 19.45 Causerie; 20.00 Nws.; 20.06 De gewone man; 20.20 Radiofonisch festival; 21.25 Viool en piano; 22.15 Avondgebed 22.30 Nws 22.45 Gram. INTERLAND. BelgiëSchotland Zwitserland'Engeland 1- EERSTE KLASSM. District I. ADO—RFC 21; SpartaH.D V.S. 2—1; Ajax—EDO 3—1; DWS ViSV 5-2; 't GooiFei/enoord 0—2. District II. DHCBlauw Wit 01; Storm vogelsVolewijckers 13; DOS Neptunus 1—1ExcelsiorHBS 11; HaarlemDFC 01. District Hl. Ensch. BöysQuick 2 -A; Be Quick—AGOW 2—3; Vitesse— Tuhantia 32; NECHeracles 42; WageningenEnschede 4-3 District VI. HelmondNAC 52. District V. VeloeitasGVAV 26; Frisia Heerenveen 02; Achilles Leeuwarden 1-1; HSCBe Quick 0—1. District VI. EindhovenLimburgta 33. efenf it1 1 p -Hsl cl! i j*"! i

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3