r ft TRIBUNAAL TE-TERNEUZEN hr De Minister antwoordt Binnenlandse!) nieuws Het vestigen van industriën te Terneuzen - CF N H K „Tal vao mogelijkheden en een prachtige toekomst voor onze^stad," aldus Dr. Kuiler. Een goed stadsbestuur met durf en initiatief noodzakelijk Tegemoetkomingen vergoedingsregeling gevor derde motorrijtuigen Wederkerigheid op het gebied van de sociale ver zekering tussen Nederland en België tl r k. 't Uit de Provincie. BQ 1; P- JN V Ongeveer 4 maanden geleden werd door de gemeente Terneuzen aan Dr. Kuiler opdracht gegeven te onderzoeken of de mogelijk heden aanwezig zijn om te komen tot het vestigen van nieuwe in dustrie in Terneuzen en langs het ■ïanaal TerneuzenSas van Gent. Reeds thans was Dr. Kuiler, ver edeld van zijn bwee assistenten, de heren Kok en Voorzaat, in de gelegenheid een uitvoerig door talrijke tekeningen verduidelijkt rapport aan de gemeenteraad aan te bieden. Aan de uitvoerige en zeer be langrijke bespreking door Dr. Kuuei ter gelegenheid van de aanbieding van dit rapport op Vrijdagavond j.l. gehouden, ont lenen we het volgende: Onge twijfeld, aldus Dr. Kuiler, zijn de vestigingsfactoren voor industrie te Terneuzen zéér gunstig. Zo is het dan ook merkwaardig, dat we hier een aardappelmeelfabriek en vlasspinnerij missen. Ook de machine-industrie heeft hier goede kansen omdat een goed water verkeer aanwezig is. Ook de scheepsbouw biedt mogelijkheden, terwijl een houtindustrie hier op zijn plaats is waarvoor trouwens vóór de oorlog reeds plannen be stonden. Aandacht verdient ook de plastic-industrie. Bén van de grondstoffen voor deze industrie is het ureum hetwelk in Neder land alleen door de l'Azöte wordt voortgebracht Eten industrie, die zich hierbij aansluit en die ook ureum nodig heeft, is de houfcbe- werkings-industrie Als andere mogelijkheid noem de Dr. Kuiler een tweede hoog- ovenibedrijf. Ir. Groothof heeft de diverse mogelijkheden in ons land hiervoor nagegaan. Genoemd is het Noordzeekanaal, de Nieuwe Waterweg en de Moerdijk, waar bij de laatste als vestigingsplaats het meest geschikt leek. Volgens Dr. Kuiler biedt Terneuzen voor delen, die uitgaan hoven die van de Moerdijk. Het benodigde ter rein van ruim 100 ha is hiervoor te vinden. Na op-spuiting van de terrei nen is een goed en geschikt ter rein verkrijgbaar met een goede afwatering. Terneuzen dient te zorgen voor een goede zeehaven; dan kunnen de grootste zeesche pen hier komen. De ligging van de mijnen t.o.v. Terneuzen is niet ongunstig. Terneuzen moet zor gen hierin een woordje mee te spreken. Behalve een goede zee haven, welke geprojecteerd is ten Westen van de oude haven, heeft Terneuzen nodig een spoorweg- ferryboot met ©en %uur-dienst. Deze spoorwegboot is noodzakelijk tot aansluiting op het binnen en kele jaren in Zeeland geëlectrifi- ceerde net der Nederlandsche spoorwegen. In Does kunnen de wagens van Terneuzen worden aangehaakt. Eten nieuwe rijksweg lan^s de kust naar Waarde of Perkpolderhaven is noodzakelijk. Het is een belangrijk verzuim in ons rijkswegennet dat deze weg er nog niet is. Deze weg die hui ten Terneuzen om is geprojec teerd moet worden doorgetrokken Uitreisvisa. Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Dassen, inzake uitreisvisa, heeft de Minister van Financiën het volgende geantwoord De Begering overweegt door welke middelen paal en perk kan worden gesteld aan de zeer om- vangrrjke smokkelhandel in devie zen Over dit onderwerp wordt overleg gepleegd met de Belgische j Regering, die heeft toegezegd de Nederlandse Regering brj de be strijding van het voornoemde euvel te willen steunen. In het kader van de bovenbe doelde overwegingen worden on der meer de voor- en nadelen van het instellen van een uitreisvisum onder het oog gezien; mdien tot het instelen daarvan zou worden overgegaan, dan zal ten aanzien van het grensverkeer naar Belgie in ieder geval een bijzondere re geling worden getroffen. Hieruit blijkt, dat het niet in de bedoeling van de Regering ligt het grensverkeer practisch onmo gelijk te maken. naar Breskens. Het spreekt van zelf dat de aanwezigheid van een vliegveld van belang is. De spoorlijn MechelenTerneu zen zal ovor deze streek van toe nemende betekenis worden. Het is heter dat dit een Belgische Maatschappij blijft ter aansluiting op het Belgisch spoorwegnet. Het is ook typisch, dat in Terneuzen geen vissershaven aanwezig is en geen afslag. Een vischconserven- falbriek heeft hier zeker goede kansen. Het verkrijgen van goede ter reinen is niet eenvoudig op te lossen. Nietemin is in de huurt der geprojecteerde zeehaven een uitgebreid industrie-terrein te verkrijgen, terwijl door Dr. Kuiler nog andere plaatsen werden aan gewezen o.a. het terrein der vroegere staalfabriek. De arbeidskrachten zullen ge deeltelijk uit België moeten ko men, ten dele uit de landbouw terwijl de arbeiders, die anders wegtrekken, dan hier worden vastgehouden. Voor de verwezenlijking van al deze plannen zullen enige grens correcties moeten plaats vinden waarvoor t.z.t. de medewerking der omliggende gemeenten moet worden verzocht. Nadat de voorzitter Dr. Kuiler hartelijk dank had gezegd voor zijn boeiende uiteenzetting werd besloten allereerst het rapport grondig- te bstuderen, waarbij Dr. Kuiler" verklaarde te allen tijde bereid te zijn alle mogelijke in lichtingen te verschaffen. Onlangs heeft het Brabants co mité van actie voor gevorderde motorrijtuigen met het Ministerie van Financiën besprekingen ge voerd, waarbij ook vertegenwoor digers van de KN.A.C. -en de A. N.W.B. aanwezig waren. Het re sultaat van dit overleg was, dat aan enkele gegronde bezwaren te gen de bestaande regelingen kon worden tegemoetgekomen. In de eerste plaats is bepaald, dat de reductiemogelijkheid voor het ge val een auto, gezien de ouderdom, bij de vordering in een slechtere staat verkeerde dan normaal is te achten uit artikel 9 van de be schikking vergoeding gevorderde motorrijtuigen 1946 worden ge schrapt. Voor personen, die onvoldoende bekend waren met de terzake be staande mogelijkheden, is verder een aanvullende iberoepregeling getroffen. Deze komt hierop neer, dat degenen, die een vóór 1 April 1947 afgezonden kennisgeving van vaststelling ener vergoeding, als bedoeld in art 8 van de eerste or ganisatiebeschikking vergoeding militaire vorderingen, ontvingen, alsnog tot 30 Juni 1947 een be roepschrift kunnen indienen, om hun bezwaren tegen de vastge stelde vergoeding kenibaar te ma ken. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat op 12, 13 en 14 Mei j.l. te Brussel oriënterende besprekingen hebben plaats gehad tussen hoofd ambtenaren van het Belgische Mi nisterie van Arbeid en Sociale Voorzorg en het Nederlandse Mi nisterie van Sociale Zaken, ten einde de mogelijkheid van eenvol- ledige wederkeerigheid op het ge bied van de sociale verzekering na te gaan. De besprekingen hadden een vlot verloop. In beginsel werd overeengekomen, dat beide landen met spoed stappen zullen onder nemen om een volledig wederke righeidsverdrag op het stuk der sociale verzekering te sluiten, ter wijl voor wat betreft de kinder bijslag en het kraamgeld de we derkerigheid met ingang van 1 Juli a.s. reeds een feit kan wor den. Voor de moeilijkheden met be trekking tot de uitkering van kin derbijslag aan de talrijke Belgi sche grensarbeiders is dus reeds spoedig een oplossing mogelijk. Zitting van 3 Mei 1947. jI>e radio-actieve uitwerking van del atoomlbom, die 2 jaar ge leden op Nagasaki viel, veroor zaakt thans abnormale groei bij 20 percent der planten, die m het centrum van het getroffen gebied ziin uitgezaaid. Men vindt er tweehoofdige planten en uien met dubbele (bol. Na 41 dagen gedeeltelijke onderbreking, zullen met ingang van beden alle telefoondiensten in de Verenigde Staten weer nor maal functioneren. De laatste sta kers zijn namelijk met de tele foonmaatschappij tot overeen stemming gekomen. Uitspraak op 17 Mei 1947. Pieter van der Meer, wonende te Terneuzen. Reeds 20 maanden geïnterneerd geweest. Ter zitting van 3 Mei 1947, onmiddellijk in vrijheid ge steld. 1 Ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleden als mede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid hij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven Jeroom Petrus Louwagie, wo nende te Sluis. Het onderzoek zal buiten de zitting- worden hervat. Zitting van Zaterdag 17 Mei. Bestreed de getuigen verklaringen. Levinus Bernardus Verstraete, 55 jaar, aannemer te Hoofdplaat, werd ten laste gelegd voor de Duitse Zollgrenzsehutz werkzaam te zijn geweest, blijk te hebben gegeven van ingenomenheid met de vijand en .hulp te hebben ver leend aan de handlangers van de vijand door enige malen een be drag van f 1 te hebben geschon ken aan de Ned. Volksdienst. Besch. blijkt het met de ten lastelegging niet bijzonder eens te zijn en zegt in opdracht van de gemeente een huis voor de „Zoll" in orde te hebben gebracht. Enige getuigenverklaringen wor den door hem bestreden, waarbij bij vfel de houding van een ge meente-ambtenaar becritiseert. Op slinkse wijze zou men Verstraete er toe hebben bewogen enige malen ƒ1,aan de N.V.D. te geven, zonder dat hij zou ge weten hebben dat deze organisa tie iets met de N.S.B. had uit- Nadat de oud-Gemeentesecreta- ris van Hoofdplaat een gunstige verklaring ten aanzien van be schuldigde had afgelegd, was het woord aan de verdediger, Mr. Tichelman. Pleiter nam de plaatselijke toe standen in Hoofdplaat eens on der de loupe en verzocht het Tri bunaal zeer voorzichtig te zijn bij het waarderen van enkele getui genverklaringen. Ook het proces verbaal noemde pleiter buitenge woon tendentieus, terwijl hij er wees, dat de „zuiveraars" met vele kilo's boter op rondlopen op het hoofd. Na - de uitgebrachte beschuldi gingen te helbben behandeld, con cludeerde Mr. Tichelman tot ver vallen verklaring der beschuldi ging- In het belang der bevolking? Vervolgens stond terecht de 51- jarige Jan de Oude, aannemer te Biervliet, beschuldigd van hulp verlening aan de vijand, door het houden van toezicht op het plaat sen van z.,g. „Rommelasperges", waarbij hij de 'tewerkgestelde ar beiders tot barder werken aan zette, hen dreigde met „einsper- ren" in het Strafkamp Souburg. De Oude vér kaart toezicht op de planterij te hebben uitgeoefend, omdat de burgemeester zeiöe, dat men het aantal te planten palen met veel minder mensen zou kunnen uitvoeren indien er har der gewerkt werd. En ,,in het belang van de bevolking" van Biervliet zou besch. toen toezicht hebben uitgeoefend, zulks om ar beidskrachten voor de landbouw uit te sparen. Overigens ontkent de Oude be dreigingen te hebben geuit, wat voor het Tribunaal aanleiding is de zaak aan te houden tot 12 Juli a.s., teneinde enige getuigen te kunnen horen. Leek een fatsoenlijk man. Albertus Petrus de Schrijver, 29 jaar, betonwerker, thans te Deimuiden, stond terecht ter zake, dat hij zich als lid heeft aangeslo ten bij de N.S.B.hulp heeft ver leend aan de vijand a'ls ijzervlech- ter en chauffeur en blijk heeft gegeven van nat.-soc. gezindheid door het schrijven van een briefje, waarin hij verklaarde: „gaarne mee te gaan naar het front." De Schrijver weet niet, hoe hij er toe kwam de „gekke" brief tè schrijven. Voor de rest geeft hij de feiten grotendeels toe, al zou hij aanvankelijk niet hebben ge weten wat de N.S.B. wilde en voor de Moffen alleen maar cor- vée-diensten hebben verricht. De S. zou slechts gedurende 3 weken lid der „beweging" zijp geweest. Mr. Kegge vond het een zonder ling geval, temeer daar besch. een eerlijk gezicht en geen N.S.B.- tronie heeft. Ook de verdediger, Mr. Tichel man, noemde zijn cliënt een fat soenlijk mens en verzocht het Tri bunaal deze geen Zwaardere straf dan ontzetting uit de rechten op te leggen. Voor oogverblinding Hierna verscheen voor het Tri bunaal de 28-jarige Hendrik Abra ham van Haneghem, metaal draaier te Breskens, beschuldigd van lidmaatschap N.SJ3. Besch. verklaart ondergronds te hebben gewerkt en teneinde geen argwaan te verwekken, symip. lid der N.S.B. te zijn ge worden. Dit zou geschied zijn met medeweten van andere illegale werkers. De verklaringen- van deze be schuldigde kwamen overigens niet geheel ongeloofwaardig voor, al zal het Tribunaal deze zaak dan ook wel nauwgezet beoordelen. Voorman op een Baustelle. Tenslotte werd nog behandeld de zaak tegen de 30-jarige Pieter de Blaeij, timmermansknecht Hoek, beschuldigd van hulpver lening aan de vijand, door als voorman op een Baustelle werk zaam te zijn geweest en daarbij zijn arbeiders te hebben aangezet tot harder werken. Besch. verklaart, tengevolge van een oproep van het Arbeids bureau voor de Moffen te zijn gaan werken. Wat betreft het aansporen tot harder werken, hieraan geeft de B. een andere lezing dan in de getuigenverkla- ringne staat te lezen. Uitspraak in alle zaken 31 Mei TRIBUNAAL TE GOES. Zitting van 14 Mei 1947. De eerste zaak, die behandeld werd, was die tegen de 26-jarige H. M. Meeusen, chauffeur-mon teur te Hoek, thans geïnterneerd te Utrecht, wie ten laste werd ge legd, dat hij hulp aan de vijand heeft verleend dp or dienst te ne men bij het N.S.K.K. ten behoeve van de Duitse weermacht werk zaam is geweest. Besch. bekende. Zijn verdediger. Mr. Z'. J. Feith, uit Amsterdam, bepleitte onmid dellijke invrijheidstelling voor zijn cliënt, die reeds 2% jaar' geïnter neerd is. Het Tribunaal voldeed aan dit verzoek. De 28-jarige opzichter D. J. A. Guequièrre, uit Terneuzen, die in 1943 bij de N.SK.K. in dienst zou zijn getreden en in 1944 werk zaam was voor de O.T., is niet geïnterneerd. Bij het verhoor kwam niet duidelijk naar voren wat zich met en door deze besch. heeft afgespeeld en ook de ver dediger, Mr. G. Tichelman, zeide er geen weg in te zien. Hoofdonderwi js De 51-jarge hoofdonderwijzer op wachtgeld H. Ivens uit Honte- nisse, werd beschuldigd, dat hij lid. blokte id er en admnistrateur der N.S.B. en lid van het Opvoe- dingsgide is geweest, de Zeeuw se Stroom heeft verspreid, voor man is geweest bij het palen zet ten en op 15 Juli 1943 aan Mün- zer schreef, dat enkele jongens bij de brandweer werden ingeschre ven om hen voor uitzending naar Duitsland te behoeden. Deze be schuldigde was wel erg lang van stof en herhaaldelijk moest de Voorzitter, Mr. Kegge, hem aan manen om toch eens duidelijk te zeggen waar het op stond. Als zwaarste punt der tenlastelegging werd het schrijven aan de Beauf- tragte besproken en I. ei' op ge wezen, dat ook al heeft hij dit ge schreven op verztoek van een an der, het zijn schuld in gene dele verminderd. Mr. Anne Bolle vraagt uiterste clementie. J. W. van den Heuvel, 54 jaar. gamalenvisser te Breskens, werd er van beschuldigd, dat hij lid is geweest van de N.S.B., het Zee vaart- en het Agrarisch Front; een kolenopslagplaats voor de weermacht heeft bewaakt en bij de landwacht heeft gediend. De vrouw blijkt sympathiserend lid te zijn geweest en een zoon werd lid om uit Duitsland te blij ven. De man dacht dat hij er beter van zou worden. De 44-jarige vrachtrijder-chauf feur A. Keukelaar uit Breskens was lid der N,S.B„ deed wacht diensten voor de Weermacht en werd hulplandwachter, wat hij al lemaal toegeeft. In vrijheid gesteld. De laatste zaak was die tegen de 23-jarige dienstbode M.- de Winter uit Sluis, die vriend- schappeflij'ken omgang had met een lid van de weermacht, n.l. de Ortscommandantwerkzaam was voor de Weermacht en meisjes zou hebben aangewezen, die voor tewerkstelling voor de weermacht in aanmerking zouden komen en wie van haar aan de vordering daartoe niet voldeden Het' eerste punt gaf besch. toe, maar het bleek, dat hier dwang in het spel moet zijn geweest, wat betreft het aanwijzen van de meisjes; dit ontkende zij be slist. Verdachte is thans verloofd met één van de bewakers van het kamp te Groede en werd onmid dellijk in vrijheid genteld. Uitspraak in alle zaken 28 Mei a.s. Uitspraken. Woensdag deed de tweede ka mer van het tribunaal te Goes uitspraak in de volgende zaken: C. P. Bakker, 26 jaar, schipper te Zaamslag,5 jaar internering tot 14 Mei 1952 en ontz. rechten. A. M. Visser, 38 jaar, landbou wer te Sluis, 2% jaar internering tot 14 Nov. 1949 en ontz. rechten. E. W. Wieland, 39 jaar, land arbeider te Axel, 1 jaar interne ring tot 14 Mei 1948 en ontz. rechten. C. R. v. Hurck, los arbeider, 31 jaar, Philippine, 1 jaar intern, tot 14 Mei 1948 en ontz. rechten. E. P. Velleman, 25 jaar, admi nistrateur, Terneuzen, de tijd van voorinternering en ontz. rechten. G. M. de Roeck, 23 jaar, fa brieksarbeider, St Jansteen, 8 iaar intern, tot 14 Mei 1955 en ontz. rechten, (Z. Dagibl.) OP LANDMIJN GETRAPT. Zaterdagmorgen trapte de 37- jarige arbeider Geurts uit Vier- lingsibeek, die werkzaamheden verrichtte aan een weg op een landmijn. Hij was op slag dood Het slachtoffer is gehuwd. De weg was reeds Lang in gebruik De mijn lag echter vlak achter een boom. DE EER VAN EEN SLAGSCHIP Slopen? Dat nooit, dan liever Het Amerikaanse slagschip Oklahoma, dat van Pearl Har bour naar San Fransisco gesleept werd om daar gesloopt te worden is Zaterdag op 850 kilometer af stand van Honoloeloe gezonken aldus heeft de kustwacht te San Fransisco medegedeeld. Er was geen bemanning aan boord. KINDERSOHEURBUDt. Het voorlichtingsbureau van de I Voedingsraad schrijft ons: Scheurbuik is het gevolg van een gebrek aan vitamine C. Dit vitamine kunnen wij de kinderen geven door middel van tomaten sap, sinaasappelsap en andere verse vruohtensappen. Over enige tijd bijv. het sap van verse aard beien en van bessen. Behalve vruchtensappen zijn ook aardappelen en groenten een bron van vitamine C. Ter voorkoming van kinderscheurbuik, die nog al tijd voorkomt, is het noodzakelijk, dat de kinderen steeds versge- kookte aardappelen en groenten krijgen Het verdient voorts aan beveling, op het consultatiebureau of met een arts de voeding mn. 't kind te besprekenen na te gaan, of deze voldoende vitamine C be vat. ONTPLOFFING IN PAPIERFABRIEK. Om 8 uur Zaterdagochtend heeft zich een explosie voorge daan in de papierwarenfabriek van de Firma A. Dekker te Wor- merveer. De fabriek, die geheel uit hout is opgetrokken, vatte vlam en brandde binnen 3 kwar tier met hoog opslaande vlammen geheel uit. Bij de explosie werden 3 perso nen gewond. Nader wordt gemeld, dat de brand is ontstaan doordat een, vat spiritus of benzine plotseling in brand vloog. De kleren van twee vlak naast het vat staande anheiders vatten daardoor vlam en kameraden, van hen slaagden er niet in deze te doven. In uiterste nood bracht men de twee mannen snel naar buiten en wierp ze in een sloot een van hen heeft vrij ernstige brandwonden opgelopen, de an der is er iets beter af gekomen. Beiden zijn naar het ziekenhuis in Wormerveer overgebracht. Brandwonden, die een derde ar beider opliep, bleken onbeteke nend te zijn. Intussen stond bin nen enkele minuten de kleine houten fabriek, die gevestigd is aan de Weverstraat 53 en het eigendom is van Adr. Dekker Pz„ in lichte laaie. In de papierwaren vond het vuur gretig voedsel en de ijlings ge alarmeerde vrijwillige brandweer uit Wormerveer kon niet meer verhinderen, dat het gebouw in 3 kwartier tijd tot de grond af brandde. Eer, belendend perceel liep aanvankelijk ernstig gevaar omwonenden sleepten in allerijl het meubilair het huis uit, maar gelukkig bleek dit overbodig te zijn, want de brandweer slaagde er in uitbreiding van het vuur te voorkomen. FRANS BEZOEK AAN D« GRAVEN IN ZEELAND. Zaterdag en Zondag hebben on geveer 300 Franse vrouwen en mannen, (je laatsten voornamelijk oud-strijders, die in 1940 in Zee land tegen de Duitsers vochten, een bezoek gebracht aan onze provincie. Zij werden Zaterdag avond te Goes verwelkomd door de burgemeester Mr. Ten Kate, waarop de Franse Kolonel Bille- ron antwoordde met dank voor de ontvangst Het muziekgezel schap „Euphonia" riep met de Marseillaise en het Wilhelmus de gasten een muzikaal welkom toe Zondagmorgen werd na de Mis een kort bezoek gebracht aan het kerkhof te Goes, waar enkele Franse soldaten rusten. Hierna ging het gezelscha,p naar het kerkhof te Kapelle, waar 75 Franse soldaten begraven liggen Op het kerkhof, waar een 50-tal Nederlandse soldaten een ere wacht had betrokken, hebben ver schillende sprekers het woord ge voerd, o.w. de heer Kramer, voor zitter van het plaatselijk comité voor het verzorgen der Franse graven, de burgemeester van Ka pelle, de beer Van Suijlekom, de heer De Dreu, voorzitter der ver eniging van oud-gemobiliseeiden. Pasteur Jaspin uit Haarlem, en Kolonel Bileron van het Franse regiment, dat in 1940 op Zuid- Beveland streed. Namens het Departement van

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2