MP I #f>'« 4 Minister Mansholt te Wageningen. SUMNER WELLES over HET COMMUNISME IN ITALIË. 50-jarig bestaan van de Kath. Volkspartij i WereldnieuwsJ fcK* 1 tl* C5 i MAANDAG 19 MEI 1947. Vermist Nederl. vliegtuig op Oost-Java gevonden. Nederland de grootste afnemer van België. Bekendmaking Duitse marine-documenten. Spoken zoeken een woning. Sombere vooruitzichten. Reimann beschuldigt Schumacher. Oe stop van Ternaaien en DE NIEUWE SLUIS TE TERNEUZEN. <)u I Frankeering bij Abonnement - Terneuzen- WEERSVERW AOHT31 - medegedeeld door bet K te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Bewolkt met enige regen. In de ochtend pl. nevel of mist. Meest zw. bewolkt met enige regen. Aanv. weinig wind, la ter iets toenemend wind hoofd- zakel. uit W. richtingen. Weinig verandering van temperatuur. DE 3de Jaargang No. 505- Advertentieprijs: per mm lü ct.minimum i>er advertentie '1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags* uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. In het kader van 't academisch weekend van de Wageningse no- gesciioolvereniging sprak de heer S L. Mansholt, Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorziening over Enkele interna- tionale agrarische vraagstukken' Spreker noemde het vraagstuk op welke wijze de productie en de consumptie met elkaar in over eenstemming te brengen zijn, een hachelijk vraagstuk. Het is een onbehaaglijke gedachte, dat de enige lijn hierin tijdelijk geen lijn is. Grote vrees wordt gekoesterd terug te vallen in de toestand van 1928>1940, omdat de pro ductie thans zover is achterge bleven bij de consumptie. Dm tot een intensieve oplossing te komen zal men bereid moeten zijn offers te brengen. Van de conferentie van Moskou is niet veel terecht gekomen. Spr herinnerde aan de door Roosevel- uitgestippelde lijnen, aan de be sprekingen in de vergaderingen der V.N. en aan de diverse com missies daaruit voortgekomen. Vóór 1940 waren tolmuren en de maatregelen der verschillende landen beletselen, thans moet de enige vraag zijn, hoe men in het wereldtekort aan voedsel kan voorzien. Noodzakelijk achtte spr. het de noodlijdende landen de ver eiste credieten te verlenen. In gro te lijnen schetste spr. dewijzigin gen die zich sedert 1940 m de voedselproductie hebben voorge daan. Als voorbijgaand J^fschpn sel noemde hij de verminde de productie in de verwoeste gebie den In landen als Canada, Ame rika en Argentinië is het graan- vurhruik vergroot, als gevoeg van de uitbreiding van de veestapel. Niet onmogelijk is, dat enige van 'deze landen hun veestapel zullen verminderen, als gevolg waarvan htt tekort aan tarwe zou veran deren in een overschot. Daarom worden besprekingen gevoerd om te komen tot stabilisatie der prij zen Vervolgens besprak de Minis ter' de Nederlandse export. Eten onzer voornaamste afnemers, Duitsland, is uitgevallen. Wel voe ren we ons overschot van groente Het Nederandse gevechtsvlieg tuig type Firefly, dat sinds Woensdag op Oost-Java vermist werd, is door een patrouille van bet Indonesische republikeinse le ger gevondien. Naar verluidt is het vliegtuig bii de top van de Andjasmoro in de buurt van Selecta neergestort. Volgens het bericht zijn de inzit tenden gewond en naar een repu blikeins militair hospitaal overge bracht Volgens gegevens van het Na tionale Instituut voor de Statis tiek te Brussel, ging in de Maart voor een bedrag van 605 mdllioen fr. aan Belgische export goederen naar Nederland, waar door dit land de grootste afnemer van België is. Hierop volgden Frankrijk met fr 438 millioen, Zwitserland met fr. 400 millioen, Groot Brittannië met fr. 360 mil lioen, Noorwegen met fr. 280 mil lioen en Amerika met fr. 204 mil- liOCQ. De grootste leveranciers in de maand Maart waren de V. S. De Belgische invoer uit dit land ver tegenwoordigde een waarde van fr. 1.380 millioen. Daarna volgden Frankrijk met fr. 832 millioen, Groot Brittannië met fr. 503 mil lioen, Nederland met fr. 342 mil lioen en Zwitserland met fr. 259 iniHioen. uit, maar dit geschiedt op cre- diet. Engeland heeft zelf 'n groot deviezentekort en streeft naar zelfverzorging. Wat betreft Bel- gië, was spr. zeer optimistisch, gezien de economische unie Ne- derl andrBelgië-LuxemburgVoor een aantal artikelen bestaat reeds vrije uitwisseling. Van Midden- Europa is nog weinig te zeggen. Van Hongarije had spreker wel enige verwachting. Met Rusland achtte hij contact gewenst. Teneinde de deviezenschaarste te verminderen is opvoering van eigen productie noodzakelijk, waarom spreker aandrong op ra tionalisatie ook der kleine bedrij ven. Binnenkort hoopte spr. een ontwikkelingsprogram van de landbouw aan de Staten-Generaa) voor te leggen. De Britse Admiraliteit heeft enige strikt gehetme-documenten bekend gemaakt, verslagen van besprekingen tussen Hitler en zijn chefs van leger, marine en lucht macht. Hierin is sprake van drie belangrijke hesluiten, welke Hit- Ier tussen 21 April en 31 Juli 1945 nam en vitale gevolgen had den. on het verloop van de oorlog. Deze besluiten zijn: 1. Op 21 April verwierp Hitier het plan om Spanje en Portugal te bezetten, daar dit alleen uitgevoerd kon worden met goedkeuring van Spanje, welke goedkeuring, niet werd gegeven. Spanje stond in 1940 klaar om de' oorlog in te gaan, maar alleen de naijver van Italië weerhield het dit te doen. De Italiaanse aanval op Griekenland in de herfst van 1940 ergerde Spanje," aldus het document. 2. Op 5 Juni verwierp Hitler het plan van Admiraal Dönitz voor een aanval op Gibraltar met gebruikmaking van geheime wa pens, die door de Luftwaffe wa ren geschapen, „omdat deze wa penen in Britse handen zouden kunnen vallen en op het Duitse volk terug zouden vallen." 3. Op 31 Juli liet hij de plan nen voor een aanval op de V. S. vanuit de lucht geheel varen, „om dat de weinige vliegtuigen, die er zouden komen, van geen beteke nis zouden zijn en slechts in de bevolking de wil om weerstand te bieden zouden versterken". De documenten zijn door de En gelsen en Amerikanen onder ver slagen van de Duitse marine ge vonden. Bij tussenpozen van drie weken zullen nieuwe gedeelten worden bekend gemaakt. Ook de Staten van Zuid- Amerika hebben met woning gebrek te kampen. In Balina Blanka meenden twee bizon der slimme Brazilianen een systeem te hebben uitgevon den. om zonder grote moeilijk- hedeh aam een woning te ko men. Aldus trokken de beide vrienden met behulp van een derde aan het werk om met hun systeem de villa der al leenstaande weduwe Haidee Florentini te bemachtigen. Nauwelijks was de nacht inge vallen, of de drie als spoken vermomd slopen het huis van hun slachtoffer binnen; stemmen, geschreeuw, gefluit en griezelige geluiden klonken in de stille gangen der villa, de fanatiekstespoken schenen aan het werk te zijn. 's Mor gens vond de weduwe een brief, die haar aankondigde, dat het nachtelijk spook haar gestorven echtgenoot was, die niet wenste, dat zij nog lan ger in dit huis bleef wonen. De weduwe trok direct naar de politie om raad in te winnen en kreeg tot advies, in de cou ranten een advertentie te doen opnemen, waarin zij haar huis te huur aanbood. De eerste belangstellenden verschenen, het waren onze drie vrienden Natuurlijk werden ze onmid dellijk gearresteerd en in plaats van het huis der weduwe Florentini te bewonen, bevol ken ze thans de kale cellen van fle gevangenis. Sumner Welles, voormalig on- der-miniister van Buitenlandse Zaken in de Verenigde Staten, heeft in een radiorede verklaard, dat de V. S., teneinde te voorko men, dat de communisten in Ita lië de macht in handen nemen, meer economische hulp aan Ita lië zullen verlenen en de ratifica tie van het Italiaanse Vredesver drag zullen uitstellen. Vilgens Sumner Welles zijn de communisten onder Togiatti in verhand met de toenemende ernst Amerikaans Dep. van Land bouw over werelö voedsel toestand. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft voorspeld, dat de wereld opnieuw een jaar zal ingaan, waarin het niet waar schijnlijk is, dat de voedselp^s.,12 veel zal verbeteren, daar de ge steldheid van de vroege oogst in 'ie voornaamste landibouwge oie- den wijst op een weinig grotere zo niet even grote, oogst voor het verbruiksjaar 19471948 als voor 1946- 1947 is binnengehaald. Tevens werd er door het depar tement op gewezen, dat de trans portmoeilijkheden bij het verlich- ten van de wereldvoedselsctiaarste in de toekomst zelfs groter zou den kunnen znn. Ook zullen de importerende lan den in de komende twaalf maan den, zonder Unrra en Leen- en Pachtwet, groter moeite hebben hij het betalen van het voedsel, dat zij nodig hebben, aldus het de partement. De grootte van de voedsel- import zal voor deze landen komen af te hangen van de Ame rikaanse relief-fondsen, en de in ternationale lening zal de sleutel factor blijven, die uiteindeijk d2 omvang van de internationale handel in het komende jaar zal bepalen. In het rapport werd ten slotte vermeld, dat de productie van rijst, suiker, vetten, oliën en aard appelen over het algemeen is ge stegen, doch dat de uitvoer van deze voedingsstoffen de komende jaren mogelijk beneden de im portbehoeften zal liggen. Max Reimaim, de voorzitter van de communistische partij in de westelijke zónes van Duits land, heeft op een conferentie van zijn partij Dr. Schumacher, de lei der van de Duitse sociaal-demo craten, verantwoordelijk gesteld voor de moeilijkheden, welke de oprichting van de socialistische eenheidspartij in de westelijke zo nes in de weg gelegd zijn. Rei mann verklaarde, dat Schumacher het Britse militaire bestuur van advies diende over manieren, om het tot stand komen van de een heidspartij te vertragen. Zaterdag kwam te Utrecht in de stijlvol versierde zaal van Ti- voli een select gedeelte der K.V.P bijeen, ter herdenking van het feit dat het Mgr. Dr. Schaepman er op 5 Mei 1897 in slaagde de Ne derlandse Katholieken op een eigen politiek program te vereni gen. Een speciale sfeer werd in deze bijeenkomst gehrach.t door de te- geriwoordiglieid van Z. Eminentie Kardinaal De Jong, terwijl ook tal van andere autoriteiten tegen- woordig waren, o.m. de Ministers Fiévez en Maarsseveen. Bericht van verhindering was ingekomen van de Ministers Beel, Huismans en Dr. Gielen. De vergadering werd geopend door de voorzitter der K.V.P., de heer Andriessen, die zijn grote dankbaarheid uitsprak aan Dr. Schaepman, die de Katholieken in Nederland tot leven wekte, en verschillende mannen die in de partij een vooraanstaande plaats hadden vervuld, o.m. ook Mr. Go- seling en Verschuur, die gevallen zijn als slachtoffer van het Duit se barbarisme. Thans gaan de ge dachten terug naar die mannen en ook naar de duizenden onbeken de leiders, die in de laatste eeuw hun krachten aan de partij gege ven hebben. Spr. sprak de hoop uit dat uit de staatkundige ar beid der K.V.P. in de afgelopen halve eeuw conclusies zullen wor den getrokken en daarnaar ge handeld zal wordlen. De feestredenaar Mgr. Dr. vv ït- lox hield een herdenkingsrede over het staatkundig levenswerk van Dr. Schaepman. Reeds in 1825 vormden de Katholieken in het Parlement een gesloten grogp, die een vrij stevige positie innam. Dr. Schaepman nam daarmede echte: geen genoegen. Hij streefde er naar om door een coalitie met het Christelijke volksdeel de libe rale macht te breken. In 188» be leefde hij zijn grootste triomph: toen kwam het eerste rechtse ka binet tot stand. Hij heeft tot zijn laatste ademtocht voor de Katho lieke eenheid gevochten. Hij was nog geen 59 jaar toen hij stierf, doch hij had zijn levenstaak vol bracht, de Katholieken gemaakt tot een staatkundige macht en 't katholicisme gepopulariseerd. Schaepman was de meest popu laire staatsman, met grote tac tische gaven en een kolossale werkkracht. Op zijn sterfbed sprak hij de woorden: „Heb de Kerk lief. Werk en strijd er voor, ook op politiek terrein". In de namiddagzitting werd 'n overzicht gegeven van de stand van „het Goseling—Verschuur fonds". Dr. E. M. J. A. Sassen, onder voorzitter van de K.V.P., sprak een rede uit over ,,De toekomst van een politiek in Katholieken geest," waarin hij betoogde, dat een oude wereld aan het verdwij nen is en een nieuwe ons staat te wachten. Velen zijn door de oorlog het stuur kwijt geraakt. We moeten echter niet te weinig idealisme en Godsvertrouwen heb ben. De taak die voor ons ligt, is de opbouw van de gemeenschap, waarin een hogere en een lagere waardeschaal wordt erkend. Hij besprak de hoge waarde van het gezin. Het gaat om het gehalte van de gezinsgemeenschap. Deze maakt het volk deelachtig de schatten der natuur. Er is ook de gemeenschap van de arbeid, die misschien het meest is zoek geraakt. Tenslotte is er ook de gemeen schap der volken. Deze moet nog gevestigd worden De Volken hond is dood, de U.N.O. voldoet niet in haar tegenwoordige vorm. Zij schept ongelijkheid door het veto-recht der groten. Dit is een reden voor het uitblijven van vre de en recht. De K.VP. is een vooruitstre vende partij. Haar houding moet worden gesteund door ideologie en feitenkennis. Haar verantwoor delijkheid gaat verder dan de par tij, naar het algemeen belang. La ten we hopen aldus eindigde spreker dat God ons kan ge bruiken als een goed Instrument. De voorzitter sloot de verga- dering, die na het gemeenschap- pelijk zingen van het Wilhelmus uiteenging. Met betrekking tot het ophef fen van de Stop van Ternaaien, waarover de laatste tijd in de Bel gische pers geruchten de ronde doen, schrijft de „Nieuwe Gids" van 'Zaterdagmorgen het volgen de: „De opheffing van de Stop is een werk, dat eens zal moeten worden uitgevoerd. Het heeft ech ter hoegenaamd niet het karakter van hoogdringendheid, dat de Luikse kringen wensen te hech ten. De opheffing- van de Stop moet ten doel hebben toegang te verlenen aan schepen van grote afmetingen. Zulke schepen be staan echter op het ogenblik niet en zullen ook in de nabije toe komst niet worden gebouwd, daar een embargo is gesteld op nieuw bouw teneinde de reeds te om vangrijke Belgische binnenvloot tegen nieuwe concurrentie te be schermen. Het is zelfs eer open vraag of na de opheffing van de Stop 1000-tonners gebouwd en ge bruikt zouden wordien. De erva ring op het Albertkanaal wijst er op, dat men de voorkeur blijft ge ven aan schepen van 600 ton Met betrekking tot de Gentse aanspraken op de bouw van een nieuwe sluis bij Terneuzen, merkt het blad verder op, dat het twij felachtig is of de nieuwe sluis van Temeuzn, op Belgische staatskos ten gebouwd, in de eerste plaats de Gentse belangen wel zou die nen. Men rekent zonder de waard, in dit gerval dus Terneuzen zelf. Het blad wijst erop, dat Terneu zen geografisch uitstekend is ge legen voor penetratie naar West België en Noord Frankrijk. Ter neuzen werd in het verleden lam gelegd door tolgrenzen. Deze tol grens wordt binnenkort evenwel afgeschaft en het is dan weer de vraag, aldus de Nieuwe Gids. of de milliarden, die de Belgische staat op Nederlands gebied zou investeren, niet eerder zullen die nen om Terneuzen tegenover Ant werpen te bevoordelen dan om Gent te hulp te komen. van de economische toestand, van het land en de wrok van Italië tegen de bepalingen van het Vre desverdrag practisch in de gele genheid met geweld of door bij de October-verkiezingen de over winning te behalen, de macht in handen te nemen. De communistische partij is de enige politieke partij in Italië, die over ruime finantële mddelen he- Sumner Welles is er van ver wittigd, dat enkele dei hoogste functionarissen in de Italiaanse Regering de bewijzen in handen héblben, dat Togliatti direct uit Moskou gelden ontvangt. Onder de politie in geheel Italië bevin den zich voormalige fascisten, die zich thans bij de communistische partij hdblben aangesloten De eni- ge gewapende macht, waar de Re- gering op kan vertrouwen, zijnde carabinieri, niet meer dan 65.000 in getale. Indien het tot een opstand zou komen, kan men moeilijk geloven, dat de troepen van Tito aan de andere zijde van de grens niet actieve medewerking zouden ver lenen. Het terugtrekken van^de Britse en Amerikaanse troepen zal het gevaar aanzienlijk vergro ten, aldus Sumner Welles. Spreker drong er op aan, da. meer dan 120 millioen dollar van het Amrikaanse hulpverlenings programma, waar het Congres over moet besissen, voor Italië bestemd zou worden, en dat de Export- en Importibank onmiddel lijk het crediet van 100 millioen dollar, waarover de Italiaanse Regering heeft onderhandeld, ver hoogt. Volgens de door het Oen-, fraai Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers bedroeg de invoer over April 1947 1.353.086 ton (v. m. 1.022.786 ton) met een waarde van 339,4 millioen gld. (v. m. 256,3 millioen gld.). Radiio Ankara deelde mede, dat binnenkort een Nederlandse delegatie ■in Ankara wordt ver wacht om besprekingen te voeren over een nieuwe handelsovereen komst tussen Nederland en Tur kije. (Bij informatie bevestigde het Ned. Ministerie van Economische Zaken, dat er plannen bestaan binnenkort handelsbesprekingen met Turkije te openen. De samen stelling der delegatie is echter nog niet bekend noch op welke objec ten de besprekingen zich zullen richten - Red. Binnenland A.N.P.l Donderdag werd een zending aardbeien per extra K.L.M.-vlieg tuig naar Londen vervoerd. Za terdagmiddag werd een lading sla per vliegtuig naar Londen over gebracht. Volgens de radio der Chinese communisten zouden communisti sche troepen in Noord-Sjansi de onmiddellijke omgeving van Je- nan hun voormalige hoofdstad, bere'ikt hebben. Jenan werd op 19 Maart j.h door de regeringstroe pen veroverd. Een eerste contingent van 200 Duitse krijgsgevangenen is te Genk voorlopig in vrijheid gesteld, nadat zij een arbeidscontract had den getekend voor een der kolen mijnen aldaar. Zodra zij van het departement van justitie een ver blijfsvergunning hebben ontvan gen. zal hun invrijheidsstelling de finitief zijn. Op de spoorlgh Bengalen- Assam is een trein gederailleerd, waardoor dertig personen om het leven kwamen en 61 gewond wer den. Draolioefb Jovanovic, oud-lea der van de Servische Boerenpartij is te Belgrado gearresteerd onder beschuldiging van spionnage voor een vreemde mogendheid. In de V. S. is Zaterdag een aardschok van aanzienlijke hevig heid waargenomen, waarvan het epicentrum waarschijnlijk bij de Salomonseilanden was gelegen. Van 22 tot 31 Juli-a.s. zal te Oslo de tweede wereldconferentie van. Christelijke jeugd gehouden wordien, waarop vertegenwoordi gers uit bijna zestig landen wor- j den verwacht. eg" i- L I

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1