■mal na Handhaving Rijkseentiri Landdag van oud-strijders Ie Rijssen uitïde VOLKSVERTEGENWOORDIGING ■a DE HEFFING INEENS "S f U*1 d© «SÊiHDvïweï© ht nê Landelijke vergadering van het nationaal comité Treinaanslagen in Palestina Commissie van onderzoek inzake Palestina Door algemene vergadering aanvaard Conception gebombardeerd TWEEDE KAMER HB 11: til! M t. Bij de voortgezette behandeling van dit ontwerp door de Tweede Kamer verklaarde de heer De Wilde (A.-R.), dat, bij alle waar dering voor de bewindsman, hij van oordeel is, dat diens maatre gelen niet in alle opzichten gun stig zijn Met de sanering is niet bereikt wat verwacht werd en het volk constateert, dat de Staat niet op voet van soberheid leeft. Als de Minister verklaart, dat de be volking niet ibeseft, dat we ver armd zijn, en anders handelt, is dit te wijten aan het optreden dei- Regering zelf. Als de 2 milliard die dit ontwerp wenst, zijn op gebracht. is de toestand nog niet veilbeterd. Om nog eens 2 milliard uit particulier bezit te willen put ten, komt spreker roekeloos voor. De waarschuwingen van het be drijfsleven mogen niet in de wind worden geslagen. Dé heer Bierema (Vrijh.) be strijdt het ontwerp, de Minister zal hiermede weinig bereiken en de nadelen zijn groot en zwaar wegend. De bedrijven zullen iij. li quiditeitsmoeilijkheden komen. De heffing zal funest werken op her stel onzer welvaart. Het ontwerp is z i. in strijd met sociale recht vaardigheid. Wie waarborgt bo vendien, dat men over enige jaren niet neg eens zo'n proef zal wil len nemen? De heer Schilthuis (P. v. d. A.) merkt op, dat de heffing wordt toegepast op gelden, die hun nor male functie toch niet vervulden en het investeringsvermogen niet opnieuw wordt aangetast. Hij acht door de heffing geen bezwaren aan de liquiditeit der bedrijven verbonden. De heer Van der Weijden (KVP) acht de vermindering der Staats schuld van 25 op 23 milliard on voldoende rechtvaardiging voor deze belasting. De tering zal naar de nering gezet moeten worden. Productieverhoging en export zul len verbetering moeten brengen. Ben tijdelijke verhoging der Ver mogensbelasting acht hij meer aanvaardbaar. De beer Hoogcarspel (CPN) ziet als enige oplossing een heffing ineens tot een hoogde, dat alle schuld is afgelost. Wat zou er moeten gebeuren als er deprecia tie kwam? Dan was het hek van de dam. Deze Minister zou, als socialist, geen bezwaar kunnen hebben tegen socialisatie van ver schillende bedrijven. Hij zal daar toe echter geen voorstel doen, om dat men, om dit aangenomen te krijgen, een Kamer zou moeten hebben minder behoudsgezind saamgesteld. De heer Hofstra (P. v. d. A.) kan onvoorwaardelijk met het ontwerp instemmen. Hij acht geen andere oplossing mogelijk. De accijnzen kunnen geen bedrag van 67 mil- lioen opleveren. Zelfs bij krachtig besparen zal bet z.i. bezwaarlijk zijn de begroting in evenwicht te krijgen. Ben gedwongen lening is ook geen oplossing. Voor spreker is het voorgestelde een compromis Alle middelen moeten worden aan gegrepen om van de oorlogsschuid af te komen. De heffing ineens is een onafwijsbare voorwaarde tot regeling der oorlogsschade. De beer Van den Heuvel A.-R.) is van mening, dat bet volk er meer mee gebaat zou zijn. als de gelden bij bun bezitters gelaten werden. Als dit een sluitstuk moet zijn van de geldsanering, kan de Minister dan de toezeg ging doen, dat het nu u i t zal zijn? Dat zou veel bezwaren weg nemen. Grote bezwaren zouden in spre- ker's kringen verminderen, indien de tarieven verlaagd werden ui de geest als door de beer Teulings De heer Van Dis (St.k. Gen) betoogt, dat er nog veel hapert aan de besteding der Overheids gelden en dat dit funest is voor de spaarzin De Overheidsorganen dienen er zich van bewust te zijn, dat iedere uitfeaaf, welke zij doen, vergroting van het tekort hete- kent. Hij wenst zich zijn stem voor te behouden. Hierna kwam de Minister van Financiën, de heer Leftinck, aan het woord. „j„_i Het ontwerp is een onderdeel van het saneringsplan tot ge zondmaking van de financiële basis. Er bestaat een nauw ver band tusssen de heffingen en de budgetaire sanering. Aan de hand van een rapport, waaraan de pre- sfdent der Td. Bank heeft mee gewerkt, voert de Minister een aantal rechtvaardigheidsgronden aan. De regering wenste niet de weg der inflatie en wenst die nog niet. De poging om de Staats schuld terug te brengen tot een Se door 2 heffingen, is nog een te beperkte stap. Er zal nog een zware last op het jaarlijkse budget blijven rusten, maar toch acht de Minister dat men thans °"ïuVef"Ï.HUSSÏaar .'eacht wordt ondernomen om de budgetaire toestand te verbeteren. De Minister bestrijdt de opvat- ting dat de vermogerabezitters al w "zwaar belast worden en de inkomentrekkers gespaard zijn. Bezwaren voor het bedrijfsleven zouden kunnen bestaan en daarom is de mogelijkheid van uitstel van betaling in bepaalde gevallen ge opend. Tegen het denkbeeld van de heer Teulings in deze zou spre ker geen overwegend bezwaar hebben. Realisatiebezwaren moe ten zoveel mogelijk worden on dervangen. Bij de replieken merkt de heer Teulings (K.V.P op, dat de Mi nister meent, dat een matiging der tarieven zich niet verdraagt met het verlangen om de geld sanering te beëindigen. Spr. is bereid zijn aanvankelijk voorstel tot een tariefsverlaging van 25 procent terug te brengen tot een van 20 procent. De heei De Wilde (A.-R.) is van oordeel, dat de Minister niet ontzenuwd heeft het argument, dat de heffing onbillijkheden ver oorzaakt. De heer Bierema (Vrijh geeft o.a. te kennen, dat hij zeer scep tisch gestemd is ten aanzien van 's Ministers verklaring over het vrijgeven van het geblokkeerde geld. De heer Van der Weijden K.V.P.) blijft van mening, dat de eigen spaarder onredelijk wordt achtergesteld bij de pen sioengerechtigde De heer Van der Feltz (C.-H.) zegt dat door aanvaarding van de amendementen van de heer Teu lings het sprekers fractie gemak kelijker zou worden haar stem aan het ontwerp te geven. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, merkt op, dat het lang niet vast staat, dat degenen, die onder deze heffing vallen, ook onder de vermogensaanwasbelas- ting vallen. Ten aanzien van het tarief ver klaart hij, dat hij de hoogte ervan zo veel mogelijk heeft afgestemd op wat hij noodzakelijk achtte voor de afwikkeling der geld sanering. 'Spr. is bereid in art. 33 een wijziging aan te brengen, zodat de Staatsobligaties, waar mede men zou kunnen betalen, worden uitgelicht. Daartegenover zou het tarief dan ongewijzigd moeten blijven. Wanneer de inning der heffing is gesc-toicd is de Minister bereid te overwegen over te gaan tot deblokkering. De Minister betoogt nog, dat het inflatiegevaar niet het alles overheersende is, hij zal er overi gens met alle kracht tegen vech ten. De algemene beraadslagingen worden daarna gesloten. Vervolgens komen de artike len aan de orde. Een amendement van de heer Teulings cp art. 47, beogende cm de kinderaftrek uit te breiden tot meerderjarige kinderen tot 25 jaar. die grotendeels op kosten der 9uders worden onderbonden cn onderwijs genieten of worden opgeleid voor een beroep, wordt nadat de Minister heeft betoogd, dat als dit amendement wordt aanvaard er een stuk wordt af geslagen van de hoeksteen van het saneringsplan, tenslotte met 49 tegen 34 stemmen aangeno men (tegen P. v. d. A. en Comm.). Ook een amendement van de heer Teulings op art. 34 teneinde het gevaar van luiqidatie van bedrijfsvermogen nog meer te verminderen, "dan door de bepa ling van lid 2 van art. 34 het ge val is, wordt na een redactiewijzi ging met 71 tegen 10 stemmen (Comm.) aangenomen. Het wetsontwerp wordt ten slotte z.h.s. goedgekeurd, met aantekening dat de fractie van de Partij van de Vrijheid wil ge acht worden te hebben tegen gestemd. De Voorzitter sluit daarop de vergadering. Dinsdag heeft het Nationaal Comité Handhaving Rrjkseenheid te Utrecht een bijeenkomst gehou den van vertegenwoordigers van plaatselijke comité's, waar aller eerst het woord werd gevoerd door Prof. Mr. Gerbrandy. Prof. Gerbrandy sprak. Spreker memoreerde, dat sedert de vorige vergadering een aantal belangrijke gebeurtenissen hebben plaats gevonden, met als meest belangrijke de ondertekening van het accoord van Linggadjati. ^.1 is het nationaal comité van me ning, dat dit accoord onwettig en zinloos is, de ondertekening valt als feit niet weg te redeneren. Anderzijds kan het gehele Neder landse volk zich ook niet onttrek ken aan zijn constitutionele ver antwoordelijkheid, als gevolg waarvan wij allen mede aanspra kelijk zijn voor het feit, dat in de afgelopen 6 maanden in Inöië 2.090.000 mensen door honger en gebrek zijn omgekomen. De Ne derlandse Regering staat thans voor de keus om in te grijpen, om zodoende het economisch ap paraat van Indië weder op gang te brengen, dan wel de Nederland se troepen terug te trekken, aan gezien de deviezen ontbreken om het leger in zijn huidige staat van werkeloos toezien veel langer te handhaven. Onder deze omstandigheden mag niets worden nagelaten om de dreigende ineenstorting van ons Koninkrijk te voorkomen. De Geallieerden hebben de oor log gewonnen onder de leuze, door President Roosevelt aangeheven, dat de vrede de volkeren dei' aar de vier vrijheden moest brengen: vrijheid van godsdienst, vrijheid van spreken, vrijheid van gebrek en vrijheid van vrees. Op het gehele Nederlandse volk »n dus ook op het Nationaal Co mité, rust de plicht om dit in ver vulling te doen gaan, ook voor de volkeren van Indië. Daartoe zal het echter nodig zijn, dat an- riere mannen het roer van het Sohip van Staat in handen ne men. Onder instemming van de ver- adering stelde spreker toen voor om een petitie te richten tot de Stateti-Generaal om deze wijziging in de samenstelling der Regering te verkrijgen. Elke kiesgerech tigde Nederlander zal worden aangezocht om door plaatsing van zijn handtekening zijn instem ming met de petitie te betuigen, aldus besloot Prof. Gerbrandy. Rede van Oud-Minister Welter. Na de pauze was het woord aan oud-Minister Welter, die gewaag de van bet gevoel van teleurstel ling, dat een groot deel van ons volk thans moet bezielen nu het Koninkrijk naar de ontbinding wordt gedreven. Het is nodig, da. voor het nageslacht wordt vast gelegd wie hiervoor de schuld 'haagt. Nog steeds is het moge- lijk het beleid in Indie tot een coed einde te brengen. Maar dan •rxren de tegenstanders van het huidige beleid zich niet in slaap laten sussen door de bewering, dat met de ondertekening van Linggadjati de zaak een voldon gen feit is geworden. Zolang de K. V. P.-politiek met de Partij van de Arbeid verbonden blijft, zijn krachtige woorden van de leider der K. V. P.-fractie van geen waarde. Het komt op daden aan en het ogenblik nadert, waarop de K. V. P. zal moeten beslissen of zij verder mede wil werken aan de uitholling van onze democra tische instellingen, die bet gevolg is van het aan de macht zijn in Indië van een enkel man, de Lui- tenan t-Gou vemeur-Gener aal Spreker berekende, dat in de 1 ij. jaar van diens beleid de Indi sche Staatsschuld van 1300 milli- oen tot 5 milliard guden is toege nomen. De' kansen op een lening in Amerika acht spreker uiter mate gering, mede wegens het internationaal prestige-verlies, dat Nederland lijdt, n" blijkt, dat van de naleving van de economische bepaling van Linggadjati door de Republiek niets terecht komt. Het tót nu toe gevolgde Rege ringsbeleid inzake Indië heeft ge- 'faald in zedelijk, politiek, econo misch en internationaal opzicht. Spreker wekte tenslotte op om de petitie met alle krachten te •steunen, opdat ons volk wakker geschud worde en aan het huidige beleid zo spoedig mogelijk een einde komt. Op den ter gelegenheid vau Hemelvaartsdag te Rijssen gehou den landdag van oud-strijdars, zeide de Minister van Oorlog, luitenant-kolonel Fiévéz, dat men was bijeengekomen om getuigenis af te leggen van een der blijven de waarden, die de stujd nee.i gesohonken, n.l. de kameraad schap en het saamhorigheidsge voel, dat wij, bij alle verscheiden heid, zonen zijn van één vader land. Hier wordt het besef leven dig, dat wij Nederlanders zijn, die voor één zaak streden en thans gezamenlijk den vrede moeten winnen. Hier wordt nadruk ge legd op wat ons samenbindt: één Koningin, één vaderland. Mcgen degenen die thans de gelederen vullen zich gedragen weten door de sympathie van hen die hen in de strijd voorgingen, toen ons land verraderlijk werd overvallen, bij de moeilijke taak die velen hunner cfverzee hebben te ver vullen. Generaal Winkelman, de oud- opperbevelhebber van land- en zeemacht herinnerde aan de dagen van Mei 1940, toen aan het leger van ons kleine land de zware taak ten deel viel, de overmachtige vijand tegemoet te treden, zonder noemenswaardige hulp van de met ons bevriende mogendheden. Toch is men er in geslaagd het doel van de superieure vijand te verijdelen, het is hem niet gelukt het regeringscentrum bij verra sing te nemen en de Duitser heeft geen voet in Den Haag kunnen zetten voor 't einde van de strijd. Daardoor is de eer van Nederland behouden en ons land heeft na de oorlog zijn eervolle plaats te mid den van de volkeren kunnen her nemen. Nederland is daarvoor a?n het ieger van 1940 dank ver schuldigd. Dit wordt wel eens vergeten. Ook thans komen er weer symp tomen die wijizen naar een drang voor bezuiniging op het leger. Wij zijn geen oorlogszuchtig volk, maar laat men bedenken, dat, wanneer de oorlog die wij niet wensen toch komt, de zonen van het volk weer voor betzelfde ge val zouden staan als in 1940, toen ons leger ook als gevolg van dezelfde mentaliteit niet voldoen de toegerust was. Hij drong bij de oud-strijders voorts aan op een groots opgezette actie voor het oprichten van een herinnering aan de gevallen strijders bij de Grebbeberg om hen die gevallen zijn te eren in een vorm. die ook voor het nageslacht een blijvende herinnering zal zijn. Ook beschouwt hij het als een ereplicht, dat naar behoren ge zorgd wordt voor hen, die in de Strijd werden verminkt en de na- bestaandlen van de gesneuvelden alsook voor de oorlogsinvaliden. Dit is een plicht van de Staat. Een volkomen bevredigende op lossing zal pas Wórden verkregen, wanneer de thans ingediende pen sioenwetten door de Staten-Gene- raal zullen zijn aangenomen. De Staat kan echter niet alles doen en daarom acht spreker het ge lukkig, dat er ook een vereniging Ereschuld en Dankbaarheid" be staat, die echter, om haar werk te kunnen voortzetten, blijvend van fondsen moet worden voor zien,, en het is verbijdend, dat de oud-strtjders zich daarachter heb ben geschaard. Ten slotte sprak ook Luitenant- Generaal Baron Van Voorst tot Voorst, oud-commandant van het veldleger, die eveneens in het licht stelde hoe in 1940 onze sol daten hun taak hebben vervuld. Het bestaan van ons leger heeft BEVORDERING VAN DE VOLKSHUISVESTING ~Op initiatief van 'de afdeling Zeeland van de Nationale Wo ningraad worden dezer dagen op verschillende plaatsen in de pro vincie vergaderingen gehouden bedoeld voor het propageren van de oprichting van woningbouw verenigingen en bet vormen van een instelling die daarbij voor de gehele provincie voorlichtend en helpend kan optreden. Dinsdagavond wefd een dezer vergaderingen gehouden in het Hotel des Pays-Bas". waarvoor uitnodigingen waren gericht tot de colleges van Burgemeester en Wethouders der gemeenten in Oostelijk Zeeuwscb-Vlaanderen, besturen van 'bestaande woning bouwverenigingen en bestuurs leden van arbeidersorganisaties. De vergadering werd geleid door de heer W. Mullié, voorzitter der afd. Zeeland van de Nationale Woningraad, Tegenwoordig was ook oan de heer F. de Graaf, adj inspecteur voor de Volksge zondheid, afd. Volkshuisvesting in de provincie Zeeland, te Middel burg, en de beer J. A. Raayma- kers, directeur van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De opkomst van genodigden uit de verder afgelegen plaatsen in dit west was matig, ofschoon, de vergadering naar de voorzitter meedeelde juist in de avond be legd is, om de vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties, die bij de volkshuisvesting toch wel het grootste belang hebben, in de gelegenheid te stellen tegenwoor dig te zijn. Hij leidde vervolgens als spre ker in de heer Bommer, uit Am sterdam, de adviseur van de Secretaris-Generaal van het De partement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De heer Bom mer heeft vele jaren zijn krach ten gewijd aan het secretariaat van het hoofdbestuur van de Nationale Woningraad en het woningvraagstuk en beschikt dus ten opzichte van dit vraagstuk over een rijke ervaring. De heer Bommer begon zijn uiteenzetting met er op te wijzen dat er blijkens de statistieken, in de provincie Zeeland ten opzichte van de voorziening in de volks huisvesting een grote achterstand begaat. Om hierin verbetering te kra gen, wordt door de Staat steun verleend, door het verlenen van voorschotten voor de stichting en het toekennen van bijdragen in het exploitatietekort van wo ningwetwoningen en ook door het verlenen van steun voor het bou wen van woningen aan particu lieren. In deze vergadering werd voor de plannen van de vijand in de eerste plaats vertraagd, en, toen bet ten slotte werd uitgevoerd, heeft het voorkomen, dat Deri Haag kon worden berend. De doorbraakpogingen van de Vijand werden verijdeld, de 22ste Duitse divisie, aangevuld door meer dan 2000 vliegtuigen en versterkt met meer dan 4000 pa rachutisten, werden om Den Haag en ten Noorden van Rotterdam, zonder Geallieerde hulp, beslis send verslagen. Daardoor konden Koningin en Regering, die de 'Duitsers gevangen wilden nemen, hun bewegingsvrijheid behouden. Wanneer men daarbij vergelijkt het bezwijken van Noorwegen, aan welk land Geallieerde nulp kon worden geboden, en de be zetting van Denemarken in ééi dag, dan valt een beoordeling niet te onzen ongunste uit. Spreker eindigde met te com stateren, dat de Nederlandse sol daat van het eerste oorlogsuur af, overal waar zijn superieuren niet versaagden, zijn plicht tegen over het Vaderland getrouw ver vuld heeft, en dat de weerstand van de Nederlandse weermacht in de Meidagen van 1940 even goed tot de uiteindelijke capitu latie van Duitsland heeft bijgedra gen, als de weerstand door Bel gië, door Frankrijk en door het Britse expéditieleger. Dit moge ieder overwegen, die nog steeds niet tot een juiste waardering tegenover de oud-strijders is kun nen komen. De Landdag werd door tiendui zenden bijgewoond. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat nabij Bathgalim een trein die arbeiders naar een militair kamp vervoerde, in de omgeving van Haifa is opgeblazen. Twee wagons ontspoorden. Volgens een ander bericht ont spoorden nabij Lydda door een bomaanslag 21 wagons. De ma chinist zou gewond zijn. De speciale algemene vergade ring der Verenigde Naties over het Palestijnse probleem, die 13 dagen bijeen is geweest, is Don derdagmiddag formeel gesloten. De algemene vergadering der V.N. heeft Donderdagavond met veertig stemmen bij dertien ont houdingen de samenstelling van de commissie van onderzoek in zake Palestina goedgekeurd. Zij keurde tevens de bevoegdheden, welke aan de commissie worden gegeven, met 45 tegen 7 bij één onthouding goed. Regeringsvliegtuigen van Para guay hébben tijdens de viering van de onafhankelijksdag van Pa raguay de stad Concepcion, die in handen der opstandelingen is, gebombardeerd. Volgens berich ten uit de Argentijnse stad Posa das bij de Paraguaanse grens be vonden zich bonderden burgers, onder wie schooljongens onder de slachtoffers. Ook een Argentijns schip in de haven van Conoepcion werd getroffen. namelijk de aandacht gevestigd op het bouwen van Woningwet woningen. De Staat kan dit ech ter niet zelf aanvatten. Het ini tiatief daarvoor moet van de ge meenten zelf uitgaan, hetzij van het gemeentebestuur zelf, of van wege daartoe opgerichte woning bouwverenigingen of stichtingen- Spreker geeft de voorkeur aan woningbouwverenigingen, welker leden dan gezamenlijk de belan gen van de verbetering der volks huisvesting bevorderen. Voor kleinere gemeenten kan het gewenst voorkomen een ver eniging te vormen die voor ver schillende gemeenten werkt. Ten slotte stelde de spreker enige vragen aan de aanwezigen omtrent de wijze waarop zij meenden dat in Oostel. Zeeuwsch- Vlaanderen dit vraagstuk kan worden opgelost. Er zijn nog een aantal gemeenten waar geen wo ningbouwvereniging bestaat. Men diene wel te bedenken, dat de Staat groote toedragen ten be hoeve der volkshuisvesting uit geeft. Slaat men zelf de hand niet aan de ploeg, dan gaan aan de streek de voordelen voorbij, en worden die in de andere lands delen besteed, waaraan men dan wel mag helpen betalen. Het is dus van groot belang de nodige maatregelen te nemen, om ook de voordelen te genieten. In verband met dit laatste werd door de heer De GTaaf nog meege deeld, dat per provincie een aan tal te stichten woningen wordt beschikbaar gesteld. Wordt dat

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2