Sombere vooruitzichten voor onze export II Noodwet Ouderdomsvoorziening Het incident in de haven van De Nederlands-Belgische samenwerking C Wereldnieuws 3£fl Sibolga NA DE STRIJD IN CHINA tf VM'Jt HET DUITSE PROBLEEM i Si VRIJDAG 16 MEI 1947. Churchill spreekt op bijeenkomst voor Verenigd Europa Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit Frans Minister voorspelt 15 jaar vrede Sultan Hamid II hoofd van West-Borneo Prinses Juliana bij het Leger des Heils Ramadier neemt persoon lijke verantwoor delijkheid op zich voor voedselheheer De Belgisch-Nederlandse tolunie en de landbouw De tocht naar Indonesië volbracht 'Y 'uil VB' - kil Frankeering by Abonnement - Temeuzen- WEEKSVERWACHTING medegedeeld door het KNM r. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Iets minder koud Meest matige wind tussen W. en Zuid-West. Gedeeltelijk be wolkt. Overwegend droog. Iets hogere temperatuur dan giste ren. DE VRIJE 3de Jaargang No. 503. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,35 per kwartaal. 1» <je Memorie van Antwoord nopens bovenstaand ontwerp aan de Eerste Kamer merken de Mi nisters van Sociale Zaken. Fi nanciën en Binnenlandse Zaken op, dat de opheffing van de nood toestand voor de 65-jarigen en ouderen, welke vorm men daar aan geven wil, niet anders te regelen is dan als het verstrek ken van uitkeringen waarvoor niet betaald is. Deze kan niet op het beginsel van verzekering ge baseerd zijn. De feiten weerspreken, dat de halve aftrek van inkomen de ver- zekeringsactiviteit zou remmen. De Regering vermag niet in te zien dat, wanneer van Staats wege kosteloze uitkeringen wor den verstrekt, deze voor verzeker- den hoger zouden moeten zijn dan voor niet-verzekerden. Overigens verkeren zij, die reeds een pen sioen genieten, hij deze regeling toch in een gunstiger positie, dan zij die niet uit andere bronnen in komen genieten en bereiken een hoger totaal-bedrag. Ook nieuiw in te stellen bedrijfs pensioenregelingen kunnen niet buiten de aftrekregel:n<r vallen De Regering beschouwt de voorgestelde regeling tijdelijk en zal er naar streven deze binnen de aangegeven 3 jaar door een definitieve te vervangen. Ingevolge het wetsontwerp worden door de Minister van So ciale Zaken voorschriften gegeven omtrent de bepaling van het be drag van het jaarlijks inkomen. Die voorschriften worden thans voorbereid. In beginsel zal met alle eieren inkomsten word-en rekening gehouden, behoudens o a met alimentatieibijdragen van kinderen met bijdragen van kerke lijke of particuliere instellingen van weldadigheid en met kinder bijslagen. Het ligt voorts in het voorne men, het vermogen te waarderen volgens de lijfrentewaarde op 65-jarige leeftijd. Het is de be doeling, dat inkomsten in natura. zoals vrije woning, vrije inwoning en vrije kost en inwoning worden gewaardeerd naar een bepaalde per gemeenteklasse vast te/stellen geldswaarde. t Kleine hoeren, die hun bedrijf met behulp van eigen kinderen uitoefenen, zullen niet voor ouderdomsuitkering in aanmer king komen, indien de opbrengst van hun bedrijf van dien aard is, dat zij daarmede in hun 'evens- onderhoud kunnen voorzien. Blijft hun opbrengst heneden het vast gestelde bedrag, dan komt de be trokkene voor uitkering in aan merking. Op een bijeenkomst voor Ver enigd. Europa" in Albert Hall te Londen heeft Engelands oorlogs premier Winston Churchill, ver klaard, dat Europa op het ogen blik een broeinest van pestilentie en haat is, maar de volkeren nog de kracht in zich hebben o® de stromen van vrijheid, geluk en welvaart opnieuw te doen vloeien. Churchill verlangde, dat in En geland onverwijld een organisatie in het leven wordt geroepen om de zaak van het Verenigd Europa te bevorderen. Hij deed voorstel len aan Frankrijk en sprak over het aandeel van iDuitsland en Italië in het Verenigde Europa. De Verenigde Naties dienden vol ledig erkend te blijven Frankrijks medewerking was absoluut noodzakelijk. Donderdagmorgen zijn door Z.K H Prins Bernhard in het .Di rectoraat Luchtstrijdkrachten Londen" ordetekenen uitgereikt aan zes Britse officieren, die zich in dienst van de Nederlandse oor logvoering door hun moed en be kwaamheid hebben onderscheiden. De Franse Minister van Oor log, Costefloret, heeft op een persconferentie een 15-jarige vre de voorspeld, doch verklaard, dat het Franse leger de lessen van de afgelopen oorlog ter harte moet nemen en niet door een nieuwe oorlog in de slaap moet worden verrast. De Minister achtte een reorga nisatie van het leger nodig, waar bij de veiligheid van de Franse Unie meet worden verzekerd en die rrvlita'ce positie der natie tot ontwikkeling moet worden ge bracht. Ook moet het Franse leger enige contingenten ter be schikking der V. N. stellen en de bezetting in de Franse zone van Oostenrijk en Duitsland handha- "coste-Floret verklaarde, dat Frankrijk een leger van 294.000 man heeft doch dit aantal met beneden de 284.000 kan laten dalen zonder zich aan ernstig ge vaar bloot te stellen. Met betrekking tot Indo-Chma zeide hij dat daar niet langer een militair probleem' bestaat. Wij hebben daar een volledig succes geoogst. De expeditionai re macht van 115.000 man is m het bezit van alle belangrijke ste den en beheerst alle verbindings middelen INDONESIË. Advertentieprijs per tutti 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertent ties tot des namiddags* uur. Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. *De Marine Voorlichtingsdienst meldt: Uit de laatst ingekomen be richten uit Sibolga blijkt, dat op 12 Mei, zonder directe reden, het vuur op H.M.'s „Banckert" is ge opend, waarbij door Republikeinse stellingen van licht gesehut en mitrailleurs gebruik werd ge maakt. Blijkbaar is door de Re publikeinen getracht het schip van de rede te verdrijven,- het geen mislukte. Het vuur werd direct beant woord, waarhij. uitsluitend de schietende vuurmonden het doei waren. Daar de Republikeinse stellingen echter dicht bij de be bouwde kom lagen, kon niet wor den verhinderd, dat grote schade werd aangericht. De sphuld hier voor en het veriies van mensen levens treft uitsluitend de onver antwoordelijke elementen, die de strijd tegen het oorlogschip aan bonden. „De Banckert" staakte het vuren, zodra het geschut op de wal zweeg. Het schip is een enkele maal getroffen, doch de schade is uiterst gering en er wer den geen verliezen aan man schappen geleden. Zoals reeds is gemeld, onder zocht de „Banckert" op de rede van Sibolga een Brits schip, dat de uitvoerbepalingen overtrad. Sultan Hamid H is Woensdag met slechts één stem tergen, door de West-Borneo-raad gekozen tot „Kepala Daerah", hoofd van het gebied) West-Borneo. Zijne Hoogheid blijft tevens voorzitter van de West-Borneo- raad. H. K. H. Prinses Juliana heeft Donderdagmorgen als ere-voor zitster van het herdenkingscomite de samenkomst in de Apollohal te Amsterdam bijgewoond van het Leger des Heils in Nederland dat zijn zestigjarig: bestaan viert. Tijdens deze bijeenkomst voerde om. de chef staf van het Leger des Heils in Londen, commissio ner John Allan, het woord. Mr Baron Van Heemstra, voor zitter van het ere-comité, reikte namens H. M. de Koningin aan de chef van de staf. en mevrouw commissioner John Allan' /e?P' de onderscheidingen van Officier en Ridder in de Orde van Oranje- Nassau uit, als waardering voor het vele reliefwerk, dat zij tijdens hun verblijf in de Verenigde Sta ten In het Amerikaanse Leger des Heils voor Nederland hebben ver richt. Ook de Nederlandse com mandant van het Leger des Heils, Charles H. Durman, werd tot of ficier in de Orde van Oranje-N as- san benoemd. De weg terug China beleeft op het ogenblik een van de grootste verhuizingen van zijn geschiedenis. Nu het zachter weer is geworden, zijn mi&i oenen door de oorlog ver plaatste personen, die in het voor malige vrije China hebben ge woond (grote gebieden, die nooit door het Japanse bezettingsleger zijn veroverd), de weg terug be- gonnen naar hun vooroorlogse haardsteden in het voorheen be zette en thans bevrijde China. Het zijn merendeels hoeren en handwerklieden, die tijdens de oorlogsjaren hun aardse bezittin gen hebben verkocht om in leven te kunnen blijven. Een naar schatting anderhalf milOioen per sonen zijn onderweg naar het uit gestrekte gebied, dat in de laa ste acht jaar door de Gele Rivier is overstroomd. Volgens officieuze bronnen te Sjanghai komen de vluchtelingen ten getale van 1000 a 2000 per dag in de vroeger overstroomde gebieden aan. die in de meeste bevallen slechts uit zandwoestij nen of met onkruid begroeide vlakten bestaan. De Joean heeft de Chinese af deling van de Unrra opgedragen tot in de details een dne-jaren- programma op te stellen, dat de Chinese pers het meest plan in de geschiedenis van China sinds het bouwen van de grote muur noemt. Dit programma beoogt meer dan 2 millioen acres van de beste landbouwgrond op te eisen en nieuwe grond te winnen voor de vijf millioen personen, die hun bestaan hebben opgeofferd' om de Japanners tegen te houden. In ftreel opzichten komt het plan overeen met dat van de Tennes- see-Valley. Naar schatting zijn door de overstromingen van de Gele Ri vier de laatste jaren 5500 dorpen verwoest. 300.000 personen ge dood en 1.3 millioen van hun haardsteden verdreven. De Franse Minister-President Paul Ramadier heeft Dinsdag avond op een persconferentie mee gedeeld, dat het voedselheheer der regering bij de regeringsvor ming in Januari onder controle van de President is gesteld en da.t hij minstens tot Augustus de di recte verantwoordelijkheid voor de werkzaamheden van de afde ling voedselvoorziening der Fran se regering op zich neemt. Ramadier legde er de nadruk op, dat dit betekent, dat hij meer persoonlijke controle over de diensten voor de voedselvoorzie ning zal uitoefenen en dat Geor ges Rastel zijn functie van hoge commissaris voor de voedselvoor ziening zal blijven bekleden. Ramadier heeft het plan dage lijks besprekingen te voeren met Üe hoofden der verschillende at- delingen, die met de voedselvoor ziening toelast zijn. De Franse ochtendbladen, zo- wel die van links als van rechts en van het centrum prijzen Ra madier eenstemmig om zijn moed om tot deze stap te zijn overge gaan. In een te Goes gehouden verga dering van het departement Zee land van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han del, sprak Mr. J. J. Schokking, voorzitter vaij het Nederlands Genootschap voor internationale raken, over de politieke en econo mische ontwikkeling in Duitsland Hierbij ging spreker er van uit, dat het Duitse Rijk als politieke en economische eenheid heeft op gehouden te bestaan. Met de on voorwaardelijke overgave is het duizendjarige Derde Rijk van de aardbodem gevaagd. In de plaats ervan zijn de vier bekende bezettingszones ontstaan, ieder met eigen moeilijkheden, eigen bestuur en eigen politiek S^De Britse zöne, die het meest in aanmerking komt voor de Nederlandse agrarische produc ten, kan deze wegens het ontbre ken van deviezen of ruilgoederen. niet van ons betrekken. De En gelsen voeren slechts die voe- "dingsmiddelen in, die zo goedkoop mogelijk zijn en daarnaast een hoge voedingswaarde hebben. Zij betalen deze invoer uit hun eigen, ook reeds bijna lege zak. Onze tuinbouwproducten beantwoorden •juist niet aan bovengestelde eis. Het prote gebrek aan arbeids- krachten, waarmee opheel Duits land te kampen heeft .rernt de productie chronisch. Nog steeds bevinden zich 5 millioen militai ren in krijgsgevangenschap Met de ruim 3 millioen gesneuvelden zijn 8 millioen jonge mannen aan het arbeidsproces onttrokken. Al met al een somber perspec- tief en voor onze Nederlandse export weinig kans. Besprekingen te Brussel brachten overeenstemming. Onder voorzitterschap van de heer Watillon. Belgisch Direc teur-Generaal voor de bescher ming van de arbeid, hebben te Brussel besprekingen plaats ge had tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en Belgische Ministeries van Sociale Zaken be treffende de toepassing van het principe van wederkerigheid op het gebied der sociale wetten tus sen beide landen. Naar de correspondent van het A.N.P. verneemt, hebben dei» on derhandelingen op alle punten tot overeenstemming geleid. Er is een ontwerp opgesteld, dat aan de beide regeringen zal worden voorgelegd en op grond waarvan de wederkerigheid zal worden toe gepast o.a. met betrekking tot de ziekteverzekering, de ouderdoms- verzekering: en de kinderbijslag. In het kort zal deze nieuwe rege ling hierop neerkomen, dat de Nederlandse arbeiders, die in Bel gië werkzaam zijn onder dezelfde sociale bepalingen zullen vallen ais wanneer zij in Nederland wa ren gebleven. Omgekeerd zullen Belgische ar beiders, die in Nederland werk zaam zijn dezelfde sociale rechten genieten als waarop zij in Belgie aanspraak konden maken. Verder zal een Nederlander, die b.v. 20 jaar in België heeft ge werkt en daarna naar Nederland terugkeert, bij de berekening van zijn ouderdomspensioen hiervan geen nadeel ondervinden. Deze regel'ng zal vooral wor den begroet door de vele grens arbeiders der be de landen en door de binnenschippers. Vooruit lopend op het definitief van kracht worden van deze nieuwe regeling men hoopt dat deze ibirmen een jaar haar beslag zal krijgen zal de wederkerigheid op" het gebied van de kinderbij slag reeds per 1 Juli worden in gevoerd. Van Nederlandse zijde namen aan deze succesvolle besprekingen deel Prof. Dr. W. F. de Gaay Forman, administrateur van de hoofdafdeling Arbeid van het Mi nisterie van -Sociale Zaken en de heer Mr. A. O. N. van de Ven, administrateur van de hoofdafde ling Verzekering van hetzelfde Ministerie. De „Nieuwe Gids" schrijft, dat tengevolge van de tolunie de Bel gische landbouw in een ongunsti ge positie zou komen te staan, daar Nederland veel meer kaas, aardappelen en verse groenten naar België uitvoert dan het van hieruit importeert. De onderhan delingen werden gedurende zes maanden opgeschort, daar men tot geen accoord kon komen, speciaal met het oog op de minimumprij zen, die de kosten moesten dekken en tevens een redelijke winst over laten. Thans schijnt dat de belangen vai) de Belgische landbouw ge vrijwaard zijn. Al is het definitie ve accoord neg niet getekend, mag men toch afleiden dat de Belgi sche landbouw de verzekering heeft gekregen dat hij renderende prijzen zal kunnen maken. Van het eerste convooi kust vaartuigen, dat aanvankelijk met pech te kampen had immers, één van de scheepjes moest reeds te Hoek van Holland terugkeren voor een kleine reparatie, terwijl later bij mist in het Kanaal het convooi int elkaar geslagen werd, waarna nog andere wederwaar digheden voor en in de Golf van Biscaye volgden zijn er Woens dag twee te Batavia gearriveerd, n.l. de „Henk" en de „Erna", twee van de snelste coasters. Na de aanvankelijke tegenslag is het dus een voorspoedige reis geworden. Er werd n.l. op een vaartduur van 80 dagen gerekend, terwijl de tocht ondanks de eerste oponthouden in nauwelijijks 68 dagen werd volbracht. Zoals men weet zijn deze kustvaartui gen bestemd om copra in de binnenlanden te halen en naar de grote zeeschepen te vervoeren. Beide coasters komen nu onder beheer van de K. P. M. DE „.WILLEM BARENDSZ" KOMT WOENSDAG THUIS. Naar wij vernemen wordt de „Willem Barendsz" in de namid dag van Woensdag 21 Mei in de haven van Amsterdam verwacht De Irgoen Zwai Leoemi (Joodse verzetsbeweging) heeft zijn anti-Britse activiteit in Italië hervat, toen aan de muren te Ro me aanplakbiljetten werden opge hangen, waarop hulde werd ge bracht aan de Joden, die in Pale stina in de strijd tegen Engeland hun leven moeten geven. De tot 8 jaar dwangarbeid veroordeelde ex-president van de Duitse Rijksbank, Hjalmar- Schacht, werd door een grote menigte Duitsers toegewuifd, toen hij op transport werd ge steld naar het werkkamp te Lud- wigshurg. Een der zuiverings- functio narissen verklaarde naar aanleiding van deze betoging, dat „slechts het heil-geroep" ontbrak. Tegenover de pers, die hij enigs zins hautain een interview toe stond, verklaarde Schacht, dat 't (blauw-witte uniform van het ar beidskamp voor hem niets nieuws zou zijn, daar hij altijd pyama's van die kleuren had gedrage. Te Rome heeft in een film- magazijn een hevige brand ge woed, waarbij, voor zover bekend, 18 personen om het leven zijn ge komen. Men vreest echter, dat er meer slachtoffers te betreuren zijn. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het vijf verdiepin gen hoge gebouw en de meeste slachtoffers vielen te pletter, toen zi-i uit de ramen sprongen. Tot nog toe zijn er 26 doden te betreuren. Mien verwacht, dat er nog meer slachtoffers zullen wor den gevonden. Er zijn vijf perso nen gearresteerd. Tengevolge van een brand is Dinsdagavond laat een Geallieerd munitiedepot te Napels in de lucht .gevlogen Volgens de eer ste berichten zijn vele burgers ge dood en is ernstige schade aange richt. De Amerikaanse Senaat heeft met grote meerderheid het wetsontwern inzake hulpverle ning ad. 350 millioen dollar aan geteisterde landen aangenomen e| e a 'Ir' m se|r u YJjfet 'p ti u m I /q ip

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1