NS uit DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Alsnoy consumentencrediet Vermogengsheffing ineens voor bijzondere gevallen Bestelling in Nederland van nieuwe vlottende kraan voor Antwerpens haven De aardappeloogst in België Uil de «SrewimcSe BINNENLANDS ICIIIVi De stop van Ternaalen Het in de Belgische Made^ ver schenen bericht, volgens hetwelk Roken en hartkwalen Weekend voor werkers in wederopbouw Gevolg van een anonieme brief S i de 4 l De Tweede Kamer heeft Dins dagmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp Vermogensheffing ineens. De heer Teulings (K.V.P.) be spreekt de sociale zijde van het wetsvoorstel, de economische kant ervan, en de monetaire kant en in verband daarmede de afwikkeling dei- geldsanering. De verarming dient omgesla gen! te worden over alle bevol kingsgroepen. Spr. betoogt, dat de inkomsten daling niet behoeft uit te sluiten een vermogensaantasting. Kleine vermogens dienen z.i. te worden ontzien. Wat de economische zijde be treft geeft de heer Teulings te kennen betzwaar te hebben tegen de opvatting van de Minister, dat als de -bedrijven in liquiditeit» moeilijkheden verkeren zij op de banken een beroep moeten doen. Het is z.i. een goede mentaliteit van de ondernemers, dat zij niet onder de banken willen zitten. Ten aanzien van de monetaire kant zegt spreker dat zijn groot ste practische argument voor de aanvaarding van het wetsont werp hierin is gelegen, dat het inderdaad het sluitstuk der geld sanering Vormt en zal moeten vormen. Wanneer de Minister zijn hef fing ineens heeft, aldus spr., laat hij dan de geldsanering zo vlot en zo spoedig mogelijk afsluiten en liquideren. Hij dringt erop aan, dat de be paling volgens welke belasting schuldigen wier vermogen voor tenminste een derde gedeelte als bedrijfsvermogen moet worden aangemerkt bet recht hebben een gedeelte van de aanslag te vol doen in vijf gelijke jaarlijkse ter mijnen gewijzigd wordt in deze zin, dat deze termijn van vijf jaren verlengd wordt tot acht jaren. Hij- stelt ten deze een amendement in het vooruitzicht. Voorts bepleit hij matiging van het tarief; hij denkt aan een ver zachting met 25 op de gehele lijn van het thans voorgestelde tarief. Het oordeel van de Minis- Met het oog op het grote sociale belang dat met het consiumenten- crediet wordt gediend, hebben de Ministers van Financiën en van Sociale Zaken besloten om op grond van art. 1 van de wet in- t diening en behandeling van aan- I vragen na de sluitingsdatum voor bizondere gevallen goed te keu ren. Verlening van een consumen- tiencrediet zal slechts geschieden in die gevallen waarin naar het oordeel van de districtsraad ern stige behoefte aan het crediet bestaat Het spreekt vanzelf dat zij wier ajanvraag in het verleden reeds werd afgewezen, niet op nieuw een aanvraag kunnen in dienen. Overigens zullen de thans te verlenen credieten uiteraard naar dezelfde maatstaven worden toe gekend, terwijl ook de afbetalings regeling, welke voor de reeds lo pende credieten geldt, toepassing zal moeten vinden. De uitreiking dezer credieten zal in Juli plaatsvinden. Aange zien de reeds verstreken ^beta lingstermijnen niet op deze cre dieten kunnen worden ingehaald, is besloten om een evenredige vermindering in de credietver- strekking toe te passen, zodat per vel waardebonnen vip der ,.pp^q p-eldiff verklaarde waarde- bonnen nift zullen worden ver- strekt. In verband met het bovenstaan; de zullen met ingang van 16 Mei 1947 door de districtsraden voor het consumentencrediet nieuwe aanvraagformulieren worden ver- strekt De verstrekking van aanvraag formulieren wordt op 31 Mei ^Van^t' Mei 1947 tot en met 7 Juni 1947 is er gelegenheid de im •sevulde formulieren, zo nodig met een door de werkgever getekende werkeeversverklaring, tnj de dis- ScSn voor het Consumen- ten-credit in te leveren. aandacht wordt er op ge- vestogd dat na 7 Juni 1947 onder o-een" enkele voorwaarde aan vraagformulieren door dejhs trietsraden worden geaccepteerd Ook na deze datum met de post binnengekomen aanvragen worden tenzijde gelegd. ter hieromtrent zal de heer Teu lings afwachten. De heer Van der Feltz (C.-H.j bestrijdt het ontwerp, oök in het belang van de arbeiders, die bij een financieele ineenstorting het eerst het kind van de rekening zullen worden1. De heer Van der Feltz betoogt, dat deze heffing ineens geenszins een sluitsteen is in de blokkering van bet geld, zoals de Minister Jiet doet voorkomen. Zijn ernstige economische be zwaren tegen het wetsontwerp betreffen vooral het bedrijfsleven, welks liquiditeit in gevaar wordt gebracht. iSpr. verklaart niet te begrijpen, waarom de Minister zijn hart zo zeer verpand heeft aan de heffing ineens en hij niet toegankelijk is voor een minder schadelijke oplossing, n.l. een ge dwongen lening. Z.i. kunnen de Katholieken, wanneer zij aanvaarden, wat de encyclieken leren omtrent het eigendomsrecht en dat doen ze zeker, moeilijk medegaan met de Minister. Met een gedwongen lening- zou men naar sprekers oordeel moe ten gaan tot het bedrag dat door de heffing ineens beoogd wordt. De monetaire oogmerken van de Minister staan of vallen niet met een heffing ineens. Wanneer wij net meegaan met dit voorstel, aldus de heer Van der Feltz houdt dat niet in dat wij niet met andere plannen van de Minister zouden instemmen. Het houdt in de uitnodiging om met een ander plan te komen. Dr. Amelunxen, Eerste Mi nister van Noord-Rijn-Westfa- len, heeft Herbert Hoover, de vroegere President van de V. S., gewezen op de ondraaglijke voed selpositie in ziin gebied. Bij de aftocht der Duitsers werd Antwerpen's grootste vlottende kraan, een van 150 ton, opgebla zen. Daar de Belgische metaal industrie -tot nu toe geen drijven de kraan met groot hefvermogen heeft gebouwd, heeft de stad Ant werpen zich tot de „Werf Gusto'' te Schiedam gewend met het doel een nieuwe kraan van 150 ton te laten bouwen Ook de vroegere kraan is door deze firma geleverd en tijdens een noodgeval werd zelfs een hefvermogen van 200 225 ton ontwikkeld. Genoemde firma heeft een offerte ingediend ten bedrage van frs. 32 millioen. In bevoegde kringen wordt ver klaard dat de oogst der nieuwe aardappelen zeer gunstig zal zijn. Voor deze oogst is 12.000 ton plantgoed in het buitenland ge kocht en tezamen met het Belgi sche pootgoed kon 10.000 ha in cultuur worden gebracht. De oogst wordt op 200.000 ton ge- Het Ministerie van Landbouw heeft het voornemen voor de eer ste week van de verkoop een maximumprijs vast te stellen van waarschijnlijk 2 tot 3 fr. per kg. De daarop volgende weken zal de verkoop geheel vrij zijn. v» LI i i\ i I He sluis van Ternaalen zou wor den verbreed, werd bij navraagop het Belgische mmistene van Bui tenlandse Zaken met bevestigd. Naar van Nederlandse officie zijde wordt medegedeeld, is ook inzake de verbreding van de sluis Sj Terneuzen nog geen enkele definitieve beslissing genomen. POSTBODE AANGEREDEN. Maandagmiddag werd de 58- jarige postbode, Jansen, die met zijn fiets op de Wolfkuilse weg te Nijmegen reed' door een vracht auto aangereden. Hij kwam te vallen en geraakte met zijn hoofd onder een der wielen, waardoor hij op slag werd gedood. KIND VERDRONKEN. Het dochtertje van de familie Van K., de Jacobslaan te Nij megen \Tvl in een onbewaakt' ogenblik, terwijl de moeder even met de was bezig was, in een tijl water. Toen de moeder terug kwam, bleek de kleine reeds over- ledeh te zijn. SMOKKEL IN NARCOTICA. De Enschedese recherche heeft het onderzoek in het smokkeloom- plot van verdovende middelen voortgezet. Op haar aanwijzingen zijn wederom enkele kilo's cocaïne en morfine gevonden, welke in Keulen en Dusseldorf waren ver stopt en waarschijnlijk afkomstig zijrf uit oude voorraden van het Duitse leger. Acht Duitsers kon den worden aangehouden. In to taal heeft men thans voor een waarde van 1 millioen Rijiksmark aan narcotica in beslag genomen. Het onderzoek wordt nog voort gezet. DE HAARLEMSE BONNEN- ZWENDEL. Langzamerhand komt er licht in de bonnenzwendelaffaire die C.CD.-ambtenaren kort geleden in de Spaamestad op het spoor zijn gekomen. Deze zwendelaffaire is reeds in September 1946 be gonnen. Van een hoofdkantoor der bende in Haarlem en een filiaal in Am sterdam uit konden detaillisten, die bonnen te kort kwamen, bun tekorten aanzuiveren. Duizenden boter-, siuiker- en tabaksrantsoe nen zijn op deze wijze van eige naar gewisseld. De bonnen waren hoofdzakelijk afkomstig uit Bra bant, waar het „concern' een pgent had aangesteld die het platteland afstroopte en de bon nen van minder draagkrachtige oezinnen opkocht. Deze methode bleek echter geen voldoend aantal textielpunten op te leveren, zodat de bende er toe overging valse rextiel-kaarten te laten, maken en in omloop te brengen. De opsporingsambtenaren had den reeds 13 personen in deze zaak aangehouden, van wie er in middels negen allen kopers weer op vrije voeten zijn gesteld. Dezer dagen is men er. in ge slaagd de hand te leggen <g de hoofddader, een zekere W. H. J. uit Haarlem. Het complot olijkt zich over het gehele Westen van Nederland te hebben vertakt en de mogelijkheid bestaat, dat nog meerdere arrestaties zullen vol gen. 1 KOE 14 SLAGERS. Aan bet slachten van de koe. die men Vrijdagavond j.l. per taxi trachtte te vervoeren, blijken niet minder dan 14 personen te heb- ben. deelgenomen. Twee van ben zijn voorlopig op vrije voeten ge- 1 steld, de overigen zijn naar Haar lem overgebracht en zullen voor de officier van justitie worden i icleid. „PLUTO" IN ZAANDAM. Het voorbeeld van de Geallieer den, die zich na de invasie met be hulp van een pijpleiding van olie voorzagen, heeft inspirerend ge werkt op 'n aantal Zaandammers 6 smeden, 2 arbeiders en 'n brug wachter. Via een zelfgemaakte leiding voerden zij raapolie uit de opslagplaatsen van de oliefabriek ,t Hart van de Zwaan" naar de daarnaast gelegen smederij en wisten in 14 dagen tijd niet min der dan 1000 liter te ontvreem den. Drie van de daders zijn naar Haarlem op transport gesteld en daar ingesloten. WEDEROM STAKING BIJ DE MEELFABRIEK „DE SLEUTELS". Dinsdag is opnieuw een staking uitgebroken onder het technisch personeel van de N.V. Meelfa briek „De Sleutels" te Leiden. Evenals voor enige weken wa ren de loonvoorwaarden weder om aanleiding voor een honderd man om het werk neer te leggen. De vorige staking kwam in enke le dagen tot een einde zonder verandering van de loonvoor waarden. De meelfabriek „De Sleutels" voorziet een groot deel van Zuid) Holland van meel voor de broodbakkerijen. BRAND IN MEUBELFABRIEK. Dinsdagmiddag om 2 uur is brand uitgebroken in A. G. van der Drift's Meubelfabriek, geves tigd in de Emmastraat 25-27 te Vlaardingen. De brand is ont staan in de lakspuiterij op de bo venste verdieping. Eenige arbei ders, die daar aan het werk wa ren zagen een vonk uit de enti- lator springen. Daar op deze zol der veel brandbaar materiaal lag, stond de lakspuiterij in een ogen blik in lichte laaie. Een der jon gens, de 17-jarge L. Stout, uit de Krugerstraat 22, schrok zo hevig, dat hij pardoes uit het 8 meter hoog gelegen raam sprong en met een ernstige schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De brandweer was spoedig met veel materieel ter plaatse en wist de brand, die zich ernstig liet aanzien tot de bovenste verdieping te beperken. De andere verdiepingen kregen veel waterschade. Alle schade wosdt door de verzekering ge dekt. De Zweedse dokter Bertil Von Ahm heeft te Stockholm een on derzoek ingesteld naar de invloed van het roken op het hart. De eerste reeks experimenten werd verricht met zware rokers, onder wie een 67-jarige zaken man, die 50 jaar lang dertig si garen per dag had gerookt, en een 49-jarige onderwijzeres, die dertig sigaretten per dag rookt. Het bleek dat zij oersterke har ten hadden, en zij konden een ongelimiteerd aantal respectieve lijk sigaren en sigaretten roken zonder nadelige gevolgen. De tweede serie onderzoekin gen had betrekking op lichte en TERNEUZEN. Concert op de Markt. Het muziekgezelschap ,,De ver enigde Werklieden" is voornemens op Hemelvaartsdag, des 's avonds om 8 uur, een concert op de Markt te geven, waarbij het vol gende programma zal worden uitgevoerd: 1. Levensvreugde, mars A. M. van Leert. 2. Ouverture Romanesque F. Jakma. 3. Suite Oriëntale F. Papy. 4. Carmen Sylva, wals, I. Ivanovici, arr. P. J. Molenaar. 5. Marche Lorraine Louis Ganne. 6. Heldenparade, mars, F. Jakma. 7. Italiaanse ouverture E. Ddheufbourg. 8. Rosetta, wals P. B. Bisselink. 9. Hier is Londen, mars N. Schild. MULO-examen. Op Dinsdag 20 en Woensdag 21 Mei zal het schriftelijk deel van het MULO-examen worden gehouden. Voor de Candida ten uit Zeeuws-Vlaanderen zal dit gehouden worden in Hotel „Des Pays-Bias" alhier, waarbij als voorzitter fungeert de heer J. E. J. Veldhuljzen. Het mondeling examen zal voor ai de candidaten uit Zeeland wor den afgenomen van 15 Juli en van 2226 Juli in het „Schutters hof" te Goes. KAPELLE. De herdenkingsdagen. Van 16 tot 18 Mei zuljen in Kapelle herdenkingsdagen worden gehouden. Zoals gemeld zullen oud-strijders van het 271ste regi ment infanterie, die in de Mei dagen van 1940 in deze streek aan de strijd deenamen, ten getale van 250 deze herdenkingsplechtig- heden bijwonen. Zij zullen worden ingekwartierd in hun vroegere kwartier aldaar. Het hoogtepunt der herdenkingsplechtigheid zal vallen op 18 Mei. De Franse mi litaire attaché Jourdier zal daarbij aanwezig zijn. PHILIPPINE. Koningschieten. De handboogmaatschappij hield haar jaarlijkse koningschieting. De grote verrassing was wel, dat de bijna 70-jarige Alois Ploe- gaert met de titel ging strijken. Ook in 1944 wist deze krasse grijsaard beslag op deze titel te leggen. Wit Gele Kruis. De Paasei-actie is alhier een succes geworden. Ruim 200,— niet-rokers. Zij moesten een tijd lang kettingroken: Zij werden wat bleek en wat slap, maar hun harten werkten normaal door. Het kettigroken had geen merk bare uitwerking op de lichamelij ke prestaties bij middelbaar werk. „Hoe de proefpersoon ge reageerd zouden hebben op straf fere proeven, bijvoorbeeld een hindernisren kon niet worden vastgesteld", aldus het rapport van Dr. Von Ahm. De Bedrijfsunie in het Bouw bedrijf deelt mede. dat na bespre king met de dienst van de Weder opbouw is besloten, dat arbeiders werkzaam in de Wederopbouw Woensdag vóór Hemelvaartsdag naar buis kunnen gaan en Maan dagmorgen moeten terugkeren. Het verzuim op de Vrijdag' tus sen Hemelvaartsdag en Zaterdag moet worden ingehaald door de eerstvolgende week per dag een uur langer te werken. In 1941 ontving de postcom- mandant van Noorbeek, W. Fij- nenberg, per post een anonieme mededeling, dat bij L. Quaedvlieg te Mheer. wapens en munitie ver borgen waren. Hij gaf hiervan ambtelijk kennis aan de S. D. en toen bij Quaedvlieg inderdaad wapens gevonden werden, is F. naar een concentratiekamp ge bracht, waar de man overleden is. Later is gebleken, dat de bak ker J. J- Sneepers uit Mheer de anonieme brief had geschreven. Hij stond Maandag voor het Bij zonder Gerechtshof te Maastricht terecht. Er bleek onzekerheid over de identiteit van de in het dossier berustende brief. Daarom werd de zaak voor nader onderzoek teruggewezen De Advocaat Fiscaal sprak zijn ernstige ontstemming uit tegen de politieman, die nu opperwacht meester is. Al is deze nu gezui verd, de Advocaat Fiscaal zal de aandacht van de Minister op het gebeurde vestigen. is gecollecteerd, waardoor het mo gelijk is, dat 7 kinderen geduren de de tijd van 6 weken in eea ge- zondheidskoLoiue kunhen vertoe ven. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. In de gemeenteraadsvergade ring van IJzendijke was om. aan de orde een voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewer king voor de stichting van eer, R.K. H. B. S. te IJzendijke. De voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat de ondergrond er van is een verzoek van een aan tal ingezetenen aan de raad om het daarheen te leiden dat de in West Zeeurws-Vlaanderen op te richten R.K. H.B.S. te IJzendijke wordt gevestigd. Tot deze ingezetenen behoort ook wethouder Sturm, die op ver zoek van de voorzitter het voor stel verder uiteenzet. Hij wijst er daarbij op dat deze instelling een geloofsbelang is voor het R.K. deel der Zeeuws- Vlaamse bevolking, doch dat zij tevens een groot economisch be lang betekent voor de gemeente IJzendijke. De heer Neele vraagt zich af of er nu werkelijk behoefte be staat aan een instelling als deze. Hij acht eenheid in een zo getrof fen gebied als het onze een eer ste voorwaarde. De heer De Bruijne oppert eni ge bezwaren in de zelfde geest ea betreurt het dat een tweede H.B.S. de Rijks H.B.S. te Oost burg ernstig afbreuk zal doen. De voorzitter, wethouder Sturm en de heer Calon verdedigen het voorstel, daarfbij op wijzend dat de beoordeling of deze school ai of niet noodzakelijk is, niet aan de raad is. Het betreft hier eea bijz. onderwijsinstelling, waarvan de oprichting een vaststaand feit is. Zaak is het dus te bevorderen dat vestiging te IJzendijke plaats vindt. Dit zou vooral economisch- doch ook financieel voordeel mee brengen voor de gemeente, die ook haar standing daardoor zou verhogen. De gemeente Hulst verleent aan een gelijke inrichting aldaar 7500,— per jaar. De waarde van IJzendijke als woonplaats gaat er mee omhoog. Bovendien betekent het voor vele ouders die thans hun kinderen naar een kostschool zenden, een aanzienlijke besparing. Zonder hoofdelijke stemming wordt tenslottè besloten aan het oprichtingscomité aan te bieden: een bouwterrein, een bijdrage in eens in de stichtingskosten van 10.000,een jaarlijkse subsidie van hoogstens 3000,als tege moetkoming in het eventueel ex ploitatie-tekort, een bijdrage per jaar per leerling uit deze gemeen te van f 100,het gebruik van een sportterrein, twee leslokalen, een directeurskamer en leraren- kamer, woning voor de directeur en voor een leraar. (De Stem). WESTDORPE. Viswedstrijd. Op acht Juni e.k. zal door de Westdorpse Visclub ,,De Platzak" een viswedstrijd worden gehouden voor clubs en individuele perso nen. Waarschijnlijk zal deze wor den gehouden op het Axel se kanaal. Reeds verscheidene cluibs o.a Utrecht en Tilburg helblben reeds ingeschreven. J Sportveld. Enkele weken geleden is men begonnen met het aanleggen van een nieuw sportveld. Het veld is reeds gedraineerd en bezaaid met gras. De verdere afwerking zal spoedig een aanvang nemen. Ook op dit sportveld zal het hoofd kwartier van de verkenners wor den gebouwd. Laten we hopen dat het deze zomer zal' geopend worden met een grote voetbal match of een sportdag. Bedevaart. Zondag j.l. had weer de tradi tionele bedevaart plaats naar Oostakker. Negen personen onzer gemeente vertrokken Zondag nacht om twee uur te voet naar Oostakker alwaar zij precies om 6 uur aankwamen, zodat zij juist de H. Mis van 6 uur konden bij wonen, waarna zij de ommegang deden. Daarna werd er in het koffiehuis enige versterkingen ge bruikt en de voeten in orde ge bracht voor de terugreis. Twee van de groep zijn met de trein teruggekomen, omdat het hun vanwege de pijn van kapotte voe ten te bezwaarlijk was om nog maals 4 Uur te tippelen. Doch de andere zeven hébben de terugreis glansrjjk volbracht, wat wel een prestatie is: K-fAJl. Bedevaart A.s. Donderdag Hemelvaarts dag) zullen weer alle afdelingen van de K. A. B. in Zeeuwsch- Vlaanderen in Zuiddorpe te samen komen ter bedevaart. Na de bedevaart zal er een korte open lucht vergadering zijn met als spreker de heer Van de Egde als Diosecane Ibondssecretaris der KAB in het Bisdom Breda

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2