r W li; n '%i, SP Italiaanse regering afgetreden OPENING I.F.A.P.-congres door Minister Mansholt Extra treinen op Hemelvaartsdag Wereldnieuws i n J r Al Amerika zal maatrsgelen moeten nemen om een financiële wereldcrisis te vermijden h a»efc liaf? WOENSDAG 14 MEI 1947. H. M. de Koningin verleent gratie Prins Bernhard reikt in Engeland onderscheidingen uit Opvolging Dr Van Mook OMTRENT DE GERUCHTEN DEAT OLIEWINNING DOOR ONDERZEESE EXPLOSIES Prinselijk Gezin naar Ypenburg CORRESPONDENTIE' VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR INDIË De „New-York Herald Tribune" over Nederland's credietwaardigheid Philips in West-Duitsland Inschakeling van Rotterdam en Antwerpen? Franse regering neemt maalderijen te Parijs over De Belgische nijverheid en de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse samenwerking i kt •if'i i 1 'l l1r| =Rls.tttc iniftif Frank eering bij Abonnement - Temeuzen- WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KN.M.I, te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Zonnig en warm. Aanhoudend zeer warm, zon nig voorjaarsweer met in de namiddag vorming van ver-f spreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen O. en Z Aan kust op sommige plaat sen invallen van koele zeewind DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 502. Verschijnt dagelijks - Drukkery N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver meld i rug brieven onder nr. Bur van dit Blad A 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Niaar aanleiding van het gevaar voor financiële uitputting, waar in Gr -Brittannië verkeert, en an dere tekenen van een naderende monetaire crisis over de gehele wereld, voorspelt men in kringen te New York en Washington, dat de Amerikaanse en andere rege ringen plannen zullen moeten maken om op uitgebreide schaal maatregelen te nemen ter voor koming van een monetaire ineen storting. Een van de tekenen, die er op wijzen, dat maatregelen noodzake lijk zijn, is het feit, dat de mid delen van de wereldbank prac- tisch voor 1/3 zullen worden uit geput door het- verstrekken van een lening van 253 millioen doi- H. M. de Koningen heeft gratie verleend aan O. E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het Bij'z. Gerechtshof te Arnhem, van 10 December 1947. De doodstraf is in het gratie- besluit verwisseld met een levens lange gevangenisstraf meden 14 Mei is ZJC.H. Prins Bernhard met zijn eigen vliegtug naar Engeland vertrokken. Daar zal hij aan een aantal in Engeland opgeleide militaire piloten de z.g. wine uitreiken. Voorts zal hij op de Nederland se Ambassade in Londen een aan tal Engelse en andere Geallieerde piloten onderscheiden met het Vliegerskruis en de Orde van Oranje Nassau. „Het Dagblad" te Batavia" schrijft Dinsdag o.m. „in offici- eele kringen alhier heeft men re den om aan te nemen, dat inder daad de benoeming van oud-Mi nister Meynen tot Landvoogd spoedig te verwachten is". lar aan Frankrijk, ofschoon dit nauwelijks de helft is van het be drag, waarom oorspronkelijk is verzocht. Men veronderstelt, dat de maat regelen van Amerika, welk land de voornaamste bijdrage tot het voorkomen van een crisis zal moeten leveren, de vorm zullen heibiben van een belangrijke stor ting in de middelen van de wereldbank en van de export- importbank. Men is van mening, dat het aantal obligaties, dat van de eerste emissie van de wereldbank hij het publiek geplaatst zal kun nen worden,, van groot belang zal zijn voor de verdere ontwik keling Naar verluidt bepleit men in sommige kringen voorts een verhoging van de prijs, die de Amerikaanse schatkist op het ogenblik voor goud betaalt, zulks als tegenmaatregel tegen het da lende dekkingspercentage. Volgens een bekendmaking van de Italiaanse politie was een van de buitenlanders, die onlangs op het Sint Petrusplein te Borne werd gearresteerd en volgens de geruchten de Franse fascist Mar cel Deat—was, een Duitser, ge naamd Martin Reinhamer. Zijn Franse vrouw werd gelijk met hem gearresteerd. Berichten over de arrestatie van vreemdelingen, onder wie „een belangrijke oor logsmisdadiger". hadden voedsel gegeven aan de geruchten, dat Deat, door de Fransen twee jaar geleden hij verstek ter dood ver oordeeld, door de Italiaanse politie was gevat. In verband met de Hemel vaartsdag, zal het eerstvol gend nummer verschijnen op Vrijdag 16 Mei. Volgens het officiële Sovjet- Russische Persbureau Tass zal de Sovjet-Unie door middel van ex plosies nagaan, of de bodem van de Kaspische Zee bij Bakoe, olie bevat Duizenden tonnen hoogst ontplofbare stoffen worden in hulsels g-edaan en door duikers in de bodem van de Kaspische Zee geboord. Volgens een bepaald systeem wordt de eventuele aan wezigheid van olie na de explo sies geregistreerd. H K. H. Prinses Juliana en Z K H. Prins Bernhard zullen op Vrijdag 16 Mei a.s. tegenwoor dig zijn hij de officiële herope ning van het vliegveld Ypenburg om 14.30 uur. De openingsplechtigheid zal door H. K. H. Prinses Juliana worden verricht door het hijsen van een rood-geel geblokte vlag. Inmiddels is Maandagmiddag op Ypenburg een Zwitserse Bucker Jungmann, gearriveerd de H.B. A. F. E„ waarmede Gerben Sonderman, de piloot van Prins Bernhard, op de vliegfeesten van 17 en 18 Mei a.s. kunstvluchten zal uitvoeren. Het toestel Is door Hein Bulten, chef vliegdienst van Diepen Vliegtuigen N.V. in recordtijd van Bazel via Luxemburg en Brussei naar Den Haag overgevlogen. De heer Bulten was zeer enthousiast over de vliegeiigenschappen van dit snelle vliegtuig. Correspondentie bestemd voor militairen aan boord van het s.s. „Volendam" behoort uiterlijk 16 Mei ter post te zijn bezorgd, ten einde gedurende de reis in een aanloophaven te kunnen worden uitgereikt. Op 3 Juni zal aan deze mili tairen nog een zending post wor den gestuurd. Hiertoe moeten de stukken uiterlijk 30 Mei gepost worden. Bij onderzoek naar aanlei ding van de bomontploffing in een bioscoop te Cairo zijn 3 ont vluchte Duitse krijgsgevangenen die zich met het maken van hommen onledig hielden, gear resteerd. De financieele redacteur van de „New York Herald Tribune", Raymond L. Hoadley, schreef Maandag, dat „stoere Nederlan ders door harde arbeid 'n gunsti ger „beleggingsklimaat" in de V. S. scheppen dan vrijwel enige andere Europese natie. Amerikaanse zakenlieden, die een jaar geleden naar Nederland gingen, schrokken over de aan gerichte verwoestingen en over de herstelproblemen, waarvoor het land zich gesteld zag. Bij meer recente bezoeken waren deze zelfde waarnemers echter verbaasd over het vermogen van dit land om zich te herstellen". Na in bijzonderheden de ernst van de situatie van Nederland te hebben beschreven, o.m. wat hé- treft het tekort aan buitenlandse valuta, merkte de schrijver van het artikel op, dat Nederland be halve zijn buitenlandse investerin gen en zijn exporthandel nog een nationale actiefpost bezit, waar mede weinige andere door de oor log verwoeste landen zich kunnen meten n.l. de wil van zijn bevol king om thans hard te werken in (j(. hoop op een betere toekomst. Tenslotte wordt in het artikel nog gewezen op het feit, dat de Ne derlandse mijnwerkers gedurende de winter des Zondags gewerkt hebben zonder extra vergoeding. Naar A.F.P. uit Rome verneemt is bet kabinet van De Gasperi af- j getreden. A F.P. meldt voorts, dat de Italiaanse Minister-dPresident, De Gasperi na kennis genomen te hebben van een communiqué van de bestuursraad der parlementaire fractie van de Italiaanse socia listische meerderheidspartij, ver klaard heeft, zijn mandaat niet langer te kunnen uitvoeren en daarom besloten bad het ontslag van zijn regering bij1 president De Nicola in te dienen. Een speciale correspondent van het A.F.P. schrijft, dat de rege ringscrisis in Italië onvermijdelijk was doordat de toestand op fi nancieel en economisch gebied steeds slechter werd en doordat men in de bezem van het kabinet over deze en andere kwesties van mening verschilde. Naar aanleiding van berichten, die in de Nederlandse pers cir culeren omtrent fabricage plan nen van de N.V. Philips in Aken werd ons op onze vraag mede gedeeld, dat productie van be paalde artikelen in de loop van 1947 aldaar en elders in West Duitsland tegemoet gezien kan worden. De Gasperie en de Democra tisch-Christelijke Ministers waren van oordeel, dat een financiële en economische politiek slechts met succes zou kunnen worden ge voerd, indien de regering zou be staan uit vertegenwoordigers van een zo groot mogelijk aantal par tijen de communisten en de meer derheidssocialisten onder de Mi nisters daarentegen bestreden deze opvatting en betoogden, dat de driepartijenregering, die het resultaat was van de verkiezin gen van Juni 1946, verkieslijker was. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, is de Ameri kaanse regering in^pncipe be reid de lage landen iirte schake len bij het doorvoerverkeer naar de bezettingszone in Duitsland. Er wordt evenwel op gewezen, dat eerst een aantal moeilijk heden moet worden opgelost, al vorens dit kan geschieden. Men hoopt spoedig een conferentie met Nederlandse en Belgische autoriteiten te houden ter vast stelling van een werkplan. Tot dat doel zullen spoedig besprekin gen worden gevoerd. -■ Maandagmiddag is een mu nitie-opslagplaats in het fort van Zwijndrecht, bij Antwerpen, in de lucht gevlogen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Twee inzittenden van een Mosquito kwamen om het leven, toen het toestel tijdens een proef vlucht hij het vliegveld Ringway in Cheshire in de lucht explo deerde. Onder mededeling, dat de stap noodzakelijk is om de broodvoor ziening te Parijs te verzekeren, heeft het Franse kabinet beslo ten de Parijse maalderijen, waar gestaakt wordt, over te nemen. De jongste verlaging van het broodrantsoen van 250 tot 200 gram per dag heeft geleid tot een bloeiende handel in broodbonnen. Er zijn veel valse bonnen in om loop. -i ju ,»»«y>(\l yJ Irinrr ri i F* De Ned. Spoorwegen zullen op Hemelvaartsdag, behalve de trei nen van de normale dienst, een aantal voortreinen laten loipen om aan het te verwachten drukke reizigersvervoer het hoofd te kun nen bieden. Tevens zal, voor zo ver de materiaalpositie dit toe laat, worden getracht de volgens de dienstregeling rijdende treinen naar behoefte te versterken; in de regel zal dit versterken ge schieden door het bijplaatsen van rijtuigen doch irnjien noodzakelijk zullen de N. S. ertoe moeten over gaan gesloten goederenwagens te gebruiken. Bovendien zullen de Ned. Spoor wegen ten gerieve van bezoekers aan de landdag van de oud-mili- talren te Rijsen, een aantal extra treinen van- en naar Rijsen laten inleggen. Afgevaardigden van zesentwin tig landen woonden Dinsdagmor gen cum half elf de opening van het congres der internationale federatie van agrieulturele pro ducenten (IFAP) in de Ridder zaal bij. Minister S. L. Mans- holt hield de openingsrede voor dit tweede congres, dat tot 2o Mei zal duren. Hij noemde het arbeidsterrein der federatie, dat van internatio nale landbouw, rijk en schier on beperkt doch hij weet als boer, dat boeren geen krimp geven. Er zullen goede en slechte oogstjaren zrjin, doch het voornaamste werk, beter begrip en kennis kweken in de boerenwereld, kan worden voortgezet. Overal wordt de slagzin groting van productie" gehoord. Er bestaat geen twijfel over de noodzakelijkheid hiervan, doen anderzijds moeten de boeren tegen lonende prijzen kunnen produ ceren. De prijzen dienen daarom internationaal te worden gesta biliseerd. Slechts dan zal dé boer zijn uiterste best doen om een topproductie te bereiken zonder vrees, dat zijn product „vergif op de markt" zal zijn. Minister Mansholt zeide voorts, dat naar zijn mening het indivi dualistische karakter van de boer samenwerking moeilijk maakt, doch dat juist door middel van nationale samenwerking ook in ternationale samenwerking be- reikt kan worden. Hij besloot zijn toespraak met te zeggen, dat dooi* bet congres persoonlijk I contact tussen bevol kingsgroepen kan ontstaan, vaak van nog meer belang, dan offi ciële vergaderingen en hoopte, dat het waardevolle vruchten voor de samenwerking van de landbou wende bevolking in de gehele we reld zal afwerpen. James Turner (Engel.), voor zitter van de IFAP, betoogde vervolgens dat de economische stabiliteit van de wereld afhangt van die der landbouwuithreiding, van handel en het scheppen van een hogere levensstandaard be rust overal grotendeels op de koopkracht en op de juiste ver deling van voedselproductie. Wij hebben daarom geen an dere 'ideologie, dan een simpele waarheid, dat een welvarend, ge zond landbouwleven zeer grote voordelen voor alle volkeren kan opleveren. Van de sfeer van argumenteren moeten wij komen tot die voor waarden van menseijk geluk, waarover alle volkeren het eens kunnen zijn. De wortels van voorspoed, die in de grote potentiële hulp bronnen van het land gevonden kunnen worden moeten .bereikt worden. De heer Turner sprak daarna over de samenwerking, die tussen landbouw en regeringen moet be staan teneinde tot bevredigende resultaten te komen Een goed geleide landbouwpolitiek zal de wereld de weg tot economische en sociale redding kunnen wijzen. Hiertoe is nodig, dat de tweeder den van de wereldbevolking, die betrokken zijn hij de landbouw een zodanige stabiliteit zullen vinden, als noodzakelijk is voor continuï teit van productie en diensten. Een juiste regulatie van producten bewijst of dient te bewijzen, dat hiermede ook de behoeften der verbruikers het best gediend worden. Daarom dienen de rege ringen, die vertegenwoordigd' zijn in de FAO en de producenten, verenigd in de IWAP aan bun idealen van persoonlijke verant woordelijkheid, initiatief en dienst en beloning vasthouden, opdat de beschaving tot een tijdperk van universele voorspoed zal kunnen komen. Het is nog een lange weg- om tot de minimum stan daard van gezonde voeding te komen, aldus de heer Turner, doch hoewel de wereld in vele op zichten nog in wanorde in, moeten wij aan den slag. Hoe kunnen wij anders hopen op de oplossing i van meer ingewikkelde vraag- stukken? Spr. herdacht de verongelukte secretaris der federatie, de heer Jan Vet, die in November j.l. op Schiphol om het leven kwam. Hij wijdde zeer waarderende woorden aan diens nagedachtenis. Hij eindigde zijn toespraak met te zeggen, dat stuwkracht, die voortkomt uit vertrouwen, dat door verantwoordelijkheid wordt geïnspireerd, het congres zal lei den tot het benaderen der geza menlijke doeleinden. Voor de Belgische hoogovens, staalfabrieken, walserijen en con structiewerkplaatsen zal de Ne derlands -Belgi sch-lLuxe mburgse Tolunie een belangrijke verrui ming van de buitenlandse markt met zich brengen, zo schrijft de Nieuwe Gids van Dinsdagmorgen. Het blad voegt eraan toe, dat het echter noodzakelijk zal zijn door de levering van kiwaliteitsgoede- ren en door de aanpassing van de prijzen de Duitse leveranciers blijvend uit te schakelen. Het blad wijst er verder op. dat de Nederlandse metaalverwerken de industrie veel minder uitge breid is dan de Belgische, doch gespecialiseerd is in enkele pro ducten, voornamelijk electrische artikelen en in de mechanische precisie-industrie. Nederland heeft op België een voorsprong in de vervaardiging van stalen meubels. Vele andere producten o.a. gegalvaniseerde en geëmaileerde huishoudelijke arti kelen, kleine handwerktuigen en ijzerwaren kunnen in Nederland echter een ruime markt vinden daar deze voor de ooriog door Duitsland werden geleverd. Ook voor het bouwbedrijf ziet het blad goede kansen voor Bel gië in Nederland. Met betrekking tot de scheepsbouw merkt de Nieuwe Gids op, dat de Belgische prijzen hoger liggen dan de Brit se en Amerikaanse. De organisatie der Nederlandse werven is beter dan die der Bel gische en de kleine scheepsher- stellers moeten concurrentie ver wachten als gevolg van de hogere lonen. De Tolunie zal verder voordeel opleveren voor de Belgi sche fabrieken van auto-onder delen en toebehoren die in Neder land niet bestaan. Hetzelfde geldt voor de onderdelen van vliegtui gen De Douglasfabrieken hebben te Haren (België) een reparatie atelier en een onderdelenfabriek opgericht, die alle maatschap pijen. die haar machines gebrui ken, snel kan voorzien. De Belgische rijwielfabrikanten ■zullen him prijzen gevoelig moe ten aanpassen indien ze aan Ne derland willen verkopen. De Unie zou verder aan Neder land het monopolie verlenen voor de levering van centrifugaalcoma- pressoren aan België. Tenslotte ziet het blad in Ne derland een goede markt voor de Belgische werktuigmachines. Met ingang van 1 Juni zal de vrije uitreiking van 40 cigaret- ten per week aan de manschap pen van het Britse Rijnleger worden gestaakt. De vrouwelijke kamparts Erika Flooken en vier leden van hef: bewakingspersoneel van het voormalige concentratiekamp Muehldorf zijn door het Ameri kaanse Militaire Gerechtshof te Dachau tot de strop veroordeeld. Het Franse Ministerie van Economische Zaken heeft beslo- te bij uitvoer naar het buitenland belasting te heffen op schilde rijen en andere kunstvoorwerpen. De Griekse regering heeft op verzoek van de Joego-Slavische regering de Griekse militaire at taché te Belgrado teruggeroepen. De Joego-S'lavische regering heeft hem als ongewenst gekwalifi ceerd. t<; 5.J ,11 selw 'o- nn .IC 11 2V<? kr( „"l 'Z3! I 1 a Git

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1