e tr It Zuidzande en de wederopbouw Binnenlands Nieuws uf1 UV EEN ZELDZAAM JUBILEUM r H |n i ft i De afdaling onder de zeespiegel Een monster op de Mount-Everest Gedupeerden geven uiting aan hun ontstemming De voedselcrisis in Duitsland Kunstschatten geborgen Meteoorsteen op aarde gevallen De raketproeven in Australië Nieuwe studierichting: >1 M was het product van mijn overtui ging. Zij werd slechts uit eigen beweging geschreven en niet, zo als wel geïnsinueerd werd, op aandrang van Duitse zijde." Uitvoerig ging spreker in op elk detail van zijn brochure en met nadruk verklaarde hij, dat hij nooit de mening was toegedaan, als zou een aparte Nederlandse vrede de ondergang van Europa kunnen verhoeden. Na een uiteenzetting over zijn opvatting over de vrede vatte Jhr. De Geer de draad van zijn eigen lijke verdediging weer op en be toogde, dat men hem voor een rechtsprekend college vergissin gen en fouten voorhield, die in alle landen en alle tijden, door ministers worden begaan en waarvoor zij zich onder normale omstandigheden tegenover het parlement plegen te verantwoor den. Zo is "het met de gewraakte radiorede, zo zeide hij, .waarin ik de ambtenaren aanspoorde zich rustig te houden en met de Duit sers samen te werken. Zeker had ik mijn toespraak scherper kun nen formuleren Ik had er met mijn ambtsgenoten over kunnen spreken. Dit had ik graag -ge daan, indien ik er de tijd voor ge had had. Dit was echter niet het geval." Jhr De Geer zeide vervolgens, dat op zijn dagvaarding geen strafuitspraak zou mogen volgen. „Ik heb, niet opzettelijk de Neder landse staat benadeeld en de vijand bevoordeeld," zeide hij en trad hierna in verscheidene juri dische details. Nadat hij met een uitvoerig ju ridisch betoog het requisitoir in alle onderdelen had besproken, vertelde Jhr. De Geer, dat de brochure ten aanzien van de za kelijke inhoud geheel onveranderd is gebleven en volkomen overeen stemt met zijn oorspronkelijk manuscript. Er is geen sprake van, zo zeide hij, dat de Duitsers hierop enige invloed zouden heb ben uitgeoefend. Het moest om de censuur, daaraan was niet te ontkomen, doch ik legde mij er bij neer omdat ik in ieder geval de brochure meende te moeten verspreiden. Komende tot het slot van zijn pleidooi haalde verdachte een ci taat aan over de „Dreyfuss- affaire: „Dreyfuss is schuldig en zijn onschuld is een verzach tende omstandigheid." Hij ging voort met te zeggen: „Zo zou het ook met mijn ge j val zijn indien U mij zoudt veroordelen. Want indien bij mij de opzet aanwezig ge weest was, mijn land te be nadelen, dan zou ik de zwaar ste straf verdienen. Indien u mij deze niet geeft is het, om dat gij zelf niet aan deze op zet kunt geloven. Ik meen dat uw. Hof dus niet tot een veroordeling tegen mij zal kunnen komen. Mocht het oordeel echter an ders zijn, dan verzoek ik U wel rekening te houden met mijn hoge leeftijd. Misschien heb ik de avondvrede niet verdiend. Ik heb vele fouten gemaakt, maar als in deze klacht het „schuldig" wordt uitgesproken zal het zijn tegen iemand die ten aanzien van uw aanklacht een rein geweten heeft." Na repliek en dupliek van de Procureur-Fiscaal en Jhr. De Geer sloot de President de zit ting. De uitspraak is bepaald op 23 Mei om 9.30 uur. Naar het zich laat aanzien zal de afdaling van de professoren Piccard en Cosyns tot 4-000 meter onder de zeespiegel, die oorspron kelijk begin Juni in de golf van Nieuw-Guinea zou plaats vinden, niet eerder geschieden dan eind Juli of begin Augustus. De „Scaldiis", het schip waarvan de kogel te water zal worden ge laten, bevindt zich op het ogen blik op de Thames, waar het spe ciaal voor de tropen wordt inge richt. De experimenten in de golf van Guinea zullen meer dan drie maanden in beslag nemen. Behalve de beid% professoren zul len oolk biologen en oceanogra- pben naar de diepten der zeeen afdalen. Eric Shipton, een der meest bekende Britse bergbeklimmers, heeft bij zijn onderzoekingen op de hellingen van de Mount Eve rest in de Himalaja, voor de oor log verricht, in de sneeuw sporen gevonden van, zoals de streekbe- woners verklaarden een onbe kend monster van meer dan vier meter hoog. Shipton maakt zich thans op om in gezelschap van majoor Tilman weer naar Kasjmir te vertrekken, teneinde zich daar aan te sluiten bij een Zwitserse expeditie voor de Mount Everest en mogelijk het raadsel van het onbekende monster op te lossen. Vrijdagavond belegde de afde ling Zuidizande van de Vereniging West Zeeuws-Vlaanderen in café De Witte een apenlbare vergade ring. De Voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat deze Vergadering werd gehouden om een voorgenomen actie van een aantal gedupeerde landbouwers op te vangen. Deze landbouwers wilden zelf tot een vergadering komen om te overleggen op welke wijze de Regering moet worden bewerkt om te komen tot een snellere wederopbouw en een be tere schaderegeling. Spreker heeft a ,e landbouwers medegedeeld, dat de Vereniging W. Z.-Vlaan deren reeds meer dan een jaar actief is op dit gebied en georga niseerd is bij de Landelijke Fede ratie van stichtingen voor oor logsslachtoffers te Nijmegen. Het deed spreker genoegen, dat een antal landbouwers thans ter ver gadering aanwezig was en dat zij bereid waren om hun afzonder lijke actie even uit te stellen tot zij kennis genomen zullen hebben van het iVerk der Federatie. Om een inzicht te geven in dat werk, las spreker de openingsrede voor, welke de Voorzitter der Fe deratie hield op 15 Maart j.l. in de vergadering van vertegenwoor digers van alle oorlogsslachtof fers in Nederland, in welke ver gadering ook de Ver. W. Z.-Vlaan deren vertegenwoordigd was. Uit deze rede bleek duidelijk, dat het standpunt der Federatie ook ons standpunt is. Vervolgens werden no <r verschillende mededelingen uit de verg. te Nijmegen gedaan, waarna ook de resolutie, welke aan het eind daarvan werd opge maakt ter verzending aan de Mi nisterraad, werd voorgelezen. Na van een en ander kennis ge nomen te hebben, verklaarden de initiatiefnemers der gedupeerde 65-jarig huwelijksfeest te Sohoondijke. Zondag jl. was het de dag, waarop het echtpaar J. van de Broeke en E. van de Broeke-Van Nest te Sehoon dijke haar 65-jarig huwelijks feest vierde De echtelieden die beiden 91 jaar oud zijn, verheugen zich nog in een goede gezondheid en zien er vief en monter uit. Van de zes kinderen, die uit 't huwelijk voortkwamen, zijn er nog vier in leven, drie daarvan wonen in Amerika, bij de in Schoondiike wonen de dochter zijn de oudjes thans in huis. De verdere nakomelingschap bestaat uit 11 kleinkinderen en 12 achter-kleinkinderen De heer Van de Broeke, die meer dan 50 jaren op dezelfde hofstede werkzaam was, ontving daarvoor van H. M. de Koningin de Eere medaille in brons van de e van Oranje Nassau. Is bijzonderheden kunnen nog worden vermeld, dat tijdens de oorlogshandelingen in West Zeeuiwsch-Vlaande- ren, beide oudjes gedurende zeven weken in een bunker verbleven en zij nog betrek kelijk kort geleden een ope ratie ondergingen. „Vader" Van den Broeke, die een beetje aan doofheid lijdt, is een verwoed roker en komt met zijn rantsoen Aiet toe! Maar deze dag heeft het hem zeker niet aan een „ro kertje" ontbroken, al ver wekte het dan ook enige hilariteit, toen een der be zoekers de jubilaris een sigaar aanbood, doch tot de ontdekking krwam, dat hij ze thuis had laten liggen! iHet euvel en de teleurstel ling waren echter door mid del van een volle kist spoe dig verholpen. Op onze vraasr, of hij hon derd jaar wilde worden, ant woordde de oude baas met verschrikte ogen „alsjeblieft niet", doch „Moeder' lachte daar eens mee en zei, dat haar man zooiets 20 jaar (geleden ook al riep! Vanzelfsprekend was de toeloop van vrienden en be kenden buitengewoon groot en werd het echtpaar flink in de bloemetjes gezet. De bekroning van deze gedenkaardige dag volgde echter des avonds, toen de plaatselijke muziekvereni ging een serenade kwam brengen en de wnd. burge meester, de heer Hoekzema die speciaal daarvoor uit Oostburg was gekomen, per soonlijk kwam gelukwensen. En vooral Moeder Van de Broeke toonde tijdens de „muziek", dat zij nog weinig van haar vitaliteit heeft ver loren! landbouwers, dat zij geen afzon derlijke actie zouden ondernemen, doch dat zij zich zouden aanslui ten als lid der Ver. W. Z.-Vlaan- deren. Enkele aanwezigen waren de mening toegedaan, dat de tijd voor praten voorbij is en dat op andere wijize aan Den Haag zal moeten kenbaar worden gemaakt, dat de oorlogsgetroffenen geen genoegen nemen met de huidige gang van zaken. De wederopfoouw- instanties lopen te kodp met dure landibouiwscburen, die geen enkele landbouwer kan betalen. Goedko pere hangars mogen niet worden gebouwd, omdat zij het landschap ontsieren. Wèl mogen diegenen, die vöór de oorlog een hangar hadden, er een terugbouwen. Deze hangars ontsieren dus klaarblijke lijk het landschap niet.! Een leger van wederopbouw-ambtena- ren komt 6 a 7 malen, soms met 8 man tegelijk, een beschadigd pand bekijken. Zonder vragen lo pen ze het gehele huis door en staan zelfs toilet te maken op de slaapkamer der bewoners. Deze bloemlezing en neg veei meer klachten werden ter verga dering naar voren gebracht. Men gaat koken van woede. Men gaat dreigen deze wederopbouiw-amjbte- naren hij de kraag te pakken en het erf af te smijten. Men gaat dreigen met het niet-rooien van de aardappelen straks, opdat Dan Haag misschien wel van tactiek zal veranderen als het productie ve W. Z.-Vlaanderen de productie zal staken. De Voorzitter, zelf een zwaar ■gedupeerd landbouwer, meende, dat de wijze, waarop de Federa tie een en ander ter hand neemt, n.l. door middel van gedegen over leg, toch de voorkeur verdient boven revolutionnaire maatrege len, al kon spreker volkomen de stemming der ^gedupeerden begrij pen. Nadat ook nog verschillende klachten van de zijde der am bachtslieden ten gehore waren ge bracht, sloot de voorzitter de ver gadering, onder mededeling, dat het in de bedoeling van het Hoofd bestuur der Verenging ligt om zo spoedig mogelijk te Oostburg een grote propaganda-vergadering te houden, waarvoor een spreker der Federatie zal worden uitgenodigd. De afdeling kon. een aantal nieuwe leden noteren, terwijl men zich voor het lidmaatschap steeds kan wenden tot de heer A. A. Berens. BUNKERBOUWERS SABOTEERDEN. Maandagmiddag omstreeks vijf uur werd Den Haag opgeschrikt door een zware ontploffing. Bij het opruimen van een grote bun ker op het Malieveld tegenover Petrolia had men, zoals gebruike lijk een springlading aangebracht om de dikke wanden door deto natie tot scheuring te brengen. Over het algemeen wordt met zulk een ontploffing het beoogde doel bereikt en kunnen de arbei ders met pneumatische boren en breekijzers onmiddellijk weer aan het werk. De bunker op het Malie veld moet echter op een bepaalde plek zeer zwak zijn geweest. Van een inwendige explosie was nu in 't geheel geen sprake en de brok ken beton vlogen tot ver in de omtrek. Men is het er vrijwel over eens, dat de arbeiders, die in de bezettingstijd bij de bouw van deze bunker te werk waren gesteld, het er op aangelegd heb ben eerder een versterkte thee kist dan een hunker te houwen. Taylor Ostrander, hoofd van het bureau voor prijscontrole van het Amerikaanse militaire be stuur, heeft verklaard, dat som mige Duitsers op de boerderijen in de Britse en Amerikaanse zónes twintig procent van het inheemse geproduceerde voedsel achter houden om prijs- en veilingcon- tröle te ontduiken. In zijn rap port aan het militaire bestuur wijst Ostrander er op, dat onder de huidige omstandigheden van overvloed van waardeloos geld de kanalen der goederenvoorziening bedreigd worden. Ultimatum van enigingsleiders. vakver- De leiders van alle vakvereni gingen in Diisseldorf hebben Maandag de Britse bezettings autoriteiten. doen weten, dat zij hun functie zullen neerleggen, wanneer niet binnen tien dagen een definitieve waarborg ten aan zien van de voedselvoorziening wordt gegeven, en dat zij zich niet verantwoordelijk stellen voor de gevolgen van dien. Het besluit van deze houding werd genomen op een stormach tige bijeenkomst van ongeveer vijfhonderd vakverenigingsleiders. Volgens de aan de bezettings autoriteiten gedane verklaring zouden de partijleiders en Duitse bestuursautoriteiten eventueel het voorbeeld van de vakverenigings leiders gaan volgen. DRIE WONINGEN DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN. Heethen, een der zwaarst do©r het oorlogsgeweld beschadigde ge meenten van ons land, gelegen langs de Bergse Maas in het land van Heusden en Altena, dat voor een derde gedeelte geheel werd verwoest en waar o.a. 6 dorps kerkjes in puin liggen, werd Za terdagavond door een nieuwe ramp getroffen. Tijdens een hevig onweer gepaard met hagel, sloeg de bliksem op drie plaatsen on geveer te gelijk in. Te Doeveren brandde de vrij nieuwe boerderij van M, Boll af. Door grote activiteit van de brandweer kon een gedeelte, hoe wel ernstig beschadigd, nog gered worden. Te Heethen werd de slagerij van J. Verbee, waarin ook het ge zin van A. Timmerman was on dergebracht, een prooi der vlam men. Te Drongelen brandde de kapi tale boerderij „De Oliepot", be woond door bet gezin C. Schop, geheel uit. Hier kon een met riet gedekte schuur door jjde brand weer (behouden worden. Tevens werd in het land nog een koe door de bliksem getroffen. UITGEBREIDE HANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN ONTDEKT. De recherche van de Enschedé- se politie, heeft in samenwerking met de Britse en Duitse politie en grensbewaking, een complot ont dekt van een smokkelhandel in verdovende middelen. Voor hon derdduizenden Rijksmarken is co caïne en morphine in Duitsland in beslag genomen. Enige tijd geleden werden aan de Neder landse grens personen aangehou den, dig flesjes morphine bij zich droegen, terwijl ook cocaïne bij verschillende controles op perso nen werd gevonden. Keulen schijnt het centrum van deze organisatie te zijn, vanwaar uit de verdovende middelen naar Nederland en andere landen wer den gesmokkeld. Op het ogen blik is voor een bedrag van circa een half millioen Rijksmark aan cocaïne en morphine in beslag genomen. Het -onderzoek is nog gaande en mogelijk heeft dit com plot ook in Nederland uitgebrei de vertakkingen. AANKMDING BIJ YPENBURG. Maandagmorgen om half negen vond op de Rotterdamse weg te Rijswijk, nabij het vliegveld Ypeiv burg: een aanrijding plaats tussen il rrtillTOirO motorrijder. De motorrijder be kwam 'n zware hersenschudding, werd naar het ziekenhuis te Delft overgebracht en is daar in de loop van de morgen overleden. Ver moedelijke oorzaak is het onvoor zichtig oversteken van de Rotter damse weg dooi een vrachtauto bestuurder. VERGIFTIGINGS VERSCHIJN - SELEN DOOR ETEN VAN GEBAK. De moederdag is voor de Delftse banketbakker D. en een aantal van zijn klanten niet be paald vreugdevol geworden. De bakker had er gelegenheid van deze dag een groot aantal taarten gemaakt en deze geleverd aan bewoners van de Laan van Altena en het Agneta-park. Er schijnt met de ingrediënten iets niet in orde te zijn geweest, want kort na het eten van de taarten ver toonde zich bij een zestigtal per sonen ernstige maag- en darm- stoornissen. De toestand van drie personen (twee volwassenen enl een kind) was van die aard, dat opneming in bet St. Hippoly- tus Gasthuis noodzakelijk werd geacht. De commissaris van politie zal een bacterioloog op dracht geven tot het onderzoeken van het geval. Het verloop van de vergiftiging is niet van al te-kwaadaardige aard en geen der patiënten ver keert in levensgevaar, al is de toestand van het kind nogal ems- tag te noemen. De bakker, heect, toen men hem van de verschijn selen op de hoogte stelde, zelf onmiddellijk de politie gewaar schuwd, alsmede de kopers der taarten, om verdere gevolgen te voorkomen. virachtauto en een militaire l echter verbrand. In de laatste periode van de oorlog waren boeken, waardevolle manuscripten en theatercostuums tem bedrage van 10.000.000 dollar in een kalimijn bij Heimlboldhau- sen ondergebracht. Voor het grootste deel is deze schat weer geborgen en ter beschikking van de universiteit te Marburg ge steld. In de mijnschacht was namelijk een brand uitgebroken, die maan den lang aanhield en de verzame ling dreigde te vernietigen. Toch is het gelukt 3.000.000 boeken te redden, waaronder ruim een mil lioen van de Pruisische Staats bibliotheek in Berlijn en ran de universiteitsboekerijen van Mar- bug en Bonn. 50.000 Boeken zijn Volgens de Moskouse corres pondent van het Londense dag blad „News Chronicle" onderzoe ken Sowjet-Russische geleerden, of de aarde op 12 Februari van dit jaar in botsing is gekomen met een kleine planeet. Bewoner, van een kozakkennederzetting op de heuvels aan de voet van het Sichota Alin gebergte (bergketen langs de kust van de Japanse zee en de Golf van Tartarije) namen op die dag een bol van zacht roodachtig licht waar, die zich in de richting van de Cederbossen voortbewoog. De bol werd gro ter en feller dan de zon, totdat er plotseling stukken van af sprongen en een zeer krachtige veelvuldige explosie de bol in tal rijke stukken uiteen deed vallen. Deze stulkken vielen recht naar beneden en verspreidden geen licht. Tot aan de avond bleef een vurige rood-zwarte walm in de lucht hangen. Een groep geleerden is van Wladiwostok op weg getrokken en heeft een plek gevonden, waar een meteoor is gevallen. Er be vinden zich op deze plaats een dertigtal kraters van ongeveer 25 meter middellijn. Stukken van de meteoor waren recht de grond ingeslagen en tot in het grond- gesteente doorgedrongen. Het bos is honderd meter in het rond verwoest. Enkele stukken, voor onderzoek naar Moskou opge stuurd, bleken bijna geheel uit ijzer te bestaan. De geleerden komen langzamerhand tot de overtuiging, dat de eerste berich ten, dat de meteoor uit elkaar ge sprongen is, onjuist zijn. Uit de omstandigheden leidt men af, dat de meteoorsteen in het bereik van de aantrekkingskracht der aarde is gekomen en tengevolge der zwaartekracht er naar toe is ge trokken. Men schat, dat de steen ongeveer 1000 ton heeft gewogen De Australische Minister van Defensie, John Dedman, heeft te Canberra verklaard, dat een terrein, bestemd voor het nemen van proeven met raketprojectie len voor het Britse rijk in Austra lië, vitaal is voor het rijk. Hij leg de deze verklaring af naar aan leiding van een bedreiging van de Australische vakvereniging voor de bouwnijverheid, die onder communistische leiding staat, dat aribeid voor het proefterrein „be smet" verklaard zou worden, om dat Australië geen basis voor e-et toekomstige oorlog behoort te zijn. De leider dei Australische op positie, Robert Menzies, liet zich in gelijke zin uit. Don Thomson, de communis tische secretaris van de vakver eniging voor de bouwnijverheid, verklaarde dat zijn organisatie zich tegen het plan verzette op grond van het feit, dat 't Austra lië tot een oorlogslbasis maakte, en wegens het gevaar voor de oorspronkelijke bewoners van Australië. Hij voegde er aan toe, dat hij gekant is tegen proefter- reinen voor raketprojectielen waar ook ter wereld. „Economische Bedrijfspolitiek". De Middelb. Technische School te Dordrecht zal met ingang van September een afdeling openen voor „economische bedrijfstech- niek". De leiding van de school meent met deze afdeling tege moet te komen aan een tot uiting gelkomen behoefte in het Neder landse bedrijfsleven van jongelie den, die wat karakter, kennis en practische oefening aangaat ge schikt zijn om op te treden als assistent van hen, die in de be drijven tot taak hebben de be drijfsorganisatie te verbeteren en I na hun practische ervaring als zodanig de functie van chef van dergelijke bedrijfsafdelingen kun nen vervullen. De afdeling „eco nomische bedrijfsteChniek" is een kopcursus op bestaande middel bare technische opleidingen of gedeeltelijke opleidingen. De voor waarden van toelating zijn eind diploma H.B.S., Gymnasium B H.B S. A. plus toelating tot het vierde studiejaar van een door het Rijk gesubsidieerde M.T.S., of het eindgetuigschrift van de Hogere Textielschool te Enschedé of de Middelbare Textielschool te Til burg. De toelating is afhankelijk gesteld van de resultaten van een psychotechnisch en een karaktero logisch onderzoek. De duuir van de opleiding bedraagt 1 jaar. 506e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. 5000 20504. 1500 19153 1000 1585, 19589. 400 8215, 10958, 18621 200 3572 6177. 6375, 6594 10334. 12389, 12016 13673. f 100 1486, 2227, 2297, 3102 9195, 10820, 12961 13166.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2